Fel gevecht op de laatste vlakke etappe Val van Koblet veroorzaakte sensatie Bauvin - etappe-winnaar - bedreigt gele trui Wagtmans Nederland verloor twee man: Maenen en Nico van Est I Met zeven man de bergen in Niet overal een serene stemming Rietman sterkste cross-rijder TOUR DE FRANCE K Onverdiende pech voor de debutanten Op de plaats rust Zon en kalmte bij de Nederlanders Nolten's vlucht door lekke band geremd De klassementen Mick Snijder won de Ronde van Overijssel De Nederlandse Equipe De favoriet van Gocklet heet.... Kübler! Buitenlanders te Lichtenvoorde geklopt MAANDAG 19 JULI 1934 PAGINA 4 Door MARTIN W. DUYZINGS. BAYONNE, Zondagavond. De weg was recht en eindeloos. Het druilde traag en treurig uit een grauwe lucht, die de Tour-karavaan, op weg nu naar de Pyreneeën, tegemoet dreef op een kille, nijdige wind. De sfeer was mat en melig- In het peloton groepte men, het hoofd gehogen in de wind, dicht opeen. Als men opkeek zag men hoe, als een grijs en in de regen glimmend lint, de weg zich uitstrekte kaars recht naar het Zuiden, een scherpe, toonloze kloof, die daar in de Landes het ene woud van dicht tegen elkaar leunende pijnbomen van het andere scheidt. We naderden Le Muret. Er zijn jaren geweest dat daar al, nauwelijks vijftig kilometer bezuiden Bordeaux, de karavaan ten prooi was aan een alles verlammende dorst en een doffe, dorre, onmen selijke hitte. Er zijn jaren geweest, dat een peloton-vol-geteisterden daar uren achtereen traag slechts en koortsig en lusteloos zijn kilometers maalde. Deze Tour is anders! Overal! In alle opzichten! De karavaan, die anders na zo'n rustdag altijd wat sloom tegen de wereld zit aan te kijken, was van morgen om even over elven in Talence, enkele kilometers buiten Bordeaux, van start gegaan met een haast, die in het Franse kamp prompt een oorverdovend geloei van alle voorradige alarmschellen veroorzaakte. Wéér, zoals gebruikelijk, had men de rode shirts der Zwitsers naar de kop van 't peloton zien gaan. Wéér had Croci-Torti, de gangmaker van bijna elk grootscheepse Zwitserse attaque, de eerste demarrage van deze dag op zijn naam geschreven en opnieuw had daarmee Alexander Burtin de belangstellende menigte laten weten, dat hij zowel onze gele trui als Bobet's stoffelijke overblijf selen hebben wilde. Nü! Onmiddellijk! Nu, vóór we morgen in een soort pré-historisch noodweer, de Pyreneeën gaan bestormen. Het incident van de dog Er broeide iels Verzuimde Jeans En op dat ogenblik had Louison Bobet dan zijn tweede Tour de France moeten winnen. Hij miste in het peloton, waarin de Franse regionalen het tempo op peil ble ven houden, van zijn ploeggeno ten slechts Geminiani, Deledda en Raoul Rémy en nog slechts één Zwitser was er in dit peloton, Fritz Schaer, die machteloos tegen een uitgebreide overmacht, daar nog de Zwitserse belangen verdedigde Alles of niets! Het spel der Zwitsers bood dui zend risico's en het zou bij voor baat verloren zijn geweest als ook Louison Bobet niet een belangrijk deel van zijn krachtenvoorraad in de eerste negen etappes had ach tergelaten en als hij bovendien de beschikking had gehad over een ploeg in plaats van over een kop pig, lamlendig en kreunend oude- mannen-huis. De ploegen Weer pech voor Nolten De groene trui De strijdlustigste en de pechvogel De etappe Algemeen HANDBALLERS VERLOREN MET 9—12 VAN ZWITSERS JAN NOLTEN, ondanks lekke band nog zesde Prognose met surprises Ploegmaten onder elkaar Winst in ploegenklassement De Zwitserse aanvallen hadden elkander opgevolgd. Pianezzi eerst en dan weer Croci-Torti en vervolgens Herr Fritz Schaer-persoonlijk; en juist toen, 3 kilometer voor Le Muret, Alexander Burtin zich naar voren haastte teneinde aldaar het sein te geven voor een oorverdovende stormaanval op de Neder landse en Franse stellingen, juist toen Frits Schaer er met een kopgroepje, waarin men van Nederlandse zijde slechts Suykerbuyk ontwaren kon, alvast driehonderd meters voorsprong had uitgeperst en Clerici en Kübler zich ge reed maakten om de sprong naar de kopgroep te wagen, juist' tóen gebeurde in het peloton