Nieuws uit STAD en OMTREK RONDGANG OUDE TIJD G Bekende en toch onbekende verschijning in onze havens langs tentoonstellingen O ver cle Uit die goede STRAATVOETBALCOMPETITIE GE EINDIGD HET ORANJEFEEST TE KETHEL Geslaagd voor Examen? Geef een Vulpen ofVierkleurenpollood MERCURIUS eheugen Hulp Romance op de loopplank Jongeren uit 15 landen dansten in de Leuvehaven r DONDERDAG 22 JULI 1954 PAGINA 2 IN ST WILLIBRORDUS-, ST JANS- EN ST MARIA- SCHOOL Honden mee naar school St Jansschool St Mariaschool BENOEMING LAB ORATORIUM-LEIDER GEMEENTE-ZIEKENHUIS GEMEENTE LEENT DRIE MILLIOEN BURGERLIJKE STAND JUBILE Grote belangstelling bij de prijsuitreiking Herdenking NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Aangereden WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND mmM S.V. „HET ZWARTE PAARD" IN ROTTERDAM EERVOL ONTSLAG BURGEMEESTERS Van Schipluiden en Epe DELFTSE MARKT- Kennismaking met de korfbalsport De visdiefj es of sterntjes Waar ze broeden Ook in Ketftel De kleinste visdiefjeskolonie „Waar kom jij vandaan?" De beloofde wandeling door de stad moest, in verband met tijdgebrek, gister avond helaas komen te vervallen, doch hiervoor in de plaats kwam een korta rondrit, gevolgd door het gezellige dans- festijn, waaraan ook door verschillends Rotterdammers werd deelgenomen. Het werd een avondje vol verrassingen. e l°ngen die een meisje ten dans ging vragen, wist van te voren niet in welke taal hij zijn a.s. partner moest aanspreken Evenwel werd de oplossing steeds gevon den in een uitnodigende buiging, even charmant als internationaal. En wanneer daarna eenmaal het kleinste gemene veel voud van^de gezamenlijke talenkennis was ontdekt, had men over gebrek aan onder werpen niet te klagen. Eén van de vragen die steeds terugkwam was: Waar kom jij vandaan. Uit Rotterdam?.... Nee, uit Texas! Rotterdam lijkt op New York! Ontvangst op het stadhuis Als Augustus in zicht komt, geraken w|j in vacantiestemming en met ons de scho len Dan worden er tentoonstellingen gehouden, gisteren maar liefst drie op een dag, en die mochten er zijn St Willibrordusschool In de Gorzen staat de St Willibrordus- school, een beetje eenzaam en verlaten misschien daar in die Dwarsstraat, maar als je er eenmaal binnen bent, dan raak je dat gevoel wel kwijt. In de eerste, tweede en derde klas priegelen kleine vin gertjes al poppenkleertjes, kraagjes, slab betjes en merklappen. Illustreren zij zelf een versje of gedichtje en is het „flanel bord", waarop bijv. de lijdens- en kruis weg „geplakt" wordt voor de kinderen het aanschouwelijk onderwijs in zijn aller beste vorm.De vierde en vijfde klas kunnèn pronken met haar gebreide cein tuurs, de kruikenzakken, de werkelijk ori ginele handwerktassen, de gebreide sok jes, geborduurde slabbetjes, schorten van brabants bont met grappige eendjes-appli catie. In het Maria-jaar is er vanzelf sprekend veel aandacht aan de schriften besteed. De tekening op het bord van de verschijning aan Fatima getuigde daar zo zuiver van. Trouwens, de tekeningen mochten allemaal gezien worden, wat keu rig zwart afgekrijt, wat een fantasie heb ben die meisjes daar! De zesde klas, de klas die beslist over het lot van al deze meisjes. Naar alle kan ten vliegen zij straks uit, maar ergens in hun kastje zal hot verkeersdiploma naast het schrift van het kerkelijke jaar, bijge werkt met mooie tekeningen en plaatjes, vast wel een ereplaatsje krijgen. De radio is er. maar in September komt ook de projector en daar is het hoofd van de St Willibrordusschool maar wat trots op, zo ook op de snoezig geborduurde schortjes, kleurig afgebiesd en waarbij één ORT GELEDEN hebben we iets 2Y verteld over een onderwijzeres, die haar hond nee naar school nam, hier in Schiedam. Het feit was medegedeeld in een bij eenkomst van ondenvijsspecialisten, die beraad hielden over het gebrek aan leerkrachten. Een schoolopzienerzou het niet heb ben aangedurfd, er de onderwijzeres een standje voor te geven. Want .dan had ze gezegd „kom mee, Fikkie, we gaan naar huis En ze zou zijn weggebleven. In onderwijzerskringen te Schiedam gelooft niemand dit verhaal. Nu, indien we gejokt hebben, dan was het in commissie. Maar de zegs man was heel geloofwaardig. Overigens, we lazen zopas iets, dat dit Fikkie in het niet deed verzinken. Er is n.l. een dorp in Beieren, waar bijna elk kind zijn hond mee naar