Staatsbestuur en Burgerzin m De crisis Franse Kath.-Sociale weken in liet goud THREE LIONS Alkmaar zette de jubileum viering glorieus in Dankdienst in Grote Kerk een ingetogen plechtigheid Belgische bezwaren tegen soda- project te Delfzijl De rondreizende academie Opvallend lekker...! Watersportcentra zijn uitgestorven t r Benelux-minister conferentie De H. Vader over de grenzen van staats- en particuliere bevoegdheid Jaarvergadering N.I.W.O. Sombere tijd voor seizoenbedrijven ES. 'm..r Nederlandse uitvoer van gecondenseerde melk kan worden hervat België wil zijn prijs niveau van tlians handhaven Nu ook in Amsterdam opleiding voor gezins verzorgsters WOENSDAG 21 JULI Ï9S4 PAG WA 7 KORTE BIJEENKOMST VAN EERSTE KAMER goede Virginia n,et scherp! OVERHEIDSVOORLICHTING Instelling commissie atl hoe Naar voren getreden Lof aan God Twee keer voor eeen vuur proef geslaan Aanbod van de groep Solveij Kwestie der accijnsen Een Breugheliaanse maal tijd op het Waagplein Nog dit jaar eigen tehuis (Van onze Parijse correspondent) In Remies, de hoofdstad van Bretagne genoemd, is heden de 41s.,3 Franse Sociale Week geopend. Franse katholieke sociologen en sociale werkers zijn hier, maar ook tal van bekende figuren op het gebied dei- katholieke sociale actie uit het buitenland. Van de aanvang af hebben t],,ze congressen het karakter gehad van een academie in de klassieke betekenis van het woord, waar de beginselen der sociale actie, zoals die i,. de encyclieken werden aangegeven, werden bestudeerd tot voorlichting der sociale werkers. Objectief en methode dezer congressen zijn by dc aanvang vastgelegd door de grote vriend van Schaepman, Henri Lorin, die het grote werk door La Tour du Pm en de Mun ondernomen, heeft voortgezet, en tot de oorlog vani 1914 toe,Bjn stempel op de „rond- reizende academie", zoals hij de Franse Katholieke Sociale Weken heeri genoemd, heeft gezet. c ia1o Week wordt juist vijf- van de weken wordt echter gevormd door De 41ste bociaie ge0pend, zodat deze de lessen, die in de loop van het jaar ern- tig jarenna de:eei thans haar gouden stig zijn voorbereid. Ze betreffen steeds belangrijke in Franse katholieke een enkel hoofdstuk, maar dat dan ook feest mag vier £en d£r slagvelden van alle kanten methodisch wordt beke- S0Ciai«. Snl^Duitse oorlog van '70 ge wen Het was dicht bij Metz, dat de ont- w?ns van twee officieren, de markies Fa Tour du Pin. en de graaf Albert de Mun in de bezorgdheid voor de toekomst van 'hun land, een sociale herleving als het middel zagen om alle krachten te bun delen voor het herstel van het land. Men kent de grote invloed, die van beide fi guren is uitgegaan om de katholieken voor sociaal besef te winnen. Weldra telde Frankrijk haarden van katholieke sociale actie; Lyon. Rijssel, Rennes, Parijs kenden spoedig de verenigingen en bewegingen, die de voorloopsters zijn geweest van wat later het christelijk syndicalisme en de katholieke sociale actie zou worden. De activiteit der voormannen leidde ook tot de internationale contacten, waarbij Schaepman en mr Aalberse een belang rijke rol vervulden en welke contacten niet weinig hebben bijgedragen om Leo XIII een aera van sociaal bewustzijn te doen openen met de „Rerum Novarum" als onvergetelijke introductie. Nadat de oorlog van 1914 een onderbre king van de congressen had veroorzaakt, ving een nieuwe bloeiperiode voor de So ciale Weken aan onder het presidium van Eugène Duthoit, aan, tot opnieuw de oor log de serie der Sociale Weken kwam af breken. De heer Duthoit heeft de hervat ting der Sociale Weken na de bevrijding niet meer mogen beleven. De leldl"® werd toevertrouwd aan Charles 0'a'th0. de bezieler was geweest van de lieke Jeugdactie. .^..^lltaarwt^e^en^oórTe'agheb: ciale bestaan '-. „égeven, waarin de dPoectrinetCvangfeeKerk wordt ont vouwd. met het doel roepingen op te wekken tot leiders in de georganiseerde sociale activiteit. Discussies hebben niet plaats. Wel heeft de aanwezigheid van tal van sociale werkers er toe geleid in bijzondere bijeenkomsten, de z.g. „carre- fours". hun gelegenheid te geven om el kanders ervaringen te toetsen. De kern ken. meestal twee dagen lang uit het oog punt van de pure doctrine, de overige da gen in verband met de practijk. Het is dan ook begrijpelijk dat de 41ste week hedenochtend in het grote onder wijsinstituut Sint-Vincentius a Paolo ge opend werd in tegenwoordigheid van mgr Marella. de Nuntius te Parijs en de aarts bisschop van Rennes, kardinaal Roques Maar de H. Vader zelf en ook dat ligt in de lijn van de traditie, want Rome heeft van