Jubileumactie mgr J. P. Huibers Dulles, Eden en Mendès-Franee confereerden tot middernacht De Weners vatten watersnood gemoedelijk op Ook in Nederland adoptie van kinderen Nieuwe sociaal-democratische werkgemeenschap binnen de Partij van de Arbeid? Hittegolf in V.S. Wie neemt er nog een kerkplciats van vierhonderd gi Russen ontstemd over „Westelijk onderonsje" Srïïeï01*" Wisselend bewolkt Onherroepelijke verbreking van banden met de eigen ouders Woensdag 14 Juli 1954 Nog 325 zitplaatsen in Bever wij ks kerk ontbreken Ruim 11.000 deelnemers aan de Vierdaagse DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN V.S. gaan door met atoomproeven in Stille Oceaan Morgennacht maans verduistering Volhouden, Ike! Russen en Amerikanen werkten voorbeeldig samen STUDENTEN ALS TRAMCONDUCTEUR WEERBERICHT Zolang ook Sovjet-Unie experimenteert Het milieu Onherroepelijk Centrale adoptie-raad Minstens een half jaar oud Molotof ivas boos Wir-war van besprekingen Ruim 100 kinderen, lijdende aan kin derverlamming, die in Nijmegen ver pleegd worden hebben met hulp van particulieren en het Roode Kruis een onvergetelijke dag gehad op Maduro- dam te 's-Gravenhage. Als we het manifest van ds Buskes goed begrijpen en de geruchten, welke de laat ste dagen de ronde deden, daarmede com bineren, dan moeten we tot de conclusie komen, dat een zuiver marxistische werk groep in de P.v.d.A. in wording is. Naast de katholieke, de protestantse en humanistische moet er dus plaats komen voor een rasechte socialistische. Deze laatste wil echter iets anders dan de drie eerstgenoemden: zij wil een aanval op het program van de P.v.d.A. ondernemen; zij wil los komen van elke samenwerking met de K.V.P. (met wie dan wel?); zij wil de strijd tegen de P.B.O. aanbinden; zij wil de ontevredenen in de communistische partij naar zich toetrekken; zij wil consequent anti-kapitalistisch zijn; zij willaten we het maar eerlijk zeggen, de echte, oude S.D.A.P., maar dan liefst uit de jaren twintig, herstellen. We hopen, dat de leiding van de P.v.d.A. deze nieuwe actie niet als een gevolg van het Mandement zal bestempelen. De ten dens, welke in het manifest der zeven tot uiting komt, is even oud als de P.v.d.A. zelf. De mentaliteit, welke er uit spreekt, heeft al herhaaldelijk tot innerlijke con flicten aanleiding gegeven; de uitbarsting is nu gekomen, omdat de zeven van oor deel zijn, dat de officiële partij tot de uiterste afwijking van de socialistische leer is gekomen. In diepste wezen gaat het de zeven tegen het doorbraak-karakter van de P.v.d.A. Deze zou in haar program weer zuiver marxistisch moeten worden. Om dit doel te bereiken, willen zij nu een nieuwe doorbraak forceren, welke in werkelijkheid de afbraak van de P.v.d.A. als doorbraakpartij zou betekenen. Wat moest gebeuren, is thans gebeurd. En als we zouden willen spotten, zouden we zeggen; nu nog een liberale en een communistische werkgemeenschap en het spel is rond: en er is geen partij meer. Er, is de laatste weken veel over oen z.g. bisschoppelijke aanval op de P.v.d.A. geschreven en gesproken. Nu staat men voor-een werkelijke aanval en dan boven dien van binnen uit. Het gaat nu om het wezen van de partij. Overigens geloven we. dat het karakter zelf van de P.v.d.A. onverbiddelüjk tot deze rebellie moest leiden. De vicaris-generaal van het bisdom Haarlem schrijft ons: Tot nu toe heeft de Jubileumactie voor het 55-jarig pries terfeest van onze bisschop op 15 Augustus a.s. het volgende resultaat