De kinderenvan Unibco in schaduw van het Kremlin Hanoi vertoont geen spoor van een paniekstemming Flipse repeteert Mahler's Achtste DE HUIZENKWESTIE IN BAARLE-NASSAU Uitgestrekte jungles vormen gebied voor wapenarsenalen BELGISCHE GULDENSLENING VAN 100 MILLIOEN Men verwacht er echter wel een V ietminh-aanval In het Ahoy-pqviljoert Ngo Dinh Diem in Saigon aangekomen Verzekeringsmaatschappij en nemen de helft Landbouw vaart er Obse?"vator Antwoord op vragen van Kamerlid ZATERDAG 26 JUNI 1954 PAGINA 3 De schaduw van liet Kremlin hangt over Guatemala, de bananenrepubliek. Tot voor kort was deze Midden-Amerikaanse staat in de wereld vrijwel een onbekende grootheid. In de Verenigde Staten, die er grote belan gen hebben, kende het publiek Guatemala voornamelijk als het doelwit van toeristen, die grote bedragen konden besteden voor een reis naar een primitief, maar bijzonder interessant land, welks bevolking nog hoofd zakelijk uit Indianen bestaat. Guatemala stond tevens bekend als het achterlijkste land van de beide Amerika's. Immers, pas in 1940 werd er een laatste vorm van lijf eigenschap afgeschaft. Een land van onver gelijkelijke, woeste en romantische schoon- Iu 1944 werd hij verjaagd door kolonel Jacobo Arbenz Guzman en diens „klas van 25", de huidige president, tegen wie thans een op stand is uitgebroken, de zoveelste in dit land, waar revoluties vaak met bloedige gevechten gepaard gaan. Toenmaals was en bij is bet nu nog de dichter José Manuel Fortuny een toegewijd vriend en trouw medewerker van kolonel Arbenz. Fortuny behoort tot liet genre intellectuelen, dat een zekere sympathie voor bet commu nisme koestert en aldus min of meer in het zog van Moskou geraakt. Fortuny werd van sympathiserend, actief communist en al was bij dan een dichter, bij ontpopte zich tevens als een uitstekend orga nisator. De klas van de „vijf en twintig" wordt gevormd door officieren, die tegelijkertijd met Arbenz aan de militaire academie hebben gestu deerd. Ze zijn hem tot de dag van vandaag trouw gebleven en door hen heeft hij het leger volkomen in zijn macht. Maar de controle over de vakverenigingen is hem ontglipt. Met als leidend orgaan de communistische partij vormen ze een schaduwregering, die hem de grootste zorgen begint te baren, al was het maar alleen voor zijn eigen positie. heid, dit Guatemala. Tot 1944 stond het onder een absolute dictatuur. Een zekere generaal Unibco zwaaide er de scepter. Hij noemde de Indianen, die de grote meerder heid van de bevolking vormen, „zijn kinde ren' en sprak het telkens in het openbaar uit, dat hij hen niet in staat achtte, zichzelf op democratische wijze te regeren. Hij ver wierf zich een zekere vermaardheid, door dat hij steeds op een motorfiets zat. Men zei, dat hij Guatemala van zijn motorfiets af bestuurde. Zat hij niet op zijn motorfiets, dan sprak hij voor de radio. Hij gaf Guate mala het modernste en best uitgeruste radio station van heel Midden-Amerika. Arbenz, op het werk van zijn voorganger voortbouwend, zette zich aan de taak, de plantages der finqueros (koffieplanters) en die van de United Fruit Company (ba nanen) op te breken en grote stuk ken er van onder de landarme boe ren te verdelen. In 1952 voerde hij weder grote agrarische hervormin gen door. Intussen met de steun der communisten, wier „arbeiders partij" hij in zijn coalitie van vier regeringspartijen opnam. Hoe meer Arbenz op zijn com munistische medewerkers ging vertrouwen, des te groter de reac tie werd. Bij de grondbezitters en de industriëlen en handelaars slo ten zich vele middenstanders en intellectuelen aan, die het commu nisme als een grote geestelijke be dreiging zagen. Nu is het wel zo. dat de mensen in de Latijns-Ame rikaanse landen door hun sterk individualisme en bijzondere zin voor de traditie van nature geen goede communisten zijn, maar hiertegenover staat, dat