Nieuws uit STAD en OMTREK Bouwnummer 743 vordert goed m Hoe het onze vogels maken Het ziet er niet goed uit voor de j; houtduiven m Juli OUDE TUD Op het Bedrijf G De walvisvaarder bij Wilton-Fijenoord komt „uit liet staal" Geslaagd voor Examen? Geef een Vulpen of Vierkleurenpotlood TOUR DE FRANCE DONDERDAG DOOR ROTTERDAM MERCURIUS Uit die snede heugen Hulp WALDO-RIJSCHOOL De stem van de Lezer KETHEL VLAAR DINGEN ROTTERDAM Annie Meyer ten grave gedragen Voor duizenden guldens gestolen bij juwelier De autobotsing te Vlijmen Kind onder truck „Benalder" schuldig e Drie auto's vlogen op elkaar Staking bij Emba WOENSDAG 7 JULI 1954 PAGINA 2 89915 I CONTACTAVOND ST. JOZEFSCHOOL VOOR DE TOUR DE FRANCE TRAM- EN AUTOBUSLIJNEN BOEKHOUDER VERDUISTERDE f 2814 DE HONKBALWEDSTRIJD TEGEN DE AMERIKANEN BURGERLIJKE STAND ONGEVALLETJES BIJ DE WIELERWEDSTRIJD JEUGD-JOLIJT B. EN W. VERDEELDEN DE PORTEFEUILLES Ingrijpende verkeers-maat regelen; Westelijke tunnel buis tijdelijk gesloten In verband met het feit, dat de Tour de France-karavaan morgen door Rotterdam wordt geleid, zullen in grijpende verkeersmaatregelen worden getroffen. De renners, dié worden voorafgegaan door een reclamekara vaan, nemen de volgende route: Delft- weg Overschiese Dorpsstraat Rot terdamse Rijweg Burg. de Josselin de Jonglaan Rlijdorpplein Blij- dorpsebrug Abr. van Stolkweg Aelbrechtskade Rochussenstraat 's-Gravendijkwal Maastunnel 2j- uur: Stop' AANGEREDEN KRENTEBROOD De eerste ivaterhoentjes De oeverzwaluw Nieuwe gasten NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT j Tiveede broed In Znid Een Katholiek sprak Bij aanvaring op Waterweg: EXPOSITIE IN HET GROOTHANDELSGEBOUW MEISJE door bus gesneden EN OVERREDEN ARBEIDER IN DE KNEL l wee gewonden 350 Man legden het werk neer NEL). VRACHTKNMARKT EERSTE PAAL VOOR 72 WONINGEN IN PERNIS Advertentie. "t&w £pi Het in aanbouw zijnde voorschip van de walvisvaarder bij IF ilton-l ijenoord. üe nog ontbrekende voorsteven sectie van ongeveer 60 ton wordt aangebracht. Van een schilderij wordt wel eens gezegd, dat het „goed uit de verf' ge komen is. Men zou dit met een kleine variatie ook van een schip kunneu zeggen en wel dat het ,flgocd uit het staal' komt. Dit is blijkens een mede deling in het Wilton-Fijenoord-Nieuws met „Bouwnummer 743" het geval: Nadat in November 1953 de eerste kiel plaat voor de walvisvaarder was gelegd, is de bouw reeds zover gevorderd, dat de forse afmetingen van deze drijvende fabriek duidelijk tot uiting komen. Het «edeelte van het schip, hetwelk is tussen machinekamer en voorpiek en onder het fabrieksdek is vrijwel gereed. Op 't fabrieksdek zijn al enige beender- kookketels (met een gewicht van 30Jon per stuk) geplaatst. evenals een aantal separatoren. Deze separatoren Cm goed Nederlands „afscheiders") om de traan uit de verkregen vloeibare massa af te scheiden. Met meer dan belangstelling heb ik Dinsdagavond geluisterd naar de radio toespraak van pater P. Wesselmg Heoevel?nezullen dat volledig begrepen hebben?, vooral toen zijn eerw. dat alles met enige citaten weergaf, over de vol strekte gehoorzaamheid van de katholle ken, aan de door God gestichte Kerk en Zijn opvolgers, de bisschoppen. B1l7n°"dej;e waarde had zeker het schrijven van Z H. Paus I.eo XIII aan een der bisschoppen, ik meen in Italië. Ondanks de vele jaren die daartussen liggen, blijft het nu nog zijn waarde houden. Ieder zal wel be grijpen, dat het ging over de Kaderdag van de P.v.d.A. Hoewel ik met meer tot de Jongeren" behoor, ben ik toch wel zo vrij de vraag te stellen of het nu met hard nodig is, dat in den lande de kath°" lieken zelf eens hun stem laten horen en in het bijzonder plaatselijk, om daardoor in het openbaar hun aanhankelijkheid aan onze bisschoppen te tonen en er