DE TOTALE ZONSVERDUISTERING Millioenen richtten de- blik omhoog 1 'm Maar de geleerde waarnemers hadden wel wat anders te doen De Hwoiiieiis tandpasta Nij ijmegens subsidie voor bouw van katholieke kerk Waterman" arriveerde met 800 Amerikaanse studenten Dunne en zware communique's Vijf beginselen en vijf punten Nederlandse ogen zagen zoneclips in Zweden de mm m JURIDISCH VRAAGSTUK OVER SCHRIJFMACHINE I Géneraal der Dominicanen verongelukt Prins Bernhard wenste vaderlandse expeditie succes DE NEDERLANDSE EXPEDITIES IN ZWEDEN Raad van State beoordeelt geschil tussen Ged. S laten en Raad Papagos bezoekt Bonn Oriëntatiereis door Europa Muzikale ontvangst Doodstraf geëist tegen beulen van Struthof Naumann in staat van beschuldiging Blauwe lucht op Gotland; wolken bij Stockholm DONDERDAG 1 JULI 1954 PAGINA 3 Verslag van boven de wolken ...en niet duurder dan andere Hoe donker het was Is Portableeen kantoor machine of niet ANZUS DRINGT AAN OP VERDEDIGING VAN Z.-O.-AZIë BELGISCHE LENING IN NEDERLAND Emissiekoers 100 pet Bij Perpignan te pletter gereden tegen boom BECH'S NIEUWE MINISTERIE De dame met de bromfiets ft Millioenen mensen hebben gisteren de blik omhoog gericht om te zien 'me de zon aan de hemel „verdonkeremaand" werd. In alle landen waar het verschijnsel der zonsverduistering, totaal of niet, kon worden waar genomen kwam men naar buiten om, door beroete glaasjes, foto-negatieven, zonnebrillen of ander zwartkijkers-materiaal naar de lucht te staren en in woordeloze verbazing te zien hoe een steeds groter segment der zon achter oen onzichtbare maan verdween. In Noorwegen en Zweden was het ver schijnsel zelfs aanleiding tot massale uittochten van de burgerij uit niet totaal verduisterde streken naar het gebied, waar het nacht in de middag werd. Lange rijen autobussen trokken over de Scandinavische wegen, zij aan zij met vele extra-treinen. Andere liefhebbers, die financieel genoeg draagkrachtig waren, namen geen enkel risico en huurden een vliegtuig om eventueel hinderlijke wolken te ontlopen. In, schrille tegenstelling tot de grote goegemeente van nieuwsgierigen stonden vrijwel overal de „happy few" der ge leerden, die maandenlang naar dit su preme moment hadden toegewerkt en met de meest ingewikkelde apparaten klaarstonden om alles wat maar wetens waardig was op de een of andere manier binnen de schaarse minuten, die hun waren toegemeten, vast te leggen. Deze selecte groep heeft het uitspansel vrijwel niet aangekeken, tezeer opgeëist door hun technische uitrusting, met behulp waar van zij, naar men mag aannemen, de mensheid binnen korte tijd met gegevens aan boord zal komen, welke de zuiver aesthetische beschouwer te enenmale zÜn ontgaan. Laten wij in afwachting daarvan intus sen toch liever de verslaggever volgen, die er per vliegtuig boven Canada op uit vifw gezonhen en die zijn ervaringen als onder woorden brengt: "Terwijl de maan schoof over het ge mat der zon en met inktige vinger een schaduw trok over de aarde, ontstond er =cn nieuw licht, prachtig om te zien, ralend parelwit, schitterend om de zon en twee klaterende stromen millioenen Kilometers de ruimte in schietend. L'j de Zuidwestelijke „hoek" van de zon kon men gedurende enkele seconden Ueme lekkende rode tongen zien ont- De'?mLngen van échtend waterstofgas. „„j-Cht rondom veranderde in donker- war wbl flarden van oranje als het Hef0 ra"den vormden aan de horizon. v een van de meest majestueuze gezichten welke ik ooit gehad heb." Van Nebraska naar India tering ^?h°uwspel van de totale verduis- »i?„„fgon om 12.08 uur in de Noord- p. 'O wc trokPdentAan. Nebraska (V.S.). Vandaar streep van ^!nU,w van de maan met een Zuid-Groeni breedte over Canada, en Zweden n IJsland> Zuid-Noorwegen tenslotte om14"1 Rusland en Perzië om dwijnen. '5' uur in India te ver- De observatiepost^ ;pr een vsAposten l over een Daan in Canada klaagde storende wolkenvel- den, maar „tevoren en erna had men goede momenten", meldde men sportief. In Nebraska heeft men alles goed kunnen volgen, evenals op Groenland en IJsland. Op het Shettland-eilandje Unst, het enige punt van het Verenigd Koninkrijk, waar de verduistering totaal was, maakte een wolkendek de atmosfeer nog donkerder dan wei