Politieke overheersing van a in Azië ten einde Samenwerking met het Westen blijft echter onontbeerlijk Europi 1 SINAASAPPELDEBAT IN DE EERSTE KAMER Twee katholieke organisaties voor één groep ambtenaren Geringe stijging deviezenreserve DE MADONNA in DE KUNST Egyptische bedenkingen en Britse moeilijkheden as-vS-rr™srs- Dat doodgewone witvissen Srsafs®* srffi Nederlandsche Bank Gloeilampjes Nederlands f ruit door import bedreigd geacht Pastoor W. Westerhoven in 't zilver Britse litho's in Arnhem Laatste dag van het ARKA-congres „Sint Jan Baptist" van Limburg trad af Contributie verhoogd Zomercursus Utrechtse Universiteit WOENSDAG 14 JULI 1954 PAGINA 7 GEEN EXTRA-UITKERING AAN GEPENSION- NEERDEN instituut voor VLIEGTUIGENONTWiKKELlNr GEDETINEERDE ONTSNAPT Na ziekenhuisbezoek in Den Haag - V isserijwet Parochianen restaureerden zelf verenigingsgebouw GRONINGEN PERMANENT LICHTSTAD Raad voteerde halve ton ARKA—KABO Naar hogere salarissen JONGEN OVERLEED NA AANRIJDING Grote tentoonstelling in Antwerpen "Deneer Molenaar (V.V.D.) DE SUEZKanAAL-KWESTIE Onenigheid it1 e gevinds Maar wat wordt er geklungeld aan de waterkant Het witvistuig Aan de waterkant Ruisvoorns HILVERSUM WENST INLIJVING VAN 's GRAVELAND Tegen samenvoeging van Kortenhoef, Ankeveen en 's Graveland SITTARD BOUWT STADS- SCHOUWBURG EN FEEST ZALEN Tokio AZIE, men kan het niet scherp genoeg voor ogen houden, is in geen enkel op- zicht 'n eenheid. Azië is in volle werke lijkheid slechts een geografisch begrip, maar achter dat eenheidsbegrip gaat de Werkelijkheid van grote verdeeldheid en Practisch onoverbrugbare tegenstellingen schuil. Afgezien van Siberië, dat slechts een koloniaal gebied van Europees Rus land is, heeft men er, om ons tot de aller grootste lijnen te bepalen, een Chinese een Japanse, een Hindoese en een Moham medaanse wereld; daarnaast leven eilan denrijken als de Filippijnen en Indonesië, terwijl van enkele gebieden als Afgha nistan en Thibet niet veel meer dan de naam bekend is. Practisch geheel Azië heeft tot in een betrekkelijk kort verleden onder Europese heerschappij in elk geval onder sterke Westerse invloed gestaan. Zelfs in de zeilf- standige staten, met uitzondering wellicht slechts van Japan, lag de gehele econo mische ontwikkeling in handen van Euro peanen en Amerikanen. Aan de politieke overheersing van Azië is een einde j>eko" men; dat is een evolutie, meer nog dan een revolutie geweest, "-elke echter met tegelijkertijd de economische betekenis van het Westen voor Azië kon opheffen. Ongetwijfeld heeft het Westen Azië nodig om" 't bestaande levenspeil op den duui te kunnen handhaven; maar evenzeer is het waar, dat als de Aziatische landen hun volken op een hoger, een menswaardig le venspeil willen brengen, voor hen de me dewerking van en de samenwerking met het Westen volkomen onontbeerlijk is De w^6,- werk^*heid is' dat we samen om og gaan of samen in de afgrond storten. E? verschillende aanwijzingen, dat Aziatische volken na de eerste na tionalistische roes langzaam ook tot deze overtuiging komen. Het is volkomen begrijpelijk, dat, wat voor ons een on tegensprekelijke zekerheid was en is, :n Azië veel langzamer doordrong. Zelfs als de regeringen het inzagen, bleef nog de vaak onoverkomelijke moeilijkheid bestaan, dat de volken, met anti-kolo nialistische leuzen opgez- -eept, de regerin gen dwongen haar juister inzicht ter zijde te stellen: tot groot nadeel van het land een anti-Westerse politiek te voeren; en zo de bronnen van de eigen welvaart te ver stoppen. Twee typische voorheelden daarvan heb ben we in Iran en Egypte (dit land kan men als lid en tot voor kort zelfs leidend lid van de Arabische liga in zekere zin tot Azië rekenen) kunnen waarnemen. In Iran was de Anglo-Iranian, de En- gels-Iraanse oliemaatschappij zo al niet de enige, dan toch de voornaamste ^bron van de Iraanse staatsinkomsten, terwijl boven dien aan duizenden arbeiders een mens waardig bestaan werd verschaft, dat zij anders nooit zouden hebben bereikt. Toen de nationalistische vloedgolf over Azië ook Iran (Perzië) overspoelde, moest die maat schappij worden genationaliseerd; de oude Mossadeq, die nu in de gevangenis zit, zette dit volksverlangen, dat hij overigens zelf hevig opgewekt had, door; maar met de nationalisatie, op de meest onverant woordelijke wijze doorgevoerd, hield de olie op te vloeien; wat weer betekende, dat de staatsinkomsten een diepterecord haalden, terwijl de arbeiders weer in de oude ellende vervielen. Mossadeq werd onttroond en de nieuwe leiders zochten, noodgedwongen, weer 3°htact met de Engelsen. Zij botsten daarbij echter tegen 't volkssentiment, dat eerst in goede banen moest worden geleid. Dat eiste tijd; een tijd. welke voor de Volkswelvaart verloren ging. Eindelijk echter is het thans zover dat