Grootscheepse evacuatie van 't Zuiden der Rode-Delta Piloten onmiddellijk ontslagen OPEN OGEN voor dividend Op 1 November a.s.: Afkondiging Feestdag van Maria s koningsschap Paniekstemming in Hanoi Uitverkoop van eigendommen Reeks van nalatigheden leidde tot vliegongeluk Golf van looneisen in West- Duitsland verwacht Naar grotere vrijheid in de loonvorming HONDERDEN SLACHTOFFERS IN DE RIO GRANDE Slechts geloof bij hendie met ogen gesloten rondlopen Vrijdag 2 Juli 1954 weerbericht DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Oppenlieimer wijdt zich aan de theoretische natuurkunde De achtergrond van de noodlanding der Zwitserse Convair op de Noordzee Eerste stap naar uitwisseling van atoomgeheimen Stakingsoverwinning voor Italiaanse land arbeiders Massastaking in Wiierttemberg voorkomen Een nieuw hoogtepunt van het Mariajaar Rapport Stichting van de Arbeid Watersnood in Mexico Amerika en Japan Mevr. Roosevelt gaat niet naar Sovjet-Unie Heemsteedse raad stelde Hageveld gerust Bezorgdheid BROER VAN BERKELSE ARTS OP VRIJE VOETEN Ook overstromingen in Japan Mocht geen expert of tolk meenemen Inzake gemeentelijk uitbreidingsplan De weerverwachting van het K.N.M.I., geinig van heden tot morgenavond, luidt: Hall tot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zaterdag 3 Juli: Zon op 4.25 uur, onder 21.02 uur; Maan op 7.58 uur, onder 22.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Indo-China gaat naar I trnpnon Fm r?o ,„-4i_i z j„ nieuw hoogtepunt lu een gigantische operatic te land, ter zee en in de lucht heeft generaal Ely, de nieuwe opperbevelhebber in Indo-China, zijn troepen terug getrokken uit het Zuidelijke gedeelte van de delta der Rode Rivier. Hij heeft de strijdkrachten van de Franse Unie nu binnen korte linies geconcentreerd teneinde aldus de uiterst belangrijke corridor die Hanoi niet de zeehaven 1 aip ïong verbindt, te kunnen verdedigen. Ruw gesproken is aldus het gehele gebied tussen de monding van de Rode Rivier en een lijn, die vanuit de omgeving van Pliat Diem (ongeveer 100 km. ten Zuiden van Hanoi) tot'1k(e °moeving van het meer Noordelijk gelegen Phoely loopt, ontruimd- Deze operaties zoirden j.l. Dinsdag reeds zijn begonnen. Aan de militaire evacuatie is een civiele evacuatie vooraf gegaan. Als hij een tweede mnkerken zijn talloze Vietnamese burgers die niet onder het bewind dei V ïetminh willen komen, met jonken, sampans en zelfs vlotten overgetracht naar fje oevers van je Q0]f van Tonkin, onder bescherming van de I'ranse vloot en luchtmacht. Men zegt, dat 50.000 luensen op deze wijze zijn geëvacueerd. Tegelijkertijd stroomt Hanoi vol met vluchtelingerl' Uo£§etuigen vertellen, dat de laatste dagen Franse Dakota's vol Vietnamese vrouwen en kinderen iedere tien minuten op de vliegvelden van Hanoi neerstreken- Tezelfdertijd arriveerden eindeloze colon nes legervoertuigen met wapens en uit- ffsting uit de prijsgegeven Franse bol werken in de Zuidelijke delta. Temidden van dit alles stijgt de span ning in Hanoi naar zijn hoogtepunt. Huizen worden tegen spotprijzen te koop aangeboden, doch worden niet gekocht. Be anti-communistische bevolking vreest, dat de Fransen een algehele ontruiming Van de delta voorbereiden. Het Franse garnizoen te Hanoi heeft dan ook opdracht gekregen zich paraat te houden in geval Van anti-Franse onlusten. Op een aantal strategische punten in de stad zijn troepen en tanks samengetrokken. Gisteravond is de nieuwe Vietnamese premier Ngo Dinh Diem in <ie stad aangekomen om de be volking aan te vuren de strijd tegen de Vietminh voort te zetten. Het geëvacueerde gebied Het nu door de Fransen ontruimde ge bied beslaat een oppervlakte van onge ler 4000 vierkante kilometer. Het omvat enkele der vruchtbaarste rijstgebieden ter Gereld. Een Vietminh-strijdmacht van 30.000 ?