stonde af aan de sociale weken de meest duidelijke aanmoediging gege ven heeft andermaal de „Week een herdelijk schrijven doen toeko men, en waarin de betekenis van het onderwerp van studie wordt uiteengezet. In de openingsrede door de heer Char les Flory voor een zo talrijk publiek uit gesproken, dat men nu reeds de indruk heeft, dat het aantal deelnemers dat van de best bezochte van vroegere weken zal overtreffen, zijn de eerste woorden die van hulde aan de H. Vader en de aanwe zige hoge gezagsdragers geweest. In zijn herinnering aan het gouden feest, dat thans gevierd kan worden, herinnerde de heer Flory aan het krachtige werk der grondleggers. Aan de viering zal een bij zondere dag worden gewijd. Hij meende er echter nadruk op te moeten leggen, dat. zo de „weken" het karakter, dat zij bij hun begin hebben ontvangen, volko men hebben behouden, de atmo:-feer waar in ze plaats hebben wel zeer is veranderd, wat dan ook de keus van het onderwerp dezer Week, „staatsbestuur en burgerzin" in crisis", heeft bepaald. (Van onze Parijse correspondent) RENNES, 20 Juli 1954. Z.H. Paus Pius XIÏ heeft ter gelegenheid van de Franse Katholieke Sociale Week, heden te Rennes door Kardinaal Roques geopend, aan de permanente voorzitter der Sociale Weken, dc heer Charles Floiy, een eigenhandig schrijven doen toekomen, waarin op de eerste plaats de gelukwensen van de II. Vader worden uitgedrukt niet^ het gouden feest, der Sociale Weken, „belangrijk werk, door Marius Gonin en Adeodat Boissard met de stichting dezer rondreizende academie voor het sociaie vraagstuk begonnen". De Sociale Weken, zegt de H. Ver zijn altijd trouw gebleven aap de doctn- nale en apostoUsche voorschot d de geest van kwderigk® genoo aan het gezag, der Kerk De Eerste Kamer keurde gistermiddag de conclusie van de commissie voor de verzoekschriften ten aanzien van het adres van H. G. van Os goed. De heer Van Os had verzocht aan mevr. de weduwe BurghgraelGude een schadevergoeding uit te keren wegens haar verlorengegane bezittingen in Indonesië. De commissie had t.a.v. het verzoek voorgesteld over te gaan tol de orde van de dag, omdat de regering indertijd bij de behandeling van de z.g. achterstallige betalingen heeft toegezegd voor vorderingen als deze een commissie van bijstand te benoemen die aan de regering advies zal uitbrengen. Z. h s. keurde de Kamer het wets ontwerp tot wijziging van het besluit verbeurd verklaarde en in beslag geno men goederen goed. Verder stond op de agenda het wets ontwerp tot verlenging van de werkings duur van de belemmeringenwet landsver dediging, die op 8 Augustus 1954 zou ver vallen. De verlenging -beoogt de Neder landse defensie-opbouw niet door talloze langdurige procedures te vertragen. Z.h.s werd het ontwerp aangenomen. Als laatste punt behandelde de Kamer het wetsontwerp „Grondwaterwet water leidingbedrijven". Ook dit werd aange nomen. Prof. ir G. dc Vries Broekman over leden. Te Arnhem is op 88-jarige leef tijd overleden prof ir g. H. de Vries Broekman, oud-hoogleraar aan de T. H te Delft. Gedurende zes en dertig jaar diende hij het technisch hoger onderwijs. De Nederlandse Internationale Wegver voer Organisatie heeft gisteren te Utrecht de jaarvergadering van internationale wegvervoerders gehouden. De voorzitter van de N.I.W.O., de heer E. van Donkelaar, bracht namens de raad van beheer verslag uit over de verrichte werkzaamheden en het gevoerde beleid in 1953. Hij besprak o.m. de in 1953 tot stand gekomen herordening van de N I W O welke hoofdzakelijk neerkomt od een redelijke vertegenwoordiging van alle vakorganisaties op het gebied van het goederenvervoer met vrachtauto's. oaf een uitvoerig overzicht van Spreker gat een Autovervoer Goe_ de invloed februari 1954 van kracht deren, die op fT"toekomstig beleid is gewprden, op vergUnningen aan voor het verlenen van vcl& natin_ Nederlandse vervoerders, o naai goederenvervoer te verritten i en slotte deed de heer van Donketaar ^oe mededeling, dat de Nederlands tionale wegvervoerders aan de van de voorlopige kostenbuiragiB. n N.I.W.O. over 1953 terugbetaald krijgen. Vervolgens gaf de directeur van d®, N.I.W.O., de heer C. Collette, een glot,aa{ overzicht over de ontwikkeling van nel Nederlandse internationale wegvervoer, ïrj- dfelde daarbij o.m. mede, dat het ederlandse wegvervoer sedert 1947 tot °P-11Jf datura van heden ongeveer 100 Nederland3 a deviezen heeft ingebracht of n Tirort, deviezen heeft bespaard. hiiitenui„;<eide' dat de concurrentie buitenlandse vervoerders zeer toe neemt en dat er nog vele moeüijkheden