tijdens een bijzonder ingewikkelde valpartij het incident, dat in deze race opeens alles anders maakte. In een puinhoop van kreunende renners en kromgevallen en gebroken wie len, vond men Hugo Koblet. Eer men de Zwitser weer ter been had, ver speelde men vijf kostbare minuten. Dat brak het Zwitserse offensief. Hier in Bayonne, waar de Tour-karavaan voor het eerst sedert zestien jaar ten aanschouwe van vele duizenden geestdriftige Basken weer eens de plaat selijke wielerbaan kwamen binnenhollen, stopten men Hugo Koblet met al zijn builen en al zijn schrammen en al zijn teleurstellingen in een automobiel nog vóór de fotografen eindelijk eens een lélijke foto van de Zwitser hadden kun nen maken. En voor het overige stond Wout Wagtmans daar nog altijd in de gele trui en vierden de Basken een verrassende overwinning van de kleine, taaie re gionaal Gilbert Bauvin, die in één ruk van de negende plaats in het algemeen klassement naar de tweede klom alle Zwitsers voorbij en die bovendien in het ploegenklassement zijn equipe (de Noord-Oost-Centralen, waarmee wij het verleden jaar tot de voorlaatste dag toe op ongenadige wijze aan de stok hebben gehad) een eind omhoog bracht tot vlak achter de plotseling in een zee vol paniek welhaast verdronken Zwitsers! hokus-pokus voor de start moeten staan, om zonder veel moeite te ontdekken, dat er opwindende dingen broeiden in deze karavaan. Er broeide vooral iets bij de Zwitsers! Doch er zijn er méér in deze Tour, die uit ervaring weten, dat Louison Bobet tijdens de eerste de beste etappe na een rustige dag wel honderd angstige kilometers nodig heeft om weer geheel op toeren te komen. En alles wat zich tot Bobet's uitvoerige vijandenschaar re kent in deze karavaan, reed dan ook naar de start met het voornemen de Franse favoriet zo spoedig mogelijk al in de man gel te wringen. De Franse favoriet, die toevallig niet op zijn beroemde hoofd ge vallen is, wist precies wat hem te wach ten stond. Voor zover hij niettemin nog aan de offensieve bedoelingen van de Zwitsers en een aantal Franse regionalen twijfelde, sloeg Croci-Torti, wiens stijl nog altijd aan een rheumatische houthak ker doet denken doch aan wiens ijver niet te twijfelen valt, practisch onmiddellijk na het startsein met de regionaal Gilles aan de haal en zaten Wout Wagtmans en Hogere Zwitserse Regionen met belang stelling toe te zien hoe Bobet, bij gebrek aan een equipe, persoonlijk achter de Zwitsers aan moest en hoe hij kennelijk moeite had om de schamele honderd me ters voorsprong, welke Croci-Torti ver overd had, weer goed te maken. Tien kilometer lang liet men Bobet met rust. Toen demarreerde Pianezzi en nadat Bobet ook deze Zwitser had gehaald, sloeg Croci-Torti onverdroten opnieuw op hol. En hoewel hij ditmaal zowaar twee Franse nationale bewakers meekreeg, Darrigade en Forestier, hielpen Toneïlo, Mirando, Vitetto en Jan Nolten (met, zo als gebruikelijk, een Belg, Van Genech- ten, als een plakzegel aan zijn achterwiel) de Zwitser gaarne een handje en moest Bobet-zelf opnieuw en in allerijl in het geweer om de vrede te herstellen. Het recept, waarvan Alexander Burtin zich vandaag bediende, kwam kennelijk uit een oud-Zwitserse huisapotheek: elke tien kilometer een paplepel! Doch de dosis bleek dodelijker met iedere nieuwe demarrage en alleen de goden weten hoe lang Bobet nog overeind gebleven was, toen Fritz Schaer na 45 kilometer, met Mallejac, Tonello, Cieleska, Van Genech- Sombere dag! Terwijl men hier in Bayonne Bauvin al volop stond te huldigen en Jan Nolten op het middenterrein wat treurig naar een lekke band stond te kijken, die hem pre cies een kilometer voor de finish met nog altijd een uitstekende kans op een Neder landse etappe-zege uit de kopgroep had weggeslagen; terwijl, vele minuten later, Ferdinand Kübler, zonder enige geest drift het peloton versloeg in de sprint en h(j vervolgens met zijn dagelijks klachtenboek aan gaande dc concur rentie in het alge meen en Fritz Schaer fn het bijzonder naar dc, aan de finish verzamelde Zwitser se journalisten holde, vochten eenzaam en