Fabrikanten hebben het bont gemaakt Millioenen Vietnamezen weer achter ijzeren gordijn Franse evacuatie heeft ernstige weerslag GROOTSE KINDERHULDE ,N het MARIALE JAAR WHAT'S IN A HAT? - W Amerikaanse economie kwam geringe recessie te boven Overgeleverd aan de communisten J DOODT VLIEGEN EN MUGGEN MET De vlucht naar Egy ptegetekend door Wim O osthuizen Loonsverhoging in staalindustrie een gunstig teken ZATERDAG 10 JULI 1954 PAGINA 12 Misleiding Groot materiaal DEN BOSCH TOONT ZIJN GROEI Win gratis Uw kist Drie Hoefijzers Bier PRIÉSTERWIJDINGEN IN MILL HILL Een kardinaal vroeg, Nederlandse jeugd antwoordde IIOGER DIVIDEND „VITALIS" AMERIK. KATOENOOGST Bij een bontjas „denk" je niet. Die maakt je alleen maar sprakeloos. Óf jaloers. Het denken er over komt pas later, bij de rekening. Al raakt dal doorgaans een ander lid van het gezin. Maar wanneer dan van die gerenommeerde bontleveranciers als Canada en Rus land zo'n jas met meer dan gewone belangstelling bekijken, wanneer ze er monsters van opvragen en er grote bestellingen op plaatsen, moet er toch wel de een of andere aanleiding zijn die ons over zo'n jas aan het denken zet. Die aanleiding is er dan ook volop. Een bontjas die geen koelkast of chemische behandeling nodig heeft om de motten gegarandeerd hun eetlust te ontnemen. Die practisch onverslijtbaar is. Die even huiselijk als degelijk met water en zeep kan worden schoongeboend. Zo'n bontjas kan alleen maar het product zijn van een modern sprookje. Van de twintigste eeuwse al chimist die er in zijn laboratorium de haren voor spint. Nylon was dan ook nog niet zo heel lang aan de markt, toen er reeds proeven werden genomen met bontweefsels die een imitatie beoogden van het na tuurproduct. Die weefsels waren niet slecht en de korte jasjes die een jaar geleden op een show in Londen werden getoond, waren een ogenblik de sen satie van de modedag. Op dat succes is er toen verder gewerkt en na de nylonfabrikanten hebben ook de producenten van de concurrerende synthetische vezel terylene zich in de strijd gemengd. Zij imiteerden niet. In overleg met een bekende bonthandelaar maakten zij van hun polyester vezels een weefsel dat zich zonder een der bekende natuurlijke kwaliteiten te imiteren meteen al aandiende als een volkomen nieuwe bontsoort, die overigens alleen maar door de geroutineerde vakman van „echt" is te onderscheiden. Wanneer er iets is dat de betrekkelijkheid van alle aardse dingen onderstreept zijn het wel deze mantels die tegen prijzen van tweehonderd a tweehonderd vijftig gulden in de handel komen. Bont dat geen bont is, maar dat er bedrieglijk veel op lijkt. Dat nu de terylene op het toneel is gekomen ook iets warmer aanvoelt dan het oorspronkelijke nylonproduct. En dat ook in de manier waarop het verwerkt is de ka rakteristieken vertoont van een gewone bontmantel met zijn aflopende schouders, de capekraag en de laag ingezette mouwen die eindigen in een als een bloem pot wijd uitlopende manchet. Die nieuwe terylene en nylon mantels hebben een satijnen voering en op dit punt komen zij overeen met een ander nieuwtje in de bontwereld: een bontmantel die maar een halve bontmantel is. Als een van de grote sensaties tijdens een show van de Britse man telfabrikanten dwaalde daar plotseling een mantel door de zaal, uitgevoerd in een van de nieuwste nu- tria-tinten. Men sprak van een „veredeld" product en niet meer zoals bij de nylon bontmantels van een „nabootsing". Om dat te bereiken had men de vacht van schapen van de huid verwijderd, om ze in plaats daarvan stevig op een geweven ondergrond te bevestigen. Als voordelen van dit nieuwe product worden o.a. het