opgeleverd: Aan ingekomen collecten van van 337 parochies 200.000, Aan persoonlijke giften van priesters van het Bisdom 34.000, Aan bijdragen van religieuze Orden en Congregatie en R.K. Instellingen 25.000, Aan extra-bijdragen van par ticulieren 11.000, Totaal: 270.000,— Nog 8 parochies moéten de gelden van de jubileumcollecte inzenden. Nogmaals spreek ik hierbij mijn grote dank en waardering uit voor de spontane en hartelijke bereidheid,, waarmede aller wegen in ons bisdom reeds voor dit doel is geofferd. Een speciaal woord van oprechte dank aan de priesters van ons bisdom, die zo wel door hun medewerking, als door hun persoonlijke edelmoedigheid een stimu lerend voorbeeld hebben gegeven. Een prachtig resultaat is reeds bereikt. Van de 1.000 zitplaatsen der toekomstige Regina-Coeli-kerk in Beverwijk zijn er reeds 675 verzekerd. Maar er ontbreken er nog 325! Zou het nu niet mogelijk zijn het ontbrekende bedrag van 130.000, vóór Augustus bij elkaar te krijgen? Wat zou het een heerlijk en onver getelijk bewijs van dankbaarheid en erkentelijkheid betekenen voor onze bis schop, als wij hem op de 55e verjaardag van zijn H. Priesterwijding een volledige kerk zouden kunnen aanbieden en daar door zijn zorgen aanmerkelijk zouden kunnen verlichten? En welk een prach tig getuigenis zou dit zijn van ons ver trouwen in de leiding van onze bisschop pen! Mag ik nog eens een laatste beroep doen op u aller edelmoedigheid? Zouden er in ons bisdom nog niet 325 personen of instellingen gevonden kunnen worden, die zorg willen dragen voor één zitplaats van ƒ400,Laten vooral de R.K. instel lingen en verenigingen in ons bisdom haar kassen eens nazien, of zy voor dit schone doel geen extra-bijdrage kunnen geven! Iedere gift, groot of klein, is welkom en zal dankbaar aanvaard worden. Op dus naar de 400.000, U kunt uw bijdragen storten op giro nummer 43509 ten name van het R.K. Bis dom Haarlem te Haarlem. God lone U allen voor Uw edelmoe dig offer. Het secretariaat van de Nederlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding deelt mede, dat het aantal inschrijvingen voor de Vierdaagse te Nijmegen thans 11.110 bedraagt (5.986 militairen en 5.124 burgers), het grootste aantal ooit geboekt. Voor de afstanden 55 km., 50 km., 40 km. en 30 km. zullen respectievelijk 1.392, 1.375, 8.084 en 259 deelnemers starten. Er zijn o.m. inschrijvingen binnen gekomen uit Amerika, België, Engeland, Frankrijk, Luxemburg en Zwitserland. (Van onze correspondent) Tien Lcidse studenten zullen zich binnenkort gaan bezighouden met het verstrekken van „enkeltjes" en „overstappies" op de Blauwe Tram van de N.Z.H.V.M. Genoemde maat schappij kampte reeds enige tijd met een personeelstekort en de op heffing daarvan bleek voonl door de afkeer van ongeregelde diensttijden niet mogelijk. Zq gaat het daarom met werkstuden ten proberen. De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. Matige tot krachtige Westelijke wind. Donderdag 15 Juli: Zon op 4.37 uur, onder 20.54 uur; Maan op 20.37 uur, onder 3.45 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hoogspannm in Genève Lai zijn opwachting gemaakt bij Molotof Om 10 uur bezocht de Vietnam-delegatie- leider Tran Van Do zijn Vietminh-ambt- duurde. Tsjoe ontving onmiddellijk daarna minister Eden. In tussentijd, om 11 uur, ontmoette Molotof Nehroe's afgevaardigde Menon, die na afloop weer ging lunchen met Eden, maar niet dan nadat deze laat ste eerst nog even de heer Molotof had gesproken. Mendès-Franee