Danskunst viert hoogtij in Schiedam Christine van Westering: paedagoge en artiste I -ë SPORTNIEUWS uit Schiedam MOSTRA '54 GEOPEND „Elckerlyc' Strakke m Delft m G Nieuws uit STAD EN OMTREK NIEUWS uit YLAARDINGEN HOLLAND-FESTIVAL Herfsttij der middeleeuwen herleefde in Prinsenhof V heugen Hulp Orpheus' gouden jubileum Katli. Bond v. Bejaarden en Gepensionneerden HDVS-Feijenoord 1-1 Tramlijnen 4 en 8 vallen samen Italiaanse meesterbeeldhouwers in het Boymans-park Engelse Marine officieren te gast op het stadhuis NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT r ~1HiHfiHSSÊr - MAANDAG 28 JUNI 1954 PAGINA 2 Openbare les Christine van Westering RUMOER OP HET KOEMARKTPLEIN AANRIJDINGEN W" VLAM IN DE PAN BURGERLIJKE STAND DODELIJK ONGEVAL OF RIJKSWEG Politie vraagt inlichtingen DE POLITIE VOETBALT RöNEMANN MIDVOOR PORTUGESE, BELGISCHE EN ENGELSE MIJNENVEGERS TE ROTTERDAM NIEUWE DIJKRADEN EXCELSIOR VERLIEST VAN ROOD EN WIT KLEINE SCHIEDAM- OVERWINNING ZOMERAVONDVOETBAL COMPETITIE '"•YV»;-. A-èn*'** \jg *£4, "I' mmmmt n Tettelmr en Scheffers. Zittend liet Eng. elftal. De gedachte aan de dood leefde sterk in het héffsttij der middel eeuwen. Immers schril waren in de vijftiende eeuw de contrasten. In het Bourgondische rijk stonden tegenover grandioze pracht en praal de schrijnendste armoede en het nijpendste gebrek; in de Bourgon dische mens wisselden de meest uitbundige levensverheerlijking en levensgenieting af met onthechting en inkeer. Doch vaak was het alleen de vrees voor de dood die dit laatste kon bewerkstelligen. Elckerlyc is daarvan een der treffendste uitspraken die de wereld literatuur uit dat tijdperk kent. In het kader van het Holland-Festival heeft de Nederlandse Comedie dat voor dit jaar weer waar gemaakt met een première Zaterdagavond in het Prinsenhof Dominerend kenm.er k IN ROTTERDAM VEEMARKT TE ROTTERDAM bi (Van onze muziekmedewerker) Na de geslaagde uitvoering van de leerlingen van Toscha de Jong kwam Zaterdagmiddag de Ballet-afdeling van de Maatschappij ter bevordering der Toonkunst demonstreren voor een volle zaal; een zaal met belang stellende ouders, die vermoedelijk boven verwachting geboeid zullen zijn geweest door wat ze te zien kregen. De danskunst schijnt langzamerhand een factor te gaan worden in Schiedams cul tuur. waarmee rekening gehouden moet worden. Wel, niemand die het goed meent met Schiedam, zal dat betreuren, nog min der, wanneer demonstraties als de onder havige op zo sympathieke, interessante en verantwoorde wijze gepresenteerd wor den. Christine van Westering lgiet met in leeftijd opeenvolgende groepen van meis jes zien, hoe men een danseres wordt, of althans kan worden. Zeer instructief was deze les. die begon met dansspelletjes van kinderen van 46 jaar hetgeen uiteraard door het meedoen van werkelijk zeer kleine peuters vertederend werkte en har telijke belangstelling ondervond. Zélfs bij deze technische oefeningen van zeer elementair gehalte tekenen zich reeds „ta lenten" af, in die zin, dat er beslist op deze jeugdige leeftijd al verschillen te zien zijn in gratie en beheersing. Men zou nau welijks kunnen aannemen, dat deze ver schillen een gevolg zijn van dressuur; min stens voor een gedeelte zullen ze toch moe ten worden teruggebracht tot natuurlijke begaafdheid Deze indruk werd sterker en duidelijker omlijnd naarmate het programma vorder de en oudere meisjes het podium betra den. De duidelijkste individuele verschil len waren merkbaar bij de hoogste groep van 18 jaar en ouder, die veelal in twee gedeelte samenwerkte. Hierbij onder scheidden zich enkele danseresjes, die ken nelijk een opvallend grotere aanleg had den of aanzienlijk meer training hadden genoten; wat overigens dit laatste betreft: de beheersing der techniek moge voor een groot deel te bereiken zijn door een flink kwantum Edisnniaanse transpiratie en dus voor iedereen, mits begaafd met een nor maal gebruik van de ledematen, maar daarnaast moet men toch ook wel in aan merking nemen, dat de ijver om techni sche moeilijkheden aan te pakken en te overwinnen en de snelheid waarmee dit geschiedt, meestal recht evenredig zijn aan het aangeboren talent. Dit