ze gemak kelijk te beïnvloeden vallen en daardoor gauw warm lopen voor een zaak, waarvan ze de portée tengevolge van hun geringe ont wikkeling niet of nauwelijks be- grijpen. We stipten het reeds aan, Gu atemala beschikt over veel vrijwel ongerept natuurschoon. Het is het land der vulkanen en in vulkaan kraters ontstane meren. Het be slaat een oppervlakte van 117,675 vierkante kilometer. Ofschoon het de bananenrepubliek genoemd wordt, maakt koffie toch 70 °/o van de uitvoer uit. Er wordt voorts mais en katoen verbouwd, terwijl het land tevens tabak en zwavel levert. De Indianen, ofwel Indios, ma ken 60 van de bevolking uit. Slechts een tiende gedeelte is blank. De rest wordt gevormd door de z.g. Ladinos, afstammelingen van Spanjaarden en Indianen, een onbezorgd volkje, dat evenals de Indios voor het grootste percentage analphabeet is. Drie Wageningse instituten voor landen tuinbouwonderzoekingen geopend Hoopvol Hoge prijzen Realisme Orgel in aanbouw Het verloop van de gevechten Vergroving? Oorlog in de Bananenrepubliel Kolonel Arbenz kondigde, nadat hij de macht had overgenomen en o.a. tot grote landonteigeningen overging, het recht van de vrije vakverenigingen af. Fortuny organiseerde onder de landarbeiders, de havenarbeiders en de fabrieksarbeiders bonden, waarvan hij de sleutelposities aan actieve communisten toevertrouwde. Het resultaat is geweest, dat de slechts enkele duizenden leden tellende commu nistische partij samen met het leger in Guatemala de macht in handen heeft. En door zijn persoonlijke invloed op kolonel Arbenz slaagde Fortuny er in, deze te winnen voor de gedachte, van Guate mala 'n soort communistische speerpunt te maken. Kenners van Guatemala be weren, dat zowel Fortuny als Arbenz tot de knapste en interessantste figuren van Midden Amerika behoren; Inderdaad heeft Arbenz, zoon van een Zwitserse apotheker, die zich indertijd in het land vestigde, talrijke goede hervormingen doorgevoerd. Hij is inmiddels niet in staat geweest, de brandende problemen van het land op te lossen. Hij onteigende een groot gedeelte van de uitgestrekte landerijen, welke zich in het bezit van een Amerikaanse bananenmaatschappij bevonden, deze een minimale schadever goeding uitbetalend, maar het lukte hem niet, de onontwikkelde Indianen tot goe de boeren op te kweken en aldus de landbouwproductie op te voeren. Tal van in eeuwen wortelende tradities en ge woonten waren hem te machtig. Hij was niet in staat, van Guatemala een paradijs te maken. Hierdoor ontstond vooral on der dc plattelandsbevolking grote onte vredenheid. welke reeds herhaaldelijk tot bloedige uitbarstingen heeft geleid. Grote zorgen baarde de „schaduw- regering" der roden de planters, indus triëlen en kooplieden van het land, die met groeiende tegenzin het opkomende communisme gadesloegen, waardoor het land tot een satelliet van Moskou werd gemaakt. Steeds meer bleek hun. dat de sociale strijd door de communistische propagandisten steeds meer ten bate van het Kremlin werd uitgebuit. Een tegen actie kon niet uitblijven, vooral nadat vele „Guatemaltechi" uit de betere stan den in ballingschap waren gezonden, omdat ze het communisme een halt had den willen toeroepen. Het gevolg was, dat die zich vooral in het naburige Hon- Kolonel Carlos Castillo Armas, de leider der opstandelingen in Guatemala. duras concentreerden en vandaar uit de opstand voorbereidden, die thans in gang is. Op zichzelf is het gebeuren in Guate mala weinig meer dan een der vele pe rioden van onrust, welke alle Midden- en Zuidamerikaanse staten hebben door gemaakt en in zeker opzicht nog door maken. Het indertijd dooi- de Spaanse veroveraars ingestelde grootgrondbezit heeft een vérstrekkende invloed op de structuur van die landen uitgeoefend, waardoor de aanpassing aan moderne eisen met horten en stoten gepaard gaat. In Guatemala wordt