verlaten, dertig kilo meter voor Bayonne, twee jonge Neder landse Tour-debu tanten, Jules Maenen en Nico van Est, nog altijd dapper tegen een steeds groeiende BAUVIN Op een paar seconden achterstand. Het noodlot had hen in een domme valpartij geveld. Twee minuten lang had Kees Joosen, zijn voorraad re serve-onderdelen volmaakt uitputtend, nodig gehad om hen, teleurgesteld en ge blesseerd, opnieuw in de rij te krijgen. Het peloton was toen al volop bezig aan een wilde, meedogenloze jacht, waarin men een moyenne draaide, dat ruim twee kilo meter hoger lag dan men volgens het tijd schema (38 kilometer per uur) had mogen verwachten. Men wist het in het Nederlandse kamp: kansloos waren ze, de debutanten, kans loos tegen de wind, die op twee gedes illusioneerde eenzamen meer vat heeft dan op een jagend peloton. Kansloos in een jacht, waarin men elders in de kara vaan opnieuw en zonder acht te slaan op de risico's, met zijn krachten smeet als beklommen wij de Aubisque pas over een week in plaats van morgen. De vijftienduizend Basken rond de velodrome van Bayonne hadden de Tour al gezien. De officials waren moe en nat geregend al op weg naar hun hotel, toen een kleine groep Nederlandse journalis ten daar nog altijd wachtte aan de rand van het betonnen ovaal. Acht minuten pas na het sluiten der controle, stoven Maenen en Nico van Est de wielerbaan binnen met hef laatste grammetje hoop en de laatste kruimel macht waarover ze nog beschikten. Ze persten er en dat tekent de manier waarop ze zich tegen het onvermijdelijke verzetten zelfs nog een eindsprint uit. Doch de chronometers, waarvan de tijdwaarnemers in deze Tour zich bedienen, rekenen koel slechts en naargeestig nuchter en zonder enig méde dogen!en er was niet, zoals verleden week Zondag met het geval-Suykerbuyk, een befaamde Fransman in hun gezel schap om de H.H. wedstrijdcommissaris sen mild te stemmen Het is goed, dat ge de gebeurtenissen die van deze etappe een zo barre geschie. denis maakten, verneemt in de volgorde, waarin ze plaats vonden. Ge hadt op de Allées de Tourny in een weinig opwek kende druilregen bij de gebruikelijke Er ging een schok door de karavan, toen de Zwitser achtereenvolgens van zijn fiets en van zijn stokje tui melde. Met een ga pende hoofdwond legde men de Zwit serse favoriet neer, die verleden jaar, slechts cén etappe verderop, bij de af daling van dc Sou- lor, waarop wij morgen opnieuw enige acrobatische toeren zullen gaan vertonen, zijn Tour de France, zijn fiets, zijn kansen en zijn sleutelbeende ren tegen 'n ravijn- muurtje opvouwde. Men legde hem op het gras langs de weg en drie minu ten lang zag het er naar uit, dat het noodlot bet duel tussen Koblet en Bobet tenslotte in het voordeel van de Fransman had beslist. Toen, na drie minuten, keerde Koblet bleek en met een van pijn verwrongen gezicht tot het weten terug, gaf men hem zijn fiets en begon hij aan een achter volging. Burtin handelde snel. Hij raasde naar de kopgroep en stopte daar Fritz Schaer af. Hij dook in het peloton en haalde de complete Zwitserse equipe naar achteren teneinde Koblet voor de naderende onder gang te behoeden. Burtin speelde daar mee hoog spel. Zelfs Ferdinand Kübler, die volgens vele experts wellicht betere kansen op de overwinning maakt dan Hugo Koblet, keerde met een gelaat, waarop zijn blinde woede zich in alle, tot nu toe in de beschaafde wereld békende varianten afspiegelde, zijn fiets om en reed, onder protest van de wedstrijdcom missarissen, zijn co-equipiers tegemoet. KOBLET Gevallen en opgestaan Er kwam geen grote Franse aanval! De Franse nationalen kwamen nimmer in het offensief en intussen reden de Ver enigde Zwitsers zich dan zó volkomen leeg ten behoeve van Koblet dat ze, Fer dinand Kübler uiteraard uitgezonderd, deze etappe hier in Bayonne eindigden met een achterstand van meer dan twin tig minuten. En hoewel Kübler nog door een lekke band geplaagd werd en hoewel, voorts, Hugo Koblet met het éne oog, da! nog tussen de builen kon door kijken tussen de hem omringende pijnbomen niets dan wonderlijke, kleurrijke sterre