>an is dit gebied binnengerukt en heeft That Diem reeds Woensdagmorgen zonder shijd bezet. Des avonds werden echter bog verwoede gevechten in het Zuidelijke ?®deelte van de delta gemeld. Dit zou unnen kloppen met andere berichten, dat e®nheden van het Vietnamese leger met ®en aantal Franse verbindingsofficieren ln dit gebied zouden zijn achter gebleven Zij zouden gesteund worden door de Fran se luchtmacht en artillerie. Het nu door de Vietminh bezette Phat Diem is de zetel van de katholieke bis schop Le Huu Tu. Hij zou enkele dagen geleden naar Saigon vertrokken zijn om, te elfder ure, een beroep te doen op de Franse autoriteiten, om de evacuatie te staken. Het gehele geëvacueerde gebied, dat een totale bevolking van 2 millioen zielen telt telt zeer vele fel anti-commu- mstische katholieken. Franse commentaar Van Franse zijde, zowel te Saigon als te Parijs, wordt er de nadruk op gelegd, dat al deze operaties geen ander doel heb ben dan een effectieve verdediging van de Tonkin-delta. De sterkte van de Franse Unie-strijdkrachten wordt geschat op 120.000 man. Zoals gezegd staat hier een strijdmacht der Vietminh van ongeveer 130.000 man tegenover. Te Parijs werd verklaard, dat tot deze evacuatie reeds tijdens de regering-Lanie] was besloten. Het zou dus geen nieuwe maatregel zijn in het kader van de vredes plannen van de heer Mendès-France. Dc beslissing van het Franse opperbevel Donderdag om ruim 4.000 vierkante k.m van de rijstlanden van de Delta van de Rode Rivier te evacueren, heeft overal grote bezorgdheid gewekt. Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat de ondernomen stappen „zorgelijk" noemde doch verder geen commentaar verstrekte, legde er de nadruk op, dat de V.S. in de getroffen maatregelen niet ge kend zijn. Een Franse woordvoerder te Hanoi sprak later nogmaals met klem berichten tegen, dat de Fransen van plan zouden zijn de gehele Delta te ontruimen. De terugtrekkende troepen worden nu gecon centreerd in een nauwe, langwerpige strook land rondom een lijn van Hanoi naar Haiphong. Welingelichte militaire kringen te Parijs verwachten intussen, dat de Fransen in Indo-China zich binnenkort nog verder zullen terugtrekken. Zij menen, dat de Franse-Unietroepen de evacuatie van de driehoek tussen Phoely, Phat Diem en de monding van de Rode Rivier zullen voortzetten door ontruiming van de ge hele sector tussen de Delta en de mond van de rivier Thai Binn Song. Dit zou betekenen, dat ongeveer een derde van de Tonkinese delta opgegeven zou worden In militaire rapporten uit Indo-China wordt voorts nog gezegd, dat de Franse troepen bij de terugtrekking uit de Zui delijke zone van de delta alleen zuiver militaire installaties vernietigd hebben, maar spoorwegen, stations, bruggen e.d. intact hebben gelaten. Een Franse mili taire woordvoerder verklaarde te Parijs, dat een massale vernietiging alleen maar de propaganda van de Vietminh zou heb ben gediend. De katoenfabriek in Nam Dinh, de grootste industrie van de delta zal naar verwachting ook onbeschadigd in communistische handen vallen. Stafofficieren zeiden, dat het geëva cueerde gebied „zo besmet was met Viet- minh-infiltratie", dat het onverdedigbaar was geworden. In doorgaans welingelichte militaire kringen werd vernomen, dat de nieuwe kortere defensie-linie waarschijnlijk ten slotte zou lopen van Hon Gay (ongeveer 40 km ten Oosten van Haiphong), Noord westelijk naar Dong Trieu, dan naar Phoe Lang Thoeong (40 km ten Noord-Oosten van Hanoi) en Sontay (40 km Noord-Wes telijk van Hanoi). Vandaar zou de lijn lopen naar het Zuiden, naar het gebied van