De strijd om het karakter der Democrazia Christiana NAAR RUST IN HET ZIEKEN- FONDSWEZEN Laatste herdenking van landing bij Westkapelle Professor mr E. onverwacht Grootste rechtsgeleerde ontviel Nederland M. MEIJERS overleden Graaf Van Bylandt bijna persona non grata Katholieken eren St. Bonifatius Nehroe dringt aan op nauwer Aziatische contact De politieke ontwikkeling in Italië (IV slot) De betekenis van het aanstaande Partijcongres PAGINA S MAANDAG 28 JUNI 1954 Klein Sonsbeek Madurodam 111 Nenni's oplossing Aarzeling op het kruispunt Zwenking naar links? Admiraal Pugsley onthulde gedenksteen Duizend gulden dwarrelden over straat De specialisten Wensen voor de verzekerden Schippers huldigden Christus op het water Processié over het Julianakanaal „Een edel man, die liet recht en zijn mede mensen diende met zijn uitmuntende gaven van liart en verstand Indonesische reacties op verklaring van Nederlandse hoge commissaris Herderlijk schrijven bij herdenking van zijn marteldood Tsjoe bezoekt Neiv Delhi Tsjoe naar Rangoor, De Chinese premier zal vandaag per vliegtuig uit New Delhi naar Rangoon vliegen, waar hij officiële besprekingen zal voeren met zijn Birmese ambtgenoot Oe Noe en andere autoriteiten. EREGAVE: KERK OF KLOOSTER VOOR OOST- PRIESTERHULP Bedreigde Kerk Gebed en offer Officiële reactie Waard om bestudeerd te worden 99 90 (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Juni 1951. Aan liet einde van deze maand komt in Napels bet partijcongres bijeen van de Democrazia Christiana, Italië's grootste politieke partij. Dit congres kan (en vrijwel zeker: zal) van zeer grote betekenis zijn voor de politieke ontwikkeling in Italië. Zelfs voor iemand., die een summier inzicht beeft in de verscheidene stromingen binnen de partij, zou het onmogelijk zijn om te voorspellen of. en zo ja, in welke richting, er een „nieuwe koers" zal worden ingeslagen. (We spraken over een „summier" inzicht. Een volkomen helder inzicht bezit n.l. niemand). vormde tot nu toe een sterk-equilibreren- de factor, maar zijn gezag is aanzienlijk geslonken en zijn positie ernstig geschokt, (zowel binnen de partij als - meer nog in het land). Hij is als het ware de ver persoonlijking van wat. politiek bedoeld, het Centrum heet. Zou hij komen te „val len", dan lijkt- een zwenking naar links onvermijdelijk. Wat dit voor de toekomst zal betekenen, moet worden afgewacht Dat zal eerst bepaald worden door de (Van onze Haagse redactie) Een dertigtal miniatuurbeeldjes ver vaardigd door Nederlandse beeldhouwers vormen de nieuwe aanwinst van Maduro dam. Het stadje beschikt nu over een expositie „Klein Sonsbeek' genaamd welke Zaterdagochtend door de voorzitter van het Arnhemse Sonsbeek, de heer J. A. de Goeijen, is geopend. De wethoudster van het minatuur- stadje Elly Rurup, leidde de opening in. Zij bracht dank aan de beeldhouwers Wolbers en Termote, die de beeldjes heb ben opgesteld en aan mevrouw Van Mok, die Klein Sonsbeek met een vijver, groen en bloemen voorzien heeft. Het aardige is, dat de jeugdige wet houdster zelf met de beeldhouwers onder handeld heeft over de inrichting van deze Tijdens de bijeenkomst van de partij raad in Augustus van verleden jaar, werd besloten om „voorlopig" niet het partij congres bijeen te roepen. Dat was in de dagen, die aan de vorming van de rege- ring-Pella voorafgingen. De Gaspen's achtste kabinetsformatie was reeds mis lukt en de zeer ernstige consequenties van de ongelukkige verkiezingsuitslagen van 7 Juni begonnen geleidelijk duidelijk te worden. De partijraad daartoe ge rechtigd door de statuten besloot om tot elke prijs een centrumkoers te blijven volgen. Dat betekende, dat er van "een coalitie met de monarchisten geen sprake zou zijn, (ofschoon dezen de grootste democratische groep in het parlement vormen en een coalitie met hen een rui me en veilige regeringsmeerderheid zou opleveren). Evenmin zou er sprake zijn van een „opening naar links" („apertura a sinistra"). Deze veelbesproken „opening naar links" verdient nadere beschouwing. Nenni had tijdens de verkiezingscam pagne een zeer efficiënte slogan gelan ceerd: „het socialistische alternatief". Zijn redenering luidde als volgt: „het socialis tische alternatief". Zijn redenering luid de als volgt: de Democrazia