AFLOSSING DER WACHT IN DEMOCRAZIA CRISTIANA De Gasperi maakt plaats voor Fanfani Op hel Bedrijf Reclame AM PTT jonge krachten U zult versteld staan VAN s NELLE'S THEE COSTUUMS van der Veer PLAATST EEN KAMPIOEN OBLIGATIELENING SINT CLARA STICHTING Gezelligheid op de autoweg Washington overweegt 'n „Lijnbaan V' Kampioenen J 01 KAMGAREN \wd Uitgifte van f 2.800.000 4 pet 30-jarige obligaties a pari Geen impasse in Uniebesprekingen Utrechtse jaarmarkt hersteld Koningin bezocht De Klokkenberg Praags protest tegen grensoverschrijding Pjoen's kabinet toch geaccepteerd Maakt R.K. VROUWELIJKE VERPLEEGHULPEN AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG >1 I 1 W 0** DONDERDAG 8 JULI 1954 VAGINA 6 Einaudi's opvolger Patiënt kan nergens tegen Informeel overleg ivordt voortgezet SPAARKAS BELEGGING R.K. KERKELIJKE LENINGEN Ook even op bezoek bij de ernstige patiënten BENOEMING GEZANT IN FINLAND KON. ONDERSCHEIDINGEN VOOR MILITAIREN Dr G. BROUWER C.S.Sp. NAAR NIEUW-GUINEA REINILDASTICHTING KRIJGT EIGEN BEGRAAFPLAATS TE KOUD VOOR DE OESTERTEELT Rotterdams voorbeeld werkt inspirerend E. R. K. LEVENS VERZEKERING MIJ Dividend weer 7 pet Personeel gevraagd Goederen aangeboden administratieve kracht loketambtenaar telegrafiste/telexiste telefoniste WERVINGSCOMMISSIE PTT hoe geurig en krachtig deze thee is. En zo voordelig in 't gebruik Maar 't is dan ook Het rode pakje met 10 cadeaupunien Hoogstraat 174 Schiedam k (Van onze Romeinse correspondent). ROME, juli 1954. Op het V\jfde Nationale Partij-Congres van de Democrazia Cristiana, dat verle den week te Napels werd gehouden, heeft de „stroming" van Fanfani een overweldi gende overwinning behaald. En waar deze partjj de grootste van he land is, is Faa- fani thans de belangrijkste figuur gewor den. Dit kan ingrijpende consequentie: hebben. Merkwaardig is het verloop geweest: De Gasperi opende het Congres met een ma gistrale redevoering, die vele uren heeft geduurd. Hij ging na een historisch overzicht tot een grootse toekomst-teke ning over. En later, bij het zich aftekenen van de diverse antithesen die zich con cretiseerden in de diverse moties bleek, dat De Gasperi (centrum) zich geheel ach ter Fanfani schaarde, waardoor de cen trum-links koers een feit was geworden. Fanfani's overwinning betekent een ver nieuwing van de partij. Of beter gezegd: een verjonging. De Gasperi is van de kaart en daarmede de ganse generatie van de prae-fascistische Partito Popolare. Wei werd de oude leider geestdriftig gehuldigd, wel werd hem met grote aandrang ver zocht om opnieuw de functie van partij secretaris te willen aanvaarden, maar het is duidelijk, dat het tijdperk-De Gasperi definitief tot het verleden behoort. En dat thans de katholieke „jongeren" aan het bewind zijn gekomen. Op het moment, waarop wij schrijven is nog slechts de samenstelling van de nieuwe partijraad bekend. Tal van oude en invloedrijke exponenten zijn eruit ver dwenen: met name de vertegenwoordigers van rechts, zoals Tögni, Pella, Piccioni, Gonella, Del Bo en vele anderen. Een ieder houdt zich thans bezig met de vraag, als staatshoofd zal aftreden. Het staat de finitief vast, dat deze, thans 80-jarige staatsman zich onder geen voorwaarde herkiesbaar zal stellen. En De Gasperi is vrijwel de enige, op wie de meerderheid van het Parlement, dat in verenigde zit ting van beide Kamers het nieuwe staats hoofd moet kiezen, zich zal kunnen vere nigen. Daarbij heerst alom de overtuiging, dat De Gasperi met zijn zeer groot gezag in het buitenland verreweg de meest ge schikte zou zijn om Einaudi op te volgen. (Wij willen hier nog bij aantekenen, dat óók diegenen, die zowel binnen