BLIKVANGER VAN ABBAZIA Duindist werd een modderbaan DE BAZAAR-COLLECTIE Tactiek der geloofsvervolging in 'Joego-Slavië JUFFROUW VRAAG-MAAR-RAAK Oplossing van wensproblemen aan de lopende band van Jean Dessès Restauratie verboden Wie ontbreken De parochie zorgt Vrees La Fluela voortreffelijke debutant Waarom vraag-maar-raak MAANDAG 26 JULI 1954 W Z HWT N D C—S PAGINA 6 Opatija, dat menigeen beter on der de naam Abbazia zal kennen, ligt links bovenaan in de duim van de want, die op de kaart de Adriatische zee schijnt te vormen. Quarnerobaai heet die duim van ouds. De kust kronkelt er grillig in alle dimensies, zoals in derge lijke gevallen met rotsbodems het geval pleegt te zijn. De zee lijkt er gewoonlijk op een onschuldig meer, niet alleen door de gladheid van de zeespiegel, maar ook om dat de kim onderbroken wordt door hoog oprijzende eilanden. En in die zee liggen op vrij korte af standen miniatuur-schiereiland- jes van nonchalant neergekwakte rotsblokken. Ze dienen als golf breker, want ook de Adria kan ongenadig spoken. En de badgas ten benutten ze dankbaar om er in het water of de zon te spele meien. STUDENTEN OP WERELDREIS Tien divazen Krelis, het is uit Kunt u mij in contact brengen met de weduwe X. Y te Z? Echtelijke ruzietjes Schoonpapa V.M.R. heeft de wijsheid niet in pacht! SNEEK ZET ZEILFEEST IN Intocht der nationale zeil- koningin 1954 NATIONAAL PADVINDERS DRUMBANDCONCOURS ROBBEN WONNEN JUNIOREN- WATERPOLO.TOURNOOI COLORADOKEVERS IN HILVERSUM Wijde modellen Hoeden en bijoux Het beeldje, dat (in Opatija) thans de plaats van het Madonnabeeld inneemt. EEN BEELDJE. DAT NIETS VOORSTELT Bovenop een van deze rotswiggen, een blikvanger van deze mondaine badplaats uit het land van Tito, staat een rank beeldje, de figuur van een jonge vrouw, wier rechterhand een van de verdrin kingsdood geredde vogel schijnt te dra gen. „Dat beeldje? 't Stelt niets voor. 't Is zó maar wat!", zegt een kellner, wie wij vragen of er enige symboliek in schuil gaat. Het tere figuurtje staat er nog niet zo lang. Sinds mensenheugenis had op die zelfde plek de beeltenis van de Moeder Gods getroond, forser en misschien min der naar de artistieke smaak van deze tijd. Maria waakte hier over al wat leefde op zee, zoals een oud moedertje het uitdrukte. Een furieuze orkaan wierp in '46 het beeld van zijn voetstuk. Het brak in drie stukken. Twee ervan, die de romp vormen, liggen in het aan de eerste Mei gewijde park tegen de bui tenmuur van het pittoreske kerkje ge leund, het kerkje van St Jacobus de apostel, dat van 1506 dateert. Als we een inwoner van Opatija geloven mo gen, wordt het hoofd in de sacristie be waard. Kon het Madonnabeeld niet hersteld worden en zijn oude plaats gaan inne men? Vooral de vissers zouden het gaar ne zien. Maar het huidige regiem vindt zelfs Kerstmis niet de moeite waard om vrijaf te geven, onder het motto, dat er dan teveel arbeid verloren gaat. Op 1 Mei en de dag van de constitutie, 29 No vember, wordt er echter telkens drie dagen aaneen niet gewerkt^Dat zegt ge noeg. Zijdelingse informatie bij de auto riteiten wees uit, dat het beeld van de Stella Maris weg was en weg moest blijven. Een tijd lang keek vooral de oudere bevolking met lede ogen naar de vacante plaats. Totdat