Cristiana heeft in de afgelopen vijf jaar geheel alleen het land geregeerd. En zij heeft op ieder front verstek laten gaan. Er is in die periode een bedenkelijk fascistisch gevaar gegroeid en de enige mogelijk heid om het land te redden het enige alternatief, dat ons rest is een samen gaan van Democrazia Cristiana met de Socialistische Partij Italië, de P.S.I. Dat zulk een samengaan onvermijdelijk een terugkeer van de communisten in de regering zou meebrengen, verzweeg Nen ni uiteraard. Togliatti zweeg ook, althans in dit opzicht. Hij klaagde de Democrazia Cristiana aan voor alles wat verkeerd was en wees waarschuwend op het „fas cistische gevaar". Hoe onbegrijpelijk het ook moge klinken, een feit is. dat zeer viellen ge leidelijk overtuigd raakten, dat inder daad in een combinatie De Nenni. (in de „apertura a sinistra dus) een afdoende oplossing zou liggen. En bleken de stemmen, uitgebracht op de communisten van 6.000.000 te zijn ge stegen tot 6.223.000 Nenni's partij boekte een winst van niet minder dan 1.320.000 stemmen! Men mag met grote zekerheid aan nemen, dat deze winst afkomstig is ge weest van resp. sociaal-democraten, repu blikeinen en zelfs liberalen welke drie partijen zeer zware verliezen leden en resp. in de Kamer van Afgevaardigden (totaal 590 zetels) 19, 5 en 14 zetels ver wierven. Met even grote zekerheid mag men aannemen, dat de twee millioen kie zers, die de Democrazia Cristiana ver loor' dit keer stemden op de Monarchis ten en de neo-fascisten,"die dan ook beide precies één millioen stemmen meer be haalden, vergeleken bij 1948. Hierin schuilde een ernstige waarschu wing, die door mannen als Don Luigi Sturzo en Pella onmiddellijk werd begre pen Met name Don Sturzo wees er op, dat de „vlucht naar rechts" een niet mis te verstaan teken aan de wand beduidde: wilde de Democrazia Cristiana opnieuw de leidende partij worden hetgeen voor het behoud der democratie een conditio sine qua non is dan zou zij een samen gaan met de monarchisten moeten zoe- nieuwe namen, hun invloed en hun kracht, permanente tentoonstelling. ken, desnoods met behoud van de eigen zuiver-centrale karakteristiek. Tijdens de bijeenkomst van de partij raad in Augustus '53 is er fel en hardnek kig gevochten En uiteindelijk behaalde de linkerstroming de overhand. De rege- ring-Pella was slechts een overgangs regering, die toen de begrotingen erdoor waren en de Triëst-crisis gekalmeerd was door zijn eigen partij ten val werd gebracht. En van dat ogenblik restte er niets an ders dan een terugkeer tot de oude vier- partijenformule. Een regeringscoalitie dus van Democrazia Cristiana, sociaal-demo craten, liberalen en republikeinen. Zelfs De Gaspari definieerde deze oplossing als de „laatst mogelijke" en ging later nog verder, toen hij verklaarde, dat de val van Scelba's kabinet nieuwe verkiezingen on vermijdelijk zou maken.. Zoals de zaken thans staan aan de vooravond van het partijcongres in Na pels is het duidelijk, dat er veranderin gen op komst zijn. Zoals reeds eerder werd opgemerkt, is het volstrekt onmogelijk om de kracht der diverse stromingen vast te stellen of zelfs maar te schatten. Maar het lijkt hoogstwaarschijnlijk, dat de partij haar oude, bijna traditionele „centrum positie" zal moeten prijsgeven. Een zwen king naar rechts lijkt weinig waarschijn lijk; gezien de sterke invloed van de „si- nistra" (Fanfani c.s.) en gezien de hou ding der regeringspartners, die onverwijld een kabinetscrisis zouden ontketenen. Bn dus een zwenking naar links? Het allerbelangrijkste is de vraag of de huidige leiding aan het bewind zal kun nen blijven. De Gasperi als partijleider Zaterdag in Utrecht gehouden I overleg over een nieuw onderzoek van de an de landelijke raad der i inkomsten uit de practijk en welk deel federatie van door verzekerden en mede- j hiervan als hosten dienyj^ In de vergadering werkers bestuurde ziekenfondsen heeft de gemerkt. Op grond van deze gegevens zal voorzitter, de heer A. J. van Leusden. arts, een overzicht gegeven van de stand van zaken op ziekenfondsgebied. In de afgelopen maanden zijn vorderin gen gemaakt met betrekking tot de con tracten tussen ziekenfondsen en medewer kers, houdende de voorwaarden, waarop huisartsen specialisten, apothekers en tandartsen zich aan de ziekenfondsen ve.