Hoe de St. Janskerk aan Hervormden kwam de LANGS DE LIJN OUDE TI JD Het vissen in het Voornse Kanaal Op het Bedrijf G Nieuws uit STAD OMTREK LLOYD öuer cle am Uit clie goede Margarine Zaterdag goed koper e hemen Hulp NIEUWS uit VLAARDINGEN (id Garage,, AUBURN Oud-RAF-commandant wil zijn geld kwijt KETHEL burgerlijke stand Grondboringen in de Maas Rechte sloot in Park wordt gedempt DINSDAG 6 JULI 195* PAGINA 2 Elant Arienszoon Arent Danckertszoon DE RADIOGRAFISCHE TEWATERLATING Schiedam in de wereld IN KETHEL EN SPALAND MONOPOLE THEATER „Pijlen der Kiowa's" DODELIJK ONGEVAL BIJ W1LTON-FIJENOORD Classificeerder van 14 nieter hoogte gestort ZAGUHEN? Inlichtingen gevraagd omtrent de overvallers van de Nieuwe Haven MET PENSIOEN AANGEREDEN BALDADIGHEID KOSTELOZE INENTING Compensatie van hogere melkprijs In 1941 stortte een bommen werper neer §tupid HONKBAL Hedenavond Schiedam I Amerikanen MART1NIT—FORTUNA GOUDEN HUWELIJKSFEEST P. v. d. A. en het Zaterdagse bad Sportieve ontmoeting in het Ahoy-gebouw YANKS CONTRA ROTTERDAMMERS DIRK COSTER EREDOCTOR NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND Voor de mond van Oude Haven STUDEREN IN ROTTERDAM H.B.S.S. GAAT WEER TRAINEN IN ROTTERDAM VEEMARKT TE ROTTERDAM NED. VRACHTENMARKT GROTER OPPERVLAK VOOR NIEUW R.A.I.-GEBOUW HET HUIS eu erve, genaamd „die Poort" is een voornaam historisch plekje, waar tussen de jaren 1694 en 1713 grote theologische disputen werden gehouden, en wij zullen daarover in een volgend artikel uitvoeriger terugkomen. Het zij genoeg thans te vermelden, dat een dochter van bovengenoemde Thielman Oem Oanielszoon in het huwelijk trad met Pieter Pieterszoon van der Burch, en aldus dit huis „De Poort" in zijn handen overging. De oorsprong van de naam „die Poort" ligt in het duister. Mogelijk omving het deze naam van de nabijgelegen Kehelse poort, of wel bezat dit huis en e.ve vroeger een poort, zoals bij andere hu.zen in onze stad voorkwam. Sinds 1682 diende dit huis „De Poort" als kerkhuis en werd door een saeculier Priester aldaar dienst gedaan. De verdeii lotgevallen van de Magi straat Thielman Oem Danielszoon waren, dat hij na 157J niet meer tot Kerkmeester werd geëligcord gekozen). Ook als Bur gemeester ontving hij na 1573 geen be noeming. Als weesmeester niet te ver warren met de regenten van het wees- hluis want "erst in 1605 kreeg onze stad een inrichting tot huisvesting en opvoe ding vanouie.ioze kinderen ontmoeten wii de heer Thielman Oem Danielsen in de' jaren 1574, 1575. 1578, 1579, 1582, 1585, 1586 en 1588. Dan lezen wij plotseling in een resolutie van de Vroedschap van 29 April 1589: „rat hij nyet en zal gehouden zijn te compaieren verschijnen) in de vergaderingoe vande Vroetschappen dan tzijnder belieften". In het oudste Graf boek van de Hervormde gemeente staat opgetekend, dat Thielman Oem Daniel sen 9 April lo&5 in de Middelkerk van de Grote Kerk werd begraven, op het tiende plein het tweede graf (blz. 340). Op ge noemde bladzijde lezen wij tevens, dat ziin huisvrouw Maertge Jacobsdochter, ook in de Middelkerk het tiende plein, het eerste giaf op 14 Januari 1585 was begraven. Opvallend is wel, dat zijn plaats als lid van de Vroedschap eerst op 30 April 1599 wc.d aangevuld door de be noeming van Daniël van der Houwe. De derde Kerkmeester, Elant Ariens zoon, bleef i'.a 1573 lid van de Vroedschap. Als Kerkmeester, welk ambt hij sinas 1563 onafgebroken had vervuld, werd hij na 1573 niet meer herkozen. Als tresorier of wethouder van financiën, welke functie hij ook in 15 Ll bekleedde, werd hij twee maal gekozen, en wel in 1578 en 1579. Aan de armen van de stad kon hij echter zijn volle aandacht blijven schenken, en wel in het college van de H. Geestmeesteren waarin hij vanaf 1574 tot 1586 en van 1589 tot 1600 onafgebroken zitting had. Ook ais Weesmeester vinden wij hem in het Electieboek meermalen vermeld en wei in de jaren 1573, 1574. 1577, 1580, 1581, 1584, 1585, 1590 en .591. In de Rekening van heren Kerkmeesters van de Hervormde Gemeente vilden wij vermeld, dat Elant Arienszoon op 8 April 1601 te Schiedam in de Grote Kerk werd begraven, „twee graven diep ende dubbelt beluijtwaar voor dan genoemde Kerkmeesters 3 gul den en 15 stervers moest worden betaald. Als lid van üf Vroedschap werd hü 30 April 1602 opgevolgd door de heer Cor nells Jacobszoon Vlaerding. Alvorens onze aandacht te schenken aan Willem Jan Aertszoon de Burgemeester van Schiedam willen wij nog enige woorden w.jden aan Arent Danckertszoon van Smalevcit die gehuwd was met Anthoniszoon Muijs. en uit welks hu welijk geboren werd Anna Arentsdochter van Smalevelt, die gehuwd was met Aleijd werd van Pieter Pieterszoon van der Burch, Burgemeester van Schiedam. Vele malen is genoemde Arent Danckertszoon van SmaleveU gasthuismeester van het Oude Manhuis geweest alsmede commis saris op de huwelijkse zaken, Volgens de Rekening va.i heren Kerkmeesters is hij 19 Mei 1605 in de Grote Kerk begraven „een graff diep opt- Choor ende drie poo- sen beluijt" waarvoor aan genoemde Kerkmeesters de somma van vijf gulden en