school neemt. Het dorp draagt de nogal moeilijke naam van Gerqweis. Er wonen 130 ge zinnen en die bestaan van het fokken van rashonden, welke een wereldver maardheid bezitten. Deze rasdieren verlevendigen homes als die van de hertog van Windsor en tie president var Venezuela. Kort geleden heeft diens vrouw hier in Schiedam radiografisch bij Gusto een schip te water gelaten. Wat is de wereld toch klein. Indien we geweten hadden, dat ze een dashond uit Gergweis had, hadden we er beslist op gelet, of er uit Venezuela hondengeblaf doorgeklonken was. Maar ter zake, wat betekent één zo'n Fikkie nog, vergeleken bij de dashon den van Gergweis f Als men daaraan denkt: al die kinde ren met een hondje op schoot of naast zich in de bank. Maar laten we liever niet denken. Stel je voor. dat Schiedamse kinderen zoiets zouden doen met het product, waarom hun stad wereldberoemd is Het moge een waarschuwing voor de Benelux zyn, om de accijns niet opnieuw te verhogen. Want dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat we hier clan destien gaan distilleren, Wat de kinderen dan doen, heeft de prohibitie in Amerika geleerd. Dan liever honden DAMWACHTER. meisje het presteerde om het stikwerk zo fantastisch keurig te doen, dat je haast zou geloven, dat zij een naaimachine in haar kastje verstopt gehad heeft De eerste en tweede klasse van de St. Jansschool hadden openbare les. Net zo rustig en kalm werkten deze kleintjes met het allernieuwste, voor hen zo gemakkelijk te verwerken materiaal, alsof het de ge woonte is, dat vader en moeder die méé beleven. Declameerde een klein ding, heette een ander even onbevangen de be zoekers een hartelijk welkom. Zang en spel voor de klas, 't was werkelijk enig, zoals zij er in opgingen. En dan al die handwerken daar raak je als vrouw gewoon niet op uitgekeken. Ik wou dat ik het geduld en de vindingrijk heid van die handwerkzuster bezat, die zelfs met uitgeknipte koppen uit verschil lende „Margrieten" heel geestig de ge breide mutsjes en geborduurde kapman teltjes tooide. Een ontzettend leuk idee. Een zuster van de zesde klas, die heel trots „het schip van Maria van Schiedam" (ként u die legende) toonde, waarbij haar klas met de prijsvraag van de KRO laatst een mooi schilderijtje als extra prijs ver wierf De tentoonstelling is ook vanavond en morgenavond. In de St Mariaschool aan de Fahrenheit- straat was het ook een drukte van be lang. Iedereen was vol bewondering voor de talloze handwerken van de eerste tot de zesde klas toe. Ook hier de allermo dernste leerstof, de «keurig verzorgde schriften overal, waarbij de fantasie zich ten volle uitleeft. De school met het takensysteem, waar bij vooral het kind zelfstandig leert wer ken, hetgeen zo goed van pas komt, als het straks verder leert. Want gelukkig zijn alle ouders er nu wel van overtuigd dat zij het kind een kans moeten geven en dan nog liefst een bétere dan die zij zelf ge had hebben, óók, al is het een meisje. „Het kind zó opvoeden, dat het 't werke lijk schone en mooie in het leven weet te waarderen, is vooral in deze tijd hoog no dig", staat in een brief aan de ouders van de St Mariaschool. En déarom worden er volgend jaar buiten schooltijd, maar wel in schoolverband, extra lessen gegeven in rhythmisch gymnastiek onder deskundige leiding en een aparte zangklasse voor mu zikale kinderen met goede stemmetjes. Een compliment voor dit lofwaardig initiatief en dat de St Mariaschool er suc ces mee zal boeken, is de bescheiden wens van MIEKE. Het wordt gewenst geacht aan het Ge meente-Ziekenhuis een laboratoriumlei der, die tevens als apotheker zal kunnen optreden, te verbinden. Daardoor zal niet alleen worden bereikt, dat het laborato rium onder een verantwoordelijk leider komt te staan, doch ook, dat er een meer efficiënt gebruik van geneesmiddelen zal worden gemaakt en er meer controle zal zijn op de samenstelling en de kwaliteit van die geneesmiddelen. Ter vervulling van de hierbedoelde functie is de navolgende aanbeveling ge daan: no. 1 de heer F. Beek te Amster dam; no. 2 mej. A. L. A. Havinga te 's-Gravenhage. B. en W. kunnen zich met deze aan beveling verenigen en zij stellen de raad voor de benoeming te doen geschieden voor één jaar op proef en onder voor behoud van geneeskundige goedkeuring. De jaarwedde zal zijn 9948 in mini mum en 11.508 in maximum. Wederom ontvingen