- binden- De voorlopige standaardovereen komst „ziekenfonds-buisarts" dient hier bij tot richtsnoer. De besprekingen tussen de organisaties van ziekenfondsen en de groepen van me dewerkers over de honoraria hebben op verscheidene onderdelen reeds tot over eenstemming geleid. Voor het jaar 1954 is een accoord getroffen met de specialisten over de honorering van de klinische huip na de 42c verpleegdag. Verder is met de bonden van vroedvrouwen overeengeko men, dat het honorarium per verlossing, te rekenen van 1 Januari 1954 af, zal worden verhoogd van 30 op 35. Zowel de regeling met de specialisten als die voor de verloskundige hulp dient nog door de Ziekenfondsraad te worden goedgekeurd. Over het vrijgeven van het onlangs geblokkeerde op naam van het huisartsentegoed geschreven honora rium, het deel van t 2 per ziel, voor het aantal verzekerden, dat boven de 4900 op hun naam staat ingeschreven, zal bin nenkort een beslissing worden genomen Het laat zich aanzien, dat het kostenver- loop der grote praktijken geen aanleiding geeft om deze blokkering te bestendigen. Met de apothekers en tandartsen is er (Van onze correspondent) Een houthandelaar uit Beesd, die dui zend gulden in een enveloppe op de rand van de cabine van zijn auto had gelegd) kwam spoedig tot de minder aangename ontdekking, dat het couvert met inhoud was verdwenen. Door de hevige wind was het geld tijdens een oponthoud in Culemborg plotseling uit de wagen gewaaid en enkele vacantie-gangers, die 'op de Schoolliof achter de Otto van Reesweg wandelden, sagen de briefjes van honderd, vijftig en vijf en twintig gulden over de weg dwarrelen. De hout handelaar, die terüg kwam om sijn geld te zoeken kon het bedrag op honderd gulden na in ontvangst némen. Naar dit bedrag wordt naarstig gezocht, maar tot tin toe nog zonder resultaat. Nu en op deze plaats wil ik nadrukke lijk verklaren, dat het bombarderen van de zeedijken en de daaropvolgende inun datie van de dijken een beslissend onder deel was van de strijd om dit eiland. Immers, de Antwerpse haven moest vrij, moest toen in het najaar van 1944 be- schikbaar komen voor de bevoorrading van de geallieerde troepen. Het eiland was een vesting en slechts door het water kon de vijand uit zijn bunkers worden verjaagd". Aldus sprak Zaterdagmorgen admiraal A. F. Pugsley tijdens een toespraak aan dé voet van het nieuw gebouwde stad huis van Westkapelle. waar hij een steen onthulde ter herdenking aan de zwaar bevochten landing van 1 November 1944 op Walcheren, waarbij admiraal Pugsley het Britse leger leidde. Deze herdenking door de Royal Navy en de Royal Marines was tevens de laatste van een reeks van tien, welke elk jaar aan de kust werden gehouden. Tevoren was in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst gehouden. Aan vankelijk was het de bedoeling geweest de plechtigheid op de dijk te houden, waar een eenvoudig monument de lan dingsplaats aangeeft, maar het dreigende weer en de harde wind waren oorzaak, dat men in de kerk bijeen moest komen. Zo kwam het, dat de patrouilleboten van het ..Royal Naval Rhine Squadron on gezien door de officiële gasten langs de kust voorbijgleden. Rev. E. Gower opende de plechtigheid in de met vele bloemen versierde kerk met gebed. In zijn predikatie zeide hij, dat nu geen sentimentaliteit past, maar trots voor het werk van de mannen, die aan de bevrijding deelnamen. Generaal C. F. Phillips, commandant van de Royal Ma rines, die zich daarna tot de aanwezigen richtte, onder wie zich vele autoriteiten bevonden, bood een herdenkingssteen aan, voorstellende een aanstormende ma rinier. Deze steen zal straks worden aan gebracht op het monument bij de lan dingsplaats. Vervolgens zong men het „God save the Queen". De Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr A. de Casembroot sprak de dank uit van de Zeeuwse bevol king voor het geschenk van de Britten. „En al komt vandaag dan een einde aan de reeks jaarlijkse herdenkingen, wij hier hopen, dat wij u allen nog veel in ons land mogen terugzien", aldus de com missaris Toen allen het Nederlandse volkslied hadden gezongen en de „last post" door sergeant Hamer van de Mari- nierskapel was geblazen, werden bloemen en kransen bij de herdenkingssteen ge- legd. Met