tjes hangen zag en hij zich vanavond com plete fragmenten van zijn achtervolging met geen mogelijkheid meer herinneren kon, liep hij >n een fantastische poursuite zijn achterstand van bijna vijf minuten na 35 kilometer weer in, vond men even ver derop ook Kübler en Gerrit Voorting weer terug in het peloton en hadden Jules Maenen en Nico van Est hun hulpverle ning aan de Roosendaler met een nieuwe valpartij moeten bekopen. Het was wéér zo'n valpartij, wier oor' zaak men zelden of nooit ontdekt. Drie Nederlanders waren in gezelschap van Kübler in volle jacht. Hun snelheid lag in dc buurt van vjjftig kilometer per uur toen Nico van Est, in derde positie achter Voorting, het achterwiel van de Rooscn- dalcr raakte en hij meteen tegen de grond sloeg. Jules Maenen. die achter Nico van Est zat, kon hem niet meer ontwijken en men raapte de beide Nederlanders op met gescheurde shirts en bloedende blessures. Kees Joosen, die met zijn Renaultje achter het viertal had gezeten, improvi. seerde in allerijl een rijwiel-reparatie werkplaats midden op de openbare weg. En met wat hij in de gauwigheid aan ge kraakte onderdelen vernieuwde, kunt ge stellig een jaar of twee vooruit. Zoals gezegd: het duurde tien minuten voor onze landgenoten opnieuw in de wedstrijd waren. Het bad, achteraf be zien, nog meer kunnen zijn, doch het bleek nu al fataal. Tegen het recordtempo dat men ook dit maal vooruit draaide konden deze twee dapper tegen het noodlot en een steeds groeiende achterstand strijdende landge noten het niet houden. Na 110 kilometer al, 90 kilometer voor de finish, worstel den ze met meer dan twintig minuten achterstand en toen ze bovendien, het eeuwige noodlot van ieder verre achter blijver, in de buurt van Bayonne in enige seriand) 58.36.15 op 2.01; 6. Debruyne (Belgi#) 58.39.41 op 5.27. 7. Forlini (lie de France) 58.40.52 op 6.38, 8. Kübler (Zwitserland) 58.41.14 op 7.00; 9. Desmet (België) 58.42.52 op 8.36; 10. Mahé (Frankrijk West) 58.44.09 op 9.55; 11. Wirn van Est (Ned.) 58.44.20 op 10.06. 12. Forestier (Frankrijk) 58.45.51. 13. Deledda (Frankrijk» 58.46.42, 14. Alomar (Spanje) 58.47.18. 15. Ockers (België) 58.48.00, 16. Dar rigade (Frankrijk! 58.48.27, 17. Meunier (Frank rijk N.O.C.) 58.48.41, 18. Brankart (België) 58.49.15. 19 Gaul (Lux.-Oostenrijk) 58.49.51; 20. Carlé (lie de France) 58.50.16. 22. Nolten (Ned.) 58.51.17, 32. Voorting (Ned.) 58.57.11, 43. Van Breenen (Ned.) 59.01.20; 60. Faanhof (Ned.) 59.17.31, 83. Suykerbuyk (Ned.) 60.02.02. verkeersopstoppingen verzeid velde men hun doodvonnis. De Zwitserse trein in de Tour: aan dc kop Hugo Koblet zélf, in vijfde positie Ferdi Kübler; maar de Nederlanders zijn waakzaam en daarvan levert Henk Faanhof, tweede aan Koblet's iviel, het bewijs. raaktenq Het is waar: het zat de Fransman mee. Drie kilometer voor de finish reed De- mulcj^r een bandje lek en verloren Quen- tin en Mahé hun stootkracht in de laatste valpartij van de dag. En juist toen, een kilometer voor de velodröme, Jan Nolten, precies als Zaterdag in Bordeaux, zich prepareerde op een laatste, verrassende demarrage, ging ook de Limburger nog door een bandje. Met de rest van het gezelschap had Bauvin nu geen moeite meer. Hij arri veerde met ruim honderd meter voor sprong op de wielerbaan en won aldus voor Quentin, Stablinksi, Guerinel, Mahé en Nolten (zesde) die slechts een minuut had verspeeld. Twee minuten later ver overde Demulder de zevende plaats, nog ruim twee minuten voor Darrigade in zijn eigen gezelschap Voorting? Dacquay en Alomar in een sprint om de achtste plaats versloeg. Pas ruim weer een minuut later arriveerde dan het peloton, won Kübler daar de sprint voor Ockers, Surbatis en Schaer en miste men in dit peloton slechts de beide ongelukkige debutanten, die van daag hun laatste etappe in de Tour de France 1954 reden. Doch intussen was, opnieuw, Neder land ergens aan het front op verovering uit. Nadat het duidelijk geworden was, dat de Zwitsers vandaag geen trek meer hadden in een offensief en dat de Franse nationalen er doodgewoon niet toe in staat waren, sloegen, vlak