Sunarjo: HERSTEL van INDONESISCHE SOUVEREINITEIT OVER N.-GUINEA Geen vrede in Zuid oost-Azië zonder oplossing van probleem-Irian Militaire dienst en kostwinnersvergoeding Nieuwe Guatemalaanse junta sluit bestand met rebellen Revolutie binnenskamers bracht het einde EEUWIG DUURT ZO LANG voor een Partij-leider Attlee zware vaart met laboiir-schip Moeilijke omzwaai naar de werkelijkheid 1 SEMINARIE HAGEYELD WORDT TE KLEIN T.b.c. blijft nog zeer gevaarlijk. Maar ons land is waakzaam DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 30 Juni 1954 WEERBERICHT „De completering van liet gebied van de Repu bliek Indonesia tot dat van het voormalig Neder- Iands-Indië, is de waarborg voor bet leggen van de basis voor stabilisatie van de vrede in de Pacific en zal het wantrouwen aan onze zijde wegnemen, dat plaats zal maken voor betere ver houdingen tussen onze beide landen en volken. oorts zijn wij er van overtuigd, dat eerst na de oplossing van bet conflict over Irian Barat (Nieuw Guinea) Indonesia in de gelegenheid zal zijn haar bijdrage te leveren tot de stabili satie en vrede in Zuid-Oost Azië en de Pacific. Nogmaals is mijn delegatie bereid in alle op rechtheid te pogen op deze conferentie een oplossing te zoeken met betrekking tot de ver wezenlijking van onze nationale claim op Irian Barat". Betreurde aarzeling Tankauto met kokende teer tegen boom Grote ravage, chauffeurs ongedeerd Geen culturele overeenkomst Economische vraagstukken Stichting van de Arbeid drong weer aan op volledige uitbetaling van loonderving M >W Vragen over schiet oefeningen boven Schiermonnikoog Aan de minister van Oorlog en Marine Genève wordt een tweede Pan Moen Djong Stichting van tweede seminarie Burgemeester van Nairooi belaagd TRUMAN'S TOESTAND Interne verdeeldheid over buitenlandse aangelegenheden Vier stemmen Drievoudige kinder aftrek De eigen inkomsten van studerende kinderen ROBINSON-AVONTUUR De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond, luidt: Vannacht plaatselijk grondmist. Morgen over dag droog en zonnig weer. maar in het Noord westen van het land geleidelijk toenemende be wolking. Zwakke tot matige wind uit uiteen lopende richtingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. Donderdag 1 Juli: Zon op 4.23 uur, onder 21.03 uur; Maan op 5.18 uur, onder 21.46 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dit waren woorden, die de Indonesische minister van buitenlandse zaken, mr Sunarjo, gisteren uitsprak tijdens de openingsbijeenkomst van de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegatie aangaande het Unie-verband- Mr Sunarjo zeide t.a.v. Nieuw Guinea verder nog: daarom de mening toegedaan. Wenselijk is het herstel van de hied t ?1Seile souvereiniteit over het ge- „„Hou1 an Barat gedurende deze onder- as t n'e bespreken gelijktijdig met VI", fikken betrekking hebbende op de ?indco ?tS van de Indonesisch—Neder- f~.e Unie, oudat een zo goed mogelijke basis worde gelegd voor betrekkingen lussen beide landen, gevrijwaard van enigerlei wrijving. meen er goed aan te doen tot slot "aantoe te voegen, dat wij er diep van eehei Sd ziin' dat hetgeen ik namens de heh Indonesische delegatie naar voren jnriT cht, ten volle wordt gedragen tnt nuj gehele Indonesische volk, zoals klarinlJrukking is gekomen in de ver- anHo? n van Indonesische politieke en andere organisaties." Tevoren had de Indonesische minister van -Buitenlandse Zaken het probleem IJieuw-Guinea ook reeds aangeraakt, toen hij 2eii dat de Indonesische delega tie het betreurde een