een ontvangst in het stadhuis werd deze herdenking te Westkapelle besloten. Vele oud-strijders bleven daarna nog geruime tijd bij vrienden en kennissen, die zij in de uren van en na de bevrij- dingstijd hadden leren kennen. worden gestreefd naar een nieuwe over eenkomst ingaande 1 Januari 1955. De voorlopige conclusies van de com missie—De Quay (door de minister aan gewezen in de kwestie van de afgeschei den specialisten) gaan in de richting, die de federatie steeds heeft voorgestaan, nl. dat een degressief honorarium, mits met grote kennis van zaken beoordeeld en vastgesteld, verantwoord moet worden geacht. Gehoopt wordt dat deze conclusies er toe kunnen leiden, dat de landelijke spe cialistenvereniging en de afgescheiden specialisten (Ned. Ver. van Specialisten) weer tot eenheid komen. Dit zal ook in het belang zijn van het ziekenfondswezen. De regionale commissies van toezicht, gegrond op de standaardovereenkomsten tussen ziekenfondsen en medewerkers, komen thans allerwegen tot ontwikkeling. Het streven van de federatie blijft o m. gericht op verbetering van de rechten dei- verzekerden ingevolge de hoofdverzeke ring. Bij de premievaststelling voor de verplichte verzekering voor 1955 zal op nieuw worden bepleit: uitbreiding van de 42 dagen ziekenhuisverpleging tot b.v. 100 dagen; brilverstrekking in ieder ge val voor kinderen; verhoging van de uil- kering bij sanatoriumverpleging tot drie kwart van de werkelijke verpleegprijs met een maximum van 7.50; het verstrek ken van gehoorapparaten aan hardho rende kinderen. De federatie is voornemens een schrij ven tot de minister te richten, houdende de problematiek van de ziekenfondsver zekering bij optrekking van de loongrens tot 6000. Hierbij zal tevens tot uiting worden gebracht, dat bij uitwerking van de gedachte: „sociale verzekering naar sociale behoefte" in het kader van de unificatie der 6000 loongrens mogelijk heden bestaan, waarbij met burgerlijke staat en gezinssamenstelling van de ver zekerden rekening kan worden gehouden De heer A. J. van Leusden werd met. algemene stemmen opnieuw tot voorzitter van de federatie benoemd. Uit alle havenplaatsen van ons land waren processiegroepen naar de sluis van Born getrokken om met delegaties uit buitenlandse steden Antwerpen en Duisburg o.m. gisteren deel te nemen aan de stoet, die de Eucharistische Ko ning op het water huldigde. Op een grasveld nabij het bunkerschip „De Zwaan"- dat in de Berghaven lag, droeg kapelaan Knook van de Schippers- kerk te Rotterdam met assistentie van pater Canisius Pijnappel, Passionist en kapelaan Vogels uit Stein, om half tien een plechtige Hoogmis op. Na afloop trokken misdienaars, bruid ies. maagdenkoren en vele deelnemers achter het processiekruis naar de sluis van Born, waar de inscheping plaats vond. Tot een lange rij sloten de schepen zich aaneen. De ene boot was nog mooier dan de andere versierd met vlaggedoek, guir landes en zomerbloemen. Bijzonder ge slaagd vonden wij de Sacramentsgroep uit Maasbracht. Hymnen klonken over het water, die beurtelings werden gezongen door forse mannenstemmen en jongens- en meisjeskoren. Omdat de processie in het verleden te lang duurde was de vaarroute ingekort. Van het Julianakanaal zwenkten de sche pen met een brede boog de Berghaven in en deden de haven van Buchten deze keer niet aan. Ook in de volgorde der proces sie was enige verandering gebracht, want ditmaal voeren de zeven volgboten met pelgrims tussen de diverse groepen in. Op het dek van de Lutje Horn" hoog boven het water stond het Aller heiligste. Dit voormalige oorlogsschip c-en marine-hulpvaartuig had thans de Vorst des Vredes aan boord. Tijdens de rondvaart door de haven werd een kort Lof gecelebreerd. Na de ontscheping gaf pastoor Litjens van de St Theresiaparo- chie te Nijmegen aan de deelnemers de zegen met het Allerheiligste in de schip- perskerk te Grevenbicht. Nederlond De Coöperatieve Eiermijn G. A. te Roermond heeft Zaterdag het 50-jarig jubileum herdacht en tevens een nieuw 'gebouw in gebruik gesteld. Bij deze plechtigheid waren talrijke autoriteiten op wereldlijk en kerkelijk gebied tegen woordig. De opening van het nieuwe gebouw werd verricht door minister Mansholtdie wij hier zien (geheel links) tijdens de rondgang door