Nieuws uit STAD en OMTREK Schiedam nam afscheid van JOOP WALVIS OUDE TIJD (fa, eclame TOUR DE FRANCE" Gesprek met de beiaardier G r Uit die goede ulokiilétte Met onze lezers per touringcar Amerikaans marinebezoek aan Rotterdam c heugen Hulp Eivolle zaal bewees grote populariteit van de man, die 20 jaar het Passage-orgel bespeelde... voor Uw zaak VLAARDINGEN V) DE KOSTEN VOOR DEZE TRIP BEDRAGEN 5.- IN TOTAAL J Dertig Zwitsers in Rotterdam DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 2 KEN HET, DAT IK U KAN? En kan U mijn ook? BEELD <Afscheid en huldiging SCHIEDAMSE TENNIS KAMPIOENSCHAPPEN SCHIEDAMSE INDUSTRIE NAAR RUCPHEN NAAR DE Nu dit jaar de grote „TOUR DE FRANCE" ook door ons land zal trekken, stellen wij u in de gelegenheid, op een der mooiste plekjes nabij de Ned.-Belg. grens, uw eigen favorieten van deze TOUR op 8 Juli a.s. persoonlijk aan te moedigen. Het is ons gelukt, voor deze gelegenheid beslag te leggen cp een behoorlijk aantal zitplaatsen. Om de nodige stemming er in te brengen tijdens het wachten op de aankorflst der renners, zal de harmonie van het nabijgelegen dorp Ulvenhout U in die tijd aangenaam bezig houden. Óp de heenweg zal een bezoek wor den gebracht aan de bekende Basiliek te Oudenbosch en het Liesbos te Frinsenhage. Wieler-enthousiasten, laat u deze unieke gelegenheid niet ont gaan! (zitplaats en 1 consumptie inbegrepen). De touringcar vertrekt om 9.30 uur precies vanaf het Bureau Kortenaerstraat 1 te Rotterdam, alwaar eveneens van heden af de deelnemerskaarten verkrijgbaar zijn. Om ongeveer 18.30 uur hopen wij dan weer te Rotterdam te arriveren. AFD. PROPAGANDA. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BURGERLIJKE STAND NED. VRACHTENMARKT ZWANENZANG LIJN 8 VAN Op uitnodiging van Nederlandse organisatie DE TOERDE FRANCE IN ROTTERDAM B. H. VROOM OFFICIER ORANJE-N ASSAU ZWARE KRUISER EN TWEE TORPEDOJAGERS 2.258 man aan boord /IV ROTTERl)/iM Hoe zegt U Interesseert U dat geen zier??Gelijk hebt U, mij inte resseert het trouwens óók niet of u mij kent Maar wat U wel moet interesseren is, of U al of niet in een voortdurende oorlog bent gewikkeld met de grondbeginselen van de Nederlandse taal, die toch uw moedertaal is! Weet U, dat een groot percentage, van overigens niet domme mensen, niet in staat is een eenvoudig briefje te schrij ven zonder de meest storende taalfouten? Weet U, dat dit euvel U in ernstige mate benadeelt in Uw geestelijke stan ding en in Uw zelfvertrouwen? Weet U, dat dit „nare geval" heel ge makkelijk, met weinig inspanning kan worden verholpen? Weet U, dat de K.A.B. met dit doel een cursus arrangeert van 13 lesuren, ook voor U? Weet U, dat het cursusgeld bedraagt 5 cent per les; in totaal dus 65 cent? Weet U, tenslotte, dat U zich voor deel neming kunt melden door een briefkaart te deponeren in de brievenbus van de Pastorie Hoogstraat 87, geadresseerd aan de directeur, de weleerw. pater Rogh- mans? Op de briefkaart schrijft U: „Geeft zich op voor cursus Nederlands", daaron der Uw naam en volledig adres. Grijp de kans! Doe het nu! Doe het per omgaande! Wij moeten starten! Allen zijn welkom, ook niet-KAB-ers. Joop Walvis ontvangt uit handen van de heer Kaposi het jubileum- en afscheidscadeau. Het zal niet vaak gebeuren dat er van een bioscooporganist op zulk een wijze afscheid genomen wordt als Schiedam gisteravond nam van Joop Walvis, de man die „sinds mensenheugenis" achter het Passage-orgel zat en wiens muziek bijna iedere Schiedammer meer dan eens gehoord heeft. Maar het zal tevens niet vaak gebeuren, dat een organist zo vergroeid met zijn plaats van inwoning en zo hecht verbon den raakt met de burgerij. Joop Walvis is