zekere aarzeling te Het K.N.M.I. deelt mede: De laatste dagen van Juni zijn zeer koud geweest. Zo bleef de temperatuur gisteren en eergisteren in De Bilt beneden 15 gra den. Reeds enkele dagen hield een depres sie bij Noorwegen aan de Westflank een Noordelijke luchtstroom in stand, waar door koude lucht, van oorsprong uit de poolstreken, naar West-Europa werd ge transporteerd. Intussen nam de depressie-activiteit boven de oceaan weer toe en het warmte- front van een der depressies, die thans gelegen is bij de Noorse kust, veroorzaakt n Midden-Engeland, Schotland en Ier land regen. Dit front zal in de komende 24 uur ons land dicht naderen of pas- geren. De koude Noordzeelucht wordt bierdoor verdreven, zodat de temperatu ren geleidelijk aanzienlijk hoger worden, pe activiteit van het warmtefront en ook van de overige oceaanfronten neemt af, naarmate zij West-Europa naderen. Neer slag van betekenis is daarom de komende dagen niet te verwachten. Vannacht omstreeks half twee is op de rjjksweg in dc buurt van Hulshorst, tus- 6en Nunspcet en Harderwijk, een grote tankauto van de „Internationale Tank- O„todicnst" uit Uithoorn tegen een boom gCreden en omgeslagen. pe gehele weg werd versperd. Uit de achterste van de twee tanks, waarin een ga' w"d geslagen, stroomde kokende teer over ae weg. De tank bevatte 18 ton van deze vloeistof. Devoorste tank kwam geheel over de weg !ggen en sloot de verbindingsweg tussen Zwolle en Amersfoort geheel af pet verkeer moet dan ook langs een grote oPiweg omgeleid worden. pe ravage is zeer groot. De wielen van de auto werden afgerukt en een zware boom bijna ontworteld. De brandweer ujt Nunspeet is ter plaatse. Het mag een wonder heten, dat beide chauffeurs van de tankwagen ongedeerd uit deze chaos te voorschijn zijn gekomen. hebben waargenomen bij de Nederlandse delegatie om het vraagstuk Nieuw- Guinea op de agenda te plaatsen. Hij zeide, dat van Indonesische zijde sinds de souvereiniteitsoverdracht reeds herhaalde malen getracht was de span ningen te verdrijven, die waren veroor zaakt door het uitstellen van de oplos sing van het vraagstuk-Irian en stelde: „Zolang het probleem-Irian Barat tussen onze beide landen onopgelost blijft, zo lang zal ook de vrede in Azië, Australië en de West-Pacific bedreigd blijven". In het begin van zijn redevoering sprak mr Sunarjo de hoop uit, dat op deze con ferentie beide partijen kunnen overeen komen om allereerst gezamenlijk een be slissing te nemen tot opheffing van de Unie als zodanig. Nadat zodanige beslis sing zal zijn genomen tot opheffing van de Unie, zullen alsdan op basis van vol ledige souvereiniteit van beide partijen de besprekingen betreffende de andere overeenkomsten van de Ronde Tafel Con ferentie kunnen worden voortgezet. Teneinde enigermate de gedachte te be palen zullen onzes insziens daarbij niet alle RTC-overeenkomsten welke worden be ëindigd, behoeven te worden vervangen door nieuwe. Zo zal het bijvoorbeeld niet nodig zijn de overeenkomst inzake mili taire aangelegenheden te vervangen door een nieuwe, aangezien deze overeenkomst reeds geheel is beëindigd. Evenzeer is het de mening van de Indonesische delegatie, dat de culturele betrekkingen tussen In donesia en Nederland, na de opheffing van de Unie, niet meer behoeven te wor den vastgelegd in een overeenkomst. Wat de RTC-overeenkomsten op econo misch en financieel terrein betreft, het lijkt ons nuttig hier naar voren te brengen, dat de verhouding tussen Indonesia en Nederland van zodanige aard zal zijn, dat die aspecten