naar te handelen. Laten de diverse standsorganisa ties en vakorganisaties zich daar°v" staan en ook bovenal de K.V.P. oorat zullen de katholieken moeten worden in gelicht hetzij met een massale versprei ding van de rede van pater Wesselmg en dan daarna een bekende spreker op een grootse bijeenkomst. Met dank voor plaatsing, A. v. D. Uit de hierbij geplaatste foto's valt duidelijk de voortgang van dit geweldige karwei af te leiden. Op het in aanbouw zijnde voorschip is de voorstevensectie van plm. 60 ton in wording. Deze sectie is met behulp van twee kranen en de achter dit werkstuk liggende balans opgehesen en op de juiste plaats aan de romp gelast. De huid is reeds vrijwel gereed. Op het fabrieksdek zijn in het midden 4 beenderkookketels aangebracht, waar bij de voorste ketel al is voorzien van twee toevoerkokers, die door het boven het fabrieksdek te construeren plandek zullen steken. Op het plandek worden de walvissen geslacht en de spek-, vlees- en beendermassa in de daarvoor bestemde ketels gedeponeerd. Er zijn al fundaties gelegd voor nog enige kookketels. Op het achterschip is duidelijk het fabrieksdek met separatoren en kook ketels waar te nemen. Klaar is tevens het tankdek, waarop acht Schotse ketels wor den geplaatst. Deze ketels worden met olie gestookt en dienen om de gehele fabrieksinstallatie van stoom te voorzien. De ca 25 ton wegende gietstalen schroefas uithouders worden thans stevig aan de huid bevestigd. Onder auspiciën van het Oudercomité van de St Jozefschool is gisteren de eer ste contactavond voor de ouders gehou den. Het betreft hier ouders van de leerlingen der vijfde klasse, die thans op georganiseerde wijze in de gelegenheid worden gesteld met de onderwijskrachten nauwer in contact te komen en het klasselokaal, waarin hun kinderen de kennis voor hun verdere leven wordt bij gebracht. te kunnen bekijken. Het ope ningswoord werd gesproken door de heer J. v. d. Knaap, lid van het Oudercomité. Wij komen morgenavond hierop nog nader terug. (Advertentie) Beloon hem of haar f Omdat morgen de Tour de France door Overschie komt, zal het van twaalf tot half drie niet toegestaan zijn van hier per auto of motor naar Overschie te rijden. De directeur van de Rotterdamse Elec- trische Tram maakt bekend, dat in ver band met de doortocht van de deelnemers aan de Tour de France op Donderdag 8 Juli a.s., de dienst op enkele tram- en autobuslijnen tussen 12.15 en 15.00 uur zal zijn gestoord. Alhoewel getracht zal worden door om leggingen de dienst zoveel mogelijk gaan de te houden, zal voor de volgende tram- en autobuslijnën rekening moeten worden gehouden met de mogelijkheid van aan zienlijke vertraging op de tramlijnen: 2, 3, 4, 15 en 17 en de autobuslijnen: 32, 33, 35, 36, 37, 40, 42, 50 en 52. De officier van Justitie bij de arron dissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft één jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar geëist tegen de boekhouder F. C. M. uit Schiedam. Verdachte was ten last gelegd ver duistering meermalen gepleegd. M. zou te 's-Gravenhage en elders in den lande in totaal 2814 hebben verduisterd ten nadele van de N.V. Van Puffelen. Door tegenslagen en onaangenaamheden thuis was verdachte gaan drinken en dobbelen, waardoor het geld als sneeuw voor de zon verdween. De verdediger schetste uitvoerig de om standigheden, die er toe geleid hadden, dat verdachte begon te verduisteren. Hij verzocht om uiterste clementie voor zijn cliënt en vroeg een geheel voorwaarde lijke straf. De honkbalwedstrijd van Schiedam 1 tegen Amerikanen van het te Rotterdam liggende eskader moest wegens de slechte weersomstandigheden worden afgelast. Pogingen, om deze wedstrijd alsnog te doen plaats vinden, zijn mislukt. GEBOREN: Hendrik M., zn van H. de