reële ra derhandelingen kans °P succes bieden. De aamenwerking met 't Westen vooral voor kapitaal en technische k nnls, zal worden hersteld; en daarvan zullen beide partijen Profiteren; maar zeker niet het minst Iran *elf. Men kan zich over deze gang van za ken slechts verheugen, omdat een ner- stelde samenwerking de beste, men Kan Berust zeggen de enige waarborg tegen net Bij het mondelinge overleg met de Minister van Binnenlandse Zaken van de ^°mmissie van voorbereiding uit de Twee- de Kamer, die zich bezig houdt met hei. J^tsontwerp tot nadere verhoging van de ??Paioenen met een toeslag, heeft de com- als eerste punt de kwestie van de Rugwerkende kracht aan de orde gesteld. RU vroeg zich af, of het niet mogelijk jR zijn over het jaar 1954 het dubbele f- ,!"ug uit te keren van wat aan de be kkenen volgens de bepalingen der wet Pu toekomen. Daarmede zou althans het -PPunische bezwaar van de regering zijn Rj"Rangen, terwijl niettemin het lange zijn n op de herziening enigermate zou De8~c,°mpenseerd. gronden ter verklaarde op verschillende mede te dat hÜ niet bereid was daaraan over 1954 Rrken. Een dubbele uitkering heden scheniL trouwens nieuwe onbillijk- is al zodanig 5: de voorgestelde regeling len het huidige in verschillende geval- wordt overschrMV€au van de pensioenen minister voor een6"' Evenmin voelde de commissie om in Padere suggestie uit de uitkering van het wts van een extra uitkering te beperhp'e Jaarbedrag deze het bedrag, dat ove? ï1?1 de helft van toegekend. l"S4 ZOu worden Bij de Tweede Kamer is 'n Wet ingediend tot bekrachtiging van 2twerp richting Nederlands Instituut vo0r v.,op" tuieontwikkeling. "®g- ook in het Midden-Oosten opdringende communisme biedt. WAARSCHIJNLIJK ligt de situatie in Egypte ietwat anders, maar er zijn toch vele punten van overeenstem ming Egypte is een zelfstandig en onaf hankelijk land, precies op dezelfde wijze als de vrije Europese staten; d.w.z., dat we allen souverein zijn. maar elkaar bitter hard nodig hebben, wat vanzelf weer een beperking van de souvereiniteit inhoudt, terwille van het eigen, maar ook van het algemeen belang. Van Egypte vroeg dit dat in de zóne van het Soez-kanaal dus op Egyptisch grondgebied, vreemde i c Britse troepen stonden, om in geval van oorlog de vrije doorvaart door het Suez- kanaal te verzekeren. Het zou een vraag kunnen zijn, of in ons atoomtijdperk, nu een enkele water stofbom het gehele kanaal zou kunnen vernietigen, ook niet andere-beveiligings- €,n kunnen en moeten worden getroffen. Wat er van zij, de Britse troe- pen zijn er krachtens een internationaal verdrag tot 1956; zij brengen deviezen in het land en kunnen bij goede verstand houdingen de vriendschappelijke betrek kingen tussen de twee landen bevorderen. Overigens is het een vraag, of de Egyp tische troepen reeds voldoende uitgerust en georganiseerd zijn om de taak van de Britten over te nemen. Dit Engels-Egyptisch conflict heeft ja renlang de situatie in het Oosten van de Middellandse Zee vertr-ebeld. Maar ook daar schijnt het gezonde verstand, en dan zeggen we ronduit bij beide partijen, te zegevieren. Geheel onverwachts zijn Zondag j.l. de besprekingen te Cairo hervat en als de voortekenen niet bedriegen, bestaat er een goede kans dat men eindelijk tot een resultaat zal komen. Aan beide zijden be staat een redelijk optimisme-, en, wat evenzeer van belang is, er hebben de laatste weken geen onaangename inciden ten plaats gehad. Zodat er gerechtvaar digde hoop bestaat, dat twee gevaarlijke conflicten eindelijk een oplossing zullen vinden. Een in Norg gedetineerde man, die gisteren begeleid door twee bewakers, een bezoek mocht brengen aan een ern stig ziek familielid in een der Haagse ziekenhuizen, heeft gisterenmiddag om streeks kwart voor drie kans gezien te ontsnappen. Na het ziekenhuisbezoek zouden ge detineerde en bewakers op de Nieuwe Haven in een auto stappen. In plaats van de wagen nam de man echter de benen. Hij is nog voortvluchtig. De man had nog enige jaren detentie voor de boeg. .Mijnheer de voorzitter, ik vertrouw het zaakje niet". Zo sprak gistermiddag in de vergadering van de Eerste Kamer dde heer Kolff (C.H.). Het gebeurde bij de behandeling van het wetsvoorstel tot gedeeltelijke schorsing van de heffing van invoerrecht op sinaasappelen en manda rijnen. Bij de handelsbesprekingen tussen Bel gië en Spanje in Januari j.l., waarbij ook ons land in verband met de Be- nelux-douane-overeenkomst betrokken was, werd overeengekomen, dat de Be- neluxlanden het invoerrecht op citrus- fruit voor een termijn van ten hoogste zeven jaar tijdelijk gedeeltelijk zullen schorsen, waarbij de heffing van dat invoerrecht een percentage van 15 procent niet te boven zal gaan. Ter verkrijging van aansluiting bij de overige thans bestaande schorsingen van de heffing van invoerrechten, welke steeds per kalenderjaar worden vast gesteld, gold de onderhavige maatregel voor het resterende deel van 1954. De staatssecretaris van Financiën verklaarde o.m. dat handelspolitieke bindingen in Beneluxverband de Ne derlandse regering gaarne tot deze stap hadden gebracht. Het wetsontwerp sloeg hoofdzakelijk op import uit Spanje en gezien het seizoen, niet op die uit N.