De keuze voor Europa: eenheid oi verval Moeilijkheden vloeien voort uit zelfzucht Handelspolitiek opnieuw op een keerpunt De sensationele ontsnapping van mevrouw Petrof ITALIAANSE MODE in ons LAND 1 NIEUWTJES IN ROKKEN VOOR HET KOMENDE NAJAAR Een verrassende show van hoog- staande couture I Zwevend in de ruimte Jaarvergadering Katholieke Werkgeversvereniging ('loeiIa impjes Mr Van Spaendonck formuleert enige desiderata De wedstrijden van de Amsterdamse Roeibond Paniek op Harlinger kermis Staking in Amerikaanse atoomcentra Het salaris der Britse parlementsleden Indonesië exporteerde geen rubber naar China Fraaie mode-vondsten van Nederlandse oorsprong Haar eigen lezing voor de commissie van onderzoek Impasse in oliebespre- kingen te Teheran Saarlandse regering is demissionnair VRIJDAG 9 JULI 1934 PAGINA T Arbeid en kapitaal Solidariteit Amsterdam Inwoonster wier feesfc was er Streven naar integratie Attractief programma met veel jeugdwedstrijden MARKTBERICHTEN Cylinder met gas ontplofte TERUG UIT KOREA PRIESTERWIJDINGEN IN MILL HILL Minister van Econ. Zaken spreekt berichten tegen Handelsbesprekingen Sportief en gekleed Charmant rokje van popeline met contrasterende knoop-gamering vervaardigd op de Ascot-ateliers. Het bijpassende blousje is in een fijn streepje uitgevoerd. Antonelli, Carosa en Veneziani a Grootse manifestatie NIEUWE RADIOZEGELS Schoonheid in lijn en kleur Wat zij naar voren brachten was van ontworpen uit Milaan. e ~l JL wegingen blijkt, is, zo geloof ik, aldus de Tijdens de algemene ledenvergadering van de Algemene Katholieke Vi erkge vers vereniging, welke gistermiddag te 's-Gravenhage werd gehou den is het woord gevoerd door de heer Léon Bekaert, voorzitter van de Belgische Federatie van Katholieke Patroons en door nir B. J. M. van Spaendonck. De heer Bekaert had zijn rede de titel gegeven: De keuze van Europa: eenheid of verval, waarin hij een analyse gaf van de economische achter uitgang van Europa en de noodzaak van economische integratie nader beklemtoonde. Hij wees er op, dat de verzwakking van de economische positie van Europa met een onmiddellijk gevolg is van de verwoestingen van de oorlog, maar wel van grote structurele verschuivingen, die zirh binnen Europa (splitsing Oost-West) en in de gehele wereld hebben voorgedaan. De in W 1 ulP van Amerika kan niet blijvend •\e l,0eilijkheden van Europa voorzien v ropa zal zelf de °Plc,ssing moeten W'a n door zijn productie aan afgewerkte vinf°,en te verhogen en vooral door de p rt naar de dollar-zóne te vergroten waardoor de dollarinkomsten zouden toe- "^"verhoging van de export veronder stelt echter de opheffing van de kunstma tige invoerbelemmeringen door de tnvoer- tanden en vervolgens, dat wij zelf zo-gen wat kwaliteit en kostprijs betreft in het beoogde afzetgebied te kunnen concurre- r6In dit verband wees de hse- Bekaert op de protectionistische houding ven Ameri ka, welke een der naWf ;e'n'j0 grote depressie van de 1 aQd 'g begint er geleidelijk dal„n ...."Jmtng door te dringen. De hand-^l'ttek van d'mm"ook E^MvfteiHe v"^ moeteP doen om de PrD^.ier te „„„J6, °8en' productie rati° iaiiSatie te e^en en de graad van sPemeenschannDrrrbeteren en een vrije S? weerstand' EuroPesi ,markt ZOverwinnen. "den hi«tegen kunnen °v don Spreker g1"8 a- wat er op dit ge bied reeds tot stand gebracht is. Naast enkele s«c®sl,v'ael misjukkingen en er bestaat n°8 verschil van mening. Speciaal w^de hij nog enkele punten onderslrepen' waarover in het algemeen tc wei0'8 gesproken wordt. Een éénge- maafcte eco^lorT1ie is een economie, waar niet a^eene Soederen maar ook de men sen erl ^e,^aPitalen vrij bewegen kunnen. aldus de "^er Bekaert. U(j constateerde echter, dat de discrimi nerende maatregelen, welke men treft ten F. Bekaert aanzien van buitenlandse producten zelfs minder drastisch zjjn dan die, welke men toepast op de buitenlandse arbeider, die in het vreemde land zich meestal in een toestand van quasle bestendige onzeker heid bevindt I>ij de minste vermindering van de werkgelegenheid wordt zijn ar beidsvergunning. ingetrokken. Het zou zeer wenselijk zijn dat een zekere mobili teit van arbeidskrachten wordt gescha pen. Ook het kapitaal moet in Europa vrij zijn, de meest verantwoorde bestemming te zoeken. De Europese kapitaalmarkt 1? echter door allerlei beperkende maatrege len zodanig ontwricht, dat zij haar func- tie niet meer kan uitoefenen. De Ame.i- kaanse hulp heeft in zekere mate in het ontbreken van een eigen kapitaalverkeer binnen Europa voorzien. Nu