vijf stuiveis moest worden betaald. Zijn plaats in de Vroedschap werd 30 April 1606 ingenomen door de heer Martin Jo- riszoon Coij. L. A. ABMA. (Advertentie) AUTOMOBIELBEDRIJF Personenwagens Bestelwagens Prijzen vanaf f 3895. Nieuwe Haven 233 Tel. 69803-67298 Omtrent het technische aspect van de radiografische tewaterlating bij de Werf Gusto kunnen we nog het volgende mede delen: Voordat de tewaterlating plaats had, werd radiolciefonisch contact gelegd met het kantoor i-an de C. A Venezolana de Navegacion te Caracas (Venezuela), waar mevr. Jimenez, de echtgenote van de pre sident van Venezuela, aanwezig is. De te lefoonverbinding liep van dit kantoor naar de telefooncentrale in Caracas, van daar was er den een draadloze verbinding met Nederland via de P.T.T.-zender op Curagao. Vervolgens was er dan van Am sterdam uit een lijnverbinding met de Werf Gusto in Schiedam. De verbind r.g tussen de centrale in Ca racas en de Werf Gusto is 4-draads, d.wz. er was een afzonderlijke inkomende en afgaande vermnding. Toen het ogenblik daar was, dat het schip van stapel kon lopen en de heer Smulders irfr. Jimenez hiertoe uitno digde, werd door 't drukken op 'n knop in het kantoor tier C.A.V.N. een wisselspan ning met erf. frequentie van circa 1020 trillingen per seconde op de lijnverbinding naar Nederland gezet. Via de rad>- en lijnverbinding kwam de wisselspanning in Schiedam op de werf, waar deze als toon in de luidsprekers hoorbaar was Met de door Scheveningen Radio ver zorgde appara'uur werd deze toon uitge filterd en versterkt. De toen verkregen wisselstroom werd gelijkgericht en aan 'n gevoelig relais toegevoegd. Door het aantrekken van dit relais werd een tussenre.ais bekrachtigd. Dit tussen- relais sloot een stroomkring, waarin een smeltdraad was opgenomen, die een fles Champagne vasthield. Door het doorbran den van deze smeltdraad viel de fles tegen het schip en tirak. Tegelijkertijd werd door het tussenrelais electrisch een magneetklep geopend in een luchtpersleid ng. De luchtieiding was aan gesloten op een cylinder met zuiger. De luchtdruk drukte de zuiger weg, waardoor de klink, we.ke het laatste beletsel vormt voor het aflopen, wegviel. HET IS TOCH altijd een prettige erva ring, wanneer men de naam Schiedam hoort noemen. Zo was het Vrijdag, bij de radiografische tewaterlating van de „Merlda". Toen klonk de naam van onze stad van het ene continent naar het andere. En zojuist kregen we een speciale uit gave in 'handen, gepubliceerd ter gelegen heid van een grote tentoonstelling te Bèrn. In de Zwitserse hoofdstad heeft de .Hospes", de expositie voor het hotel-, café-restaurantbedrijf grote belangstelling getrokken. Het was daar een internationale bewe ging. Uit alle landen van de wereld waren de vakmensen gekomen. De uitgave, waarop we doelen, was in drie talen gesteld. Ze bevatte uiteraard artikelen over wijn, mineraalwateren likeuren en ander gedistilleerd. In dat over likeuren en ander gedistil leerd vonden we Schiedam met err ge noemd, als de stad in Nederland, waar de eerste 'branderij geopend werd. Ook van enkele bekende Schiedamse namen werd gewag gemaakt. Zo troffen we in die internationale uit gave die van Simon Rijnbende aan, als van een pionier der jeneverindustrie. De schrijver van het artikel verkondigde voor het overige de stelling, dat het woord „jenever" niet van „Geneva" afkomstig is (dit wordt in het bekende uitgaafje van onze industrie gezegd), maar van juni per (jeneverbes). Hij heeft misschien gelijk. Misschien niet. Zijn bewering leek ons inmiddels inte ressant genoeg, om hier even vast te DAMWACHTER. In de gemeente Kethel en Spaland zal zich een comité definitief constitueren, dat zich zal belasten met de inzameling van gelden ten behoeve der nagelaten be trekkingen van hen. die in den strijd voor de beide Zu d-Afrikaansche republieken zullen vallen. (Nwe Schicdamsche Courant, van 22 November 1899). Noot: Ook In Schiedam bestond zo n comité en op diverse cvónden werd gecollecteerd voor de Zuid-Afrikaanse broeders, die nauw met ons Hollanders zijn verwant, en door de Engeisen, aangehitst door Cham berlain, werden vervolgd en uitgemoord Als er een zware kast versjouwd moet worden, als er „es effetjes" aan de huisbaas gezegd moet worden „waar het op staat" of als Jantje zo ellendig lastig is geweest, dat er nou toch eens echt een pak rammel moet gegeven worden, dan moet je bij de vader zijn. Vader is „het gezag" in huis, de sterke hand. Daarom krijgt hij spek op zijn boterhammen en mag hij woorden zeggen, waar Jantje een tik voor krijgt. Maar als er één van d kleintjes heel erg ziek is of als de zorgen voor het dagelijks bestaan té zwaar gaan worden.... laat Vader dan liever met rust. Dan „heeft hij genoeg an zijn eige".... Moeders hebben nóóit „genoeg an der eige"Er is altijd een was, dia gestreken moet worden, een kamer, die gepoetst, een straatje, dat ge boend en kinders die „gepot" moeten worden. Elke week opnieuw moet zij wurmen om de veel te korte eindjes aan elkaar geknoopt te krij gen. Zij moet zorgen, dat Wimpjezijn