-Amerika. De heer Kolff echter zag in het wets ontwerp een gevaar voor de Neder landse fruittelers. Z.i. wordt onze fruit- export vaak op ernstige wijze in de betrokken landen bemoeilijkt, terwijl ae binnenlandse fruitconsumptie slechts zeer langzaam stijgt. De sinaasappelim port bemoeilijkt de afzet van inlands fruit op de binnenlandse markt nu reeds en vergemakkelijking van de im port van sinaasappelen leek hem thans zeker niet geboden. In 1951 werden 74000 ton sinaasappe len ingevoerd en verleden jaar reeds 90.000 ton. J 1 reeas Spr. merkte voorts op, dat er in vele landen een overproductie is van sinaas appelen en de betrokken landen geven daarom vaak een aanzienlijke export subsidie b.v. de Ver. Staten, Spanje en Israël, die daarbij het systeem van va- riërende wisselkoersen bezigen, ter wijl Zuid-Afnka subsidies geeft op de vrachtprijzen. Nu we dit jaar een grote fruitoogst kunnen verwachten verzocht spr. de redering de Nederlandse telers niet te doneren door import Met argument dat dit in Benelux verband geschiedt, kon op spr weinig indruk maken, temeer daar het land- =e,ntocol door onze Zuiderburen nfet aHiid wordt gebruikt zoals de be recht op sinaasappelen nog altijd 2 pet hoger zal zijn dan het in 1934 was. Hoewel de beide afgevaardigden hun bezwaren handhaafden, werd het ont werp z.h.s. aangenomen, echter met aan tekening, dat de C. H. fractie geacht wenste te worden te hebben tegenge stemd. Eveneens z.h.s. werd aangenomen een wetsontwerp tot wijziging van de Vis- serijwet. Daarin zijn o.m. bepalingen opgenomen tot regeling van de huur en verhuur van visrecht en met betrek king tot de registratie van IJsselmeer- vaartuigen. Ook enkele andere artikelen der wet worden gewijzigd. Er zal o.a. een kamer voor de binnenvisserij wor den ingesteld, bestaande uit leden, die de beroepsvisserij en de sportvisserij en de eigenaren van het visrecht, onder scheidenlijk viswater, vertegenwoordi gen. Deze kamer zal worden belast met de taak het doelmatig bevissen van de kust- en binnenwateren te bevorderen en een redelijke verdeling van het vis recht te bewerkstelligen. Bij het begin van de zitting had de Kamer vier wetsontwerpen tot nationali satie aangenomen, waarbij in totaal 71 personen de Nederlandse nationaliteit verwierven. Het wetsontwerp tot wijziging der grenzen van een aantal gemeenten langs de Hollandsche IJssel werd eveneens z.h.s. aangenomen. Hetzelfde gold voor een wetsontwerp tot wijziging van artikel 48 van de comptabiliteitswet, waarbij de salaris sen van de voorzitter en de leden van de Algemene Rekenkamer in overeen stemming worden gebracht met die van de topfunctionarissen van de bur gerlijke rijksdienst. Het salaris van de voorzitter wordt gebracht op 1680, dat van de leden op 1420 per maand. Sedert ruim zestien maanden is de zeereerw. heer W. Chr. Westerhoven nu pastoor van de H. Nicolaas in Muiden en in deze korte tijd heeft de herder, die vandaag het heuglijke feit herdenkt, dat hij een kwart eeuw geleden tot priester werd gewijd, zich bemind weten te ma ken in het oude stedeke aan de voor malige Zuiderzee. Met gerechtvaardigde trots wijzen de katholieke Muidenaren naar het R.K. Verenigingsgebouw, dat door hen zelf is gerestaureerd. Dat tekent de mentaliteit van pastoor Westerhoven: de parochianen inschakelen bij het werk, dat uiteindelijk toch voor hun eigen zieleheil wordt gedaan. Iedereen, die een vak beheerste, dat bij het herstel van het gebouw te stade kwam, werd te hulp ge roepen en voor hen, die niet direct aan de restauratie konden meewerken, had de pastoor wel andere karweitjes. En zo hebben er heel wat met pleizier de hand aan de ploeg geslagen. De hele katholieke gemeenschap in Muiden is voldaan over haar werkstuk, dat dezer dagen zal wor den voltooid. De pastoor uiteraard niet 't minst. Het spreekt dan ook vanzelf, dat men pastoor Westerhoven, die er ook voor ge zorgd heeft, dat het door zijn voorganger pastoor Van Dael, genomen initiatief om in Muiderberg een kapel te stichten, doorgang kon vinden op 20 Juli hoopt hij er de eerste plechtige H. Mis op te kunnen dragen Zondag, wanneer het zilveren priesterfeest wordt gevierd, danig in de bloemetjes gaat zetten. Donderdag huldigen de kinderen de pastoor en Za terdag, op de vooravond van de grote feestdag, halen ruiters pastoor Wester hoven plechtig de parochie binnen. Bruid jes leiden de feesteling naar