had bovendien nog een onderhoud met Pham Van Dong. En nadat de heren Mendès-Franee en Eden naar Parijs vertrokken waren, even als de Amerikaanse delegatieleider John son, die Dulles assisteert, staken de drie communistische kopstukken, Molotof, Tsjoe en Pham Van Dong de hoofden nog eens bij elkaar. ,T I De Westelijke ministers ontmoetten n'en genoot Pham Van Dong. Om 10.15 kwam dépjaise Molotof's officieuze boze humeur, Mendes-France op bezoek bij.sjoe en L„ besprekingen met „de tegenpartij" Lai voor een gesprek dat vijf kwartier sl£chts hoffelijkheid. In het centrum van de V.S. h®®rst hittegolf, waardoor reeds acht pers om het leven zijn gekomen. In Pitts S is een temperatuur van 49 graden cius gemeten, in Oklahoma steieg kwik tot 42 graden. Plaatselijk heerst watergebrek. Dc Am BeheerachaS^fe afgevaardigde in de Maandag oJ?ad der V N> Sears' hee" raad verklaard q™ vergadering van de de atoomproeven ,an? van pla" 15 Amerikaans behee°p.de., eilanden onder voort te zetten, zolan" df 9ceffn Unie de proefneming °ok in de So^et- Verenigde Staten beSChii^°rtdu.rein- De andere gebieden nlet over atoomproeven genomen kunn seX,aar zo zei hü. "nen worden. Sears zei. dat India slecht op de moet zijn geweest toen het vaarde dat door de proefnemingen gehele eilan den in de Stille Oceaan waren verdwe nen. Overigens wees, volgens Sears, het verzoek van India aan de Verenigde Staten om de atoomproeven te staken, op een „struisvogelpolitie^- Morgennacht zal - wanneer de even tuele bewolking dat toestaat - een ge- eel lelijke maansverduistering kunnen gorden waargenomen. Het "e§int om 9 minuten over twaalt en be reikt om 1.20 zijn hoogtepunt. Ongeveer een derde gedeelte van de maan zal dan *ijn verduisterd. Om 2.31 is alles weer voorbij. Grandma Moses, het 93-jarige enfant-terrible van de Amerikaan se schilderkunst, kreeg onlangs een groet van niemand minder dan Pre sident Eisenhower. „Voor Grandma Moses, een ware artiste" had de president geschrevenvan een nederig amateur". Grandma's antwoord luidde al dus: „Ik geloof dat U alles, wat U doet, op de goede manier doet. Ik zag foto's van Uw schilderijen en ik zou wensen, dat ik het zo kon. Houd vol, en U zult mij overtref fen vóór U 93 bent." De golf van overstromingen in Oosten rijk hebben tenminste dit prettige schouw spel te zien gegeven, dat Russen en Ame rikanen broederlijk naast elkaar werk ten aan liet versterken van de bedreigde dijken. Wat zij, in de omgeving van TuIIn, in krachtige eensgezindheid uit voerden werd door de Oostenrijkers .voorbeeldig" genoemd. En een Ameri kaanse officier merkte op, dat het er meer "P leek, dat het een wedstrijd was wie «et er het beste van af bracht. a1Peï water in de Donau bleef, ondanks hoopvolle voorspellingen, ook in de rwi-?s van Dinsdag nog stijgen in het wa= f 1 dee' van Oostenrijk. In Wenen, tm j water in bepaalde stadsgedeel te 'c u straten staat, heerste ondanks ffvnta iiere evacuatie-aankondigingen heid ft °m nict te ze^en vrolijk- hnn'aa Weners verrieden ook ditmaal vi s en gemoedelijkheid en zin hpvnllHno°t m,e*\In Srote getale stond de toneel bh het n "i naar het onsewone zich Ven'IoU-i ^onauhanaal en amuseerde heden w£-kik kostelijk met dc moeilijk heden welke de bewoners van de onder- Bij de Floridsburger Brücke waren de Russen bezig met hulpwerkzaamheden en zij schenen zich eveneens zeer goed te amuseren. „Kunnen jullie zwemmen had majoor generaal Molotof de Russische stadscommandant, de zestig man genie troepen