Phoely, dan naar het Oosten naar Hoeng Yen en Nimh Giang, om te eindigen bij de zee, nabij de monding van de Thai Binh Song. Dit zou betekenen, dat het gehele gebied Zuidelijk van de lijn Phoely en de mon ding van de Thai Binh Song, zonder slag of stoot in handen van de communisten zou vallen. Dr. J. Robert Oppenheimer, de vooraan staande Amerikaanse natuurkundige aan wie de toegang tot de atoomgeheimen door de Commissie voor Atoomenergie is ont zegd, is van plan ais directeur van het „Instituut voer uitgebreid onderzoek" te Princton (New Jersey), zjjn onderzoek op het gebied van de fundamentele natuur kunde te blip en voortzetten. „Ik mag me dan weliswaar niet vrij in laboratoria bewegen, maar dat heeft niets te maken met het vrij ontwikkelen van ge dachten", zo verklaarde de geleerde, die hieraan toevoegde, dat zijn belangstelling vooral uit gaat naar de theoretische kant van de physica. Woensdag ieide president Eisenhower, dat hij zou imsteren naar een eventueel beroep van dr Oppenjjg^mgp tegen de uit spraak van d<- commissie voor atoomener gie. Pet garderegiment Grenadiers en Jagers p^tond gisteren 125 jaar. Ter gelegen- "■eid hiervan bood dit regiment op het Pileis Soestdijk aan HM. de Koningin oorkonde aan als blijk van aanhan kelijkheid en trouw aan jjet Vorstenhuis. 1 mee soldaten van het garderegiment °verhandigen H. ai. e Koningin de igelyste oorkonde. Zoals is gemeld, is in de nacht van Zaterdag 19 op Zondag 20 Juni jl. bij Folkestone een „Convair"-verkeersvIieg- tuig van de Zwitserse luchtvaartmaat schappij „Swissair" tengevolge van ben zinegebrek gedwongen geweest in het Kanaal te landen, Drie passagiers van Britse nationaliteit, twee dames en een knaap, kwamen, omdat zij niet konden zwemmen, door verdrinking om het leven Dit ongeluk heeft, blijkens berichten in I dc „Neue Zürcher Zeitung" van dc laatste dagen, in Zwitserland grote beroering ge wekt, omdat bekend was geworden dat er een menigte fouten is gemaakt door per soneel van gronddienst en bemanning en nadat er iets doordrong over de houding van gezagvoerder en eerste vlieger na het ongeluk. Er is nl. uit het voorlopig onderzoek door de Britse luchtvaart-autoriteiten voorshands gebleken, dat het ongeluk ge heel en al is te wijten aan het simpele feit dat de „Convair", nadat ze van Lon den naar Genève was gevlogen in Genève geen brandstof meer heeft ingenomen. Niemand op het vliegveld Cointrin heeft daar aandacht aan geschonken e i zo was het niet meer dan natuurlijk, dat de ma chine die daarna weer was vertrokken naar Londen met benzinegebrek te kam pen kreeg. Het is gebleken dat de „Con vair" in Londen bijna 3200 liter brandstof getankt heeft. Na de aankomst in Genève verliet de bemanning het vliegtuig, een andere bemanning kwam in het toestel en de gezagvoerder gaf opdracht, dat we derom 3200 liter benzine in de tanks moeit worden gepompt. De eerste vlieger gaf deze opdracht door. Toen de tankwagen met brandstof bij het vliegtuig kwam, war er evenwel niemand van de bemanning te vinden. De tankwagen is geruime tijd bij het toestel blijven staan, maar tenslot.e maar weggereden, zonder dat de vlieg tuigtanks werden gevuld.... De voorge schreven controle van de brandstoflijs, en van de benzinestandmeter is blijkbaar niet uitgevoerd. Toen de motoren wegens benzinegebrek onregelmatig begonnen to lopen, vroeg de gezagvoerder aan de eer ste vlieger of er genoeg brandstof aan boord was genomen. De eerste vlieger heeft daarop, in de veronderstelling ver kerende dat hij de lijst van de 3200 liter, die in Genève zouden zijn getankt, n handen had, in feite de Londense lijst la ten zien! In berichten en ingezonden stukken in de N.Z.Z. wordt er de aandacht