als principe aanvaardend, beschikt Christine van Westering over een grote groep min of meer aannemelijk leerlingen materiaal en over een natuurlijk veel kleiner aantal uitgesproken talenten. En er waren eroij die ongetwijfeld wel iets meer beloven dan de goede middelmaat. De beide vooi danseressen van de oudste groep bijvoorbeeld, en vooral ook het vlin derachtige solo-danseresje in de Landler Karganoff. Het omgekeerde behoeft niet (lang niet!) altijd waar te zijn, maar een goed paeda- goog is altijd een goed kunstenaar. Haar paedagogische talenten en successen! demonstreerde Christine van Westering ruimschoots en op overtuigende wijze. Dat zij ook een danseres van grote artistieke allure is, bewees zij na de pauze met enkele uitstekende solo-dansen, o.a. een verruk kelijk vrijbuiteringe cake-walk en een grappige „Dappere Soldaat" in eigen cho reografie en op muziek van resp. Debussy en Galuzzi. Marianne Vijfwinkel en Laiba Buskop dansten, ieder met Peter Zwartjens als partner een Pas de Deux op muziek van Bach en Mozart (choreografie Netty van der Valk) en men kan slechts zeggen dat zij in lichaamsbeheersing en danskunst hun lerares eer aandeden. Ook voor Cor- rie Sauer, die men zeer kon waarderen in de Valse Lente van Delibes In choreogra fie van Netty v. d. Valk, mag dit zeker gelden. Een hoogtepunt in spectaculair op zicht was het optreden van de Rotter damse Balletklasse van Netty van der Valk (Deux Arabesques van Debussy in choreografie van Netty van der Valk). De grootte van het podium of liever: het gebrek daaraan werkte ietwat belem merend, maar een belangwekkend, zij het niet geheel feilloos schouwspel was het zeker. Peter Zwartjens, die zeer goed danste, was een vrij zware taak toebedeeld dit zowel in letterlijke als in figuurlijke zin. Het is te hopen, dat Toonkunst haar plannen om in September bij voldoende belangstelling ook een cursus voor man nen en jongens te beginnen, inderdaad zal kunnen verwezenlijken en Peter Zwart jens wat aflossing krijgt in zijn ridderlijke plicht, om de dames te transporteren als dat zo voorkomt en het kwam Zater dagmiddag vrij vaak voor! Er waren bloemen voor de leraressen Christine van Westering en Netty van der Valk, alsmede voor de pianisten Corry de Bruyn en Anneke van Dorp. Het was een genot om naar de bege leiding van deze beide laatsten te luiste ren. Het plotselinge prijsgeven van Schie dam's prestaties op het gebied van de danskunst aan de openbaarheid opent on getwijfeld belangrijke perspectieven. De initiatiefnemers Toonkunst en Katho lieke Kring menen het wél met het culturele leven in Schiedam. Ze verdie nen waardering, de danskunst heeft hier een toekomst. Hoe, kan alleen de toe komst leren, maar er zijn fundamenten, die stevig genoeg lijken, om goede hoop te koesteren. Op het Koemarktplein is het gisteravond omstreeks half negen nogal rumoerig ge weest. Twee jongelui raakten er met el kander slaags. Nadat ze enkele fikse tik ken gewisseld hadden, vonden ze het blijk baar genoeg, wat de handtastelijkheden aangaat, maar ze gingen tot een hevige woordenstrijd over. Het publiek kijkt en hoort heel graag en naar het schijnt, was de taal van de jongelui nogal bloemrijk. Wat hiervan zij, er liepen steeds meer mensen te hoop. Dit trok de aandacht van een agent van politie en deze maande de jongelui tot doorlopen aan. Dit was niet naar de zin van één hunner, de 20-jarige los-werkman J. van S. uit Rotterdam. Die gaf de agent een klap en wilde hem, zich blijkbaar een oude Schiedamsedijk-ge- woonte herinnerend, de Schiedamse agent scheppen en sprong hem naar diens mid del. De agent reageerde hierop, door zijn gummistok te gebruiken. Er ontstond een fikse vechtpartij, waarin de agent over winnaar bleef en de Rotterdammer het onderspit dolf. Hij werd in het politie bureau opgesloten. De fietser W. J. G. G., wonende Schip- perstraat, is op de Rotterdamsedijk tegen een truck opgereden. Hij bekwam ver wondingen aan de kin. Op de hoek NoordvestsingelKethel- straat is mevr. A. B.