De nieuwe wijk in Nieuwland Een toelichtend artikel van mr ir Van Praag Piet van den Kerkhoff jubileert Opening van het Oranjefeest te Kethel OUDE TIJD AMSÏERDAM-MUIDERSLOT EN 'I GOOI „HET SPROOKJE VAN ZUNDERT" PATER B. LATOUR O.P. G i Nieuta uil STAD EN OMTREK Een gezellig begin op een mooie dag WALDOÏUJSCHOOL Uit die szoed Met onze lezers per touringcar naar \l AC AHTIt" AANBlfBWw 25 jaar priester eheumi Hulp Bekende figuur uit Rotterdams muziekleven OP WOENSDAG 4 AUGUSTUS A.S. GAAN WIJ PER TOURINGCAR RAAR AMSTERDAM EN 'T GOOI Contacten gaan aan ^oplossingen" vooraf WOENSDAG 21 JULI 1954 PAGINA 2 GESCHIEDENIS VAN DE WORDING In 1920 Open bebouwing De open bouwwijze Op wasdag PAUL v. d. PUTTEN ZEVENTIG JAAR R.K.S.V. EXCELSIOR Morgenavond jaarvergadering S.F.C. AFVALSERIE ERNSTIG ONGEVAL Fiets gestolen Ze waren weerspannig 69915 EERSTE GAS- VERLICHTING NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De optocht Mr A. F. V. SICKENGA OVERLEDEN JEUGD-JOLIJT Sluiting van het programma met een Taptoe BURGERLIJKE STAND Veroordeeld Straatvoetbalcompetitie van SIMON 0E WIT deze week PER BUS De motor-polowedstrijd motorM^n^ans^apperTilfliet'vèld'ge- Lethel beleefde gisterenavond tijdens het Oranjefeest een sensatie: een motorpolotvedstrijd! Een spelmoment. IN ROTTERDAM Geen zakenl In het jongste nummer van de „Schie- damse Gemeenschap" troffen we een ar tikel aan van de hand van mr ir Van Praag over de nieuwe wjjk in Nieuwland, waarin grootse plannen van het gemeente bestuur worden aangekondigd. We laten het hier in zijn geheel volgen, ons voor stellend er later enig commentaar op te geven. Ruim dertig jaar geleden stond de pol der Nieuwland in het middelpunt van de belangstelling. De bebouwde kom van Schiedam besloeg destijds weinig meer dan de oude kern met een aantal uitlopers. De Nieuwe Gorzen was in aanbouw, de dwarsstraten van de Singel liepen dood op het weiland. Van het oostelijk stads deel was nog geen steen gelegd en op het huidige Stationsplein graasden koeien. Zeker zou Nieuwland niet het eerst aan bod komen voor de stadsuitbreiding. Kortland en Frankenland stonden het eerst op de nominatie, maar men begreep, dat voor Schiedam, ofschoon destijds nauw begrensd aan de noordzijde, de grootste mogelijkheden lagen in het pol dergebied, dat als een overhangende deken aan de noordzijde en aan de west zijde het lichaam van Schiedam bedekte. De grote uitbreiding onderging onze stad in de jaren rondom 1930. Een groot aantal bouwondernemers uit de "nabuurstad wierp zich op onze gemeente en breidde haar uit naar het Westen en naar het Oos ten. hetgeen onze stad de gedaante heeft gegeven van een kaalhoofdige maraboe met uitgespreide vleugels. Het Oosten met zijn singels heeft op bepaalde punten on getwijfeld enige bekoring; Frankenland, afgezien van het Julianapark, de B.K.- Laan en het naar tekeningen van het ar chitectenbureau Granpré-Molière Verha gen en Kok gebouwde Rubensplein, is wel onder de maat gebleven, uit een oogpunt van stedebouw zowel als van architectuur; ook gemeten met contemporaine maatstaf. Het probleem terzake van Nieuwland, dat omstreeks 1920 de gemoederen bezig hield was, of het zou worden opgespoten gelijk men het Frankenland had gedaan, dan wel of het laag zou blijven liggen en de toekomstige stadswijk het karakter zou krijgen van een polderstad. Niet alleen waren het de ambtelijke in stanties, die zich bezighielden met de wijze, waarop men Nieuwland aan de be bouwde kom zou toevoegen. Ook particu lieren, belangstellenden uit de burgerij, ging het vraagstuk ter harte en zij kozen gemeenlijk partij tegen het ambtlijke plan, dat beoogde de riolering aan te sluiten op het oude ge maal nabij de Broersvest, met nooduitla- ten op