meta nlessine hnu bestaan. welke drin- gend oplossing behoeven. Het'spreekt vanzelf dat hier voor de N.I.W O. nog een belangrijke taak°s weg gelegd. tieheid en op de vraagstukken een chris telijk licht werpend zonder inbreuk op de rechtmatige vrijheid van actie van de mens Tot een instelling geworden, die de aandacht heeft van juristen, sociolo gen, economen en die ieder jaar priesters en ieken. mannen van studie en mannen van actie verenigt, stralen de Sociale Weken ook buiten de grenzen uit en wor den dan ook op hoge prijs gesteld door de Episcopaten en door de H. Stoel. De H. Vader wijst vervolgens op de grote betekenis van het onderwerp van studie van de thans geopende week: de crisis van het overheidgezag en van de burgerplicht, een vraagstuk dat zo ge compliceerd geworden is door de partij passies en de particuliere belangen. De studie betreft de toepassing der christelijke beginselen aangaande de bur gerlijke overheid, zo vaak inds Leo XIII door de Pausen nader uiteengezet. De H. Vader wijst erop hoe de Staat een organisatie moet zijn. gebaseerd op de zedelijke orde van de wereld en de eerste taak der katholieken is de dwalin gen te bestrijden van het juridische posi- tivime, dat, het gezag losmakend van zijn essentiële afhankelijkheid ten aan zien van God, er naar streeft, de zedelij ke banden te verbreken, die het gezag verbinden aan het individuele en sociale leven. De'staat kan niet de rechtmatige vrijheden van de menselijke persoonlijk heid schenden zonder zijn eigen gezag te doen wankelen en omgekeerd ruïneert het individu zijn eigen waardigheid door misbruik te maken van zijn persoonlijke vrijheid in minachting van zijn verant woordelijkheid ten aanzien van het alge meen belang. Een crisis van het staatsge zag is uiteindelijk een crisis van de staatsburger zelf. Zo het Waar is, dat in een democratische staat het burgerlijke leven zware eisen van zedelijke rijpheid aan iedere burger stelt, moet men toch niet bevreesd zijn te erkennen, dat velen onder hen, zelfs onder hen die zich christenen noemen, hun deel van verantwoordelijkheid hebben in de te genwoordige verwarring in de maatschap pij. Een herstel is noodzakelijk ten aanzien van vele houdingen, om de voornaamste te noemen, de onverschilligheid jegens de openbare zaak. zoals die zich voordoet bij stembusonthoudingen, met haar ernstige gevolgen, bij belastingontduiking, die UTeers!ag, heeft °P het zedelijk leven 61L ui.S<iolaj In econ°misch evenwicht van het land. de steriele critiek op het gezag en de egoïstische verdediging van voorrechten met miskenning van het al gemeen. Het individuele gebrek aan burgerzin wordt spoedig collectief en ]ejdt t0( vorming van machtige en actieve belan gengroepen, wat misschien het meest ern stige aspect is van de crisistoestand. Of het betreft vakverenigingen van pa troons of van werklieden, economische trusts sociale en beroepsgroepen, waar van sómmige zelfs in dienst van de staat ziin al die organismen hebben een macht vpkregen, die zij op 't gouvernement en op fi if,7in der naties kunnen Uitoefenen Ongetwijfeld beveelt het onderricht der Kerk het bestaan van lichamen van tus- senkomst en coördinatie in de boezem van de naties ten behoeve van beroepsbelan- gen en tot vergemakkelijking van de taak van de staat voor het beheer der zaken van het land aan. Maar dienen zij altijd de inwendige vrede, als zij niet hun prestige weten te offeren, hun horizon we ten uit te strekken over de hele natie, er kennen wat rechtvaardig is. of een span ning onderhoud waardoor de uitoefening van het gezag belemmerd wordt of de vrij heid wordt aangetast, zelfs in gevallen, waarin men haar meent te dienen? De H. Vader wijst er op, dat zo men tegen woordig aan de staat niet een recht tot inmenging kan weigeren, welk recht het liberalisme aan de staat ontzegt, het toch niet minder waar is, dat de staat in prin cipe niet direct de economische, culturele en sociale functies op zich moet nemen: die zijn de taak van andere bevoegdheden Zo het nodig kan zijn de medewerking in te roepen van sommige lichamen, dan eist dat steeds nieuw en voorzichtig onderzoek en nimmer mag daarbij uit het oog worden verloren, dat de morele wortelen van elke crisis van gezag en burgerzin liggen in het verkiezen van het eigen en het par ticulier belang, van het belang van groe pen en klassen boven het maatschappe lijk belang. De rechtsorde moet weer ge bonden worden aan de zedelijke normen, door gehoorzaamheid aan de eeuwige wet ten van waarheid en rechtvaardigheid. De minister van Economische Zaken