-W., toen ze er op een- bromfiets reed, tegen een auto opge reden. Ze kwam te vallen en bekwam een bloeduitstorting. De Gen. Dienst heeft haar behandeld. Een groepje danseresjes, dat voor een der hoogtepunten tijdens uitvoering van „Toonkunst' zorgde. De 68-jarige T. K. zette gisteren in zijn woning aan de Geervlietsestr. 'n pan met beenderen pp het vuur. Hij ging daarna een eindje wandelen. Vermoedelijk zat er te weinig water in de pan, waardoor de beentjes gingen branden. Buren waar schuwden de brandweer. Brandmeester Van Putten gooide water in de pan en voorkwam aldus erger. GEBOREN: Cornelis, zn van J. van Os en Th. G. v. d. Graaf; Johannes J., zn van J. J. Scholte en A. H. Feijen; Caro line M. A., dr van A. H. Riemers en C. H. E. M. de Raaij. OVERLEDEN: A. de Groot, 51 j. Hedenmorgen is op de rijksweg Den HaagUtrecht bij het viaduct onder de gemeente Zwammerdam omstreeks half 6 het stoffelijk overschot gevonden van een 67-jarige man, die waarschijnlijk door een aanrijding om het leven is gekomen. Hij was in het bezit van een rentekaart, waar op de naam voorkwam Petrus Dijkstra. De man had grijs haar en droeg een hoor nen briel met smal montuur. Het stoffelijk overschot is naar Gouda overgebracht. De politie vraagt hun, die daartoe in staat zijn, zo spoedig mogelijk inlichtingen te verstrekken. de Zaterdagavond heeft Vlaardings' Man nenkoor de viering van het gouden jubi leum ingezet. Om 8 uur begon in de zaal Excelsior, het repetitielokaal, de receptie, waar het bestuur de gelukwensen in ont vangst nam van al degenen, vertegen woordigers van zusterverenigingen, be langstellenden en vrienden, die hun waar dering voor „Orpheus" op verschillende wijzen hebben laten blijken. Vooraf had op de Algem. Begraafplaats een korte plechtigheid plaats gehad. Daar waren de zangers tezamen gekomen, om de heer M. Noordhoek, die 25 jaar lang voorzitter van „Orpheus" is geweest, te herdenken. Gezongen werd „Beati Mor- tui" en „Zum Sanctus", terwijl de voor zitter van ..Orpheus", de heer A. Pauw, in een korte toespraak de vele verdien sten van de heer Noordhoek, voor het koor heeft herdacht. Bij het graf van de overledene werd een krans neergelegd. Bij de receptie in „Excelsior" heeft het Dames-comité, dat in het voorjaar de grote bazar heeft georganiseerd, eerst aan het bestuur een fraaie vlag aange boden, welke in dank werd aanvaard en aan de buitenzijde van het gebouw werd uitgestoken. De rij van sprekers werd geopend door de heer G. J. van Vliet, die sprak namens de Vlaardingse Federatie van zangkoren, waarbij hij er aan herin nerde, dat het Orpheus was, dat 8 jaar geleden de stoot heeft gegeven tot op richting van de Federatie. De heer L. v. Zanten, sprekende namens de Chr. Har monie Ver. „Sursum Corda" bood een fraai bloemstuk aan. Namens het Rotter damse Politiemannenkoor „Hermandad" werd het woord gevoerd door de heer A. de Waard, die er aan herinnerde, dat beide koren dezelfde dirigent hadden en steeds prettig samenwerkten. De heer P. den Breejen bracht de fe licitatie over van de Ver. Zangers „Rot terdam-Zuid". Namens het R.E.T.-Man- nenkoor sprak de heer J, w. de Jonge, onder aanbieding van een cadeau onder couvert. De heer P. de Jong bood gelukwensen en bloemen aan namens de Harmoniever. „H.V.O." De heer P. van Berkel deed dit namens het Vlaard- Dubbelmannenkwar- tet, Namens het Kon. Ned. Zangersver bond bood de heer C. H. Honig de geluk wensen aan. Spr. memoreerde, dat dooi de samenwerking in het Zangersverbond de vleugels wijder kunnen worden uitge slagen en hierdoor naar hoger kunnen streven. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. een oorkonde aan, vervat in fraaie lijst. Hierna verscheen het Ere-Comité, ge vormd bij gelegenheid van het gouden jubileum, op de receptie, o.m. vertegen woordigd door de burgemeester, Mr J. Heusdens, de wethouders H. K. v. Min- nen, J. L. Jonker en T. de Bruyn, de oud wethouder, de heer A. van Rijn, de oud commissaris van politie, de heer J. M. v. d. Hout, notaris H. P. Dolk, Dr G. J. Bos, terwijl kapelaan de Greef kwam namens pastoor Rouw. De rij van sprekers werd voortgezet door de heer Slaager, secr. van het Ge west Zuid-Holland van het Kon. Ned. Zangersverbond, van welke instelling de heer Pauw tevens voorzitter is. De heer