Br its-Amerikaanse besprekingen ook vandaag voortgezet Zuid Oost Azië de hoofdschotel GEEN TIJD VOOR DE E.D.G. Stakende landarbeiders in de Italiaanse provincie Ferrara Archeologen-pech President Arbenz afgetreden Opperbevelhebber volgt hem op Minister Suurhoff heeft critiek op mandement Verkiezingen in Noordrijn- Westfalen De socialistische propaganda wordt getroffen - Vanzelf! Rose sarcophaag te Sakkara werd leeg aangetroffen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 28 Juni 1954 WEERBERICHT A V) Mendès-France's race tegen liet horloge Alle „haastmakers" krijgen bescheid Velden liggen braak, dieren komen om Churchill spreekt over zijn opvolger Circuskiiechts sloegen pinnen door telefoon kabel TrumaiTs toestand iva? korte tijd critiek Onverivaclite ontwikkeling in Guatemala Spanningen in Tibet? Hevige autobotsing Je Alpben aan de Rijn Pjoen Joeng Tai premier van Zd.-Korea Prof. dr P. van Berkum „Wij zullen ons niet in anti-ciericale hoek laten dringen" Regeringscoalitie verliest haar meerderheid „IN P.v.d.A. GEESTELIJK FEDERALISME" Dc weerverwachting van het KNMI, geldig van hetien- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk vrij veel bewolking met plaat selijk enkele buien. Later vooral in het Zuiden van het land ook opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en Noord- West. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 29 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maanop 2.52 uur, onder 20.^8 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tegen de oorspronkelijke afspraak in zullen president Eisenhower en premier Churchill ook vandaag nog bijeen komen voor een bespreking van de problemen, waarvoor hun landen zich gesteld zien. Daarna zal president Eisenhower afscheid nemen van zijn Britse gasten. Dat zal een dramatisch moment zijn, want de kans is zeer gering, dat Sir "Winston nog eeiis als Harer Majesteits Prime Minister naar Washington zal komen, als hij ooit nog komt. De onverwachte langere duur der besprekingen mag volgens kringen van het Witte Huis niet worden uitgelegd als een bewijs voor een niet vlot genoeg verloop der bespre kingen. Zekerheid is over het verhandelde niet te krijgen, want over de conferenties wordt een diep stilzwijgen bewaard. Men weet alleen uit de mond van Dulles en Eden, dat althans Zaterdag een zeer geslaagde dag was. Men weet voorts, dat zowel Zaterdag als Zondag de verdediging van Zuid Oost Azië de hoofdschotel van de debatten tussen de Britse en Amerikaanse staatslieden vormde. In min of meer ingelichte diplomatieke kringen in Washington verluidt echter algemeen, dat de beide partijen hun meningsverschillen, ondanks de zeer hartelijke toon van dc conferentie, niet hebben kunnen overbruggen, al zou er een voorlopig compromis zijn bereikt. Met name de Britten zouden op hun standpunt zijn blijven staan en geweigerd hebben onmiddellijke voortgang te maken met het door de Amerikanen gevraagde defensiepact in Zd O. Azië, volgens de op zet van de NATO. De Amerikanen zouden daarentegen sceptisch gestemd gebleven zijn tegenover Eden's „Locarno"-these, welke naar Amerikaanse mening, te zeer zou bouwen op de reeds zo vaak waarde loos gebleken beloften van de communis ten, in dit geval van China, terwijl het de macht van de vrije wereld breidelt. Eden zou echter nogmaals met alle nadruk ge wezen hebben op de noodzaak de Aziati sche landen in het conflict met de commu nistische staten aan de zijde van het Westen te hebben, iets wat volgens hem eerst bereikt kan worden als men zich tot het uiterste bereid heeft getoond in het zoeken van een vreedzame