de De- mocrazia Cristiana als daarbuiten meer of minder fel tegen De Gasperi zijn ingeno men en die hem een al te persoonlijke in menging in de landspolitiek verwijten, dat ook zij hem zeer graag als president van de Republiek in het Quirinaal zouden zien. Want afgezien van zijn onvergelijke lijke politieke ervaring en zijn spreek woordelijke handigheid, (die hem in be paalde crisis-omstandigheden zeer goed van pas zouden komen), biedt deze hoogste functie het „voordeel", dat de titularis zich zorgvuldig en consequent boven en buiten de politiek moet houden. En dit is nu juist, wat men in brede kring De Gasperi zou willen zien doen Het meest waarschijnlijke lijkt op dit moment, dat hij dus de hem aangeboden functie van partij-secretaris voor het ogenblik zal aanvaarden, uiteraard met Fanfani of een van diens gedelegeerden als rechterhand om dan eind Septem ber af te treden, ten einde zich in Luxem burg aan de belangrijke internationale organisatie te kunnen wijden. Met dan als verder-verwijderd, (maar alleszins waar schijnlijk), verschiet: het presidentschap van de republiek, dat een waardige en verdiende bekroning zou vormen van een bijzonder interessante en historische poli tieke carrière! De Sint Clara Stichting (R. K. Zieken huis) te Rotterdam-Zuid gaat over tot de uitgifte van 2.800.000 4 pet 30-jarige obli- gatiën in stukken van nom. 1.000 en 500 aan toonder, waarvan 800.000 op inschrjjvingsvoorwaarden zijn geplaatst. De inschrijving op de resterende obli- gatiën tegen de koers van 100 pet zal openstaan op 15 Juli a.s. bij de Neder- landsche Credietbank, Fa. Lentjes Drossaerts, Arnold Gilissen's Bank, Effec tenkantoor Schretlen Co. en bij Bax' Bank N.V., Coupons per 1 Febr. en 1 Augustus. Wie tonW^fanfani"56"1643113 De officiële notering ter beurze van zijn. De Gasperi of Fanfan Amsterdam zal worden aangevraagd. Hierbij moeten twee omstandigheden Eventuele belastingen op de rente als worden belicht, die de achtergrond vor-1 - - men van deze kwestie. ;uele zodanig komen ten laste van de Stichting. De aflossing zal geschieden a pari. Ver sterkte of algehele aflossing voor 1 Augustus 1958 zal niet kunnen ge schieden. T.a.v. het doel van de lening wordt op gemerkt, dat het bestuur heeft besloten tot verdere uitbreiding van het zie kenhuis en wel met een aantal van on geveer 150 bedden. Door deze belang rijke uitbreiding wordt een capaci teit van 275 bedden verkregen. De uitbreiding is onvermijdelijk en voor de stad Rotterdam van groot belang. De kosten zijn begroot op 18.000 per bed. Om te komen tot een volledig ziekenhuiscomplex is 't architectenbureau J. P. L. Hendriks, W. van der Sluys en L. A. van den Bosch opdracht gegeven het bouwproject nader uit te werken. Ter bestrijding van de bouw- en inventaris kosten wordt de onderhavige lening uit gegeven. Een door het accountantskantoor Preyer en De Haan samengestelde ex ploitatiebegroting, gebaseerd op een ca paciteit van 275 bedden, toont bij een bezetting van 85 rct, na afschrijvingen en gemiddelde rentebetaling een voor delig exploitatiesaldo van 19.200. De inkomsten zijn begroot op 1.226.500. de totale uitgaven op 1.207.300. Na deze uitbreiding zal een bedrag van ruim zien zii sDoken f 4.000.000 geïnvesteerd zijn. De kost- Nooit hee h iemand het in zijn hoofd I prijs per bed laat zich dan berekenen gehaald om te zeggen dat de Socialisten op ongeveer 14.700, terwijl deze m de tweede, of derde-rangsburgers waren. ««wallen van ziekenhui- Enkele weken geleden werd De Gasperi tot voorzitter gekozen van de Europese Kolen- en Staal-Gemeenschap, welke functie op 1 October a.s. aanvangt. Het is duidelijk, dat het voor De Gasperi prac- tisch niet mogelijk zou zijn, om deze func tie te verenigen met een zo belangrijke binnenlands-politieke post als het partij- secretariaat van de Democrazia Cristiana. Bovendien wordt met toenemende hard nekkigheid verteld, dat De Gasperi die thans 73 jaar oud is er hard over denkt zich candidaat te stellen voor de vacature, die in Mei van het volgend jaar zal ont staan, als president Luigi Fihaudi aan het einde van zijn zeven-jarige ambtstermijn Langzamerhand krijgen wij oprecht me delijden met de P.v.d.A.