gewenst werd en in Zuid-Zweden regende het, tot grote teleurstelling van de vele wetenschappelijke groepen, die In Breda heeft ploegleider Pellenaars Woensdag met de volledige Nederlandse Tour de' France-ploeg een persconfe rentie gehouden over het komende wielersportevenement. De renners, hij de uitoefening van hun sport zo zeer afhan kelijk van de weersgesteldheid, toonden levendige belangstelling voor de zonsver duistering en sloegen de eclips in broe derlijke eenheid met de jeugd van Breda, door beroete glaasjes gade, De ploeg met het hoofd in de nek: Achterste rij v.l.n.r.: G. Voorting, A. Suikerbuyck, Nico van Est, Jan Nolten, Thijs Roks, Henk Faan- hof, Jules Maenen en Hein van Brecnen. Voorste rij v.l.n.r.: Wim van Est en Woutie Wagtmans, die jeugdig Breda van hun „glaasje" laten meeprofiteren. hier hun kampen hadden opgeslagen, en niet minder van de duizenden dagjesmen sen, die er op uit getrokken waren. De Sovjet-post in Litauen trof het eveneens slecht, maar in de Kaukasus, te Ksivo- lodsk, waar de Chinezen, Tsjechen en Hongaren bezig waren, was het weer uit stekend, zodat men daar goede resultaten verwacht. Hoe donker het was in het gebied van de algehele zonsverduisteringen, beschreef de heer Van Wageningen, een lid van de Nederlandse expeditie in Zweden. Hij vertelde, dat „de duisternis om streeks kwart voor twee ten Zuiden van Stockholm gelijk was aan die van een een half uur na zonsopgang". De heer Van Een week lang heeft de economische politierechter te Amsterdam, mr J. Peters, de tijd om na te denken over de vraag, die hem gisteren is voorgelegd: „is een „portable" schrijfmachine een kantoor machine of niet". Een groot warenhuis te Amsterdam heeft aanleiding gegeven tot deze vraag. Het warenhuis is nl. gedagvaard, omdat het op 15 April j.l. een portable in voorraad heeft gehad en daarmee, volgens de dagvaarding „de vestigingswet voor het kleinbedrijf heeft overtreden door het bedrijf uit te breiden met een afdeling, waar kantoor machines verhandeld werden". De Officier van Justitie, mr W. J. Kol- kert, vroeg een boete van 25, subs. 5 dagen hechtenis ia deze, naar hij zei, prin cipiële zaak. Mr H. J. Swagerman, optredende namens het warenhuis, betoogde, dat zijn cliënt bestrijdt, dat de „portable" schrijfmachine een „kantoormachine" is. Hij ging uitge breid in op de eigenschappen van de „por table" en kwam tot de conclusie, dat zij niet is gemaakt voor kantoorwerkzaam heden. „Als een „portable" voor kantoor- werkzaamheden-gebruikt zou worden, dus De drie vertegenwoordigers van de „Anzus". het Australisch-Nieuwzeelands- Amerikaans verdedigings-bondgenoot- schap. die Woensdag te Washington be sprekingen zijn begonnen, hebben be kend gemaakt, dat zij het er over eens geworden zijn dat onmiddellnk staopen dienen te worden ondernomen om spoe dig tot een gezamenlijke verdediging in Zuid-Oost-Azië te komen. De afdeling voor de geschillen van be stuur van de Raad van State heeft be handeld een beroep, ingesteld door de raad der gemeente Nijmegen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland waarbij is geweigerd een uit gave van 64 580 voor subsidie aan het Kerkbestuur van O L. Vrouw van Fatima behoeve van de stichting van een 'euw kerkgebouw. Het bedrag verte- gbnwoordigde 20 pet van de totale bouw- weigering van Gedeputeerden is o.a. 5p,,rond op de overweging, dat de uit bel niet strekt ter behartiging van een tiang, dat binnen de beinoeiïngsfeer van lat "erneente is gelegen Daarenboven v ®n. Gedeputeerden het bezwaar gelden riina '."breuk op het principe van schei- de pot ff" Kerk en Staat en voorts, dat vnor f regeling de gemeente plaatst r "nan" ële consequenties, waarvan ue omvang niet is te voorzien, gezien de grote verscheidenheid tuiging jn Nederland. van geloofsover- P® raad voerde aan, dat een zuivere scheiding van Kerk en Staat niet be staanbaar wordt geacht, dat Kerk en staat talrjjke raakvlakken hebben, waar- bt) Z(J verplicht zijn, met erkenning van ae souvereiniteit van de ander, aan el kaar steun te verlenen Voorts betoogt de gemeente, dat er mét deze subsidie verlening een gemeentelijk belang ge moeid is in verband met de stadsontwik keling en -uitbreiding. Gedeputeerde Staten hebben