oplossing voor Indo China. De V.S. zouden zich hierbij tenslotte voorlopig hebben neergelegd. Zaterdagochtend confereerden president Eisenhower met Sir Winston Churchill terwijl Foster Dulles en Anthony Eden met hun adviseurs op het ministerie van buitenlandse zaken bijeenkwamen. Het thema was: Zuid Oost Azië. Tijdens deze besprekingen liet de Franse ambassadeur te Washington, Henri Bonnet, zich aan kondigen. Hij sprak gedurende een kwar tier met Dulles onder vier ogen om het Franse standpunt uiteen te zetten. Het was na afloop van deze morgenzitting, dat Dulles en Eden zich tegenover de hen op wachtende journalisten bijzonder opge wekt en optimistisch betoonden, 's Middags had er weer een voltallige bijeenkomst op het Witte Huis plaats en 's avonds was er een diner, waaraan slechts Foster Dulles ontbrak, die thuis wilde zijn omdat het zijn (42ste) trouwdag was. Zaterdag ook vergaderden de beide en Lord Cherwell, die deel uitmaken van Britse atoomgeleerden, sir Edwin Plowden de Britse delegatie, met de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, welke onder leiding stond van admiraal Straus. Dulles en Eden hadden voorts op hun vergadering een tweetal subcommissies in het leven geroepen, één voor Zuid Oostaziatische, één voor Westeuropese problemen. Ook deze subcommissies gingen onverwijld aan het werk. De Zondag werd gebruikt voor informele besprekingen. Onmiddellijk nadat de Ame rikaanse president terug was uit de kerk, had hij een langdurig vertrouwelijk ge sprek met Sir Winston. Aan tafel kwamen ook de atoom-experts weer bijeen, 's Mid dags werd eveneens weer een bijeenkomst gehouden waaraan zowel door de presi dent, de premier en de beide ministers van buitenlandse zaken, als door de voornaam ste adviseurs werd deelgenomen. Churchill had bovendien, op zijn speciaal verzoek, nog een uitvoerig onderhoud met Dulles. Hij had dit onderhoud eigenlijk reeds Zaterdag willen hebben, maar was toen te vermoeid geweest. Zoals hierboven reeds gezegd: de ge ruchten doen de ronde, dat men er niet in geslaagd is een standpunt te vinden, waar beide partijen zich volkomen mee accoord kunnen verklaren. Men doet intussen ver standig eerst het officiële communiqué af te wachten, dat mogelijk vandaag, maar, In Zweden bevinden xicli op het ogenblik vele groepen astronomen uit vele landen, die daar op 30 Juni a.s. de zonsverduis tering met liwn apparaten wetenschap pelijk zullen volgen. Ook verwacht men cr vele toeristen en amateur-astronomen. Dc Amerikanen zijn met prachtige instrumenten naar Oskarshamn in Zuid-Oost Zweden gekomen. Zij hadden 25 ton alleen aan uitrusting bij zich. Hier ziet U een instrument voor het bestuderen van de eclips met behulp van radiogolven. Premier Mendès-France, die van dc Nationale Vergadering tot 20 Juli respijt beeft gekregen om een oplossing te vin den voor het conflict in Indo-China, wenst zich geheel te concentreren op deze „race tegen het horloge". Onder deze omstan digheden wenst hij niet afgeleid te wor den door de E.D.G. In het afgelopen hem persoonlijk te bespreken. Spaak zal Woensdag gaan. Aan president Eisenhower, tenslotte, die in een brief aan president Coty verzocht, dat Frankrijk haast zou maken met de Europese eenheid, liet hij via president Coty antwoorden, onder de plechtigste verzekeringen van vriendschap en trouw weekeinde heeft hy, met een even be-1 aan de gevormde alliantie, dat Frankrijk wonderenswaardige versaliteit, als waar mee hij onlangs bliksemsnel Tsjoe en Lai in Bern wist te ontmoeten, een aantal stappen genomen om zjjn Westeuropese partners, die op ratificatie van de E.D.G. aandringen, op