er een maecenas zich meldde en toestemming kreeg om er het nieuwe figuurtje neer te zetten, het fi guurtje, dat „zó maar wat" zou zijn, doch waarin men de bescherming van de zwakheid kan herkennen. En zou het dan wonder zijn als menige "'bewoner er tóch Maria in meent te zien Voor de oppervlakkige toerist schijnt in Joego-Slavië de uitoefening van de godsdienst vrq te zijn. Er zijn typisch landelijke en, in de grotere steden voor al, imposante oudere en nieuwere kerk gebouwen. Sommige ervan zijn een groot deel van de dag geopend en men vindt er dan, zoals bij ons, een enkele kerk ganger die neerknielt in de stilte. Maar laat geen leraar, met zijn jongens op stap, er binnen gaan en zich ouderge woonte voorhoofd, mond en borst be kruisen. Hij loopt kans in de loop van de komende week een ontslagbrief thuis te krijgen, onder het motto: niet geschikt als opvoeder van de jeugd. De Zondagsmissen, die we in twee verschillende plaatsen van Joego-Slavië mochten bijwonen, droegen een sfeer, die slechts in nuances afwijkt van die in de Nederlandse kerken. In Bied b.v., dat dicht bij de Oostenrijkse grens aan een bergmeer 475 m. boven de zeespiegel ligt, bereikt men na zeven minuten klimmen het bedehuis, dat aan de H. Martinus is toegewijd. Het maakt een gothische indruk en is vermoedelijk nog in deze eeuw gebouwd. De schilderingen aan de wand zijn lang niet van artistici teit ontbloot, 't Is een kruiskerk. In de nisvormige rechterkant van de dwars balk gaat in letterlijke zin een Maria- altaar schuil, waarvan even voordat de priester het Hoogaltaar betreedt de elec- trische lichtjes gaan gloeien. Op de zijkant van iedere bank is een net lijstje bevestigd, dat zeven namen draagt: het aantal plaatsen. Kennelijk heeft elke parochiaan hier zijn vaste bank. Druppelsgewijs zijn uit de omgeving van het meer, doch vooral uit de ber gen, mensen naar binnen gekomen, meest oudere vrouwen, een kleurige doek om het hoofd geslagen, die wel dadig afsteekt bij de grauwheid van haar kleding. Wie denkt, dat men er- de be roemde nationale kledij ziet dragen, ver gist zich. We hebben er in tien dagen tijds noch daar noch elders één exem plaar gezien. In de ware zin van het woord tonen de mensen zich inschikkelijk. Wie de boekplaats bezet schuift eenvoudig op als een nieuwgekomene een plaats wil. En alle anderen schuiven mee. Er komen ook wat jeugdige kinderen binnen, allemaal meisjes. Ze nemen vooraan links een staanplaats in en en kele enigszins oudere posteren zich naast de voorste banken, om straks, als er een plaatsje over blijkt te zijn, daar te gaan zitten. Ja toch, nu komen er ook mannen bin nen, niet veel, en voornamelijk van mid delbare leeftijd en ouder. Maar wat tus sen de jeugd en de gevorderde leeftijd ligt, gaat men missen. Opvallend is, dat we alleen enkele bui tenlanders een groot kruis zien slaan. De Slovenen doen het met de drie duim- kruisjes, zoals wij bij het H. Evangelie. Dan begint de H. Mis. 't Lijkt iets op de Mis met zang, die we in Duitse ker ken kennen, met dit verschil, dat de gelovigen in stil gebed verzonken blij ven. 