de Schie. En dit terwijl ook destijds de capaciteit van het gemaal al onvol doende was. Edoch, er gebeurde niets, in de lange jaren tussen de twee oorlogen. En toen na de bezetting de bebouwing van Nieuw land weer aan de orde werd gesteld, was er niemand, die er meer aan dacht de pol der tot dijkhoogte op te spuiten. Sinds jaren hadden de gemeentelijke bureaux, waarvan lang niet alle het eens waren ge weest met het oude plan, dit laten varen; een plan, dat tot grote moeilijkheden zou hebben geleid, ware het alleen maar om de heden ten dage gebruikte betonnen heipalen door een zandmassa van enige meters dikte te slaan. Er is een nieuwe stad in aanbouw in de ooider Nieuwland. Met het plan Nieuw land heeft Schiedam radicaal gebroken met de oude wijze van stedeaanleg, in ge sloten bouwblokken. Deze oude bouw wijze heeft men gedurende eeuwen ge volgd. Het is de structuur van middel eeuwse stad, die ten onzent werkelijk al te lang is toegepast. Door de eeuwen werd de bouwwijze ruimer, maar tot in onze dageij heeft men aan de bouwwijze in ge sloten blokken vastgehouden. Evenwel na de wereldoorlog no. 1 kwam de kentering, de overgang naar de open bouwwijze. Aan de zuidzijde werd de bebouwing wegge laten, zodat aan deze zijde zon, licht "en lucht konden binnentreden in de tuinen. De individuele tuinen, die alleen de be- gelaten. Geen schuttingen en bouwsels van allerlei aard meer op de binnenter reinen. maar een gemeenschappelijke tuin, gemeenschappelijk in die zin. dat een ieder er op kijken kan. Nieuwland heeft ruime hoofdstraten en is niet karig voorzien van groen. Niette min, de geheel open bouwwijze heeft naast voordelen ook nadelen. Het verle vendigt het stadsbeeld, dat de tuinen tus sen de stroken als het ware in verbinding staan met.de beplanting der straten en met de openbare plantsoenen. Het kan de indruk wekken, dat de bouwstroken ge plaatst zijn in een bed van groen. Maar dit toch meer gezien vanuit een vliegtu> een luchtfoto van de K.L.M., dan voor de genen aan wie het niet gegeven is zulk een verheven standpunt in te nemen en die met zijn twee voeten op de grond blijft. Een nadeel is, dat elke bouwstrook noodzakelijkerwijze ook een achterzijde heeft. Wel wordt de achterzijde ten hui dige dage architectonisch even goed verzorgd ais de voorzijde, maar in een woning wordt geleefd. En tot het leven behoort ook het was sen van het ondergoed, de vuilnisemmer, wasteilen en allerlei ingrediënten van de huishouding, die men onmogelijk binnens huis kan houden, Vooral in de eerste da gen van de week ziet men in de moderne wijken van onze steden de fraaie gemeen schappelijke tuinen aan twee of meer zijden omzoomd met het wit van hemden en van pantalons van beiderlei kunne. En wie zal het de bewoner euvel duiden, dat hij de wastobbe, die binnenshuis zoveel plaats inneemt, aan een spijker te pronk hangt op het werkbalcon aan gene zijde van de keukendeur? Een ietwat meer wand aan de hoofd straten doet deze aan monumentaliteit, aan accent winnen. Met het z.g. systeem der woonhoven bereikt men, dat de gaten in de wanden der straten niet al te zeer gaan domineren boven de vaste substan tie der gevels. Laten wij terugkeren naar Nieuwland. De wijk is nog in statu nascendi. maar niettemin zal het, als de tekenen niet be driegen, een geslaagd stadsdeel worden. De woningen zijn er ruim en licht, de trappenhuizen gemakkelijk begaanbaar. En vooral dit, er is afwisseling. Wij zouden niet kunnen zeggen hoe het komt, dat Nieuwland zich in zo gunstige zin onderscheidt van vele moderne wijken in andere steden, die elke karakteristiek missen. Het zal wel het resultaat zijn van de samenwerking van de stedebouwkun- dige, de architecten en de ondernemers. Architect