de Kroon m overweging gegeven net beroep on gegrond te verklaren. In de vergadering van de afd. voor de geschillen van be stuur heeft burgemeester Hustinx van Nijmegen het standpunt der gemeente nader toegelicht. Voor Gedeputeerde Staten traden op mr Eling Visser en mr Van de Wollenberg. dag in dag uit, zou zij aan abnormale slijtage lijden", aldus pleiter. „Het vesti- gingsbesluit voor de kantoormachinehan- del omschrijft niet duidelijk, wat een kan toormachine is. Als de portable alleen in de kantoormachinehandel verkocht zal mogen worden, dan bereikt men een groot gedeelte van het publiek niet" Mr Swa german vroeg tenslotte vrijspraak De economische politierechter zal in deze zaak op 6 Juli a.s. schriftelijk vonnis wij zen. Wageningen moest „bijna een zaklantaarn aansteken om de microfoon nog te kun nen zien". „Overal werden lichtjes zicht baar. Om 14 uur 47 minuten en iZV2 sec. (om precies te z(jn) was het inderdaad volkomen donker geworden in Zweden". „Heel in de verte aan de horizon boven de Oostzee in de richting van Finland was nog enig gelig licht te zien dat ont stond omdat de verduistering buiten de totaliteitsgordel lag, zodat de luchtdeeltjes in de dampkring daar nog het zonlicht weerkaatsen. Het was in Zuid-Zweden een heel vreemde schemering, het scheen wel, alsof er een zwaar noodweer op komst was. Men hoorde in de bomen niets meer, de vogels waren naar hun nest, er heerste een vreemde stilte in de natuur." „Spoedio daarop was de totale verduis tering voorbij, en het werd heel snel licht. Het scheen alsof er een aantal lampen werd aangestoken en daarna kwam het normale daglicht snel terug", aldus de heer Van Wageningen. Enorme belangstelling Geen wonder, dat in deze gebieden het verkeer vrijwel werd stilgelegd. In de „sub-verduisterde" gebieden, was dit min der het geval, maar er deden zich niet temin vreemde gebeurtenissen voor. In Londen b.v. moet het gebeurd zijn, dat een agent die omhoogkijkend het stop teken gaf, niet bemerkte, dat autobussen en taxi's gewoon doorreden omdat de be stuurders, die eveneens de neuzen in de lucht gestoken hadden, op hun beurt de politieman niet hadden opgemerkt. Uit Rusland, waar men nog steeds erg langzaam is in het vervaardigen van ge bruiksgoederen, meldt de correspondent van Reuter, dat het aantal gelukkigen, dat in het bezit van een beroete glaasjes was, bijzonder gering was te noemen, en omzwermt werd door minder bevoorrech ten. Hijzelf, die door een donkere zonne- schermruit van zijn wagen in Moskou het natuurverschijnsel gade sloeg, vormde het middelpunt van een geanimeerde groep kinderen, vrouwen, agenten en sol daten, die voor deze gelegenheid gaarne verbroederden. En een der vrouwen voegde hem schertsenderwijze toe: „U zou op deze manier een hoop geld kunnen verdienen". Alleen in India, aan het eind van de lange 12.800 kilometer verduisterings- baan, had het verschijnsel nog een directe religieuze betekenis als een teken van hemelse machten. Aan de oevers van het meer van Khoertsksjetra, 150 k.m. van New Delhi hadden zich 250.000 pelgrims verzameld om precies op het moment der verduistering af te dalen in het water, biddend dat de zon verlost zou worden uit de demonische greep van de god Rahoe. Ook hier hingen wolken. De vogelwereld is, tegen de verwach tingen in, er niet „ingetippeld". In Artis in Amsterdam konden de biologen, die tijdens de zonsverduistering de aldaar verblijvende vogels efl andere dieren ob serveerden, niets afwijkens waarnemen. Alleen de merels begonnen, (in Rotter dam merkten we dat ook op. Red.) tegen hun gewoonte in, midden op de dag te fluiten, hetgeen volgens Artismensen niet als een alledaags geval mag worden be schouwd. In het Amsterdamse bos heeft een boswachter op zijn route een „toene ming van de zangcapaciteit" kunnen con stateren, vooral bij de-merels, zanglijsters, tuinfluiters en in mindere mate bij het winterkoninkje en de vinken. Met een speciaal vliegtuig der K.L.M., hetzelfde toestel waarmee dr Adenauer enkele maanden geleden naar Athene vloog, is de Griekse minister-president maarschalk Papagos Woensdagmiddag op het vliegveld Wahn bij Keulen aange komen. Hij blijft een volle week in de Bondsrepubliek en zal behalve Bonn