voor de ravi- tailleringscontröle te St Geours-de- Marenne, de Franse regionalen Guerinel, Stablinski en Quentin aan de haal en om dat er tegenwoordig in deze Tour niets meer gebeurt zonder dat er Nederlan ders aan te pas komen, joeg Jan Nolten achter de vluchtelingen aan en omdat de heer Sylveer Maes nog altijd begint over te koken zo gauw hij een onzer witte shirts in de kopgroep ontdekt, hing de kleine De- mulder aan het Ne derlandse achterwiel, en nadat enkele ki lometers verderop ook de Franse regio nalen Bauvin en Mahé tot bij de kop groep gesprongen waren, draaide men daar nu een enorm tempo, waar het pe loton niets meer tegen beginnen kon. De Franse nationa len, die niet alleen hun favoriet Bobet, doch vooral ook de voormalige eigenaar van de groene trui, DEMULDER Gilbert Bauvin, die Plakker plotseling vandaag Wagtmans bedreigde, niet kunnen uitstaan, deden nog een zwakke poging. Ze stuurden Darrigade achter de vluchtelingen aan in gezel schap van Dacquay en van de alom aan wezige Spanjaard Alomar en van Gerrit Voorting, die zich uiteraard niet bijzonder uitsloofde om de kopgroep met Nolten nog te pakken te krijgen. Het groepje-Voorting bleef tot het einde toe tussen de kopgroep en het peloton han gen en Darrigade kon namens de Franse nationalen niet verhinderen, dat de etap pe een prooi werd voor Gilbert Bauvin. Het ploegenklnssement van de 10e etappe luidt: 1. Frankrijk N.O.C. (Bauvin. Stablinski, Dacquay) 14.54.49. 2. Frankrijk West iGuerinel, Mahé. Varnajo' 14.57.18, Nederland (Nolten, Voorting, Faanhof) 15.04.26; 1. He de Franca (Quentin, Forlini. Surbatis) 15.04.31, 5. Beigia (Demulder. Ockers. Brankart) 15.08.51; 6. ex aequo Frankrijk (Darrigade, Bobet, Deledda) 15.11.25 en Spanje (Alomar, Bahamontcs. Bo- tella) z.t.. 8 .ex aequo Zwitserland 'Kübler. Schaer, Koblet) 15.13.54. Frankrijk Zuid West (Bcrgaud, Dussault. Quitard) z.t.. Frankrijk Zuid Oost (Dotto, Apo Lazarides, L. Lazarides) z.t.; Luxemburg-Oostenrijk (Dierkens, Gaul Kemp) z.t. Het algemeen ploegenklassement na de 10e etappe iuidt: 1. Zwitserland 175.22.11; 2. Neder land 175.30.55; 3. Frankrijk N.O.C. 175.32.32; 4. Belgic 175.39.18; 5. Frankrijk 175.44.38; 6. Frankrijk West 175.45.40: 7. lie de France 176.05.12; 8. Frankrijk Zuid West 176.14.41; 9. frankrijk Zuid Oost 176.27.34; 10. Spanje 176.27.42; 11. Luxemburg-Oostenrijk 176.38.51. i J-?untenklassement na de 10e etappe luidt: -7 'Zwitserland) 94 punten; 2. Schaer (Zwitserland) 123 punten; 3. Forlini (lie de trance) 134 punten; 4. Ockers (België147 pun ten; 5. Wim van Est (Ned.) 215,5 punten; 6. i^e 229 punten: 7. Koblet (Zwit serland 229,5 punten. De prijs voor de meest strijdlustige renner werd toegekend aan Stablinski, terwijl Koblet de prijs voor de grootste pech verkreeg. De 10e etappe van B?rdca£*J!fa^lnkriÏÏc (202 km) is gewonnen door N.O.C.) in 4 uur 56 min. 45 sec.; 2. Guentin Ule de France) 4.56.55; 3. Stablinski (ïrankrijk N.O.C.) z.t., 4. Guerinel (Frankrijk West) z.t., 5. Mahé (Frankrijk West) z.t.. Nolten (Neder land) 4.57.39; 7. Demulder (Belgie) 4.59,35; d. Darrigade (Frankrijk) 5.02,09; 9. Voorting (Ne derland) z.t., 10. Dacquay (Frankrijk N.O.C.) z.t., 11. Alomar (Spanje) z.t., 12. Varnajo (Frankrijk West) 5.03.28; 13. Forlini (lie de France) z.t., 14. Kübler (Zwitserland) 5.04,38; 15. Ockers (België) z.t., 16. Surbatis (lie de France) z.t., 17. Schaer (Zwitserland) z.t., 18. Faanhof (Nederland) z.t., 19. Cieleska (Frank rijk NOC) z.t., 20. Tonello (lie de France) z.t. 21 Ex aequo een groot aantal renners, waarbij Bobet (Frankrijk). Deledda (Frankrijk) Fores tier (Frankrijk), Suykerbuyk (Ned.), Van Bree- ncn (Ned.)Wim van Est (Ned.), Wagtmans (Ned.), Koblet (Zwitserland), allen dezelfde tijd als Kübler 5.04.38. Het algemeen klassement na de 10e etappe luidt: 1. Wagtmans (Ned.) 58.34.14; 2. Bauvin (Frankrijk N.O.C.) 58.34.53 op 39 sec.; 3 Bobet (Frankrijty 58.35.16 op 1 min. 0,2 sec., 4. Koblet (Zwitserland) 58.35.33 op 1,19, 5. Schaer (Zwit- De Ronde van Overijssel, een wedstrijd over 220 km voor amateurs, is geëindigd in een overwinning