't Is trouwens de moeite waard dit zangkoor aan te horen. Zangkoor zeggen we? Slechts twee da messtemmen horen we: een mezzo sopraan en een niet te zware alt. Zuiver en geschoold, zonder sentimentaliteit maar allerminst zonder gevoel en be grip, zingen zij liederen, die wij niet kennen noch verstaan. Maar ze zijn aan grijpend en dwingen tot luisteren met devotie. Zijn het wellicht koristjes uit een opera Neen, twee nonnetjes, op wier zang heel de parochie trots is. Als de dienst is afgelopen en we weer buiten staan, realiseren we ons pas, dat er niet alleen geen plaatsengeld is ge heven, maar ook geen enkel bakje of schaal is rondgegaan. Hoe dat kan? Hier zorgt de parochie nog het hele jaar door, dat kerk en herder niets tekort komen. In het oude bedehuis van Opatija, dat ten dele reeds in 1506 werd gebouwd en zoals gezegd aan de Apostel Jacobus is toegewijd, woonden we op Eerste Pink sterdag de Hoogmis bij. We hadden de ingang als bij toeval ontdekt, zó ver scholen ligt het kerkje tussen het ge boomte van het Park, dat sinds Tito de naam van Eerste-Mei-park draagt. Volgens een oud privilege, dat door Paus Pius V bekrachtigd is, werd de Mis niet in het latijn, maar in de Oud- Slavische taal gezongen. Ook hier een dameskoortje, iets sterker bezet, maar zeker niet zo geschoold als de nonnetjes in Bied. Veel oudere vrouwen in de ban ken, een enkele jonge moeder met haar kind, maar zo goed als geen mannen. Een vlotte preek in het Sloveens, waar van ons allen duidelijk wordt, dat de Pinkstergedachte is uitgewerkt. Ook hier geen plaatsengeld, wel één collecte. Een van de misdienaars is met een mandje rondgegaan. Onze indruk is, dat bij degenen die sinds 1916 tijdens bezetting en oorlog waren de kerken vol de godsdienst vaarwel hebben gezegd, zich nog veel meer voegen, die om wille van kamera den, buren of vrees van beknot te wor den in hun bestaan, niet naar de kerk durven gaan. Althans niet in hun naaste omgeving. Want mogen wil enkele men sen geloven, du in verschillende berg dorpjes ons hun vertrouwen schonken, dan trekt men er vooral op hoge feest dagen nog wel eens op uit, om ver van hun woonplaats de 11. Mis bij te wonen. En legio moeten de gevallen zijn, dat moeders haar kinderen van twee of drie jaar eindelijk door een haar onbekende geestelijke laten dopen, of dat een jong, reeds voor de wet getrouwd paartje ver weg trekt, met het doel zich elders, zij het dan in de avond en met gesloten deu ren, kerkelijk in de echt te laten ver binden. De godsdienststrijd is niet aan de oppervlakte zichtbaar, maar is daar om niet minder zwaar te dragen. Alleen sterven en dood maken nog een uit zondering. Zo goed als niemand wil nog in het stervensuur de bijstand van de priester ontberen. En burenplicht zorgt nog altijd voor een christelijke begrafe nis van de gestorvene. Speciaal de devotie tot de H. Maagd, die ook in het Noorden en Westen van Joego-Slavië meer dan louter een tra ditie mocht heten, schijnt men te willen laten vervlakken. Een enkel kapelletje langs de binnenwegen wordt nog in ere gehouden en het schier verweerde op schrift behelst nog een bede tot de Kalinka, de Moeder Gods. Maar andere zijn in hun verval moedwillig vernield. En tochMaria leeft nog in vele har ten, ook al zijn grotere kapellen, die een dorpskerkje konden zijn en het misschien ook waren, blijvend op slot. Zoals in Lovran, dat pittoreske vissers stadje