op geves tigd, dat de vliegers pas bemerkten, dat er iets niet in orde was toen de motoren onregelmatig begonnen te lopen. Voordie., hebben zij dus geen aandacht geschonken aan de aanwijsmeters. Toen het vliegtuig in het water was terechtgekomen en de drie passagiers i.e niet konden zwemmen zich aan de hoog boven het water uitstekende staart had den vastgeklemd, hebben de drie manne lijke leden van de bemanning zich niet om de drenkelingen bekommerd. Alleen de stewardess heeft zich niet onmiddellijk zwemmende in veiligheid gesteld, maar zo lang mogelijk haar plicht gedaan. De gehele gang van zaken is voor d? raad van bestuur van de „Swissair" aan leiding geweest de gezagvoerder en de eerste vlieger op staande voet te ontslaan. Gisteren defileerden voor H.M. de Konin gin op het paleis Soestdijk vier groepen ouden van dagen uit Hendrik Ido Ambacht, Berkhout, Wijdenes en Raams- donkveer. Een oudje uit Raamsdonkveer overhandigt Prinses Marijke een pop in Noordbrabantse klederdracht. De commisi'e voor atoomenergie van bet Amerikaanse Congres heeft Woensdag een nieuw wetso-rwerp goedgekeurd, dat uit wisseling v_n sommige atoomgeheimen met geallie» de landen en deelneming van particuliere industrie aan de ontwikkeling van atoomene gie voor vredesgebruik mo gelijk zal m .ken. De voorzitter van de commissie, de republikein Sterling Cole, zal het Cong-fs verzoeken onmiddellijk 't wetsontwerj in behandeling te nemen. Het wetson werp zal president Eisen hower, die om deze maatregelen heeft ge vraagd onder meer machtigen aan gealli eerden inlichUngen te verschaffen over uitwendige bijzonderheden en uitwerking van atoomwapens en de verdediging er tegen. De staking van de landarbeiders in Noord-Italië is Woensdagavond geëindigd met een overwinning voor de 120.000 sta kers. Na onderhandelingen in Rome is be paald, dat zij aanzienlijke loonsverhoging zullen krijgen. De landarbeiders hebben deze loons verhoging afgedwongen met een staking van een maand, waarbij duizenden stuks vee verwaarloosd zijn en een groot deel van de hooi-oogst verloren is gegaan. Politietroepen moesten worden ingezet om land en vee te verzorgen. Dank zij de tussenkomst van de regering van het Land Wuerttemberg is een drei gende staking van twee honderd duizend metaalbewerkers voorkomen. Het in het Westduitse vakverbond georganiseerde deel der arbeiders had zich voor een staking uitgesproken, nadat onderhande lingen over een loonsverhoging van acht procent waren mislukt. De staking zou Maandag beginnen en zich uitstrekken over Wuerttemberg en het Noordelijk deel van Baden, waar een belangrijk deel van de Duitse metaalver werking is geconcentreerd. Op aanraden der regering hebben vakbonden en werk gevers thans besloten een uurloon te aan vaarden, dat het midden houdt tussen het verlangde en het gebodene. De vrees bestaat, dat het conflict in Wuerttemberg het begin zal vormen van een lange reeks van looneisen. In feite zijn reeds in vele bedrijfstakken nieuwe looneisen gesteld. In de Berlijnse metaal- fabrieken is het al tot een begin van een staking gekomen en thans hebben de Beierse metaalbewerkers het voorbeeld gevolgd en een drastische verhoging ge- eist. Er wordt op gewezen, dat reeds een half jaar geleden één der kopstukken van het Westduitse vakverbond, dr Victor Agartz, het parool van een expansionistische loon politiek heeft uitgegeven. Dit heeft ter stond scherpe reacties uitgelokt van de zijde der industrie en van minister Erhard, die vreesden, dat door zulk een ontwikkeling de exportkans der fabrieken en daarmede de basis van de verdere ont plooiing der bedrijvigheid, zou worden verkleind. Het vakverbond heeft deze opvatting Donderdag weersproken