Groosman, die op het stads deel Nieuwland het stempel van zijn ar chitectuur heeft gedrukt, heeft ons laten zien welke mogelijkheden de systeem bouw biedt. De firma Muys De Winter heeft onafgebroken gestreefd naar vervol making van het systeem en ook de acht woningblokken van Bredero's Bouwbe drijf, ontworpen door de architecten Groe- newegen en Van Woerden, dragen bij tot de afwisseling in het stadsdeel Nieuw land. Evenwel, wij zijn er nog niet. Er kan nog veel gedaan worden om het comfort van de woningen te vergroten. En het gemeentebestuur heeft grote plannen. Morgen, 22 Juli, bereikt de heer Paul v. d. Putten, Lange Singelstraat 78, de leeftijd van zeventig jaar. Zoals men zich wellicht nog herinneren zal, vierde hil verleden jaar onder grote belangstel ling zijn gouden jubileum als toonkun stenaar en werd hem toen door Z. H. de Paus het ereteken van Pro Ecclesia et Pontifice verleend. Nog onlangs dirigeer de hij het Sint Caeciliaconcert in Arcada op voortreffeiyke wijze. Nog steeds is hij actief werkzaam als dirigent-organist vap de Singelkerk. Moge het Paul v. d. Putten nog lang zijn gegeven, zyn krachten te geven ..In Honorem Dei". De aandacht van de Excelsior-voetbal- lers wordt nog eens gevestigd op de algemene jaarlijkse ledenvergadering, welke morgenavond om half 8 in het A.s. Vrijdag kunnen voetballiefhebbers volop genieten van een spannende wed strijd. Want dan komen voor de afval- serie, die de vereniging S.F.C. organiseert ten bate van haar terreinfonds, een S.V.V.-combinatie tegen Hollandiaan op Boshoek. Beide verenigingen beloofden zeer sterk uit te zullen komen. Aan deze serie nemen deel; S.V.V., Hol landiaan, R.F.C., E.D.S., H.W.D., S.F.C. Op de Van Swindensingel reden giste ren een wielrijdster en een bromfietser samen. Op een gegeven ogenblik raakten de sturen elkaar en ze kwamen te val len. De bromfietser kwam met de schrik vrjj, maar de wielrijdster. de 24-jarige verkoopster L. K. uit de Oosterstraat kreeg een zware hersenschudding en moest in de Dr Noletstichting ter ver pleging worden opgenomen. Ten nadele van de werkster M. S. is in de Damlaan voor haar woning een fiets gestolen, die ze daar gisterenavond had neergezet. De politie heeft gisteravond twee jon gens van 14 en 18 jaar uit Rotterdam gearresteerd, die in de Hagastraat wei- - gerden gevolg te geven aan de aanma- ciubgebouw van het Sportpark aan de ning, om bij de wielerwedstrijden op het Oudedijk wordt gehouden. Er staan be- trottoir te blijven staan. De jongens langrijke en actuele punten op de agen- toonden zich weerspannig en werden da. naar een politiebureau overgebracht. Piet van den Kerkhoff. or ganist van de Nieuwe Zui- derkerk te Rotterdam en be kend door tal van concerten en begeleidingen, die 'ïij voor de Rotterdamse muziek liefhebbers heeft doen klin ken, gaat deze maand zijn 25-jarig jubileum als orga nist herdenken. In verband met vacanties zal de huldi ging plaats vinden op 18 Sep tember a.s. in restaurant „Bellevue" te Rotterdam. Er is een ere-comité gevormd, waarin o.a. de burgemeester van de Maasstad, mr G. F. van Walsum, zitting heeft, alsmede de wethouder van onderwijs en volksontwikke ling, de heer A. J. van der Vlerk, Op 28 Juli geeft Piet van den Kerkhoff een Bach- concert in de Nieuwe Zui- derkerk. Piet van den Kerkhof! werd in 1905 te Vlaardingen geboren, alwaar hij zijn eer ste muziekonderricht op 7- jarige leeftijd ontving. Toer. hij 9 jaar was begeleidde hij reeds het kerkgezang en op 14-jarige leeftijd gaf hij zijn eerste orgelconcert, eveneens te Vlaardingen. In 1925 verwierf hij het diploma voor kerk- en concertspel van de Nederlands- Organisten Vereniging en in 1927 het pianodiploma K.N.T.V. Vanaf zijn 18e jaar woont hij te Rotter