Jonge en P. W. Kevenhörster; Pieternella J., dr van A. J. Schellekens en E. M. OVERLEDEN: A. Mes 79 j.; A. Th. van Es 62 j. Bij de wielerwedstrijd in de Gorzen zijn gisteren enkele ongevalletjes gebeurd. De 21-jarige melkbezorger W. F. uit S'pijke- nisse, die meedeed, reed in de Hagastraat op het publiek in en tegen een 13-jarige jongen op, die aan het hoofd werd ge wond. In de Groenelaan reed' bij de hoek van de Willemskade de 24-jarige sjouwer F. C. v. d. S. uit Overschie tegen een boom, toen hij de bocht te kort nam. Hij liep een bloeduitstorting in zijn linker been op en is door de Gen. Dienst naar zijn woning vervoerd. Om kwart over zevenen kon de heer Teun Bouw een hele schare jongens en meisjes op de speelplaats van de Kon. Julianaschool welkom heten. Ze werden in leeftijdsgroepen ingedeeld, om daarna naar hartelust te kunnen spelen. De meisjes met alle leidkringspelen, zoals „Schoorsteenveger ging op reis", De sleu tel van Engeland, Joepi Joepi enz. Da jongens hielden zich vooral bezig met spannende spelen en krachtprestaties. Vooral touwtrekken en Hond en been vielen zeer in de smaak. Na het spelen brachten enkele Kath. Verkenners een poppenkastvertoning, waarin Jan Klhas- sen niet tevreden was met de warme sjaal, die hij voor zijn verjaardag zou krijgen, omdat hij liever een voetbal had. Daarna voerden enkele meisjes uit Kethel een stukje op van „De bakker d:e een brood verkocht" en waar zelfs eén dokter aan te pas kwam. Al met al een avond vol afwisselingen van jeugd en jolijt. Nu de heer Weststrate is benoemd tot wet houder in de vacature J. L. Jonker, heelt het college van B. en W. de volgende ver deling van de portefeuilles vastgesteld: De burgemeester: algemeen beheer, politie, brandweer, B.B. en economische zaken. Wethouder Van Minnen, loco-burge meester: onderwijs, culturele zaken, sport en tak van dienst zwembad. Wethouder De Bruin: stadsuitbreiding, openbare werken, reinigings- en ontsmet tingsdiensten, grond- en woningdiensten. Wethouder Walstra: sociale zaken, zee vishal en handelsgebouw, energie- en drinkwaterbedrijven, tak van dienst fiat- gphouw en huisvesting. Wethouder Weststrate: financiën, volks gezondheid, volkscredietbank en perso neelszaken. Op de R.K. Begraafplaats Crooswjjk is hedenmorgen hét stoffelijk overschot van mevrouw Annie Meyer ter aarde besteld. Vertegenwoordigsters en vertegenwoor digers van de talrijke organisaties, waarin de overledene zulke veelal belangrijke en vooraanstaande functies bekleedde, woon den de sobere plechtigheden: eerst de II. Mis van Requiem in de kerk van St Lambertus, vervolgens de absoute en ter aardebestelling op het kerkhof, bij. Zo was deze even sympathieke als in vloedrijke figuur voor de laatste maal omringd door degenen die gedurende haar lange, immer arbeidzame leven met haar mochten samenwerken en haar lief kre gen. Immers steeds was zij een toonbeeld van geestkracht en werkzaamheid, welke werden gedragen door diep geloof en liefde voor haar medemens. Niet ten on rechte werden haar grote verdiensten voor de gemeenschap door H. M. de Koningin erkend met haar benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; voorts was mevr. Meyer draagster van de Medaille Reine Elisabeth, haar toegekend voor de wijze waarop zij hulp verleende aan Belgische kinderen tijdens de eerste wereldoorlog weer een ander facet van haar veelzijdige persoonlijkheid., 500 Horloges, 600 ringen en 40 armbanden verdwenen Vannacht ontdekte een agent van po litie, dat een ruit Van de juwclierszaak van R. v. d. B. aan de Westkruiskade te Rotterdam vernield was. Er bleek in gebroken te zijn. Volgens een voorlo pige schatting zijn er 500 horloges, 600 ringen en 40 gouden armbanden ter waar de van vele duizenden guldens verdwe- GROOTSTE