een beleefde manier even aan het lijntje te houden. Bondskanselier Adenauer werd verrast met de door de Franse hoge commissaris Zaterdag overhandigde boodschap, dat premier Mendès-France twee van zijn naaste medewerkers, n.l. de heren Guérin de Beaumont, de nieuwe staatssecretaris van buitenlandse zaken, en Parodi, de secretaris-generaal Van dit ministerie, nog deze week naar Bonn zal zenden om met dr Adenauer contact op te nemen over het door Frankrijk gewenste uitstel. Door deze bijzondere stap hoopt de premier Duitsland ervan te overtuigen, hoeveel prijs hij stelt op het Duitse oordeel in deze zaak. Aan de Belgische minister van buiten landse zaken, Spaak, die het initiatief tot het bijeenroepen van een nog deze week te houden bijzondere E.D.G.-conferentie te Brussel, om Frankrijk en Italië onder druk te doen verklaren wat zij nu ten aanzien van dit verdrag denken te doen, heeft Mendès-France laten weten, dat hij °P deze conferentie niet zal verschijnen „omdat Indo-China voor gaat", maar hij hodigt Spaak onmiddellijk uit naar Parijs te komen, om deze kwestie nader met „zal bijdragen aan de snelle en doeltref fende oplossing var\ het probleem der Europese defensie Coty laat weten, dat „het hoofd van de regering het verlangen koestert in de nabije toekomst het gesprek tussen de beide regeringen te hervatten". Tegenover het Franse volk heeft Men dès-France bovendien in een radiopraatje nog eens met zoveel woorden verklaard de voorrang te geven aan de Indochinese kwestie. Hij herinnerde er aan, dat de Franse Nationale Vergadering een week geleden een tijdgrens heeft vastgesteld waar binnen een staken van het vuren in Indo-China moet zijn bereikt. Deze uit drukking van de Franse vredeswil en vastbeslotenheid het hoofd te bieden aan de toestand, indien de tegenstander niet toont ook de vrede te willen, zo meende hij, is reeds van invloed geweest op de onderhandelingen over Indo-China. Frankrijks rol in de wereld en speciaal zijn bijdrage tot de opbouw van Europa, zal niet afhangen van juridische en diplo matieke clausules, maar van zijn wil weer gezond en sterk te worden en bovendien van zijn zelfvertrouwen, aldus Mendès- France. Als tegenhanger van deze vertragings acties tegen dc gehaaste E.D.G.-supporters doet Mendès-France, naar verluidt, alle moeite om dc ministers van buitenlandse zaken eerder dan op dc afgesproken 12e Juli weer terug in Genève te hebben. naar verluidt, wellicht eerst morgen zal worden gepubliceerd en dat, zo werd ver klaard, zeer uitvoerig zal zijn. Mochten de tot dusver verstrekte inlich tingen echter juist zijn, dan zijn de Brit ten inzoverre bereid geweest aan de Ame rikaanse verlangens tegemoet te komen, dat zij zich tijdens de besprekingen alle moeite hebben getroost om reeds thans de eventuele samenstelling en werkzaamheid van het Zuid Oost Azië pact te bespreken, zodat ingeval de bestandsbesprekingen in Indo China en de „Locaxmo"-gedachte illusoir mochten blijken, onmiddellijk met het opzetten van de defensieorganisatie kan worden begonnen. Over Eden's „Locarno" maakte de Aus tralische minister van buitenlandse zaken, de heer Casey, die Zaterdagmiddag in Washington arriveerde, de opmerking, dat heer Casey arriveerde in de Amerikaanse hoofdstad voor de zg. Anzus-besprekingen (tussen de V.S., Nieuw Zeeland en Aus tralië), die Woensdag eveneens over Zd O. Azië beginnen. Het trok de aandacht, dat ook de Pakistaanse minister van buiten landse zaken Zaterdag te Washington aan kwam. Sir Winston Churchill en minister Eden zullen kort na de besprekingen van van daag afscheid nemen van hun gastheer, president