dam, waar hij in 1929 als opvolger van zijn leermeester, de heer J. H Besselaar jr, benoemd werd tot organist van het grote orgel in de Nieuwe Zuiderkerk. Vanaf 1924 is hij werkzaam als muziek leraar en koordirigent, o.a. van de ora toriumverenigingen Rotterdam—Zuid, „Halleluja" en de mannenzangvereniging „Concordia", terwijl ook de C.O.V. Gloria te Vlaardingen onder zijn leiding staat. Als opvolger van de heer Bernard Dia mant werd hij leraar aan de Koningin sicale te Genève. Wilhelmina Kweekschool, terwijl hij se dert vele jaren werkzaam is als hoofd leraar voor orgelspel aan het Toonkunst Conservatorium te Rotterdam. In 1953 werd hij door B. en W. van Rot terdam officieel benoemd als stadsorga nist, terwijl op 2 Februari 1954 hem de penning Van de Leuve door de Rotter damse Kunststichting werd uitgereikt Als organist is hij bekend door de tal rijke orgelconcerten, die hij, behalve te Rotterdam, in vele plaatsen van ons land en ook in het buitenland (België, Frank rijk, Zwitserland, Engeland) gééft, al of niet in samenwerking met talrijke solis ten, koren en orkesten, met name als be geleider bij uitvoeringen van de Hohe Messe en de Matthaus-Passion. In 1950 maakte hij deel uit van de jury van het Concours International d' Exécution Mc- (Van onze correspondent) Het is knap gegokt! Midden in deze miezerige zomer pikt het Oranie- woners van de woonhuizen op8de begane! c"m^f Preeies één van de weinig, betrekkelijk mooie avonden uit om het grond ten goede kwamen, heeft men los- traditionele Koninginnefeest te beginnen. Met de burgemeester van Schiedam, mr J. W. Peek, zagen we ver schillende genodigden het veld op wandelen naar de muziektent, waar de microfoon was opgesteld. Op verzoek van de heer H. v. d. Loo, de voor zitter van Kethel's Oranje-comité, betrad de burgemeester het muziek- podium en sprak als volgt: Advertentie. Gisteren 16 Maart 1897) overleed te Vlissingen, in den ouderdom van ruim 68 jaar, onze vroegere stadgenoot, de heer H. Bromelow, gepensionneerd opzich ter aan de gasfabriek dezer gemeente. De overledene was sedert de oprichting der fabriek in genoemde betrekking met den meesten ijver werkzaam. Op 1 Octo- br 1895, na bekomen eervol ontslag, werd hem pensioen verleend. (Nwe Schiedamsche Courant, van 18 Maart 1897). Noot: Op 11 September 1856 begonnen de werkzaamheden tot oprichting van de gasfabriek te Schiedam. Met het stich ten van de fabrieksgebouwen werd in het begin van Maart 1857 een aanvang gemaakt en op 19 September d.a.v. wer den de vuren aangelegd, en op 1 Octo ber d.a.v. werden de straten en pleinen van onze stad voor het eerst met gas verlicht. Directeur van de gasfabriek was de heer Jos. Bryan. OACBIAD VOOR SCHIEDAM EN OMStREKEH 76ste Jaargang No. 22513 De kantoren der Redactie en Admini stratie «IJd gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefoon 66152. Gironummer 599943 Abonnementsprijs t 6.25 per kwartaal. t 6 it per Ui ia na t 0 5ü uei week a •ivtiifiiuetuu* ap gewune Kolom breedte C «.it oei uihtimelei njugie. mgtzoruien Mededelingen op redactionele tsu CunUttd geiden lagere tarieven, welke Küiuuiüieedie l u.se oei millimeter Hoogte oo ae adminiHtrane ol op de erkende ad- verteniift»uie»ij* we»krnen^ar ztJn Kampioenen (kleine advertentien) tot woordeD w cent Elk woord meer s cent. Maximum 80 woorden Plaatsing uitsluitend bO vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentlewezen, bracht worden. De speeltijd duurt twee maal 35 minuten, onderbroken door twee maal 10 minuten rust, niet voor de spe lers, want die zitten maar te zitten, maar voor de motoren. Daar de spelers geen rugnummers droegen, die eigenlijk regle mentair zjjn voorgescreven, kunnen we U, gezien onze onwetenheid, geen des