het altaar, waar om acht uur een Lof wordt gecele breerd. Om kwart voor negen brengt het muziekgezelschap „Crescendo" de jubila ris een serenade in de pastorietuin. Zon dagochtend om 10 uur draagt pastoor Westerhoven een solemnele H. Mis op en om half drie begint in het R.K. Vereni gingsgebouw m de Kerk-achterstraat een receptie, tijdens welke mr G. N. J. van Wees, voorzitter van het feestcomité, een speech zal houden en het geschenk van de parochie zat aanbieden. Men heeft gel den ingezameld, welke waarschijnlijk zullen worden besteed aan de bouw van een doopkapel. Om 4 uur is er een plech tig danklof Maandag 19 en Dinsdag 20 Juli voert de R.K. Toneelvereniging „St. Genesius m het Verenigingsgebouw het stuk „Verzegelde Lippen" op. Sinds tal van jaren is de zeereerw. heer Westerhoven de gewaardeerde geestelijk adviseur van „HOCRES" de Ned. Kath. Bond van Hotel-, Café, Restauranthou ders en Slijters „St. Jozef". Zijn pastoraat in Muiden brengt ook de functie mee van bisschoppelijk inspecteur van het Lager Onderwijs in het dekenaat Ouderkerk, waaronder Muiden hoort. In het gemeentemuseum te Arnhem is Maandagmiddag de tentoonstelling van moderne Britse lithografieën geopend, die tot 8 Augustus, a s. daar gehouden wordt. De officiële opening geschiedde door de heer R P. Rinks, die de British Council in ons land vertegenwoordigt en in zijn toespraak 0,m. zeide. dat het ten toongestelde werk js van de laatste jaren. Tijdens de rondleiding gaf de heer Hmks de genodigden ook nog een uit eenzetting van het geëxposeerde, dat on geveer zestig werken omvat. Tot de deel nemers behoren Prunella Clough, Keith Vaughan, Robert Adams, Robert Colqu- houn, John Piper Eduardo Paolozzi, Henry Moore. John Minton, Robert Mac- bryde, William Scott, Michael Ayrton, Brian Asquith, D. Wirthmiller, Mathew Smith, Ceri Richards en Graham Suther land. In Groningen zal op verscheidene mar kante punten een permanente illuminatie worden aangebracht teneinde op die ma nier de stad voor vreemdelingen aantrek kelijker te maken. Zo zullen raadhuis, Grote Markt, Martinitoren provinciehuis Goudkantoor, A-kerk en A-toren, Aca demiegebouw, Stationsplein en Hereplein van een feestelijke verlichting worden voorzien. De verlichting zal branden in het toeristenseizoen en tijdens bijzondere gebeurtenissen. De gemeenteraad voteerde 50.000 voor de aanlegkosten en ging ac- coord met een jaarlijkse post van r 10.000. Het was haasten en jachten op de tweede en laatste dag van het Congres van de ARKA te Rotterdam. Men was zóver achtergeraakt, dat de bestuurs verkiezing en eventuele wijziging van het hoofdbestuur tot het over enkele maanden te houden Slructuurcongres moesten blijven liggen en de spreek tijd werd met mondjesmaat gedistribueerd over de gegadigden. In de middagzitting van Dinsdag deel de voorzitter Boot mede, dat er een be- grotings-commissie zou worden voorge steld, waarin o.a. Den Haag, Amster dam en Eindhoven vertegenwoordigd zul len zijn. Deze commissie zal in de toe komst het hoofdbestuur adviseren bij het opstellen van de begroting en bij het voorbereiden van voorstellen inzake ver hoging van vergoedingen aan hoofd bestuurders. De afd. Den Haag ver klaarde zich tevreden met de door de penningmeester gegeven toelichtingen. Al werden de bestuursverkiezingen dan uitgesteld, bij enkele candidaatstelling konden alreeds verkozen worden ver klaard de aftredende heren B. v. Elk, A. Conijn en drs. M. v. Helvoirt. Rec tor Kraakman vond in het feit, dat de laatste 18 maanden 35.000 kon wor den uitgekeerd uit het Steunfonds en Priesterstudiefonds waarvan 15.000 aan 90 priesterstudenten aanleiding tot het uitspreken van een zeer enthousiast dankwoord. Een collecte in de zaai bracht nog 223 op. Op bijzonder hartelijke wijze werd af scheid genomen van mr P. J. M. Kallen, die een der oprichters is en als de „Johan Baptist" van de ARKA in Lim burg mag worden beschouwd. In intieme kring zal het hoofdbestuur hem hul digen. De heer v. d. Donck wacht met aftreden tot de verkiezingen tijdens het a.s. Structuurcongres. De heer Conijn dankte mede namens de heren v. Elk en v. Helvoirt voor het in hem gestelde vertrouwen. Een voorstel van de afd. Veghel, om de contributie-verhoging volgens de op zet van het hoofdbestuur zonder nadere discussie in stemming te brengen, werd met 639 tegen 164 stemmen aangenomen. Het contributievoorstel behelsde tevens de regeling van de afdracht en een garantiebepaling voor de afdelingen. Bij de behandeling van de afdelings- voorstellen kwam o.m. ter sprake de afbakenings-overeenkomst tussen de ARKA en de Kath. Bond van Over- heids-personeel, KABO, Den Haag stelde wijziging van deze overeenkomst voor, andere afdelingen waren het daarmede eens voornamelijk omdat men het ac- coord verouderd achtte. Het hoofdbe