Eisenhower. Zij verlaten dan hun apartementen in het Witte Huis en nemen hun intrek in de Britse ambasade, waar zij tot morgen blijven. Morgenavond vertrek ken zij voor een 24 uurs bezoek naar Ot tawa, waar zij de gast zullen zijn van de Canadese premier. Woensdagavond vliegen zij terug naar New York om daar aan boord te gaan van de Queen Elizabeth" voor de thuisreis naai'Londen. Z. K. H. Prins Bcrnhard, die morgen zijn 1,3ste verjaardag viertis Zaterdag in de Ridderzaal te s-Gravenhage plech- men er over het algemeen „teveel achter tig geïnstalleerd als landscommandeur zocht". Hij verzekerde, dat men (ook Groot Brittannië) zich in Zuid Oost Azië wel degelijk met kracht tegen iedere commu nistische expansiedrang zou verzetten. De van dc Orde van Sint Jan. De Prins met het zwaard, dat hem als teken zijner waardigheid is overhandigd. Geheel rechts H. SS. de Koningin. De staking van de landarbeiders in de voige van het ontstane gebrek aan voer Noorditaliaanse provincie Ferrara duurt nu reeds twee maanden en het einde is nog niet in zicht. Er zijn 2000 leden van de politie inge schakeld bij het verzorgen van het vee en het binnenhalen van de hooioogst en nog steeds komen grote politieversterkingen aan om eventuele betogingen van de 120.000 stakers te verijdelen. Sinds de staking begon zijn reeds tien tallen koeien omgekomen en honderden andere stuks vee zijn zo vermagerd, dat zij geslacht zullen moeten worden. Ook de eerste hooioogst, met een oppervlakte van 200.000 H.A., is reeds verloren ge gaan. En men verwacht, dat men tenge- ■pappv» Zaterdagmiddag vertelden dc leden van het Congres, die aangezeten hadden aan de lunch, welke presi dent Eisenhower aan zijn Britse gasten had aangeboden, dal Sir Winston Churchill van minislcr Eden had gezegd, dat deze alle kwaliteiten bezit om hem, Sir Winston, op te volgen als premier. De grijze staatsman, die nu in zijn tachtigste jaar is, sprak hier voor de eerste maal in het openbaar over de tijd, dat hij zelf niet meer aan het roer zou staan. „Minister Eden weet alles van de BritsAmeri kaanse verhoudingen", zou hij er aan toegevoegd hebben. De uitlatingen van de Britse pre mier maken het waarschijnlijk, dat hij nu weldra de zware last van het politieke leiderschap zal afleggen. Tot dusver hield hij zich doof voor allerlei gissingen en vragen op dit delicate punt. nog verscheidene duizenden runderen zal moeten afslachten. Twee maanden geleden begon de sta king op kleine schaal. Sinds drie weken is de staking echter volkomen, nadat de communisten hiertoe hadden opgeroepen ter afdwinging van een nieuw looncon- tract. De gehele dag slenteren de stakers dooi de dorpen,, waar de winkeliers en café houders hun deuren gesloten hebben en weigeren nog verder crediet te geven. Men verwacht, dat de minister van arbeid, Vigorelli, die reeds heeft meege deeld, dat hij de mogelijkheid over weegt om van regeringswege in te grij pen, spoedig, mogelijk reeds vandaag, zijn besluit zal bekend maken. Meer dan 150 telefoonabonné's beleef den in Soest en Soesterberg het af gelopen weekeinde een weinig aange name situatie. Zij kwamen allen tot de ondervinding, dat bun telefoons niet meer functionneerden. Omdat het een zo groot aantal abonné's betrof, stelde de P.T.T. een haastig onderzoek in, dat de technici vele uren in touw bracht. Het bleek, dat de oorzaak moest worden gezocht bij een circus, dat aan de Soesterbergse Straat zijn tenten had opgeslagen. Om de tent extra stevig vast te zetten in verband met de wind vlagen hadden circusknechten een aantal lange ijzeren pinnen in de krond ge slagen om meer kabels aan te leggen