en daarbij opge merkt, dat, de industrie blijkbaar wel tegen een expansieve loonpolitiek, echter niet tegen een expansieve winstpolitiek is gekeerd. Het verbond merkt op, dat tachtig procent der Duitse bedrijven hun dividenden hebben verhoogd. Het argu ment, dat loonsverhogingen de investerin gen in gevaar zouden brengen, kan vol gens het vakverbond slechts geloof vin den „bij diegenen, die met gesloten ogen door de Bondsrepubliek lopen" en geen oog hebben voor „de reusachtige eigen financiering der fabrieken". Het verbond der ondernemers heeft ech ter bij voorbaat zijn volledige solidariteit met de werkgevers in Wuerttemberg ver klaard. Het wijst er op, dat de looneisen geenszins gerechtvaardigd worden door het huidige levenspeil der arbeiders. Juist in Wuerttemberg worden in de mtaal- industrie de hoogste lonen van het gehele gebied der Bondsrepubliek betaald. Volgens het verbond der ondernemers zijn de arbeiderseisen niet alleen gevaar lijk, doch ook onbillijk, daar een verhoging van het levenspeil der arbeiders ten koste zou gaan van de sociaal achterlijke bevol king, die van geringe staatsuitkeringen in het leven moet blijven. De omvang van deze klasse werd door Bondsdagpresident Ehlers, die ih Regensburg tegen de vak- bondseisen van leer trok, op zeventien millioen geschat. De ondernemers hebben daarom de loonacties in Wuerttemberg opgevat als een kwestie, die vérstrekkende consequen ties kan hebben. Het feit, dat in October a.s. weer een nieuw congres van het vakverbond zal worden gehouden, waar de huidige leiding rekenschap van haar beleid zal moe ten geven, wordt wel gezien als één van de redenen voor de plotseling verhoogde activiteit. De broer van de Berkelse arts, die ervan werd verdacht de beruchte zelfmoord briefjes te hebben geschreven, is thans na een voorarrest van maanden op vrije voeten gesteld. Dit houdt intussen niet in, dat de man onschuldig wordt geacht, doch slechts dat een langere gevangenhouding niet nodig wordt geacht. Te zijner tijd zal de zaak tegen betrokkene nog voorkomen. (Van onze Haagse redactie) Zoals wij enige weken geleden reeds gemeld hebben, gaat het bestuur van de Stichting van de Arbeid zich op 16 Juli beraden over de mogelijk heden om tot een nieuw systeem van loonvorming te komen. Daarover is na langdurige besprekingen een advies opgesteld door de Looncommissie van de Stichting. Gezien de samenstelling van deze commissie mag aan genomen worden, dat de principes van het rapport aanvaardbaar zullen blijken voor de meerderheid in de Stichting. Hetgeen niet wegneemt, dat ei nog een aantal vraagpunten schijnt te zijn overgebleven. De overstromingen aan de Amerikaans- Mexicaanse grens schijnen in de Mexi caanse stad Piedras Zegras het meest catastrophaal te zijn. Volgens berichten zouden daar tot nu toe reeds 200 doden door de Rio Grande zijn aangespoeld. Volgens schatting zou het totale do dental de 500 overschrijden. In Ozono, in de Amerikaanse staat Texas, zijn opnieuw 1G slachtoffers ge vallen. In het gehele stroomgebied van de Rio Hecas en de Rio Grande heerst een on beschrijfelijke noodtoestand, sinds de hevige wolkbreuken aan het eind van de vW'ige week. Duizenden mensen zijn «cvlucht naar heuvels waar zij van o'Jna alles verstoken wachten op hulp. Zij kunnen zelfs geen vuur maken om bat alle hout doornat is. Grote aantallen zieken en gewonden romen ononderbroken binnen in de 'baproviseerde ziekenhuizen. In de stad Piedras Zegras, die 35.000 zielen ls ongeveer 40 pet van de uit leem ëeoouwde huizen onder de invloed van verdwenen. Alleen in deze stad zijn (Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROMEDonderdagavond. F ij hebben heden enige bijzonderheden