bordje leeg eet, dat Miep haar huis werk maakt, dat. Keesje op tijd in de schoolmis komt, dat de kleren héél zijn, de hoofdjes zuiver, de nageltjes schoon, het huis proper „Moeder zijn" omvat duizend klei ne en grote plichten. Zij moet „van alle markten thuis zijn", overal vet- stand van hebben, overal een ant woord op hebben, overal raad op weten. Als een meisje naar kantoor wil, gaat ze eerst typles nemen en steno. Voor verpleegster leer je drie jaar na de Mulo. Kinderverzorgster ben je ook niet één, twee, drie. „Huisvrouw", het moeilijkste vak dat je denken kunt.... daarvoor le ren ze niet. Straks, meisje, komt die prins waar je nu al jaren van drooi. t Zou het nu toch heus niet verstan dig zijn, om je een beetje voor te bereiden op de taak, die je dan wacht, een taak, waar je heel je le ven aan besteden zult. „Ik kom wel bij Moeder een week je in de leer". „Wel jaeen héle wéék, zeg je?" „Twee desnoods.ik kook es een ei, ik stop es een knolletje van va- der's sokken, ik haal es een plu- meautje over de stoelen, ik gooi es een emmertje water over ons stoep je. „Prachtig.... laat dan die prins maar komen hoor. gooi maar effe een emmertje water over hem heen, haal maar eens een plumeautje over zijn lieve gezichten wat doe je als er een kindje ligt te schreeuwen in zijn wiegje? Maar weer dat em mertje water misschien? „En als dat kindje groter wordt heb je er enige notie van wat er al lemaal ómgaat in zo'n kinderzieltje? Weet je het antwoord op al die schijnbaar domme vraagjes, die het je stellen zal? Hoe leer je hem bid den?" Maar kom, er is gelukkig een op lossing voor die moeilijkheid. Sinds vijf jaar hebben wij, in Srhiedam, die prachtige Mater Amabilis-school. Elke Donderdagavond in Juli kun je je opgeven van half acht tot half ne gen. Warande 123 is het adres. Juf frouw Lap heet de leidster.... Je kunt ook „gewoon es effetjes met haar gaan praten", als je dat ver standiger vindt.... Tenslotte hoef je mij niiet 1c geloven.... Ik ben maar een mén Moeders, die beter dan Uw meisjes begrijpt hoe moeilijk die taak is, die haar wacht, stuur Uw dochters van zeventien en ouder naar de Warande Wij zijn er U dankboor voorlater bent U er ons nog veel dankbaarder om. SEBAST1AAN. De Indianenfilm. die tot en met Donder dagavond in het Monopole Theater draait, heeft de volgende inhoud: Met speciale orders van Washington ar riveert Majoor Brady in Fort Clark, Texas. Het gebied weidt door de stam der Kiowa- Indianen min of meer beheerst. Zij plun deren. marte en en roven voortdurend in kleine, moeuijk te gijpen groepen en de commandant van het fort, Kolonel Meade, ziet geen kans er een eind aan te maken. Brady wordt niet erg geestdriftig ont vangen. De koionel is bang voor z'n pres tige en de andore officieren zijn jaloers op de activiteit van de nieuwe majoor, die zulke flinke volmachten heeft. Aagezien hij niet kan ueschikken over troepen van het fort, w;i brady een bondgenootschap sluiten met de kleine stam der Seminole- Indianen. die arm en hongerig in de buurt van het fort ,eeft. Men lacht hem uit. De Seminoles zijn laf en zij vechten niet meer. zegt men. Maar Brady zet door. Kol. Meade is zeer sceptisch gestemd als de Seminoles ïr. zijn fort komen om daar geoefend te vorden. Het hele garnizoen staat uiterst koel tegen „Brady's bende". De enige, met wie Brady wel goed kan op schieten is de knappe weduwe Elaine Cor- win. Haar man is tijdens een verkenning een half jaar geleden door Kiowa's overvallen vermoedelijk gedood. Terwijl Seminoles door Brady. Wilks en Schermerhorn geoefend worden, bloeit de liefde op tussen Brady en Elaine, tot grote .jaloezie van het Indianenmeisje Avis, die Brady bew mdert en van Kol. Meade, die meer dan vaderlijke gevoelens voor Elaine koestert. De Seminoler zijn strijdklaar. De eerste gevechten met de Kiowa's eindigen dank zij de nieuw.? geweren in overwinnin gen voor Brac'v en de zijnen. Tijdens een nachtelijke aanval ontdekt Brady, dat de Kiowa's aangevoerd worden door een blanke. Hij vsut deze aan. maar de blanke vlucht, doch verliest zijn sabel. Op de kling staat gegraveerd: „Kapitein R. G. Corwin. Brai.y geeft de sabel aan Elaine die bekent te geloven, dat haar man nog in leven is. Kol. Meade stuurt de Seminoles geen voedsel, zoais afgesproken was. Maygro verlaat met zijn Indianen woedend 't fort. Brady gaat hei achterna en laat door zijn sergeant vooi iaden uit het fort stelen om aan de belofte te voldoen. Dientenge volge worden Brady en zijn sergeants on der arrest gesteld, maar met behulp van Elaine zien Maygro en de Seminoles kans om het driel11 te ontzetten. Zwervend en vechtend in het heuvelland van Texas bemerkt Brady dat de Kiowa's een massa-aanval op het fort willen doen. Hij keert terug om Kol. Meade te waar schuwen, maar deze weigert hem te ge loven en stelt de zwaarste straffen in het vooruitzicht. Pas als een van z'n eigen patrouilles net bericht bevestigt, beseft Meade dat hij Brady verkeerd beoordeelde, maar dan is het bijna te laat. Het fort wordt zwak verdedigd' de Kiowa's drin gen er binnen. Maar een manouevre van Brady en de zijnen, een onverwachte aan val, doet de kans keren. De Kiowa's moe ten in verwarring terugtrekken. Corwin vindt bij deze strijd de dood. Brady heeft succes. De Kiowa's zijn ver slagen, zijn autoriteit op het fort is onaan tastbaar en Eiaina belooft zijn vrouw te zullen worden De Seminoles gaan tevre den naar de beloofde valleieen he roïsch hoofds<uk uit de geschiedenis van het Oude Westen is afgesloten. K.F.C.