mxiïo HOUTMAN G OUDE TIJD Over de am eheugen Hulp Uit die goede Er is uitvoerig gediscussieerd over het nieuwe openluehtbad in Kethel - Het befaamde art. 57 van de politieverordening kwam ter sprake - Geen beslissing over openstelling op Zondag en gemengd zwemmen ten aanzien van het nieuwe bad - De exploi- 80.800 gulden per jaar meer Het raadslid v. d. Vlies uitgeluid - Een poging, die een échec werd.... tatie daarvan zal naar schatting kosten dan die van het huidige - AL DO-TAXI^ V. De radiografische tewaterlating Pij penland Waardevolle papieren horen thuis in een SAFE-LOKET Voor spaarders beschikbaar tegen zeer billijk tarief NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT «pp! Het H. Hartfeest te Kethel ^rillen gesj Verbeterde Arbeidsmarkt „Elckerlyc" afgelast ZATERDAG 26 JUNI 1954 PAGTNA 2 67570—69915 HULDIGING VAN DE HEER BAMBERGER JUBILE geurige pijptabak KINDEREN:DOET DAT TOCH NIET! ONGEVAL OP SCHIP VOORVORK BRAK Bij de werf Gusto PASSAGE THEATER GESLAAGD SPAARBANK ANNO 1820 SCHIEDAM Hooldkpntoor: Lange Haven 80 TELEVISIE k V 7* v' - MONOPOLE-THEATER „Contra-spionnage" BURGERLIJKE STAND OM DE „ZILVEREN KRUIK" Hermes DVS-Feijenoord KAMPIOENSVLAG AANGEBODEN KERSENTOCHT 0 BRILLEN Verslag 1954 G. A. B. RotterdamS chiedam EEN VERDIENSTELIJK BURGER jeugdjolijt. «V ROTTERDAM MEDISCHE ZONDAGSDIENST De Gemeenteraad kwam bijeen In de gemeenteraad van gisteravond kwam, nadat een aantal voor stellen was aangenomen, waarvan we de inhoud reeds hebben weergegeven, bet voorstel ter sprake tot de aanleg van een groot openluehtbad onocr Kethel. Al direct bleek, dat de raad bijzonder ingenomen was met de wijze, waarop de dienst van Gemeentewerken het plan er voor nader heelt uitgewerkt. De heer Van Lith (P. v. d. A.) bracht hulde aan de ver schillende deskundigen, die er zich zo voor hebben ingespannen, waarbij wethouder v. d. Berg zich enthousiast aansloot. Deze noemde nog speciaal de gemeente-architect, ir de Haas en de gemeentelijke tuinarchitect^ de heer Schipper. Voorts merkte de wethouder op. dat bij het maken van het ontwerp in bijzondere mate geprofiteerd is van het leergeld, hetwelk door anderen betaald werd. De deskundigen hebben tal van openlucht- baden in Nederland bezocht en goed uit hun ogen gekeken, tevens nauw keurig nagegaan, of zich daar bepaalde bezwaren voordeden, die in Schie dam al bij voorbaat verholpen konden worden. Inmiddels, het unanieme enthousiasme werd op een gegeven ogenblik getemperd, toen de heer Van Lith het vertrouwen uit sprak, dat hq4 nieuwe open luchtbad ook Hiertegen kwam notaris Hoek (AR) in verzet. Hfl meende, dat deze kwestie be ter een volgende maal kon worden bespro ken, wanneer de exploitatievorm aan de j rvmi lirnedAn rrn r. 4 U Tm Unt imneefnl H. B. S. met hun leraar staatsinrichting, Drs De Bruyn, deze geanimeerde raads; zitting bijwoonde, teneinde een inzicht te krijgen in het werk van onze gemeente raad. Ze hoorden het voorstel voor het openluehtbad aangenomen en volgden zichtbaar geïnteresseerd" een vlotte dis cussie. Het voorstel inzake sluitingstijden voor parfumeriewinkels is aangehouden, op in stigatie van Mr Engelsman (PvdA), ten einde na te gaan, in hoeverre artikelen, welke daarin verkocht worden, ook elders ten verkoop aanwezig zijn. aanzien van het zwemmen op Zondag etc. te verdedigen, maar ze dienen ook het goed recht te erkennen van hen, die ten deze met hen van mening verschillen en de kwestie, los van elke financiële over weging, principieel en in den brede wen sen te bespreken. Wethouder Van Bochove kreeg zijn zin wat betreft zijn voorstel, om de kwestie breedvoerig door de raad te doen behan delen. Maar hij haalde er een échec mede. des Zondags zal worden opengesteld en eK orde gorden gesteld. In het ^steM maar'de tegenstendèfs van" heTÓnïe?