anderhalf uur gaans beneden Opatija. Naast de deur, die niet meer voor een H. Mis geopend wordt, zijn aan weerskanten open, getraliede vensters. Daar doorhéén wordt men nog het in donker verscholen altaartje gewaar met de beeWenis van Moeder Maria. Een bedroefde eenzame troffen we er aan, die met een puntje van haar hoofddoek een smartetrek om de mond wilde ver bergen. De vrouw stamelde iets. We verstonden alleen de verzuchting: Kra- linka, Kralinka. Vermoedelijk /ad ze zo vol vertrouwen willen neerknielen op een der banken, maar de grendel dwong haar buiten te blijven. Ze keek ons aan, toen we haar een vraag stelden, die ze blijkbaar niet verstond. Met enige schuwheid in haar ogen week ze terug en liep, telkens naar ons omkijkend, de berg op. Wie weet, welk leed dit vrou wenhart deerde. Natuurramp in Tibet. In de Tibetaanse stad Gyantse zouden 1800 personen om het leven zijn gekomen als gevolg van een overstroming van de stad door de rivier de Namtsjoeng. Gyantse, dat 25.000 inwoners telt. ligt aan de weg naar de hoofdstad Lhasa. Ver leden week werd reeds gemeld, dat nabij Gyantse een fort was ingestort, waardoor meer dan 300 -personen bedolven zouden zijn. KJ (Van onze paardensport-medewerker) DUINDIGT, Zondag, De VVasscnaarse baan heeft het Zondag met het weder slecht getroffen, hetgeen in het bijzonder een handicap betekende voor de tweejarigen. Toch bleek de door de vele regen zwaar geworden baan geen beletsel, dat in de eerste afdeling- van de Krugcrprijs een felle strijd ont stond. Het zag er eerst naar uit, dat Tira (Geersen) gemakkelijk zou winnen, doch in verloren positie dreef Nottelman Theo Messido tot grote spoed aan. Zodat de foto nog eraan te pas moest komen, welke ten gunste van Theo Messidor beslistte. De tweede afdeling was minder span nend. Geersen dacht met Tizian revan che te nemen, diens draf was echter on zuiver, zodat de eerste prijs aan Traviata toeviel. Om nog even bij de tweejarigen te blij ven, ook bij de volbloeds toonden Felix en Aquila zich van goede klasse, doch de beste bleek Just for Joy, die de eer ste prijs van 1500 mee naar huis nam. De nieuwe import La Fluela maakte een fraai debuut, en wist Faxiol en Truus gedecideerd te kloppen. Een waar kunst stukje leverde Madame B in het slot nummer, hetwelk natuurlijk voor de zeer gunstig geplaatste Quintus Harvester was. Maar Madame moest 60 meter ge ven en dan op dit modderpad tegen diver se zware concurrenten nog op de twee de plaats te eindigen, hadden slechts wei nigen gedacht, dat zij hiertoe in staat zou |i.in. G. v. d. Wal behaalde met Omar bpencer na veel strijd met Octavianus K en Peter Spencer de eerste prijs in het amateurnummer. In de Koerierprijs bleek f J- °*e sneis':e- al kwam ditmaal, niet direct verwacht, de meeste tegen stand van Our Dream, die aanvankelijk zelfs winnaar-allures toonde. De uitslagen luiden: c^-Te ^,,prijs' 2140 m. 12 deelnemers,: 1 b.O b (ten Hagen) 1.32.6; 4.60, 1.60; 2 Stuart A 1.50 C 5.80; 3 Sylvester Hanover 10.80 Koppel: 2.20. Van Brienen Memoriaal ren 1000 m. 7 deelnemers: 1 Just for Joy (v. Diik) 54 Kgr. 1.06.