-keuring 14 jaar. In een der dokken van Wilton-Fijenoord heeft gisteren een dodelijk ongeluk plaats gevonden. De 40-jarige classificeerder J. Koestering uit de Schildstraat te Rotter dam was gisteren in een langs de wand van het Deense motorschip „Olivia Maerck" hangende schilderbak samen met een collega aan het werk. Toen de bak, die aan een rijdende kraan hing, verplaatst werd, kwam een straal- draad in de weg. K. kreeg van de draad een hevige duw en werd er door uit de bak geslagen, zodat hij van een hoogte van veertien meter in het dok stortte. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Dr Jungerius, die ontboden was, kon geen hulp meer verlenen. Het stof felijk overschot is naar de Dr Nolet- stichting overgebracht. Omstreeks elf uur Zaterdagavond is een echtpaar uit de West Frankelandse- straat de Nieuwe Haven op komen wan delen, ongeveer op het moment, dat de twee jongemannen, die de overval bij de familie G. aldaar hadden gepleegd, overhaast de vlucht hadden genomen, bijkbaar omdat ze vreesden, dat men direct de politie zou waarschuwen, toen ze het huis verlaten hadden. Het bedoelde echtpaar moet het tweetal midden in het gezicht gekeken hebben en kan dus vermoedelijk een goede be schrijving er van geven. De recherche van hetwhoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat verzoek het echtpaar daarom, zich zo spoedig mogelijk tot het geven van nadere inlichtingen tot haar te wenden. Op 1 Augua.us hoopt mej. M. C. Post, adjunct-directrice en lerares aan de Schie damse Huishoud- en Industrieschool, met pensioen te gaan. Na jarenlang haar beste krachten aan de school te hebben gegeven, zal zij nu van de rust Kunnen gaan genieten. Het zal zeer zeker voci luffrouw Post heel vreemd zijn, in Sep ember haar dagelijkse gang naar de school niet meer te maken, maar ook in de school zal het een grote leegte geven: de Huishoudschool zonder juffrouw Post Is haast niet in te denken. Haar werk voor de meisjes was inder daad haar levenswerk. Ongetwijfeld zullen velen van mej. Post afscheid wil,er nemen. Deze gelegenheid wordt aan o ad-leerlingen en belangstel lenden geboden op Zaterdag 10 Juli des middags van 4—5 uur in het gebouw der school: Prins Mauritsstraat 9. In de Korte Singelstraat is gisteren de 7 jarige Hanneke S. wonende Broersvest door een bestelauto aangereden. Het meisje bekwam een hersenschudding en een bloeduitstorting aan het hoofd en is door de Gen. Dienst naar het Ge meenteziekenhuis vervoerd. In het Volkspark is een z.g. schommel- paard grotendeels vernield. Morgen bestaat er gelegenheid voor de inwoners van Kethel kinderen kosteloos te laten intenten tegen pokken, tussen 3 en 4 uur. in 't consultatiebureau Schiedamse- weg. Trouwboekjes der ouders of geboorte bewijzen der kinderen medebrengen. (Van onze Haagse redactie) In aansluiting op hetgeen wjj hebben ge meld omtrent de voorgenomen wijzigin gen in de prijzen van melk en marga rine, vernemen wij nader, dat met ingang van Zaterdag a.s. de margarine per pakje van een half pond vjjf cent goed koper wordt. Daartegenover wordt de melk dan een cent per liter duurder. Op 16 Juli van het jaar 1941 plofte het vliegtuig van squadronleader Erfc Sidney Smith, getroffen door flack van schepen uit de Merwehaven, op het terrein van de oude diergaarde, nabü de Kruiskade, met een zware smak op de grond. In min der dan geen tijd schoten van alle kan ten drommen mensen toe, doch de com mander wist te ontkomen, de stad in. Hij slaagde er in de geallieerde linies te be reiken, ongedeerd, zoals hij vanochtend op een persconferentie in het hoofd bureau van politie in eigen persoon kon vertellen. De heer Sydney Smith is als oorlogs correspondent van de Daily Express in Indië, Palestina. Italië en Korea geweest. Sinds 1952 is hij hoofdcorrespondent met als standplaats Parijs. In 1941 diende hij evenwel bij de Royal «Air Forces. Laag kwamen de zes bommenwerpers uit Zui delijke richting aanvliegen, om, koersend naar de Maashaven, na over de dokken te zijn heengedoken een aanval te doen op elk schip dat zich aan de zes vliegtui gen zou voordoen. Het afweergeschut van een schip in de Merwehaven trof evenwel de tweemotorige bommenwerper van de commandant van de formatie. In een lange glijvlucht kwam het naar beneden, om op genoemde plaats nèer te komen. Eenmaal aan de omstanders ontsnapt ging de onfortuinlijke commander direct pogingen in het werk stellen om te ont snappen uit het vijandelijk gebied. Van een zeeman, die op Engeland bleek te varen, kreeg hij enig geld. In een kle dingzaak beland werd hij aan een pakje geholpen dat minder in het oog viel