deze hulp ec afl°opt zal Europa in eigen kapi taalbehoeften moeten gaan voorzi .1. Men kan redelijkerwijze niet verwachten, da' dEi, ™iiKse economische betrekkingen z a 7iïn u formaliseren, zolang ied-ir landzyn beschikbare middelen alleen voor investeringen op eigen sph u en er dan a's vanzeif t°e trd wordt, de aldus geschapen indus- door beschermende maatre 'elen in ivr n te houden. Met voldoening stelde de heer Bekaert ^ast, dat de regeringen van Nederland en Bolgië blijk hebben gegeven van wijs heid en vooruitzicht wanneer zij de be lemmeringen van het kapitaalsverkeer tussen Nederland en België practisch heb ben opgelost. De titel van deze uiteenzetting luidde: „De keuze voor Europa: éénheid of ver val". Doch hetgeen uit deze enkele over wegingen blijkt, is, zo geloof ik, aldus de heer Bekaert, dat de moeilijkheden waar op wij in de wereld stuiten, bijna alle werden geschapen door 'én of andera vorm van de menselijke zelfzucht: het individualisme, de zelfzucht van de eco nomische groepen of van de sociale klas sen, de nationale zelfzucht en, ik zou bijna zeggen, de continentale zelfzucht. Onze ervaring uit onze ondernemi -gen leert ons, dat een goed beleid erin bestaat de zelfzucht van de enkeling te beteuga- len en in dienst te stellen van het geheel. Zo is het ook met Europa en piet de we reld van vandaag. Er is een begrip dat in de handboeken van dc staatshuishoudkunde, bjjna nooit voorkomt en dat nochtans voor de nor male werking van dc economie van over wegende betekenis is: het is het begrip menselijke solidariteit. Het is vao onze taken als Christelijke Werkgevers, niet alleen door deze woorden, maar ook door onze daden en gedragingen, het'be wijs te leveren dat menselijke solidariteit geen jjdel woord is. Men kan, wanneer men de éénmaking van Europa nastreeft, niet altjjd aan de verkrijgende kant staan Men moet ook kunnen geven en helpen Laten wij, katholieken vooral onder dt eersten zijn om in een geest van iurjpese solidariteit de economische heropstan ding van de minstbedeelde landen te be vorderen door een gemeenzame inzet vun alle middelen waarover wij in dit conti nent nog beschikken. De Pauselijke Env- clieken hebben ons destijds geleerd, dat de oplossing van het sociale vraagstuk niet lag in een tegenstelling of een ver deeldheid onder de klassen, maar wel in samenwerking en wederzijds begrip. Het zelfde geldt voor Europa: wanneer Je eerstdaags door nieuwe instellingen de samenwerking tussen Europese landen zullen hebben verwezenlijkt, zullen wii uiteindelijk niets anders hebben gedaan dan het particulier en nationaal -goïsme doen wijken vor de brede ontplooiing van de christelijke solidariteit en naasten liefde. Het" was mevrouw Vernou^^f^ wonen in SeTU -"fmln hoofdstad l^e Wal- lon" in on n' i.oorHp niet nn"fsemeester d'Ailly mankeerde met^ op het festjj en torste een taart me namens de gemeente. Giethoorn Waarom zou Giethoorn achterblyVen de grote mode-centra. Ook daar wildeemenlWeT7ens"eer de Nederlandse Bond van 1 ianeiancis_ vrouwen organiseert die tezamen m t enkele Twentse textielfabrieken. In Giethoorn doet men zo iets natuurlijk op het water en in een tiental punters zullen uit de plattelandsvrouwen geworven „mannequins" in de dorps- vracht de verzamelde menigte in ver- L„ing brengen met hun modieuze toi letten Toch heeft men ook enkele be- roen'irnannequins geengageerd en het zal inderdaad niet tmaardig^zijn deze ziterlagmiddaf'lreeft deze originele show plaats. W ellington Een stevige boete kre®?. frai- Northe, een metselaar. Hl] 6 stenen gestolen van kerkh°Jpe"r had ze nodig, zei hij, om ze w cliënten te verkopen. Pan (Frankrijk) Zo'n knappe vliegenier was de 16- jarige Serge Glorieux reeds, dat men er glorieus in slaagde de leeftijdsgrens voor gebreveteerde piloten speciaal voor hem opgeheven te krijgen. Na de breed opgezette principiële rede van de heer Bekaert behandelde mr B. J. M. van Spaendonck tijdens de algemene vergadering van dc Algemene Katholieke Werkgeversvereniging in kort bestek de recente ontwikkeling van de handelspoli tiek, in het bjjzonder gezien uit de Neder, landse gezichtshoek, met het doel op grond van de gemaakte analyse enige desiderata te formuleren ten aanzien van hetgeen eventueel zou kunnen worden onderno men, om aan de ernstige gevaren, die hei Europese bedrijfsleven, speciaal dat van Nederland, bedreigen, het hoofd te bieden. Spreker gaf dan een overzicht van de ontwikkeling van de handelspolitiek vóór en na de oorlog. Vóór de oorlog ging