stuur zag meer perspectief in een sterker toenadering tussen beide organi saties waardoor moeilijkheden gemak kelijker uit de weg geruimd kunnen worden. De afd. Delft voelde zeer sterk de moeilijkheden ARKA-KABO, vooral voor verplegend personeel. Deze categorie komt voor beide organisaties in aanmer king, zodat men niet tot één hechte groep kan komen. Zo zijn b.v. in Maas oord de verpleegden of in de ARKA öf in de KABO verenigd. Delft deed een beroep op het bestuur, alsnog het voor stel dezer afdeling te overwegen om n.I. desnoods een uitspraak van de kerke lijke overheid hierover te vragen. De vergadering besloot tot een nader beraad van het dagelijks bestuur en de afd. Delft over dit punt. Inzake de ambtenaars-salarissen bracht de afd. Enschede een motie ter tafel, waarin de regering wordt verzocht op korte termijn de ambtenaars-salarissen op te trekken tot het niveau der ge ëmployeerden in particuliere dienst. Mocht in October dit nog niet aan de orde zijn gesteld, dan zou het hoofdbe stuur een protestmeeting in Den Haag dienen uit te schrijven, aldus Enschede. Het hoofdbestuur zag meer heil in een nader overleg, nu de voorposten gevechten nog niet zijn geleverd. Sa- menspreking in de samenwerkende centrales lijkt vruchtbaarder. De mo tie werd daarom in de pen gehouden. Met snor Toen een met een snor getooide ver tegenwoordiger van Alkmaar het voor stel van zijn afdeling verdedigde om bij de minister van Financiën aandrang uit te oefenen op het aanvaarden van stu diekosten als kosten van verwerving van inkomsten uit dienstbetrekking bij de heffing van loon- of inkomstenbe lasting, ook al zouden deze strekken om in de toekomst een betere positie te ver krijgen, deelde men van bestuurszijde mede, dat in Limburg een gemeente een proces voert, waarvan men de uit slag het beste kan afwachten. Tal van andere afdelingsvoorstellen kwaifien nog aan de orde, waarbij toe lichtingen werden gegeven. De prae- adviezen van het hoofdbestuur wer den hierbij gevolgd. In de kascontrole-commissie werd door het aftreden van de vertegenwoordiger van Friesland een vertegenwoordiger van Utrecht benoemd. De plaats van het Congres-1955 zal nog nader worden bepaald. In zijn slotwoord karakteriseerde de voorzitter de geest die het werk van de organisatie zal moeten ademen: liefde en macht. Liefde in de chris telijke opvatting en macht door groei end aantal. Tijdens de middag was nog een te legram ingekomen van Z. H. Exc. mgr J. P. Huibers. (Van onze correspondent) De 16-jarige wielrijder W. A. B. uit Loenen, die Maandag j.l. op de Klaren- beekseweg in zijn woonplaats door een auto werd aangereden, toen hij zonder voldoende op het verkeer te letten de weg overstak en hierbij ernstig werd ge wond, is gisteren in het St Liduina-zie- kenhuis te Apeldoorn overleden. De verkorte balans van de Nederland sche Bank, opgemaakt per 12 Juli, bevat slechts weinig markante mutaties. De een trale bank heeft in de afgelopen week haar goudvoorraad wederom versterkt, doch de aanwas was zeer gering, nl. ruim f 4 millioen. Ook de deviezenreserve heeft een geringe stijging ondergaan en is thans beland op f 1704 milloen tegen vorige week f 1699 millioen. Goud en deviezen tezamen belopen f 4.657 millioen tegen f 4.647,5 millioen de vorige week. Voorschotten in rekening-courant zijn deze week met bijna f 4 millioen vermin derd tot f 26,3 millioen. Dit is niet een gevolg geweest van een mindere behoefte aan geld na de ultimo, doch deze daling is vooral veroorzaakt door de verplichte aflossing van de Staat Indonesië. In de maand Juli lost Indonesië nl. jaarlijks een bepaald bedrag af. Onder de post voorschotten in rekening-courant is dan ook thans nog begrepen een bedrag van f 21.082.600 als voorschot aan Indonesië Vorige week bedroeg dit voorschot f 23.717.925. Aan de debetzijde zijn de voornaamste mutaties weer te vinden onder de reke- ning-courantsaldi. Het Rijk heeft kans gezien zijn tegoed met f 48 millioen te vergroten tot f 616 millioen. De handels banken vermeerderen haar saldo met ruim f 8 millioen tot f 529 millioen. De bijzondere rekening bleef onveranderd op f 814 millioen. De bankbiljettencirculatie -geeft voor de eerste keer deze maand een contractie te zien. Zij bedraagt thans f 3.326 milli oen. Dit is f 46 millioen minder dan de vorige week. De centrale bank heeft De stad Antwerpen bereidt een grote tentoonstelling voor die zal gewijd zijn aan 't thema: „De Madonna in de Kunst". Deze internationale expositie zal ge opend worden in het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten op Zaterdag 28 Augustus en tot in November duren. Na de langdurige en soms moeilijke besprekingen, die in ItaliN, Zwitserland, Nederland, Frankrijk, Engeland en Duits land hebben plaats gehad, kan thans medegedeeld worden, dat deze