een begrip voor Schiedam. Zegt men Passage Theater dan zegt men tevens fn één adem Joop Walvis en daarom was gisteravond het theater tot de laatste plaats bezet. Joop immers had zijn be wonderaars zowel onder de oudere als de jonge generatie, door zijn ervaring van jaren en zijn jonggebleven hart. Het is zoals Alex de Haas het uitdrukte: de ouderen luisterden graag naar de lied jes van vroeger, de herinneringen welke hij voor hen ophaalde, maar de jongelui die het Passage Theater geregeld fre quenteren, dwepen met hem om de in- verbeterlijke wijze waarop hij voor hen de nieuwste Amerikaanse en Engelse tophits speelt. Maar dat is nu voorbij Joop gaat Schiedam verlaten om, on danks zijn bijna vijf kruisjes, een nieuwe toekomst op te bouwen, hetgeen een be wijs temeer is van de enorme werkkracht en vitaliteit van deze musicus bij de gra tie Gods. Voor de feestviering van gisteravond was een indrukwekkend ere-comité aan gezocht, waarin burgemeester en wethou ders, M. Gerschtanowitz, directeur van het Tuschinsky concern en vele anderen zititng hadden. En in de zaal waren vele autoriteiten aanwezig, alsmede vertegenwoordigers van al die verenigingen, die regelmatig met Joop Walvis in contact kwamen. Het was een uitgebreid programma, dat de aanwezigen gisteravond te verwerken kregen. Na inleidend orgelspel van Wal- In de winkelkast van den heer W. A. Derrix aan de Hoogstraat wordt heden voor enkele dagen geëxposeerd een beeld van het Allerh. Hart van Jezus, dat be stemd is voor de kerk van onzen oud stadgenoot, den weleerw. heer J. Has- sing, pastoor te New-Wortley, Leeds, Engeland. Dit beeld, van carton pierre, 1 m. 50 c.M. groot, in gothischen stijl uitgevoerd, is zeer rijk gepolychromeerd door den hier welbekenden kerkschilder, den heer Th. Stroucko te Venlo, die reeds vele jaren de beelden door den heer Derrix verkocht, in rijke polychromie levert. Ook de polychromie van dit beeld bewijst weder, dat in Nederland dege lijke kunst niet onbekend is en men die niet in den vreemde behoeft te zoeken. Nwe Schiedamsche Courant, van 1 December 1899). Noot: De zeereerw. heer Antonius Johannes Hassing was 10 Jan. 1857 te Schiedam ge boren, en te Leeds in Engeland 28 Oct, 1880 tot priester gewijd. Hij stierf als pastoor te New-Wortley bij Leeds op 17 Maart 1904. Zie meer uitvoeriger mijn „Necrologia Sacerdotum Schiedamensiu- um". (Advertentie) vis opvolger, Cor Standaart, zoon van de man die het Passage-orgel bouwde en na het welkomstwoord van Alex de Haas, trad de balletgroep Phyllis Lightstone op met de dans „Het Zwanenmeer" op mu ziek van Tsjaikofski. Deze balletgroep nam met haar optreden afscheid van haar begeleider, want Joop Walvis heeft lange tijd de begeleidende muziek voor deze groep gespeeld. De Spelbrekers zongen hun steeds meer bekend wordende liedjes over de snipperdag, de scooter en de Maas, waarna de Schiedamse vocaliste Evelyn Leijte enige bekende liederen zong,, waarmede zij veel applaus oogstte. De Wama's waren op het laatste mo ment verhinderd, zodat Crochet met zijn telkens weer verbluffende trucs als het schenken van vele soorten likeuren uit een-en-dezelfde fles en zijn fantastische bloemenshow het sluitstuk vormde van dit korte cabaretprogramma. Neen, het sluitstuk toch niet. Dat werd gevormd door Joop Walvis zelf, die in een bont verzoekprogramma van oude en nieuwe liedjes voor het laatst zijn ver trouwde Standaard-orgel bespeelde. Als eerste in de rij sprekers, die kwam getuigen van Joop Walvis' populariteit en vele verdiensten sprak de burgemeester, mr J. W. Peek. De burgemeester sprak zoals hij zei namens de Schiedamse bur geren. de dankbare schuldenaren van de organist