SORTERING Lange Haven 77 SCHIEDAM Pleinweg (geasfalteerde rijbaan) i Bree Breeweg viaduct Varken- I oord Marathonweg Stadionweg Burg. van Sli.ipelaan Rijksweg lfi naar Dordrecht. De reclame-auto's worden te plm 12.30 uur en de renners te plm 14 00 uur aan de grens van de gemeente verwacht. Tus sen plm 12.15 en 14.45 uur zal op boven, genoemde wegen beslist geen verkeer worden toegelaten, terwijl hierop gedu rende genoemd tijdsverloop bovendien niet zal mogen worden geparkeerd. Van 1145 uur af zal op de oude Delftweg in de richting Delft geen rijverkeer meer mogelijk zijn. Getracht zal worden om dwars op de route kruisend verkeer toe te laten totdat de kop van de karavaan in aantocht is. Het verkeer met motorrijtuigen, ko Op de Vlaardingerdijk is de 57-jarige metaaldraaier H. V., wonende te aa^" j 0ndanks het minder gunstige weer gaat dingen, toen hij op zijn £'eta alles in de natuur echter rustig zijn gang van Wilton-Fijenoord °P erd'doo; I en dientengevolge bemerken wij al heel door een auto aangered,en. 1 veej jong vogelleven in bos en veld. de voorruit gedrukt_ en_bekwam^ vooral in de weiden wemelt het op het Zo behoort dan de zomermaand ook al weer tot het verleden. Helaas was het wieer over het algemeen niet in overeenstemming met de naam van deze maand, zoals eigenlijk de weersgesteldheid gedurende het afgelopen halfjaar niet aan de verwachtingen heeft voldaan. dingen aan het hoofd. Men heeft hem in de verbandkamer van de werf verbon den. ogenblik van jong grut: kievieten, grut to's, tureluurs, kemphaantjes en scholek sters. De oude vogels zijn buitengewoon agressief bij de bescherming van hun kroostt en zelfs schromen zij niet om voor bijgangers, die wat erg dicht bij hun jon gen komen, hevig roepend aan te vallen. Het zijn overigens schijnaanvallen en heb ben derhalve niets om het lijf. Ik zag zelfs jonge grutto's, die al heel aardig konden vliegen. Als we een paar weken verder zijn en alle jonge weidevo gels de vliegkunst voldoende meester zijn, verlaten oude zowel als jonge vogels de broedplaatsen en verwisselen deze voor slikken en schorren, waaraan ons land ge lukkig nog zo rijk is en waar we na de broedtijd tot het intreden van de vorst veie duizenden vogels kunnen aantreffen. Ter gelegenheid van de verschillende feestdagen zal het R. K. Parochiaal Arm bestuur afdeeling St. Antoniusbrooden, morgen-namiddag 30 Dec. 1899) na 12 uren uit de gelden voor bedoeld liet- dewerk bijeengebracht, aan al de be- Vogelzang in 't bos deelde armen een fijn krentebrood, door v agei «8 Schiedamsche bakkers te leveren, uit- In het bos valt de vogelzang nog bR reiken zonder mee. Terwijl ik dit schrijf, begin Nogmaals willen wij er op wijzen, dat i juü horen wij vrijwel alle zangers nog, de betrokken afdeelmg hoewel het aantal zingende exemplaren zegd „koeren" nog de gehele dag, ofschoon zij overigens weinig reden tot zingen heb ben, aangezien de minister enige tijd ge leden heeft bepaald, dat het in het belang van de landbouw aan houders van een jachtvergunning geoorloofd is om deze vo gels te schieten. Zelfs wordt bij inlevering van een stel vleugels bovendien een pre mie van 0.75 betaald. Ik hoop, dat er niet te veel geld aan premies behoeft te worden uitbetaald, want ik vind het ge- koer der houtduiven altijd bizonder gezel lig. Ook de kleinere verwant, de holenduif of kleine bosduif is tot en met 31 October van dit jaar onbeschermd, maar voor het doden van deze vogel wordt geen premie betaald. Alleen de tortel, de enige duif, die in het najaar naar het Zuiden trekt, is en blijft beschermd. eerste jonge de gelden aan -- - van het R. K Pal'. Armbestuur voor St Antonius-Brooden afgedragen, uitsluitend aan de armen dezer stad ten goede komen; eene mededeeling, die zekei voor