tentoon stelling een indrukwekkend overzicht zal geven van de Maria-voorstelling van om streeks de zevende eeuw af tot bij het begin van de achttiende eeuw. Benevens schilderijen van de Vlaamse Primitieven Jan van Eyck, Petrus Christus. Rogier van der Weyden, Dirk Bouts, Hugo van der Goes, Gerard David en anderen niet altijd had uit dat het hier een de stukken einde van het schorsing be „„viter tevens gebleken de stukken begrepen schorsing I jaar. Nu N''V en~"een machtiging voor was, dat in dezei - 1955 werd ge_ verlenging na ne gezien, dat de vraagd, had hijs duidelijker was ge- - volledig aan de regering in weest en het K. B. Kamer had v0Nf®-gg ontkende, dat De staatssecieter ,g ggkomen wetsontwerp tot aandrang van Belg"-• concurrentie van a - nde invoer- merkte hij op, dat het kou dit op Wat betreft de Ned. fruitteelt ■iraaÈ Eeypte heeft zekere punten in de jong- ste ®r'tse voorstellen voor een regeling vap de Kanaalkwestie verworpen, aldus is Dinsdagavond van welingelichte zijde te Cairo vernomen. Egypte zou zich verzetten tegen het öntse voorstel om de basis in de Kanaai- ^one weer in gebruik te nemen, indien crzië wordt bedreigd. Het stemt met ^"ederingebruikneming in. indien Turkije 01 een Arabisch land gevaar loopt. De terugtrekking van de 80.000 Britse militairen dient voorts, volgens Egypte, met in twee jaar maar in achttien maan den te geschieden, aldus werd vernomen. - Egypte zou tenslotte wensen, dat het rits-Egyptische verdrag van 1936 wordt gevangen door #en verdrag met een gel- 'ghei.dsduur van zeven jaar in plaats an tien jaar. zoals door Groot-Brittan- le werd voorgesteld, drar Egyptische tegenvoorstellen zijn fe«Lambassadeur Stevenson naar zijn o ring te Londen doorgezonden. S voor i-, Hnnaalzóne te verlaten. ora6on roering vond P'aats m0e±uU- og op het on handen ziide Lagerhuis fn=at 0Ver buitenlandse zaken waarin, naar men verwacht vooral milita're aan gelegenheden zullen worden besproken. vtüev! 40 "Suez-rebeHen" in de cpnser- partü, een communique uit, wNN aankondigde, dat zijn groep dnn a Dr vo°rstel zou stemmen waar- loarie Britse troepen uit de Suez-zone zouden worden teruggetrokken. zp deze zaak 0p de spits gedreven wordt zou het gemis van deze 40 stem- men voor de regering tot een crisis kunnen leiden. J~\E ervaren sportvisser ziet vaak met minachting neer op het dood- j h''vonc »witvissen" en betitelt het met „torren-jagen' en zo. Toch is il'j.l°P voorn en bliek een aardige en soms zelfs spannende lief hebberij, mus het goed gedaan wordt. vitstek'l^'SSCi'\ veel afwisseling en veel bezigheid en is daarom bij heehmetiï1 "T sP°rt™*°r, die graag actie beleeft en niets op Poch maar i/Te'vaaf T r0erloze karPCr' °f brasempen. zware u,,*™ i, i Zlet 'nen de Zondagsvissers gewapend met een nylon', maal danlmleZTdlkll d^d" 3 °l t k teSenWOOrdie °ok vaak te snoeken. werkelijke sportvisser gebruikt om UersZm^lZZZ!. ZS.Ch,r?Ven.in Fricsland en één blik naar de botenbe eitters om ons heen is voldoend, Practisch op elke boot is een hense, voorhanden en deze wordt uitgeWd waar men met de boot toevallig ligplaats heeft gekozen. En er wordt dan met enthousiasme en ovrgave „gevist", onver klaarbaar voor de sportvissers, gezien de minieme resultaten, welke doorgaans ee boekt worden. Dezelfde lieden zouden - vooral in het visrijke Friesland in de zelfde tijd en desnoods met dezelfde hen gel belangrijk betere vangsten kunnen maken De meeste Zondagshengelaars schijnen de mening te zijn toegedaan, dai de vissen in spanning het moment ver beiden waarop zij hun aas te water later, om dan met een gretige duik dit aas vatten. De werkelijkheid is echter klein beetje anders. e om deze bewering te wettigen. te een Vissen zelfs de nieuwsgierige voorn* zjjn schuwe en buitengewoon voorzich tige wezens en men kan hen uitsluitend „aan het lijf komen" wanneer men een zelfde voorzichtigheid aan de dag legt Daarom is het misschien nuttig, wanneer wij in deze rubriek eens wat dieper on deze vaak verguisde vorm van sportvis sen ingaan. Hoe dient een goed witvistuig er nu wei uit te zien? Om te beginnen licht, licht en nog eens licht....! Silk of nylon neme inen vooral niet zwaarder dan 00 of 0 Voor nylon is dit dan 12/00 of 14/00 mm t geeft vooral in het begin misschiet! we] eens troubles met in de war raken pf in het riet waaien, doch dit lichte snoer is n absoluut vereiste voor 'n juist wijze yap bengelen. Als pen is elke dobber ge schikt mits hij licht :s. Gebruikelijk is eenter de z.g. „Rotterdammer" het dui kelaartje of een lichte pauwepen. De nicest geschikte haak is het Limmerickje m de nrs 1015. Een pen van het boven omschreven type heeft niet vee] lood no dig en een prima manier van uitloden is: het tuigje in een emmer water te houden en er zóveel bladlood of lood- nageltjes aan te bevestigen