lichte gewicht genoemd, gevolg van het wegvallen van de lederen huid, de grotere soepelheid en het wegvallen van de aan het leder inhaerente geur. Maar hoeveel vrouwen zullen er intussen toch het „echte" natuurproduct blijven verkiezen al was het alleen al om de wetenschap van de kostbaarheid er van? ELSE DAN AH (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG) HANOI (Vietnam), Woensdag. In zijn werkkamer op de eerste verdieping van liet oude gouverneuis gebouw geeft gouverneur Nguyen Huu Tri op een stafkaart aan welk deel van de Delta zonder slag of stoot aan de communisten gegeven is. Hoe groot is die streek ongeveer, excellentie. De gouverneur meet met een lineaal de afstanden. Het is een driehoek van ruwweg 70 bij 70 bij 70 kilometer. En hoeveel mensen wonen er....? Meer dan twee en een half millioen Zuchtend legt hij de lineaal voor zich op de schrijftafel en staart met een zorgelijk gezicht naar de kaart. Er is alle reden voor zorg met zijn ambtsgebied geslonken tol niet veel meer dan Hanoi en de havenstad Haiphong en een brede strook aan weerskanten van de weg welke beide plaatsen verbindt. En dat is werkelijk niet veel. Op een morgen aan het einde van Juni zijn van generaal René Cogny's hoofd kwartier in Hanoi's historische citadel de orders uitgegaan voor Operatie Auvcrgne: de complete ontruiming van het dicht bevolkte rijstgebied ten Zuiden van Hanoi met als voornaamste plaatsen Nam-Dinh, Thai-Binh, Ninh-Binh en Phat Diem. Het besluit voor deze drastische maatregel is, zoals gemeld, om twee redenen genomen. In de eerste plaats omdat de druk van de communistische legers in dat gebied na de val van Dien Bien Phoe geleidelijk aan toegenomen was. En in de tweede plaats, omdat de Frans-Vietnamese strijdkrachten niet in staat geacht werden om die druk op den duur te kunnen weerstaan, zonder belangrijke versterkingen uit Frankrijk. En die versterkingen waren niet beschik baar. Bij de foto's van boven naar beneden: Zo'n icitte nylon mof, met een bijpassend nylon bonthoedje, is niet zo extravagant meer als het lijkt. Dat wit mag dan een licel besmettelijke tint zijn, maar met behulp van een spons is het in een ommezien als nieuic. Een bontmantel waar geen bont aan is. De grond stof is terylene, een langs synthetische weg uii aardolie verkregen vezel. Licht, sterk, soepel en motgcht... Dezelfde mantel als het terylene model. Alleen het materiaal verschilt. In dit geval is het een schapen vacht die van de lederen huid op een ondergrond van texlielweefsel is overgeplant. En daardoor toch ook weer anders dan de traditionele bontjas. (Alle modellen: Astraka). In de grootst mogelijke geheimzinnig heid waren de plannen voor deze operatie uitgewerkt. Teneinde de vijand te mis leiden heeft mer' opzettelijk het gerucht verspreid, dat de Franse troepen in dat gebied door Vietnamese vervangen zouden worden. Om dat gerucht kracht bij te zetten heeft men zelfs valse berichten over de radio laten uitzenden in de hoop dat de Vietminh daarop zou reageren. Maar ondanks alle voorzorgen waren er toch lekken. Een ervan ontstond, toen de directie van de kolossale katoenspinnerij in Nam-Dinh vier dagen vroeger dan de bedoeling was, met het ontslaan van het personeel en het sluiten van het bedrijf begon. Dat veroorzaakte algemene specu latie en onrust. Toen er bovendien een typhoon voorspeld werd op de dag, dat de evacuatie zou moeten beginnen, heeft de legerleiding het besluit genomen om de operatie ruim twee dagen te vervroegen Het was een grootscheepse operatie. Er moesten niet alleen duizenden militairen met al hun materiaal geëvacueerd worden. Ook de gezinnen van de