deze onder invloed van de economische crisis in de richting van toenemende belemme ringen door de verschillende landen ter bescherming van het eigen bedrijfsleven. Na de oorlog is er een sterk waarneem bare tendens, de herkregen vrijheid ook tot uitdrukking te brengen in een zo ruim en vrij mogelijk internationaal verkeer Havana-charter General Agreement on Tarrifs and Trade O.E.E.S. Kolen- en Staalgemeenschap. Er is nu ernstige reden, aldus mr Van Spaendonck, zich af te vragen, of wjj niet opnieuw op een keerpunt staan. Het ver ontrustende is niet op de eerste plaats het langzame tempo van de met zoveel en thousiasme aangevangen pogingen om tot een ruimer handelsverkeer te geraken resp tot geleidelijke integratie van de Europese markt te komen. Deze vraag wordt nog meer opgeworpen door het uit blijven van eik practisch resultaat op be paalde terreinen enerzjjd» en door een duidelijke ontwikkeling naar een protec tionistische handelspolitiek anderzijds. Liberalisatie-maatregelen zouden ge paard dienen te gaan met een geleidelijke tarief-afbouw, maar in feite gebeurt d't lang niet altijd. Nog gevaarlijker is wat Frankrijk heeft gedaan door vergroting van de liberali satie gepaard te doen gaan met verhoging van bepaalde invoerrechten. Een niet minder gevaarlijk complex van maatregelen schuilt in de recente ont wikkeling van export-incentives. Spreker noemt voorbeelden uit Duitsland. Frank rijk, Uruguay, Argentinië, Japan met zijn „dual-pricing'' en Zweden. Ter motive ring van deze practijken worden veela. misleidende vergelijkingen gemaakt va 1 de toestand in eigen land en die in de andere landen. De Europese integratie heeft men de laatste jaren langs twee uiteenlopende wegen trachten te bereiken, nl. al dan niet tegelijk met een militaire integratie een éénwording van de Europese markt over de gehele lijn en van de andere kant met de „sector approach". Eén van de grote moeilijkheden, waar op men bij deze laatste steeds stuit, is de onvoorwaardelijke meestbegunsliging, die als een hoeksteen in de GATT is veran kerd. Hierop is slechts uitzondering mo gelijk voor douane-unies en zg. „freetrade- area's". De K.S.G. zou hier ook buiten vallen, maar men heeft er een oplossing voor gevonden, die echter aan an ire be drijfstakken wordt onthouden (wol en katoen). (Van onze roeimedewerker) Zaterdag en Zondag vinden de wedstrij den plaats van de Amsterdamse Roei bond, een attractief programma met veel jeugdwedstrijden zéér nuttig, want daar moet het van komen! doch ook verschillende aantrekkelijke senior-wed strijden, waarbij de puntentelling voor de aanwijzing van de eventuele verte genwoordigers bij de Europese kampioen schappen reeds begint. In dit verband is het we] jammer dat het in het skifnum- mer dit keer niet tot een hernieuwde Krachtmeting tussen Neumeier en Van Mesdag komt. aangezien de laatste meent m°cten nemen. Met Tigchelaar kfanv ,egV' za) de Willem IH'er het wel s_pe'cn, al komen er goede berichten Groninger vorderingen van de jonge Jammer voorts, dat ook de acht van Aegir verstek laat gaan. Willem III en Nereus zullen niettemin in dit nummer wel voor een aantrekkelijke race zorgen In de oude twee starten De Hoop en Dc Laak, in de vier zonder stuurman Het bpaarne, Nereus en Willem III, in de twee zonder Het Spaarne en De Laak en in de vier mèt Willem III en De Hoop/ Njord-combinatie. We missen de dubbele skif. Blijkbaar is er geen tegenpartij voor dr Van der Meer—Wiibrenninck komen opdagen. Ook in de internationale dames nummers zijn interessante races te ver wachten en ongetwijfeld zal men van aar dige wedstrijden op de mooie Bosbaan ge tuige kunnen zijn. Daarom zou als een van de eerste desi derata een verdere uitzondering op de meestbegunstiging moeten worden toe gestaan. Hieronder moet worden verstaan een overeenkomst, die voorziet in tariefsver lagingen tussen bepaalde landen, die ver lagingen uitsluitend ten voordele laat ko men van de deelgenoten der overeen komst, met dien verstande echter, dat alle andere GATT-leden het recht hebben tot de overeenkomst toe te treden op basis van wederkerigheid. Voorts zal Nederland zijn handels politieke uitrusting moeten versterken voornamelijk als defensief middel. In feite hebben wij alleen dat van de contingen- tering van de invoer, dat echter in OEES verband niet te hanteren is. Mogelijkhe den echter tot het heffen van compen serende invoerrechten, retorsiemaatrege len, een tariefmachtigingswet enz. en dc wenselijkheid en noodzakelijkheid daarvan zaïllen