ook het Ruhrgebied en Beieren bezoe ken. De komst van de Griekse maarschalk werd hier met bijzondere belangstelling tegemoet gezien, temeer nu minister Eden de mogelijkheid van een recht streekse aansluiting van de Bondsrepu bliek bij de N.A.T.O., in geval van een uitblijven van het Europese leger, in uitzicht heeft gesteld. De bondsrepu bliek heeft sedert de grootse ontvangst, die enkele maanden geleden in Grieken land en Turkije aan bondskanselier dr Adenauer bereid is, de zekerheid, dat tegen zulk een aansluiting zeker van de beide Oostelijke partners van de Atlantische organisatie geen bedenkin gen zullen worden ingebracht. Integendeel is reeds bij die gelegen heid gewezen op de betekenis die de regeringen in Athene en Ankara hechten aan een spoedige vergroting van het Westelijke verdedigingspotentieel met Duitse troepen. Het bezoek yap dr Adenauer aan deze hoofdsteden heeft voorts bewezen, dat Duitsland zijn vroe gere crediet op de Balkan in grote mate heeft weten te herstellen. Het snelle tegenbezoek van maarschalk Papagos wordt in Bonn dan ook ten zeerste ge waardeerd als een nieuw bewijs van het aanzien dat het nieuwe Duitsland in Zuidoost-Europa heeft weten te verwer ven. Aan de kade van de Holland Amerika Lijn meerde gisteren om elf uur het s.s. „Waterman" met aan boord ruim 800 Amerikaanse studenten die een trip gaan maken door Europa. Nadat de muziek kapel „Hermandad" voor een vrolijke ont vangst had gezorgd, werden de jeugdig»? opvarenden toegesproken door de heer M. H. Wolt.jer, hoofdambtenaar van de afd. Hoger Onderwijs van het Ministerie van O. K. en W. Minister Luns, die oorspron kelijk had toegezegd het welkomstwoord te zullen spreken, was wegens ambts bezigheden verhinderd. De passagiers van de Waterman vormen een gedeelte van de groep van in totaal 2100 Amerikaanse studenten, die dit jaar een bezoek aan Europa zal brengen. De anderen zullen respectievelijk met de „Zuiderkruis" (825) en met de „Grote Beer (500) naar dit werelddeel komen. De „Zuiderkruis" arriveert de volgende week en de „Grote Beer" op 15 Juli. De studenten, die vier dagen in Nederland zullen blijven, vertrekken medio Augus tus weer naar de Verenigde Staten. Aan boord van de schepen wordt een oriën tatieprogramma afgewerkt, dat ten doei heeft de studenten een voorstelling te geven van het Europese leven. De heer Woltjer heette de Amerikanen in een korte speech hartelijk welkom en hoopte dat de vriendschapsbanden en het wederzijds begrip door deze ontmoeting tussen de Oude en de Nieuwe Wereld zouden worden verstevigd. De studenten, die vanaf het met vlaggen versierde schip deze welkomstwoorden al fotograferend in ontvangst namen, werden vervolgens door verschillende Nederlandse studenten begroet, doch niet voordat de muziek kapel de volksliederen van beide landen ten gehore hadden gebracht en de Ame rikanen tijdens het beluisteren daarvan bewezen dat zij op het gebied van de etiquette nogal het een en ander te leren hebben. Zoals wij vorige week meldden, gaat de Belgische regering over tot de uitgif te in Nederland van een lening groot 100 millioen tegen een rentevoet van 33i pet en een looptijd van 30 jaar. Nader verne men wij, dat de emissiekoers 100 pet zal bedragen. Tegen zes voormalige leiders van het nazi-concentratiekamp „Struthof" in Oost- Frankrijk, is gisteren, na een opzienbarend proces voor het militaire hof te Mctz, de doodstraf geëist. Tijdens de afgelopen twee weken hebben deze gewezen S.S-ers tezamen met nog 10 anderen, terecht gestaan voor de massa moorden en wreedheden, waaraan zij zich in de laatste jaren van de tweede wereld oorlog hebben schuldig gemaakt. Volgens verklaringen van getuigen uit verschei dene landen zijn in Struthof ongeveer 10.000 personen om het leven gebracht. De zes mannen, tegen wie de doodstraf is geëist, zijn de oud-kampcommandant Fritz .Hartjenstein, de bewakers Wolfgang Seuss, Herbert Oehler en Albert Fuchs, het hoofd van de „hondenbrigade", Frantz Ehrmanntraut, en de arbeidsleider in het kamp. Robert Nitsch. Ehrmanntraut, wiens naam het meest genoemd werd in het proces, is er van be schuldigd zijn bloedhonden tegen de ge vangenen te hebben opgehitst. Hem wor den 361 moorden ten laste