welke niet meer in overeen stemming zijn met de souvereiniteit van een volk, weder in beschouwing dienen te worden genomen. Teneinde een meer be vredigende samenwerking tussen Indone sia en Nederland mogelijk te maken, die nen de huidige betrekkingen tussen Indo nesia en Nederland te worden omgezet in een normale internationale verhouding; de wederzijdse belangen zullen alle redelijke bescherming en waarborgen genieten in overeenstemming met de souvereiniteit fan beide partijen, hare respectievee natio nale wetten alsmede de internationale gebruiken. Dit betekent, dat, alle in Indo nesia gevestigde en aldaar hun werkkring hebbende vreemdelingen van welke natio naliteit ook, gelijke waarborgen en be scherming zullen genieten. Zo zijn er ook aangelegenheden, welke mogelijkerwijs geen al te diepe beschou wing van node hebben, bijvoorbeeld in zake de schulden tegen welker erkenr.ing, in overeenstemming met internationale gebruiken en in het kader van natirnaal belang onzerzijds in beginsel geen bezwa ren bestaan. In de Lairessezaal hadden om elf uur de Nederlandse en Indonesische delega ties plaatsgenomen achter twee tegen over elkaar staande tafels. Links van de voorzitter van de Nederlandse delegatie, minister Luns, waren gezeten minister Van de Kieft en mr N. S, Blom. Rechts van de voorzitter zaten minister Donker en minister Zijlstra. „De besprekingen waarvoor wij thans bfleen zijn gekomen zullen van grote be tekenis zijn. Het gaat bierbij wel in de eerste plaats, doch niet uitsluitend, om het belang van uw land en van Neder land. Onze gezamenlijke pogingen om te werken aan een verwezenlijking van de gewenste verbetering der betrekkingen, zullen worden ondernomen tegen de ach tergrond van een zeer moeilijke wereld situatie. Ook om deze reden rust derhalve een grote verantwoordelijkheid op onze schouders". Aldus begon minister Luns gisteren tijdens de Unie-besprekingen te Den Haag zijn openingstoespraak. En hij zei o.a. verder; „In het besef van deze verantwoorde lijkheid, acht ik het raadzaam geen over matige aandacht te schenken aafl het rumoer, dat is voorafgegaan aan dit ogen blik, waarop uw delegatie en wij, als vertegenwoordigers der Nederlandse rege ring, zijn bijeengekomen. Met de ernst en met verantwoordelijkheidsbesef, die passen bij de omvang en de aard van de te be spreken problemen, zullen wij ons dan in alle rust moeten bezinnen op de realiteit van onze besprekingen en de daarmee samenhangende vraagstukken. Wel stel ik er prijs op uiteen te zetten hoezeer Neder land heeft meegewerkt om aan de Indo nesische verlangens tot het houden van besprekingen over de Unieverhouding tegemoet te komen. De Stichting van den Arbeid heeft zich tot de minister van Oorlog gewend ten einde te bepleiten, dat militairen door op komst in werkelijke dienst daarvan geen schade zullen ondervinden, wat hun in komen betreft. Reeds eerder had de stich ting deze aangelegenheid onder de aan dacht van de minister gebracht. Deze meende echter, gelijk hij ook in de Twee de Kamer heeft uiteengezet, te moeten vasthouden aan de grondslag der thans geldende regeling. De thans bestaande kostwinnersvergoe ding gaat uit van een bestaansminimum. De Stichting meent, dat daarmede niet kan worden volstaan en dat de rechtvaar- ae laf i5 'A"b digheid een integrale vergoeding van de gederfde inkomsten eis., zij het tot een maximumbedrag. Een regeling, welke ren bestaansmini mum tot basis heeft, hreft onvermijdelijk tot gevolg, dat een g;v deel van de on der de wapenen geroepen militairen