toegeroepen, alvorens hij hen op het water losliet. Een luid gelach was het antwoord. Er werd nogal omslachtig om gesprongen met een aantal roeibootjes in de een halve meter onder water staande straat, waar de Russen bezig waren. Het doel van deze actie was niet bijzonder duidelijk. Toen de opvarenden eindelijk weer allemaal op het droge stonden, merkte een omstaander op: „De amphibie- oefeningen zijn weer voor een jaar voor bij." Meer stroomopwaarts blijft het water van de Donau èn zijrivieren nog steeds zakken. Het accent van de hulpverlening komt hier hoe langer hoe meer te liggen op herstelwerkzaamheden, de terugbren ging van geëvacueerden, maar vooral op de voorkoming, eventueel bestrijding, van epidemieën, die nog steeds dreigen Vrijwel overal is gebrek aan gezond drinkwater en de bewoners van de ge troffen gebieden wordt op het hart ge bonden alleen gekookt drinkwater te ge bruiken. Het K.N.M.I. deelt mede Stabiel zomerweer laat neg steeds op zich wachten'. Het depressie-systeem, dat enige dagen boven Noord-Duitsland was gelegen en ook in ons land regen veroor zaakte, is nu boven Zweden gelegen. Het wegtrekken van deze depressie gaf gister avond en vannacht aanleiding tot enkele opklaringen, maar later in de nacht nam de bewolking weer toe op de nadering van een nieuwe, van de Oceaan afkomstige storing. Vanmorgen meldden verschillende sta tions al weer lichte regen of motregen. Na het passeren van de storing breekt de be wolking, zodat de zon zich af en toe zal laten zien Er zullen morgen echter plaat selijk ook enkele buien voorkomen. De temperaturen blijven de komende dagen beneden normaal. Wanneer de Staten-Generaal er mede accoord gaan zal eerlang een nieuwe figuur in ons recht zijn intrede doen en wel de adoptie. In tegenstelling tot vele andere landen is deze vorm van aan neming van kinderen in Nederland nog niet geoorloofd. Er is echter reeds sedert jaren van verschillende kanten op aange drongen en thans heeft minister Donker een daartoe strekkend wetsvoorstel bij de Tweede Kamer ingediend In de Memorie van Toelichting merkt hij intussen op. dat wanneer de mogelijk heid van onherroepelijke adoptie wordt aanvaard, zij dan ook aan strenge eisen dient te worden gebonden. Voorop staat, aldus de minister, dat dc adoptie in het kennelijk belang van het kind moet zijn. Hierbij dient niet alleen te worden gelet op de positie, die het kind door de adoptie verkrijgt, maar ook, en niet minder, op hetgeen het kind verliest. Dit is in de eerste plaats de aan spraak op verzorging en opvoeding door de eigen, natuurlijke, ouders. De vraag of het kind van zijn ouders of een hunner als verzorgers cn opvoeders nog iets te verwachten heeft, moet rede lijkerwijs ontkennend beantwoord zijn, wil toewijzing van het verzoek tot het uitspreken van adoptie overwogen kun nen worden. In de tweede plaats dient het milieu, waarin het kind wordt grootgebracht, aan zodanige eisen te voldoen, dat het zoveel mogelijk gelijkwaardig is aan een goed ouderlijk milieu. Hieromtrent kunnen in de wet bepaalde algemene voorwaarden worden gesteld, al spreekt het vanzelf dat er naast die voorwaarden nog vele andere criteria zijn, die de verzoekers in het al gemeen en voor dit kind in het bijzonder- als geschikte of minder geschikte pleeg ouders qualificeren, doch die in de wet moeilijk kunnen worden geconcretiseerd. Onder de algemene voorwaarden, die uit voormelden hoofde in de wet kunnen en moeten worden gesteld, rekent de mi nister