voor Mick Snijder uit Halfweg; 4 km voor dc finish sprong hij uit een groep van 6 renners weg en met 50 meter voorsprong op Van Putten (Den Haag), Gramser (Siebengewald), Hamelink (Den Haag), Kersten (Sieben gewald) en Van den Dungen (Tilburg) ging hij als eerste over de eindstreep. Ondanks het slechte weer het regende voortdurend en een felle wind maakte het de renners lastig had de rit een levendig karak ter. Na ruim 20 km ontbrandde de strijd. In het dorpje Markelo ondernamen Voorend (Bode graven), Hamelink en Koekoek (Olst) een uit looppoging. De voorsprong op het peloton, dat uit 35 renners bestond, bedroeg in Holten een halve minuut en in Deventer. 40 km verder, was de winst lot ruim een minuut uitgegroeid. Koekoek kon het tempo van zijn metgezellen x'?I!louc,en en Bet z:"ch afzakken. Tot vlak hanïiv.Y i£.zenveen bleef de ontstane positie ge- ppn Yoorend en Hamelink trachtten in het tin™ei!«e»,regen en cen stormwind tegen, ftincr hnv^ri v,, r}clhaven' docR deze krachttoer ging boven hun kunnen. Zij werden door hun HLhtwJr°JfnrS,anKhaal2 ViertalGennep die uerden aangevoerd door Kersten en zo onstond een ploeg van zes man Snijder werkte zich op de laatste kilometers los uit het groepje en won met grote voorsprong in de tijd van 5 uur 48 min. 40 sec Na de eerste zes volgden nog: 7. Van Bockel (Amster dam). 8. Van den Heuvel (Hengelo) 9 Blauw (Arnhem), 10. Voorend (Bodegraven). De landenwcdstrjjd handbal heren tussen Nederland en Zwitserland, welke te Hcerenveen is gespeeld, is door de Zwitsers gewonnen met 129. Bij de rust stonden de gasten met 76 voor. Het modderige veld maakte het spel zeer moeilijk. ".r; vOyA'V.r BORDEAUX, Zaterdagavond. De eerste rustdag is voorhij. De nacht is koel gekomen over de stad aan de Gironde. Op de pleinen in het centrum drommen de Bordelezen nog altijd rond de wagens der caravane publicitaire, die nimmer een rustdag kent, doch in de rennershotels zijn lans reeds de lichten uit en luisteren zij, die met in een opwindende race geïrri teerde zenuwen de slaap nog niet vatten kunnen, naar de wmd, die dreigend nu rond de huizen giert. „De wind brengt regen!" zeggen de Bordelezen en de karavaan huiveit dij het vooruitzicht. Want overmorgen zijn we in de Pyreneeën, passeren we bij de Aubisque het ravijn, dat voor eeuwig het „ravijn van Wim van iisi zal blijven en de habitué's in deze karavaan, die Pyreneeën-mastoaomen ais de Aubisque, de Tourmalet, de Peyresourde wel eens met slecht weer neb Den ge- ten Mirando, Mahé, Suykerbuyk en Carlé - -• --micihank j;. haal ging (met van de Franse, daan (twee jaar geleden trokken we oyer de Aspm in een mlsV k' nationalen slechts een volmaakt machte-i geen tien meter zicht meer liet, doch niettemin loeide men er met snelheden loze Darrigade in hun kielzog) als drie' van zeventig kilometer of daaromtrent qmlaag) vragen zich at, wat er van de huidige situatie in het algemeen klassement nog wel zou overblijven als de Pyreneeën bij slecht weer dubbel zo zwaar zullen blijken en als er diens volgens opnieuw enige surprises te noteren zullen vallen. kilometer verderop Hugo Koblet ln het peloton niet over zijn ploegmaat Ferdi nand Kübler en onze eigen Jules Maenen gestruikeld was. Het was een van die klassieke valpar tijen, waarvan geen mens ooit begrijpt hoe het wel komt, dat men na het ver wijderen van de scherven niet een com pleet ziekenhuis dient vol te stoppen met, voorgoed uit de circulatie verdwenen wielrenners. Er circuleerden vanavond wel twintig verschillende lezingen aangaande de oor zaak van deze valpartjj, doch 't enige wat men er werkelijk van zeggen kon is, dat het er even op leek alsof l(et peloton bij wjjze van vergissing een mijnenveld was binnengeknald. Tien, vijftien renners vlo gen tegen elkaar en vervolgens tegen de wereld en toen men zich haastte om de puinhoop van fietsen en mensen en ijlings tocsehietcnde persfotografen min of meer te ontwarren, ontdekte men onder de slachtoffers niet alleen Gerrit Voorting en Raphael Geminiani, doch bovendien Hugo Koblet. Surprises? Jacques Goddet verzamelde vandaag