gelegd. BIJNA OP HETZELFDE ogenblik, dat te Washington, het „dunne", slechts wat West-Europa betreft scherper geformuleerde communiqué werd gepu bliceerd over de Brits-Amerikaanse be sprekingen, welke daar doer Eisenhower, Churchill, Foster Dulles en Eden waren gevoerd, verscheen te New Delhi een soortgelijk '1 cument over het gesprek, dat daar de premier van India, Nehroe, met de Chinese communistische minister van buitenlandse zaken, Tsjoe en Lai, op diens terugreis van de Geneefse conferen tie naar Peking, had gehad. Dit communiqué werd uitgegeven, na dat de Chinese minister reeds de avond te voren een persconferentie, een commu nistische, had gehouden, waarin hij zijn in zicht over „de beginselen van de samen werking der Aziatische volken" had uit eengezet. Dit naar aanleiding van een aan tal vragen, welke vier en twintig uur te voren schriftelijk moesten worden inge diend, en waarvan een vijftal w£TS uitver koren om beantwoord te worden. En die werden aangegrepen om een algemeen betoog te houden, waarvan wel de kern was, dat de a-ede in Azië en derhalve m de wereld (deze Chinese rangorde is ze ker karakteristiek) kan behouden blijven, als men zich aan de volgende vijf richt lijnen houdt: le. wederzijdse eerbiediging van eikaars territoriale integriteit en sou- vereiniteit; 2t wederzijdse non-agressie, 3e wederzijose niet-inmenging in eikaars binnenland:;-»■ aangelegenheden; 4e gelijk heid en wederzijds belang; en 5e vredelie vend naasl elkaar leven. Nu zouden u t zo rfrtfïen -daWe cottimu- nistische wereld met deze mooie oegin- selen wel ve».cmd omgesprongen heeft en nog omspringt, we denken slechts aan de slaven de ?g. satellietstaten van com munistisch Roeland; aan de gebeurtenissen in Korea en lndo-China;^aan de vijfde co lonnes, welke haar instructies rechtstreeks uit het Kremlin ontvangen. Maar dan moet men bedenker., dat de communistische po litiek in hermetisch gesloten zalen wordt vastgesteld en dat alles wat in het open baar wordt gezegd, louter propaganda is om zieltjes te winnen of zelfs om te mis leiden. Zo zijn Tjoe en Lai's verklaringen, die overigens, wat in India nooit gewoonte is. in het chepste stilzwijgen en zonder enig applaus werden aanhoord, ongetwij feld bedoeld om met deze beginselen, welke overigar.s reeds in het weinig ge waardeerde ve' drag tussen India en China over Thibet zijn verankerd, de sympathie van de Boe l „istische bevolking voor com munistisch "kina te winnen. Een soort sympathie oasiaat wel bij de leiders van India omda. de Chinezen Aziaten zijn; maar dat deel van de massa, dat enigs zins ontwikkeld is, is fel anti-communis tisch, omdat het communisme goddeloos is. N HET Chinees-Indiase communiqué worden de vijf bovenvermelde begin selen nogmaals met nadruk beves tigd; met de u evoeging dat ze ook moeten worden toegepast voor de oplossing van de problemen in Indo-China. waar „de poli tieke overeenkomst moet zijn gericht op de schepping van vrije, democratische, ver einden of onderworpen zijn aan vreemde niet gebruikt worden voor agressieve doel einden of onderowrpen zijn aan vreemde inmenging" Men moet erkennen dat com munistisch Ch na de terminologie van het Kremlin aardis, navolgt en dat het Nehroe daarbij mees.eurt. Men weet overigens reeds lang, dat Nehroe. zonder zelf ook maar communistische neigingen te koeste ren, de diepste en daarom een gevaarlijke bewondering oor Mao Tse Toeng koestert. Na dit praearr.buul geeft het communi qué dan in een vijftal punten de resultaten van de besprekingen tussen Nehroe en Tsjoe en Lai weer Zij zijn: le. Het gevprek tussen de twee minis ters had ais aigemeen doel, de pogingen, welke te Genève en elders (met dit elders worden eerstens bedoeld Moskou en Pe king) worden onderworpen om een vre delievende oplossing (op Korea en in Indo- China) te vinden krachtig in de hand te werken. 2e. Hun concrete hoofddoel was te ko men tot een helderder begrip van eikaars standpunt en elkaar bijstand te verlenen bij de handhaving van do vrede in weder zijdse samenwerking en met andere lan den. 3e. Het bestaan van in wezen verschil lende soci de en politieke systemen in Azië en in d- wereld wordt erkend; may als de vijf beginselen aanvaard werden zouden er eer vredelievend naast elkaar bestaan en vrindschappelijke betrekkin gen mogelijk zijn. 4e. Vertrouwen werd uitgesproken, dat vriendschap tussen India en (communis tisch) China de zaak van de vrede in Azië zou. bevorderen. 