ern stig in inkomen achteruit gaat. Niet de militair zelf zal daarvan de grootste n, delen ondervinden, doch het gezin, waafl toe hij behoort De inkomsten van da gezin zullen in de periode, waarin werke lijke dienst wordt vervuld, zodanig af nemen, dat van verkommeren kan worden gesproken, wanneer niet eigen reserves worden aangesproken of de burger-werk gever van de militair een aanvulling geeft op het militaire inkomen. In het feit, dat vele werkgevers het loon doorbetalen, ligt een aanduiding besloten, dat de door de overheid getroffen voorzieningen onvol doende worden geacht, aldus heet het in het adres. Naar het oordeel van het bestuur van de Stichting gaat het niet aan, dat de financiële nadelen, welke voortvloeien uit een verblijf onder de wapenen, door de overheid op anderen worden afgewenteld. Het Tweede Kamerlid mevrouw Lips- Odinot heeft, betreffende het oefenen van vliegtuigen boven Schiermonnikoog, schriftelijk aan de minister van Oorlog en Marine gevraagd, of het hem bekend is dat deze schietoefeningen boven het eiland gehouden worden en dat deze oefe ningen grote gevaren met zich brengen voor de bevolking. In andere vragen wijst het Tweede Kamerlid er op, dat het verblijf van de vele vacantiegangers verstoord wordt; dat het onderwijs veel hinder ondervindt van het lawaai der laagvliegende straal jagers en dat, daar dit laag overvliegen ook 's avonds gebeurt en mede door de schietoefeningen, de kinderen worden wakker gehouden. Voorts vraagt mevr. Lips-Odinot, of het juist is dat door de eilandbewoners is ge protesteerd en of de minister niet van mening is dat de bewoners, die van het toerisme moeten leven, economische scha de wordt berokkend. Tenslotte verzoekt zij de minister maatregelen te nemen, die aan de ge vaarlijke en schadelijke toestand een ein de zullen maken. Gisteren arriveerde met een charter- toestel van de K.L.M., Henry Ford II op Schiphol, voor een hort bezoek aan ons land. Henry Ford II met zijn echtgenote en beide dochtertjes Charlotte (9) en Ann (11) bij aankomst. De opvolger van president Arbenz van Guatemala, kolonel Diaz, is inmiddels al weer afgezet en zit in de gevangenis. Zijn kortstondig bewind werd na acht en veertig uur beëindigd door £en korte binnenskamers- revolutie van anti-communistische militairen, die onmiddellijk contact* se bodem ontmoetten, zochten met de leidèr der opstandelingen, kolonel Armas. Hedenmorgen jye toestand jn ([c stad met behulp van 1 1 hem de Amerikaanse regering om bemid deling. De ontwikkeling spoedde zich toen snel naar een oplossing. Weldra was een ver binding gelegd met het hoofdkwartier van kolonel Armas en reeds vóór men formeel tot een accoord kwam, viel in de militaire actie een pauze. Het formele accoord kwam hedenmorgen vroeg, torn de leiders van de beide kampen elkaar, dank zij de bereidwilligheid van de pre sident van El Salvador, op Salvadoriaan- vroeg werd, gevraagde goede diensten va:i El Salvador en de V. S., op Salvadoriaanse bodem een bestand getekend, vroeg8binnenTwamen. teopGhe^storm De oorlog is uit en de anti-communistische krachten hebben de over- I bjB de buitenlandse ambassades en lega- winning behaalde na een strijd, die sensationeler was in het presidentiële munlsTeï dte* enige^üTcntevoren Tog paleis ill de Guatemalaanse hoofdstad, dan op het gevechtsterrein! verklaarden bereid te zijn hun leven te geven ter verdediging van het land en de revolutie, vragen om asyl. Alleen reeds in de ambassade van Mexico zoch ten meer dan 450 personen hun toevlucht. Een