- tevensgemengd zwemmen »u tod_hj te I hoedse koppelsysteem hielden voet bij stuk en het gevolg was, dat de socialisti sche wethouder bakzeil moest halen. Tij dens de pauze besloot het college van B. en W., het toestaan van het crediet te scheiden van een beslissing over de ex- toegestaan. Het aansnijden van deze kwes- hij achtte dit niet rechtuit. En gezien de tie was, gezien het ter tafel liggende voor- houding, die speciaal de AR tegen het on- stel, niet opportuun. Immers, dit ging uit- derhavige onderdeel hadden aangenomen, sluitend over de technische inrichting en i reeds bij de behandeling van het princi- het inderdaad indrukwekkende bedrag, j pebesluit voor het openluehtbad, was het dat er voor onze stad voor zal worden j wel een beetje verwonderlijk, dat er in uitgetrokken. Maar de heer Van Lith maakte zich bezorgd. Hij wilde zoveel mo gelijk zekerheid, dat de exploitatie geen al te groot tekort zou veroorzaken. De heer Willemse (KVP) bracht te dien aan zien al direct enig licht, door op te mer ken, dat er in ieder geval een tekort van bijna een ton zal zijn. Nu was het wel opmerkelijk, dat de heer Van Lith probeerde, met het spook van een groot tekort aan het voorstel zonder meer het fait accompli van openstelling op Zondag en gemengd zwemmen te ver binden. Zijn redenering en ook die van anderen was, dat het niet goed zou zijn, een bedrag van 1.650.000 te gaan beste den, met het vooruitzicht, het nimmer rendabel te kunnen maken. Het vraagstuk, hoe de exploitatie zou zijn, n.l. gemeente lijk of particulier of in combinatie, b.v. via een commissie van beheer, liet hem betrekkelijk onverschillig. Althans, die in druk maakten zijn woorden. Deze onver schilligheid deed ietwat eigenaardig aan. Immers, de socialistische spreker moet toch als het ware van nature voor over- heidsexploitatie zijn, metalle gevolgen van dien, voornamelijk financiële, naar de ervaring leert. Maar nogmaals, het interesseerde hem niet zo. Hij achtte de kwestie van het openstellen op Zondag en het gemengd zwemmen veel belangrijker. Wethouder Van Bochove, de man in het college van B. en W. voor de sportaangelegenheden, viel hem bij. Het moest er nu maar ineens door. Advertentie ploitatievorm en de reeds herhaaldelijk genoemde kwestie. „Er moet zo gauw mogelijk met het werk begonnen worden", zei wethouder Van Bochove, die eerst geprobeerd had, zijn zin te krijgen, door te dreigen, dat er dit jaar niet meer zou kunnen worden be gonnen, als de raad niet met hem mee ging. Het was een doekje voor het bloe den In intieme kring is gistermiddag de heer W. Bamberger, de verdienstelijke directeur van dë N.V, Metaalbuizenfabriek Excelsior, ter gelegenheid van zijn 35-jarig ambtsjubileum gehuldigd. Eerste spreker was dr A. J. Bonners, die namens het College van Houders van preferente aan delen A in de vennootschap het woord voerde. Hij herinnerde er aan, dat de jubilaris er in geslaagd is, van wat „dat armetierige bedrijfje in Schiedam genoemd werd", in moeilijke tijden een groot, mo dern bedrijf te maken, hierbij opboksend tegen de dumping onzer Oosterburen. Daarna sprak ir W. E. Hoek, de presi dent-commissaris van de vennootschap en vervolgens de heer W. A. Renardel de Lavalette, directeur. Ze brachten de bij zondere verdiensten van de jubilaris naar voren ten opzichte van het unieke bedrijf, dat de Excelsior is en voor de Nederland se industrie in het algemeen. Een viertal vertegenwoordigers van de verschillende personeelsgroepen sprak de gevoelens uit, welke de ruim vierhonderd personen, die bij de Excelsior werken, voor de energieke leider van het bedrijf koesteren. Namens het gezamenlijke personeel werd de heer Bamberger diens portret, gemaakt door de schilder P. W. v. d. Molengraft uit Eindhoven aangeboden. Het stelt hem voor met op de achtergrond een der machines uit het bedrijf. Des namiddags heeft een drukbezochte receptie voor de relaties plaats gevonden. het huidige voorstel niet over dit voor velen principiële probleem gerept werd. Wethouder Van Bochove gaf als zijp me ning te kennen, dat er eigenlijk reeds overeenstemming was bereikt, maar de voorzitter van de R. K. Raadsfractie, de heer v. d. Toorn