Vietnamese mili tairen moesten naar veiliger oorden over gebracht worden om te voorkomen, dat zij als gijzelaars in communistische handen zouden vallen. Verder was het nodig om de tientallen grote en kleine posten ver spreid door het hele gebied ordelijk op te heffen. En de versterkingen te ver nietigen. De Fransen hebben groot materiaal in gezet. De luchtmacht heeft bijvoorbeeld een luchtbrug geslagen tussen Nam-Dinh en de havenstad Haiphong. Van vroeg in de morgen totdat het donker was heeft een aantal Dakota's heen en weer gevlogen om de duizenden vrouwen en kinderen van Vietnamese militairen met hun bagage uit de ten ondergang gedoemde streek af te voeren. En dat heeft bijna een week ge duurd. Gelijktijdig zijn anderen met schepen van de Franse marine via de Rode Rivier en de zee geëvacueerd. De rest is met lange convooien over de weg ver trokken. Maar behalve de militaire evacuatie was er ook de particuliere. De bevolking be greep geleidelijk aan, dat zij in de steek gelaten werd. Een deel van hen kon dat weinig schelen. Zij waren niet bang voor de communisten, omdat zij niets te ver liezen hadden. Maar anderen waren alles behalve ingenomen met het vooruitzicht spoedig onder een- communistisch regiem In een wit tropenuniform met vier sterren op de schouders en acht rijen veelkleurige onderscheidingen op de borst, zet generaal Raoul Salan, de plaatsvervangend opper bevelhebber van de Frans-Vietna mese strijdkrachten in Indo-China, de nieuwe situatie uiteen. ,.We waren eerst als een hand met vijf slappe vingers, die niets konden doen. Nu hebben we die vingers samengebracht tot een krachtige vuist, waarmee we ons duchtig kunnen verdedigen...." „En wat gaat u verdedigen...?" „Alles wat we hebben...." „Inclusief Hanoi....?" „Natuurlijk. En met ettelijke duizenden man nen meer hiervoor beschikbaar, ademt Hanoi nu in ieder geval iets lichter dan de laatste weken. te moeten leven. Dat waren de Vietna mese ambtenaren, de politieke leiders, de kerkelijke functionarissen, de welvarende zakenlieden en natuurlijk de enkele tien tallen Franse burgers. Plus een belangrijk deel van de katholieke gemeenschap. Zij zijn op eigen gelegenheid vertrok ken. Met particuliere auto's en openbare bussen, met rivierboten, handkarren, cyclo-pousse (de Vietnamese editie van de Indonesische betjak) en zelfs te voet. Maar vele tienduizenden zijn min of meer tegen hun wil achter 't IJzeren Gordijn terecht gekomen, omdat zij niet de moed of de middelen hadden om naar elders te vluch ten. En zij maken op dit ogenblik reeds kennis met het regiem van Ho Chi Minh. Debacle Het is moeilijk om bij een débacle als dit van succes te spreken. De Franse leger leiding noemt de Operatie Auvergne ech ter een compleet succes. Maar al met al is deze evacuatie een zware slag voor het prestige van Frankrijk in Indo-China. En meer nog misschien voor de positie van de zwakke, jonge staat Vietnam. Er is niet veel meer over van Noord- Vietnam. Een ruime corridor, die van Hanoi naar de zee leidt. Dat is alles. Er wonen minder mensen in dan in het com munistische deel. En dat kan desastreuze gevolgen hebben als men straks tot een wapenstilstand komt en besluit om algemene verkiezingen te houden. Men kan nu reeds voorspellen, dat de volge lingen van Ho Tsji Minh zegevierend uit die verkiezingen te voorschijn zullen komen, dank zij hun politiek van terreur en intimidatie. Het is dan ook begrijpelijk, dat gouver neur Nguyen Huu Tri in een allesbehalve hoopvolle stemming verkeert. Hij is zeer ontstemd over het feit, dat alle beslis singen in Genève en vooral in Parijs ge nomen zijn zonder hem te consulteren. En zonder