B. en W. aanbiedin gen voor het aangaan van vaste leningen, thans tezamen groot 3.000.000 met een looptijd van 40 jaar en tegen een rente vergoeding van 3% pet., op te nemen ge deeltelijk op 1 April 1955 en gedeeltelijk op 1 Juli 1955. De opbrengst van deze lenin gen zullen kunnen strekken tot dekking van kapitaalsuitgaven, welke in de eerste maanden van het komende jaar zullen moeten worden gedaan. B. en W. achten deze aanbiedingen aannemelijk en stellen derhalve de Raad voor, deze te aanvaar den. OVERLEDEN: K. Verveer, wed. van G. v. d. Winkel, 82 j.; E. J. M. van Schie 74 j.; M. P. Krautmann, 53 j„ weduwe van J. J. G. van Noort; A. J. de Jonge, 84 j. GEBOREN: Alida dochter van J. F. de Nooijer en M. Dongelmans; Arie, zoon van C. van Hoorn en A. Blom; Monica G. M. L., dochter van B. O. N. Tenwolde en C. M. Dries; Wilhelmus zoon van W. Holleman en W. E. Hogeboom. Inbraakje Er is gisteren op klaarlichte dag«Énge- broken in het kleedlokaal van de sport vereniging HBSS aan de Spieringshoek. Er worden vijftien flesjes limonade ver mist. Daar er enkele ledig in de omgeving zijn gevonden, neemt de politie aan, dat hier baldadige jongens de hand in gehad hebben. De heer E. Emond, administrateur van den stoomkorenmolen „De Draak" her dacht heden 2 Febr. 1897) onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij vöör 25 jaren z\jne betrek king aan genoemden molen aanvaard de. De directie en vele aandeelhou ders van den molen vervoegden zich ten twee ure ten zijnen huize. In waar- deerende bewoordingen deze 25-jarige ambtsvervulling herdenkend, overhan digde daarop de heer J. Tak, nestor der aandeelhouders, den jubilaris een stoffelijk huldeblijk, hem nog vele ge lukkige jaren in zijn ambt en met zijn gezin toewenschend. Ook van de zijde van het personeel van den molen en van verdere belang stellenden ontving de heer Emond vele, ook stoffelijke bewijzen, dat zijn zilve ren jubilee in ruimen kring werd me- degevierd. (Nwe Schiedamsche Courant, van 3 Fe bruari 1897). Noot: Een zoon van de bovengenoem de jubilaris werd priester in de orde van de paters Kruisheren. Hij was pro fessor in de Kerkgeschiedenis en is 11 April 1931 te Zoeterwoude overleden. Bij prachtig zomerweer werd de laatste wedstrijd van de straatvoetbal-compe- titit gespeeld. Gecomb. Straat-Elftal— P.P.S.C. Het was een aardige wedstrijd, die geblazen werd door de heer Van Veen. De voetbalcommissie had uit alle elf tallen een of twee spelers opgesteld, zo dat het Gec. elftal eerst moest inspelen. Het werd een aantrekkelijk partijtje voetbal al was het niet zo spannend als de wedstrijd Eldos—Parallelweg Abusie velijk stond vermeld dat scheidsrechter Jacobs heeft geleid, dit moet zijn de heer Van Houwelingen. De rust ging in met een voorsprong voor het gecomb. elftal met 2—0. Na de rust werden er nog twee doelpunten ge maakt, zodat het gecomb. elftal deze sportieve wedstrijd met 40 won en voor een jaar de Wisselbeker een plaats krijgt in hét Clubhuis St. Joris Doele in Schie dam. Nadat de scheidsrechter het einde had geblazen, stroomde het publiek naar de kleedlokalen om bij de prijsuitreiking aanwezig te kunnen zijn. De heer Karei Schouten sprak namens de voetbalcommissie en wees er op dat alle mogelijke medewerking is verkre gen. Allereerst wat de Bilt betreft, dik wijls overdag regen en 's avonds een heerlijke „winterse" zomer, zodat alle vastgestelde wedstrijden voortgang had den. De heer Bronneman secr. van de gemeentelijke sportcommissie, de heer Schippers, het bestuur van S.V.D.P.W. en de plaatselijke pers, de scheidsrech ters werd dank gebracht voor de mede werking ondervonden in de afgelopen maanden voor de competitie. De heren Bras en de Jager werden in het bij zonder naar voren gehaald omdat zij elke avond aanwezig waren om het geheel te leiden. Het was een prachtige vrije tijds- Op het hoofdbureau van politie aan de Lange Nieuwstraat heeft gisteren een korte herdenkingsplechtigheid plaats ge vonden. In de hal herinnert een plaquette aan de twaalf leden van het Schiedamse politiecorps, die door de bezetter zijn weg gevoerd, nadat ze naar Radio Oranje had den geluisterd. Ze vonden in Duitsland de dood. Het was gisteren tien jaar geleden. De commissaris, de heer K. Rijpma, heeft hen in enkele welgekozen bewoordingen herdacht en onder de plaquette uit aller naam een krans bevestigd. OAOBIAO VOOSCHieOAM tl» OM$T»tKtH 75ste Jaargang No. 22514 De kantoren der Redactie en Admini stratie cljD gevestigd te Schiedam. Dam 18, telefooD 65132. Gironummer 593943 Abonnementsprijs f 8.25 per kwartaal I i ii pel aiisiia I 0.SU uei week ivuvti ifuiiei'i ->p gewone Kulumüreedte C t.