kundig verslag van de wedstrijd geven. We kunnen U alleen maar aanraden de eerstvolgende gelegenheid persé niet te missen. Het was in één woord: „stoer". Dat de „Gele Tijgers" uit Maasland met 4—0 klop kregen mag de pet niet druk ken. Het veld was voor deze wedstrijd uitgesproken slecht en daardoor maakte de bal, die een doorsnee heeft van pl.m 40 cm. soms rare capriolen. De burgemeester heeft, met zijn echt genote. de wedstrijd tot het eind met intense belangstelling gevolgd. Bij de autoriteiten zagen we nog de pastoor en de dominé van Kethel, de commissaris van politie van Schiedam en enige be stuursleden van de Schiedamse Gemeen schap en van de Stichting 1940'45. Na de wedstrijd bleek het eigenlijke kermisterrein gezellig vol. Ouderwets druk werd er van de aanwezige attracties gebruik gemaakt. Hedenochtend ver voor negen stond de Jury op het feestterrein, wachtend op de deelnemers aan de optocht van versierde dogcarts en tilbury's. De mannen van St. Radboud sleepten veilingkisten naar de versierde vracht auto, om hard maar „rustig" zittend, hun tonen over de trekkende stoet te doen klinken. Als men zo nu en dan de alom in Kethel bekende lompenhandelaar „Lock" met een oude buitgemaakte til bury zag slepen, hield men z'n hart vast voor een oude traditie. Dit. en de tijd van de hooi-oogst, het gebrek aan paar den dus maakte, dat de optocht maar een schijntje meer is van wat hij vroeger was. In de eerste optocht na de bevrijding reden 80 versierde rijtuigen, ditfnaa'l een veertiental! Vanzelfsprekend is ook het aantal rui ters verminderd. We misten bij hen ook de prettige zomerse kleding. Van de tilbury's had Joop v. d. Wind de eerste en A Sonneveld de tweede prijs. Van de dogcarts Bertus Jongste de eerste en Jan Klein de tweede prijs. Na de keuring is de stoet van het terrein vertrokken voor de rijtoer door dorp en stad, waarop hij ook de Dam passeerde en veel belang stelling trok. St. Radboud blies vrolijk de snipperdag weg, het bestuur van de Oranjevereni ging troonde de vorstenzonen midden in de optocht in een heus rijtuig met een „dure" koetsier- Ondertussen vermaakte op het terrein zelf het gezelschap van Cor Don de jeugd. De prettige muziek, de leuke goochelaar, het doorbrekende zonnetje waren een féést Te Hilversum is 83 jaar oud overleden mr A. F. V. Sickenga, oud-gemeenterecre- taris van Schiedam. De overledene heeft ongeveer 35 jaar achtereen in deze stad niet minder dan 6 burgemeesters gediend en voor zijn werk zeer grote waardering ondervonden. Hij heeft zich ook buiten de stad naam verworven door zijn pioniers arbeid op het gebied van de rijkszorg voor de werklozen, die zoals bekend vroeger alleen op de gemeenten drukte. Mr Sic kenga werd in 1871 te Harlingen geboren en volgde op 1 September 1903 de gemeen tesecretaris Dijkma op. Hij studeerde te Leiden en vestigde zich aanvankelijk in 1897 te Amsterdam als advocaat en procu reur. Op 1 Maart 1938 legde hij zijn functie neer, zodat hij nog 16 jaar van zijn pen sioen heeft kunnen genieten. Hedenavond wordt de laatste bijeen komst van Jeugd-Jolijt gehouden. De ge- costumeerde optocht „Zwaan kleef aan" verzamelde om 7 uur op de speelplaats van de Prinses Beatrixschool, Buys Bal lotsingel. De bedoeling is eerst van 7 tot kwart voor 8 op de speelplaats een aantal spelen te doen en ie kijken naar een lekenspelletje „Jan Klaassen gaat emigreren". Om ongeveer 8 uur vertrekt de stoet onder aanvoering van beide corpsen van de Harmonie en de Drum band van de Kajotters. De route is: Buys Ballotsingel 's-Gravesandse- straat Van Marumstraat Rotter- damsedijk Boerhavélaan - Halley- straat Gallileistraat Lange Singel straat L. Costerstraat Singel Oostsingel Swindenstraat Villa- straat. Stephensonstraat Leeuwen- hoeckstraat speelplaats Edisonplein. Bij de optocht kan ieder, jong en oud zich aansluiten, na de gecostumeerde groep. Op het speelplein houdt de Har monie een taptoe. Alleen verklede kin deren worden op de speelplaats school Buys Ballotsingel toegelaten. GEBOREN; Ronald zoon van H. L. Verweel en H. de Krieger; Hendrika S. G. dochter van A. Admiraal en H. van Zanten; Hendrica dochter van A. Tuit en A. H. Verbaten; Jacob zoon van H. Groenewegen van der Weijden en A. van Zellem: Cornells zoon van A. Zonneveld en A. P. 