hem zelfs op de hoogte te stellen. Zijn stem klinkt dan ook machteloos en tegelijk bitter als hij zegt: „Het komt ei allemaal op neer, dat de Fransen tot alles bereid zijn als ze maar zonder al teveel prestigeverlies Indo-China in de steek kunnen laten Dit klinkt altijd nog enigszins vreemd uit de mond van een Vietnamees. Ook al is er dan heel wat veranderd sinds de Vietnamezen voor het eerst op het vertrek van de Fransen aangedrongen hebben. En in alle eerlijkheid: zeker geen veranderin gen ten goede. Ter herdenking van het feit, dat de pro vincie Noord-Brabant tien jaar geleden door de geallieerde legers werd bevrijd, zal het gemeentebestuur van 's-Hertogen- bosch in October a.s. een tentoonstelling doen inrichten in het gebouw van het Provinciaal Genootschap van K. en W. Men beoogt hiermede een overzicht te geven van de ontwikkeling van de Bra bantse hoofdstad sinds October 1944, toen de 53e Welsh-divisie der Engelsen de stad binnentrok. Advertentie Bekroonde inzending: „Ben jij ook een Hoefijzer ganger Drie Mevrouw Feith-Stroink, Gerrit v. d. Veenstraat 102 te Amsterdam-Z. ontving voor het onder schrift, dat wij hierbij afdrukken, eenkistheer- lijk Drie Hoefijzers Bier. 49 andere prijswinnaars ontvingen eenzelfde be loning. Wekelijks worden gratis 50 kisten uitgereikt, dus zend vóór 17 Juli a.s. een geestig onderschrift bij de sprekende Drie Hoefijzers-paarden per briefkaart (7 cents post zegel) aan: „Drie Hoef ijzers Bier",postbus 1702 Amsterdam. Niet meer dan 25 woorden gebrui ken! In het St Joseph College te Mill Hill zullen Zondag a.s. 32 fathers van de Con gregatie van Mill Hill tot priester gewijd worden door kardinaal Bernard Griffin, aartsbisschop van Westminster. Zaterdag zullen tevens 25 subdiakens worden ge wijd. Onder de jonge priesters bevinden zich de volgende Nederlanders: A. v. d. Eeden, Breda; R. van Eijndhoiaen, Bergen op Zoom; T. Feldbrugge, Nijmegen; J. van Goozen, Apeldoorn; m. Henselmans, Obdam; F. Hoefnagels, Haaren; M. v. d. Hulst, Schermer; G. Jansen, Hillegom;' M. Koopmans. Harlingen; A. Kurstjens, Tege- len; H. v. d. Laan, Wormerveer; C. de Lange, Alkmaar; C. Oprins, Fijnaart; A. Schoone, Lisse; H. Timmermans, Itter- voort; L. Versluijs, Amsterdam, en B. Welling, Doesburg. JA, DAT ZOU Shakespeare met een kleine variatie hebben kunnen zeg gen, indien in zijn tijd een prinses tijd een prinses. Maar wat weten we daar eigenlijk van? Wie weet, of de dames toen niet even eens dat, wat een prinses droeg, ten voorbeeld nemen. In ieder geval, we weten wel, dat vroe ger de mode iets minder veranderlijk was dan thans. Daarom is het niet waarschijnlijk, dat Shakespeare zijn beroemde gezegde van „what's in a name?" gevarieerd zou heb ben met what's in a hat? Hij zou er trouwens ook geen reden toe gehad hebben. Want in zijn tijd be stond er nog geen massaproductie aan de lopende band. En de hoedjes van prinses Margaret worden aan de lopende band gemaakt, tenminste, als ze goedkoop te fabriceren zijn en een kans hebben bij het grote publiek in de smaak te vallen. De Engelse hoedenfabrikanten, die voornamelijk in Londen en Lutton ge concentreerd zijn, kijken met spanning uit, wat voor een hoedje prinses Marga ret op heeft. Dan moeten ze een gokje wagen. Tienduizenden meisjes en jonge vrou wen willen graag het hoedje dragen, dat prinses Margaret zo goed stond. Maar de prinses draagt bij elke gelegen heid een ander en haar model is dus gauw „vieux jeu". De fabrikanten staan iedere keer weer voor een belangrijke beslissing. Want het model moet uiterlijk drie dagen, nadat prinses Margaret het gelanceerd heeft, in de winkels te koop zijn. De inkopers, de