-it oei mliiiiiieiel loogie. ingezonden Meiienelingen op redactionele till contract gelden lagere tarieven, welke xoiumnieeitle 1 O.so pei millimeter nuogte do de a.nnir.nl mi ie or OQ de erkende ad vertenilemiifHU* «erkrulhaar zijn Kampioenen (kleine advertentlén) tot woorden so cent Elk woord meer S cent Maximum so woorden plaatsing uitsluitend bt) vooruitbetaling. Alle advenentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Advertentlewezen, In de Damlaan sprong gisteren de 9-ja- rige L. J., wonende Brugmanstraat van een wagen. Hij werd door een motorrijder aangereden, bekwam schaafwonden en is, na door de Gen. Dienst verbonden te zijn, naar de ouderlijke woning vervoerd. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie tussen 912.30 uur en 26 uur: bruin lederen actetes; groen kindertasje met inhoud; lederen portemonnaie; kin dertasje; kentekenbord; bruine jopper; lederen riem; houten krat met lat. Te bevragen bij de vinders: Porte monnaie met inhoud. Fr. Veen, Vriend schapstraat 6b; schoolétui. B. Rijnberk, Paulus Potterstraat 9b; kinderportemon- naie. J- C. v. Gerven, Lekstraat 82b; kinderportemonnaie met inhoud, Hoek, Boerhavelaan 47c; bruin lederen acte- tas; A. Ris. Rotterdamsedijk 202b; étui met vulpen en vulpotlood. P. v Was senaar, Noordvest 57; ring met loper en sleutels. F. Bronsgeest, Oostsingel 80; vulpotlood. Me.i. Vol. v. Beverenstraat 15; zilverbon. F. Roos, Sommelsdjjkse- straat 22; padvindersriem met portemon naie, K. v. Fontijen, Vlaardingerdijk 209b; beige poppenwagen, Eggemeijer, Talmalaan 5; mondharmonica, M. Spruijt. Rubehsplein 10; olievuller, W. de Jong van Leeuwenhoekstraat 4b; deur knop' van auto. W. v. Hoes. Aleidastraat 50; padvindersriem, E. Krabbendam. Ru- bensplein 17b; zwart windjack; ABres. Alb. Thijmstraat 13a; geel vestje en riem. M. Hollander, Brugmanstraat 3a; hondenhalsband, F. Gokke, Goeman Bor- gesiuslaan 57. besteding aldus Karei Scholten, waar aan honderden jongens hebben deelgeno men. En het verheugende is, dat na vijf jaar het werk een plaats heeft gekregen. Hij bood de heer Bras een sigaren- of sigarettenaansteker aan en de heer De Jager omdat hij niet rookte en nu meer thuis zou zijn 'n kop en schotel met een doos bonbons. Beide kregen van de jon gens een ovatie voor het vele werk, dat zij hebben verricht. Met een toepasselijk woord werden daarna de prijzen uitge reikt. Parallelweg le prijs afdeling A. Eldos 2e prijs afdeling A. DCB le prijs afd. B. VOP le prijs afdeling C. 1., 2e prijs ÓDS Steeds Vooruit le prijs afd. 2, de 2e prijs was voor Gideon. Een prijs voor de meest sportieve club ging naar het Ro- wallenhuis. Ondanks dat zij haast alle wedstrijden verloren en dikwijls met grote cijfers, bleven zij op de meest spor tieve wij2"e doorspelen en dit werd be loond. De straatvoetbalcompetitie heeft in Schiedam een plaats gekregen zodat vol gend jaar op de medewerking van de Rotterdamse Voetbalbond gerekend mag worden. De laatste wedstrijden werden geleid door K.N.V.B. scheidsrechters Onder de aanwezigen waren Verschillen de figuren uit de sportwereld o.a de heer Keurs en Landzaat. f< :?v'-AU 4- VvV (Van onze correspondent) Gisteren kregen we ineens, waar we nu al weken naar zitten te snakken, een zomerdag, volop zon, toch niet hinderlijk warm en bovendien een uitzondering in onze vlakke polders.windstil. Hebben we het te danken aan de wijze, met zo jong meer zijnde, eigenares van een der kermisattracties, die een op het terrein wandelende geestelijke een gul den gaf zeggende: „Eerwaarde, steekt U voor mij alsjeblieft een kaars op voor mooi weer voor vandaag en vanavond!" Wie weet? Zij heeft die kaars ruimschoots terug verdiend. Het aantal feestvierders des avonds blijft met een schatting van 3200 man misschien nog aan de lage kant Wij vertelden U al iets van het gezel schap van Cor Don. Extra willen we hiér nog van vermelden het optreden van de beide leuke clowns. Het tweetal heeft de jeugd en de ouderen een lange poos uit stekend vermaakt. Nu we een overzicht hebben van het feest kunnen we niet anders