bij de huidige stand der internatio nalc economische politiek op korte termijn moeten worden onderzocht, vanzelfsprj- kend in samenwerking met onze Benelux- partners, aldus mr Van Spaendonck. LEIDEN, 9 Juli. Veemarkt, Aangevoerd: stie ren 10. melkkoeien 50. vètte koeten 250, vare e.a. koeien 172. vette kalveren 53, nuchtere kalveren 155, geiten 14, vette schapen 400, weideschapen 34, zuiglammeren 700, weide- lammeren 1162, varkens: zeugen 36, schrammen 287, biggen 581, veulens 2. totaal 3906 stuks. Notering: stieren, slacht 770960. schoon 2.402.70, melkkoeien f 750980, vette koeien schoon 2.353.10, vare koeien 590880, vaarzen f 600850, pinken f 370550, vette kal veren levend 22.50, nuchtere kalveren slacht 4060, levend 1.101.35, vette scha pen 80—120, zuiglammeren 7092. weide- lammeren 5068, drachtige zeugen 350475, schrammen 75130, biggen 4065, geiten 15—45. LEIDEN, 9 Juli. Kaasmarkt. Aangevoerd: 51 partijen Goudse en 5 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra tot 2,30. id le soort ƒ2.12—2.18, id. 2e soort 2.052 11, Leidse tot 2.14. Handel beide soorten matig. Op de kermis te Harlingen is gisteren, doordat in een patates-frites-kraampje de vlam in de pan sloeg, een cylinder met gas met een enorme knal uit elkaar geslagen. Nog voor de brandweer en de politie ter plaatse waren om het olievuur te blussen, ontplofte de cylinder door de hitte. Het kraampje werd totaal uit elkaar geslagen en van de dichtstbijzijnde huizen werden de ruiten ingedrukt. Een regen van vonken en brandend hout daalde tot ver in de omtrek neer. Onder het talrijke publiek, waaronder vele schoolkinderen, ontstond een paniek, die echter geen ernstige ge volgen had. In een der woningen ontstond brand, evenals in een nabijgelegen kermis- tentje. De brandweer kon echter uitbrei ding voorkomen. Ongeveer 4.500 man personeel van de Amerikaanse atoomcentra te Oak Ridge (Tennessee) en te Paducah (Kentucky) zijn gisteren in staking gegaan om loons verhoging af te dwingen. Het betreft hier personeel dat mede werkt aan de productie van de Ameri kaanse voorraad splijtbaar uranium voor atoomwapens. Het scheikundig proces van de uraniumproductie is zo ingewik keld, dat, naar het oordeel van deskun digen, het misschien een jaar zal duren voor men de fabrieken weer op gang heeft, in geval de productie onderbroken wordt. De stakers handelen in strijd met een order van president Eisenhower om het werk niet neer t.e leggen, voordat een commissie van onderzoek het loongeschil heeft bestudeerd. Deze commissie moet vóór 20 Juli voorstellen doen voor een regeling van het conflict. Tot nu toe ondervindt de uranium productie geen stagnatie. De Britse parlementsleden zullen voortaan een onkostenvergoeding van on geveer twintig gulden krijgen voor elke zittingsdag, behalve Vrijdags, aldus hee't Sir Winston Churchill gisteren in het Lagerhuis meegedeeld. Dit zal neerkomen op een onkostenver goedmg van ongeveer 3000 gulden per jaar. De mededeling was' het antwoord van de regering op het verzoek der Labour- oppositie om een 50 pet verhoging van de bezoldiging der parlementsleden. Onvoorziene omstandigheden voorbehou den debarkeert Zaterdag 17 Juli te Mar seille een detachement ter sterkte van 182 man, dat gedurende een jaar deel heeft uitgemaakt van het Nederlands Detache ment Verenigde Naties in Korea. Het deta chement omvat 16 officieren, 38 onder officieren en 128 korporaals en manschap pen. Commandant is de majoor Chr. Linck uit Den Haag. Nog diezelfde dag zal het detachement de terugreis naar Nederland per trein voort zetten, waar het, wijzigingen in het reis schema voorbehouden Zondag 18 Juli te 13.58 uur in Roosendaal zal aankomen- De officiële ontvangst geschiedt te 15.15 in de Engelbrecht van Nassaukazerne, aldaar. In het St Joseph College te Mill Hill zullen Zondag a.s. 32 fathers van de Con gregatie van Mill Hill tot priester gewijd worden door kardinaal Bernard Griffin, aartsbisschop van Westminster. Zaterdag zullen tevens 25 subdiakens worden ge wijd. Onder de jonge priesters bevinden zich de volgende Nederlanders: A. v. d. Eeden, Breda; R. van Eijndhoven, Bergen op Zoom; T. Feldbrugge, Nijmegen; J. van Goozen, Apeldoorn; M. Hénselmans, Obdam; F. Hoefnagels, Haaren; M. v. d. Hulst, Schermer; G. Jansen, Hillegom; M. Koopmans, Harlingen; A. Kurstjens, Tege- len; H. v. d. Laan, Wormerveer; C. de Lange, Alkmaar; C. Oprins, Fijnaart; A. Schoone. Lisse; H. Timmermans, Itter- voort; L. Versluijs, Amsterdam, en B. Welling, Doesburg. Het Indonesische