't Hart; Antonius S. J. zoon van H. J. Hageraats en A. J. M. Lindeman. OVERLEDEN: C. B. Hogeback vr. v. B. Stolk 47 j.; W. C, H. v. d. Heiden 59 j. In verband met de a.s. grote vacantie zullen wij in de komende weken speciaal voor onze lezers diverse aardige reisjes organiseren. Vertrek vanaf ons bureau Kortenaerstraat 1 te R'dam om 9.00 u. precies en weer terug te R'dam om ongev. 19.00 u. DE PRIJS VOOR DEZE TRIP BEDRAAGT 6.- p. p. IN TOTAAL. (hierbij is inbegrepen een rondvaart per luxe boot door de grachten van Amsterdam en een bezoek aan het Muiderslot te Muiden). Deelnemerskaarten zijn van heden af verkrijgbaar aan ons kantoor, Dam 18 te Schiedam, van 's morgens 9.00 uur tot 17.00 namiddag. Teven kunnen wij de lezers mededelen, dat wij op Zondag 5 Sept. a.s. ook weer een bezoek per touringcar zullen brengen aan het bekende bloemencorso te Zundert, De kosten van deze trip bedragen 5.50 in totaal, met inbegrip van een tribuneplaats van 2. Over ongeveer 14 dagen hopen wij U omtrent het verkrijgen van de deelnemersbewijzen, vertrektijden, enz. nader te kunnen inlichten. AFD. PROPAGANDA. De Haagse Arrondissementsrechtbank heeft de boekhouder F. C. w., woonach tig alhier, conform de eis tot een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proef- P.nc'e'L§rote belangstelling is de wed strijd EldosParallelweg gespeeld. De strijd eindigde gelijk. 2—2 Er was be sloten te verlengen en Parallelweg wist een doelpunt te maken en won met 32 tijd van drie jaar en bijzondere voor-1 en werd daardoor kampioen van de A- j uu afdeling. Scheidsrechter Jacobse verdient alle lof voor het leiden van deze rnoei- wedstrijd. Vanavond na de wed strijd P.P.S.C.Gecomb, Elftal om onge veer kwart voor 9 worden de prijzen uitgereikt. waarden, veroordeeld. Hij zou in Den Haag en elders van de N.V. v. P. geldbe dragen tot een totaal van 2814 verduis' terd hebben. Op a.s. Zondag 25 Juli viert pater Bona- ventura Latour, kapelaan aan de Rozen krans-kerk op de Provenierssingel, zijh zilveren priesterfeest. Van deze vijf-en- twintig priesterjaren liggen er een twin tigtal ongeveer in het hem nog altijd ze dierbare Nijmegen, alleen de laatste drie jaren heeft Rotterdam het voorrecht gehad hem te leren kennen. En dat is een ge lukkige kennismaking geweest. De komst van pater Bonaventura Latou- naar Rotterdam hij heeft zijn voornaam eer aangedaan is een goede en gezegen de komst geworden. In huis een voor beeldig priester en religieus, betekent hij voor de parochie buiten wat men zou willen noemen een straaljager in d? zielzorg. Een straaljager daar behoeft Het Oranjefeest in Kethel is een be langrijk gebeuren, dat niemand gaarne zou willen missen. Hy noemde het een verdiende ontspanning voor de nijvere bevolking van het dorp, dat door de aan sluiting bij Schiedam, zo'n moeilijke tijd meemaakte. Een feest, een mooie oude traditie, een samenbinden van burgerzin, tevens uitdrukkend de gemeenschappe lijke sympathie, die er in de bevolking leeft voor het Oranjehuis. Na even gewezen te hebben op het oude Augustusfeest, dat, gezien ons kli maat zoveel gunstiger lag om diezelfde reden is het feest hier in Kethel van April naar Juli verplaatst, wees hy