Joop Walvis, die het Passage Theater tot de laatste plaats gevuld heb ben om hem hun hulde te betuigen. Uw muziek was altijd een fraaie omlijsting van een mooie film en viel de film tegen, dan ging men nog voldaan naar huis om dat het orgelspel weer de moeite waard was geweest. U bezit de gave uw visie op de muziek en de kunst in uw spel tot uiting te laten komen en het is dan ook geen wonder, dat uw populariteit in Schiedam zo groot was. Wij kunnen moeilijk beseffen dat we zojuist naar de laatste klanken van uw allerlaatste optreden in Schiedam geluis terd hebben en het zal U ongetwijfeld moeilijk vallen uw talloze Schiedamse vrienden te verlaten en de banden te ver breken met de stad, waarmede ge zo hecht verbonden zijt geweest in al die jaren. We hopen U echter nog eens terug te zien in het Passage Theater en naar uw spel als gast-organist te mogen luisteren. Schiedam brengt U veel dank, veel hulde en wenst U een* groot succes in uw ver der leven. Namens het Tuschinski-concern sprak de heer E. C. A. Kaposi, directeur van de afdeling Zuid-Holland, bij ontstentenis van de heer M. Gerschtanowitz, die tot zijn spijt verhinderd was. Spr. herinnerde aan de jaren voor de oorlog, toen de jonge Joop Walvis in vele Rotterdamse theaters optrad en met zijn spel aan vleugel en orgel aller harten veroverde. Tenslotte overhandigde hij de jubilaris een ge schenk onder couvert. Alex de Haas wees in een geestige speech op de vele kwaliteiten van Joop Walvis. Er waren vele bloemstukken op het podium, gezonden door bewonderaars en vrienden, door de verenigingen waarvoor hij regelmatig speelde, enz. In een kort dankwoord sprak Joop Wal vis zijn erkentelijkheid uit voor de hulde, welke men hem gebracht had, doch bo venal dankte hij het Schiedamse publiek, dat hem twintig jaar lang gestimuleerd had zijn werk met genoegen en enthou siasme te doen. Maandag zijn de vóór de oorlog tradi tionele Schiedamse tenniskampioenschap pen weer in ere hersteld op de banen van S.L.V. Game in het Sterrebos. De uit,4»gen waren: Dames enkelspel B: mej. J. Voorden- berg slaat mevr. R. Sprengers 64 61. Heren enkelspel C: M. Jansen slaat B. v. d. Windt 6—4 6—0, K. Nolet sl. C. Valk 6—3 64, J. 't Hart slaat J. Hardeman 26 63 60, C. van Rees slaat D. Hout- huysen jr 6—2 26 7—5, G. v. Bergen— Walraven sl. K. Baris 63 63. Dames enkelspel C: mevr. K. Weyer al. mej. v. Neerbos 64 63, mej. X. de Nijs Bik sl. mej. Kniepstra 61 3—6 61, mej. J. Voordenberg sl. mevr. Weyer 61 62. De uitslagen van Dinsdag waren: heren enkelspel A: H. Oort sl. L. de Roos 61 6—2. Heren dubbelspel A: H. v. d. Horst en de Nijs Bik sl. Nolet en de Roos 7—5, 6—3. Heren enkelspel B: L. van Lingen sl. H. Sprengers 86 46 64, K. Rijpma Jr sl. D. I. Mulder 63 62, J. Hoogen- doorn sl. W. Duys 63 64, D. van Vel- zen sl. v. Bergen Walraven 60 26 62. Dames dubbelspel B: mevr. Duyster en mevr. de Roos sl. mevr. Van Toor en mej. Buschmann 60 63; mej. v. d. Made en mej. Kniepstra sl. mej. Van Bergen Wal raven en mej. E. Mens 61 1311. Heren enkelspel C: P. Soetens sl. F. v. Neerbos 64 8—6, G. v. Bergen Walraven sl. J. 't Hart 62 6—0. Dames enkelspel C: mej. H. Mulder sl. mej. v. d. Wetering 3—6 63 61, mej. van Kempen sl. mej. N. Mens 8—6 10—8. (Van onze correspondent). Dinsdagavond ging de gemeenteraad van Rucphen accoord met de verkoop van Industrieterrein aan de firma Bingham, dekkledenfab^^ te Schiedam. Het be treft hier uj^^Hding van genoemde in dustrie, di^^^Khiedam gevestigd blijft. Te Rucph^^^^Bt een moderne fabrieks hal gebo^^^^ftfiliaal HET GOUDEN FEEST VAN „ORPHEUS" Prachtig concert en een vleugel als cadeau In de viering van het gouden feest van Vlaardings