dan zijn vliegersuniform. Zo wist hij buiten de stad te geraken, hoewel de winkelier de poging „stupid" had gequalificeerd. Nu is Eric Sidney Smith ex-squadron leader, en weer verbonden aan de pers Daarvoor gaat hij zijn gebeurtenis recon strueren. De man in the street en de Het eerste elftal van de Honkbalclub Schiedam zal hedenavond (dus niet mor genavond, zoals abusievelijk gemeld werd) een wedstrijd spelen tegen een ploeg van het Amerikaanse Vlooteskadcr, dat op het ogenblik in de Rotterdamse haven ligt. De wcdstrjjd wordt op Boshoek gespeeld en zal om kwart voor zeven beginnen. Als tweede wedstrijd voor de nederlaag serie speelt Martinit tegen Fortuna. Deze ploeg, bestaande uit de reserves voor het eerste elftal, heeft momenteel al diverse series op zijn naam staan en zal zeker trachten de 2—1 overwinning van V.F.C. te verbeteren. Of dit zal gelukken, kun nen de voetballiefhebbers Donderdag avond medemaken. Dat het elftal van Martinit zich niet gauw gewonnen zal geven, staat bij voorbaat vast. Daar de achterhoede veelal zijn mannetje wel staat, is het de taak van de voorhoede om met goed samenspel tot doelpunten te komen. Het talrijke publiek van de vorige week zal ook nu weer volop de gelegen heid hebben een pittige en faire wedstrijd te zien. Heden viert het echtpaar G. Keijzer Veldhuis, wonende Kerkweg 81, zijn gou den huwelijksfeest. De harmonie „St Rad boud" zal het vanavond om half negen een serenade brengen. Hoge verwachtingen moesten wij heb ben van cle Socialistische Kaderdag te Utrecht. Hij zou de meesterlijke tegenzet op het mandement betekenen! Tegen de donkere achtergrond van het „bekrompen" mandement zou de wijde openheid van de P.v.d.A. betoverend kun nen uitstralen. Maar wat viel dót tegen! En wel het meest de rede van Dr Drees, onze door alle Nederlanders tot nu toe hooggeachte Minister-president. Wij allen noemden hem aanhankelijk: „Vader Drees". Onder zijn veie kinderen waren de zwarte katholieken wel de moeilijksten, maar zij konden het toch heel aardig vin den met de overigen, die meer naar de rode kant hingen. „Vader Drees" bond allen tezamen. Maar dat is nu uit. Geheel tegen de ruime geest van de doorbraak in, zette ons F'ler vader zijn moeilijk opvoedbare katholieke kinderen bij het laatste Zater dagse bad (uitgerekend in het centrum van Nederland) voor heel het publiek lelijk te kijk! Nooit hadden wij mogen geloven, dat onze Minister-president zich zou lenen voor een politieke demonstratie tegen de Nederlandse Bisschoppen. De P.v.d.A. beschouwde de rede van Dr Drees als de sterkste troef, maar hij was in werkelijkheid slechts een klave ren twee, in rode misdruk. Dr Drees' toespraak was niet verhef fend. Volgens ons idee put een Minister president niet uit allerhande blaadjes en bladen, maar uit degelijke, ernstig bestu deerde bronnen. Dr Drees had naar onze mening beter de principieel-draaiierige artikelen kun nen voorlezen uit het oerdegelijk partij orgaan van de P.v.d.A., Het Vrije Volk. Dan zouden alle kinderen van „Vadertje Drees" op slag begrepen hebben, welk een zegen voor Nederland het Bisschop pelijk Mandement is. Door dit optreden werd de eenheid van Nederland geschokt. Jammerlijk. Wij hopen, dat zij weer hersteld wordt. Maar hoe moet „Kadertje Drees" nog „Vadertje Drees" worden? Amerikanen^ en Rotterdammers hebben gisteravond, tijdens een serie binnensport wedstrijden in het Ahoy-gebouw, op spor tieve wijze eikanders krachten gemeten. Deze avond, waardoor zeer grote belang stelling bleek te bestaan, was op verzoek van de Marine te Rotterdam georgani seerd door de Basketball- en Volleyball- bonden, zulks in verband met het bezoek van de Amerikaanse Marine aan R'dam. Het begin van de avond werd gevuld i met volley-ball. Zowel door de Amerika- j v,. met vuutj-uau, -Buwei uuur ue AiuciiAtt- shopkeeper zijn nu de „missing link in nen ais door de Rotterdammers werd op- DAQBIAD VOOB SCHICDAM tM OMStPfAfM 76ste Jaargang No. 22500 De kantoren der Redactie en Adminl stratif zijn gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 66152. Gironummer J9U943 Abonnementsprijs f 6.25 per kwartaal f 2.15 per maand, t 0.50 per week Advertentieprijs op gewone Kolombreedte f i.ts oer millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele BI) contract gelden lagere tarieven, welke kolombreedte 1 o.afl oer millimeter nougle bo de administratie of DIJ de erkende ad vertentlebureaux verkrijgbaar «Dn Kampioenen tklelne advertentien) tot woorden so cent Elk woord meer 3 cent. Maximum an woorden Plaatsing uitsluitend bij vooruitbetaling Alle advertentie orders worden afgesloten en geplaatst overeen Kumstlg de Kegelen voor het Advertentiewezen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie, tussen 9—12.30 en 2—6 uur: blauwe plastic kinderportemonnaie, oude actetas, scheergerei in étui. Te bevragen bij de vinders: vulpen, E. Overdijk. Rotterdamsedijk 6a; huissleutel, H. Engelbert, West Frankelandsestr. t44b; erepenning, v. d. Kruit, Zalmstraat 25; pakje met koperen spijkertjes, P. Verboom, Rotterdamsedijk 248a; pak inh. boter, v. d. Linden, Boerhavelaan 84a; 5 kg.