grote magazijnen, die flinke aantallen bestellen, brengen in tweede instantie de beslissing. Ook zij wagen een gokje en geven hun orders. Dan gaan de machines aan het werk en de „prinses Margaret-hoedjes" worden afgeleverd. Niet altijd is de verkoop bevredigend. Gedurende de afgelopen achttien maanden hebben slechts vier van de vijf hoedjes, die voor massaproductie uitverkoren werden, het „gedaan". Hiertegenover staat, dat prinses Marga ret na de terugkeer van Koningin Eliza beth twee succesnummers in drie dagen lanceferde. Er is iemand, die niet bepaald enthou siast over het succes „en masse" van een prinses Margaret-hoedje kan worden. Dat is Madame Simone Mirman, de ontwerp ster er van. „Het valt niet mee", zei ze onlangs, „moeizaam iets uit te denken, om het dan een, twee, drie nagemaakt te zien." Daar om maakt ze de hoedjes bij voorkeur zo bewerkelijk mogelijk. Dan worden ze voor massaproductie te duur. Het verzekerd kapitaal van de N.V. Levensverzekeringmij „Vitalis" is in '53 ge stegen tot 26.388.643 (24.588.800). De pre miereserve eigen rekening beliep per uit 1953 2.601.013 (2.346.488). Zij werd be rekend op een rentevoet van 3 pet (onv.) De gekweekte rente op de beleggingen steeg tot 3.77 (3.76) pet. De winst- en ver- liesrekening wijst een winst aan van f 40-523 (20.983), waaruit een dividend van i 10 (5) pet wordt uitgekeerd. Het oogstrapportbureau van het Ameri kaanse departement van landbouw maakt in zijn le katoenrapport van het seizoen 1954 de volgende ramingen per 1 Juli bekend: Beb. opp. Opp. waarv. Prod, in op 1 Juli in geoogst in 1000en balen lOOOen acres lOOOen acres van 500 lbs 1954 19.961 1953 25.244 241341 16.465 1952 27.185 25.921 15.139 1951 28.195 26.949 15.149 1950 18.629 17.843 10.014 1949 27.914 27.230 16.128 1948 23.253 22.821 14.877 Gemidd. 1942/51 22.040 21.491 12.216 79 pet van 1953. (6e kl. lag. school) De stelling doet opgeld, dat een' dichter eigenlijk een man is met een vrouwenhart. Of het helemaal juist is, weet ik niet. Er lijkt me in alle geval veel waarheid in gelegen. Maar als het grotendeels juist is, dan zou men in analogie van deze definitie over de dichter met enige grond van reden kunnen stellen, dat de schilder-artist een man is met een kinderziel. Althans de moderne schilder. Tot deze overweging ben ik geko men na een aandachtige beschouwing van een uitgebreide collectie kinderte keningen en schilderijtjes, dezer da gen bijeengebracht in het St. Grego- riushuis te Utrecht als resultaat van een oproep van kardinaal Valeri, pre fect van de H. Congregatie van Reli gieuzen .aan de Oversten van Orden en Congregaties, die zich bezighouden met de opvoeding en het onderwijs van de jeugd in alle landen ter wereld. Zijne Eminentie had gevraagd de schoolgaande jeugd aan te sporen om op een haar eigene manier uiting te geven aan haar Maria-devotie in dit Mariajaar. Op even royale als verrassende wijze heeft de katholieke jeugd van Neder land aan die oproep gevolg gegeven en zo zijn in de afgelopen vier maan den een keur van tekeningen, schilde rijtjes, boetseer- plak- en figuurwerk aismede nuttige handwerken binnen gekomen bij de redactie van het week blad „Op Weg" te Utrecht, een uit gave van het St. Gregoriushuis aldaar. Wat ons nu meer in het bijzonder bij het bezien van tekeningen en schil derijtjes trof, was een niet te misken nen overeenkomst met de kunstui tingen van verschillenden onzer mo derne schilders; nader gepreciseerd met de scheppers van onze moderne religieuze kunst. Er sprak uit vele van die kinderwerkjes nl. haast een speelse fantasie een bijkans even grote nega tie van perspectief en proportieleer. Maar