heeft bij de hoofdcommissie voor de in dustrialisatie ingesteld een commissie ad hoc in zake nijverheidsvoorlichting. De commissie heeft tot taak de hoofdcommis sie van advies te dienen omtrent de vraag welke behoefte er bij het industriële klein- en middenbedrijf bestaat aan tech nische en bedrijfseconomische voorlich ting, alsmede in hoeverre de bestaande or ganisaties in deze behoefte voorzien, resp. welke aanvullingen en verbeteringen ter zake eventueel kunnen worden aanbe volen. (Van onze speciale verslaggever) Onder een echt Hollandse lucht, wolken in het zwerk met een zilveren rand van dc zon, die steeds guller werd, heeft gisteren een van de oudste steden van Holland en hoofdstad van Hollands Noorderkwartier, zijn drie weken feestelijkheden om het 700-jarig bestaan ingezet. Alkmaar heeft eigenlijk al oudere papieren, al zijn het geen stadsbrieven, want reeds in de 9de eeuw wordt de stad, zoals de Minister-president, dr W. Drees in zijn herdenkingsrede in de Grote Kerk opmerkte, in de Egmondse geschiedbronnen genoemd. Ingetogen was nog des morgens de vreugde in de schoon versierde stad, alsof men met het uiten van zijn jubel wilde wachten lot na de dankdienst in de St Laurens- 0f Grote Kerk, maar aan de Burgermaaltijd, waarbij op het schilderachtige Waagplein zich 1500 gasten rondom de lange tafels ge schaard hadden, zinderde het van levenslust, zodat men zich in Vlaanderen waande inplaats van in een nuchtere Hollandse stad. Een echt Bruegheliaans feest, zoals men te onzent in de open lucht zeiden of nooit zal hebben meegemaakt De stemming zat er zo in, dat, toen de lof van de kaas door een liedjeszanger werd verkondigd, het refrein „Kazen, kazen, groot en klein, ka zen, kazen op het Waagplein" door allen werd meegezongen en zelfs ministers met hun echtgenoten arm in arm staken om gezellig wat men in Limburg noemt te „sjoemelen". In een bijzondere raadsvergadering, die aan het officiële programma vooraf ging. heeft burgemeester mr W. Wytema er aan herinnerd, hoe Alkmaar in twee episoden uit de rij der Europese steden, beide episo den liggend in het tijdvak, waarin de Noordelijke Nederlanden zich verhieven uit de staat der betrekkelijke achterlijk heid dezer streken, tot de prominente po sitie, die ons vaderland sedertdien is blij ven innemen, naar voren is getreden Omstreeks 1500, toen de stad in menig op zicht bloeide wist zij, gestimuleerd door Claes Corf, een der grondleggers van Alk maar als centrum van cultuur in Holland, beroemde mannen tot zich te trekken. Zo een der Keldermansen voor de bouw van de St Laurens, dat pronkstuk van zuivere laat-gothische architectuur. In die tijd werd ook dat gedeelte van het stadhuis gebouwd, waarop men zo trots is. De stad telde ongeveer 4000 inwoners nu gaat het naar de 50.000 en zij was welva- rend. De tweede episode is alle schoolkinde ren en daardoor alle Nederlanders hekend door de Victorie. Geen onzer kan weten, hoe het er met de zaak der vrij heid in de Nederlanden had voorgestaan, als Alva's toeleg was gelukt, maar zeker is het, dat het slagen van Alkmaars weer stand van onschatbare morele en psycho logische betekenis is geweest voor het volharden in het verzet tegen de Spaanse dwingelandij. Tenslotte deelde de burgemeester mee, dat het bestuur van Maatschappelijk Hulpbetoon aan al degenen, wier mate riële omstandigheden hen daarvoor in aanmerking doen komen, een feestgave schenkt. „Moge deze stad blijven bestaan, groeien en bloeien tot in lengte van da gen en moge de lof des Heren van deze plaats gesproken en gezongen worden, zolang Alkmaar bestaat". Met deze woorden eindigde ds J. H. Klein Wassink zijn inleidend woord tot de Dankdienst in de Grote Kerk, op welke plaats, zij het niet in dezelfde kerk, de burgers ongetwijfeld ook 700 jaar geleden zijn samengekomen, om God te danken voor de hun geschonken voorrechten. De zeer stemmige plechtigheid begon met orgelspel door de organist Piet Kee, die een fantasie van Bach speelde, welke muziek in het hoge schip van deze fraai gerestaureerde oude kerk bijzonder fraai klonk. Indrukwekkend was het bazuin geschal van de tribune voor het ma jestueuze orgel, waarmee de melodie van het „O Heer, die daar des hemels tente spreidt", werd ingezet, overgenomen door het orgel, terwijl allen dit lied zongen. Te midden van de vele autoriteiten, on der wie onze minister-president, de mi nister van Binnenlandse Zaken, prof. dr L. Beel, de minister van Overzeese Ge biedsdelen, prof. dr Kernkamp; de voor zitter van de Eerste Kamer, dr L. Kor- tenhorst; de Commissaris der