de onrust door Moskou gebruikt, om te trachten, er het Korea van Amerika van te maken, als mede een permanente bedreiging voor het Panamakanaal, een hartader voor de Verenigde Staten. De communisten hebben tamelijk ge makkelijk spel, omdat de meerderheid der bevolking zoals opgemerkt uit India nen bestaat. Deze Indianen, die tot de volksgroep der Maya's behoort, welke in Yucatan (Mexico) sporen van een groot se beschaving heeft nagelaten, zijn geen on-intelligente. maar nogal indolente mensen, die over weinig gevoel voor de moderne techniek en wetenschappelijke methoden beschikken. Zowel de dictatuur van generaal Unib co als de democratische regering van president Juan José Arevalo. diens op volger aan het hoofd van de staat brach ten voor Guatemala's moeilijkheden geen uitkomst. Arevalo was een creatuur van Arbenz. Een voormalig onderwijzer, bracht hij in het presidentele paleis een nogal verward idealisme mede, hetwelk evenals dat van de reeds genoemde For tuny als het ware rijp was, om door slimme Sovjet-Russische propagandisten geëxploiteerd te worden. Arevalo koes terde ingrijpende sociale en economische hervormingen in zijn brein, doch hij be zat hoegenaamd geen ervaring en ook niet het doorzettingsvermogen, om ze naar behoren uit te voeren. Bovendien, ontbrak hem de geestkracht voor een krachtdadig optreden tegen de rijke grondbezitters en dit was ook voor hem aanleiding, de steun van de hard wer kende communistische leiders te aan vaarden en voor hen de deur als het ware open te zetten. Hij slaagde er in, bepaalde sociale wet ten door te voeren, een arbeidswet af te kondigen en enkele andere hervormin gen te bewerkstelligen. De onrust onder de massa kon hij evenwel niet wegne men. Het was in zekere zin een verade ming, toen in 1951 Arbenz in zijn plaats tot president werd gekozen. Naar w(j vernemen zijn reeds geruime tijd besprekingen gevoerd omtrent een in Nederland te plaatsen guldensle ning ten laste van het Koninkrijk België. In de Belgische ministerraad van Vrij dag 25 Juni 1954 werden op voorstel van de minister van Financiën de voorwaar- Jakob Arbenz GuzmanGuatemala s president van Zwitserse afkomst, in gezelschap van zijn echtgenote. den goedgekeurd van een uit te geven S3/ pet. 30-jarige guldenslcning, groot 100.000.000, welke gedurende tien jaar niet aflosbaar zal zijn en waarvan de af lossing daarna zal plaats hebben in 20 gelijke jaarlijkse termijnen. De helft dezer lening zal in 5 maande lijkse termijnen worden gestort door een aantal Nederlandse verzekeringmaatschap pijen onder leiding van de Assurantie Mij De Nederlanden van 1845, terwijl een be drag van 50.000.000, te zijner tijd door De Twentsche Bank ter beurze van Am sterdam zal worden geëmitteerd. De aangekondigde guldenslening ten vnnral V,f?« hi4 Koninkrijk België wordt, vooral daar het hier onze Benelux-part- "uTf van bÜz°ndere betekenis ge acht. Het is de eerste buitenlandse lening, dl®. na °ori°g in Nederland zal worden geemitteerd. Het prospectus met aanvul- lende bijzonderheden kan verwacht wor~ den in de week van 4 tot 11 Juli a.s. Een rebellenaanvoerder, kenbaar aan het kruis en het zwaard op em armband. Het viel aldus de communisten gemak kelijk, o.a. de United Fruit Company af te schilderen als een meedogenloos ex ploitant van de arbeiders. Feit is. dat deze te Boston gevestigde maatschappij in het begin van deze eeuw in Guate mala uitgestrekte moerassige en door malaria geteisterde gebieden kocht, zij het voor een appel en een ei. Maar ze legde er niill>oenen aan ten koste, om van die waardeloze gebieden vruchtbare plantagegrond te maken, waarop bana nen gecultiveerd konden worden, die toentertijd een wereldproduct begonnen te worden. De Amerikanen verschaften aldus aan duizenden behoorlijk betaald werk. Ze legden wegen aan en een spoorweg dwars door het land en hadden ook oog