tot het ge kleurde kopje van de pen juist even boven water steekt. De lange soepele Japanse hengel is een uitnemend wapen in de handen van de op resultaten beluste sportvisser. Met hen gel en tuig, zoals hierboven omschreven, is men er echter nog niet. Niet het ge reedschap maakt de vakman, doch de wij ze, waarop het gehanteerd wordt en dit geldt niet minder voor de hengelsport. Men kan nog zo'n prima uitrusting be zitten, resultaten worden pas geboekt wanneer de sportvisser over enige „fee ling" beschikt en de energie om uit tegen slagen ervaring te putten, ervaring welke ten langen leste de ware hengelaar maakt. Laten we echter gewapend met de juiste uitrusting ons geluk eens gaan beproeven aan de waterkant. Voorn komt nagenoeg in elk water voor al loopt de talrijkheid vanzelfsprekend voor de ver schillende wateren sterk uiteen. Kroos- dammen, waterlelies en andere water planten zijn echter plaatsen waar voorn bij voorkeur voedsel zoekt en waar wij dus ons aas te water brengen. Om voorns te vangen is het niet nodig dat we „op de grond" vissen, zoals b.v. bij brasem. Afhankelijk van het weer en de wind sterkte aast deze vissoort op elke hoogte en het is dus zaak. dat wij ze gaan op zoeken. Met een heel licht peilloodje stellen we ons tuig zodanig af, dat ons aas (deeg, pluim of made) enkele centi meters van de waterbodem zweeft om, wanneer dit na enige tijd niet het ge wenste resultaat oplevert, steeds een handbreedte ondieper te gaan vissen. Pogen we tussen het riet ruisvoorns of z.g. „rooie rijers" te verschalken, dan stellen we onze pen reeds in het begin op 4050 cm. af en gebruiken als aas een vlok, d.i. een luchtig op de haak gekne pen stukje wittebrood. Wanneer na en kele seconden na de inworp nog geen beet geconstateerd is, probere men het enkele decimeters verder. Ruisvoorn bijt name lijk ineens of helemaal niet „Voeren" is voor de ruisvoorn volmaakt overbodig, doch voor de gewone voorn visserij is een voertje van zemelen, wat brood en zand wel gewenst. Wanneer men op deze wijze vist en tevens elk rumoer aan de waterkant zo veel mogelijk vermijdt, kan het niet an ders of de vangsten worden belangrijk groter. Bovendien zal men dan ervaren, dat zullen ook meesterwerken van de Italiaan se, Duitse en Franse schilderkunst worden getoond. De middeleeuwse beeldhouwkunst zal op imposante wijze vertegenwoordigd zijn en de inzendingen zullen een uiterst boeiende vergelijking mogelijk maken tussen de Duitse, Franse, Italiaanse en Nederlandse sculptuur. Een keuze van ivoren, kerk gewaden, miniaturen, tekeningen en tapis serieën zal het geheel opluisteren en er een zeer rijke verscheidenheid aan ver lenen. Het dient ook vermeld, dat tal van ker ken en kloosters uit diverse landen er in toegestemd hebben enkele van hun meest waardevolle kunstschatten ter beschikking te stellen, terwijl musea en verzamelaars niet ten achter zijn gebleven. B. en W. van Hilversum stellen voor aan de gemeenteraad, zowel aan Gedepu teerde Staten als de minister van Binnen landse Zaken te berichten dat Hilversum zich niet kan verenigen met de voorge nomen samenvoeging van de gemeenten 's-Graveland, Kortenhoef en Ankeveen, omdat hierbij in onvoldoende mate reke ning wordt gehouden met de ruimtelijke problematiek van Hilversum als centrale Gooise gemeente. Bovendien heeft het gemeentebestuur van Hilversum een onderzoek doen in stellen door professor dr Sj. Groenman uit Utrecht, die in een rapport tot de vol gende conclusies komt: 1. 's-Graveland en daarbij ook de land goederen en het natuurscboongebied die nen bij Hilversum te worden gevoegd. 2. Het dorp Kortenhoef moet worden in gedeeld bij Loosdrecht. 3. De nieuwe stedelijke wijk onder Nieuw-Loosdrecht, die een nevenkern is van Hilversum, dient bij Hilversum te worden gevoegd. 4. Het gedeelte van Hollandse Rading, dat tot Maartensdijk behoort, moet wor den ingedeeld bij Hilversum. 5. Voor Ankeveen dient een oplossing te worden gekozen, die afhankelijk is van hetgeen voor de gemeente Weesperkanspel zal worden bepaald. 292.800 292.800 30.089 400.000 26.363 400.000 voorts voor het eerst sinds enkele weken geen kortlopend papier afgegeven. 5 Juli 12 Juli (in f 1.000) Activa: Wissels enz. in disconto Schatkistpap. door de bank gekocht ld. overgen. v. d. staat Voorschotten in rek. courant Boekvord. op de Staat Gouden munt en mat. 2.948.419 2.952.689 Zilveren munt en mat. 15.856 16.164 Vord. en papier in buitenl. geld 1.754.624 1.749.941 Buitenl. bet.middelen 735 1.173 Vord. in guldens uit betal. 