en zodoende de tent voor omwaaien te behoeden. Twee van deze pinnen wa ren door een hoofdkabel van de te lefoon geslagen. Het kostte de technici enkele uren nachtelijke arbeid om dit euvel weer te herstellen. De rose albasten sarcophaag, die .de vorige maand is ontdekt in een trappèn- pyramide te Sakkara. ten Zuiden van Cairo, is geopend. Zij bleek leeg te zijn. Men had verwacht, omringd door schat ten, de mummie te vinden van een pharao die ongeveer 4700 jaar geleden in Egypte heerste. De ontdekker van de naar raming zeven ton wegende-sarcophaag, dr Goneim, ver klaarde kort na zijn ontdekkjng te menen dat de sarcophaag de mummie bevatte van koning Sanakht, broeder cn opvolger van Zoser, die dertien dynastieën vroeger leef de dan Toetankhamen (1200 v, Chr.). Toen dr Goneim op 31 Mei in de graf kamer doordrong, vond hij bij de sarco- Dc toestand van ex-president Harry S. Truman, die op 20 Juni een spoedoperatie aan de blindedarm en de galblaas onder ging, nam Zaterdagnacht plotseling „een ongunstige keer", volgens de mededeling van zijn geneesheer, dr Wallace Graham. Maar in de loop van Zondagmorgen kon verklaard worden, dat het gevaarlijkste moment voorbij was cn dat dc 70-jarige staatsman weer vooruitging. Deze verbetering werd later op de dag nog eens bevestigd en dr Graham ver klaarde optimistisch, dat zijn patiënt „er wel weer boven op zou komen". phaag, waarop nog het stof van de oude grafkransen lag, gouden armbanden en andere schatten. Dit deed de veronderstel ling rijzen, dat de grafkamer nooit door plunderaars was betreden. In een officiële verklaring van de Egyp tische oudheidkundige dienst, waarin Zon dag de opening van de sarcophaag werd gemeld, werd de veronderstelling geop perd, dat het lijk van de pharao ergens anders begraven is. Wel zijn rond de graf kamer in de pyramide honderden voor raadkamers met vazen gevonden. De ope ning van de sarcophaag is, naar men in Cairo meent, op de grootste archeologi sche teleurstelling van deze eeuw uitge lopen. Terwijl de berichten over dc regeringssuccessen over de regeringszender van Guatemala nog niet verstorven waren, kwam plotseling president Jaeobo Arbenz zelf voor dc radio, echter niet om zegezangen aan te heffen. Hij deelde, integendeel, zijn aftreden mee. Op dit ogenblik ontbreken nog nadere berichten over deze sensationele ontwikkeling in een strijd tussen regering en opstandelingen, waarbij de militaire beslissing nog lang niet gevallen scheen. De enige mededeling, welke verstrekt is, is de benoeming van de opperbevelhebber der regeringsstrijdkrachten, kolonel Carlos Enrique Diaz tot opvolger van Arbenz. Dit doet vermoeden, dat het leger dat zich toch al niet enthousiast geweerd heeft zich van de president heeft afgekeerd en zijn lot heeft bezegeld. Gedurende het weekeinde had de be richtgeving uit Guatemala nog voort dm-end hetzelfde karakter bewaard, dat het van het begin van de opstand af, had gekenmerkt. Beide partijen wonnen ter rein, hakten tegenstanders in de pan, joegen elkaar op de vlucht en namen, vaak ongeveer tegelijkertijd, dezelfde plaatsen (weer) in. Alles bijeen maakte het echter de indruk, dat de strijd, niet in ernst gevoerd werd. Aan beide zijden deed men echter zo gewichtig mogelijk. De opstandelingen, die zich in Chiquimula gevestigd hadden, vormden een tegen regering en zonden hiervan bericht aan verschillende regei-ingen, om zodoende als officieel „oorlogvoerende partij" erkena te kunnen worden- Zij richtten een ulti matum aan het garnizoen van Jutiapa om zich over te geven, wilde het voor erger gespaard blijven. Zij verzekerden nog maals, dat