voor de geestelijke en culturele behoeften van de staat, wiens bodem hun spoedig rijke vruchten begon te leveren. Zo stichtten ze in een der steden een museum voor oude kunst uit de Indiaan se prae-historie, dat voor heel Amerika uniek is. Daartegenover traden ze tame lijk autocratisch op en de luxueuze staat, waarin zc leefden, wekte de afgunst van de arme landbouwers en landarbeiders op. De communisten wisten deze afgunst ter dege uit te buiten en kweekten een vreemdelingenhaat, welke tot gevolg had, dat de toeristen vaak lastig gevallen werden en ten slotte weg bleven, het geen weer kwaad bloed zette onder de winkeliers en anderen, die aan het vreemdelingenverkeer verdienden. Er was een tijd, dat elk jaar duizenden Amerikanen millioenen dollars in Gua temala achterlieten. Guatemala wordt bestuurd door een enkelvoudige Kamer, welke de wetge vende macht vertegenwoordigt, terwijl de president de uitvoerende macht bezit. Elk jaar moeten er verkiezingen van de Kamer plaats vinden en de president heeft een ambtsperiode van zes jaar. Maar als gevolg van de talrijke staats grepen is het aanblijven van een presi dent meestal korter van duur. De vier regeringspartijen, waarvan de commu nistische de belangrijkste is, bezitten in de kamer de absolute meerderheid. Naar dit Guatemala, waar uitgestrekte jungles grote mogelijkheden bieden voor het aanleggen van wapenarsenalen en munitiedepots, worden nu uit verschil lende delen van de wereld wapenen ge stuurd. De internationale wapenhandel kan weer een nieuwe bladzijde aan zijn grootboek toevoegen. Hoe het daarmede gesteld is hiervan geeft het opduiken van de „Black Eagle" 'n typerend beeld. Hubert Fauntleroy Julian, de „Black Eagle of Harlem", de'zwarte adelaar van Harlem (New Yorks grote negerwijk) is een neger-piloot, die zich naam gemaakt heeft als organisator van de luchtmacht van negus Haile Selassié. Thans blijkt hij wapenhandelaar te zijn en als zodanig sinds 1949 geregeld aan de regering van Guatemala geleverd te hebben, met ris specialiteit munitie voor afweergeschut. Hij verklaarde, toen hij over de wapen- zending uit Polen aan de tand gevoeld werd, hiermede niets te maken te heb ben, en heftig anti-communist te zijn. De „Black Eagle" leverde aan de onder com munistische invloed staande regering wapenen, omdat hij hierin geen enkel bezwaar zag. aangezien de Verenigde Staten in Guatemala een militaire mis sie hebben en het land deel uitmaakt van de Verenigde Naties. Het merendeel van de door hem ge leverde wapenen en munitie zijn sur- plus-goederen van 't Amerikaanse leger. Voorts verkocht hij het een en ander uit Italiaanse dumps door, o.a. jeeps, lucht afweergeschut, machinegeweren en mu nitie daarvoor. Het luchtafweergeschut was van Zwitsers maaksel, merk Oerli- kon. Via New York bereikte het. van de nodige papieren voorzien, het land van bestemming, waar het thans tegen de vliegtuigen der opstandelingen gebruikt wordt. De „Black Eagle" had ook nog achttien gevechtsvliegtuigen van Zweedse make lij moeten leveren. Maar de Amerikaanse legatie te Stockholm liet de Zweedse re gering weten dat ze over de levering er van ..displeased" zou zijn. dus niet erg gesticht, en Zweden verbood daarop het uitvoeren van de bestelling. Het was voor de „Black Eagle" een strop, want het ging om een handeltje van anderhalf mililoen dollar. Doordat als resultaat van het optreden der Amerikaanse diplomaten in verschil lende landen een einde was gemaakt aan deactiviteit van de „Black Eagle" als wapenhandelaar, moest de regering van Guatemala zich tot de „volksdemocra tieën" achter het IJzeren Gordijn wenden. Dit heeft het uitbreken van de opstand vermoedelijk verhaast. Een Indianendorp aan het Atitlanmccr, met op de achtergrond een van Guatemala's vele vulkanen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mans- holt, heeft gisteren drie