P. M. Salters, sprekende namens Rotte's Mannenkoor, nerinnerde aan de buiten gewoon prettige samenwerking met Orpheus", waarbij hij herinnerde aan een Haringavond, door Orpheus" aan Rotte's aangeboden, welke voortreffelijk was geslaagd. Namens het Mannenkoor bood deze spr. een zilveren medaille aan. De heer M. H. L. Weststrate voerde nog het woord namens de Stichting Culturele Kring Vlaardingen. Laatste spreker was de heer A. Maarleveld, die de gelukwen sen aanbood namens het Remonstrantse Kerkkoor, onder aanbieding van een bloemenmand en namens de Volksbond tegen Drankmisbruik, onder aanbieding van een cadeau onder couvert. Op zeer sympathieke wijze heeft de voorzitter van „Orpheus", de heer Pauw, de verschillende sprekers beantwoord. Hij gewaagde hierbij van de prettige sa menwerking met tal van andere koren en wees op de grote zorg en opoffering, vereist om ter wille van de mannenzang iets te bereiken. Het was hem steeds een vreugde, om de stem, een der mooiste ge schenken in Gods Schepping, te gebrui ken om hiermede God te loven. Hij re kende op aller medewerking om „Or pheus" tot steeds groter bloei te brengen. Er heerste een prettige stemming, en na de receptie bleven bestuur en leden nog enige tijd gezellig bijeen. Gezien het volkomen geslaagde Triduum en tot besluit het gezamenlijk ontbijt in de grote zaal van „Arcade" (R.K. Volks bond), zullen de leden in nog groter aan tal komen naar de jaarvergadering, die morgen (Dinsdag) des middags om 3 uur in de grote zaal van „Arcade" wordt ge houden. In de jaarvergadering worden altijd zeer belangrijke punten besproken en eventuele besluiten genomen. De be langrijkste zijn in deze zeker wel de jaar- j 20e minuut door de snelle Den Bleyker, In een levendige wedstrijd is het de goedspelende Feijenoord-ploeg niet gelukt het met drie invallers uitkomende Hermes te kloppen. Ook Feijenoord was niet vol ledig. Maar het viertal invallers demon streerde, dat de Overkanters over goed reserve-materiaal beschikten, want vooral de voorhoede speelde een vlot spelletje en het ploegverband was goed. De Over kanters brachten hun overwicht in de eer ste helft in slechts één doelpunt tot gel ding, dank zij goed verdedigen van de blauwwitten. Dit werd gescoord in de verslagen van secretaris en penningmees ter. De verkiezing van een nieuw bestuur is een heel belangrijk punt. Vijf aftreden de leden stellen zich herkiesbaar, maar doordat er 2 vacatures zijn en het bestuur met 2 wordt uitgebreid, zullen er 9 per sonen worden gekozen en uit die 9 be stuurders moet de voorzitter worden aan gewezen. Tot besluit van dit alles wordt deze ver gadering gesloten met enige attracties. We nemen de vrijheid om met kracht deze vergadering aan te bevelen. Niemand ont- breke. Dus dames en heren, al zijt gij ook oud, geeft in deze het goede voorbeeld aan de jongeren, door een massale op komst. HET BESTUUR. Dc directeur van de Rotterdamse Elec- trische Tram maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli 1954 tramlqn 4 niet meer naar het Oostplein zal rijden. Van genoemde datum af zullen de tram lijnen 4 en 8 aan elkaar worden gekop peld. Tramlijn 8 zal dan worden opge heven, terwijl een ringljjn in dienst zal worden gesteld, welke in twee verschillen de richtingen wordt bereden, nl.: Lijn 4: Schiedam (Koemarkt), Rotter damsedijk, Schiedamseweg, Marconiplein, Mathenesserweg, Mathenesserbrug, Mathe- nesserplein, Vierambaehtstraat, 2e Mid- dellandstraat, Middellandplein, le Middel landstraat, West-Kruiskade, Kruisplein, Stationsplein, Weena, Hofplein, Coolsingel, Schiedamse Vest, Witte de Wlthstraat, Eendrachtsweg, Nieuwe Binnenweg, Lage Erfbrug, Schiedamseweg, Marconiplein, Schiedamseweg, Rotterdamsedijk, Schie dam (Koemarkt), vice versa. Op lijn 4 geldt het stadstarief: volwasse nen 12 cent, kinderen van 4 tot en met 12 jaar 7 cent. Alle bijzondere tarieven zijn geldig. dank zij van Diest's medewerking. De Hermes-voorhoede, gehandicapt door twee invallers (B. Jansen en Den Poter), die maar weinig stootkracht bezaten, konden v. d. Bijl maar zelden belagen. Ook in de tweede helft behield Feijenoord een overwicht, maar Van Diest liet zich nu niet