-mannen. Overal do aan van 21.087, welk bedrag naar de reserve voor vernieuwingen en aanschaffingen gaat. Met betrekking tot de resultaten over de verlopen vier maanden van 1954 wordt medegedeeld, dat deze stellig niet minder zijn dan die over dezelfde periode 1953. De informele gedachtenwisseling, die gisteren tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties voor de uniebe sprekingen is gehouden, heeft geduurd van elf uur tot ruim half een. Na afloop werd medegedeeld, dat de informele be sprekingen vandaag om half vijf zullen worden voortgezet. Een gemeenschappelijk communiqué is niet verstrekt. Bij het verlaten van de conferentiezaal wensten de leden van de Indonesische delegatie geen antwoord te geven op vragen van de wachtende journalisten. Van Nederlandse zijde werd geantwoord op de vraag, of er reden voor optimisme of pessimisme is: „Het is nog te vroeg om dat te kunnen zeggen". Wel verklaarde men, dat de informele gedachtenwisseling dient om de delegaties in staat te stellen haar standpunt verder te verduidelijken. Ook werd nog medegedeeld, dat het voorbarig is te spreken van een impasse in de besprekingen, zoals sommige be richten het hebben willen doen voor komen. zeer krachtige bewoordingen is gesteld, zegt, dat de militairen zich „onschuldig en ongewapend" langs de grens in de om geving van de Westduitse stad Baernau bevonden, toen zij werden gegrepen door een Tsjechische patrouille. (Van onze correspondent). Na een onderbreking van veertig jaar heeft Utrecht's gemeentebestuur Woensdag j.l. de aloude jaarmarkt, in de annalen van de Domstad bekend als „de Groote Jaarmarkt", in ere hersteld. Met enige variatie van plaats en tijdsduur. De oor spronkelijke plek was n.l. de Mariaplaats. De thans herstelde Jaarmarkt, die haar tenten heeft opgeslagen op het Paarden- veld, in de schaduw van het hoofdbureau van politie, is nog maar een ééndagsvlieg, die haar wedergeboorte-in-miniatuur dankt aan de actieve Centrale Vereniging voor de Markt-, Straat- en Rivierhandel. Het heeft de ondernemers niet ontbro ken aan pogingen om de herboren jaar markt een joyeuse entrée te bereiden en het gemèentebestuur heeft zich in dezen niet onbetuigd gelaten. Wil de jaarmarkt slagen, dan zal zij vooral de belangstelling van de bewoners van de provincie moeten winnen. En daar zijn wel enige jaren voor nodig. Dat men er bij energiek volhouden in zal slagen de vroegere glorie van de „Groote Jaarmarkt" te herwinnen staat overigens wel vast. Utrecht heeft immers dank zij zijn centrale ligging door de eeuwen heen een goede naam als markt plaats gehad en ook heden ten dage staan de Utrechtse markten bij kooplieden en publiek in hoge gunst. En niemand minder dan Minister-presi dent Drees insinueerde op de grootse P.v.d.A.