nieuwe instituten te Wageningen geopend, namelijk het in stiluut voor Rassenonderzoek van land- en tuinbouwproducten, de Stichting voor plantenveredeling en het Rijksproef station voor zaadcontrole. In zijn ope ningsrede schetste de minister de be tekenis van het landbouwkundig onder zoek. Deze dag, aldus de minister, waarop drie instituten tegelijkertijd kunnen wor den geopend, is een belangrijke dag. Niet alleen voor Wageningen, doch ook voor de Nederlandse landbouw, en als zodanig ook voor Nederland in het algemeen. Het :s een bewijs van het snelle tempo waarin het landbouwkundig onderzoek zich in ons land ontwikkelt. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) i HANOI (Vietnam), Woensdag. Het buitenland heeft de overtuiging dat er in Hanoi een soort paniek stemming heerst wegens een dreigende communistische aanval op de stad. Deze valse indruk is vooral ontstaan door de berichtgeving van liet Ame rikaanse persbureau United Press en haar Franse correspondent in Hanoi In werkelijkheid is hier evenveel sprake van een paniekstemming als in Amsterdam. kend, dat Hanoi en de delta van de Rode Rivier, in het midden van welke delta de stad ligt. het eerstvolgende doel van Het is hier volkomen rustig. Het leven van alledag rolt zich nor maal af. De overheidsdiensten function- neren gewoon. Er worden zaken gedaan. De kinderen gaan naar school. De vrou wen winkelen. In de late middag zitten de terrassen in het centrum van de stad vol. De restaurants en bioscopen trekken evenveel belangstelling als altijd. De vele nachtclubs hebben geen enkele reden tot klagen. En de avondklok gaat j hun bases ten Noorden en achter de rug. Het water in de rivieren is belangrijk gestegen en de rijstvelden staan bijna onder water. Men geeft toe. dat het niet genoeg is om alle militaire activiteit tot een volledige stilstand te brengen, maar men betwijfelt of de com munisten onder deze moeilijke omstan digheden een grootscheepse aanval met steun van zware artillerie, luchtafweer enz. zullen durven beginnen. Anderen daarentegen rekenen niet te vast op de bescherming van de regentijd. Zij geloven, dat Giap met het oog op Genêve ondanks alles toch in actie zal komen. Tenslotte zijn de omstandighe den nu in zijn voordeel. Hoe langer hij wacht, hoe beter de Fransen zich van dc zware verliezen in Dien Bien Foe zullen kunnen herstellen. En hoe meer nieuwe versterkingen zij om Hanoi zul len kynnen inzetten. Bovendien is er al- Ho Chi Mirjh is. Het is eveneens een pu- i no& de UlI)s cpn wapenstilstand: uitc II'O 01» tirnim rr I- rancan hio* mnor nn eerst om één uur in. Maar dat wil allemaal niet zeggen, dat men hier niets van de oorlog merkt. De oorlogsomstandigheden drukken wei de gelijk een stempel op het leven hier. In de laatste bes maanden zijn de kosten van het levensonderhoud bijvoorbeeld schrikbarend gestegen wegens de moei lijke aanvoer en de hoge verzekering. Sommige artikelen zijn driemaal zo duur als een half jaar geleden. Een kilo suiker kost nu twee gulden, een kilo aard appelen één gulden vijftig en een liter bakolie drie-vijf-en-zeventig. De waarde van onroerende goederen is daarentegen enorm gezakt tengevolge van de onzekere toekomst. Het is bijna onmogelijk om een koper voor een huis Ie vinden. Er is ook niemand, die nieuw kapitaal wil investeren. De handelaren weigeren verder om grote voorraden in te slaan. En verschillende instellingen overwegen om zich elders te gaan vesti gen. Maar het is niet waar, dat er een ware uittocht van angstige inwoners aan de gang is. Er zijn enkele schatrijke Chine zen verrtokken. Plus wat Vietnamezen, die het zich veroorloven kunnen. En er zijn ook Fransen, die hun vrouwen en kinderen voor alle zekerheid maar naar Frankrijk teruggestuurd hebben. Maar dat is alles. En inplaats van een paniek stemming kan men eerder spreken van een stemming van