het gebouw bij de eiersorteermachine. Vrijdagavond j.l. is aan ons land zijn grootste rechtsgeleerde ontvallen. Middags had hij het woord gevoerd op de vergadering van de Nederlandse Juristenvereniging te Arnhem. Na zijn terugkomst te Leiden is prof- nu E M Meijers plotseling overleden. Zelfs na zijn dood heeft hij zijn eenvoud gehandhaafd en op zijn uitdrukkelijk verlangen is zijn dood pas na de begrafenis, die vandaag plaats had, bekend gemaakt. Zijn oude vriend en°oud-amhtgenoot Van Oven, moest Zaterdag aan de Arnhemse vergadering het droeve bericht in vertrouwen overbrengen. En zo is hij overleden als 't ware te midden van de juridische wereld, waarin hij met gemak niet slechts de eerste was maar ook zo van harte als eerste is erkend. Meiiers werd op 10 Januari 1880 ten Den een maand geleden, te zamen met de i .Rm «MdoK /4or I fnoUMitina rlnnr He Staatsdrukkerij 3f- Helder geboren, waar zijn vader dokter toelichting, door de was bij de marine. Zijn onderwijs genoot geleverd. i i: -C uR r»! aVi Ar* Tn 1 Qnl hij zich op In 1950 bereikte Meijers de leeftijds vering, van welke wij hier op menig punt dankbaar gebruik maken. Talloos zijn de eerbewijzen, welke hij tijdens I tt was o.m. Com- Ï7Wftiid ais student in de rechts- grens als hoogleraar; het juridische*tijd- zijn leven ontving; hij gl'leerdheid inschrijven. Op 3 April 1903 schrift Rechtsgeleerd-Magazijn/Themis mandeur in de orde van de Nederlandse promoveerde hij cum laude op een wijdde aan hem een voortreffelijke afle-1 Leeuw, proefschrift, dat tot de klassieke wer ken der Nederlandse rechtswetenschap behoort: „Dogmatische Rechtsweten schap". Vervolgens was hij advocaat, behoudens een onderbreking wegens werkzaamheid aan het centraal bureau voor sociale adviezen: in 1909 werd hij gekozen tot lid van de Amsterdamse ge meenteraad voor de Vrijzinnig Democra tische Partij. Op 9 Augustus 1910 volgde Meijers' benoeming tot hoogleraar te Lei den, waar hij op 2 November van dat jaar zijn ambt aanvaardde. De problemen, gesteld in zijn disser tatie, werkte hij nader uit zowel in zijn inaugurale als in zijn rectorale oratie, resp. handelende over „De taak der rechtswetenschap ten aanzien van de vrije rechtspraak", „De betekenis der burgerlijke wet in de huidige samenle ving". De met dolheid geslagen bezet ter onthief hem van zijn functie en nam hem twee jaren later gevangen. Het vlammende portest van de Leidse Universiteit tegen de ambtsontheffing werd gedragen door machteloze veront waardiging van geheel de bevolking. Na zijn terugkeer was Meijers, vitaal en actief als steeds, de ziel van unifi catie-pogingen op internationaal terrein, van rechtsvergelijkende studies tussen de Benelux-landen en ten slotte van de grootse onderneming van een algemene vernieuwing van ons privaatrecht. Het eerste deel van het ontwerp van het nieuwe Burgerlijk Wetboek is ongeveer De premier van Communistisch China, j naar moeten blyven streven te verhin- Tsioe en Lai, lieeft zijn driedaags bezoek I deren, dat degenen, die „nog steeds de no ohvaa X.T¥411_i„tmoA AnrlocuTnorAvi/li TrtrJn- aan prem>er Nehroe, te New Delhi, be ëindigd. De Communistische leider heeft van de zijde van de Indische bevolking een zeer hartelijk ontvangst genoten en werd' bii herhaling toegejuicht. Tsjoe heeft in totaal zeven Keer met Nehroe geconfereerd. Naar verluidt heeft Nehroe hij deze besprekingen er de nadruk op gelegd dat er nauwere samenwerking ÏÏ°et ''tin tussen de Aziatische landen. Hu zelf yjll de nabjje toekomst naar China gaan en i.„f C0„tact tussen de ver schillende Aziatische Vanden, China inbe grepen, zal intensiever worden. Premier Isjoe»zei Zondag op een pers conferentie te New Delhi dat zijn be sprekingen met de Indiase 'premier, naar zijn mening, hebben bijgedragen tot het bevorderen van de vrede in Azië en de wereld. Hij was van oordeel, dat men alle oorlogsgevaar z°u hunnen afwenden, als de beginselen, neergelegd m de inleiding op het onlangs gesloten ChineesIndiase verdrag inzake Tibet, met alleen op Azië maar op de gehele wereld zouden worden toegepast. Deze beginselen hou den beloften in om eikaars territoriale onschendbaarheid te eerbiedigen zich niet te mengen in eikaars binnenlandse aangelegenheden en om vreedzaam naast elkaar te bestaan. k. De