5e. Besloten werd, dat de twee landen nauwe conta-.ten met elkaar zouden on derhouden om volkomen overeenstemming tussen beiden te bereiken. De pers van India heeft zich van elk speculatief :ummentaar op dit communi qué onthouden: slechts één gezaghebbend blad, het orgaan van de Congrespartij, gaat er wat diepci op in met de opmerking dat India zich b'.i geen enkel pact zal aanslui ten, noch bij een Zuid-Oost-Azië-verdrag, noch bij een Locarno-pact voor Azië, om dat zelfs dil laatste verplichtingen van gewapende deelneming aan de strijd zou kunnen inhouden. India trekt zich dus ge heel op zijn eutralistisch standpunt terug en reeds wordt de vraag gesteld, hoe lang het nog in de Commonwealth zal blijven. Azië wordt wel heel Aziatisch! Alleen is in het tweede beginsel ln het commuiiooé het woord „wederzijds" vervallen, waarmede niet alleen agressie jegens elkaa;,maar elke agressie wordt uitgesloten. Zal China zich daaraan hou den? De Hoogeerwaarde Pater Emmanuel Suarez, Magister-Generaal van de Orde der Predikheren, en diens secretaris, pater Aureliano Martinez-Cantarino, zijn bfl een tragisch auto-ongeluk in de omgeving van Perpignan om het leven gekomen. Beide kloosterlingen waren op reis van Rome naar Spanje. Zij waren Dinsdag de FransItaliaanse grens bij Menton gepasseerd en bevonden zich op t rechie gedeelte van de weg Narbonne-Perpignan bij het dorp Salses, op 14 km van Perpig nan, toen het ongeluk gebeurde. De wagen is tegen een plataan te pletter gereden en werd volkomen vernield. De stoffelijke overschotten werden naast het wrak op de weg aangetroffen. De bisschop van Perpignan, mgr Ber nard, begaf zich terstond naar de plaats van het ongeval en identificeerde de beide slachtoffers aan de hand van hun pas poorten. Hij heeft de stoffelijke overschot ten doen overbrengen naar de kerk van Salses, waar gistermorgen een H. Mis werd opgedragen voor hun zielerust. Pater Suarez was in September 1946 tot Magister-Generaal gekozen. Hij was 59 jaar oud en hij was Spanjaard van oor sprong. Zijn secretaris was 47 jaar oud. (Telefonisch van een bijzondere correspondent) ZWEDEN, VaSTERVIK, 30 Juni 1951. drukwekkend schouwspel, waarvan de mensen stil worden, en dat wij ons leven lang niet meer zullen vergeten. Om 13.53 uur wordt het weer snel lich ter. Zullen wij de kans nog krijgen om 15 Februari 1961 in Zuid-Frankrijk te zijn, en daar wèl de corona te zien? Of zullen wij geduld moeten hebben tot 11 Augus tus 1999 in het Zuiden van België? Wij make^pog heel even een praatje met de leider van de Amerikaanse expeditie, en vertrekken dan naar Figeholm, waar wij Wat een gezegend oord! We zitten hier op een eiland in een inham van de Oostzee. Aan alle kanten uitzicht op het water, met prachtige bossen omstreeks 3 uur aankomen, er. villa's. Maar nu de zoneclips. Van slapen is inderdaad niet veel gekomen. V annacht om half vier was er een egaal grijs wolkendek met daaronder dreigend-voortsnellende wolkenflarden. Uit het weerrapport van half 7 maken wij op, dat de kans op een stukje blauwe hemel aan de Oostkust iets minder klein zal zijn dan in het binnenland. Wij besluiten dan ook maar naar Oskarshamn te reizen. Misschien kunnen wij dan na afloop van de eclips even naar Figeholm gaan, waar de Nederlandse amateur expeditie in de letterlijke zin van het woord haar tenten heeft opgeslagen. Om 10.50 uur vertrekken wij uit Vet- landa, en rijden door een landschap, dat Zwitsers aandoet, naar het Oosten. De lucht is dan alweer helemaal dichtgetrok ken, nadat om half 9 de zon zich even had laten zien. Wij zijn heus niet alleen op pad: in Vetlanda had ook een gezelschap ge logeerd. dat met een bus uit Kopenhagen was gekomen. Er rijden van Stockholm, Göteborg en Malmö extra treinen naar de totaliteitsgordel. 12.15 uur: Zeer vele wagens spoeden zich Oostwaqrts. De lucht zit potdicht, maar wij houden moed. Nadat de bossen voor een poosje plaats hebben gemaakt voor weilanden met een riviertje, zitten wij alweer tusen dennen en berken. 