mannenkoor „Orpheus" was het jubileumconcert Woensdagavond in de Stadsgehoorzaal, op de eigenlijke oprich tingsdatum, wel het glanspunt. Het toneel, was fraai vervierd en „Or pheus", temidden van groen en bloemen, heeft de volle zaal doen genieten van de fraaie zang. Na een kort welkomstwoord door de voorzitter, de heer Pauw, werd begonnen met het fraaie „Hodie Christus Natus Est" van Palestrna, gevolgd door „In Epipha- nia Domini" van Neumann, „Erde" van Czajanek en „In Veni David" van Bruck ner. Hierna was een korte pauze, waarin allereerst burgemeetser mr Heusdens op het toneel verscheen en op sympathieke wijze het koor heeft gecomplimenteerd in zijn functie van burgemeester narnens het gemeentebestuur en tevens als voorzitter van het ere-comité. De burgemeester zeide, reeds op de re ceptie van Zaterdagavond er op gezin speeld te hebben, dat hij op de dag van heden gaarne zijn gelukwensen wilde aanbieden. De burgemeester zeide zich te I unnen indenken, dat op 30 Juni 1904 het koor met groot élan werd opgericht. Hieraan bestond behoefte en het had de belangstel ling van de bevolking. De heer Verboon, de enige nog in leven zijnde oprichter, zou hiervan kunnen getuigen. In de wereld, waarin -Orpheus" thans leeft en werkt, is veel veranderd. Nu, ha 50 jaar, is „Or pheus" nog springlevend. „Orpheus" is blijven zingen, doch in de publieke belang stelling is wijziging gekomen. In deze halve eeuw heeft de publieke belangtsel- ling meer spreiding gekregen. De burge meester vroeg zich af, of het eigenlijk verantwoord is, dat „Orpheus" dit jubi leum .op zo grootse en verzorgde wijze gaat vieren. En dan kan hierop een vol mondig „ja" klinken. In zijn functie van ere-voorzitter van „Orpheus" heeft de burgemeester kennis gemaakt met de le den, het koor en de voorzitter en spr. heeft voor hen allen grote waardering. Er bestaat hier een kleine gemeenschap, waar mannen elkaar hebben gevonden voor de beoefening van de mannenzang- wat op zich een prachtige vrije-tijdsbeste- ding is. De burgemeester sprak de wens uit, dat dit nog vele jaren zo mocht door gaan. Spr. dankte ook namens de vele honderden, die in deze halve eeuw hun liefde toonden voor het koor. Talrijke vrienden zijn gemaakt en uit deze vrien den heeft zich een ere-comité gevormd. Ook namens dit ere-comité wil de burge meester woorden van gelukwens spreken en dit niet alleen bij woorden laten. Hier op bood mr Heusdens namens het ere- comité een cadeau onder couvert aan, waaraan een bestemming kon worden ge geven, die hei bestuur gewenst achtte, Spr deed hierbij de mededeling, dat de beschermheer van het koor, notaris Dólk, binnenkort nog een tweede enveloppe zou aanbieden. De burgemeester eindigde met de wens, dat „Orpheus" zou blijven zin gen, ook in de volgened halve eeuw, en dat het koor zou groeien en bloeien. De voorzitter, de heer Pauw, gaf hier van de stellige verzekering dat „Orpheus" Speels buitelden vertrouwde klanken van bet carrillon in de Sint Jans toren over de oude daken van Nieuwstraat en Grote Markt, vrolijk verkondigend, dat de beiaardier van ons stadscarillon weer thuis was en zijn vertrouwde plaats achter de speeltafel weer bad ingenomen na een lange reis met tientallen concerten op even zovele carillons. O-GBl-D I'OOG SCHICPA* fH OVJ 78ste Jaargang No. 22496 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefooD 68132. Gironummer 593943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal f 2.15 per maand, t 0 50 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte f i.is per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele BU contract gelden lagere tarieven, welke Kolombreedte l o.zn per millimeter