allereerst, dat het kind is opgeno men door een echtpaar. Aangezien het ge volg van adoptie is, dat tussen adoptant en kind dezelfde rechtsverhouding ont staat als tussen een ouder en zijn wettig kind, zou het bovendien een doorbreking van de beginselen van ons familierecht zijn, wanneer een kind slechts één wet tige ouder zou hebben. Voorts volgt daaruit het vereiste, dat het huwelijk der pleegouders reeds een aantal jaren bestaat en het kind al ge ruime tijd door hen tezamen is verzorgd en opgevoed (drie jaren), zodat wezen lijke bestendigheid van milieu mag wor den verwacht. Daartoe behoort ook de voorwaarde, dat er geen al te gering of te groot leeftijdsverschil tussen 't kind en ieder der echtgenoten is. Verder zal vol gens het ontwerp voorwaarde zijn, dat al eerder, nl vóór het verzoek, de voogdij aan een der pleegouders is toevertrouwd, hetgeen veelal betekent, dat ook toen reeds een onderzoek is ingesteld, dat zij met gunstig gevolg hebben doorstaan. Tot dc in het ontwerp opgesomde voor waarden behoort niet, dat de pleegouders kinderloos zijn. De consequentie der onherroepelijke adoptie is in de voorgestelde regeling enerzijds dat het kind de staat van wettig kind der adoptanten verkrijgt jegens een ieder, ook jegens hun bloed- en aanver wanten, anderzijds dat burgerlijke be trekkingen. die volgens de wet met de ouders en bloed, en aanverwanten in de opgaande zijlinie bestonden, ophouden. Invoering van de mogelijkheid van adoptie als een verdere uitbouw van de kinderbescherming betekent verwerping van de in het buitenland soms nog over heersende overeenkomstgedachte, zodat het beslissende woord wordt gesproken van de zijde van de overheid en wel dooi de rechter, aangezien deze beslissing eerst en vooral inhoudt, dat van de mogelijk heid van herstel der ouders in het gezag definitief moet worden afgezien. Al verwerpt men de overeenkomstge dachte, dit neemt niet weg dat de ouders zoveel mogelijk moeten worden geboord en hun tegen de toewijzing van het adop- tieverzoek der pleegouders, wanneer zij zich hiermede niet kunnen verenigen, de rechtsmiddelen toekomen, die ons proces recht in de regel verleent. Het wetsontwerp voorziet in de instel ling van een centrale adoptieraad. die in zaken, betreffende verzoeken tot het uit spreken van adoptie van advies dient en voorts andere werkzaamheden verricht, die worden opgedragen bij algemene maatregel van bestuur. De leden (ten minste zeven) worden bij koninklijk be sluit benoemd. Ook de voorzitter wordt, uit hun midden, op deze wijze aange wezen. Het ontwerp beperkt de mogelijkheid van adoptie tot pleegkinderen in eigen lijke zin, dus met uitsluiting van hen. die afstammen van de verzorgers of een hun ner (stiefkinderen). Het ontwerp kent voorts een door een strafbedreiging gesanctionneerd verbod om een zeer jeugdig kind als pleegkind tot zich te nemen. De desbetreffende be paling beperkt zich tot het opnemen als pleegkind van een kind beneden de leef tijd van zes maanden en zondert kinde ren, die onder voogdij van een rechtsper soon zijn gesteld, uit. Deze bepaling keert zich tegen het prematuur opnemen van pleegkinderen. Vereist is. dat het kind gedurende ten minste drie jaren door de echtgenoten tezamen was verzorgd en opgevoed. Verder dient ieder der adoptanten ten minste 18 en ten hoogste 50 jaar ouder te zijn dan het kind. Door een overgangsbepaling is de mo gelijkheid geschapen een pleegkind, dat bij de inwerkingtreding der wet reeds meerderjarig is, door