Chinese premier voegde hieraan toe. dat de vredelievende volkeren er twee oorlogvoerende partijen in Indo- China belemmeren bij het bereiken van een eervolle wapenstilstand" hun activi teit voortzetten. De premier gaf zijn opvattingen weer in geschreven antwoorden op hem ge stelde vragen. Hij achtte het mogelijk, dat alle vol keren vreedzaam naast elkaar leven, on geacht hun sociale stelsels. „Het recht van het volk van ieder land op onafhan kelijkheid en zelfbeschikking moet wor den geëerbiedigd" aldus Tsjoe en Lai. In Birma beschouwt men een voort duren van de oorlog in Indo-China als e*.! bedreiging van 's lands veiligheid en van de stabiliteit in Azië. Er zullen echter ook vele andere onderwerpen worden be- SPDe Birmese regering heeft het bewind te Pekin» in 1949 erkend. De betrekkin gen tussen beide landen zijn goed. Zij hebben meer dan 1280 kilometer grens gemeen. Birma heeft er steeds op aan gedrongen dat communistisch China zal worden toegelaten tot de Verenigde Naties. In verband met de herdenking van de marteldood van de H. Bonifatius, nu twaalf eeuwen geleden, is in alle Katho lieke kerker, hier te lande gièteren een schrijven voorgelezen van het Hoogwaar dig Episcopaat In deze dagen aldus het schrijven, her denken allen ir West-Europa die de Naam van Christus belijden de heilige dood van Bonifatius, dm twaalf eeuwen geleden om wille van het geloof in Christus werd ge dood, en die door onze H. Vader de Paus onlangs in zijn encycliek zo tïeffend werd herdacht. Wij Katholieken vereren in hem de heilige Bisschop en martelaar, die het geloof in Jesus Christus heeft gepredikt aan onze vade-en, die hun de hoop op de eeuwige goederen heeft geschonken, die hun harten heeft ontsloten voor de liefde waardoor wij in Christus God als onze Vader liefhebben en aanbidden. Als de eigenlijke stichter van de Kerk in Nederland vereren wi.l de H Servatius en de H. Wih.brordus. St Bonifatius koos zijn arbeidsveld voornamelijk buiten de grenzen van ons vaoderland. maar ook hij strekte zijn zorg uit over onze gewesten stond St Wiilibrord ter zijde had na de dood van St Wiilibrord een tijd lang de zorg en 't bcsiuur van het bisdom Utrecht en zijn laaide reis als missionaris was naar het Noorden van ons land, naai Friesland. Daar stierf hij als martelaar met velen var, zijn gezellen, in het jaar des Heren 754. op Woensdag onder het Octaaf van Pinksteren in de nabijheid van Dokkum. Het Christendom was daar nauwelijks gepredikt. De heidense eredienst was er in volle bloei Juist daarom verlangde Bo nifatius naai deze missiereis, ofschoon hij zich van de gcaren bewust was. Voor zijn vertrek uit Mainz zeide hij tot zijn opvol ger: „Ik kan van deze lang gehoopte reis niet afzien. Mim laatste dag nadert. Wel dra zal Ik uit de gevangenis van dit lichaam bevrijd, de eeuwige beloning plukkenAan Uw wijs beleid laat ik het over te voorzier. in alles, wat ik voor deze reis nodig heb. Leg in mijn boekenkist ook het linnen om mijn versleten lichaam te hullen". In deze woorden, zo vervolgt de brief dan o.m., spreekt de geest en het hart van de Heilige, die mede heeft gearbeid aan de stichting van de Kerk in Nederland. Een Servat.us. een Wiilibrord en een Bonifatius werden in hun onvermoeide arbeid om de Kerk in onze streken te vestigen, voortgestuwd door hetzelfde ideaal: alles hier op aarde te verlaten en voor Christus te worden als pelgrims, aan wie de aarde geen vaste woonplaats biedt, die smachten naar het hemels vaderland. In nauwe verbondenheid met de Moeder kerk van Rome gaven zij zich met heilige moed aan de d'enst van alle volkeren, de dienst der Kt'k. Zij wisten, zoals de H. Bonifatius zeide, dat de Waarheid, waar voor zij wei kien, vermoeid kon maken, nooit echter kon falen of worden overwon nen. Wij hebben dit erfdeel van St Bonifatius mogen ontvangen. Het kan ons echter niet ontgaan, dal de Kerk door St Bonifatius in deze lanien geplant heeft geleden en nog dagelijks lijdt, door de scheuringen, die over ha.it gekomen zijn. In onze dagen wordt zij bedreigd door een stijgende vloed van ongeloof Na het verlies of de verzwakking van het geloof rijn velen aangegrepen door twijfel aan de zin van hun bestaan, door eeri geest van doffe wanhoop. Wij kunnen deze wereld slechts helpen, door een stede geloof, dat ons leven richt op de goedeier die niet van deze wereld Z11Laat ons dan, gesteund door zulk een getuige, „iedere belemmering en hinder van zonde wegwerpen van ons, en met volharding de wedloop beginnen, die voor ons ligt. het oog gevestigd op Jesus. aan vang en einde van het geloof". Voor de onzekerheid en wanhoop van deze wereld is geen andere redding, dan in de Naam van Jesus Christus. „Want onder de hemel is geen andere Naam aan de mensen gegeven waardoor we zalig moeten worden" (Hand. 4. 