noogte do de administratie or ovj de erkende ad vertentiebureau* verkrugbaar ztln Ki trip toep en iklulne adverlentiem tot woorden W cent Elk woord meer 3 cent Maximum 8" woorden, Plaatsing uitsluitend bu vooruitbetnUng. Alit adver'entie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. Tijdens een intieme receptie, die na de voorstelling -r< de foyer plaats vond, heeft pater Strijbos de scheidende Joop Walvis nog hartelijk toegesproken als zijn „buur jongen" die 1 ij steeds als mens gewaar deerd en bewonderd heeft. GEBOREN: Adriaan zoon van B. A. C. Terleth en W, A. Prins; Gerrit E. L. zoon van J. Maasdam en J. H. de Bruijn; Ro- bertus J. zoon van F. J. G. Schrijver en M. E. C. van de Kamp. OVERLEDEN: W. C. Blom 79 j. wed. C. Joziasse. 30 Juni: 225 ton kali Beringen; 350 ton gerst Delft; 150 ton stukgoed Amsterdam. 400 ton klei Geldermalscn. 400 ton purictas Budel, 260 ton kali Weert, 165 ton granen Weespercarspel, 100 ton haver Zaanstreek, 100 en 150 ton kali Varik. Aan de voet van de massieve Sint Jans toren stond Uw verslaggever te peinzen wat toch de mensen van alle eeuwen wel heeft aangetrokken in het parelend ge luid van lichte en de sonore klank van zware klokken. Wat hen heeft bewogen, toen zij zich grote financiële offers ge troostten om een carillon te laten bou wen. Sinds onheuglijke tijden zijn het de klokken, welke de mensen oproepen ter kerke. De klokketonen verwelkomen het stralende bruidspaar in de kerk, waar zij zich voor altijd aan elkaar gaan verbin den en het sombere geluid van een klok vergezelt de mens op zijn laatste tocht. De Kruisvaarders brachten van een hun ner tochten de beroemde Damiaatjes mee en in lang vervlogen tijden goten de ge broeders Hemony reeds tientallen caril lons voor de mensen, die zich geen kerk konden indenken zonder klokkespel. Ons land wordt wel eens het „land van de zingende torens" genoemd en er is dan ook bijna geen stad, of hij heeft zijn carillon. Over de oude stadswallen van Enkhuizen tinkelt het zilveren geluid van de „Dromedaris" en vermengt met het basgeluid van de Grote Kerk, in Rotter dam is het melodieuze geluid van de Stadhuistoren een vertrouwde klank bo ven het grotestadsrumoer, in Leeuwar den, Groningen, Vlissingen, Delft, Amster dam, overal in ons land klateren de klok- keklanken als diamanten stuiters uit de galmgaten. En de moderne techniek, radio noch televisie hebben de liefde van de mens voor de reine klokkestemmen kunnen verdringen. Het land van de technische vooruit gang, het land dat zo vaak en niet ge heel ten onrechte zijn materialisme ver weten wordt Amerika heeft vele carillons en het is daarom, dat wij gister avond in de schaduw van de Sint Jan stonden te wachten op onze stadsbeiaar- dier, de heer F. Timmermans. De heer Timmermans is Maandag teruggekomen van een grote reis door de Verenigde Staten en Canada, waar hij vele carillons heeft bespeeld en een zee van indrukken heeft opgedaan. „Maar die moet ik eerst allemaal nog verwerken", vertelde hij ons. Ik ben op 19 April met de „Rijndam" van Rotter dam vertrokken en sindsdien heb ik een rusteloze tijd gehad. Mijn eerste doel was natuurlijk New York voor de inwijding van het carillon, dat door het Neder landse volk aan de Amerikanen werd geschonken. Maar dat is niet het enige carillon dat ik ginds bespeeld heb. Er zijn vele, vele carillons in Amerika en al zijn ze meestal wel goed, de inrichting ervan is toch niet zo dat een musicus zich er op kan uit leven. Toch zijn er vele mensen, die geld over hebben voor de aanschaffing van een carillon, hetgeen te verwonderlijker is wanneer men merkt dat de Amerika nen in het algemeen niet zo bijster muzi kaal