onverschilligheid en volslagen apathie, in het bijzonder van de zijde van de Vietnamezen. Men maakt zich hier overigens hele maal geen illusies. Het is algemeen be iets waar weinig Fransen hier meer op rekeiien en weinig tot oordelen bevoegde Vietnamezen naar verlangen. Maar als het niettemin zover zou komen, is het natuurlijk van belang zo gunstig moge lijke posities te hebben als het sein voor Staakt het Vuren gegeven wordt. Generaal René Cogny, de Franse op perbevelhebber van de Frans-Vietna- mese strijdkrachten in Noord-Vietnam. verwacht nog steeds, dat de Vietminh tot eind September, begin October zal Het blijft nu de grote vraag, wanneer wachten met haar definitieve aanval op bliek geheim, dat de vier communisti sche divisies, welke Dien Bien Foe ver overd hebben, ongetwijfeld ook V6or deze operatie gebruikt zullen worden. Onmiddellijk na de val van deze onfor tuinlijke Franse voorpost zijn zij naar ten Zuiden van de delta getrokken om zich te re organiseren en zich voor te bereiden op wat men de beslissende slag in deze oor log kan noemen. deze slag zal komen. Het kan evengoed over een week als over drie maanden zijn. Sommige militaire deskundigen verwachten, dat de communistische ge neraal Giap zal wachten tot na de regen tijd, welke op het punt staat te beginnen. Hanoi heeft zijn eerste zware regenbui al Hanoi en de delta. En in ieder geval hoopt hij dat. Maar hoe het zij: Hanoi en zijn driehonderd-en-vijftig duizend inwoners wachten rustig en gelaten de toekomst af. Ondanks de communistische legers. En ondanks de alarmerende be richten in de buitenlandse pers. Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer N- van den Heuvel betreffende de grensscheiding BelgiëNederland binnen de gemeente Baarle-Nassau, hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille schriftelijk geantwoord dat het hun bekend is, dai zekere Van den .Eynde, die van Belgische nationaliteit is, op 16 Juni 1954 enige bo men heeft gekapt, staande in de berm van de weg BredaTurnhout, waar zijn met enige huizen bebouwde terrein, dat eerder aan de N.V. Nederlandsche Spoor wegen behoorde, aan deze weg grenst. Het eigendom van deze Van den Eynde maakt deel uit van kadastrale percelen, ten aanzien waarvan tussen de Belgische en Nederlandse regeringen besprekingen Een avond in het Alioy'-paviljoen. Een massale groep van 4 a 500 zangers en zangeressen opgesteld aan de ene zijde van de zaal en in het front daar van op een met tafels en stoelen ge- improviseerde stellage - met 'n micro foon vóór en 4 grote luidsprekers achter zich de eenzame figuur van Flipse. ..Dames en lieren, nog even cijfer 62. Lumen accende. Niet lumün. Het is geen hutje bij mudje en alstublieft niet van die doodgraversgezichten. Alten niet te laag. Dat eeuwige te laag zingen". En Flipse demonstreert met een stoot als van een brulboei hoe te laag zingen klinkt. Niet zo. En hij zingt de passage voor, precies een kwart toon te hoog. Een kunst op zichzelf maar iedere dirigent weet dat als hij van zijn koor een zuivere toon wil zingen dat hij deze dan juist iets te hoog moet aangeven. „Nog een keer, dames en heren, lumen accende f, g, as; drie vier. Juist, zo is het prachtig". Na twee maten weer aftikken. „Vol doende cijfer 90. Heren, precies op de stok. Dames, dames, luistert U nog even. Weet U het nog hoe het vorige keer was?. Zo, prachtig, dank U. Cijfer 134 Alles vergangliche Alten, denkt U er om, U moet zingen Alles Vergungli- che. I-lolala, hoor welk een prachtig pianissimo". En zo wordt de partituur kris-kras door genomen. Hier een maat, daar een enkel accoord en Flipse is tevreden. De samen werking is volmaakt, de toewijding waar mee zangers en zangeressen naar de re petitie komen is voorbeeldig. Het is een enorme organisatie die voorbereiding voor Mahlers achtste symphonie op 3 Juli, welke een uitvoerend apparaat