12.35 uur: Aankomst in Oskarshamn. Wij parkeren met moeite de wagen nog op de Markt, en gaan naar de havenkant Daar staan al honderden mensen zich te oefenen in het kijken door speciale zwarte brillen Volkomen overbodig: even slechts is de zon dwars door de wolken heen zichtbaar; het ongewapend oog wordt er niet eens door verblind. De verduistering is reeds begonnen: een heel klein stukje van de zon is door de maan bedekt. Aan de havenkant is het al heel druk met toeschouwers-in-afwach- ting. Ook hier staan honderden auto's. Op een met touwen afgescheiden terrein heeft een expeditie van de Amerikaanse vloot instrumenten opgesteld, om de radiostra ling van de zon vóór en tijdens de eclipa waar te nemen. De straling gaat door de wolken heen, zodat de instrumenten die toch kunnen registreren. Gelukkig voor de Amerikanen: nu hebben ze de reis ten minste niet voor niets gemaakt. Het wol kendek blijft nu volkomen gesloten. 13.40 uur: Er komt een klein gaatje in het wolkendek, ver uit de buurt van de zon. Wij kunnen daardoor zien: dat de hemel al donkerblauw wordt. Om 13.45 uur: valt de duisternis snel in. De hoop op het waarnemen van de corona wordt al opgegeven. Het uitzicht op het Noord-Westen is geheel vrij. Nu kunnen wij waarschijnlijk de maanschaduw zich als een zwarte schijf tegen de wolken zien aftekenen. 13.47 uur: Inderdaad worden de wolken aan de Noordwestelijke horizon blauw zwart. De vlek nadert snel, maar de be grenzing er van is onscherp door de dikte van de wolkenlaag, en deze is niet hoog genoeg om de donkere schijf van 150 k.m. middellijn in haar geheel te kunnen zien. helaas! Geen corona en geen Helaas, sterren! 13.49 uur en duisternis viel over de aarde.... Nu is de verbindingslijn van de middelpunten van zon en maan zo dicht mogeljjk bij ons. Wij vergelijken de duis ternis met die van drie-kwarticr-na zons ondergang. In het Noordwesten wordt het weer licht. Al met al is het toch een in- Wij hadden verwacht het Nederlandse amateurskamp in rouwstemming te vin den, maar dat bleek heus niet het geval. Toen het gezelschap, dat in de open lucht een late lunch zat te verorberen, onze wagen in het oog kreeg, zong men uit volle borst: „Waar in 't bronsgroen eiken hout....". De leider van de expeditie, dr C. de Jager, beantwoordde onze opmer king over het prachtige Zweedse land schap met: „Nou, nogal bewolkt". Daaruit bleek wel, dat het mislukken van de waarnemingen erg sportief werd aan vaard. Men had zojuist een telegram ontvangen van Prins Bernhard, waarin deze be dankte voor de felicitatie op zijn verjaar dag en de expeditie succes toewenste. En net vóór ons vertrek uit Figeholm kwam er een telegram van prof. Minnrert van het eiland Gotland, luidende: „Bright blue skies, hapjiy Dutch astronomers". Waaruit blijkt, hoe onberekenbaar Moe der Natuur haar gunsten uitdeelt. De openbaie aanklager bij 't Westduitse hooggerecht Jof heeft de voormalige staatssecretaris van het ministerie van propaganda onder Goebbels. dr Werner Naumann, één van diens voormalige medewerkers dr Friedrich Karl Borne- mann, in staat van beschuldiging gesteld. Dit geschied»»»: op grond van artikel 90 van de grondwet, dat handelt over „verenigin gen die de grondwet ondermijnen". De acte is een uitvloeisel van de nog altjjd slepende zaak Naumann. De openbare aanklager heeft voorts op dracht gege-er, de vijf andere personen die op 14 Januari van het vorige jaar op zo spectaculahe wijze tezamen met Nau mann werden aangehouden, vrij te laten „wegens gebrek aan bewijs". Vele medewerkers van Naumann bevin den zich intussen onder de 25 vrije demo craten, die na de Zondag gehouden ver kiezingen een doorslag gevende factor vormen in de Landdag van Noordrijn- Westfalen Eén van hen is dr Ernst Achenbach die Naumann heeft verdedigd toen deze zoais men zich zal herinneren, door de Britse autoriteiten was gear resteerd onder verdenking van pogingen om het nazi-bewind te herstellen. Het is niet bekend, of Naumann. die, hangende het onderzoek door de Britse autoriteiten was vrijgelaten, weer in hechtenis is genomen. De Luxemburgse eerste minister, Joseph Bech heeft Dir.sdag de samenstelling van zijn kabinet bekend gemaakt. Vier chris- ten-democr iten en