213.858 205.892 Diverse rekeningen 27.447 27.560 P a s si v a Bankbiljetten (oude) 28.982 28.928 Bankbiljetten (nieuwe 3.362.748 3.326.075 Rek. ert saldo schatkist 568.665 616.593 Idem bijz. rekening Saldi banken in Ned. Saldi uit betal. ace. Saldi niet-ingezetenen Andere saldi Saldi in buitenl. geld Diverse rekeningen Circulatie muntbilj. Sohatkistpap., waarin guldenssaldi uit bet. ace. belegd 29.600 814.077 521.438 80.999 26.554 117.730 133.022 27.387 151.807 814.077 529.725 79.453 25.087 103.667 118.798 28.043 151.945 29.400 Maandagavond is in het groot-audito rium van de rijksuniversiteit te Utrecht de zomercursus geopend, die dit jaar weer te Utrecht wordt gehouden. Er nemen een kleine 100 buitenlandse studenten aan deel uit 26 verschillende landen. Het hoofdthema is „Trends in modern civili sation". Er worden twintig lezingen ge houden door inleiders van verschillende levensbeschouwing. Het openingswoord werd gesproken door de rector magnificus, prof. dr H. C. Ruemke. Daarna hield de president van de cursus, prof. dr C. D. J. Brandt een inleiding. H. Vader ontving Koning van Jordanië. Dinsdagochtend heeft de H. Vader koning Hoessein van Jordanië in particuliere audiëntie ontvangen. Gedurende gerui me tijd heeft Hij zich met de vorst onderhouden. De gemeenteraad van Sittard voorns heus niet van die kinderachtige j Donderdag in spoedvergadering bijeen visjes hoeven te zijn. Ze komen voor van om zich uit le spreken »ver h(ft v00^tel een nond en zwaarder. Od het IJsselmeer r» „T een pond en zwaarder. Op het IJsselmeer werd enkele jaren geleden een exem plaar gevangen van bijna 4% pond en wij zelf vingen deze week op het Pikmeer bij Grcuw een „voorntje" van bijna 1% pond. Voorns van dit gewicht zijn werkelijk niet zo zeldzaam als wel eens gedacht wordt, doch zij zijn wel veel schuwer dan hun kleinere collega's. De hengelaar dient daarom al zijn kun de en voorzichtigheid aan te wenden om deze knapen in zijn leefnet te krijgen. Hopelijk draagt deze „instructie" bij tot het sneuvelen van vele zware voorns in dit seizoen. Stö. van B. en W. tot stichting van een gemeenschapsgebouw aan de Wilhelmi- nastraat en de verlening van het be nodigde crediet daarvoor, groot 1.630.000. De plannen zijn ontworpen door de ar chitecten ir Swinkels en J. Huysmans uit Maastricht. Het gebouw zal bevat ten een schouwburgzaal voor 900 per sonen met toneeltoren, foyer, enz., een bioscoopzaal, ruimte voor vergaderin gen, congressen en feestelijke bijeen komsten. Tevens zal het geheel ge schikt zijn voor het houden van ten toonstellingen. Als het voorstel van B. en W. wordt aangenomen zal zeer spoedig met de uitvoering worden be gonnen. i Aix-en-Provence Frankrijk Eén der waardevolste diamanten, die in 1949 gestolen waren uit de villa van de Aga Khan aan de Rivièra, werd gisteren weer teruggegeven aan de ver zekeringsmaatschappij. Lloyd's van Londen, die na de diefstal, waarbij voor een waarde van ongeveer 200 mil lioen francs aan diamanten werd ge kaapt, de schade had moeten vereffe nen. Echter, de oorspronkelijk diamant, de „Marquise" genaamd, was 60 millioen francs waard en de teruggebrachte „Marquise" „slechts" 25 millioen. Dat komt, omdat deze waardevolle dia mant verschillende malen na de dief stal gekloofd blijkt te zijn. De „Mar quise" fungeerde als stuk van overtui ging tijdens de rechtszaak, die tegen de bandietenbende, die de inbraak had ge pleegd, gevoerd werd. Pierre Bertaux, een vroegere Franse politie-chef, die in deze zaak betrokken was, bekende voor de rechtbank, dat hij. toen hij op een keer met Henri Queuille, de voor malige Franse minister-president di neerde, de „Marquise" losjes in zijn zak had zitten. Op het Japanse eiland Hokkaido heeft men het fossiel van een walvis gevon den; het wonderlijke aan dit fossiel is, dat het een walvis met poten bleek te zijn. Niet minder dan negen poten moet dit dier, welks ouderdom door de geleerden wordt geschat op twintig millioen jaar, gehad hebben. Deze vondst heeft groot opzien gebaard, vooral door de aanwezigheid van de walvis-poten, want hierdoor zou een oude theorie, dat walvissen vroeger zo wel in het water als op het land leef- dan bevestigd zijn Op een internationale conferentie over walvissen, die dezer dagen in Tokio zal beginnen, zal het fossiel worden tentoongesteld. Dedemsvaart Jaren achtereen heeft brugwachter Geertman het oude bruggetje over de wijk, die naar de scheepshellingen voert, open en dicht gedraaid. Oude scheep jes zag hij naar de helling varen, ge reed voor de sloop, andere met averij weer binnenkomen en Geertman deed trouw zijn werk aan de oude brug, waarvan de ijzeren spil nog in een houten juk draaide Ja, ze werden samen oud, de brug en Geertman. Maar toch: de tand des tijds knaagde onge merkt aan het houten juk van de brug en nu is brugwachter Geertman par does in het water gevallen, met brug en al. Hij stond al vlug weer op het droge, maar de brug moest eerst door midden worden gebrand, voor de schepen weer ruim baan konden krij gen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7