meer verrassen. Uit een van de weinige Schiedamse aanvallen wist Ber Janse in de 10e minuut gelijk te maken (11). Ondanks frenetieke aanmoedigin gen van het publiek, dat kennelijk plezier voor 74, J. Dries 1 voor 59, F. Bakker 1 voor 6C. op de velders sloegen of binnen het bereik van de binnenvelders. De Haarlemmers konden de overwin ning geen moment in gevaar brengen ge tuige het feit, dat slechts één man het derde honk wist te bereiken. Regelmatig Excelsior heeft zich door dit hoge totaal I werden de spelers op 3 slag uitgeschakeld waarschijnlijk wel wat te erg laten af schrikken, want geen der batsmen van Excelsior zag kans lang weerstand te bie den en zoals dat meer gaat, alles zat nu ook tegen. J. Oosterholt (14) speelde een bal in eigen wicket, A. Duymel werd op fantastische wijze gevangen door Thesen Ender, Bruning zeer fraai gestumped door bord 66 runs aanwees, hadden alle excel- sior-batsmen een beurt gehad. De bowlingcijfers van Rood en Wit wa ren: D. Bijleveld 4 voor 23, H. Winter 4 voor 15. A.s. Woensdag speelt op het terrein van DHS in Kethel een elftal van de politie tegen een elftal van het Noorse schip „Favör". Het is een returnmatch, want er werd reeds tegen de Noren gespeeld. Toen is met 3—2 gewonnen. r - .- - In de a.s. Zaterdag te spelen wedstrijd h adin e t ge, jrartytje wist geen dei g0hiedamRotterdam, zal Könemann (SVV) de midvoorplaats bezetten bij de Schiedammers. en mocht het nog eens tot een slag komen, dan werd hij goed door het veld verwerkt. Het- eerste punt der gasten werd in de 5e inning gescoord toen achter elkaar Reynierse Stolk en Moolenaar een honk- slag gaven en eerstgenoemde thuis ge bracht werd. Tet tweede punt kwam op het scoring- wicketkeeper De Nijs. Toen het scoring- i bord in de 7e inning toen J. Schoen- Zaterdagmiddag is te Rotterdam een der belangrijkste tentoonstellingen van het jaar, de Mostra '54 geopend. Zij geeft een voortreffelijke keuze nit het werk van een zevental hedendaagse Italiaanse beeldhouwers t.w, Giacomo Manzu, Luciano Minguzzi, Lorenzo Pepe, Bruno Calvani, Marcello Mascherini, Lniilio Greco en Berto Lardera. De voorzitter van de Rotterdamse Kunstkring, dr J. Drost, heette in zijn welkomstwoord, dat deels in het Italiaans werd uitgesproken, o.a. welkom een ver tegenwoordiger van het ministerie van K. en W.. de burgemeester van Rotter dam. mr G. E. van Walsum, en de Neder landse consul-generaal te Milaan. De conservator van het gemeente museum te Den Haag, de heer K E. Schuurman, schetste daarna de ontwik keling van de Italiaanse beeldhouwkunst in de afgelopen jaren. Hierna ging de zaakgelastigde van Italië, dr L. S. Sebastiani, over tot de opening van de tentoonstelling Het eerste plan tot deze tentoonstelling is opgekomen na een bezoek aan de Biën nale te Antwerpen in 1953, waar in het Middelheimpark een groot aantal seulp- turen was opgesteld. Het bestuur van de R/damse Kunstkring, die de expositie heeft georganiseerd, werd getroffen door het werk der Italianen dat hier in Neder land vrijwel nog niet is getoond en wier namen nog grotendeels onbekend zijn. De poging om een selectie hiervan, na de slui ting in Antwerpen, in de Kunstkringzaal te krijgen mislukte om douane-technische redenen. Doch uit de correspondentie met enige Italiaanse exposanten bleek, dat zij graag op een later tijdstip een groter aan tal werken aan het Nederlandse publiek wilden laten zien. Dat opende de moge lijkheid om naast het tonen van een uiter aard gering aantal beelden van klein for maat in de zalen zelf, een ruimer overzicht in de openlucht te geven. Het gemeentebestuur van Rotterdam, dat van dit plan hoorde, gaf de Rotterdamsehe Kunstkring terstond volledige steun en zegde het park tussen het museum Boy mans en het monument De Jongh toe. Van de ongeveer 80 werken die worden geëxposeerd zijn er die zelfs in Italië nog niet eerder werden getoond en ook een •selectie als deze werd tevoren in Italië niet bijeengebracht. Met de keuze der exposanten wil de Rot terdamsehe Kunstkring zo veel mogelijk de verschillende facetten belichten! Zo wel de klassieke vormgeving als de non- Burgemeester Heusdens biedt het bestuur