een aantal Tour-journalisten aan een uit voerige lunch in een pittoresk etablisse ment aan de poorten van de Garonne en verzocht ons, zwart op wit, een prognose te geven voor de bezet ting van de eerste vijf plaatsen in het eind klassement. Het bleek, dat daarbij Bobet de meeste stemmen kreeg (40) vóór Koblet (38), Kübler (36) en onze eigen Wout Wagtmans (met 25 stemmen), Frits Schaer (23) en Stan Ockers (21) royaal achter zich liet. Men ontdekte twee KUBLER Goddet's favoriet merkwaardige dingen tijdens deze enquête: op de eerste plaats, dat merkwaardig veel buitenlandse ex- pers Kübler meer kansen op de overwin ning geven dan Bobet of Koblet en boven dien. dat er velen zijn, die verwachten dat Hugo Koblet, zoals verleden jaar, deze Ronde niet zal uitrijden. De redenering luidt: als Koblet ontdekt, dat hij deze Tour niet winnen zal, zal hij ijlings de vlucht nemen naar Zürich. Ook Jacques Goddet rekent daar blijkbaar op. Zijn prognese luidde: 1. Kübler, 2 Bobet. 3. De smet. 4. Schaer, 5 Le Guilly en vermoede lijk zal Louison Bobet, die toch al zoveel last heeft met zijn ploegmaten en die nu zélfs door Jacques Goddet in de steek ge laten werd. deze prognose wel niet zo bar plezierig vinden! Intussen: de vraag of Koblet deze Tour wel winnen kan, wordt een dezer dagen ginds voorbij Bayonne in de Pyreneeën wel beantwoord en de spanning rond het antwoord op die vraag heeft zowel in het BAYONNE, Zondagavond. De klap was raak en onverwaclit. Vanmorgen had Kees Pellenaars een equipe naar de start geleid, die zelfs de Pyraneeën, laat staan deze laatste vlakke etappe tussen Bordeaux en Bayonne, niet vreesde; en men geloofde in het Nederlandse kamp stellig, dat er een behoorlijke kans bestond, dat we het ditmaal in de Tour bi; één uitvaller, hij Roks, zouden kunnen laten. Doch vanavond moest Pel lenaars een, helaas, niet met succes bekroonde poging doen om onze twee debutanten, acht minuten te laat aan de controle gearriveerd, toch nog in de Tour te houden. Men dacht, dat de Pel hij de Wedstrijdcommissarissen nog een kansje maakte. Verleden week heeft de wedstrijdjury niet alleen enige Fransen en onze landgenoot Suykerbuyk met grote mildheid behandeld, doch heeft zij bovendien de Oostenrijkers Kain en Schneider, die een enorme achter stand hadden opgelopen gewoon maar omdat ze aan het einde van hun krachten waren, ondanks alles in de race gehouden. En men mocht daar om nog hopen, dat onze debutanten, geveld slechts door een ongelukkige valpartij, morgenochtend wellicht tóch nog zouden mogen starten. to^S!,aaSde wedstrijdcommissarissen vandaag geen genade meer. Twee- en-een half uur na de finish bracht God- °el 3 secretaris-generaal, Jean Garnault, de Nederlandse journalisten de onheilstij ding fini t Het bericht bezorgde de Nederlandse ploeg buiten haar schuld een dreun, die ze niet verdiendeBeide debutanten hebben niet alleen vandaag tot het bittere einde toe met grote wilskracht en moed ge streden, zij hebben bovendien in de achtei ons liggende étappes bewezen, dat ze °P" gewassen waren tegen het bijz°nöe)j= rhythme van een mod-rne Tour. En zeiis de buitenlandse experts hadden intussen al we] enige belangstelling voor de ma nier, waarop Jules"Maenen, in.w' ;yen een geboren klimmer ziet, zich ln *aee die nu volgen gaat, in de be,rgal?;iz2lV dragen. Een ongelukkige valpartij ina,ai de nu de Valkenswaarder, diep o. g® ukkig, met Nico van Est uit.de wedstrijd, waarin ze nog bijzonder nuttig w.er:k voor onze equipe hadden kunnen verricnten. Morgenochtend zal Kees .enaars nog slechts zeven renners naar oe s.art leiden. Het betekent geen ramp voor onze ploeg, V Ts"» Zwitserse als m het Nederlandse kamp velen het genoegen van deze eerste rust dag op onbetamelijke wijze vergald Het heet, dat Ferinand Kübler en Fritz Schaer vanmorgen in Hotel de Bordeaux, waar ze zich in vorstelijke suites bedie nen en verwennen laten, druk bezig zijn geweest elkander de oorlog te verklaren en dat Alexander Burtin al zijn overre dingskracht en al zijn diplomatieke talen ten heeft nodig gehad om er voor te zor gen, dat de