zijn. Althans niet in de betekenis welke wij aan dat begrip geven. Wat denkt U bijvoorbeeld van een concert zaal met 40Ö0 plaatsen, waar de muziek van het orkest door vele luidsprekers versterkt wordt? Denkt U zich eens de klank van een concert in, wanneer het de zaal ingebracht wordt door luidspre kers! Maar zoals ik zei, de Amerikanen be steden toch een hoop geld aan carillons. In Cleveland bijvoorbeeld heb ik een carillon van Petit Fritsen bespeeld, dat door mister Charles K. Arter werd ge schonken aan de Christ our Savior Church, welke bouw eveneens door deze heer werd mogelijk gemaakt. Oorspron kelijk was dit carillon slechts een „peal' d.i. 12 klokken, doch toen heeft de royale heer Arter er nog 35 klokken bijgekocht en op 9 Mei vond de inwijding plaats. Ik heb er drie concerten gegeven. Het vreemde is, vertelde de heer Tim mermans glimlachend, dat de Amerikanen geld over hebben voor een beiaard- concei-t. In Ann Harbor heb ik in de Burton- toren gespeeld op de campus van de uni versiteit. Dat werd een recital van een uur. waarvoor de mensen „entrée" be taalden! Meestal zijn het Engelse klokken welke men in de States, vindt, geleverd door J. Taylor of Gilieth Johnston, doch de laatste jaren vinden de klokken van de Nederlandse firma Petit Fritsen, welke haar kantoor heeft in Evanston, steeds meer afzet. De heer Timmermans gaf ook concer ten in Lansing, Grossepointe en Bloom- fields Hill. „Ja, Bloomfields Hill, vertelde de bei aardier, glimlachend bij de herinnering, daar kwam Amerika's grootste beiaardier Fr. Marriott mij na afloop van het concert complimenteren. Van Bloomfields Hill ben ik gevlogen naar Madison voor wéér een concert in een universiteitstoren. Die universiteiten daar zijn ontzaglijk grote instellingen en bijna elke universiteit heeft op de cam pus een grote kerk met een carillon. In Culver volgde een concert in de kerk van de Military Academy, waar 120 zangers-cadetten in wijnrode togen de dienst opluisterden. Van Culver naar Evanston voor een concert op een Nederlands carillon, van daar naar Chicago, naar Memorial Cha pel welke een carillon heeft van 72 klok ken in cis. De grootste klok weegt liefst 18 ton. Na Saint Paul volgde weer een bezoek aan New York, waar de heer Timmers drieVnaal het grootste carillon ter wereld zou blijven zingen, hetgeen de arbeids vreugde zal bevorderen. -Orpheus" zou Vlaardingen de 'oer brengen, die het toe komt. Door de heer Van Leeuwen, voorzitter van het feestcomité, werd vervolgens aan het damescomité gelegenheid gegeven zijn wensen aan te bieden. Dit comité, bestaande uit de dames van de leden, heeft in de afgelopen winter maanden hard gewerkt en een bazar voor bereid, welke in Maart van dit jaar is gehouden en uitstekend is geslaagd. Het resultaat van deze bazar kon thans aan geboden worden. De presidente van het comité, mevrouw Drop, zeide, dat de dames niet wilden achterblijven en deelde mede, dat het co mité thans in staat was, een lang ver vulde wens van de mannen in vervulling te doen gaan. Op haar verzoek werd thans het geschenk binnengebracht, n.l. een schitterende vleugel, nog even gehuld in een kleed. Toen dit op verzoek van de presidente was verwijderd, konden allen het prachtmeubel aanschouwen. De voorzitter zeide, thans geen woorden te kunnen vinden, om hiervoor te bedan ken. De verrassing was te groot. De dirigent, de heer Struijck, gaf ver volgens de eerste tonen aan op de vleu gel en „Orpheus" zong een nummer, voor het eerst begeleid op deze fraaie vleugel. De heer Pauw sprak nogmaals zijn dank uit aan het comité en bood mevr. Drop bloemen aan. Vervolgens werd verder ge gaan met het jubileumconcert. Alle num