van de gouden „Orpheus" zijn gelukwensen aan. figuratieve is vertegenwoordigd met de overgangsvorm tussen beide. Dat de oeroemde beeldhouwer Marino Marini niet op de Mostra vertegenwoor digd is vindi zijn oorzaak in het feit dat net museum Boymans het volgend voor jaar een aparte tentoonstelling aan het werk van leze meester zal wijden. In de zalen van de Kunstkring vindt men kleiner werk van de Italianen en tekeningen. Reeds deze afdeling alleen is van,een kwaliteit die de grote roem der moderne Italiaanse sculptuur volkomen bevestigt. De sobere, in de kern van hun wezen samengevatte figuren van Manzu (er is hier o.a. een schets van diens „Gre e Kardinaal") de vorm-virtuositeit van een Minguzzi,^ de zuivere expressie kracht van Pepe s portretkoppen, de plastisch zeer sterke voorschetsen, alles wijst op een vakmanschap en een artisti citeit van hoog gehalte. In het park achter museum Boymans zijn de grotere beelden opgesteld, de rui ter van Mascherirn, Manzu's Kardinaal en het merkwaardigste van alle aanwezige stukken „Tussen twee werelden" van Lardera. Een groot aantal Engeise marine-officie- se« van het Britse vliegdekschip „Impla cable dat op het ogenblik een bezoek brengt aan Rotterdam, ia Zaterdagavond tijdens een geanimeerde receptie de gast geweest van het gemeentebestuur Terwijl het veelal in schitterende uniformen ge klede gezelschap zich onder het genot, van bij dergelijke gelegenheden passende drankjes koutend ophield, speelde in de hoek van de grote burgerzaal een bandje beschaafde dansmuziek, zodat de Engelse bezoekers op het parket konden bewijzen waarlijk niet over zee-benen alléén te be schikken. Ook burgemeester, compleet met ambtsketen, nam op verschillende fronten aan dc gesprekken deel, evenals verschil lende hoge Nederlandse marine-autoritei ten. „Weet u wat mij zo frappeert", ver trouwde een van de Engelse marine officieren ons toe. nadat we eerst samen verschillende maritieme koetjes en kalfjes onder de loupe hadden genomen, „men treft hier, in tegenstelling tot andere offi ciële recepties en cocktailparties, zoveel aardige, charmante dames. Ik weet niet hoe jullie daaraan komen, maar het is ons allemaal opgevallen. We hebben dit compliment over de Rot terdamse schonen met gepaste trots geïn casseerd. Eindelijk eens iets anders dan het traditionele wederopbouw-pluimpje De receptie, die om negen uur was begon nen, eindigde omstreeks elf uur. Bij de onderzeedienst aan de Waalhaven te Rotterdam zijn twee Portugese, acht Belgische en drie Engelse mijnenvegers binnengelopen. De schepen hebben deel genomen aan een oefening. Verwacht wordt, dat de schepen Maandagavond a s weer naar hun respectieve thuishavens zullen vertrekken. Bij Kon. Besluit zijn benoemd in de provincie Zuid-Holland: tot Dijkraad van het waterschap De Westdijken van het eiland IJsselmonde, de heer M. P. Noord- slj, te Hoogvliet (Rotterdam) en tot Dijk raad van het waterschap De Oude en Nieuwe Maasdijken vóór het Land van Rhoon de heer B. D. Kruythoff te Rhoon. DAGBLAD VOOA SCHIfDAM f. ODSTAIALA 76ste Jaargang No. 22493 D« kantoren der Redactie en Admini stratie zUo gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 68152. Gtronummer 599943 Abonnementsprijs f 8.23 per kwartaal f 2.15 per maand. I 0.50 per week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte f i.» per millimeter hoogte, Ingezonden Mededelingen up redactionele BJ contract gelden lagere tarieven, welke Kulomoreedte I 0.30 per millimeter nuugte bQ de administratie of otl de erkende ad- vertentiebureaux verkrtigbaar rijn Kampioenen (Kleine advertentlën) tot woorden f cent KIK woord meer s cent Maximum an wuurden. Plaatsing uitsluitend bt) vooruitbetaling. AUc advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen, partijen het net meer te vinden. Het weer was gisteren verre van aange naam. Veel wind, af en toe een flinke regenbui en een frisse temperatuur deden alle cricketgenoegens in het niet zinken. Voeg daarbij een volslagen off-day van het Excelslorteam, dan weet u zo onge veer hoe de stand van zaken was in Haar lem. Aanvoerder Bakker won de toss en verkoos te gaan fielden. Van Rossum en