het niet tegen het leger ging, dooh slechts tegen Arbenz en zijn commu nistische handlangers. Een nieuwe vlag werd uitgevaardigd, blauw, wit en rood, met het opschrift, „God, Vaderland en Vrijheid". President Arbenz werd buiten de wet gesteld en met strafrechtelijke ver volging bedreigd en tenslotte liet kolonel Armas, de leider der opstandelingen, weten, dat hij binnen 24 uur in de hoofd stad zou zijn. Dit laatste kon na de jongste berichten nog wel eens waarheid blijken. Er werd over en weer over aan de gang zijnde gevechten gesproken, maar uit de berichten viel af te lezen, dat dit meer praat dan daad was. Wel verscheen Zaterdag tot tweemaal toe een enkel rebellen-vliegtuig boven de hoofdstad om het paleis te beschieten en hier en daar een bom te laten vallen, hetgeen volgens de regeringsradio nog enkele slachtoffers maakte. Een van de laatste regerings maatregelen van Arbenz was het oproe pen van reservisten en vakverenigings- leden. Voordat Arbenz zyn ontslag aanbood, had te Washington inmiddels de „Inter- amerikaansc Vredescommissie" op een speciale vergadering besloten heden per vliegtuig naar Guatemala te vertrekken om ter plaatse een onderzoek in te stellen naar de beschuldigingen van Guatemala, dat de opstandelingen tegen het huidige bewind hulp uit het buitenland Hon duras en Nicaragua ontvangen. De commissie wil het gevechtsterrein in Guatamala en voorts ook Honduras en Nicaragua bezoeken, alvorens verslag uit te brengen aan de Pan-Amei-ikaanse orga nisatie en, „uit beleefdheid", ook aan de Veiligheidsraad der V.N., als dit althans na Arbenz' heengaan nog allemaal nodig zal zijn. De commissie, waarin afgevaardigden van Argentinië, Brazilië, Mexico, Cuba en de V.S. zitting hebben, benoemde zichzelf tot commissie van onderzoek. Zij is inge steld door de Pan-Amerlkaanse organisatie om een onderzoek in te stellen naar geval len van geweldpleging tussen de leden der organisatie. Kort vóór de commissie Zondag bijeen kwam maakte de regering-Arbenz nog be kend, dat zij haar vroegere weigering om de commissie toe te laten introk. Volgens onbevestigde berichten uit Calcutta worden bij wijze van voorzorg tegen mogelijke ongeregeldheden te Lhasa in verband met het aanstaande bezoek van de 19-jarige Dalai Lama aan Peking Chinese troepen uit steden in de om geving naar dc Tibetaanse hoofdstad overgebracht. De Tibetanen zouden beducht zijn voor Chinese pogingen om de jeugdige Dalai Lama voor zich te winnen of zijn terug keer naar Tibet te verhinderen om zijn rivaal, de 17-jarige Pantsjen Lama. in het zadel te zetten. Ook de Pantsjen Lama is naar Peking uitgenodigd. Men verwacht, dat de Dalai Lama in de eerste week van Augustus naar Pe king zal vertrekken. Hij en de hem trou we priesters hebben destijds krachtig tegen het communisme gepredikt, maar zijn tenslotte voor de overmacht der Chi nese invasie-macht gezwicht en tot een compromis met Peking gekomen. Ook werden te Calcutta berichten ont vangen over passief verzet tegen de com munisten en enige sabotage aan verbin dingen en Chinese legerkampen in Tibet. De verzetsbeweging zou snel in omvang toenemen. Drie personen ernstig gewond (Van onze correspondent) Opnieuw zijn Zondagmiddag omstreeks kwart voor drie uur twee personenauto's op het beruchte kruispunt Herenweg Kruisweg te Alphen aan den Rijn op el kaar gevlogen. Waarschijnlijk doordat de bestuurder van een personenauto, de heer E. J. G., juwelier te 's-Gravenhage, komende uit de richting Woubrugge, geen voorrang had verleend aan de Citroen van de heer W H. K. uit Amsterdam, botsten de beide auto's met onverminderde vaart op elkaar :n. De gevolgen waren ontzettend. Zowel de beide bestuurders als de echtgenote van de heer G. bekwamen een ernstige hei'senschudding en tal van min of meer ernstige snijwonden. Nadat dr J. Vee- nendaal de wonden had verbonden, wer den de slachtoffers opgenomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. De auto van de familie G. kwam na de aanrijding totaal vernield in de langs de Herenweg lopende sloot terecht, de an dere wagen kwam, na enkele bomen en veikeerspaaltjes te hebben geramd, even eens zwaar beschadigd aan de overkant van de verkeersweg tegen een boom tot stilstand. Rhee vraagt V.S. 300 millioen per jaar President Syngman Rhee van Zuid- Korea heeft Pjoen Joeng Tai, die tot nu toe minister van buitenlandse zaken was, benoemd tot premier. De benoeming moet nog door de Zuid- koreaanse Nationale Vergadering worden goedgekeurd. President Rhee deelde mede de ontslag aanvragen der ministers van het zitten de kabinet nog niet te hebben aanvaard. Vandaag zal hij te Seoel met Pjoen Joeng Tai over de vorming van een nieuw kabi net spreken. Van betrouwbare zijde wordt te Seoel nog vernomen, dat Zuid-Korea de V.S. heeft verzocht onverwijld over te gaan tot het sluiten van een verdrag tot wederzijdse hulpverlening, waarbij de V.S. het !r>nd jaarlijks tot een bedrag van 300 millioen dollar militaire hulp zouden verlenen. Dit voorstel zou door Rhee zijn gedaan aan Eisenhower's speciale vertegenwoor- diger. de voormalige bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, generaal Van Fleet, die thans een reis door het Verre Oosten maakt en thans op Formosa vertoeft. Van Zuidkoreaanse militaire zijde wordt nog vernomen dat president Syng man Rhee generaal Van Fleet heeft ver zocht er bij zijn terugkeer te Washington de nadruk op te leggen, dat Zuid-Korea bereid is overal ter wereld twee divisies ter beschikking te stellen voor de strijd tegen het communisme. Dit aanbod geldt ook voor Indo-China. Opvolger van prof. Cobbenhagcn Ter verdere voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mgr prof dr M. J. H. Cobbenhagen, heeft het curatorium der Kath. Economische Hoge school prof. dr P. P. van Berkum belast met de leeropdracht „algemene leer en geschiedenis der economie" en hem ont heven van de leeropdracht „geld-, cre diet- en bankwezen en financiewezen van de onderneming". O Gisteren hebben in Noordrün-Westfalen de verkiezingen voor een nieuwe landdag in deze Westduitse staat plaats gehad, waar ongeveer een kwart van de West duitse kiezers woont. Dc voorlopige uitslag van deze verkie zingen is, dat de regeringscoalitie van christen-democraten cn centrumpartij haar meerderheid heeft verloren. De voornaamste oppositiepartij die van de sociaal-democraten maakte zodanige winst, dat dc oude coalitie slechts 99 van 200 zetels behaalde. De communisten zullen in de nieuwe landdag niet vertegenwoordigd zqn, even min als dc vluchtelingenparty, aangezien zij er niet in geslaagd zjjn vjjf procent van het aantal uitgebrachte stemmen te ver krijgen. Blijkens de totale uitslag hebben de christen-democraten 85 zetels behaald en de sociaal-democraten 65. Nog tenminste 50 zetels moet naar evenredigheid van het aantal behaalde stemmen worden ver deeld. Bij de jongste verkiezingen wonnen de christen-democraten 93 zetels l ;j de directe verkiezingen en de socialisten 52. De vrije democraten kregen er toen vijf. Volgens dc niet-officiële uitslagen is de zetelverdeling van de nieuwe landdag als volgt: (tussen haakjes het zetelaantal in de oude landdag): C.D.U. 90 (94) Centrumpartij 9 (16) Socialisten 76 (67) Vrije democraten 25 (26) Communisten (12) Totaal 200 (215) Dc minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid. d- heer J. Suurhoff heeft Zaterdagavond op een bijeenkomst van de federatie Amsterdam van de Partij van tie Arbeid in bel Openluchttheater van het Amsterdamse Bos een rede gehouden, waarin h(j sxherpc critiek heeft geleverd op bet Mandement van het Nederlandse Episcopaat en verder een beschouwing heeft gegeven over de werkgelegenheids- politiek daaxlxjj ernstige critiek uilend op dc zwarte ionen in het bouwbedrijf, spe ciaal in de hoofdstad. 