nog op enige bijzonder mooie karakter eigenschappen van onze tegenwoordige Vorstin. Haar medeleven met de bevol king, haar troost en steun ten tijde van beproeving, haar strijd voor de wereld vrede, haar optimisme en haar vaste ge loof in de toekomst van Nederland, on danks de sombere tijden zijn boven alle lof verheven. Met de hoop, dat dit feest de verbon denheid met Oranje mocht versterken en met de wens. dat het prachtig mocht slagen, verklaarde de burgemeester het voor geopend. Daarna speelde St Radboud het Wil helmus. Hierby openbaarden enige at tracties hun wereldburgerschap, zonder volkslied. Tuk op de centen, draaiden en gilden zij hun kermisdreun door het Wil helmus heen. Hierna kwam de clou van de avond: de motorpolo-wedstrijd. Daar we van het spel noch van het spelreglement ooit ge hoord hadden, hebben we ons van te voren van een en ander op de hoogte gesteld. Het bleek, dat in Nederland maar 8 motorpolocl'ubs zijn. verbonden in een federatie. Daarvan wordt dit jaar de club uit Dordrecht, „De Thunder-jets" waarschvjniyk kampioen. Men fluistert, dat de leden van deze club met ware doodsverachting strijden voor de puntjes. Dat de wedstrijden niet ongevaarlijk zijn wordt aangetoond door het ongeval, dat een van de motormannen drie weken geleden overkwam. Hij ligt nog in het ziekenhuis! Behalve de keepers, die met een vehikel in de goal staan, dat dermate gedemonteerd is, dat men het waant ge komen uit het laatstelijk opgegraven dodenschip, zijn er tijdens de wedstrijd 8 heuse ietwat kale motoren in het veld. bereden door evenveel stoere body's, vol gens voorschrift, met valhelmen, scheen beschermers en handschoenen. Ongelimi- geen nadere qualificatie aan toegevoegd te worden. Een straaljager die nooit enige motorstoornis vertoont, maar altijd oD volle toeren staat. Van de vroege morgen tot de late avond bestrijkt hij met zijn zorg en werk heel het uitgebreide parochie-domein. Als een beproefd zielenherder kent hij heel de parochie van jong tot oud, alsof hij hier zijn levenlang werkzaam was geweest. Een consciëntieus godsdienstleraar op de scholen, een vaardig en waardig predikant die uit het hart tot de zijnen spreekt, en zijn wekelijkse preken en toespraken pre pareert in stil gebed en overweging, naar het beproefde recept van zijn grote Franse ordebroeder Père Monsabré. Een vormer van jonge misdienaars, wie hij voorhoudt welk een uitverkoren voor recht het is de Heer aan het altaar te dienen, een priester ook, die hen in liturgische correctheid voorgaat. De gees telijke vader van een bloeiende vrouwen congregatie, die elke wekelijkse samen komst tot een onderling feest maakt van godsvrucht en devotie- Directeur van de Derde Orde van Sint Dominicus, wier leden hij heeft weten te vormen tot' 'n ere-iegioen van de parochie. Be ijverige houder van een zeer verzorgde Parochie-bibliotheek, welke, onder patro nage van Sint Thomas, lering, vorming en cultuur brengt onder zijn mensen. Geestelijk adviseur van de afd. Rotter dam van „Sabrietas", waar hij per soonlijk het trekkend voorbeeld geeft in eigen matigheid en geheelonthouding. En djn tens'(dte, „last not least", zijn geregeld dagelijks huisbezoek, waarvan hij iedere avond, moe van het trappen- klimmen en ingespannen redeneren, tegen tienen met een vaste buit wederkeert, on, knielend zijp registratiekaarten weer ir. te voegenin de zorgzaam bijgehouden kartotheek. Knielend als in een stil gebed, waarin hij God zegen en kracht vraagt voor zijn vele bemoeiingen, die hem niet altijd directe gelukkige resultaten beloven maar hem toch nooit geheel ontmoedigen. Een priester, die van werken en bidden weet, heel de lange dag door. Zo is pater Bonaventura Latour. Dat de parochianen dat in hem