adoptie alsnog de staat van wettig kind van de pleegouders te verlenen. Het was reeds over twaalven vannacht, toen de ministers Dulles en Eden tezamen met premier Mendès-Franee te voorschijn traden na een zeer langdurig diner in Hotel Matignon, de zetel van de Franse eerste minister. Dulles en Eden weigerden aan de grote groep verzamelde verslaggevers enig' commentaar te geven over deze eerste bijeenkomst van de Grote Drie, welke zo plotseling en sensationeel werd gearrangeerd. Zij verwezen voor commentaar naar premier Mendès-Franee en reden in hun grote' limousines naar hun residenties. Mendès-Franee had intussen weinig te zeggen. Hij scheen bijzonder goed gehumeurd en antwoordde, dat hij inderdaad, zeer tevreden" was over wat er die avond besproken was. „Wij hadden een vérstrekkend en gedetailleerd gesprek over een aantal problemen, welke in Genève gerezen zijn'', zei hij. En dat was vrijwel alles. Men drong aan of hij niets te zeggen had over een eventueel door reizen van Dulles naar Genève. „Daar hebt u mogelijk morgen (dus vandaag) een communiqué over", antwoordde hij. Eden en Mendès-Franee zullen van middag weer in Genève terug zijn, zo werd gisteren nog medegedeeld. De Franse premier zal dan eerst, behalve de voortgezette bespreking met Dulles en Eden, ook nog de militaire parade, welke ter ere van de Dag der Bastille gehouden wordt, hebben bijgewoond. Over het plotselinge bezoek van Dulles aan Parijs werd gisteren nog in niet- officiële kringen gezegd, dat deze drama tische wijziging in het Amerikaanse stand punt het gevolg was van zeer ernstige aansporingen van de Amerikaanse am bassadeurs te Bern en te Parijs, die beiden Dulles zouden hebben gewaarschuwd, dat een eventuele weigering van Dulles om naar Genève te komen, ondanks de her haalde Franse smeekbede, de Franse opinie mogelijk op een dramatische wijze tegen de V.S. zou keren, met als waar schijnlijk gevolg, dat er -n emsUge span ning zou optreden binnen de Atlantische aIDulles zei bij zijn aankomst in Parijs te hopen, dat zijn besprekingen de com munisten zouden tonen, hoe futiel hun pogingen waren om verdeeldheid tussen de Westelijke Grote Drie te zaaien. Hij werd al spoedig in zijn residentie, de Amerikaanse ambassade, opgezocht door Premier Mendès-Franee, die zojuist in gezelschap van minister Eden uit Genève was komen vliegen. Dit inleidende gesprek duurde reeds ruim een uur. Na afloop reden de beide staatslieden in dezelfde auto en zo op het oog in de meest vriend schappelijke verstandhouding naar Hotel Matignon voor hun langdurige avond besprekingen, waaraan ook nog deelgeno men werd door drie adviseurs van iedere minister. Het Westelijke „onderonsje" te ^rjjs is door de Russische delegatie te Geneve e g kwalijk genomen. Naar verluidt was ue heer Molotof bijzonder kwaad, toen nq van Dulles' plotselinge besluit hoora bevestiging hiervan is te vindeni verklaring, welke door het Sovj P agentschap Tass werd uitgegeven en waar in werd gesuggereerd, dat Dulles' komst slechts een verhindering van een even tueel accoord over Indo-China beoogde, juist nu „een toenadering tussen de stand punten der deelnemers aan de conferentie duidelijk werd en de mogelijkheid open lag voor het bereiken van constructieve resultaten". De verklaring voegde hier nog enkele hatelijkheden aan het Amerikaanse adres aan toe, o.m. dat de V.S. niet openlijk hun mening in Genève durfden te uiten en hun toevlucht zochten, eens te mêer, tot een politiek van pressie. Eden en