verklaarde, bij de be handeling in de financiële commissie de indruk te hebben gekregen, dat de kwestie pas later behandeld zou worden. In ieder geval had hij voorbehoud gemaakt, om er nog met zijn fractiegenoten ruggespraak over te houden. En in antwoord op wethouder Van Bochove's betoog verklaarde hij, de kwes tie niet aan dit voorstel te willen vastkop pelen. De heer Reijnaart (KVP) voelde er zelfs voor, het voorstel maar aan te houden, terwijl de heer Sonneveld (CHU) zich bij de heren v. d. Toorn en Hoek aan sloot. De heer Collé (Comm.) was het daarentegen met de heren Van Lith en Van Bochove eens. De wethouder deed alle mogelijke moei te, de tegenstrevers over te halen tot het standpunt, dat hij zo pardoes in de raad geslingerd had, o.a. herinnerend aan de opmerking, door Ir v. d. Toorn een vorige maal gemaakt en dat het gemengd zwem men voor de Katholieken geen principiële kwestie is. Inderdaad, maar de Katholieke mPriPHo fractieleider zei toen o.a., dat deze kwestie j de werf Gusto kunnen welader medede- al naar de plaatselijke omstandigheden I len> dat dlt schlP moet worden bekeken en op dienovereen Op 1 Juli 1953 zal bij J. J. Meder Zn Distilleerderij De Zwaan hier ter stede het feit worden herdacht dat de heer J. M. Kroon 25 jaar geleden in dienst van deze firma trad. De jubilaris begon op zijn 21e jaar als employé in de afdeling expeditie, thans is hij chef de bureau. Het zal hem op de dag van zijn juöilé niet aan be langstelling ontbreken. De directie van J. J. Meder Zn. zal hem voor zijn goede diensten, die hij ge durende deze jaren aan het bedrijf heeft bewezen op waardige wijze belonen, ter wijl er ter 'gelegenheid van dit jubilé aan het gehele personeel een gezellige dag zal worden aangeboden. SENEVER ANNO Zo nu en aan blijkt dat de vernielzucht nog lang niet is verdwenen en dat door vandalen vaak schade wordt toegebracht, die voor de gemeenschap niet van gevaar is ontbloot. Zo trof men in de Schie een vernielde reddingshaak aan, die voordien aan de Ooievaarsbrug had gehangen. Het ontbreken van deze haak aan die brug zou in een bepaald geval wel eens de dood van een drenkeling kunnen betekenen. Daarom ouders en onderwijzers, wijst de jeugd op het gevaar van dit soort vernielingen. Aan boord van het Griekse schip Sta- katos dat momenteel voor reparatie op de werf Wilton Fijenoord ligt. heeft wederom een dodelijk ongeval plaats gevonden. A. de Groot, 51 jaar uit de Bloemstraat in Rotterdam viel bij het verschuiven van een plank bij ruim 4 van het tussendek in een openslaande stortkoker voor graan. De man viel in het ruim en werd op slag gedood. Gistermiddag brak op de hoek van de Buitemhavenweg nabij de politiepost de voorvork van de fiets van M. W. J. O. uit Overschie. Hij viel voorover en scheurde zijn lip. Het slachtoffer liep zelf naar de G.G. en G.D. maar daar verbood men hem verder te lopen, omdat werd geconstateerd dat hij ook een hersenschudding had op gelopen. De G.G. en G.D. zorgde voor transport naar huis. Omtrent de radiografische tewaterlating van het m.s. „Merida" a.s. Woensdag op OP HET vroegere Pijpenland worden nu op uiterst vernuftige wijze meta len pijpen vervaardigd, buizen ge naamd. We hebben gisteren in de nieuwe ma chinehal van „Excelsior" met ontzag een eerste is van vier schepen, welke voor de Companhia Ano- moei wuruen ueK.eK.eu en up uieiurarou- komstige merites beschouwd. En de heer *™*Vcnezo\ani JL deze maat- Van Bochove maakte bij die gelegenheid nog een nogal denigrerende opmerking over zedenmeesters Het bleek intussen duidelijk, dat de katholieke, anti-revolutionaire en chris telijk historische raadsleden het zo zake lijke standpunt van de socialistische col lega's, waarmede de communistische heer Collé zijn instemming had betuigd, aller minst deelden. Terecht. Er kunnen immers geen finan ciële argumenten worden aangevoerd, als gebouwd. In het kantoor van deze maat schappij te Caracas zal mevrouw Jimenez de echtgenote van de president der Ve- nezuelaanse republiek het schip, door op een eiectrische knop te drukken, te water laten. Zulks inmiddels, nadat het schip eerst door de havenaalmoezenier gezegend is. Het tijdschema is als volgt: 16.10 uur tot stand komen van de radioverbinding met Caracas, de hoofdstad van Venezuela. 