Koningin dr M. J. Prinsen, het Tweede-Kamerlid de heer Groen, de burgemeester van Am sterdam, mr d'Ailly en vele andere bur gemeesters van Noord-Hollandse gemeen ten, viel op mr Gallup, de burgemeester van Bath, de Engelse gemeente, die Alk maar na de oorlog heeft geadopteerd, in zijn fel-rode mantel. Hij werd vergezeld door zijn echtgenote, die een gouden ambtsketen droeg, en door de gemeente secretaris, naar Engels gebruik in toga en bepruikt. Minister Drees ging uitvoerig de ge schiedenis van Alkmaar na teneinde een beeld te geven van haar ontwikkelings gang en gaf rekenschap van de omstandig heden, die haar groeiproces beinvloed heb ben, om aldus te geraken tot een waar dering van de eeuwenlange levensperiode dezer stad. Het spreekwoord „gelukkig het volk, dat geen geschiedenis heeft", schoot Z. Exc. te binnen, toen hij zich realiseerde, dat na de 16de eeuw geen sa menvattende geschiedenis van Alkmaar meer geschreven is. En dat terwijl de grote opbloei van de stad juist in het laatste kwart der 16e eeuw en vooral sedert de 17de eeuw een aanvang neemt. Gestaag heeft haar economische ont wikkeling plaats gevonden, geleidelijk sinds de laatste eeuwen, ongestoord, doch daarom niet zonder de inspanning, het initiatief, de werklust en de volharding van haar burgers en burgeressen. De stad is de grote centrale macht geworden voor een uitgestrekt, op het water veroverd gebied. Twee keer heeft Alkmaar voor een vuurproef gestaan; tweemaal heeft zij deze glansrijk doorstaan. Z. Exc. doelde op het beleg van 1573, toen de Spanjaar den bij de Friese Poort en bij de Rode Toren opdrongen, doch werden terugge slagen vrouwen en meisjes storten hun ganse „koockeragie" op de aanval lers uit en op de bezetting van 1940 1945. Tijdens deze laatste oorlog streden ook mannen uit Alkmaar in de gelederen tegen de vijand en in de bezette stad hebben burgers hun leven bij het onder grondse werk op het spel gezet en soms ook gelaten. Plaatselijk burgerschap en burgerzin, aldus Z. Exc., zijn van grote waarde. De wol- AAG drijven de over net LI keuvelden Loosdrcchtse piassen- gebied. De plassen zclt bieden 'n verlaten beeld, geen zeiler is er die re gen en wind wil trotse ren en aan de wal is het bijna even verlaten als op het water. In een enkel café groepen wat vacan- tiegangers rondom de brandende haard en leg gen een kaartje. Rijen af getuigde zeiboten dobbe ren op het rusteloze wa ter. Als men niet beter wist zou men kunnen den ken. dat Loosdrecht reeds de eerste wintermaanden beleeft. Sinds mensenheugenis kunnen de exploitanten van de watersportbedrij ven, de verhuurders van zeilboten en de eigenaars van de vele zweminrich tingen zich geen slechter seizoen herinneren. „Het kan nog zo warm en zo mers worden, voor ons is de kans op winst verke ken. We mogen blij zijn als het nu reeds omvang rijk verlies door een paar zomerse maanden nog enigszins wordt vergoed" zei, somber, de exploitant van een watersportbedrijf, waar vele honderden bo- HH we? op huurders. i zijn bedrijf, t grootste botenverhuur- bednjf in West-Europa nog nooit zo n erbarmelijk seizoen meegemaakt Zijn pessimistische woorden gelden niet alleen voor Loosdrecht, bij de Kaag, de Braassem, de zeilgebie- öen in het Noorden: over al ondervindt men thans de terugslag van een triest seizoen, dat talloze bedrij ven in een weinig be nijdenswaardige situatie heeft gebracht. Wellicht leverde een kellner ons het meest treffende bewijs van de geringe inkomsten, die de watersportcentra momen teel uit het schaarse toe risme trekken. Hij vertel de, dat zijn verdiensten, vergeleken bij een topjaar 1947 tot bijna een vierde was teruggelopen Dat geldt voor zijn werk gever uiteraard ook. „Het is bar en boos" was de verzuchting van een botenverhuurder, die op de verhuur van zijn ranke zeilschepen zelfsn stop" heeft gezet Het weer is zó slecht, dat de uoi eehele watersport- j v,-odt een desolaat feeif Veriaten zijn de beeld. druipend van terrassen en d uien de de talloz bars trej5_ ken nog wai mensen, er is een dancing, wa^nn^ stedelingen, dg week. bezitten, Wd™tjer zoeken einden nog dat is dan ook alles De weergoden -f0"ptrS wlL"de Nederlandse niet met een r w wiuen uc seizoen tersportcentra^h^t ie lani WSS" teWseombe"rTer houdt, d51 de exploitan ten'derV bedrijven - vol- meegemaaW:. maar zoals nu.nee, daar valt geen goed woord over te zeg gen. Te Brussel is gisteren een interministeriële Beneluxconferentie gehouden. Uitvoerig is o.m. beraadslaagd over de bezwaren, die van Belgische zijde zijn geopperd tegen het Nederlandse project