velen een aansporing te meer zal zijn, om dit zoo schoone liefdewerk te begunstigen. Nwe Schiedamsche Courant, van oU December 1899). zich op op de grote blaren van waterlelie en gele plomp, waar zij, zo klein als ze zijn, met grote passen over de grote drijvende blaren wandelen, op zoek naar alles wat eetbaar is. Uiteraard worden zij de eerste tijd door de oude vogels bijgevoerd. Tegen de tijd, dat de jongen van het tweede i broed ter wereld komen, zijn de eers'.e jongen al bijna even groot als hun ouders en wat het leukste is, deze jongen helpen 'I hun ouders nu bij het voeren van hun kleinere broertjes en zusjes. Om zo te zeg gen een ideaal huishouden. Nog geen week geleden ontdekte ik aan de buitenkant van de stad enkele nestjes of liever gezegd nestgangen van de oever zwaluw. Het is een klein bruinachtig zwa luwtje, kleiner dan de andere leden van de zwaluwenfamilie. De oeverzwaluw, de naam zegt het reeds, graaft zijn nest in steile oevers van slootkanten en afgravin gen. Zo ook hier. Men had een vrij brede sloot nogal steil afgegraven, hetgeen spoe dig door enkele paartjes oeverzwaluwen werd ontdekt, die er onmiddellijk hun gan gen gingen gravern Deze horizontale gan gen, soms wel een meter diep, hebben aan het einde een uitholling, waarin de eitjes worden gedeponeerd. Het is haast niet te begrijpen hoe deze kleine vogeltjes met hun uitermate korte en zwakke pootjes zoiets tot stand kunnen brengen. Enkele jaren geleden hadden zich enkele paartjes gevestigd tussen de stenen van de glooiing van een der binnenhavens mid den in de stad. Of dit nu niet goed uit gepakt is, weet ik niet, maar in ieder ge val zijn ze daar een volgend jaar niet meer teruggekeerd. Zo'n steile slootkant, waar ze danig moeten graven, schijnt hun bouw drift beter te bevredigen. OAOBtAO VOOf SCMIfPAM fN C 76ste.Jaargang No. 22501 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18, telefooD 66152 Gironummer 590943 Abonnementsprijs f 5 25 per kwartaal f 4 15 per maand f 0 50 per week Advertentieprijs op gewone f ..15 per millimeter 'ruogte ingezonden Mededelingen op redactionele BÜ contract gelden lagere tarieven, welke kolomnreedte I l.ar per millimeter noogte DO de administratie ot ou de erkende ad vertentiehureaux verkrligtiaar zijn Kampioenen (Kleine advert en uen) tot woorden 60 cent Elk woord meer 8 cent Maximum 6ti woorden Plaatsing uitsluitend DIJ vooruitbetaling Alle advertentie orders worden atgeslotei en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentiewezen. kolumbreedti wel veel kleiner is dan een of twee maan den geleden. De merels weren zich vooral geducht en ook de zanglijsters horen wij op ieder uur van de dag. In de omgeving van de Oudedijk verne men we nog steeds de koekoeksroep, doen als deze maand een week of drie oud is, zullen wij deze niet meer horen; dan is het weer voor een jaar gedaan. Tuinfluiter, spotvogel en tjiftjaf zingen ook nog volop, hoewel toch ook in mindere mate dan enkele maanden geleden. Dat vindt zijn oorzaak hierin, dat de vogels het zo langzamerhand te druk krijgen met voedselzoeken en voeren der jongen. Heel wat jonge vogels zijn intussen al uitgevlo gen en hebben dientengevolge de ouder lijke woning voor goed verlaten. Als zij eenmaal het nest hebben verlaten, keren zij daarin niet meer terug. Zo zien wij b.v. op grasvelden en andere open plekken in het bos en daarbuiten merels en zanglijs- die hun van honger schreeuwend Dezer dagen zag ik de waterhoentjes peddelen. De waterhoentjes hebben dikwijls ook meer dan een legsel per jaar. De jongen van het eerste broed blijven lange - - t.u fn tijd bij vader en moeder/zelfs als moeder i enige vanuit de schuiltcnt heb kunnen fo al weer het tweede legsel bebroed. Bij I tografcrcn. voorkeur houden de jonge