ministerie van econo mische zaken heeft een communiqué uit gegeven, waarin bekend wordt gemaakt, dat de berichten waarin gemeld werd, dat grote hoeveelheden rubber naar de Chinese Volksrepubliek waren uitgevoerd geheel onjuist zijn. Transacties in de export naar China hebben tot dusver nooit plaatsgevonden, aldus het commu niqué dat reageerde op berichten over levering van 6.000 ton rubber per Pools schip naar de Chinese Volksrepubliek. Intussen meldt het blad „Abadi", dat de Amerikaanse ambassadeur in Djakar ta, Hugh Cumming, een bezoek heeft ge bracht aan minister-president Ali Sas- troamidjojo in diens functie van minister van buitenlandse zaken. De ambassadeur zou bij die gelegenheid over de berichten betreffende deze rubber-uitvoer hebben gesproken. Het blad voegt hieraan toe, dat het niet heeft vernomen, of de Ameri kaanse ambassadeur een verklaring heeft afgelegd over de gevoelens bij de Ameri kaanse regering betreffende deze ver scheping van strategisch materiaal naar China. Het blad is echter van mening, dat het feit, dat de Amerikaanse ambassadeur een bezoek aan mr Ali Sastroamidjojo heeft gebracht om hier over te spreken, alleen al een aanwijzing genoeg is om te mogen veronderstellen, dat de V. Staten bezorgd zijn over deze mogelijke verscheping. Op het ogenblik worden in Djakarta besprekingen gevoerd tussen een han delsdelegatie van de Chinese Volksrepu bliek en een Indonesische handelsdelega tie om uitvoering te geven aan een han delsovereenkomst, die in November 1953 in Peking gesloten is. De delegaties heb ben lijsten uitgewisseld van goederen, die elk van de beide landen voor export ter beschikking heeft en de hoeveelheden, die verhandeld kunnen worden. Beide delegaties Zijn er van overtuigd, dat de besprekingen rustig zullen verlopen, al dus een communiqué, dat de berichten in plaatselijke nieuwsbladen, als zouden de besprekingen zijn opgeschort, tegensprak. (Van onze mode-medewerkster) Bij de nieuwe industrieën, die de havenstad Rotterdam na de oorlog aantrekt neemt ook de kleding-industrie een steeds belangrijker plaats in. Woensdag maakten wij op 'n najaarsshow in de show-room van .Ascot" aan de Hondiusstraat kennis met hetgeen in deze nijverheid hier ter stede zoal wordt gepresteerd. In rokken is deze firma voornamelijk gespecialiseerd en de naam Ascot kreeg op dat gebied ook in het buitenland reeds een bekende klank. Dat verbaasde ons niet, toen wij hetgeen in de Ascot-collecties wordt gebracht, te betvonderen kre gen. Rokken en blouses, die uitblonken door een verfijnde afwerking en door een weloverwogen modelering. Een vorm van couture, die bij hetgeen in ons land op dit terrein wordt vervaardigd, aan de top staat. Alleen exclusieve, dikwijls uit het bui- 'enland betrokken stoffen worden op de Ascot-ateliers tot kleding verwerkt, op een manier die telkens weer verrast door originaliteit en perfectie van snit. De blouses, ter completering van de rokken ontworpen, kenmerken zich even eens door deze eigenschappen. Van een klein atelier groeide Ascot in vijf jaar tijd tot een bedrijf van betekenis uit, met eigen ontwerpers voor hét sa menstellen van de collecties. Zowel sportieve rokken in popeline, 'weed en flanel, als geklede rokjes in fraaie wollen stoffen of cocktail-rokken in aparte zijden weefsels worden er vervaar digd. De lijn van de rokken wisselt van heel wijd tot kokernauw, met aardige details 'er variatie en een uitstekende coupe en afwerking als uitgangspunt. Een royale stofverwerking geeft de wijde rokken een sierlijk karakter, waarvan de rokken uit gevoerd in faille-anthraciet en in soepel vilt een voorbeeld zijn. Wat wij hier op het gebied van rokken en blouses te zien kregen, doet de pres taties van ons land op mode-gebied eer aan. Het bewees levens, dat de Rotter damse kledingindustrie haar streven kwaliteits-artikelen te leveren, heeft we len te verwezelijken. De collectie was niet alleen in keuze der stoffen, maar ook in de modellen zeer gevarieerd. Zij kon in haar geheel geno men met succes worden vergeleken met het beste wat In toonaangevende mode centra op dit gebied wordt gepresteerd. Kleding op dit peil komt de betekenis van Nederland als mode-land inderdaad ten goede. Mevrouw Petrof, de echtgenote van de Russische ambassade-functionaris, die in Australië asyl heeft gekregen, heeft Don derdag voor de Australische commissie van onderzoek naar Sovjet-spionnage haar eigen lezing gegeven van haar op 19 April j.l. onder dramatische omstan digheden genomen besluit op het