tevens durf en spontaneïteit. Dat was vooral het geval met het teken werk der lagere klassen. De oudere kinderen tekenden te veel na, poogden het werk van volwassenen te maken, hetgeen in verreweg de meeste geval len op een mislukking uitliep. Het werk van de heel jonge genera tie nu bracht ons onwillekeurig tot de hierboven getrokken parallel tussen dichter en peintre-artist, tussen de man met een vrouwenhart en de man met een kinderziel. Een parallel, waar van ik alleen maar hopen wil, dat men er niet een degraderen van onze mo derne religieuze kunstenaars in zal zien, noch een sublimeren van de uiteraard ietwat primitieve producten van kinderlijke fantasie. Behalve de hierboven genoemde uitingen van beeldend vermogen en kinderlijke kunstvaardigheid, waren er onder de vele duizenden inzendin gen ruim 10.000 kinderen namen aan de prijsvraag deel nog een aan tal opmerkelijke bijdragen in poëzie en proza, opstellen, toneelstukjes, ge bedjes en gedichten. Wat denkt U om maar een voor beeld te noemen over de geestige uitbeelding van de bruiloft te Cana door Gerrie de Bie, leerlinge van de 5e klasse te Rotterdam? Jesus en Maria hadden erg geboft Ze mochten naar Cana daar was een bruiloft Maar onder de maaltijd was er een strop Want de wijn raakte op. aria zei „De wijn is op", e wijnschenker zei „wat een strop". Toen sprak Jesus even later „Vul zes kruiken met water." Jesus veranderde 't water in wijn. De mensen spraken: „Wat zal dat voor een man zijn?" Ze konden nog zes dagen drinken en eten En zijn die dag nooit meer vergeten. Wij deden maar een greep uit de stroom van inzendingen, met de beoordeling waarvan een deskundige jury niet minder dan acht weken bezig is geweest om de beste uit te zoeken voor bekroning. Een zware, maar toch prettige taak, zoals de jury in haar rapport met nadruk vaststelt: „de liefde en tederheid, waarmede het grootste deel van de werkstukken was vervaardigd, maakte de zware taak der beoordeling toch tot een zéér genoeg lijke!" Het zou teveel van onze plaatsruimte vergen alle prijswinnaars hier te ver melden: het waren er niet minder dan 120 plus 500 eervolle vermeldingen. Wij volstaan dan ook met de medede ling, dat de eerste prijs werd toege kend aan de H. Hartschool te Bever wijk en de extra-prijs voor de meest originele inzending aan Lies Neder- stigt te Haarlem, leerlinge van de 5e klasse aldaar. De overeenstemming welke bereikt is in verband met het loondispuUt in de Amerikaanse staalindustrie is een van de beste aanwijzingen uit de laatste maanden voor de grote veerkracht van de Ameri kaanse economie. Nadat zii 'n geringe re cessie te boven is gekomen, schijnt de Amerikaanse economie een, zij het dan ook geringe verbetering tegemoet te gaan. Het is een onmiskenbaar feit dat de hoogst belangrijke staalindustrie geen genoegen zou nemen zelf met een be scheiden stijging in de arbeidslonen in dien zij de directe vooruitzichten en de verwachting van verdere uitbreiding op langere termijn niet bevredigend zou achten. De thans bereikte overeenstemming houdt onder meer in een loonsverhoging van gemiddeld 5 dollarcents p. uur, vo?1"'* betere pensioenen en een gunstige! verzekeringsschema waarvan de Kosten geraamd worden op ongeveer 7 dollar cents per arbeidsuur, zodat alles bij elkaar het accoord de industrie op een verhoging van 12 dollarcents komt te staan. Dit accoord werd bereikt na 2 maanden van onderhandelingen tussen de Bond van Arbeiders in de Staalindustrie, op een na de grootste bond in het Congress of in dustrial Organizations (CIO en de U.S. Steel Corporation, bij verre de grootste maatschappij in de staalindustrie. Binnen 