zeggen dan dat het bestuur van de Oranjevereniging dit jaar met zijn program en met de orga nisatie uitstekend geslaagd is. Door de plotselinge noodzaak om een ander ter rein te betrekken, kunnen er een paar ongemakken aanwezig zijn geweest, maar de mopperaars van professie moeten deze keer voorzichtig zijn, anders slaan ze een figuur. Het onderdeel waar men zeer van ge noten heeft, zijn wel de volksspelen ge weest, Wat werd er gestreden bij de wed loop met hindernissen, wat werd er met de strozak bloeddorstig op elkaar inge hakt, bij het zandruiterspel. Het hoogte punt was natuurlijk het tonsteken- Drui pend natte dames van Kethel, waren jullie ook in zo'n grote getale opgekomen als dit spelletje enige dagen vroeger bij die lage temperatuur, gespeeld had moe ten worden? Jongemannen van Kethel vinden jullie het water zo nat? Dat er 47 dames deelnamen aan dit spel en maar 20 jongemannen is toch geen verhouding. Zullen we het feestcomité voorstellen om Advertentie Beloon hem of haar van GROOTSTE SORTERING Lange Haven 77 SCHIEDAM de volgende keer voor dé mftnnen hét tonnetje met bier te vullen? De Politie-band van Schiedam „Dj Op timisten" luisterde dit gedeelte van d middag op met vrolijke muziek. Onder het personeel van de attractie genaamd; „Tête h Gueux" vrij vertaald „Schooiers- hoofd" wij zeggen gewoonlijk „Bots auto's". bevond «ich nog een verdienste lijk kunstfluiter, die samen met De Op timisten een paar nummertjes bracht. Met Cees de Lange als conferencier traden 's avonds de aangekondigde radio- artisten op. Gezellig op veilingkisten ge zeten... stoelen zouden met, hun poten door de grasmat gezakt zijn... hebben enige duizenden dit programma gevolgd. De mopjes over koeien en stieren vgn Cees waren wel heel aardig, maar de recente ontwikkeling van Kéthel schijnt -v. -1- - -T»-N r 1. - hem geheel ontgaan. Ofschoon het te prij zen is. dat Heima toch optrad, ter Selma ziek was, voor haar alleen was dezé opgaaf toch te zwaar. De erepalm geven we aan de Wama's. De manier waarop zij hun nummer bréngen is kos telijk. Echt een stel artisten die niet al leen werken voor de verdiensten maar, die daarnaast zelf een uitbundig plezier hebben in hun werk. Men is geneigd de radio-artlsten te waarschuwen voor een veelvuldig contact met het publiek< Thuis door de radio, «ijn ze meer aan vaardbaar. Rest ons nog de uitslag van dé ver" schillende wodstrijden. Ringsteken voor ruiters: 1. L. Verkade, 2. Annie Poot, 3. H. Mostert. 4. J. v. d- Eiik en 5. P. v. d. Eijk, Ringrijden voor tilbury's: Mevr. Jong ste en haar zoon Jacob de eerste prijs; J- Rodenburg en verloofde tweede prjis. Tonsteken voor dames: 1. Mej. Leida v. d. Kuv, 2. Rina Hoogerbruggé, 3. Bep Poot, 4. Toos Olsthoorn eh 5. Ans v. Dijk. Tonsteken Voor heren 1. M, v. d. Ven, 2. H. Baartmans en 3. Th, Keizer. Zaklopen voor dames: 1 Mej. Lies Wijsbroek, 2. Mien Fransen, 3. Wil Poot. Touwtrekken voor dames: Mej. Cor v. Lindt. Liés Wijsbroek en Riet Keijzer. Deze prijzen worden door loting toege wezen. Hardlopen met hindernissen voor da mes: 1. Mej. L. Wijsbroek. 2. A, Poot, 3. A v. d. Bos, 4. E. v. Puffelen. Hardlopen met hindernissen voor he ren: 1 P. Snijder, 2. J. Lansser en 3. A. v. d. Pas. Zandruiter voor héren: 1. D. v. d. Ka den, 2 J. Lansser en 3. M. v. d. Ven. De leden van de Katholieke en neu trale Ver. voor E.H.B.O. surveilleerden beide dagen op het feestterrein, maar konden ons tot kwart over elf op de laatste avond slechts twee kleine onge vallen rapporteren. Mej. C. Voogd werd door het Schooiers- hoofd venijnig, in haar hiel gebeten, pechvogel Jozef van Vliet verzwikte de eerste avond zijn voet in een greppel, waardoor hij het feest miste en misschien een groot gedeelte van zijn zomervacan- tie. Uit ervaring kennen we de gevoelens Tijdens de tweedaagse Oranjefeesten die te Kethel zijn gehouden, stonden voor Woensdag verschillende wed strijden op het programma, o.a. ook een wedstrijd in versierde tilbury s en dogcarts. De éerste-prijs.winnanr in de dogcarts was de heer B. C, Jongste met mej. C. Bijl. van de menslievende rondwandelende Eerste Helpers. Nu ja,, ais je er toch lóópt wil je wel eens een kleinigheidie te doen hebben. Gelukkig voor de fees telingen hadden ze maar een schrale oogst Op verzoek van het bestuur hield me vrouw C. Roodzand voor de leden van S.V. „Het Zwarte Paard" een causerie over haar reis naar en verblijf in Joego slavië. Óp zeer boeiende wijze wist zij haer gehoor in «panning te houden, waarmee zij bewees buiten een goed schaakster ook een prettig vertelster te zijn. Na een har telijk applaus stemde zij er in toe om ondanks het late uur nog aan 14 borden simultaan te spelen. Tot 12 uur had zij nodig om aan 10 borden te winnen, 3 remise en sléchts aan 1 bord te verlie zen. Passage Theater: Calamity Jane (a.l.) Mandorra (14 jaar). Monopole Theater: Gejaagd door het verleden (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- stelling. R.K. Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek, Geopend iedere middag van 2—4 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk): Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. De nachtdienst wordt deze week waar genomen door Apotheek Gouka en Co., Groenelaan 127. Heden Laatste bijeenkomst van Jeugd-Jolijt in het Oosten van de stad. Een gecostumeer- de optocht „Zwaan kleef aan". De deel- nemers(sters) verzamelen om 7 uur op de speelplaats van de Prinses Beatrixschool. Alleen verklede kinderen hebben toegang. TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 23 Juli: Schouwburg, 8 uur: ,.De kat en de straf schop" 'Gezelschap Jacques van Bijlevelti Beatrixzaal Grootha.ndelsgebouw, 7 en 9.30 uur: Cabaret Zomersnufjes. BIOSCOPEN Programma's van 23 t/m 29 Juli Arena: City Lights (a. 1.); Capitol: Geef 'm de sporen la. IJ; Centraal: De Storm 14 j.l; Cineac en Colosseum: De gevangene van Zenda 114 j.); Harmonie: Invasie 114 j.); Lutusca: De drie musketiers la. 1.); Luxor: Hondo (14 j.l; Passage ISchiedaml: Onteerde meisjes 118 j.l; Prinses: Springtime in the Rockies la. IJ; Rcx: Tweemaal twee is twee ia. X.); Victoria: De gevangene va.n Zenda 114 j.l; 't Venster: The Captain's Paradise (volw.i Bij K.B. is aan de heer D. J. M. van Gent op zijn verzoek met ingang van 1 September as, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Schipluiden, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester be wezen Bij K.B. is aan mr. dr I. N. Th. Diepen horst op zijn verzoek met ingang van 22 Juli a.s eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Epe. DELFT, 22 Juli. Veemarkt.. Aanvoer- 14 run» deren, 41 nuchtere kalveren, 341 varkens, 424 biggen, 47 fokschapen, 7 geiten. Prijzen: weide- koeien f 550825, nuchtere kalveren f 5060, biggen f 4570, lopers f 75120, drachtige zeu gen f 325475, fokschapen f 80110, mapere varkens per kg lev. gew. f 2—2.10. Handel kalveren en schapen redelijk, varkens en big gen slepend. TERWIJL een geluidsinstallatie voor passende muziek, en de voor drie kwart volle maan, in samenwerking met een zachte zomerbries, voor de ro mantische omlijsting zorgde, hebben jon geren uit vijftien verschillende landen zich Dinsdagavond, aan boord van 'n drie tal in de Leuvehaven gemeerde bootjes, op het tot dansvloer gepromoveerde dek gewaagd. Het werd een muzikaal samen zijn op waarljjk internationaal niveau voor deze honderddertig jongens en meis jes, die in het kader van de F.A.C.A.Y. (Friendship among children and youth around the world) op het ogenblik mei boten een tocht door Nederland maken én die na een bezoek te hebben gebracht aan Amsterdam en Den Haag, Volendam en Marken gisteren het anker in Rotter dam lieten vallen. Hier wachtte hun de kennismaking met een «port, waarvan velen zelfs de naam nog nooit hadden horen noemen: korfbal De Rotterdams* Korfbalbond had, om- Op (he rivier en zelfs boven onze binnenhavens midden in dfe stad valt er at en toe wel eens een druk vogelleven waar te nemen. Ja. zal men zeggen, dat zijn allemaal meeuwen. Dit is evenwel slechts ten dele waar. Inderdaad zien wij bij onze havens vrij veel meeuwen, de grote zilver, meeuwen zorvel als de kleinere bruin gekopte kapmeeuwen, die overigens het winterhalfjaar deze bruine koptooi niet bezitten, doch dan een eenvoudige witte kop hebben, met aan weerszijden achter het oog een zomerkleed SUP' eigen,ijk al wcer het beSin is va" het nieuwe Behalve genoemde meeuwen ontdekken wij in de zomermaanden altijd enkele kleine meeuwachtige vogels met een op vallend scherp uitgesneden zwaluwstaart. De romp van deze vogels is helderwit en de vleugels blauw-grijs. evenals zulks bij de volwassen meeuwen het geval is. Voorts hebben zij een puntige rode snavel met zwarte