en ander heeft de Mexicaanse am bassadeur genoopt een aan de ambassade grenzend gebouw te huren teneinde alle vluchtelingen te kunnen herbergen, In tegenstelling tot vroegere berichten, volgens welke ex-president Arbenz de wijk zou hebben genomen naar Buenos Aires, wordt nu gemeld, dat hij, evenais zijn opvolger kolonel Diaz, zich bevindt onder degenen, die hun toevlucht hebben gezocht op de Mexicaanse ambassade. Negentig andere vluchtelingen, o.w. Arbenz' echtgenote, hebben de wijk ge nomen naar de ambassade van Argen tinië en 30 mensen zijn gevlucht binnen het gebouw van de Ecuadoriaanse am bassade, aldus berichtte radio-Panama. Kolonel Diaz genoot bij zijn aan de macht komen, zoals gisteren gemeld, be paald niet het vertrouwen van de anti communistische opstandelingen. Zijn po gingen om de aanhangers van Abenz te sparen en tegelijkertijd de opstandelingen de wind uit de zeilen te nemen, werden onmiddellijk doorzien. En het was dui delijk, vooral toen enkele nieuwe bom men op Guatemala-stad waren gevallen, dat de strijd zou voortgaan. Wat toen gebeurde is enigszins ko misch. Diaz had n.l. een militaire junta in het leven geroepen bestaande uit offi cieren, die hij tot zijn medestanders meen de te kunnen rekenen. „Binnenlandse I Op dc neg-r.tiende besloten bijeenkomst der negen landen, die over het Indochinese vraagstuk beiaadslagen is Dinsdag weer geen werkc'ijl e voortgang gemaakt ten aanzien van de belangrijke kwestie der I controle op een wapenstilstand, aldus wordt in conferentiekringen te Genève medegedeeld. Men voegd-.- hieraan echter toe dat de loon van de besprekingen „verzoenend" was. Het ingewikkelde probleem van het toezicht op eer. wapenstilstand wordt „in bijzonderheden" bestudeerd. Dc cadcttendrumband van de K.M.A. te Breda heeft Z.K.H. Prins Bernhard ter gelegenheid van zijn ver jaardag Dins- dagmorgen op het paleis Soestdyk een aubade gebracht. De band, welke offi cieus dc naam Prins Bernhard" voerde, kreeg nu van Z.K.H. toestemming deze naam officieel te behouden. Tijdens het défilé van de band voorbij de stoep van het paleis. Twee in tijgervellen gehulde tamboers van de band passeren fl.M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Links van HM. de gouverneur van de K.M.A. te Breda, brigade-generaal K. F. Puf flus. Ook de oest rekingen tussen de verte genwoordig Ier beide militaire hoofd kwartieren te Genève maakten geen vor deringen. Vrijdag zal :e volgende bijeenkomst over Indo-China worden gehouden. Van de oorspronkelijke delegatieleiders is slechts nog de hee- Pam van Dong (Vietminh) over De ove.ige delegaties worden door plaatsvervangers geleid. Vernomen wordt inmiddels dat de heer Molotof zijn terug keer naar Ge.-ève zou willen bespoedigen en op 8 Juli weer in Genève zou zijn. zaken" vertrouwde hij toe aan kolonel Elfego Monzon, een 42 jarige officier van aanzienlijke invloed, die reeds stafchef en onder Arbenz steeds minister zonder por tefeuille was geweest. Deze Monzon ech ter bleek hem noodlottig te zullen wor den. De koers, die Diaz in wenste te slaan, vond geen genade bij invloedrijke offi cierskringen, waarin kolonel Monzon zijn vrienden had. In de verhitte atmosfeer van kliek tegen kliek werd Diaz' val voorbereid. Monzon begaf zich met enkele bevrien de officieren naar zijn chef en, zo zegt een officieel bericht van radio-Guate mala, „onthulde* hem dat hij geen com munist was" De president werd ge grepen en gevankelijk weggevoerd. Mon zon vormde onmiddellijk 'n nieuwe junta, tezamen met de kolonel Mauricio