vlieg veld van Port Darwin, om het voorbeeld van haar man te volgen. Zij onthulde, dat de twee Russische koeriers die haar op de vliegreis van Sydney naar Moskou moesten vergezellen, opdracht hadden van hun wapens gebruik te maken, als Australische autoriteiten zouden trach ten haar te dwingen in Australië te blij ven. Dit had ambassadeur Generalof haar voor het vertrek meegedeeld, zo zei zjj. Men zal zich herinneren, dat mevrouw Petrof op 19 April na een stormachtig vertrek uit Sydney bij de tussenlanding op Port Darwin alsnog politiek asyl vroeg. De twee Russische koeriers wer den door de Australische politie ontwa pend. De ambassadeur had haar gezegd, dat zij in Moskou niets te vrezen had. Doch de functionaris die haar man was opge volgd als derde secretaris en vertegen woordiger van de M.V.D. (geheime po litie) op de ambassade, zei. dat ..kampen en mogelijke terechtstelling" baar wachtten. De ambassadeur had haar de aanwijzing gegeven -in Sihpapore aan boord te blijven. Zij moest onderweg een kaartje leggen met haar begeleiders, om de aandacht van de andere passagiers af te leiden. Voorts was zij er erg bang voor ge weest. dat de koeriers wellicht opdracht zouden hebben haar na het vertrek uit Australië neer te schieten, zogenaamd bij ongeluk. Zij wist zich reeds het slac' t- O (Van onze mode-medewerkster) Voor het eerst sedert dc oorlog kwam een deputatie van de Italiaanse haute couture naar Nederland. Negen mannequins, die tezamen drie mode-huizen ver tegenwoordigden, vormden met drie directrices, een aantal kleedsters en signore Rodino, de perschef van het Italiaanse mode-syndicaat, het gezelschap dat voor dit eerste bezoek dit. week-eind op Schiphol arriveerde. Zestig mode-creaties, ont- worpen door Antonelli en Carosa uit Rome en door Veneziani uit Milaan, brachten die mannequins in haar bagage mee. Zestig edele scheppingen van de Italiaanse couture in haar hoogste vorm, die sinds enige jaren telkens weer door haar bij zondere prestaties de aandacht op zich vestigde. een zeldzame schoonheid van lijn, ver rassend in de combinatie en keuze der kleuren en hooggt harmonieus in een heid tussen het toegepaste materiaal en het silhouet. Fraaie Italiaanse zijden weefsels, op zichzelf reeds betoverend in dessin en uitvoering, pasten de drie mode-ontwer pers bij voorkeur toe. Die stoffen werden verwerkt tot toi letten, die in elk detail de verfijning van het handwerk verraadden en alle getuigden van grote fantasie, schep pingskracht en werkelijke inspiratie. Zowel de eenvoudige pakjes en jurken voor de ochtend of vroege middaguren, als de sierlijke cocktail-robes en de bril- lante avondtoiletten bleken zeldzame composities in fraaie stoffen. Er was in deze collectie van zestig mode-scheppin gen geen enkele wanklank te bespeu ren. Geen wonder dan ook, dat deze eer ste Italiaanse mode-demonstratie op grote schaal in ons land een overweldi gend succes werd. Wat vooral frappeerde was de vrou welijkheid van allure, die elke creatie kenmerkte. Vrouwen waren het, die hier vrou wen kleedden. Zij vervormen de natuur lijke proporties van de vrouw niet om wille van de kleding of omwille van een mode-gril, zoals haar mannelijke Parijse collega's nog al eens plegen te doen, maar creëren met als voornaam ste doel; de schoonheid van de vrouw op de meest harmonieuse wijze te om lijsten. Van een kunstzinnige verfijning waren ook de dessins, die op de weef sels prijkten en die voor een groot deel uit het Italiaanse zijde-centrum Coma afkomstig waren. als thema voor de zomercollectie de „Linea Dislivello". Vlakke onderbrekin gen van een silhouet, dat voornamelijk in een gracieuse wijdte zijn charme vond, waren daarvan het kenmerk. Maria Antonelli bouwde haar creaties op in een verrassend iijnen-spel, ge ïnspireerd op de „abbaino",het Itali aanse dakkamertje. geranium-rood koos zij als haar hoofdkleur, terwijl de dominerende tint in de collectie van Carosa, oranje-rose is deze zomer. Van een vitale elegance in elk detail is de zomermode van signora Veniziani. Haar nieuwe lijn is gebaseerd op „a getto di fontana", een spuitende fontein. Zeer dunne, lucide zijden weefsels ge bruikt zij bij voorkeur, verwerkt in uit waaierende plooien, plissèes en drape ringen, als een hoog bruisende fontein. De grote zalen van het Palace Hotel waren tot de laatste plaats bezet tijdens deze manifestatie van Italiaanse mode en ook in het Amstel Hotel was de be langstelling groot. Moge deze eerste kennismaking met de kunstzinnige Ita liaanse couture voor