mers werden op voortreffelijke wijze ge zongen en een dankbaar applaus weer klonk na elk nummer. Het was een glans punt op de herdenkingsdag van „Orpheus" bespeelde, de beiaafd van Riverside Church, welks grootste klok 20 ton weegt! De zes grootste klokken van dit carillon zijn tevens luidklokken. Zij kunnen niet met de hand bespeeld worden, doch heb ben een electrische installatie nodig. Na New York volgden nog concerten in Washington, Valley Forge, Spring field, Hartford, Albany, Niagara Falls, Toronto en Ottowa. waarna de beiaar dier nog net op het nippertje in Montreal de „Rijndam" kon halen, welks fluit reeds driemaal waarschuwend over de kade had geklonken. Direct nadat de heer Timmermans dan ook aan boord \yas gegaan, werd de gangway wegge nomen. Het is een drukke tijd geweest, vertelde de beiaardier, maar een mooie tijd. Typisch is dat de Amerikanen hun caril lons zo mechanisch bespelen. Zij vonden het hoogst merkwaardig, dat ik aan - klokken zachte en hardere klanken kon ontlokken. Hun grootste vijand is het electronisch carillon, dat eigenlijk hele maal geen carillon is. Het bestaat uit metalen staafjes, welke langs electrische weg tot trilling worden gebracht, waar van het geluid dan door luidsprekers wordt versterkt. Het is natuurlijk over bodig om te zeggen, dat deze „carillons" nooit die bezielende klank kunnen heb ben van het ortodoxe carillon en dat zij voor de musicus dode dingen zijn. Maar nu moet ik heus weg, schrok de heer Timmermans na een blik op zijn horloge, want er liggen nog bergen werk op me te wachten. U begrijpt, als je zo lang weg bent geweest. En haastig nam de man afscheid, die in vele Amerikaanse kerken werd aan gekondigd als „the famous Dutch caril lon player", om twee dagen na thuis komst van een uiterst vermoeiende kruistocht door Amerika alweer aan het werk te gaan voor zijn vertrouwde Hol landse beiaards. Het is geen groots afscheid van lijn 8 geworden gisteren. Gistermiddag om streeks kwart voor 3 liep op de hoek van Eendraohtsweg en Witte de Withstraat boven de wissel een bijwagen van lijn 8 uit de rails, zodat hij in de Witte de With straat ver buiten de rails kwam te staan met het achterste wielenstel. Gevolg: ruim een half uur, stagnatie in het tram verkeer. Geen fraai eind. Op uitnodiging van de Vereniging van Directeuren van Uectriciteitsbedrijven in Nederland bezoekt een deputatie van een dertigtal leden van het „Verband Schwei- zerische Elektrizitsetswerke" ons land. De ontvangst heeft mede de strekking de dankbaarheid van ons volk tot uitdruk king te brengen tegenover de leden van het „Verband", die direct na de oorlog hebben medegewerkt aan de door hen ge organiseerde „Hulpactie Holland 1945". Het Zwitserse gezelschap was gisteren de gast van de directeur van het gemeente lijk energie bedrijf te Rotterdam. De be zoekers gingen in Je morgenuren scheep te Hoek van Holland voor de bezichtiging van de haven, namfn de installaties van de B.P-M. te Pernis in ogenschouw en maakten een rondrit door de stad. waarbij in het bijzonder de wederopbouw en de stadsverwarming aandacht kregen. Naar het Comité Tour de France Ne derland N.V. mededeelt zal er op Donder dag 8 Juli bij de ravitaillering der renners in Rotterdam, hetgeen za] geschieden in de Rochussenstraat tussen de Schóoneber- gerweg en de Piéter de Hoogbrug, tri bunes worden opgesteld. Hier zullen re portages worden gegeven. Behalve te Noordwijk, Scheveniflgen, vliegveld Val kenburg en Breda zal er ook te Rotterdam door de renners van de Tour de France om de premies worden gereden en wel op de Abraham van gtolkweg. Uitgeloofd wordt een premie van 100 voor de eerst- aankomende renner en