tot oprichting van een soda- fabriek te Delfzijl. De Belgische ministers hebben de Nederlandse minis ters gevraagd, de parlementaire werkzaamheden inzake het project gedurende een korte periode op te schorten, teneinde alsnog uitvoerig overleg te kunnen plegen over het Belgische standpunt. De Nederlandse ministers hebben echter niet met dit voorstel kunnen instemmen, omdat een dergelijk uitstel zowel practisch als politiek onmogelijk zou zijn in verband met de vorderingen die het desbetreffende wetsontwerp reeds in de Staten-Generaal heeft gemaakt. De Tweede Kamer keurde het project nl. reeds goed. Men legde er echter de nadruk op, dat Nederland bereid is in onderhandeling te treden, teneinde de soda- productie in België veilig te stellen, en teneinde een procedure van overleg vast te stellen met het oog op de eventuele verdere ontwikkeling van de v'a RDe-fZijl' vooral voor zover deze andere industrieën zou betreffen. \an 1 SLelie zijde schijnt men vooral te vrezen dat ook de productie van B as hier ter hand zou kunnen worden genomen. In de loop van de ochtend werd in een der salons van het ministerie van hV,itp„ landse zaken het Beneluxprotocol m b t" de vrije kapitaaltransfer ondertekend door de Belgische minster Spaak de Nederlandse minister Luns en de Luxem burgse gezant te Brussel. Dit wordt als een zeer gewichtige stap beschouwd op de weg naar een economische unie. Op 5 September zal het tien jaar geleden zijn, dat het Beneluxverdrag werd'on dertekend. Dit geschiedde te Londen door de toenmalige ministers Spaak, Bech, v. Kleffens, Gutt, den Broeck en Dupong. Het is de bedoeling van de re geringen dit feit te herdenken. Veel aandacht werd op de conferentie van gisteren besteed aan een algemeen overzicht van de economische toestand van de drie landen. Men verwacht van Nederland een verklaring over een Ne derlandse loonpolitiek, die binnen af zienbare tijd tot een loonsverhoging van 7% pet zou kunnen feiden. Hierna zou volgens de Belgische opinie het gemid deld verschil tussen de Nederlandse en de Belgische lonen toch nog 30 pet be dragen. Een verschil van 20 pet be schouwt men hier echter as aanvaard baar in het raam van de economische unie. In verband met de zgn. bedreigde sectoren werden de resultaten van het protocol van 24 Juli 1953 onderzocht. Er zijn van Belgische zijde niet veel klach ten meer over de import uit Nederland van meubelen, kachels, goedkope wollen weefsels, sigaren enz. .Toen om 1 uur de ochtendzitting ein digde en de ministers zich naar het gebouw van de Luxemburgse legatie be gaven om daar de lunch te gebruiken, ZA*ide de lleer Spaak in het voorbijgaan: „Alles loopt als gesmeerd". Degenen ech ter die de heer Spaak kennen, namen die verklaring niet voor klinkende munt aan en zij hadden gelijk, want in de middag vergadering die van 3 uur tot ruim 8 uur heeft geduurd, kwamen, vooral ook nv.m. de sodakwestie de Belgische en Nederlandse standpunten vrij scherp tegenover elkaar te staan. r Reeds voor de conferentie werd het coor België twijfelachtig geacht dat op deze conferentie een accoord tot stand zou komen tussen de Belgische groep Solvaij en de Nederlandse regering waardoor Solvaij een minderheidsparti cipatie in de nieuwe fabriek zou krij gen. Het eerste aanbod van Solvaij, zo werd hieraan toegevoegd, werd door de Nederlandse regering', die de financie ring van deze nieuwe industrie garan deert, afgewezen, omdat Solvaij een meerderheidsparticipatie wilde verkrij gen. In België en Luxemburg, vraagt men zich echter af hoe de bouw van de fa briek waarmede 36 pet overheids- en semi-overheidskapitaal is gemoeid te verenigen is met de basisgedachte van de economische unie, n.l. de gelijk heid van de concurrentievoorwaarden. Hoewel men de indruk kreeg dat de nieuwe Belgische regering de ingeslagen Beneluxweg wil blijven bewandelen, viel toch op dat zij op sommige punten aggressiever tegen de Nederlandse op vatting optrad dan de vorige CVP re gering. Anderzijds kreeg men toch de indruk, dat op het gebied van de land bouw volgens de Belgische opvat ting iets voor de Nederlandse land bouw zou kunnen worden gedaan en dat men van oordeel is, dat aan de in cidentele regelingen op dit gebied, zoals die tot nu toe bestonden, een einde ge maakt moet worden. In een communiqué dat na afloop van de conferentie door mr dr J. A. M. Cas par, secretaris-generaal van de Belgisch Nederlands Luxemburgse Douane Unie werd uitgegeven; wordt opgemerkt, dat een gedachtenwisseling heeft plaats ge vonden tussen de ministers omtrent de ontwikkeling van de prijzen