De Ruig openden voor Rood en Wit de battinglijst. Excelsior startte met haar bowlers J. Oosterholt en J. Dries. Aanvankelijk leek het er niet op, dat Rood en Wit een hoog totaal zou gaan scoren. Er werd van Excelsiorzijde zeer behoorlijk gefield en gebowled. De eerste 3 wickets leverden dan ook geen .moeilijk heden op, maar toen kwam het dan ook pas goed. Van 25 voor 3 werd het 146 runs voor Rood en Wit voordat er weer een wicket viel. A. van der Togt en C, de Nijs waren wel niet helemaal onfortuinlijk, maar het dient te worden gezegd, dat beide batsmen en in het bijzonder Van der Togt zeer goed batten lieten zien. Beiden bouwden hun innings zeer voorzichtig en goed op. Wij noteerden enige zeer fraaie cuts van Van der Togt. Juist voor de lunch viel er een enorme hoeveelheid regen en dat maakte het voor Excelsior lang niet eenvoudiger. Zoals reeds gezegd, viel het volgende wicket van Rood en Wit op 146, toen Bak ker de Nijs lbw kreeg. De Nijs had een nuttige 46 runs gescoord. Op een onver anderd totaal ging Van der Togt op het bowlen van J. Oosterholt door Dries in de gully gevangen. Van der Togt had een zeer fraaie innings gespeeld, gesierd door enige machtige zessen. Zijn innings was het hoogtepunt van de dag. Hij scoorde 77 runs, waarvan 4 x 4 en 3 x 6. Van Liemt, die hierna inkwam, gaf al heel spoedig een vangkans aan de boun dary, welke Dries echter liet glippen. Het antwoord van Van Liemt was een uit stekende 45 runs, welke hij in no time scoorde. Deze jonge knaap produceerde enkele uitstekende zessen. J. Oosterholt ging in de verste hoek van het grote Rood en Wit-terrein rechtstreeks over de boun dary. De Rood en Wit batsmen kenden nu geen genade meer met de Excelsiormen- sen. Naar alle kanten werd de bal heen geranseld. Toen Bakker van Liempt op het bowlen van J. Oosterholt in het verre veld uitving, sloot aanvoerder van Baasbank de Rood en Wit-ïnnings (213 voor 7). Bowlingcijfers Excelsior: J. Oosterholt 5 Het eerste negental der Schiedammers is niet tevergeefs naar Haarlem getrok ken. Het kwam met een tweede no-run- zege uit deze stad terug, nl. 20. Het Haarlemse D.S.B. kon echter lang aie tegenstand niet opbrengen als Sparta vorige week. Het dankt deze kleine neder laag aan de goede prestaties van haar werper en aan het ongelukkige slaan der zwart-witten. die de ballen dikwijls recht makers, door een twee honkslag op de honken gekomen, weer door honkslagen van Stolk en Moolenaar (deze laatste met 3 honkslagen de beste hitter van de dag), over de thuisplaat werd gebracht. In de laatste inning kwam nog wat op leving toen de gastheren hittingorders hadden gekregen, maar enkele hard ge- slagenballen werden door de verre velders goed verwerkt. Het tweede negental leed een onver wachte nederlaag, waardoor haar plaats op de ranglijst verre van rooskleurig wordt. De uitslag was 9—15 in het voordeel van R.F.C. Het derde negental weerde zich beter en sloeg Sparta 4 met 24—10. De uitslagen waren: Maandag afd. A: EldosDGB 5—2; afd. Cl: ODSEPB 2-4; afd. C2: Gideon—GEJC-West 3—3. Dins dag afd. A: Steeds V.Parallelweg 25; afd. Cl: V.O.P.NFC 4—1; afd. C2: COJ c Steeds V. 02. Woensdag afd. A: Rowal- lenhuisVOZ 0—8; afd. C2: DVVKMD 1—2; GEJC—West-DDB 5—2. Donderdag afd. A: RowallenhuisParallelweg 1l-L afd. Cl: Steeds V.—B. D. 2—3; afd. C2: KMD—Steeds V. 3—4. Vrijdag alle wedstrijden afgelast. Vrijdagavond had eigenlijk de jaarlijkse première moeten plaats vinden, doch de voorstelling moest toen in verband met de deplorabele weersomstandigheden worden uitgesteld tot de volgende dag. Of het de acclimatisering was w-artoe de Neder- v j J 1 Zaterdag en Zondag werd in het kader van het Hermes-D.V.S. jubileum een cricketwedstrijd gespeeld tussen Hermes-D.V.S. en Cambridge University Crusaders Engeland. Staand van links naar rechts het Hermes- elftal: Stolk, Hoek, Keuzenkamp, Hille, v. Meuris, v. Noordwijk. v. d. Endet v. d. Sloot, Scheepmakers, landse Comedie dus de gelegenheid hs<i gekregen, dan wel de routine in de loop der jaren opgedaan, een feit is, dat de Elckerlyc die gegeven werd, uitmuntte 'n bijna alles waardoor regisseur en spelers een opvoering succesvol