16.16 uur, zegening door de havenaalmoe zenier. Het gebeuren zal dan door een Ve- i nezuelaan, de heer Cudemus, voor de zijde deed, bewijst weer eens, hoezeer men daar zuiver materialistisch denkt en in de grond eerbied noch begrip heeft voor de principe gesteltenis van anderen. Het is het goed recht van de PvdA en de communisten, om eigen zi-nswijze ten De heer Bosch (VVD) heeft nog voor een interessant intermezzo gezorgd. Hij bracht inzake de geprojecteerde ligweiden het befaamde artikel 57 van de algemene po litieverordening ter sprake, waarbij het aan personen van beiderlei kunne, die j niet getrouwd of naaste familie van elkan- nieuwe machine bekeken, die eig j der zy verboden is, in het openbaar met een kleine machinefabriek op zichzelf is. het er om gaat, de opvattingen van e«i g Venezuela en uiteraard ook bepaald deel der burgen) al cf met te eer- ;,,a„ nna sphiprisrtPPi wpst-Tnriië biedigen. Dat men dit van socialistische Want de metalen plaat, of liever het lint, gaat er in en komt er als buis uit, bo vendien nog netjes afgepast. De burgemeester herinnerde er in zijn dankwoord voor de geschenken aan het Stedelijk Museum aan, dat het complex van Excelsior daar aan de Buitenhaven ligt op het vroegere Pijpenland. Eens stond er een woonwagenkamp. De bewoners er van hebben het ge meentebestuur nogal eens last bezorgd. Toen Mr Peek dit zei, boog onze fotograaf zich naar ons voorover en fluisterde ons in, dat hij door die lieverds eens bijna is afgerost. We dachten zo: je zult het wel „eens" verdiend hebben, gaven echter geen com mentaar. De burgemeester, die bijzonder goed op dreef was, vergeleek in zijn vlot en gees tig speechje Excelsior met dat woonwa genkamp. De bewoners van het kamp voelden er niet veel voor, om naar de pijpen van het gemeentebestuur te dansen. Maar met zijn productie van „pijpen" danst thans Excelsior er keurig naar. Er is altijd de beste samenwerking geweest en Excelsior draagt het hare bij tot de in dustrialisatie van onze stad. Waar het Pijpenland eens lag, verheft zich nu een machtige fabriek. Vele Schie dammers hebben geen idee, hoe groot het wel is, dat Excelsior. Hoe groot en hoe modern en efficient ingericht. Het is geen Bamberger speelgoed, wat door Bamberger werd gewrocht DAMWACHTER. Advei tentie. iemand van het andere geslacht op gras velden, bermen etc. te liggen. De burger meester betwijfelde, of het artikel op het openluchtzwembad van toepassing zou zijn. De heer Bosch meende, dat het uit de verordening moest worden gelicht. Vol gens zijn inlichtingen hield de politie er niet de hand aan, maar dit achtte hij niet juist. Zolang het er is, moet het toegepast worden, doch het dient zo vlug mogelijk te verdwijnen. Mr Peek herinnerde er aan, dat het bewuste artikel indertijd in ons land zo'n deining heeft veroorzaakt, om dat Schiedam de eerste stad was, die het invoerde. Later echter is het in vele an dere gemeenten in ongeveer dezelfde re dactie ingevoerd. Het was de cynicus Koos Speenhoff, die er een spotliedje op maakte, dat nog heel lang gezongen is en Schiedam belachelijk maakte, inmiddels ten onrechte. Tijdens de zitting heeft de burgemees ter nog de heer v. d. Vlies, die als lid van de raad bedankt heeft, dank gezegd voor hetgeen deze ten behoeve van de ge meente heeft gedaan. Rest ons. nog te vermelden, dat een aantal leerlingen van de gemeentelijke voor en van ons gebiedsdeel West-Indië worden ingeleid. Dan zal, om 16.34, een der directeuren van de werf aan mevrouw Jimenez verzoeken, de plechtigheid van de tewaterlating te verrichten. Om 16.45 uur houdt eer, der directeuren van de werf een toespraak in het Spaans, waarna ook kor- vettenkapitein Aristides Rojas, vice-pre