Dubois - 34 jaar en commandant van de presiden tiële garde zowel onder Arbenz als Diaz! en José Luis Cruz Salazar. Luide ver kondigde de nieuwe leiding haar anti communistische gezindheid over de Gua temalaanse radio, welke men onder een nieuwe directie geplaatst had. De junta ontbond voorts terstond het parlement, dat „niet meer beantwoordde aan de aspi raties van het volk", zoals beweerd werd. De radio kwam onder regeringscontrole, maar de censuur op de pers werd opge heven. Kolonel Monzon, eenmaal stevig geves tigd in het presidentiële paleis, nam on verwijld contact op met de Amerikaanse ambassadeur Peurifoy, en verzocht via Het bisdom Haarlem heeft bezwaren in gediend bij B. en W. van Heemstede tegen het gemeentelijke uitbreidingsplan, waarin <ie bepaling is opgenomen, dat het land goed Hageveld (waarop het seminarie is gebouwd) niet meer dan voor anderhalf a twee procent mag worden bebouwd. Dit voorstel zou immers kunnen inhouden dat het seminarie nooit zou kunnen worden uitgebreid. De bezwaren van het bisdom zijn ge grond op zekere plannen, die al geruime tijd bestaan, om tot uitbreiding van het 6eminarie over te gaan. Reeds enkele jaren is het aantal studen ten gestadig toegenomen, ongeveer even redig met de groei van het bisdom; thans telt he' klein-seminarie circa 450 leer lingen. Twee jaar geleden waren de teke ningen voor de uitbreiding al gereed. Men ging zich toen echter afvragen of de stu- dentcncommuniteit niet te groot zou wor den, zodat z(j moeilijk hanteerbaar zou zijn. Daarom werd in overweging geno men een tweede seminariegebouw op te trekken, ergens in Zuid-Holland, een plan. dat nog ernstig in studie is. Een defini tieve beslissing wilde men echter nog niet nemen. Niettemin houdt het bisdom ern stig rekening met de mogelijkheid van uitbreiding ter plaatse. Naar aanleiding van de ingebrachte bezwaren van het bisdom hebben B. en W de gemeenteraad medegedeeld, dat zii elk geval afzonderlijk zullen bekijken en dat zij plannen van het bisdom tot uit breiding van het seminarie met welwil lendheid willen beoordelen. Een dri.'ta: Mau-Mau-aanhangers is Dinsdag het huis van de burgemeester van Nairobi, de hoofdstad van Kenya binnen gedrongen om een aanslag op hem en zijn vrouw te doen. De mannen die, naar men aanneemt, door vier der bedienden zijn goholpen, slopen het huis binnen. Door het aanslaan van een hond werden de burgemeester en zijn vrouw echter gewaarschuwd, waardoor de aanslag mislukte. De toestand van oud-president Truman moet nog „.ceds als ernstig worden be schouwd. Het herstel van de president wordt belemmerd door zijn reactie op de toegediende antibiotische middelen. (Van onze Londense correspondent) Het is een publiek geheim dat er in de boezem van de Britse Labour Partij ernstige verdeeldheid heerst Het zwaartepunt van Labour's problemen heeft een uiterst merkwaardige verschuiving ondergaan. Vlak na de oorlog voelden de socialisten zich sterk, omdat zij de speerpunt van hun aanval richtten op het hertrouwde binnenlandse iront. De Britse samenleving- was nodig aan hervor- ■uingen toe en Labour bood al de glans en bet aantrekkelijke van bet „noch nie w1!LeWese,,e" Maar sinds de bi,nllenlam'se problematiek in urgentie heeft moeten All»' VOOr de buitenlandse zaken, is Labour minder zeker van zichzelf geworden. IamU U?* en alle tegenstellingen concentreren zich op Groot Brittanië's buiton- boni h«?k de herbewapening van Duitsland, het gebruik van de waterstof- de sliiiti dRenootschap met Amerika, het beleid in de koloniën en protectoraten, Soviet R..