kunnen maken. Dominerend kenmerk van de opvoering van Zaterdag was de grote mate van con creetheid die werd bereikt. De strakheid die vorm en inhoud eisen, en de grotere losheid die het moderne publiek vraagt, waren zowel ln het spel van de titelrol speler Han Bentz van den Berg als in de regie van Johan de Meester in gelukkige verhouding gemengd. De gotische kapel van het oude Sint Aechtenklooster vormde een stijlvol décor. Muziek en zanr alsmede op het eind het slaan van de bourdon der Oude Kerk, gaven passende, soms indruk wekkende omlijsting. Dit alles werkte mee om van de irreële moraliteit over een ge abstraheerde mens in conflict met zijn ge abstraheerde eigenschappen, een zeer wer kelijk openluchtspel te maken, dat gedu rende ruim twee uur de toeschouwers naar de middeleeuwen verplaatste. Han Bentz van den Berg prezen we al zijn Elckerlyc was om bovenomschreven reden bijzonder goed getroffen. Van geheel ander karakter, doch op even hoog niveau staand was het prachtige, voorname spel van Ellen Vogel als Kenrisse. Houding en blik alleen al terwijl zii zwijgend terzijde stond, onderscheidden haar. Ank van der Moer gaf een nobele, fragiele Due-ht te zien. De stem van Ton Lutz als Stem van God was, hoewel niet steeds even goed ver staanbaar, uitnemend van !itonatie. Mis schien wel geslaagder dan zijn vertolking van Die Doot, wanneer men daaraan de eis stelt dat ze zó indrukwe! id moet zijn dat ze als antagonist het hele spel door voelbaar blijft (niet louter passief door de woorden van de andere spelers), en van Biechte. Ook sprak Ton Lutz, die hier dus zijn veelzijdige bekwaamheden toonde, de epiloog. Paul Huf als Maghe, Henk van Ulsen als i".ye. André v. d. Heuvel als Cracht, Ina van Faassen als Scoonheyt, Bob Goedhart als Vroescap, Lous Hensen als Vijf Sinnen Marion Gobau als Enghel en vooral Allard v. d. Scheer als Gheselscap, droegen het hunne tot het welslagen bij. De bijzondere wijze waarop Henk Rigters zijn korte rol van Tgoet creëerde verdient evenwel aparte vermelding. Het Delftse Madrigaalkoor en het R.K. Mannenkoor stonden onder leidh._ van Pierre van Hauwe; het Dameskoor van de Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden werd gedirigeerd door A. Mouw; de muzi kale supervisie had Joop Schouten, die ook het orgel bespeelde. Op 1. 2 en 3 Juli te 21.15 uur wordt de zo fraaie opvoering herhaald. v. d. Vlk Passage Theater: Roman Holiday (a. 1.). Monopole Theater: Contra Spionnage (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot S uur. Van 2 tot 30 Juni óók Van Gogh- tentoonstelling. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend tedere middag van 2—4 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver. Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. JEUGDJOLIJT. Kethel Maandag: Gecostumeerde optocht „Zwaan, kleef aan". Verzamelen Chr. school in het dorp, naar speelplaats Burg. Verveenscho.ii. Leiding: Karei Scholtena sr. Aanvang 7 uur. Algemeen Dinsdag: Wielerwedstrijden op gewone fietsen o.l.v. de Rennersver eniging „Szhiedam". Voor jongeren van 16—20 jaar. Parcours: Hagastraat—Wil lemskade. Aanvang 7.15 uur. BIOSCOPEN Programma's van 25 Jnnl t/m 1 Juli: Arena: Het liefdeleven van Lucretia Borgia (str. volw.) Capitol: Opstand in Mexico (14 1A Cineac en Colosseum: Quo Vadis? «14 j.). Harmonie: Havenwijk (ontoelaatbaar). - L*l« tusca: Lens in de honderd jaar (volw.L Luxor: De drift in het bloed (ontoelaatbaar)* Passage (Schiedam): Roman Holiday (a.i.G Prinses: Opstand der Khyber Horden (14 j.U ,P® laatste vuistslag (volw 't Ven- frPI' j^hattige vrouwtjes? (ontoelaatbaar). Victoria: Quo Vadis? (14 j.). ROTTERDAM, 28 Juni. Aangevoerd werded naar schatting 873 vette koeien en ossen, 533 varkens. Aanvoer in totaal 1406 dieren. De prijzen waren voor vette koeien le kW* f 2.84—3.04, 2c kw. f 2.74—2.84, 3e kw. f 2,24— 2.64; varkens (lev. gew. le kw. f 1.96, 2e kW* f 1.93, 3e kw. f 1.90. Aanvoer vette koeien kleiner, handel kah£; prijzen iets stijver, prima's boven notering, varkens (lev. gew.) aanvoer korter, handel vius» prijzen hoger, prima's boven notering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2