-kadurdag te Utrecht deze zonder linge gedachte. Hoe is hst mogelijk? Jarenlang ondergingen wij de mildda dige propaganda der socialisten. Wij kre gen ten langen leste het idee dat wij zelf tweedehands burgers waren. Geen Katholiek of Protestant kon iets behoorlijks tot stand brengen. Alleen de P.v.d.A. was vooruitstrevend. Maar het schijnt holle reclame geweest te zijn Geef er een prik in, en de P.v.d.A. vliegt op. Niemand mag o zo voorzichtig enige be denkingen inbrengen tegen het Socialisme, o£ Het Vrije Volk Parool en de V.A.R.A. schieten vlammen. Dit is geen houding voor een partij, die zelf gelooft dat zij de enige,, moderne, breed-denk-möe groep in Nederland is. Als de P.v u.A. dit werkelijk was, kon zij tegen een BONS! Nu mag je nog niet eens kietelen. Een geestig voorbeeld van overgevoelig heid geeft H"x Vrije Voik van 6 Juli. Het enthousiasme van de kaderdag te Utrecht werd meteen gebruikt voor een grote col lecte voor het Socialistische strijdfront, die een mil1 een moei opbrengen. De Volkskrant had hierop een aardigheidje en schreef: „1.000.000 Bode schaalcollecte voor bij zondere noden" Niet onve d enstelijk nietwaar? Maar nu tekent Het Vrije Volk hierbij aan: j „Het gewetensconflict van de r.k. leden van de P.v.d.A. schertsend als „bijzondere noden" te natelen is van hetzelfde ge halte als het rlaatje in De Tijd, waarop Joan Willems was afgebeeld als „de den ker" van R 'din met het mandement in zijn hand. De Tijd heeft voor dit grapje verontschuldigingen aangeboden". Over „de „enker" konden de Socialisten verkeerd denken. Maai van die „bijzon dere noden snapt Het Vrije Volk niets. Een strijdfoiid,' voor de volgende verkie zingen (waarvoor de P.v.d.A. helemaal niet bang is!) be.ekent voor geen mens het zelfde als het gewetensconflict van r.k. leden in de P.v.d.A. Het geweten zit toch niet in de orikkelbare ribben, waarin de Volkskrant kietelde! Wat moet ie zeggen van zulk een com plex dat a Lies in de bitterste betekenis uitlegt? Wij hopen dat de Vrije-Volksdokter, dr Heyermans, ten royaal recept schrijft: „Een maand volledige rust in het ge moedelijke Spanje of Italië". Genezen te.ug, tot welzijn van de rust in progressi.-f Nederland. Het jaar 1953 heeft de N.V. doen delen in de vrij algemeen bevredigende ontwik keling van het economische leven, aldus het verslag van de N.V. Spaarkas voor Be legging in R.K. Kerkelijke Leningen te Utrecht. Het nieuw ingeschreven bedrag beliep 9.433.350 (10.140.300), waardoor het. totaal ingeschreven bedrag steeg tot 64.516.066 (57.695.116). In het afgelopen jaar werden uitgekeerd de kassen A 1937 en B 1940 De gemiddelde uitkeringen voor deze kassen bedroegen resp. 698 voor de A- kas met inschrijvingen van 500 en 390 voor de B. kas met inschrijvingen van 300. Een koerswinst van 102.429 werd aan de reserve geldbeleggingen toegevoegd, ■waardoor deze stéeg tot f 176.765. De winst- en verliesrekening wijst een winst aan van 223.950 (386.422). Voorgesteld wordt 75.000 (95.000) te reserveren voor de tot uitkering komende kassen en 80.000 (95.000) te doteren aan de lopende kassen Hierna kan een dividend van 9 pet (onv.) uitgekeerd worden. Per oprichters- bewijs kan 241 (230) betaald worden. Aan de kassen wordt statutoir nog 9.487 (9.047) gedoteerd en aan de stat. reserve 5.271 (5.026). meeste andere gevallen van ziekenhui zen de 23.000 benadert. Verwacht mag worden, dat de gehele nieuwbouw einde 1955 zal zijn vol tooid en in exploitatie zal kunnen wor den genomen. De exploitatierekening 1953 wijst na afschrijvingen, betaling in terest, onkosten enz. een voordelig sal- Toegejuicht door de tweehonderd per soneelsleden arriveerde H.M. de Koningin gisteren rond elf uur aan het sana torium De Klokkenberg te Breda, dat ver leden week officieel door minister Suur- hoff in gebruik is gesteld. Na een korte be groeting door de voorzitter van de stich ting, mr H. Loeff, had e%n receptie plaats in de bestuurskamer van het sanatorium, waar H.M. werd begroet door de burge meester van Breda, mr dr C. Kortmann en echtgenote, dr Dijkstra, geneesheer-direc teur en echtgenote, moeder-overste zuster Henritia, rector Hofman, mr E. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal te Den Bosch, dr Van Joost namens de hoofdinspectie van de volksgezondheid, alle doctoren en het volledige stichtings bestuur. Nadat Marijke, het dertienjarige dochtertje van dr Dijkstra, een boeket Beatrix-anjers had aangeboden, sprak mr Loeff woord :n van dank uit voor de eer die H.M. het nieuwe sanatorium bewees Na de onthulling van een gedenksteen aan de ingang van het sanatorium ter her innering aan het koninklijke bezoek werd een rondgang gemaakt, die ruim een uur duurde. Begonnen werd bjj het kinderpaviljoen, dat met instemming van de Vorstin voort aan Julianapaviljoen zal heten. Belang stellend informeerde H.M- of de patiënten het niet te koud hadden en hoe het stond met het bijzonder onderwijs, dat hier wordt gegeven. Vol interesse doorliep de Koningin ook de operatiekliniek en toen men haar voorbij de afzonderlijke kamer tjes van de ernstige patiënten leidde, sprak zij het verlangen uit toch ook hier even om een hoekje te kijken. Ontroerd dankte de Koningin de ver pleegden, die haar enige zelf gemaakte geschenken voor de prinsesjes aanboden. Rond haif een verliet H.M. het sanatorium door heel het verplegend personeel nage- juicht. De patiënten konden door de huis radio de aankomst en het vertrek van de Koningin volgen. Tsjecho-Slowakije heeft gisteren bij de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de grenssehending door zeven Amerikaanse militairen, die, zoals wij reeds meldden, Zondag j.l. op Tsjechisch grondgebied wa ren geraakt. De protestnota werd od de Amerikaanse ambassade te Praag over handigd. In de nota wordt gezegd, dat de mannen waren gearresteerd en dat uit de films, die in hun camera's waren aangetroffen, bleek, dat zij „belangrijke objecten" in het Tsjechisch grensgebied hadden gefoto grafeerd. Dit was het eerste officiële Tsjechische bericht over deze zaak, sinds het Ameri kaanse leger Maandag de verdwijning van de zeven mannen bekend maakte. De Verenigde Staten hebben intussen in een nota aan het Tsjechoslowaakse minis terie van buitenlandse zaken Tsjecho- Slowakije ervan beschuldigd, de zeven mi litairen te hebben ontvoerd. De nota eiste onmiddellijke vrijlating. Met klem wordt de Tsjechoslowaakse beschuldiging van de hand gewezen, dat de mannen spionneerden. De nota, die in De Zuidkoreaanse Nationale Verga dering heeft Donderdag, met 138 tegen 48 stemmen bij vijf onthoudingen, haar vertrouwen uitgesproken in het kabi net van premier Pjoen Joen Taj. Daardoor is een einde gekomen aan de politieke crisis, die verleden week Vrijdag ontstond, doordat de vergade ring weigerde het kabinet-Pjoen Joen Taj goed te keuren. Het nieuwe kabinet is overigens bijna geheel gelijk aan de regering, waarmee de vergadering zich verleden week niet verenigen kon. Politieke waarnemers zien in de uit slag van de stemming een herstel van president Rhee's positie in het parle ment. Bij K.B. is mr J. I. Noest, ambtenaar van de buitenlandse dienst der derde klasse, bevorderd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse, terwijl hij tevens is benoemd tet Hr Ms buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de republiek Finland. Bij K.B. is met ingang van 7 Juli 1954 benoemd tot adjudant in buitengewone dienst van H.M. de Koningin kolonel A. van Santen van het Garderegiment Gre nadiers; benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden luitenant-kolonel J. J. C. Baron Taets van Amerongen van het wapen der in