Mendès-Franee hadden vóór hun vertrek naar Parijs te Genève reeds een aantal besprekingen gevoerd in de nieuwe conferentiestijl. Besprekingen nl. tussen de afzonderlijke delegatieleiders en onder de meest strikte geheimhouding. Het was inderdaad de drukste „ontmoe tingendag" van de gehele conferentie. Reeds om 9 uur 's morgens had Tsjoe en Een zevental bekende figuren uit de Partij van de Arbeid, ds J. J. Buskes, M. A. van lsveldt, Frits Kief, dr P. Mcertens, dr J. H Renten, mr P. van Tliijn en Sain de Wolff, beeft liet initiatief genomen voor een onderzoek dat tot doel heeft na te gaan of dc mogelijkheid bestaat in de Partij van de Arbeid een sociaal-democratisclic werkgemeenschap op le richten. Zij hebben tot een aantal partijleden een oproep gericht, die als schriftelijke discussie-grondslag moet dienen. Met nadruk hebben deze initiatiefnemers vanochtend hel A.N.P. mede gedeeld, dat „zij beslist niet de vorming van een oppositiegroep binnen de partij beogen". „Toen na het begin van de eerste zg. politionele actie tegen de republiek In donesia een aantal leden de P.v.d.A. ver lieten", zo beantwoordden de initiatief nemers vanochtend de vragen van het A.N.P., .verloor het destijds bestaande sociaal-democratische centrum in de partij zijn grondslag. Het werd opgeheven. Thans zijn velen weer in de partij terug gekeerd en anderen staan op het punt zich bij de P.v.d.A. aan te sluiten. Daar om hebben wij gemeend te moeten on derzoeken, in hoeverre de oprichting van een sociaal-democratische werkgemeen schap in de partij middel kan zijn de aan sluiting te bevorderen en de partij te ver sterken." Juist om, misvattingep en erger van de partij en van het socialisme" te voor komen, en ook, „om wilde geruchten over de vorming van een oppositiegroep in de partij tegen te gaan", is de oproep opge steld, die als schriftelijke discussie grondslag moet dienen. Die oproep heeft tevens ten doel om met het partijbestuur tot overeenstemming en erkenning van de werkgemeenschap te komen. „Wij onderzoeken met andere woorden aan de hand van stellingen, die aanslui ten aan punten uit het partijprogram (die weliswaar daardoor een nader accent krijgen) de mogelijkheid om tot de op richting van de werkgemeenschap te komen", zo luidt het overige commen taar. „Wij worden daarbij geleid door de gedachte, dat in verband met de jongste politieke ontwikkeling in Nederland al datgene m°et worden 'ondernomen, wat de P.v.d.A. sterker kan maken en de partij kan laten zien, wat ze naar ons in- zióht worden moet: de concentratie van alle Nederlandse socialisten". Boven: Geüniformeerde volkspohtie- ogenten evacueren met be P opvouwbare boten de bevolking van Greiz in Thuringen, die door het wa- ter zijn verrast. De Elbe, faale in de Russische zone hun oevers getreden en inundeerden stéden, sloegen bruggen weg en ver brokkelden dammen. Onder: In de stad Passau heeft men voortdurend met nieuwe aanvallen van het wassende water te maken gehad. Nauwelijks was de noodtoestand een beetje bedwongen of een nieuwe hoog- watergolf van Donau of Isar opende de aanval op de stad. Golven van Isar en Donau kwamen bij Deggendorf aan de mond van de Isar tezamen en liepen clan vervolgens storm op Passau, dat hierdoor wel zeer zwaar werd geteis terd. Alleen met boten en met ge ïmproviseerde vlotten is het verkeer tussen de nog drooggebleven hogere delen van de stad mogelijk. Op de achtergrond de Dom van Passau.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1