vernomen inzake de plechtigheid, die na de heiligverklaring van Raus Pius X het hoogtepunt zal tonnen van dit Maria jaar 1954. TFij bedoelen de plechtige afkondiging van de liturgische feestdag van Maria's Koningsschap. Volgens hetgeen wij hedenavond vernamen en dat geenszins officieel en evenmin bevestigd 's ~'d deze plechtigheid plaats hebben op 1 November a.s. En tvederom verwacht men een zeer groot aantal kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen in de Eeuivige Stad, waar van 24 October tot 1 November het „Wereld-Mariacongres zal worden gehouden. Dit congres zal dan worden besloten met een grandioze plechtigheid op het St. Pietersplein, waar de H. Vader het Koningsschap van de Moeder Gods officieel tot verplichte kerkelijke feestdag zal proclameren. verdwenen. Alleen in 15.000 daklozen. 7w?? Zuid-West Japan is opnieuw riik f getroffen door overstromingen, reL n,eens veroorzaakt zijn door zware nlftn Tot nu toe hebben negentien fin nnn u1 .hlerbij het leven verloren en Hot Whmzen ziJn verwoest. Men vreest, gen aantal slachtoffers nog zal stij- Door de overstromingen zijn drie steden, Nagasaki, Gobo en Kioesjoe, geïsoleerd. In Nagasaki staan 20.000 hui zen onder water. De inwoners van Gobo zijn naar de bergen gevlucht. Naar wfj vernemen, zal de Paus voor deze feestdag de 1ste Mei vaststellen, welke datum zich bij uitstek leent voor dit feest, zijnde de eerste dag van dc Mariamaand. Wij vernamen bovendien, dat de Paus eveneens op 1 November a.s. Zich naar de Santa Maria Maggiore zal bege ven om daar op plechtige wijze de be roemde beeltenis van de II. Maagd, „Salus Populi Romani", te kronen Dit zal dus het tweede bezoek zjjn, dat de Paus in dit Maria-jaar aan de oudste Maria- basiliek brengt. Betreffende het „Koningsschap van Maria" brengen wij in herinnering, dat Paus Pius XI in Zijn encycliek „Ingraves- centibus Malis" van 1937 de gehele H. Kerk opriep om de „verheven Koningin des Hemels" tot voorspraak te kiezen te gen de dreiging van het godloze commu nisme. Bij diezelfde gelegenheid betuigde de vorige Paus Zijn nadrukkelijke in stemming met het bouwen van een kathe draal te Alexandrië in Egypte, welke zou worden toegewijd aan „Maria, Koningin van het heelal" en verleende Hij aan dat diocees het privilege om aan de bekende litanie van Loreto de aanroeping toe te voegen; „Maria, Regina mundi, ora pro nobis". De huidige Paus. die de gehele mensheid aan het Onbevlekte Hart van de H. Maagd toewijdde riep Haar bij die gelegenheid aan als „Koningin van de wereld". En de gehele liturgie van de Kerk heeft Haar sinds onheuglijke tij den als Koningin vereerd. Wij noemen slechts de overbekende hymnen: „Regina Coeli". „Salve Regina" en „Ave Regina Coelorum". Maar ook in de volksverering en met name in de kunst is de Moeder Gods ge durende alle eeuwen als de Koningin van de schepping bezongen. Zij werd, na Haar lichamelijke tenhemelopneming, door Haar Goddelijke Zoon gekroond en van de vroegste primitieven af werd dit afge beeld volgens een tot wet geworden sche ma: aan de rechterhand van Haar Zoon gezeten, ontvangt Zij de kroon, die Haar alomvattend Koningsschap verbeeldt. En het is na de dogma's van Haar On bevlekte Ontvangenis en Haar lichame lijke tenhemelopneming een logische en onvermijdelijke consequentie, dat Haar Koningsschap en dit betekent Haar al vermogende functie van Middelares van alle genade zal worden erkend door een feestdag, welke door de gehele univer sele Kerk zal worden gevierd. Dat de komende plechtigheid van 1 No vember vierde verjaardag van de af kondiging van het dogma der Assumptie een nieuwe stap vormt naar de procla matie van het dogma van Haar verheven positie van Middelares van