fanterie; benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden de kapitein der artillerie Van der Beek, ad judant van de gouverneur van de Neder landse Antillen. Het bureau van de hoofdlegeraalmoeze nier deelt mede, dat de majoor-aalmoeze nier dr G. Brouwer C.S.Sp. op 23 Juii naar Nieuw-Guinea zal vertrekken om daar de aalmoezenier D. J. Stokman af te lossen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft dcstjjds bezwaar ge maakt tegen de aanleg van een begraaf plaats te Bloemendaal door de Reinilda- stichting aldaar, uit hoofde dat dit werk in strijd geacht werd met het in voor bereiding zijnde ontwerp voor een natio naal plan. De bezwaren waren in hoofd zaak gegrond op de belangen der drink watervoorziening. De Reinildastichting kwam van dit be sluit in beroep bij de Kroon. Op grond dat de Reinildastichting bereid is een water dichte grafkelder te doen bouwen, waar door niet zal behoeven te worden gevreesd voor verontreiniging van het bodemwater, heeft de Kroon 's ministers besluit ver nietigd en verklaard, dat tegen de aanleg van deze begraafplaats geen bezwaar be staat. Het betreft hier een kleine begraafplaats voor de overledenen van de congregatie der Vrouwen van Bethanië. De regelen dezer congregatie gaan ervan uit. dat de overledenen begraven worden op een ter rein, behorend tot het moederhuis, waarin zij als religieuzen haar leven hebben door gebracht. Het ziet er naar uit, dat tengevolge va a het koude weer de oesterbroedval 1954 en zeker het eerste deel ervan, niet tot zijn recht zal kunnen komen. De watertempe ratuur is en blijft laag, zodat de ontwik keling der larven te traag is en gevreesd moet worden, dat het grootste gedeelte der larven van de eerste broedval zal om komen, eer de rijpheid die nodig is, om in het stadium te komen dat de 1-rve zien vasthecht aan een voorwerp, zal zijn be reikt: Het al of niet slagen van de oester broedval is voor de oestercultuur van zeer grotp betekenis, daar bij niet voldoende broedval van Zeeuwse oesters, jonge zaa<- oesters uit Frankrijk moeten worden gi- importeerd. Mede geïnspireerd door publicaties in de Amerikaanse pers over de Lijnbaan te Rotterdam, overwegen zakenkringen in de Amerikaanse regeringsstad een soort gelijke winkelpromenade te doen bouwen Overeenstemming is reeds bereikt om trent de plaats waar het Washington's winkelcentrum zal verrijzen. Onderhan delingen met de deelnemers zijn in volle gang. De vertegenwoordiger van de Lijn baan in de V.S. heeft een aantal exem plaren van de „Lijnbaan Post", een bro chure over de Lijnbaan in de vorm van een krant, aan de architecten afgestaan teneinde hen in staat te stellen zich een duidelijk beeld te vormen van de prin cipes, die het uitgangspunt van de archi tecten van de Lijnbaan vormden. Het gemiddelde Amerikaanse „shop ping center" draagt een enigszins ander karakter dan de Lijnbaan: zelfbedienings winkels en levensmiddelen-zaken eisen er de meeste plaatsruimte op. De initiatief nemers te Washington zjjn echter voor nemens de deelnemers te beperken tot hetzelfde genre zaken, dat men in de Rotterdamse Lijnbaan aantreft. Eveneens wil men het publiek in staat stellen on bezorgd, droog en koel te laten winkelen, een behoefte, die door Washington's veie diplomaten-vrouwen sterk wordt gevoeld. Het is niet uitgesloten, dat de belang hebbenden eerlang een bezoek aan Rot terdam zullen brengen, teneinde zich nader te oriënteren. ERKEERSMINISTER Seebohm heeft er maar een wet voor laten maken. Hij voelde er niets voor, de lange weg van het ene hogere beroep na het an dere te volgen. De affaire kost zijn Bundesbahnen voor al door de autowegen immers veel te veel geld