verlangt van te gen de duizend mensen, die men avond aan avond nu bij elkaar moet krijgen. De koren zijn nu verenigd maar de instru- lopende zijn tot welker gebied zij behoren. Het BelgischNederlandse grensverdrag van 1843 heeft voor de gemeenten Baarle- Nassau en Baarle-Hertog bepaald, dat de status quo zou blijven bestaan. Het in dit verdrag geïnsereerde proces verbaal, houdende beschrijving van deze status quo. noemt beide percelen Bel gisch; de Nederlandse regering meent in staat te zijn aan te tonen, dat zulks ten onrechte is geschied en op een ingeslopen fout berust. Het tot staving hiervan verzamelde ma teriaal wordt door de Belgische regering nog bestudeerd. De vragen of de ministers niet van oor deel zijn, dat de moeilijkheden, welke voortvloeien-uit de bestaande territoriale toestand binnen de gemeente Baarle-Nas sau, herhaaldelijk aanleiding geven tot overtredingen en incidenten van grotere of kleinere omvang en of de minisers be reid zijn naar een oplossing van de m verband met de agglomeratie Baarle-Nas- sau/Baarle-Hertog reeds jaren bestaande problemen te streven, wordt door de mi nisters bevestigend beantwoord. De nieuwe Vietnamese premier, de na tionalistische leider Ngo Dinh Diem, is gisteren uit Parijs te Saigon aangeko men. Een menigte van duizenden mensen begroette hem op een zo geestdriftige wijze als aan een Vietnamees staatsman Jfelden te beurt gevallen is. In een toe spraak tot het volk wees de nieuwe pre mier op de grote nationale taak die moet worden volbracht, nu het land zijn vol ledige onafhankelijkheid heeft verkre gen. Ngo Dinh Diem heeft aanzienlijk gro tere bevoegdheden dan een zijner voor gangers om te trachten het land weer te herenigen en de Vietminh te bestrijden. Het Franse opperbevel maakte gisteren bekend, dat de Vietminh de buitenpost An-Le. ten Noorden van Thaibinh, in de kuststreek van de delta van de Rode Rivier, veroverd heeft. Een versterking nabij Quang Yen, in de Oostpunt van de De(ta, viel ook in handen van de Viet minh. De troepen van de Franse Unie leden aanzienlijke verliezen aan man schappen en materiaal, aldus deelt het communiqué mede. In de heuvels van Midden-Laos, nabij Ban Naphao, hebben Franse strijdkrach ten Donderdagavond een Vietminh-con- vooi van uit een hindernis aangevallen en verliezen toegebracht aan dit convooi. mentale repetities zijn nog gesepareerd en dit betekent tijdrovend reizen Het orgel is in aanbouw in de grote Ahoy'-hal De stemming ervan moet 's nachts geschie den en er moet nog ergens in het land een harmonium gevonden worden dat over een kloppende stemming beschikt. Maar men behoeft slechts even met Flipse te praten om te begrijpen, waar die enorme energie uit geput wordt, hoe de schier onoverkomelijke problemen, die steeds weer en uit de meest onverwachte hoeken opdoemen, bestreden worden. Het is de brandende liefde voor de grootse partituur die bij steeds verdergaande stu die weer nieuwe schoonheid prijsgeeft. Is het niet ontzettend moeilijk bij zo'n enorm apparaat de vergroving van het klankvolume tegen te gaan? Neen, zegt Flipse, hoe wonderlijk het ook klinkt, ik zou durven zeggen, hoe groter het apparaat, des te volmaakter kan een pianissimo klinken. En dat moet ook, want juist die momenten die naar de verstilde stemming grijpen zijn in de partituur minstens even talrijk als die welke een monumentaliteit uitdrukken. En dan grijpt Flipse weer voor de zo veelste maal naar de partituur en de monstreert het gezegde. Zijn aanstekelijk enthousiasme sleept U gewoonweg mee en wanneer wij in een discussie vermeende bezwaren tegen de partituur trachten aan te brengen dan treedt de volbloed musi cus in het harnas met gefundeerde argu menten die ons op doeltreffende wijze dc wapens uit de hand slaan. God dank dat er nog zulke musici Dc staan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3