beide beroemdheden elkander rond het middaguur ten overstaan van enige ijlings aangesleepte fotografen op nieuw broederlijk in de armen vielen. Het is daarnaast een feit, dat er vandaag in het Franse nationale kamp op forse wijze met de vuist op tafel geslagen is en dat broeders als Bobet en Geminiani prompt hun etenslust bederven, wanneer men hun de namen van enigen hunner re bellerende ploegmaten Lauredi, Rémy en Deledda b.v. opdreunt. Men moest vandaag in Hotel Des Quatre Soeurs, waar men niet alleen ber gen post, doch bovendien zowaar een aan tal Nederlandse supporters vinden kon, binnenwandelen, om bij de Nederlandse ploeg eindelijk terecht te komen in een zonniger sfeer. Men heeft daar geen last van getergde zenuwen cn men vreest zelfs de Pyreneeën niet. Nóóit ging een Nederlandse Tour equipe, steunend op een verbijsterende reeks pas veroverde successen, met zo veel vertrouwen dc bergen tegemoet. Advertentie Nóg cen otodel uit dc rijke INDUS COLLECTIE! CHROOM •chterkasl »attrpr TWEE JAAR VERZEKERD TEGEN VEftUES EN DIEfSIAl NICO VAN EST. JULES MAENEN. ..Tot het volgende jaar! maar het is toch bij het verdedigen van onze nu, o.a. door Bauvin, bedreigde po sities in het individuele klassement en ln het ploegenklassement wel degelijk een handicap. Het vergalde bovendien het genoegen dat we er, in tegenstelling tot de Franse nationalen, vandaag in slaagden van de ongelukkenserie der Zwitsers gebruik te maken om m het ploegenklassement enig uiterst kostbaar terrein te herwinnen. Op dat geoieo is het ons tussen Bordeaux en Bayonne waarachtig niet slecht vergaan. Nolten helaas door een lek ,een kans op de overwinning, of hpt i t °P een <Jer eerste plaatsen, op A, laatste ogenblik nog verspeelde, be gint men in het Franse kamp ongerust te worden over de wijze waarop de Lim burger de laatste dagen, vlak voor hij in Pyreneeën op het terrein komt, waar ■1 zieh pas goed thuis voelt, bezig li ge- Weest zijn positie in het algemeen klasse ment te verbeteren. Men verwacht niet alleen van Wout Wagtmans, die vandaag (voor de zesde maal in tien étappes) met de gele trui hier aan de finish arriveerde, doch ook van Nolten.... en van Bauvin, in de Pyre neeën nog verrassende dingen. En dat er in deze merkwaardige Tour de France inderdaad verrassende dingen mogcljjk zijn, dat heeft Gilbert Bauvin, die plotseling weer tot de Tour-favorieten behoort, vandaag al wel bewezen. Lichtenvoorde, Zondag. De internationale mo. tor-cross te Lichtenvoor de is in cen Nederlandse zege geëindigd Henny Rietman met legde met een puntentotaal van 59 voor dc drie manches beslag OP de eerste plaats Door de weers omstandigheden was het toch reeds zware par- cours, dat door bos en over helde voerde en waarin vele klimmen en andere natuurlijke obsta kels voorkwamen, nog moeilijker geworden. De ruim 10.000 toeschouwers hebben dan ook van heel wat staaltjes van stuur manskunst kunnen genie ten. De internationale klas se, waarin 19 rijders van start gingen, werd over 3 manches van elk 6 ronden (1 ronde ging over 2400 meter) verreden. De eerstkomende in elke manche kreeg 20 punten, nummer twee 19 enz. Rietman won zowel de eerste als de derde man che; in de tweede kwam hij, achter de Engelsman Smit. op de tweede plaats. Het eindklassement in deze klasse luidt: 1. Rietman (Ned.) met BSA 59 pnt; 2. Smith (Eng.) met BSA 57 pnt; 3. Baudoin (Ned.) met Matchless 50 pnt; 4. An derson (Zweden) mei AJS 49 pnt; 5. Tye (Eng.) met BSA 48 pnt; 6. Eeck- hout (Belg.) met BSA 42 pnt. Er stonden nog twee races voor senioren op het programma, een over 10 ronden voor motoren tot, en een over twee manches van elk 6 ron den voor matoren boven de 150 cc. Hiervan waren de resultaten: Senioren tot 150 cc: 1. Van der Kley (Rot terdam) met Eysink 62 /ïïnL Sec-> 2. Vermaas i??"erdam> m®t CZ 64.47.4; 3. Vierdag (Soest) met Eysink 65.27.2. Senioren boven 150 cc: 1- Jansen (Eindhoven) met Matchless 39 pnt; 2. Dirks (Eindhoven) met Matchless 39 pnt (slech tere tijd); 3. Selling (Am sterdam) met Aeriel 36 pnt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4