«iva? een defensiepact voor het Verre Oosten, de verstandhouding met nroblemen r -e" Rood-Ohina. de relaties met Egypte en Spanje. Stuk voor stuk pruuiemen cue in hun aanpak mannelijke vastberadenheid vereisen. Doch om mannelijk en vastberaden te kunnen zijn moet men het evenwicht tussen ideaal en werkelijkheid gevonden hebben. En wellicht nooit in de historie is het socialistische ideaal van vrede en recht verder van de werkelijkheid ver wijderd geweest dan thans het geval is. Dit heeft voorshands geleid tot wat men zou kunnen omschrijven als een partij-politieke neurose. Uit deze neurose komen de felle, soms onverantwoorde lijke, haast kinderlijke uitlatingen voort, die de socialistische partijleiders de laat ste tijd als de hoogste wijsheid ten beste hebben gegeven Daar is, om een greep te doen, aller eerst S h i n w e 11, lid van het schaduw kabinet. Onlangs schreef hij in de „Sun day Pictorial": „Laten we er maar eer lijk voor uitkomen: Churchill's idee van wereldvrede door samensprekingen tus sen (de Grote Drie is dood. De tijd is nu gekomen, dat de Verenigde Naties nog eens een machtige poging in het werk stel len om de vrees voor oorlog te beëindigen. En laat de V.N. eisén, dat intussen alle regionale oorlogen gestaakt worden Men ziet hoe eenvoudig, kinderlijk haast een man als Shinwell de zaken ziet. Inmid dels is zijn boude bewering, dat Chur chill's idee van samenspreking tussen de Grote Drie dood zou zijn, door de feiten achterhaald, want Whitehall's Grand Old Man heeft zijn lievelingsidee, geuit tijdens het conservatieve partijcongres te Mar gate en tijdens de Lagerhuiszitting van 11 Mei 1953 nog lang niet opgegeven. Met frisse moed is hij naar Washington ge trokken om president Eisenhower te ont moeten, en de kwestie van overleg op het hoogste niveau is ter sprake geko men. Recht tegenover de mening van Shin well staat die van partijleider Attlee. Onlangs verklaarde hij tijdens een poli tieke rede te Bradford; ,,De wereld kan zich een nieuwe oorlog niet veroorloven Wij moeten opnieuw onze eis herhalen, dat de wereldproblemen op het hoogste niveau (d.w.z. door de staatshoofden der Grote Drie) besproken worden." Attlee heeft er niet altijd zo over ge dacht Het is wel een duidelijke illustra tie van Labour's geestelijke verwarring, dat de partijleider, die betrekkelijk kort geleden zijn hoop nog op de Verenigde Naties stelde, zijn ideaal van overleg tussen de afgevaardigden der volkeren prijsgeeft terwille van de werkelijkheid Hij schaart zich achter het initiatief van Sir Winston Churchill. Maar velen uit de gelederen van Labour hebben deze zwaai naar de werkelijkheid nog niet kunnen maken, en volgen Nye Bevan in zijn overtuiging, dat de Russen nog zo kwaad niet zijn en dat het gevaar voor eer bij Amerika gezocht moet worden. Nog zeer onlangs, op 13 Juni, zei Bevan tijdens een rede te Glasgow: „De Ameri kanen hebben hun onwil getoond om hun politiek systeem vreedzaam te laten voortbestaan naast het Russische. De Ber- lijnse conferentie is mislukt vanwege de houding der V.S. Hetzelfde gebeurt nu in Genève". Geïrriteerd riep hij uit: „Groot-Brittannië heeft zich niet met de V.S. verenigd om een kruistocht tegen het communisme te openen. Als Azië communistisch wil worden, heeft het daar volledig het recht toe!" En te Strathaven gaf hij de panacee voor de oorlogskwaal; „Ik ben tot de definitieve conclusie gekomen, dat een socialistische meerderheid in Engeland, nu, op dit ogenblik, de enige manier is om een derde