ons land niet de laatste zijn, maar een begin van een ge regeld en intensief contact. Dat kan voor de mode hier te lande zeker be langrijke vruchten afwerpen. Het Hol land Festival komt de eer toe, daarvoor de mogelijkheid te hebben geschapen. offer voor wat haar echtgenoot had ge daan, aldus haar vérklaring. In deze toestand vertrok zij uit Syd ney, waar een menigte in het Russisch en het Engels schreeuwde: „Ga niet weg, zij zullen u doden", terwijl haar bege leiders haar het vliegtuig binnen/ "een. Nog steeds had zij niet besloten in Australië te blijven, want. zo zeide me vrouw Petrof snikkend tot de commissie, zij besefte, dat zij in Moskou haar rloe der en zuster moest achterlaten. Doch onderweg kreeg haar angst de overhand en vroeg zij asyl in Port Dar win. Z(j was er in geslaagd om de ste wardess van haar angst op de hoogte te brengen. Vóór zij haar besluit om in Australië te blijven kenbaar maakte aan de gouverneur van Noord-Australië, de heer Leydin. voerde mevrouw Petrof een telefoongesprek met haar man. Deze had haar toen gezegd: „Als je gaat. zul je nooit de drempel van je ouderlijk huis overschrijden. Je zult je ouders nooit terugzien". Mevrouw Petrof herkende op de zit ting van Donderdag een document, dat wordt aangeduid met de letter „J". en verklaarde, dat het document op de am bassade was getypt door de Australische communistische journalist Lockwood. De vertegenwoordiger van het Russische persbureau Tass. Antonof. had Lock wood voor zijn werk geld en -flessen drank gegeven, zo zei zij. Het geld was volgens haar afkomstig uit fondsen van de M.V.D.de Russische geheime dienst. Aan het begin van de zitting van Don derdag verklaarde een advocaat namens Lockwood, dat deze bij het Australische hoge gerechtshof een aanklacht wegens laster had ingediend tegen de eerste raadsman van de regering op de zittin gen van de commissie Windmeyer, die Lockwood had aangewezerj als schrijver van het document ,.J". Binnenkort zal de P.T.T. nieuwe radio zegels uitgeven, die, met inbegrip van de tekst zijn ontworpen do-r de heer W. J. Rozendaal. De zegel stelt een radiomast voor van de top waarvan aethergolven uitgaan De lichtbruine radiozegels van de uit gifte 1946 zullen voorshands geldig blijven Door een plotseling verstarren van de houding der Perzische regering lopen de onderhandelingen, die in Teheran gaande zijn over de afzet van de Perzische olie het gevaar nog enige maanden te moeten duren, aldus wordt in belanghebbende kringen te Londen vernomen. De jongste moeilijkheden betreffen, naar men in deze kringen meent te weten, de samen stelling en de zetel van de nieuwe ge mengde maatschappij, welke door het In ternationale Consortium der acht grote oliemaatschappijen en de Perzische re gering zal worden opgericht. Het Con sortium had voorgesteld deze maatschap pij te vestigen in Amsterdam en aan twee Perzen zitting te geven in het be stuur dat zeven leden zal tellen. Op grond van de wet betreffende de olie-nationalisatie zou Perzië nu een meerderheidsvertegenwoordiging in de bestuursraad wensen en voorts zou het de zetel der maatschappij op Perzisch grondgebied gevestigd willen zien. Ten slotte zou Perzië de duur van de nieuwe overeenkomst tot 20 jaar willen beper ken, terwijl het consortium een periode van 40 jaar zou toestaan. De Saarlandse coalitie-regering Van pre mier Johannes Hoffmann, is gisteren af getreden. De regering steunde op Hoffmann s Christelijke Volkspartij en op de Saarland se Sociaal-Democratische partij. De kabi netscrisis is veroorzaakt door meningsver schillen tussen beide partijen op het ge bied van de arbeidswetgeving. Hoffmann's Christelijke Volkspartij be schikt, sinds de eind 1952 gehouden alge mene verkiezingen, over een absolute meerderheid in de Saarlandse Rijksdag. De socialistische partij had destijds een amendement op de arbeidswet ingediend, dat er toe strekte om aan de werknemers zeggenschap te geven in het handelsbeleid der bedrijven, waarin zij werken. Dit amendement werd met 27 tegen 17 Christendemocratische tegen socialisti sche stemmen door de Rijksdag verwor pen. Toen daarop de wet in zijn geheel in stemming werd gebracht onthielden de socialisten zich. De wet werd daarop tóch aangenomen, met de 27 stemmen der Christelijke Volkspartijleden vóór en twee der communisten tegen. Men acht het waarschijnlijk, dat de de missionaire premier weer een nieuw ka binet zal vormen- Handbeschilderde natuurzijde uil Como, verwerkt tot ecu middagrobe door Jole Veneziani Deze