punt, terwijl de uiterst korte poot jes eveneens rood zijn. Dat zijn de vogels, waaraan ik om de een of andere onverklaarbare reden mijn hart verpand heb en die luisteren naar de naam van visdiefjes of gewone stern en ook wel gewone zeezwaluw genoemd worden (vanwege de zwaluwstaart). De kapmeeuw mag een handig vlieger zijn, bij het visdiefje vergeleken schijnt hij zelfs lomp en traag in zijn bewegingen. Ons visdiefje is inderdaad een en al be hendigheid en gratie, hetgeen wij gemak kelijk kunnen constateren als het spie dend. het kopje naar beneden gericht, bo ven de havens vliegt op zoek naar kleine visjes. Indien hij een dergelijk wezentje in het oog krijgt, blijft hij vleugelklappend boven de plaats in kwestie „hangen" (bid den noemt men dit), totdat hij, wanneer hij zijn kans schoon ziet, met een snel treinvaart in het water duikt, soms ge heel onder water verdwijnt om meestal een ogenblik later met een spartelend visje tussen de snavelhelften boven te ko men. Hij laat dan een triomfantelijk „krl- err-kri-err" horen en met een paar flinke slagen met de slanke vleugels is hij spoe dig uit het gezicht verdwenen, want er gens buiten de stad op een ducdalf of an der obstakel in het water wachten wijfje of jongen met smart op zijn terugkomst. In de tweede helft van April zien wij de eerste visdiefjes weer in onze dreven verschijnen en omstreeks half September vertrekken zij wederom naar hun winter kwartieren aan de Westkust van Afrika en, naar men zegt, zelfs tot in de Kaap provincie toe. Te voet maken onze visdiefjes een tame lijk onbeholpen indruk, dit komt vanwege hun bijzonder korte pootjes. Dat zien we eigenlijk alleen op de broedplaatsen, als de vogels enkele meters van hun nest landen en vervolgens naar hun eierschat dribbelen. Een van de terreinen waar zij bij mas sa's broeden is het natuurmonument „de Beer". Jaarlijks broeden daar meerdere duizenden exemplaren, naar schatting een slordige 6000 paar. Voor de oorlog was hun aantal stellig driemaal zo groot. Het schijnt, dat de bezetters nogal onder hen hebben hulsgehouden, althans in de eer ste jaren. Later wérden tal van mijnen* velden aangelegd op plaatsen waar de vis diefjes broedden en vanaf dat moment za ten zij veiliger dan ooit. Gelukkig beweegt hun aantal thans in stijgende lijn, of schoon het nog wel even zal duren voor dat zij het vooroorlog»* aantal wetr be reikt zullen hebben. Omstreeks half Mei beginnèn zij met de nestbouw, waarmede zij in bet alge meen spoedig gereed zijn; een kuiltje in de grond al of niet gemeubileerd met en kele strootjes en.... klaar is het nést Er worden niet meer dan drie eieren geiegd en als deze ruim drie weken bebroed zijn, *e J??** st*rntjes uit de eischaal gekropen, nat en onogelijk. Ala zij na en- (I00/ *ijr)' 10 Omgetoverd donsjes, die men zich maar stipje^ l'skthruin met dopker» Reeds binnen 24 uur vérlatén zij dé ouderlijke woning en komen er «iet meer t«rug. Uiteraard werden zij nog lang* tijd door hun oudera geveerd. Na een week of vier kunnen zij al be hoorlijk van de vleugel» gebruik maken en dan duurt het niet lang meer of ettkél* Een broedend visdiefje. Deze foto werd onlangs in Kethel gemaakt Ouderparen verschijnen met hun kroost in onze contreien, zodat wij dan onop houdelijk de hese hongerroep der jonge dieren horen. Zij hebben kennelijk een uitstekende spijsvertering. Soms broeden de visdiefjes ook wel ver van het strand verwijderd, zoals b.v. op de yondehngenplaat aan de overzijde van de Maas en, wat het leukste is, dit jaar ook voor het eerst binnen onze gemeen tegrenzen. Het viel mij namelijk onlangs op, dat *r in de buurt van het in aanleg zijnde bos onder Kethel tamelijk veel visdiefjes voorkwamen, hetgeen ik eigenlijk toe schreef aan de aanwezigheid van veel water ter plaatse; uiteraard dus een ge schikt voedselgebled. Wat mij verder opviel was, dat som mige exemplaren de eigenaardige roep lieten horen als je in de buurt van hun nesten of jongen komt. Ik kon mij echter moeilijk indenken, dat de vogels in het nieuwe bosplan zouden broeden, temeer daar d« bodem mij helemaal niet geschikt leek voor een visdlefjesneat. Er is met de beste wil geen aasje zand te vinden, het is alles veen en klei. ieder* keer *ls ik daar kwam, hoorde ik de typische langgerekte roep weer, zodat de dieren mij tenslotte zelf op het idee brachten, dat er wel eens een