-gewicht, Touw, Numansdorpsestraat 11a; kinder portemonna.e, R Detiger v. Ruysdaellaan 68; kinderportemonnaie inh. ringetje, S. Tettelaar. Marconistraat 11b; kinderjasje, Roosmalen Paulus Potterstraat 21b; halsdoek Bontenbal, S. van Houtenlaan 33; zwarte lams, v. Katwijk, Hoofdstraat 245; damesshawl. v. d. Brand. Edisonplein 9; meisjesregenmantel Noordijk, uitvoer der van bouwwerk, Gem. Ziekenhuis; pad- vindersriem I'h. de Vette, Lekstraat 43a; sandaaltjes met steunzool, J. C. Jeup, Sin gel 180a; brum-groene shawl, C. Vitscher, Laurens Costs.rstraat 27; kindermuts, J. Pieterman. Anna van Burenstraat 15; ge breid vest, N. Romein Frans Halsplein 49a; groene oliedop van vrachtauto. F. Weber, Wilhelminastraat 16; bruin-zwart kortharige nor.d, A. Verhaal. Ooievaars- steeg 1; kinneriasje, R. Nefkens, Fr. Ha- verschmidtlaan 25. Het zij ons vergund, even mede te „deinen" op het door de afd. Schiedam van het CNHV aangesneden onderwerp (het hengelen in verpachte wateren). Met genoegen neemt ons dagelijks bestuur van de afd. Schiedam van de Algem. Hen- gelaarsbond (AHB) kennis van het ver krijgen van een beperkt aantal vergun ningen door de afd. Schiedam van het CNHV. Waarom? Omdat ons daaruit blijkt, dat het ge vreesde verbod niet van zo ingrijpende aard is, als ook door ons werd verwacht en dat de nodige soepelheid wordt be tracht. Doch waarom, afd. Schiedam van het CNHV, zo fel op ons reageren? Om dat wij al b-.reikt hadden, wat u nu ook is toegestaan? U kon toch weten, dat met vergunning van de pachter wel gehengeld mocht worden in het Voornsche Kanaal! Deze mogelijkheid is ook door onze af deling benut. Daar is niets absurds in. Gij! heer L. J. M. Lupker, hoofd- en afdelingsbestuurder van het CNHV, hebt toch reeds ruim twee iTiaanden voor wij vergunningen kregen, gehengeld naar het verkrijgen daarvan? Men leze in een dezer plaatselijke bladen van half Maart jj. uw meniing, waar gij. betiteld als goede Schiedammer" verklaart, dat er grote kans is, dat vergunningen worden verdeeld over Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Mogelijk, al weer volgens u, 100 vergunningen voor Schiedam. U was toen beter op de hoogte dan wijlVanwaar dus uw „edele" ver ontwaardiging? Zeer gegriefd was „men" omdat twee Rotterdamse AHB-afdelingen, visrecht verkregen in genoemd water. Bedenk dan o.a„ dat één dezer. n.l. de Rotterdamse h.v. „Rotterdam".' afdeling I aldaar, zeer geruime tijd dit water in pacht heeft gehad. Reeds in 1916 met in begrip van de wallen tegen betaling van f 1000 per jaar. Mede door haar financiën hebt gij in (uw) geliefkoosd water vele jaren vrij kunnen vissen, hetwelk zij op peil hielden oaar de witvis juist voor u van belang, zich in vrijheid kon voort planten. Ja zelfs werd meermalen door die afdeling cis uitgezet! Is u nog gerriefd. dat juist zij nu ver gunningen heef' gekregen? Zulks is toch begrijpelijk. Toch is Rotterdam I van de AHB 'n positief tegenstander van het ver bod. Het was ons bekend, dat onder zeer speciale voorwaarden een aantal vergun ningen door de pachter wonende te Hel- levoetsluis verstrekt mocht worden. Dat gij, at teling Schiedam van 't CNHV daarvan heen mogen profiteren, geluk er mee. Dat hiel mede de rust in hengelaars kringen is weergekeerd? Zulks zal vol gens ons ee si het ge"al zijn. als in dit mooie compiex wederom vrij te vissen is. Namens de atdeling Schiedam AHB: de waarn. secretaris J. v. d. Gaag, v. Marum- straat 5A, Schiedam. Door omstandigheden kon deze mede deling. een reactie oj* wat door ons bericht werd, eerst thans geplaatst worden. Naar w|J vernemen, heeft de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam het ere- doetoraat in de letteren verleend aan de Delftse literator Dirk Coster. de historie. „Ik wil ze hun geld eindelijk wel eens terug geven", merkt de laco nieke Engelsman op. Waarvan acte. Tussen 15 en 24 Juli zullen voor de mend van de Oude Haven in de Nieuwe Maas even boven de Spoorbrug nabij de lechteroever grondboringen wordèn ver richt. De boringen zullen geschieden mét een werkvaartuig van de gemeente Rotterdam en wel van 4 uur 's nachts tot 9 uur 's avonds. De scheepvaart wordt er op gewezen, dat vanaf het werkvaartuig aan beide zij den zijankers uitstaan. Dit werkvaartuig moet op ruime afstand en met matige snelheid worden gepasseerd. Indien de omstandigheden dit noodza kelijk maken kan de in Westelijke rich ting varende scheepvaart in afwijking van het bepaalde in art. 44 bis van het Bijzonder Reglement Rotterdamsche Wa terweg gebruik maken van de midden- doorvaartopening. Voor de in Oostelijke richting varende scheepvaart blijft het bepaalde in art. 44 bis van kracht. merkelijk goed spel geleverd. Nog spectaculairder echter waren de wedstrijden basketball, waarmee de avond werd besloten. De Yanks speelden fel en geroutineerd en de Rotterdamse ploeg, die meer dan eens moeite had het tempo bij te houden, moest dan ook het onder spit delven. Ook hedenavond zal er in het Ahoy-gebouw worden gespeeld. De toe gang is