en het einde van de verliezen valt niet te zien. Het gaat om de bond van lifters, waar over we het kort geleden hadden. Herr Oberregierungsinspektor Fischer heeft zijn zaak in eerste instantie gewonnen en de kantoren van zijn „Stella Partnerreizen- Vermittlung G.m.b.H. weer kunnen ope nen. Met verklaarbare „Schadenfreude" kon de Oberregierungsinspektor in ruste de zegels van zijn hoofdkantoor te Frankfurt am Main verbreken en van daaruit de veertien bijkantoren tot nieuwe activiteit aanzetten. De regering in Bonn had hem al te lang op een nieuwe functie laten wachten. He.rr Fischer was op wachtgeld gesteld, met de belofte, dat men wel gauw iets anders voor hem zou vinden. Maar rege ringsmolens malen langzaam. En zelfs een Oberregierungsinspektor wordt dat zat. Dies richtte Herr Fischer zijn „Stella" op. Nu hij weer aan zijn eigen werk is, na het aanvankelijke verbod, stromen de klanten weer naar hem toe. Door het indienen van zijn wetsontwerp heeft minister Seebohm indirect toegege ven, dat er geen speld tussen Herr Fischers redering te krijgen is. Deze betoogde in eer ste instantie: ik ben geen vervoermaat schappij en handel dus niet in strijd met de wet. En de automobilisten, die ik in contact met lifters breng, handelen even min tegen de wet, als ze afspreken, dat hun passagiers hun een gedeelte van de benzine en de olie zullen vergoeden. Ze vervoeren niet in de zin van de wet. Mo menteel, in deze vacantietijd, doen bijna alle Duitse automobilisten dit. Ze nemen vrienden, kennissen of buren mee en meestal is het zo, dat die vrijwillig een vergoeding aanbieden. De automobilisten verdienen er niet aan, beperken slechts hun onkosten. En welke wet verbiedt hun dat? Oberregierungsinspektor weet ten aan zien van de wet van wantenHij is bij het uitwerken van zijn plan niet over één nacht ijs gegaan. Zo ontwierp hij contracten, waarin de passagiers verklaren, van elke schadever goeding af te zien, indien hun iets over komt. Herr Fischer laat de lifters inschrij ven in zijn „Vereniging van reispartners" en tegelijkertijd dit contract tekenen. Voor elke tot stand gebrachte rit vraagt hij slechts twee mark. Daarenboven ont vangt hij de premie der ongevallenverze kering, die hij elke „Reisepartner" Iaat sluiten. Wat zo'n liftersreisje kost? Wel, minder dan de helft van een spoorkaartje derde klas. Herr Fischer laat de lifters aan de automobilisten een vergoeding betalen, be rekend op drie en een halve pfenning per kilometer per auto en twee en een halve per vrachtauto. Voor wie het nog weten wil: de assu rantiepremie bedraagt anderhalve mark. Op de „lijn" autobaan Keulen—Frank fort bespaart de gemiddelde lifter, voor wie de trein te duur en het lopen te mo notoon is, ongeveer acht en een halve gul den. Wat de automobilist aangaat, die In casseert, indien hij in een volkswagen rijdt, ongeveer elf gulden voor elke lifter. Volgens een ruwe berekening is dit twee derde van zijn olie en benzine. Duizenden „Reisepartner" wachten nu vol spanning af, wat het parlement over hen beslissen zal. En de automobilisten zijn niet minder benieuwd. Want volgens Herr Oberregie rungsinspektor in ruste Fischer stellen vele alleenrijdenden toch wel prijs op een Reisepartner. En niet in de eerste plaats vanwege het geld, maar ook om de gezel ligheid. Heden overleed tot onze grote droefheid, in de ouderdom van 87 Jaren, gesterkt door de Genade middelen tier H. Kerk, onze lieve Moeder MARIA C. J. ABKESTEIJN Weduwe van J. W. Bender Rome: Dr L. W. BENDER O.P. Rotterdam: HELENA BENDER Rotterdam, 7 Juli 1954. Graaf Florlsstraat 19. Geen bezoek. Bidden iedere avond om I uur ln de kapel van het St