nestje kon liggen- Vinden kon ik het echter niet. Doch op een keer vertelde een bewaker mij, dat hij op een eilandje in de plas een nest had gevonden, dat hij in eerste In stantie voor eén kievitenest hield, maar de •leren waren toch iets anders gekleurd, meendé hij. En Inderdaad, het bleek het lang ge zochte visdiefje te zijn. De drie licht bruine «leren ro®4 donkerbruine atippen lagen „zo maar" in een kuiltje op de droge veenbodent zonder een enkel sprietje er bij en te mldd«n van hopen onkruid. Al zouden wij aanvankelijk nog getwijfeld hebben, l*n* behoefden wij niet in het enzekera t« verkeren, want beide vogels hingen weldra krijsend boven ons hoofd, zodat all* twijfel volkomen uitgesloten was. Een week later was er nog een tweede nestj* bij gekomen en daarbij is het ver der gebleven. Het was de kleinste visdief jeskolonie, die ik ooit aanschouwde, maar omdat het om zo te zeggen vlak bij huis was, lang niet de onbelangrijkste. Vanuit de «chuiltent heb ik van de broedende vogel van het eerste nest op ongeveer drie meter afstand een aantal foto'a gemaakt, waarvan U er hierbij één ziet afgedrukt. De jongen zijn gelukkig goed uitgeko men en bivakkeren nu met hun ouders aan de oevers van de plas, waar zij dage lijks worden onderwezen in alles wat een behoorlijk visdiefje dient te weten en te kunnen A. DE JONG. streeks half zeven gisteravond, voor een gastvrije ontvangst gezorgd, gevolgd door een korfbal-demonstratie op het sportvel dencomplex aan de Gordelweg. De groe- pen van Spangen en Het Zuiden toonden zich hier zo van hun beste zijde, dat oe jeugdige vreemdelingen niet te weerhou den waren zich na afloop van deze de monstraties óók in het veld te begeven, uiteraard op iets minder geroutineerde wijze als de Rotterdammers. Het aardige van deze spprt vind ik, zo vertelde ons een Amerikaans meisje, dat de jongens en de meisjes een gelijkwaardige taak èn kans hebben. Als ik terug ben in de Sta tes ga ik mg beslist eens in deze tak van sport verdiepen.... Uit Griekenland?.... neen, uit Italië! En dat allemaal onder de tonen van het nimmer versagende „Oh mein Papa" hoofdpersoon uit een muzikaal verhaaltje, dat even internationaal bleek als het ge zelschap. Zo onder het dansen door hebben we met, onze veelal charmante vrouwelijke partners hier en daar een praatje ge maakt Zo dansten we de boogie-woogie met mej. Greta Reinsford, een bijna acht tienjarige kleurlinge uit New York. Ze staat aan het begin van haar medicijnen studie. Ja, het is de eerste keer dat ze een bezoek brengt aan Nederland. Een heer- hjk land, met veel mooie winkels. Rotter dam vindt ze een prachtige stad, lijkt een beetje op New York Katerine Mlchóupoulou is zestien jaar en komt uit Avcns in Griekenland. Ze spreekt niet veel Engels, maar net genoeg om te vertellen dat ze deze tocht heerlijk vindt, dat dit land zo verschilt met Grie kenland en dat de mensen hier zo veel eten! Dan wijst de klok elf uur, zwijgt da muziek, wordt er in vijftien verschiilen- talen aan slapen gedacht en is de glim lachende Rotterdamse maan er getuige van hoe, op de loopplank tussen het jongens- en het meisjesschip, een lange jonge Noor, gestoken in traditionele klederdracht, met een lieftallige Engelse, de eerste romance van deze vriend- schapstocht ten tonele voert, zwijgend, maar desalniettemin voor alle nationali teiten duidelijk verstaanbaar Nadat gistermorgen om half negen eerst een rondrit door de stad was gemaakt, werd het gemêleerde gezelschap omstreeks tien uur in de burgerzaal van het stadhuis door burgemeester Van Walsum ontvan gen. De burgemeester sprak er zijn vreug. de over uit dat de jongeren op hun tocht ook Rotterdam hadden aangedaan en noemde de jongens en meisjes „dragers van hoge idealen, die ons de toekomst met vertrouwen tegemoet doen zien''. De heer M. van Bijl, voorzitter van de sectie Nederland van de F.A.C.A.Y., sprak een dankwoord, waarin hij Rotterdam schilderde als het levend voorbeeld van de wederopbouwkracht van het Neder landse volk. Terwijl burgemeester Van Walsum en diens echtgenote zich vervol gens ongedwongen in deze Babyloonse spraakverwarring waagden, werden aan de jeugdige gasten verversingen aangebo den. Tegen het middaguur scheepten de bezoekers zich weer aan de Leuvehaven in, om koers te zetten naar Zierikzee.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2