één van 50 voor de eerstaankomende Nederlandse renner. Bij Konin :T'k Besluit van 19 Juni j.l. is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nasau B. H. Vroom, directeur van de N.V, Vroom en Dreesmann te Amster dam. Ferd. Timmermans nan het toetsenbord van het carillon van de Grote Kerk De zware kruiser „Macon" en de torpedo- bootjagers „William M. Wood" en „I.earv" van de Amerikaanse marine zullen van 3 tot 10 Juli een beleefdheidsbezoek bren gen aan Rotterdam. Aan boord van de „Macon" bevinden zich schout-bij-nacht A. A. Burke, commandant van de kruiser divisie zes van de Amerikaanse marine, en afin stafchef, kapitein ter zee M. E. Dennett. De kruiser zal meren aan de Wilhelminakade (Holland-Amerika Lijn). terwijl de torpedobootjagers ligplaats ten kiezen tri de Parkhaven. De bezoekende schepen maken deel uit van het oefensmaldee] van de Ameri kaanse marine, dat op 7 Juni voor zijn jaarlijkse Europese reis uit Norfolk in de staat Virginia is vertrokken. Het smaldeel zelf bestaat uit twee slagschepen. twee zware kruisers, w.o. de „Macon een sssw vliegkampschip, tien torpedobootjagers en een vloottanker. Schout-bij-nacht A. A. Burke, aan boord vaa de „Macon", is plaatsvervangend bevelhebber van het ge hele smaldeel. Aan boord van de „Macon", de „Wood" en de „Leary" bevinden zich resp. 1202, 220 en 230 onderofficieren, korporaals en manschappen, 360. 72 en 72 „midshipsmen" en 78, 17 en 17 officieren. Nadat elk schip van het gehele smaldeel twee havens heeft aangelopen, zullen de scheDen gezamenlijk via Guantanamo Bay op Cuba naar de Ver. Staten terugkeren. Op 3 Augustus worden zij in de thuis- saven terugverwacht. Het programma voor het vlootbeznek aan Rotterdam vermeldt de gebruikelijke uitwisselingsbezoekcn van burgerlijke en militaire autoriteiten, terwijl de officieren, adspirant-officieren en manschappen een ruime keuze kunnen doen uit vele recreatiemogelijkheden. De zware kruiser „Macon" staat onder commando van kapitein ter zee U. S. G. Sharp Jr. de torpedobootjagers „William M. Wood" en „Leary" staan resp. onder bevel va» de kapitein-luitenants ter zee J. S. Sjeughter en W. R. Glennon. Monopole Theater; Bwana duivel (18 jaar). Stedelük Museum- oagemks van 2 tot 5 uur. Van 2 tot 3l juli óók Van Gogh- tentoonstelling. r.K. Openbare Lees- ea studiezaal en Bibliotheek. Geopend tedere middag van 2—4 uur. behalve Maandag en iedere avond van 7 -8.30 uur. behalve Donderdag en Zaterdag Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6 30-8 uur; Vrijdagavond van 8 uur uitlenen van boeken Kethe! RK Ver. Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis De R K. Leeszoal en bibliotheek is tot 12 Juli 'gesloten. Heden. GeboUw Arcade: Concert St Caecilia, solist Alex var- Amerongen, piano, (8 uur). .IFUGD JOLIJT. Hedenavond Zuiden: Gecoxtumeerde op. tocht „Zwaan kleef aan". Verzamelen 7 uur. Rozenburgerplein, naar speelplaats school Dwarsstraat. Leiding Karei Schol- ten sr. TON «EL en muziek Vrille -fuli: Generale repetitie Schouwburg gesloten. Ahoy-paviljoen, 8 uur: Mahler's Achtste. BIOSCOPEN Programma's van 2 t/m 8 Juli: Arena: Lucretia Borgia ivolw.i. Luxor: Pc grift in het bloed (ontoelaatbaarI. - Prins at De trots van de zeemacht 114 j.l. Harrnonn jCus des doods (volW.J. Victoria: Bandeloos Colosseum: Zij. die zich verkopen Centraal: Verdacht van zedenmisdrijf RexDe twee straatjongens v-oi 14 j.l. 't Venster: De zevende slui»r ut j.i. Capitol: Jungle-duivels <18 j '- Lutusca: De gevolgen van een misstap ivolw i. Passage 'Schiedam): Roman Holiday Cineac: Quo vadis? tl4 j.). t13 j.l 118 j.l. 118 j.) Parijs 14 j.l t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2