waterhoentjes I Hierover een volgende maal meer. In de buurt van de oeverzwaluwtjes ont moette ik de laatste vvcken verscheidene vogelsoorten, die nog niet eerder in Schie dam hebben gebroed en waarvan ik er kroósf'öp wormen en andere dergelijke lekkernijen tracteren en het is aardig te zien, hoe gulzig die jonge vogels eigenlijk Sommige merels en lijsters zijn al aan een volgend broed begonnen, en in sommi ge gevallen komt er nog wel eens een der de bovendien- Ook de houtduiven zingen ol beter ge- mende uit de richting Den Haag wordt, bij aankomst van de Tourkaravaan, op de Rijksweg nr 13. nabij de Schielaan afge takt en via de volgende met rood-geie pijlen aangegeven wegen naar de stad en verder geleid Zestienhovonsekade Kleiweg Xerxesweg Schieweg Schiekade Hofplein Coolsingel Blaak Posthoornstraat Rederijstraat Boompjes Maasbruggen Motorrijtui gen met een asdruk van meer dan 3 ton worden niet via de Xerxesweg maar via Hillegersberg naar de binnenstad geleid. De Blijdorpsebrug wordt zo laat moge lijk afgesloten voor het verkeer in de richting Den Haag. Uitsluitend personen auto's en lichte vrachtwagens kunnen dan via een bepijlde route, lopende via de Xerxesweg Kleiweg Bovendijk en Hofweg de Rijksweg nr 13 (richting Den Haag) bereiken. De Westelijke Maastunnelbuis (richting Rotterdam-Zuid) zal te plm 1215 uur voor het verkeer worden afgesloten. Het verkeer voor Rotterdam-Zuid en verder zal daarna via de Maasbruggen moeten rijden. Snelverkeer, komende uit de rich, ting Dordrecht (I.Tsselmonde) wordt van 12.15 uur af vla de Stadionweg en de- Oranjeboomstraat naar de Maasbruggen geleid. Rotterdam-Zuid is voor dit ver keer dan te bereiken via de Varkenoorri j sebrug. Het verkeer over de Rijksweg 16 in de richting van Dordrecht zal over de i linker rijbaan van deze Rijksweg worden geleid. Behalve de hiervoor genoemde maat- regelen zullen nog verschillende kleinere verkeersomleggingen noodzakelijk zijn Met de R E T en andere vervoersonder nemingen is overeengekomen, dat de tram- en buslijnen zich aan de verkeers regeling zullen aanpassen V ertragingmi Het is te verwachten dat een en ander grote verkeersstremmingen zal teweeg brengen. In verband biermede dient men. ook buiten de door de Tourkaravaan te volgen route, met ernstige vertragin gen rekening te houden. Deze vertragin gen kunnen worden beperkt indi'-n met de aanwijzingen van de politic stipt en onmiddellijk opvolgt. Vier slachtoffers in het ziekenhuis Omtrent het auto-ongeluk te Vljjmen, waarover wij gisteren benentten, verne men wij nader, dat de G.G.D. uit Den Bosch aan de slachtoffers de eerste hu'p heeft verleend. Twee kinderen konden ter plaatse worden verbonden. Vier vol wassenen en twee andere kinderen wer den naar een der ziekenhuizen in Den Bosch overgebracht, dus niet alle acht personen, zoals eerst gemeld Vier slacht offers moesten ter verdere verpleging in het ziekenhuis achterblijven. Allen had- Wij kregen een vel van Het Vrije Volk aangereikt, waarop stond gedrukt; „Geef deze krant door!". Iedereen moest hem lezen, zo gewichtig was de inhoud. Hier stond volledig afge drukt de rede, welke een katholieke P.v.d.A.-man (Geert Ruijgers) heeft ge houden op de kaderdag te Utrecht. Wij lazeneen tragedie. Wij mogen niet twijfelen aan de op rechte katholiciteit van Geert Ruijgers, die voor de duizenden in de Beatrixhal uitriep: „Bovenal is de Kerk mij dierbaar!" Dat is mannentaal tegenover socialisten. Uit deze rede begrijpen wij het ge wetensconflict, waarmee Geert Ruijgers te kampen heeft en waarop hij verschillende malen doelde. Niet genoeg kunnen wij ons katholiek meevoelen met deze man beklemtonen en veel bidden voor de goede oplossing van het conflict, waarin hij en zijn kleme gtoep katholiek-socialistische