waar deren zal hem a.s. Zondag bij de viering van zijn zilveren priesterfeest, dat in waarde en verdienste staat van goud, wel verrassend duidelijk worden. De receptie is Zondag van één tot twee uur aan de pastorie. P. H. H. Passage Theater: Calamity Jane (a.l.) Mandorra (14 jaar). Monopole Theater: Gejaagd door het verleden (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- steliing. R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag en iedere avond van 78.30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.308 uur; Vrijdagavond van 7—8 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. De nachtdienst wordt deze week waar genomen door Apotheek Gouka en Co., Groenelaan 127. Heden Oosten: Poppenkastvoorstelling, speel plaats Pr. Beatrixschool, B. Ballotsingel. Voor kinderen van 4, 5 en 6 jaar. Leiding: „Het Singelkwartier". Ouders geen toe gang. Spelavond 9—12-jarige jongens en meis jes op de speelplaats van de school Oude Kerkhof. Aanvang 7 uur. Donderdag St Willibrordusschool Dwarsstraat 33: Tentoonstelling 7—9 uur. Laatste bijeenkomst van Jeugd-Jolijt in het Oosten van de stad. Een gecostumeer de optocht „Zwaan kleef aan". De deel- nemers(stcrs) verzamelen om 7 uur op de speelplaats van de Prinses Beatrixschool. Alleen verklede kinderen hebben toegang. toneel en muziek Donderdae 32 Juli: Schouwburg 8 uur: ,J>e kat en de strafschop (Gezelschap Jsc. v. Bijlevelt) Beairixzaal Groothandelsgebouw 7 en 9.30 uur: „Zomersnuf- jes" (cabaret). Zoals in een deel onzer vorige oplage gemeld, bracht de burgemeester van Hamburg, dr K. Sieveking, gisteren een bezoek aan Rotterdam. De dag werd be sloten met een diner ten stadhuize. In een toespraak zeide de burgemeester van Botterdam, mr G. E. van Walsum, o.m. bïjzonder verheugd te zijn de gezant van West-Duitsland te kunnen begroe ten, waarbij hij, sprekend over de werk zaamheden van de gezant, opmerkte, dat deze daarmee een werkelijke bqdrage le vert tot de bevordering van een goede verstandhouding tussen beide landen. Mr Van Walsum sprak daarna de Duitse consul te Rotterdam, dr A. Reu- schenbach, toe, evenals de overige Duit se gasten. Wanneer men in de krant lees, zo ver volgde spr., dat de burgemeester van Hamburg een bezoek aan Amsterdam en Rotterdam gebracht heeft dan roept dit bij menigeen al spoedig de gedachte wakker, dat. wanneer ook geen zaken worden gedaan, dan toch in ieder geval besprekingen ingeleid worden. Daar ik weet. zo vervolgde de burge meester, dat dit niet de bedoeling van uw bezoek is, wil ik op dit ogenblik ook geen dingen ter sprake brengen, die de zakelijke verhouding tussen beide steden betreft. Overigens, voor zover er vraagstukken zijn waarin beide steden geïnteresseerd zijn, is daarvan de ontwikkeling niet zo, dat in dit stadium de gemeentebesturen in de eerste plaats geroepen zijn naar een oplosing te zoeken. De burgemees ter zeide het bezoek zo uit te leggen, dat de bezoekers zich op de hoogte wil den stellen van de ontwikkeling van de haven en de wederopbouw van Rotter- datm en dat zij er in het bijzonder waar de aan hebben gehecht persoonlijk con tacten te leggen of te vernieuwen. Ondanks enig bezwaar de steden met elkaar te vergelijke, geloofde spr. toch. dat Hamburg en Rotterdam veel gemeen hebben en daarbij dacht mr Van Walsum niet aleen aan het feit. dat beide steden havensteden zijn, docht ook aan een ze kere overeenstemming in karakter van beide steden. Wanneer terwille van een sterkere eenheid van West-Europa een goede verstandhouding tussen Duitsland en Nederland gewenst is, dan zijn om allerlei redenen juit steden als Hamburg en Rotterdam geroepen en in staat, deze ontwikkeling te ondersteunen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2