24 uur hadden alle andere „grote" staalfabrieken Bethlehem, Republic, Jones and Laughlin, Youngstown an In land zich bereid verklaarde 't goede voorbeeld van de U.S. Steel Corp. te volgen. Deze „grote zes geven werk aan 400.000 van de 600.000 vakbondsleden in de hoogst belangrijke staalindustrie en leve ren meer dan de helft van de totale Ame rikaanse s taalproductie. In aansluiting op het nieuwe loon. ac coord annonceerde de United Steel een prijsverhoging van 3. per ton, een vrij bescheiden verhoging welke in alle waar schijnlijkheid slechts op bepaalde speciale producten haar invloed zal doen voelen De voornaamste fabrikanten van consu mentengoederen. zoals auto's, landbouw machines en gereedschappen, etc. hebben reeds te kennen gegeven dat behoudens enige geringe prijsverhogingen voor en kele artikelen de verbruikers-prijzen zich op hetzelfde peil zullen handhaven, een omstandigheid die ook kan worden ge zien als een bewijs van economische sta biliteit. Ook een belangrijke tendens kan be speurd worden in de aard van het accoord. In de afgelopen tien jaren zijn de lonen van arbeiders in de staalindustrie gestegen van gemiddeld S 1.15 tot ruim 2.19 per uur. terwijl de extra voordelen zoals pen sioen en verzekeringsschema's hiermede meer dan gelijke tred hebben gehouden. In 1949 werd een pensioenregeling ge troffen voor de arbeiders in de staalin dustrie tussen vertegenwoordigers van de industrie en de vakbond. Kenmerkend voor de grotere voordelen welke de nieuwe regeling thans oplevert is wel het feit ?.f Pensi°en voor een arbeider met 15 dienstjaren thans gestegen is van S 60 maand. Voor een arbeider met dïenstjaren is het pensioen thans gestegen van ongeveer 100 tot 140 per ITla all Cl. IIct 'eeuwenaandeel van de kosten met .rekking tot de pensioen en verzeka- 'ingsschcma's van de staalindustrie wordt aoor de industrie zelf gedragen een tendens welke in wijde kringen ais de meest bevredigende wordt aanvaard. Uit een recent onderzoek is gebleken dat de totale kosten welke de betaling van pen sioenen cn uitkeringen voor de gehele Amerikaanse industrie met zich brengt de 25.000 millioen per jaar zeer dicht ge naderd zijn. Dit bedrag heeft niet alleen betrekking op pensioenen en voorzieningen onder verzekeringsschema's, doch ook op betaal de vacanties, uitkeringen tijdens ziekte, aandeel in de winst en gratificaties, en de bijdrage van de industrie aan de kosten van sociale regeringsprogramma's. Dank zij het feit dat vele arbeiders bo vendien nog particuliere verzekeringen af sluiten zien de arbeiders hun oude dag in toenemende mate verzekerd. Een arbeider die de pensioengerechtigde leeftijd van 65 jaar bereikt staat er financieel practiscn even goed voor met zijn gecombineerde pensioenuitkeringen als toen hij nog werkte, en dikwijls is hij er zelfs beter aan toe. Syivia Porter, een van de meest be kende Amerikaanse economen heeft vast gesteld dat de gemiddelde gehuwde ar beider met een '0°n van 250 per maand na aftrek van belastingen de beschikking over ongeveer 225 schoon per maand heeft. Dezelfde arbeider zou thans in het kader van de door de Eisenhower-regering voorgestelde wetswijzigingen, en met een gemiddeld particulier pensioen in het be zit komen van een onbelastbaar inkomen van 192.80 per maand voor zichzelf en zijn vrouw die ook de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft. Indien hij gebruik zou maken van de gelegenheid om een gedeeltelijke dagtaak te vervullen tot de toelaatbare grens van 8 83.33 per maand, zou zijn maandelijks inkomen stijgen tot 276.13 vrij van inkomstenbelasting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 12