sident van de rederij, het woord zal voe ren, eveneens in het Spaans. Hierna wordt de radioverbinding met Caracas verbro ken. De „Merida" meet 4500 jon en haar snel heid is 14 knopen. Voor het examen gymnasium A slaagde te Bergen op Zoom H. Prein, alhier. zi)n Audrey Hepburn en Gregory Peck samen op de scooter in de ontuapenendblije film „Roman Holiday" (Passage). De regelmatige bioscoopbezoeker zal on getwijfeld rnet genoegen hebben gelezen, dat de film „Roman Holiday" al zo spoe dig na haar première in Schiedam draait. „Roman Holiday" kreeg overal een enthousiaste pers en de hoofdrolspeelster Advertentie Burgemeester Pech feliciteert de jubilerende directeur van Excelsior de heer W. Bamberger, door wie dit Schiedamse bedrijf groot is gemaakt. SINGEL 114—116 DAGBLAD VOO* SCHICOAM CM OMSIBtKtK 76ste Jaargang No. 22492 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 590943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal. t 2.15 per maand, f 0.50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte f i.U per mUilmeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele BB contract gelden lagere uuheven. welke Kolombreedte l 0.30 per millimeter hoogte bo de administratie of nt) de erkende ad vertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentlên) tot «0 woorden so cent Elk wuord m««r 3 cent. Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling. Alie advertentle-urders worden argcsloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentiewezen, if: de jeugdige Audrey Hepburn, 'n meisje van Nederlandse afkomst dat zelfs nog ge ruime tijd in Nederland heeft gewoond, heeft met haar vertolking van de prinses in deze firn eer, „Oscar" gewonnen als „de beste actrice". En inderdaad maakte Audrey Hepburn van haar rol een bijzonder goede vertol king onder leiding van de bekende regis seur William Wyler (De beste jaren van ons leven). „Roman Holiday" is een film waar de sprankelende levensblijheid (soms ver mengd met een tikje weemoed) uit bijna elke scène spreekt en met deze film heeft Hollywood zichzelf overtroffen. Prinses Anne, de troonopvolgster van een vaag aangeduid keizerrijk, is op goodwillreis door Europa en bezoekt op deze reis ook Rome. Hier kan zij de knellende banden van het protocol en het eeuwigdurende handjes-geven en beleefd glimlachen niet langer verdiagen en rebelleert tegen haar plichten als prinses. plichten ais prinses. De journalist Bradley ru»kt een geweldige reportage en neemt prinses Anne mee op een tocht door Romea De eeuwig onder toezicht staande prinses geniet uitbundig van het slenteren over de markt, het likken aan een ijsje, het aanmeten van een Romeinse coiffure, een. bezoek aan een dansgele genheid langs de Tiber enz. Vooral in de dansgelegenheid stijgt de vreugde ten top, want journalist, prinses en de hals-over- kop gecharterde fotograaf (die zijn toe stel listig verborgen heeft in een grote sigarettenaansteker) raken slaags met een troep geheime dienstmensen, die op zoek zijn naar de prinses. Wanner Bradley met de prinses ontsnapt is, wordt het beiden duidelijk, dat Amor raak geschoten heeft en de prinses keert terug naar het paleis, terwijl Joe besluit de foto's en zijn artikel over deze escapade niet te publiceren. Regisseur Wyler heeft van dit moderne sprookje een zo charmant geheel gemaakt en Audrey Hepburn is in haar rol zo gra cieus. dat de toeschouwer van de eerste tot de laatste minuut in deze film werke lijk mééleeft. Door Wyler's regie en een uitnemende montage is „Roman Holiday" tevens ean film geworden, welke op hoog artistiek niveau staat. Voor alle leeftijden een uitstekende ont spanning. Ditmaal draait tot en metMaandag avond In het Monopole Theater de film „Contraspionnage". De inhoud er van is als volgt. Rober Tame, luitenant-kolonel in het Amberikaansë leger, gestationneerd in Dorset (Engeland) huurt een stuk land om als jachtgebied te gebruiken. Op zekere dag ziet hij een vreemdeling op zijn grond, die hij voor een