vrienden geraakt zijn. De rede, die Het Vrije Volk afdrukt laat deze pijnlijke gewetensstrijd schrijnend uitkomen. Hier sprak een man, die als katholiek wil getuigen in de P.v.d.A. Maar dit katholiek getuigenis wordt niet begrepen en kan niet begrepen worden door zijn humanistisch-socialistische vrien den. Velen hunner sluiten zich in hun zuiver aardse levensbeschouwing af voor God en geloof. Tragisch. Hoe propagandistisch-handig werd de katholiek Ruijgers door dit socialistisch kadercongres uitgebuit. Natuurlijk hebben de sprekers van te voren met elkaar over legd. wat ieder zou zeggen. Geert Ruijgers bejubelden zij luide, lieten hem uitroepen: „Bovenal Is de Kerk mij dierbaar". En hem eindigen met: „Leve de Partij van de Arbeid -!". En hiervan verklaren de bisschoppen het lidmaatschap voor katholieken onverant woord. Deze katholiek, toegejuicht door het congres, had eens moeten uitleggen, waar om de bisschoppen gelijk hebben. Maar dit paste waarschijnlijk niet in de opzet van de P.v.d.A.-kaderdag, die de handschoen opnam tegen de bisschoppen 1 In de Tweebosstraat is gistermiddag de 8-jarige Francisca Plaizier uit de Mart. Steijnstraat, plotseling tegen een langzaam rijdende truck met oplegger gelopen, waarvan de bestuurder onmid dellijk remde. De truck was met 6 ton ijzer beladen. De achterwielen bleven op het onderlichaam van het kind staan, dat in ernstige toestand in het Berg wegziekenhuis ter verpleging opgeno men moest worden met een bekkenbreuk en een gebroken dijbeen. An de brutale diefstal verdrong ziek een grote menigte kijklustigen voor de vernielde ruit. Het Engelse stoomschip „Benalder" draagt de schuld van de aanvaring op 28 Maart met het Engelse motorschip „Crownborough Beacon" nadat beide schepen van Rotterdam uit de Nieuwe Waterweg waren uitgevaren. Aldus oordeelt de Raad voor de Scheep vaart over een ongeval, veroorzaakt doordat de „Crownborough Beacon op die dag wegens een klein motorgebrek, j voor anker ging zodra de loods van boord was gegaan. Men moet aannemen, aldus ae naad j voor de Scheepvaart, dat de „Benalder" over een afstand van ten minste een mijl i en gedurende ongeveer vijf minuten is doorgevaren in de richting van de „Crow- borough" die voortdurend te zien was nadat de loods van boord was gegaan. Mononole Onoplettendheid en ook onvoorzichtig- (14 'aar{- heid door een te sterk steunen op routine acht de varing. Vanaf 15 Juli a.s. zullen een 20-tal wer kende leden van het Kunstenaars Cen trum te Bergen N.H., hun werken expo seren in het Groothandelsgebouw. De ten toonstelling, welke is ingericht tn de hall cp de 7e verdieping, zal worden geopend door de burgemeester van Rotterdam, de heer G. E. van Walsum op Donderdag 15 Juli a.s. des voormiddags 11 uur. De opening zal worden bijgewoond door de heer dr W. Huijgens, burgemeester van Bergen N.H. en de heer G. A. Giltay Veth van het Ministerie van Onderwijs, gunsten en Wetenschappen. Op deze expo sitie, die niet alleen schilderijen, gouaches en aquarellen zal bevatten, maar ook beeldhouwerk en naaldkunst, zullen zowel oudere als jongere kunstenaars vertegen woordigd zijn, zodat mede ook door de uiteenlopende inzendingen, de bezoeker een algehele indruk krijgt van hetgeen momenteel in Bergen wordt gepresteerd. De tentoonstelling is tot en met 15 Augus tus a.s. dagelijks geopend en gratis toe gankelijk. Gistermorgen is de 18-jarige M. E. M. Ritmeijer uit de Bingleystraat, ernstig gewond toen zij op de Lage Erfbrug door een autobus „gesneden" werd. De chauf feur had haar niet gezien en sloeg rechts af. De achterwielen reden over de bo venbenen van het meisje, dat in het Sint Franciscus-Gasthuis opgenomen moest worden. Op het terrein van de Gasfabriek aan de Galiteïstraat is gistermiddag de 40- jarige