Franciscus Gasthuis a/d Schiekade. De Uitvaartdiensten wor den gehouden Zaterdag io Juli a.s. in de kerk van dc II. Aibertus de Grote, Mc. Ruyschstr. (Blijdorp). De H.H Missen zijn te 8, 8.30 en om 10 uur de ge zongen H. Mis van Requi em, waarna de bijzetting in het familiegraf op het R.K. kerkhof in Crooswijk te 11.10 u. zal plaats vinden. Alccmcne kennisgeving. De Eerste Roomsch-Katholieke Levens verzekering Mij. te Nijmegen meldt in het verslag over 1953, dat nieuwe ver zekeringen tot stand kwamen tot een be drag van 17.196.325 (20.791.910), afge voerd werd 5.574.570 (5.946.088) zodat een vooruitgang geboekt werd van ƒ11.621.755 (14.845.827). Het verzekerd ka pitaal is hierdoor gestegen tot 163.364.371 (151.742.616). De premie-reserve eigen re kening werd berekend op 28.404.295 (26.107.693). Op de beleggingen werd een gemiddelde rente van 3.94 (3.85) pet behaald. De premiereserve is berekend op een gemiddelde rentevoet van 3.38 (3.42) pet, zodat de marge voldoende is. Na de noodzakelijke afschrijvingen sluit de winst en verliesrekening met een voordelig saldo van 80.738 (91.411), waaruit een dividend van 7 (onv.) pet kan Worden uitgekeerd. ENIGE NETTE (intern) GEVRAAGD. St. Antonius Gesticht, Nieuwe Binnenweg 33. Rotterdam. Nette meisjes gevr. voor alle afd. Aanm. Stoom- en Chem. Wasserij Nico Nijman, Voor haven 37-41, R'dam-West. Te koop aangeboden een goed onderhouden crème kinderwa gen (v. Delft). Prijs 1 35. Adres: Geert Reindcrstr. 28 A. Te koop: Complete steriliseer- ketel, partijtje weckglazen m. ringen en klemmen. P. Winkel man, Th. a Kempisstraat 36 B. Te koop: jonge Konijnen, ras Franse langoren. Bij J. J. Kerkhof, Oosterstraat 44. Te koop: crème kinderwagen (half Engels), in prima staat met bedje en sierdekje. Galli- leistraat 59 b. vraagt voor opleiding tot (steno-)typiste (alleen Den Haag) Vereist: diploma M.U.L.O.-Aof B of HBS-3jc. Voor (steno-) typiste kunnen ook meisjes met diploma HBS-5 jc solliciteren. Zij, die dit jaar examen doen, kunnen reeds nu een sollicitatie indienen. Reiskostenvergoeding voor gezinsbezoek en pensionloelage volgens Rijksregeling. Sollicitatie^ en verzoeken om inlichtingen aan Amsterdam, Rotterdam of Den Haag Telefoon Amsterdam39051 toestel 447 Rotterdam 29440 toestel 254 Den Haag 184470 toestel 6394 PASSAftK. VV.gens nimmer geëvenaard succes voor da 3e WEEK In Schiedam I TELEFOON M563 DAG 2 EN S UU» AUDREY HEPBURN GREGORY PECK DONDERDAGAVOND S «Süwï ROMAN HOLIDAY®! (Een prinses neemf vactni'.e) normale filmvoorstelling PARAMOUNT Handel en bedrijf Spec'ale Huiskameraanbieding van onze nieuwe Meubelafde- ling: Gothiek Huiskamer- ameublement best. uit 2 ciub- fauieils, 4 stoelen, groot dres soir uitschuiftafel, compleet nu t 449... W. van Maaren en Zonen, Admiraal de Ruyter- weg 33 (h. Jonker Fransstr.) Rotterdam. Glasplaten voor ronde tafels en theemeubelen, glas in lood. verzilveren van verweerde spiegels en moderniseren: ad vies gratis. Van Loopik's Glas industrie, Boterstr. 39, Schie dam, Tel. 68945. Voor Kaptein Mobylette in prij zen van f 395.-, f 440.-, 1 485.-, naar J. Huis, hoofdagent, Rot- terdamsédljk 146, tel. 69522, Schiedam. Diversen Reparatie kunstgebitten. Ook voor spoedgevallen. Rotter- damsedijk 265. Behangen, witten. In de va- cantiemaanden sterk verlaag de prijzen. G. J.. J. Ponjé, Scha perlaan 61, Schiedam, Telef. 65506. Gediplomeerd vakman. Vraagl vrijblijvend advies, sta len en prijs. dus geuriger, krachtiger en voordeliger CADEAUX waar U wat aan hebt l Bijzonder mooi ®n Practisch zijn de cadeaux die U krijgt op de punten van Van Nelle s koffie en thee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6