mode-manifestatie uit de Eeu wige Stad ei> uit Milaan vond plaats in het kader van het Holland Festival. Het was de eerste maal, dat ook de mode met een grote M bij dat Festival werd ingeschakeld. Een initiatief, dat zeker is toe te juichen in een land als het onze, waar de kledingindustrie en ook de textielindustrie tot de voornaamste be drijfstakken behoren. Dat mode in haar hoogste staat kunst met een grote K is, wisten de drie Ita liaanse ontwemsters op de gaia-show in het Amstel Hotel te Amsterdam en op de middag-show in het Palace Hotel te Scheveningen overtuigend te bewijzen. V Werkelijke creativiteit lag ook daar- Eenvondiee -nmer-robe van genome aan in de eerste plaats ten grondslag, Denvouaige zomer-rooe van genuine aangevuld door een volmaakte feeling zijde met een garnering van witte voor kleuren-composities. piqué, ontworpen door Veneziani Het mode-huis Carosa, waarvoor prin ses Giovanna di Avellino ontwerpt, koos ER ZULLEN binnenkort avonturiers voor de wetenschap worden opgeroepen. Die zijn er altijd geweest en zullen er altijd zijn. Menig geleerde heeft de resultaten van proefnemingen duur betaald. De historie der wetenschap wemelt van treffende en vaak ontroerende voorbeelden. Tot dusver bleven de avonturiers van de wetenschap echter meestal in hun studeerkamer of laboratorium, behalve dan mannen als Albert Schweitzer, die de rimboe introk. Inderdaad, tot dusver waren de sterren kundigen toch typische voorbeelden van kamergeleerden, al zaten ze dan co berg toppen in soms moeilijk toegankelijke observatoria en al maakten ze menigmaal langdurige expedities, voor het gadeslaan van zonsverduisteringen en zo. Dit gaat thans anders worden. Binnen afzienbare tijd zullen astronomen in raket vliegtuigen koers zetten naar een ruimte schip. dat door het heelal suist, inmiddels nog als satelliet van de aarde. Er is al heel wat gesproken en geschre ven over zo'n satelliet. Er wordt zelfs be weerd, dat Amerika en Sovjet-Rusland reeds lang bezig zijn thet de constructie van een kunstmaan waar vandaan ze zul len proberen, de wereld te beheersen. Van die maan uit zouden ze de aardg op allerlei manieren onder handen kun nen nemen en haar wat men noemt strate gisch inkapselen. De sterrenkundigen hebben andere in tenties. Ze willen zo'n kunstmaan, om er verder door in de hemelruimte te kunnen kijken. Want al zien ze, dank zij de modernste telescopen al heel ver, het is nog lang niet ver genoeg. Bovendien, dat kijken is eigen lijk, wetenschappelijk gezien, nog niet veel "volgens prof. Lyman Spitzer Jr, profes sor in de astronomie aan de wereld beroemde universiteit van Princeton, doen de sterrenkundigen momenteel niet veel meer, dan op de bodem van een tank vol troebel water te zitten en te proberen, daar doorheen iets op te vangen van hetgeen zich boven het water bevindt. De atmos feer van de aarde werkt nl. als een soort gordijn, om hier een thans veelgebruikte term te bezigen. Het is een gordijn, dat bet beeld van het heelal verward en onduide lijk maakt. Het beeld van het heelal, door de ster renkundigen geconstrueerd, is nu nogal nevelachtig en vaag'. Maar wanneer ze op een kunstmaan zitten, zo een vijftienhon derd kilometer boven de aarde en haar atmosfeer, die nu door radioactief-stof nog, verder bedorven wordt, hebben ze een vrij uitzicht. Wanneer de kunstmaan der astronomen door de hemelruimte zal zweven, kon de professor niet precies zeggen. Maar hij meende, dat dit over enkele tientallen jaren het geval zal zijn. En met de eerste behoeven niet eens mensen mede. Er zou een observatorium op gebouwd kunnen worden, waarvan telescopen, camera's en instrumenten v de aarde uit langs radiografische weg diend zouden kunnen worden. Aan de band van de resultaten zou dan kunnen overwogen worden, of t „lonen zou zijn, met de volgende maan een o)® groep deskundigen mee te sturen, zul natuurlijk ook voorop gesteld, dat de kunst maan veilig terugkomt en niet door de een of andere oorzaak in de wereldruimte tuimelt of b.v. door Marsbewoners en dergelijke creaturen wordt binnengehaald. Op de kunstmaan zullen de sterrenkun digen in ieder geval vijf tot tien keer ver der kunnen kijken dan thans het geval is bijna schreven we: dan hun neus lang is en tevens met veel grotere precies- heid. Als de professor-sterrenkijker het goed ziet. zal de kunstmaan annex observato rium elke anderhalf uur een reis rond de wereld kunnen maken, tenminste wanneer alles volgens de plannen verloopt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7