vier socialisten maken er deel van u;t. Bech is behalve premier ook minister van buitenlandse zaken. „Blue sky happy" (Blauwe lucht gelukkig) zo luidde het telegram dat de Nederlandse expeditie van natuur- en sterrekundigen op Gotland gisterenmid dag stuurde aan de Nederlandse organi satie voor zuiver wetenschappelijk onder zoek te Den Haag, welke organisatie deze expeditie van beroepsmensen heeft ge subsidieerd. Uit dit telegram mag men opmaken, dat de waarneming van de zonsverduistering door deze groep Nederlanders onder ideale omstandigheden heeft plaats ge vonden. Minder gelukkig hebben hun collega's het getroffen, die ten Zuiden van Stock holm hun waarnemingsposten hadden in gericht. Daar heeft een dichte bewolking namelijk het gehele natuurverschijnsel aan het oog onttrokken, met het gevolg, dat het er midden op de dag des te duis terder nacht werd. In Nederland hebben de officiële waar nemers op verscheidene plaatsen onder ideale omstandigheden kunnen werken. Over de resultaten kon men uiter aard echter nog vrijwel niets mededelen omdat de gegevens nog nader moeten worden uitgewerkt. Algemeen heeft men echter een zeer sterke vermindering ge constateerd van de radiostraiing van de zon, welke van veel invloed is op de radio-ontvangst. Op „Nora", het radio-ontvangstation van de P.T.T, te Nederhorst den Berg heeft men speciaal de radiogolven uit de landen, waar de honderdveertig kilometer brede strook van totale zonsverduistering doorheen liep, zoals Noorwegen, Zweden, Finland en Rusland bestudeerd. Ook ech ter die uit Indonesië. Daar heeft men wel geen zonsverduistering gehad, maar de radiogolven uit dit land bereiken ons langs een rechte lijn, die door een ge deelte van het gisteren „verduisterde" ge bied loopt. Een flinke vermindering van de sterkte der Scandinavische radiogolven werd in derdaad geconstateerd. Het merkwaar dige was echter dat die vermindering veel sterker was voor wat betreft Para maribo, waar in 't geheel geen zonsver duistering is geweest en New York, waar men slechts een gedeeltelijke verduiste ring heeft gezien. Op dit eigenaardige verschijnsel had men niet gerekend en men heeft het dan ook niet met speciale instrumenten waar genomen. zoals dat het geval was met de golven uit de gebieden, waarop al van te voren de speciale belangstelling was ge richt, maar „op 't gehoor". Een verklaring is er moeilijk van te geven. Met de zonnetelescoop zijn in Neder horst den Berg de door de zon zelf uitge zonden radiofrequenties opgevangen. De antennes, die de aardse radiogolven op vangen, hebben een oppervlakte van tweehonderd bij tachtig meter. Een paar dagen geleden is men al met de observaties begonnen en nu de jons- verduistering achter de rug is zal men er nog een paar dagen mee door gaan, om zodoende vergelijkingsmateriaal te krij gen. In de Waalsdorpervlakte bij Den Haag heeft een Amerikaan, de heer C. L. Seeger, die werkzaam is op de Leidse Sterrewacht samen met de Leidse astro noom dr T. Walraven met een radio telescoop het gebeuren waargenomen. En dez'e waarnemingen werden op een bandje van 30 meter lengte vastgelegd. Op dit bandje is de kracht van de stCa" ling op deze dag gemeten en het mid dengedeelte ervan gaf aan. dat tijdens de verduistering de straling 70 procent min der is geweest dan normaal. De heren hadden als waarnemingspost een hokje achter de telescoop, dat °ve- rigens niemand mocht betreden, omdat zelfs de lichtste trilling van invloed kon zijn op de waarnemingen. Dit was dan ook de reden, dat het le ger en de marine gisteren al hun verkeer in de omgeving van de waarnemings post, die op militair terrein lag, hadden stop gezet. Tijdens de zonsverduistering kwam een dame op een bromfiets op het pad, dat een veertig meter verder ligt, voor bij rijden en onmiddellijk kwam het hoofd van dr Walraven om de deur om te zien, wie de euvele moed had °P hit gewichti ge moment het werk te storen. De dame was zich kennelijk van geen kwaad be wust en kwam vlak daarop lustig tuffend nog eens voorbij. „We weten gelukkig, wat de storing op ons bandje is zo zei- de de gemoedelijke Amerikaan en moei lijkheden zal ons dit dan ook wel niet opleveren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3