stroper houdt en hij braakt deze aan het schrikken, met een schot hagel. Als hij ontdekt dat de man dood is, gelooft hij dat hij de schuldige is en verbergt het lichaam in paniek. Op weg naar huis ontmoet hij Peter Sandorski, een vriendelijke, doch nogal mysterieuze figuur, die laat blijken, dat hij Taine ervan verdenkt te weten, waar om zijn medewerker Reimann verdwenen is. Hij verteil Taine dat hij voor de Ge heime Dienst werkt. Sandorski en Taine verbergen zich die avond op de jachtgrond en zien een vlie- ttiig landen, waar een zekere Lex uitstapt, een agent v«n een vreemde mogendheid, met instructies voor de spionnage-bende. Zij slagen enn Lex te onderscheppen, die hen houdt voer Hiart en Diss (het werke lijke ontvangst-comté), die hij beiden nooit ontmoet heeft. De volgende morgen ont dekt de plaatselijke politie Reimanns lichaam en de verdenking valt onmiddel lijk op Taine. Sandorski en Taine besluiten Lex naar Londen te laten gaan, waar hij zijn actetas met atoomgeheimen aan de leider van de'spionnagegeheimen aan de handigen. Daarmede hopen zij deze te pakken te krijgen. Opgejaagd zowel door de politie dit de dood van Reimann on derzoekt als door Hiart en Diss, arriveren Taine, zijn vrouw Cecily en Sandorski met Lex in Londen, waar zij hun vervolgers weten af te schudden. Na een bijzonder spannende climax, die zijn bekroning vindt in Madame Tussauds Wassenbeelden Museum, woxdt de spionnagebeweging op gerold. GEBOREN. Caroline E. M. d. v. L. F. M. Nelissen en G. W. C. Teuben; Willem z. v. A. P, M. Peelers en W. Hamerslag; Mar- garetha J. A. d. v. J. van Schie en A. M, v d. Velden. OVERLEDEN: R. P. J. Hofman 48 j.; C, Robbemond 76 j. Het Rotterdamse Excelsior schijnt zinnen gezet te hebben op de „Zilveren Kruik". Na een zeer prettige wedstrijd bracht het Hermes met een degelijke partij voetbal een 41 nederlaag toe, waardoor het meteen op fluweel zit. Ogenschijnlijk staat het te bezien, of één der andere clubs in staat zal zijn de blauw-witten een gro tere nederlaag toe te brengen. En dit is in een nederlaagserie noodzakelijk om in het bezit te komen van de uitgeloofde prijs. Doch schijn bedriegt, want het is bekend, dat een overwinning, waarbij de tegenstander geen enkel doelpunt maakt, zwaarder telt dan een overwinning, die groter is, doch waarbij de tegenstander wel tot scoren komt. Dus bijvoorbeeld 20 is beter dan 41. En om dit te bereiken is nu toevallig Feijenoord. dat hedenavond naar de Dam- laan komt, in staat. Feijenoord heeft in de afgelopen competitie bewezen, dat het over een ijzersterke verdediging beschikt, met de jeugdige stopper v. d. Hoek en keeper Bijl aan het hoofd. Wij achten dus Feijenoord zeer zeker in staat, de prestatie van Excelsior te overtreffen. Tegen Excel sior moest Hermes met enkele invallers komen, omdat verscheidene spelers door militaire dienst of beroepsbezigheden ver hinderd waren. Zaterdag is dit niet het geval en Her mes komt met het volgende elftal binnen de lijnen: v. Diest, Melief en Osterholt, Gudde, Burger en v. d. Sloot. Jac. Heyster, Cock v d. Tuyn. De Poter, Lex Janse en Berry janse. Hieruit blijkt dus, dat de jeugdige De Poter, die in de wedstrijd tegen Excelsior op de moeilijke midvoor- plaats verdienstelijk debuteerde gehand haafd is. Ook Feijenoord heeft natuurlijk de be schikking over zijn militaire. Bij Feijenoord heeft men het afgelopen seizoen nogal geëxperimenteerd met jeug dige spelers en gezien de resultaten van de laatste wedstrijden is het op de goede weg. zó zelfs, dat ingewijden weer een beste periode voor de Overkanters voor spellen. Wij zijn benieuwd en volgens de traditie zal dit wel weer een prettige wedstrijd worden, die op teemsoh hoog peil zal staan. De wedstrijd DRZGTB welke Donder dagavond werd gespeeld voor de DRZ- Nederlaagserie is geëindigd in een 31 overwinning voor DRZ. Donderdag wordt in het kader van deze serie de wedstrijd DRZ—Demos gespeeld eveneens op het terrein aan de Laan Ons Genoegen. Voor de aanvang van