fabrieksarbeider M. A. van Sab- ben van de Wolphaertsbocht. bekneld geraakt tussen een ijzeren plaats van 1000 kg en een paaltje. Hij brak de linkerbovenarm en liep snijwonden aan de rug op, zodat hij naar het Berg wegziekenhuis vervoerd moest worden. o Passage Theater: Roman Holiday (alle Theater: bijlen der Kiowa's Zanglijster niet loer voor de jongen. Op de Westzeedijk ontstond gistermid dag een aanrijding tussen drie auto's door dat een ervan op de tramrails slipte. De bestuurder daarvan, de 30-jarige J. v. Wijngaarden, uit de Brielselaan en zijn bijrijder, de 32-jange chauffeur H. Ernst uit de Oostmaaslaan, moesten baar het Coolsingelziekenhuis ver voerd worden. Twee personenauto's en een vrachtauto werden zwaar bescha digd. Het tramverkeer vqn de lijnen 10 en 15 had een kwartier vertraging. Hedenmorgen brak een staking uit In de Emballagefabrieken en Houthandel N.V. Emba aan de Stadionweg te Rotter dam. Bii deze staking, die klaarblijkelijk ver- band houdt met de looneisen, zijn 350 den snijvvonden en enkele daarbij ook een nlan betrokken. De staking brak uit buiten de officiële vakbonden om. Ver tegenwoordigers van deze vakbonden hebben zich in verbinding gesteld met dc directie om de moeilijkheden te be spreken. - pen -kju Stedeljjk Museum: Dagelijks van 2 tot Raad de oorzaken van de aan- 5 uur Tót 31 Juli óók Van Goghtentoon- stelling R.K Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek Geopend iedere middag van 2—4 uur. behalve Maandag en iedere avond van 78 30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6 30—8 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondae na de Hoogmis. De R.K. Leeszral en bibliotheek is tot 12 Juli gesloten. hersenschudding opgelopen. ROTTERDAM. 6 Juli 1954 5 Juli n.m.: 102 ton gerst Deventer; 220 ton gerst Doesburg; 400 ton granen Leeuwarden; 100 ton granen Beringen; 105 ton graner. Zwolle: 200 ton mais Veghel; 400 ton kali Mep- pel; 264 ton kali Veghel; 191 ton veevoeder Leeuwarden; 90 top haver Venlo; 157 ton tarwe VV'estzaan; 300 ton stukgoed Amsterdam. Totaal 46 reizen. 25 vletreizen 6 Juli vm.: 100 ton tarwe Utrecht: 245 ton granen Lochém: 55 ton granen Ben. Leeuwen- 203 ton lood Utrecht; 129 stand, hout Steen bergen- 221 ton gerst Den Bosch; 70 ton havei Andel; 70 ton haver Wageningen; 350 ton stuk goed Amsterdam. Maandagmiddag om twee uur is te Pernis de eerste paal geslagen voor de bouw van een complex van 72 eengezins woningen met 8 garages Aannemer is de i firma C. A. van den Bos te Dordrecht. I Heden Oosten: Autopedwedstrijd Corn. Dreb- belstraatB. Ballotsingel. Leiding „Het Singelkwartier". Aanvang 7 uur. Donderdag Algemene Volksdansdemonstratie en Volksdansfeest Plantage podium en voor plein. Gecostumeerde optocht „Zwaan kleef aan" Verzamelen 7 uur op het terrein van S.V.D.P.W. achter de Parallelweg. Eerst, wordt met. de verklede jongens en meisjes g-espeeld, daarna een optocht over de Parallelweg—Oversphiesestraat— SingelOosterstraat en enkele andere straten, om dan over de Kam. Onneslaan weer naar de Parallelweg te gaan en daar te ontbinden. Willende ouders hun kinderen helpen met verkleden? l«) l I I'Ml> l M toneel en muziek BIOSCOPEN programma's van 2 t/m 8 Juli: Arena: Lufcretia Borgia (vdw.). Luxor: De drift in het bloed (ontoelaatbaar). Prins-s: De trots van de zeemacht 14 u). Harmonie: Kus des doods (volw.). Victoria: Bandeloos <18 j.). Colosseum: Zij, die zich verkopen (18 1.1. Centraal* Verdacht van zedenmisdrijf (18 i.). Rex: Oe twee straatjongens van Parijs (14 1.1. 't Venster: De zevend^ sluier (14 j.). Capitol: Jungle-duivels (18 J.l. Lutusca: De gevolgen van een misstap (volw Passage (Schiedam): Roman Holiday (a.l.). Cineac: Quo Vadis? (14 j.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2