gratis. o Katholieke abituriënten, die in Septem ber aan de Nederlandsche Economische Hoogeschooi te Rotterdam gaan studeren, kunnen inlichtingen omtrent de Katholieke Studenten Vereniging „Sanctus Lauren- tius" inwinnen bij de volgende personen: de weleerwaarde pater J. P. A. M. Gadiot S.J. moderator van de vereniging, Een- drachtsweg 10, Rotterdam, tel. 28606, de heer J. W. M. Duncker, Persijnstraat 4, Rotterdam, tel. 39109 en de heer W. P- Susijn, Sweelinckplein 70, Den Haag, tel. 322569. De KLM heeft haar gerégelde dienst op Guatemala, welke tijdelijk was gestaakt wegens de moeilijkheden in dat land, vat. OVERLEDEN: E. Finson, 87 j„ weduwe van C. van Bloois. GEBOREN: Else. d. v. E. v Witsen en M J Scheffer; Magdalena M„ d. v. H. J. v. Raaij en C. C. M. Meijster; Eveline E., d v B. J. v. d. Veer en R. Mijlhoff, Ro bert, z! v. C. Koorengevel en T. E.v. Katwijk; Cornelia M„ d. v. N. J. v. d. Vlugt en C. M." Bakker; Johannes J. M„ z v J v. Houten en M. W. Voorwald; Carolina, d. v. M. P. Offerman en C .v. Dijk' Line, d. v. N. 77. Wamsteeker en A. Boer; Ida, d. v. J. D. Schewe en I. v. Eljk; Johanna Th. M„ d. v. H. W. Olst- hoorn en A. P. M. Ruijs. Na enkele weken rust genoten te heb ben, gaat H.B.S.S weer aan de training voor het nieuwe seizoen beginnen. Vooral aan het eerste elftal zal wel wat „gedok terd" moeten worden, maar ook voor de overige elftallen zal de training van groot belang zijn. De training zal onder de des kundige leiding staan van C. L. Poulus. Er zal worden getraind op het terrein Spieringshoek. Alle senioren en de A-ju nioren worden dan verwacht. VV. I. K. HANDBAL TOURNOOI UITSTEKEND GESLAAGD Darmes winnen twee eerste prijzen Voor een vrij talrijk publiek en onder redelijke weersomstandigheden hebben Wikkers (sters) en talrijke pasten-elftallen een serie prettige en sportieve wedstrijden gespeeld. Zodat, zoals de handbalvoorzit ter, de heer A v. d. Horst, bij het uitrei ken der prijzen memoreerde, op een ge slaagd tournooi kan worden teruggezien. Bijzonder prttig voor de Wikkers is, dat de twee Wik-dameselftallen beslag op twee van de vijf uitgeloofde bekers wisten te leggen. In de herenafdeling was bij de eerste elftallen Advendo en bij de tweede elftal len Lodewijk 2 de sterkste, terwijl in d? meisjesgroep de Avendo-meisjes zegevier den. Bij de lieren Advendo de sterkste In de eerste wedstrijd ontmoetten de Wik-heren het eerste elftal van Advendu. De Wikkers, die met ettelijke invallers uitkwamen, konden vooral in de verdedi ging de felle aanvallen van de gasten niet weerstaan. Rust 1—3; eindstand 3—7. De ontmoeting tussen Lambertus en Advendo gaf een duidelijk overwicht van Advendo te zien, wat resulteerde in een 72 nederlaag voor Lambertus. De laatste wedstrijd voor de Wikkers bracht hen een benauwde overwinning op Lambertus: 10—9. De vele aanvallen van de Wikkers leverden voor de rust negen doelpunten op, vooral door prima spel van St. van der Linden. Lambertus viel veel minder aan, doch wist door enkele mak kelijk verkregen doelpunten een 99 rust stand te bereiken. Na de rust was de enige goal voor de Wikkers: 109. In deze afdeling eindigde Advendo dus als eerste door twee fraaie overwinningen Dames 1 winnen beker Door terugtrekken van Spartaan was de dames-afdeling beperkt gebleven tot slechts twee elftallen: Wik 1 en Lode wijk 1. In de twee wedstrijden, die tussen deze beide elftallen gespeeld werden, toon den de Wiksters zich beide malen met 20 op overtuigende wijze de meerdere. De verdediging bij de dames was goed en in de voorhoede nam Kitti de Boogert enkele fraaie doelpunten voor haar re kening. Dames 2: prima spel en een beker Ook deze dames stelden niet teleur en wonnen, naar verwachting, zowel van de Pioniers- als van de Lambertus-dames. In de eerste wedstrijd kwamen onze stadgenoten in htt veld tegen de Lamber- tusdames en wonnen met 50. Het spel in de Wik-verdediging en voor,®° was uitstekend en voortreffelijk spel Lenie Odijk en Riet Suiker viel op. In de tweede wedstrijd, nu tegen_„® Jv niers, wonnen de dames in een sportieve wedstrijd met 62. De wedstrijd Pioniers—Lambertus werd door de laatste met 5—0 verloren. In deze afdeling eindigden de Wiksters dus door een tweetal verdiende overwin ningen op de eerste plaats. Heren twee op tweede plan De eerste wedstrijd van de heren was tegen Lodewijk 2, In een volkomen gelijk' opgaande wedstrijd, uitgedrukt in een 5—5 gelukspel, was de Wik-verdediging ver onder de maat en weerde K. Ruigrok zich in de Wik-voorhoede het best. in de wedstrijd Lodewijk—Pioniers maakte Lodewijk met hun tegenstanders korte metten en won met 10—1. De Wikkers wonnen van Pioniers in een zeer matige wedstrijd, waarin weer de Wik-verdediging faalde, met 73 en waar in de Wik-voorhoede vele goede schoten gekeerd zag door de goede doelverdedigoi van Pioniers. Lodewijk stond hier. dank zij een beter doelgemiddelde dan de Wikkers, boven aan en zag dus een grotere schotvaardig heid bekroond met e eneerste prijs. Meisjes eervolle tweede De meisjes, die in een afdeling van vi-r elftallen uitkwamen en dus drie wedstrij den moesten spelen, s5 5n ®en Lam bertus gelijk: 4—4. In de AdVendo-meisjes moesten dé Wiksters hun meerdere erken nen met 2—5 en in de wedstrijd tegen dï Pioniers waren onze stadgenootjes veruit de baas en wonnen met 5—1. Na afloop van het tournooi hadden le den en diverse gasten een genoeglijke avond, waar ei8en leden, bijgestaan door de „Herrie Makers" met hun mizikale talenten, voor de juiste stemming zorgden. 