de wedstrijd DRZGTB werd door de voorzitter van de feestcom missie G. van Os de keurig door H. Kok vervaardigde kampioensvlag aan het DRZ-bestuur overhandigd. Deze vlag is een geschenk van de vereniging aan het DRZ-bestuur ter gelegenheid van de be haalde kampioenschappen. Voorzitter A. de Visser heeft dit fraaie geschenk onder dankzegging aanvaard. Het kunstzinnige ontwerp van dit kampioenssymbool is van de kunstenaar H. Sey. (Van onze correspondent). Met het volkomen negeren van de weers omstandigheden, buitenkinderen eigen, waren er 's morgens om kwart voor acht velen, gekleed in hun vrolijkste zomer kleertjes, in de H. Mis. Na het ontbijt, in de school aan de Joppelaan, werd de processie klasgewijs opgesteld. Alle kinderen hadden bloemen meegebracht. Iedereen kreeg daarbij nog een blaadje waarop de te zingen liedjes stonden, verschillende van hen verover den, na vurig smeken, een prach tig vaantje met een zinnebeeldige voorstel ling. Zelfs het personeel van de school, men sen die het tenslotte toch kunnen weten, stond verbaasd over de grootte van de stoet. Met de kleuters mee trokken daar toch eventjes ruim 350 kinderen voorbij. 'n Sprekend bewijs van de noodzakelijk heid voor een tweede R. K. Lagere School te Kethel in de naaste toekomst. Na een korte bijeenkomst in de Kerk, al die kleine bruidjes op de trappen van het altaar, wat een prachtig gezicht, trok de processie zingend door de lanen van de kerktuin. Het H. Hartbeeld in de tuin blonk als nieuw. De koster die hiervoor zorgde, had eer van z'n werk. De kinderen van de school zongen er hun liedjes, de kleuters lieten een lief liedje apart horen. Mijnheer Beekman deed de opdracht aan het H. Hart. De wind werd steeds frisser, de moeders die in grote getale waren komen kijken kwamen al zorgzaam met de manteltjes en jasjes aanlopen, vooral voor de kleuters en bruidjes. Het H. Hartbeeld in de Pastorietuin in Kethel staat weer feestelijk in de bloe men. Om verdere teleurstellingen te voorkomen, delen wij onze lezers mede, dat de kaarten voor de KER SENTOCHT op 11 Juli a.s. zijn uit verkocht Wij kunnen u echter verzekeren, dat dit seizoen nog diverse andere reisjes op Jjet programma staan. Men raadplege dus steeds nauwkeu rig de krant. AFD. PROPAGANDA 1* rx D. Dijkshoorn^. OPTICIEN St. IIOUINASTBAAT 1 TIIEFOON *Tè«f «CHIIDAM De verbetering van de situatie op de arbeidsmarkt, die in de laatste maanden van 1952 intrad, heeft zich in het gewest Rotterdam gedurende het jaar 1953 met kracht voortgezet. Geheel in overeen stemming met het landelijk beeld nam de werkloosheid belangrijk af. Het totaal aantal geregistreerde mannelijke werk lozen, dat aan het begin van 1953 8932 bedroeg, was, op 31 December 1953 ge daald tot 5483, hetgeen dus een vermin dering met 3449 betekent, aldus begint het verslag van het Gew. Arbeids Bu reau Rotterdam. Het blijkt, dat voor 1953 een gemiddeld werkloosheidscijfer verkregen werd van 24 werklozen per 1000 mannelijke be roeps-beoefenaren. Ten opzicht/» van 1952, toen dit cijfer 31 was, kan dus een aanzienlijke verbetering worden ge constateerd. Emigratie Het aantal aanvragen voor emigratie liep in 1953 enigszins terug; tegenover een cijfer van 2626 het jaar ervoor stonden thans 2335 aanvragen. De groot ste belangstelling richtte zich op Cana da. Het aantal personen dat volgens de beschikbare gegevens in 1953 uit het gewest emigreerde, bedroeg 1958 war- van 667 naar Australië, 829 naar Ca nada, 333 naar Zuid-Afrika, 124 naar Nieuw Zeeland en 5 naar Zuid-Amerika. De eerste voorstelling van het middel eeuwse spel „Elckerlyc" welke gisteravond op de binnenplaats van het Prinsenhof te Delft zou worden gegeven door de Ne derlandse Comedie die onder leiding van Johan de Meester, als onderdeel van het Holland Festival, is afgelast als gevolg van het slechte weer. Ook de feestelijke opening van het Delftse zomerfestival is om dezelfde reden niet doorgegaan. Heden 4 Mei 1891) werd alhier op de