'j 'kans vrijwel volledige werkgele genheid, er heerst spanning op de arbeids markt en in sommige sectoren is zelfs een tekort aan arbeiders. Dit tekort schept bepaalde problemen Een daarvan zijn de zwarte lonen met name in hel bouwbedrijf en wel speciaal in Amsterdam Deze zwarte lonen worden verhaald op de arbeiderswoningbouw waar versieringen en elk stukje comfort voor dat doel worden uitgespaard. De E.V.C. en de communisten hebben dit in de eerste plaats op hun geweten en zij zijn het, die ageren tegen hoge huren Dit is het toppunt van dubbelhartigheid", aldus de heer Suurhcff. „Over één kam En in deze gunstige economische situatie aldus spr., is t bisschoppelijk mandemenl gekomen. Ik ei ken volledig't recht van de bisschoppen om hun gelovigen op politiek en maatschappelijk gebied aanwijzingen te geven en iets te verbieden. Dit is ook eer der voorgekomen. Het voornaamste motiel waarom 't lidmaatschap van de Partij van de Arbeid ernstig wordt ontraden is dat in de P.v.d.A. een levenshouding over heerst, die in strijd zou zijn met de chris telijke idealen In de P.v.d.A. aldus de minister overheerst geen enkele levens- Er is een geestelijk federalisme en door samenwerking komt er veeleer een begrip voor het Christendom. De bischoppen beroepen er zicb op. dat destijds ook verboden zjjn gegeven len aanzien van hei lidmaatschap van de nati onaal socia'islische partij en de communis tische party zy hebben, aldus spreker, niet het reclit om de P.v.d.A. met hel communisme over één kam te scheren. Wij hebben meer dan andere partyen gedaan in de strijd tegen het communisme.. Ner gens hebben de bisschoppen in het man dement geztgd, dat de democratisch- soeiaiistisr.il' beginselen in stryd zyn met het Christendi m. „Geen discriminatie van staatswege' Dat de P.v.d A in openbare lichamen steun zou ver ienen aan het streven van het Humanistisch Verbond is in strijd met de feiten. De P.v.d.A. verleent daar geen steun aan. Geen discriminatie van staats wege zo riep spreker uit. In het licht van deze feiten is de ge memoreerde bewering niet houdbaar en daarom protesteren wij daartegen en zullen daar, waar dat mogelijk is, er ons tegen verzetten." Vervolgens behandelde de minister het verbod om regelmatig socialistische lec tuur te lezen er naar de VARA te luiste ren. waarop sancties zijn gesteld. .Door dit verbod tot lezen en luisteren wordt de gehele socialistische propaganda getroffen. Wy kunnen dit alles niet over onze kant laten gaan In de komende maanden en jaren zullen wii met inzicht waardigheid en strijdvaardigheid getuigen W(j zullen ons niet. gelijk in andere landen is ge schied, in eer anti-ciericale hoek laten dringen. Het heil van Europa hangt af van de ontmoeting tussen het Christendom en het socialisme In samenwerking van men sen van verst hillende overtuigingen ligt de oplossing. De handschoen ons toege worpen. moe.sn wy opnemen en met in zicht strjjden tot ons doel Is bereikt", 10 beschouwing noch wordt deze bevorderd. I eindigde minister Suurhoff zün rede.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1