alle genade spreekt vanzelf. En dat deze plechtigheid zal worden verricht door Paus Pius XII, Die in ieder opzicht geldt als „de Paus van de Madonna" verleent aan de ko mende gebeurtenis een zeer bijzonder ka rakter. Hoewel het rapport intern is en dus nog niet gepubliceerd zal worden, is het geens zins een stoute gissing om aan te nemen, dat de opzet uitgaat van de loonpolitiek De gedachte, dat met handhaving van een centraal beleid de loonpolitiek ont trokken moet worden aan de directe be moeienis van de regering, leeft reeds lange tijd in bepaalde parlementaire krin gen en in die van het georganiseerd be drijfsleven. Het ligt dan ook in de redelijkheid om te veronderstellen, dat in het rapport van de looncommissie van de Stichting van Arbeid gepleit wordt voor coördinatie van het loonbeleid door de publiekrechte lijke bedrijfsorganisaties, met name in handen van de S.E.R. en de Loonraad. De grotere vrijheid zou dan kunnen be staan in twee mogelijkheden tot differen tiatie, waardoor in bedrijfstakken en be drijven waar dit, gezien de conjunctuur en productiviteit economisch mogelijk is, hogere lonen zouden kunnen worden be taald. Coördinatie blijft echter noodzake lijk om te voorkomen, dat het algemene Mevrouw Eleanor Roosevelt, die een be zoek van een maand aan de Sovjet-Unie zou brengen, heeft thans medegedeeld, dat haar reis niet doorgaat. De Sovje.russische autoriteiten hadden haarzelf wei vergunning verleend de Sovjet-Unie binnen te komen, doch zij wil den geen visum verlenen voor een er* aren verslaggever of een Russisch sprekende secretaris, die mevrouw Roosevelt als tochtgenoot had willen hebben. evenwicht tussen lonen en prijzen verstoord wordt door loonopdrijving, die 'n gevolg is van abnormale schaarste aan arbeidskrachten in bepaalde sectoren. Hierbij kan bijv. gedacht worden aan de bouwnijverheid. In dit kader kan men zich de figuur indenken, dat het College van Rijks bemiddelaars afgeschaft wordt en dat voortaan de S.E.R. de richtlijnen voor de loonpolitiek vaststelt. De uitvoering van de richtlijnen zou dan kunnen ge schieden door een vaste commissie de Loonraad waarin zowel werk gevers als werknemers en de kroon ver. tegenwoordigd zijn. Billy Graham terug naar de V.S. De Amerikaanse evangelist Billy Graham zal Woensdagavond, na in zeven Europese landen gepreekt te hebben, met de Queen Mary" uit de Franse haven Cherbourg naar de Verenigde Staten vertrekken. Graham heeft in Frankrijk geen evange liebijeenkomsten gehouden. (Van onze correspondent). In de Heemsteedse gemeenteraad zijn gisteren de bezwaren behandeld, welke van verschillende zijden, o.m. van het bisdom, met betrekking tot het Klein-Se- minarie Hageveld zijn gemaakt tegen het gemeentelijke uitbreidingsplan, waarin de bepaling is opgenomen, dat landgoederen voor slechts anderhalf en twee procent mogen worden bebouwd. Men was het erover eens, dat de be trokkenen zich niet voldoende rekenschap hebben gegeven van de grote mogelijkhe den, welke de genoemde percentages in houden. Burgemeester Van Rappard be toogde, dat er naar overeenstemming is gestreefd met het Streekplan voor Zuid- Kennemerland, dat over enige tijd in wer king zal treden. Het kan echter niet in de bedoeling liggen voor buitenplaatsen, wel ke in handen zijn van stichtingen met ideële doeleinden, een redelijke exploita tie onmogelijk te maken. Hij noemde de ingebrachte bezwaren voorbarig, omdat steeds de mogelijkheid open blijft de uit breiding van de bebouwing aan de raad voor te leggen. De bepaling beoogt slechts een algemene lijn te geven. Tot nieuwe gemeente-ontvanger werd benenoemd de heer J. Mol uit Etten en Leur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1