12) Het lijden, dat gekomen is over de Kerk en over ieder van haar kinderen tengevolge van de scheuring kunnen wij slechts overwinnen door de liefde Gods in Christus Jesus onze Heer, waarvan dood noch leven ons kun nen scheiden Chritus heeft tot Zijn Apostelen gezegd, dat Hij me» hen zou zijn tot aan het einde der tijden; Hij kwam tot ons in de persoon van Bisschop Bonifatius. Hij blijft onder ons m de persoon van Zijn Bis schoppen. Onze trouw aan Christus be lichaamt zich daarom in onze trouw aan de Bisschoppen. Laar ons hierin „vasthou den aan het erfdeel onzer vaderen" en op deze wijze waardig vieren ter ere Gods St Bonifatius. martelaar, een der grootste getuigen vour de heerschappij van Chris tus in ons vaderland. Nu gehee] christelijk Nederland zich op maakt om te gaan herdenken wat ons va derland aan het werk en aan de zalige marteldood var St Bonifatius te danken heeft bepaien Wij dat op Zondag 4 Juli a.s. in alle seriren en kapellen een plech tige votief mis van de H Bonifatius zal worden gecelebreerd en sporen Wij de "elovigen aan deze H. Mis bij te wonen om aldus God te danken voor de genade van het geloof en God te bidden voor de instandhouding van het ievende christe lijke geloof in ons vaderland. Tevens schijnt het Ons billijk toe, dat Nederland zijn dankbaatheid jegens de H. Bonifatius voor het H. Geloof dat hij ons heef' gepre-.ikt en met zijn bloed bezegeld heeft tot uiting brengt iri een daad van geloofsverb' eiemg en geloofsverdediging ten gunste van West-Europa dat aan de werkzaamheder van St Bonifatius zoveel dank verschu'digd is. Daarom bepalen Wij dat op Zondag 4 Juli a.s. in alle kerken en kapellen een collecte zal worden ge houden waaivan de opbrengst bestemd zal worden om in het kader van de Oost- priesterhulo door de bouw van een kerk of klooster hel christelijk geloof in West- Europa te versterken. In politieke kringen in Djakarta was men Zaterdagechtend van mening, dat de uitlatingen van de Nederlandse hoge com missaris geen goede bijdrage kunnen le veren voor een vlot verloop van de onder handelingen „waarvoor de sfeer vriende lijker zou moeten zijn". Zulke uitladingen aan de vooravond van de onderhandelingen zouden volgens deze kringen voldoende aanleiding kunnen zijn om een dergelijke diplomatieke vertegen woordiger tot persona non grata te stem pelen. Deze mening werd geuit, nadat de regeringsfracties en partijen Zaterdag in het kabinet van de minister-president de verklaring van graaf Van Bylandt hadden besproken in aanwezigheid van de vice- premier. de minister van justitie, van de fensie en voorlichting en van de secre- taris-generaai van het ministerie van bui tenlandse zaken Men was van mening, dat de hoge com missaris zich ir uitlatingen heeft begeven, die leiden „in de richting van de demarca tielijn van het gebied, waarin iemand per sona non grata wordt". Intussen schijnt dit zo'n heel erge vaart nog niet te lopen. Toen Aneta de minister van Voorlichting, dr Tobing, naar de juist heid vroeg van de berichten, dat een ver klaring als dooi de Nederlandse hoge com missaris afgelegd, voldoende zou kunnen zijn om de afiegger ervan persona non grata te verklaren zei de minister hier over nog niets naders te kunnen zeggen. Vice-premier Wonsonegoro verklaarde hierover desgevraagd aan Aneta, dat deze kwestie nog niet in het kabinet was be sproken en dat ook niet het voornemen bestond dit ie doen. Mr Wonsonegoro zei: „Graaf van By'andt heeft het waarschijn lijk wel goed bedoeld, doch de uitwerking is geheel anders. Wij zullen de reacties af wachten. Overigens is de kwestie niet de moeite waa-d om in het kabinet te worden behandeld" aidus de vice-premier. Het Indones.sche ministerie van voor lichting heeft Zaterdagmorgen