wereldoorlog te voor komen!" Dom van ons, dat we nooit eer der aan deze eenvoudige oplossing ge dacht hebben.... Overigens, ..socialisme" betekent in Bevan's mond „Bevanisme", dus zal hij wel bedoeld hebben, dat de wereld slechts gered kan worden als Engeland bekeerd wordt tot Bevan's mo raal van: „De Russen zijn zo kwaad nog niet. Azië heeft het recht het communis me te omhelzen als hej dat wil, zonder onze tussenkomst, en we mogen vooral de Russen en de Chinezen niet in het harnas jagen door de omsingelingspoli- tiek. die wij door de E.D.G.. de herbe wapening van Duitsland en de sluiting van een defensiepact voor het Verre Oos ten thans toepassen". En om te demonstreren hoe gezellig de conversatietoon tussen de socialistische leiders thans is. volgt hier ten besluite de reactie van G a i t s k e 11, ook een lid van het schaduwkabinet, op Bevan's uit lating over de „omsingeling van het sov- jet-bloc": „Het woord „omsingeling" was één van Hitler's geliefkoosde termen, en het is eenvoudig komisch te spreken over de omsingeling van China, dat n b 500 millioen inwoners telt, waarbij nog een 300 millioen inwoners van de rest van het Sowjet-bloc komen!" Vooral die her innering aan Hitier heeft veel kwaad bloed gezet. Uit deze tegenstrijdige opmerkingen treedt de verwarring der Labour-geesten duidelijk naar voren. En op dat moment ontbreekt de overheersende figuur, die in De drievoudige kinderaftrek voor st. - derende kinderen, die 16 jaar of ouder, maar jonger dan 27 jaar zijn, is onder meer afhankelijk van de voorwaarde, dat het kind geheel of nagenoeg geheel op kosten van de belastingplichtige wordt on derhouden. Teneinde practische moeilijkheden op dit punt zoveel mogelijk te voorkomen, zal de drievoudige kinderaftrek- aan een belastingplichtige niet behoren te worden geweigerd op grond van de en'-ele om standigheid, dat het kind eigen inkom sten uit arbeid geniét, mits de inkomsten een bedrag van 400 per jaar niet te bo ven gaat gaan. aldus een resolutie van de minister van Financiën van 17 Juni 1954. een verstoring van de wereldvrede veel-1 staat is om de eenheid te herstellen. In de herfst van 1944 maakte het Duitse opperbevel bekend, dat een duikboot der Kriegsmarine, mèt de gehele bemanning, vermist werd. Doch dezer dagen arriveerde de kapitein van deze duikboot. Ernst Benders, in gezelschap van twee leden van zijn bemanning te Ham burg, aan boord van een Austra lisch schip, en hij heeft een relaas gedaan dat weinig onderdoet voor dat van de belevenissen van Ro binson Crusoe. Toen. in het najaar van 1944, kapitein Bender er van overtuigd was dat Nazi-Duitsland voor de ondergang stond, besloot hij, in overleg met zijn bemanning, niet naar zijn basis terug te keren en de wijk te nemen naar een van de tdirijke eilanden van de Stille Oceaan. Zo werd op 21 October 1944 in een kleine baai van het eiland Kusaie, in de Carolinische eilanden, het anker uitgeworpen. Men bracht de radio-installaties, de meubels en het keukengerei aari land en men liet de boot zinken. De kapitein vestigde zich met zijn bemanning aan land. Zij leef den van de visvangst en begonnen het land te bewerken. Doordat zij in uitstekende verhouding tot de inboorlingen leefden werden zij nooit ontdekt. Vier manschappen gingen er zelfs toe over inlandse vrouwen te huwen. Kapitein Bender is nu naar Duitsland teruggekeerd om zich op de hoogte te stellen van mogelijk heden om terug te keren en werk te vinden voor zijn bemanning en voor zichzelf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1