en de lonen in de drie landen. De Belgische minis ters hebben uiting gegeven aan hun vaste voornemen om de prijzen op het tegenwoordige peil te handhaven. Van Nederlandse kant heeft men de aan dacht gevestigd op de ontwikkeling van de ionen gedurende de laatste tijd, zonder dat men echter wilde zeggen, dat die ont wikkeling thans een einde heeft ge nomen. De ministers hebben erkend, dat het moment gunstig is om aan de hand van hetgeen reeds verwezenlijkt is, het ont- wern tractaat voor de economische unie, opgesteld in 1951, te herzien en hebben met voldoening vastgesteld, dat het protocol van 24 Juli 1953, betref fende de coördinatie van de econo mische en de sociale politiek, tot bemoe digende resultaten geleid heeft in de meerderheid der gevoelige sectoren. Het comité van ministers heeft de wens geuit, dat de ratificatie door de nationale parlementen van het proto col van 24 Juli 1953 zo spoedig moge lijk een feit zal zijn in de drie landen. Zij hebben besloten de toepassing van dit protocol, in afwachting van de par lementaire goedkeuring van het proto- tol, voor een nieuwe periode van één jaar te verlengen. Het comité heeft zijn bereidheid ge toond het onderzoek voort te zetten be treffende moeilijkheden, die zijn gere zen ten aanzien van het probleem van de algehele unifactie van de accijnzen; moeilijkheden, die vooral een fiscaal karakter dragen. Het heeft zich voor stander getoond van de inwerkingtre ding, binnen een op de volgende ver gadering te bepalen termijn, van ze kere accijnsrechten waarvan de uni ficatie is vastgelegd in de conventie van 18 Februari 1950. Dit betreft de accijnzen op bier, tabak en mineraal water. Het comité heeft de problemen onder zocht, die samenhangen met het instellen van een interparlementaire Beneluxraad en de vergadering van voorzitters opge dragen nieuwe voorstellen uit te werken, die de oprichting en de funcionnering van deze raad bevorderen. Voorts heeft een algemene gedachten- wisseling plaats gehad over de gemeen schappelijke liberalisatielijst ,die bij de O.E.E-S. is ingediend. Het comité heeft de vergadering van voorzitters verzocht voor de volgende vergadering een rap port voor te bereiden over de mogelijk heden, die aanwezig zijn voor de rege ringen van de drie deelnemende landen aangaande de bevordering enerzijds van de doelstellingen van de vrijheid van de internationale handel, zoals geformuleerd door de O.E.E.S. en anderzijds die van een harmonieuze ontwikkeling van de nationale economieën van de Benelux- landen. De Nederlandse ministers die aan de conferentie deelnamen, waren dezelfde die hier de vorige conferenties bijwoon den, n.l de heren Luns. v. d. Kieft, Zijl stra. Mansholt en Suurhoff; vergezeld door ambtenaren en technici, onder wie de staatssecretaris voor financiën v. d. Berge, en de secretaris-generaal van Economische Zaken Brouwer. De Belgische figuratie was daarentegen een geheel andere. Vier jaar lang waren het uitsluitend C.V.P.-ministers die met de Nederlanders en Luxemburgers con fereerden. Thans waren het socialisten en liberalen, n.l. minister-president Van Acker, minister van Buitenlandse Zaken Spaak minister van Openbare Werken Van Glabbeke, minister van Landbouw, Lefebure, minister van Financiën. Lie- baert, minister van Economische Zaken, Rey en de minister van Buitenlandse Handel, Larock. De Belgische technici en hoge ambtenaren waren dezelfde van vorige conferenties. Ook b(j de Luxemburgers waren nieu we figuren aanwezig. De Luxemburgse minister-president Bech, die de conferen tie had moeten presideren was op het laatste ogenblik verhinderd. Zijn plaats werd ingenomen door de minister van Financiën, Rasquin De volgende ministerconferentie zal in de eerste tien dagen van October worden gehouden. feestelijkheden. waarvan deze samen komst een deel uitmaakt, getuigen hoe zeer dit besef hier leeft en welk een saamhorigheidsgevoel er is bij gemeente bestuur en beVolking. Toen er eendracht ivas De Deken van Alkmaar, de zeereerw. heer J. Th. Jacobs, wees op de prachtige in 1470 gebouwde kerk. waarin men zich bevond, als een bewijs van wat offerzin, eendracht en offervaardigheid tot stand konden brengen in een tijd, toen er nog niet was die verscheidenheid van levens opvatting. die er nu is. Burgerlijke en kerkelijke overheden gedenk de abt Man van Egmond, die de grote klok van deze kerk cadeau gaf werden gesteund door eendrachtig wer kende poorters. De bewoners mochten niet toepassen het gezegde van de Latijn se dichter Horatius „Homo homini lupus" „de ene mens is voor de andere