door mid del van een communiqué, gereageerd op de verklaring van de Nederlandse hoge commissaris Zijn verklaring zo zegt het communiqué o.m.. dat de kwestie-Irian een nationale zaak vormt voor de Nederlandse partij heeft het voor het Indonesische volk dui delijk gemaakt dat Nederland hel kolo nialisme to' een nationale zaak maakt Voor het vo'k van Indonesië is de kwestie- West-Irian n zaak van onafhankelijkheid of afhankelijkheid voor het deel van het Indonesische volk, dat op West-Irian woont. Het is een nationale zaak van In donesië om het kolonialisme op West- Irian te weeislaan. Verder heeft het beeld, dat gegeven wordt in de verklaring alsof de opheffing van de Unie de inleiding zou betekenen tot vernietiging van de buitenlandse be leggingen in Indonesië, ons verbaasd. „Het is ons met duidelijk wat hem ertoe bracht 'n dergelijk beeld af te schilderen Het is algemeen bekend dat Indonesië wil samenwerken met het buitenlandse ka pitaal teneinde zijn economie op te bou wen. Indonesië treft op het ogenblik voor bereidingen, teneinde nieuwe gelegenhe den te bieden voor de investering van bui tenlands kapitaal. Wij zijn er zeker van, dat de internationale wereld een ander beeld heeft dan hetgeen <3e Nederlandse hoge commissaris ons zou willen opdrin gen Het is zeer overijld en prematuur, wanneer hij in zijn gehele verklaring de indruk wenst te geven dat opheffing der Indonesisch-Nederlandse Unie een ont redderde economie in Indonesië teweeg zal brengen, Ie dit verband ging hij zelfs zover het Inocnesische volk van advies te dienen over het bestaan van een gevaar groter dan het kolonialisme namelijk het communistische imperialisme. Dit advies is in feite oe! oude liedje, dat wij tel kens hebben gehoord. Wij zouden het algemeen bekende stand punt van de Irdonessche natie willen her halen, dat alle soorten van kolonialisme of zij' nu ko.onialisme of imperialisme worden genoemd, welke kleur of vorm het ook heeft even gevaarlijk zijn naar het oordeel van de Indonesische natie; het een is niet meer of niet minder ge vaarlijk dan het ander. In dit opzicht heb ben wij geen .essen van wie ook nodig". Enige Indonesische bladen hebben com mentaar geleverd op de verklaring. „Indonesia Raya" (oppositie, onafhan kelijk social.stisch) schrijft, dat de ver klaring van de Nederlandse hoge commissaris „duidelijk de gevoelens il lustreert, die in officiële Nederlandse kring leven. Voor vele Indonesiërs, bij wie kelijk sociahnstisch) schrijft, dat de ver werkt deze verklaring uiteraard als een rode lap op een stier. Toch is ae afgelegde verklaring aan vaardbaar ais een poging van Neder land zijn mening weer te geven ten aan zien van de geschillen tussen de beide landen. Indiër, de Indonesiërs de verkla ring in dit verband willen zien, zullen zij inzien, dat zij waard is om te worden be studeerd. In het volle besef, dat men ons zal be schuldigen met Nederland te complotteren, willen wij er np wijzen, dat het de moeite waard is aandacht te schenken aan de uitspraak betreffende het gevaar van het communistisch imperialisme voor Indo nesië. hoewel er natuurlijk veel Indone siërs zijn, die een dergelijke uitspraak niet zullen accepteren van een Nederlan der en die g-aaf Van Bylandt natuurlijk ervan zullen beschuldigen, dat hij zich mengt in binnenlandse aangelegenheden. Naar onze mening moeien de vraagstuk ken betreffende de verhouding tussen Ne- .derland en indonegic worden opgelost los van enig sentiment Wij vragen ons met verbazing ai hoe iemand kan denken, dat financiële economische en dergelijke in gewikkelde kwesties kunnen worden op gelost door slechts te krijten: verbreek de unilateraal" Het rege.mgsblad „Suluh Indonesia" (P.N.I.) noemt de verklaring aan de voor avond van de besprekingen „ontactisch" en kan zich met verenigen met het feit, dat de Nederlandse hoge commissaris „nota- bene via le pers" zich met binnenlandse kwesties heeft ingelaten. .Aangezien wij nog prijs stei.er op een goede verhouding tussen Nede: ,and en Indonesië dringen wij er bij de Indonesische regering op aan, dat zij Van Bv.andt tot persona non grata zal verklaren zodat hij spoedig Indonesië zal verlaten er door een andere functio naris zal worden vervangen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3