R.K. begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P J. Bruineman, den 30 April 1.1. in den ouderdom van 81 jaren te dezer stede overleden. Dat deze teraardebestelling meer dan gewone belangstelling wekte, was alles zins te begrijpen; immers de heer Bruine man heeft een werkzaam deel genomen aan het katholiek leven van deze stad, en door zijne bijzondere toewijding aan de katholieke belangen zich de hoogachting en genegenheid van zijne geloofsgenooten in ruime mate verworven. Jaren lang was hij lid en president van het R.K, Parochiaal Armbestuur, en wat hij in die hoedanigheid voor de armen en weezen is geweest, het valt niet in weinige woorden te zeggen, maar het wordt voorzeker in zijn vollen omvang gekend door Hem. Die de weldaden aan den minste der Zijnen bewezen, zal beschouwen als aan Hem- zelven gedaan. Vooral in den ernstigen tijd der cholera heeft de heer Bruineman zijn beste zorgen aan armen en weezen gewijd; en bij de moeitevolle stichting onzer katholieke scholen en over 't alge meen in den tijd dat het armbestuur met de zorg voor de scholen was belast, toon de hij de rechte man op de rechte plaats te zijn. Doch niet alleen in de openbare betrekkingen, die hij bekleedde, maar ook in het bijzonder leven deed de betreurde overledene op velerlei wijze wel. Velen vonden een trouwen vriend en stillen weldoener in dezen verdienstelijken man, die blijkbaar niet zich-zelven zocht, maar alles voor allen wilde worden. Op eenvoudige doch indrukwekkende wijze werd heden zijn stoffelijk overschot grafwaarts gedragen. De deputatiën va» armbestuur en weezen, die het vergezel den, zij waren voorzeker het beste getui genis voor de weldaden, die hij in zijn leven heeft verspreid. Met dankbare har ten stonden zij daar naast de treurende familieleden, waaronder twee geestelijke kleinzonen. En toen de oudste dier beide j „o1 priesters de laatste plechtigheden bij de De medische Zondagsdienst zal worden groeve van den dierbaren grootvader had waargenomen door: voltrokken, scheidde men van dat grab Dr Geerder, Veenlantstr 68357 waar jn de verwachting der eeuwige op- Dr Ilooghuijze, Nassaulaan 59 lel. 68067 standing ter ruste was gelegd een va» Dr Meijer. Zwammerdamsmgel 43, Schiedam's beste burgers, die voczckc, Tel. 696696, jn onze stad jn gezegend aandenken zp 1 Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. blijven Deze dienst duurt van Zateidagmid- (Nwe Schiedamsche Couram' dag 1 uur tot Zondagavond 12 uur, van 5 Mei 1891). Passage Theater: Roman Holiday (a. 1.). Monopole Theater: Contra Spionnage (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 ">l 5 uur. Van 2 tot 30 Juni óók Van Gogh tentoonstelling. R.K. Openbare Lees- en stu?'®zaa Plbllotheek. Geopend iedere middag van 2-4 uur, behalve Maandag eni tedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk); Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van 7-8 uur uitlenen van boeken Kethel R.K.. Ver. Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. Kethel Maandag: Gecostumeerde optocht „Zwaan kleef aan". Verzamelen Chr. school in het dorp, naar speelplaats Burg, Verveenschooi. Leiding: Karei Scholtens sr. Aanvang 7 uur. Algemeen Dinsdag: Wielerwedstrijden op gewone fietsen o.l.v. de Rennersver eniging „Schiedam". Voor jongeren van 1620 jaar. Parcours: HagastraatWil lemskade. Aanvang 7.15 uur. TONEEL EN MUZIEK Zondag; 27 Juni Aula Boymans, 2.30 uur: Recital vier pianis ten van het Conservatorium. BIOSCOPEN Programma's van 25 Juni t/m 1 Juli: Arena: Het liefdeleven van Lucretia Borgia (str. Volw.) Capitol: Opstand in Mexico (14 i.' Cineac en Colosseum: Quo Vadls? 114 .1- Harmonie: Havenwijk (ontoelaatbaar). tusca: Eens in de honderd laar ivolw.u - Luxor: De drift in het bloed (ontoelaatbaar/ Passage (Schiedam): Roman Holiday ta.i.». Prinses: Opstand der Khyber Horden «14 i.) Rej?: De laatste vuistslag (volw.) 't Ven ster: Schattige vrouwtjes? (ontoelaatbaar). - Victoria: Quo Vadis? (14 j.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2