7.30: Maria Magdalena Priem-De Winter Passage Theater: Roman Holiday «alle leeftijden). Monopole Theater: Pijlen der Kiowa s (14 jaar). Stedelijk Museum: Dagelh^s van tot 5 uur. Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- Sl r'k8 Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek Geopend iedere middag van 24 Uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. De R.K. Leeszaal en bibliotheek is tot 12 Juli gesloten. Heden Kethel: Spelavond op speelplaats Kon. Julianaschool. Aanvang: 7 uur. Leiding; Teun Bouw. Woensdag Oosten: Autopedwedstrijd Corn. Dreb- belstraatB. Ballotsingel. Leiding „Het Singelkwartier". Aanvang 7 uur. Donderdag Algemene Volksdansdemonstratie en Volksdansfeest Plantage podium en voor plein. bioscopen Programma'* van 3 t/m 8 Joli: Arena: Lucretia Borgja (vulw.l. - «-uxor: De drift in het bloed (ontoelaatbaar). - Prins De trots van de zeemacht (14 j.L Harmonie: Kus des doods (volw.). - Victoria: Bandeloos /iQ 4 Colosseum: Zij, die zich verkopen (18 1 Centraal: Verdacht van zedenmisdrijf (18 i i. Rex: 0e twee straatjongens van Pariis' <14 FU 't Venster: De zevende sluier (14 J.U Capitol: Jungle-duivels (18 j.). Lutusca: De gevolgen van een misstap (volw I. Passage (Schiedam): Roman Holiday (a.l.). Cineac: Quo Vadis? (14 j.)* Met de demping van de bekende rechte s^oot in het Park, daterende uit de tijd van de vroegere landgoederen, maar niet meer passend in de huidige entourage, «al thans een begin worden gemaakt. De werkzaamheden vangen Vrijdag morgen om 9 uur aan. ROTTERDAM. 6 Juli. Veemarkt. Aanvoer in totaal 3803 dieren, als 420 vette koeien en enssen, 1061 stuks gebruikavee w.o. 310 t.b.c.- vrlj, 130 vette kalveren, 263 graskalveren w.o. 137 t.b.c.-vri), 611 nuchtere kalveren, 223 var kens. 212 biggen, 118 paarden, 60 veulens. 672 schapen o£ lammeren. 31 bokken of gelten. Weekaanvoer 5351 dieren. Prijzen: vette koelen le kw. 2.84—3,04, 2e kw. f 2.74—2.84. 3e kw. 2.242.64- vette kalveren 2.602.70. 1 2.40 2.50. 1.95-1-2.20; slachtpaarden ƒ2, 1.90, 1 80, alles per kg.; graskalveren 450, f 350, 230; nuchtere kalveren 65, 55. 50; biggen 70, 60. 40; veulens 350, 250, j 150; schapen 130. 110. 90; 1 smeren 85, 65, 55; kalf- koeien en melkkoeien ƒ1150, 975, 825; vare koeien 830. 730, 630; vaarzen 850, 700, 575; pinken 580, 480, 370, alles per tsuk. Aanvoer vette koelen als vorigeweck, handel kalm. prijzen als gisteren, prima s boven note ring. Vette kalveren aanvoer gewoon, handel willig, iets hoger in prijs. Graskalveren aanvoer even meer, handel redelijk, prijzen ruim prijs houdend Nuchtere kalveren aanvoer korter, handel goed. prijzen hoger. Biggen aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen onveranderd. Slachtpaarden aanvoer even minder, handel tamelijk en voorl niet lager in prijs. Veulens aanvoer als vorige week, handel redelilk. pHl- zen prijshoudend. Schauen aanvoer gewoon, handel kalm. prijzen stabiel. Lammeren aanvoer als vorige week, handel willig, prijzen ruim prijshoudend. Kalf- en melkkoeien, aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen °"ve.rahderd. Varekoeien aanvoer redelijk, handel tamelijk, prijzen ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen constant. T.b.c.-vrij vee aanvoer groter, handel stil. prijzen onveranderd. ROTTERDAM. 5 Juli 1954 3 Juli v.m.: 994 ton kolen Nijmegen; 300 ton kolen Helmond; 145 ton kolen Gouda; 80 ton sisal Leiderdorp- 300 ton tarwe Roermond; 250 ton tarwe Utrecht; 500 ton tarwe liggen/va ren; en een middenhal, welke laatste zowel 355 ton lood Amsterdam; 2 x 270 ton pitten voor exportruimte als voor vergaderzaal Zaandami gootonstammen Aayen; 199 to| dienst zou kunnen doen. Voorts komen "crpfa^^rvlïr. 57^"^ er een restaurant, een groot terras, win- 10 vietreizen. kels en kantoren. Ook overweegt men 5 Juli: 555 ton kolen Den Haag; 300 ton grg» nnHer dp pxnnsitiphai dip 18 m hnou -zol nen Maashees; 166 ton petr.cokes Druten; 186 a' °g ton pitten Maarssen: 83 stand, hout Vlaardin- worden, een grote ondergrondse garage ^en50 stand, hout Schiedam; 140 ton diversen aan te leggen. i Nijmegen. Het oorspronkelijke Plan voor een nieuw RAI-gebouw in Amsterdam dat zal worden opgetrokken op een terrein, begrensd door Scheldestraat, Scheldepleln en Beatrixpark in Zuid. heeft enkele wij zigingen ondergaan, o m. de volgende: het geheel een groter oppervlak te geven. Architect Bodon. die in samenwerking met de gemeentelijke dienst voor stads ontwikkeling dit ontwerp heeft gemaakt, gaat nu uit van een „drie-eenheid", n.l. een tentoonstellingsgedeelte,een congreshal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2