een wolf" zoals helaas in die tijden ook wel ge beurde en nu nog wel geschiedt, maar zij moesten zich houden aan de spreuk van Seneca, die staat boven de ingang van het Stedelijk Museum „Homo ressacra ho mini", „de mens moet voor zijn mede mens een geheiligd persoon zijn". Zo be hoort het ook te zijn in onze tijd, gelijk Christus ons geleerd heeft in het Onze Vader, waarmee Deken Jacobs zijn toe spraak eindigde. Een treffend aceent aan deze bijeenkomst gaf de zang van het „Jubilate Deo" van A. Scarlatti, door de gezamenlijke Alkmaarse zangkoren on der leiding van de heer Joh. Kuiper. De Burgermaaltijd op het Waagplein, tegen de achtergrond enerzijds van pitto reske oud-Hollandse gevels, anderzijds de meer kloeke zakelijke gebouwen op de Voordam en als het meest luisterrijke décor het oude Waaggebouw, waarvan het carillon nu en dan zijn «heldere to nen over de hoofden der aanzittenden parelde, was een broederfeest in de ware zin des woords. Honderden genodigden van allerlei le vensbeschouwingen zaten met elkaar aan en rondom de gedekte tafels had zich publiek geschaard. Uit de ramen der om ringende huizen hingen mensen, die, al genoten zij dan de spijs niet mee, toch hun genoegen vonden in het kruidige woord, dat van tijd tot tijd gesproken werd. in de aardige muziek of de leutige zang. Dat dit unieke festijn zo geslaagd is, moet men danken, allereerst aan de afwezigheid van Pluvius want het was een waag zo'n maaltijd op het Waagplein maar nog meer aan het geestige optre den van de voorzitter der Stichting „Alkmaar Victorie", mr G. A. de Lange, die èn spijs èn muziek èn voordracht tot een hartige hors d'oeuvre maakte. Burgemeester Wytema heette in het bijzonder de ministers welkom en stelde onder een drie-werf hoera van de dis genoten voor een telegram aan H. M. de Koningin te zenden. Mr d'Ailly. sprekend als voorzitter van de Vereniging van Ned. Gemeenten, geloofde, dat het Alkmaarse jubileum écht was en hoopte op een prettige samenwerking van Amsterdam en Alkmaar met of zonder tunnel voor de bloei van Noord-Holland. Mr Gallup, de burgemeester van Bath zei, zich hier geen vreemdeling meer te voe len. Mr W. C. Wendeiaar sprak namens de oud-burgemeesters van Alkmaar en de burgemeester van Vlijmen dankte Alkmaar voor wat het voor Heusden en Vlijmen gedaan heeft, terwijl het zelf zo door de oorlog geteisterd is geweest. Aan minister-president dr Drees werd een gedenkboek van Alkmaar aangebo den, alsmede een speciaal geslagen pen ning, die burgemeester Wytema op zijn beurt in ontvangst had te nemen uit handen van mr De Lange in het feest- centrum. Naar dit feestcentrum op het Canadaplein trok de stoet feestgangers, voorafgegaan door de Drumband der padvinders, om de opening van het „oude stadje" bij te wonen met het op treden van 't Joegoslavisch Danstheater. Het zat snor, die eerste dag van de Alkmaarse feesten en we twijfelen er niet aan, of in de komende dagen zullen in het bijzonder de heren van het Snor- ren-comité van trots hun knevels draaien, omdat de vreugde in hun stad hoogtij viert. Tot nu toe werden katholieke meisje.,, die zich aangetrokken voelden tot het mooie werk van gezinsverzorgster, in ons bisdom in Den Haag opgeleid. Het spreekt vanzelf, dat voor velen, vooral uit Noord-Holland, de ufstand naar de Resi dentie te ver was en omdat Den Haag toch niet alle candidaten kan verwerken, is nu in Amsterdam eveneens een moge lijkheid tot opleiding geschapen. Met ingang van 15 September a.s. kunnen de meisjes in het tehuis van de Vrouwen van Nazareth aan de Koningslaan, waar tijdelijk onderdak is gevonden, een half jaarlijkse interne opleiding volgen. Nog in de loop van dit jaar hoopt de Kath- Gezinszorg een eigen tehuis in deze om geving aan te kopen. Men heeft- reeds voldoende candidaten voor de nieuwe cursus, namelijk 17 uit verscheidene plaatsen in Noord-Holland, doch het hoofdbestuur heeft toegezegd, dat Amsterdamse meisjes die zich nog aanmelden, voorkeur bij de opleiding en plaatsing zullen hebben. Amsterdam heeft namelijk een groot tekort aan katholieke gezinsverzorgsters. Thans werken er ongeveer dertig van deze meisjes. Aan (Je interne opleiding zijn ook huishoudlessen verbonden die zullen worden gegeven in de Huishoud school aan de Frans Halsstraat- Woensdagavond aanstaande houdt de Kath. Gezinszorg in haar colonnehuis aan de Roemer Visscherstraat 8 een avond, waar over de opleiding zal worden ge sproken en tevens enige films worden vertoond. Meisjes van 19 jaar en ouder z(jn er welkom.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7