-; 2.10, 1.10; 2 Félix 56 kgr. 1.70 C 3.50; 3 Aquila 53 Kgr. Koppel: 4.50. Kobi-prijs: 2140 m. amateurs, 12 deel nemers: 1 Omar Spencer (G. v. d. Wal) 1.26.5; 2.50, 1.60; 2 Peter Spencer 2.40, C 6.30; 3 Octavianus K 2.50 Koppel: 5.70. Krugerprijs 1320 m. 15 deelnemers, le afd. 1 Theo Messidor (Nottelman) 1.36.-; 4 30 1 60 2 Tira 1.30 C 4.-; 3 Tiende van Zora, Koppel: 3.20; 2e afd.: 1 Traviata (de Vlieger) 1.38.1, 3.-, 1.40; 2 Tizian 1.30 C 3.80; 3 Tallero Koppel: 4.-. Dianaprijs ren 2400 m. 6 deelnemers: 1 Princesse Martha (Pex) 58 Kgr. 2.55.7, 3.- 1.10; 2 Douce France 58 Kgr. 1.10 C 2.80; 3 Margriet 58 Kgr. Koppel: 2.20. Kolibriprijs 2100 m. 16 deelnemers: 1 Sunny Boy (Geersen) 1.33.1; 2.20, 1.70; 2 Sunshine 2.10 C 5.60; 3 Rita Belwin 10.50 Koppel: 5.30. Koerierprijs 2500 m. 14 deelnemers: 1 Quicksilver S (ten Hagen) 1.29.8; 7.90, 2.70; 2 Our Dream 4.10 C 1-3.50; 3 Rethy Hollandia 2.20 Koppel: 20.50. Majesto prijs, ren 1800 m. 7 deelnemers: 1 La Fluela (Nicolaas) 47% Kgr. 2.03.7; 17.90, 5.60: 2 Taxiol 2.-, C 2.90; 3 Truus, Koppel: 29.40. Koh-I-Noorprijs, 2100 m. 13 deelnemers: 1 Quintus Harvester (Nottelman) 1.28.2; 1.70. 1.50; 2 Madame B 3.70, C 12.80; 3 Pearl Spencer 1.80. Koppel: 4.40. Toto omzet 91361. Twee Groningse studenten, de 21-jarige A. Houtzager en de 22-jarige H. Vriezen zullen op 2 of 3 Augustus van de studen tensociëteit „Mutua Fides" vertrekken voor een wereldreis. Het plan daartoe vloeide voort uit een geslaagd fuifje ter viering van het welslagen van het candi- daatsexamen economie van de heer Hout zager. Op dit fuifje kwam hij met het plan voor de dag. H. Vriezen was direct enthousiast. Enkele flessen champagne waren de inzet. De studenten zullen eerst naar Zweden trekken. Via Noorwegen steken ze over naar Canada. De verdere plan nen zijn nog vaag. Onderweg zullen ze zelf hun geld verdienen. Ze vertrekken met weinig bagage en ƒ200 zakgeld, als mede de noodzakelijke reispapieren en „geloofsbrieven" van de Senaat van Vin- dicat, want de studenten zullen verschil lende vindicaters bezoeken. De tocht zal minstens een jaar duren. Het moderne orakel van Delphi: Kerkje met pastorie) van de H. Apostel Jacobus in het „1 Meiparit' te Opatija, Duizenden mensen weten hun moeilijk heden niet zelf op te lossen. Dat bewijzen de zeer vele brieven, die Juffrouw Vraag- maar-raak ontvangt. Men vraagt zich terecht af, waarom zovele mensen zi -h niet wenden tot die personen, die uit hoofde van ambt of beroep tot het geven van persoonlijke adviezen zijn aange wezen. Een begrijpend geestelijke en een dokter, die in zovele gezinnen toch ver trouwde verschijningen zijn, kunnen im mers zoveel goed doen. Zij kennen de man of vrouw-in-moeilijkheden vaak al jaren en kunnen zijn of haar problemen van nabij beoordelen. De vraag, waarom men zich desondanks tot Juffrouw Vraag- maar-raak wendt, valt intussen niet zo moeilijk te beantwoorden. Een der kenmerkende eigenschappen van ons volk is immers, dat wij, zodra het onze persoonlijke aangelegenheden betreft, tamelijk gesloten zijn. Wij komen niet graag met intieme bijzonderheden voor de dag. Ook niet als wij onder vier ogen zijn met iemand, die ons een oplos sing voor de problemen aan de hand zou kunnen doen. Bovendien willen wij tegenover onze omgeving de schijn ophouden, dat wij best zelf onze boontjes kunnen doppen. Ook zal het vaak voorkomen, dat men zich schaamt Voor de aard van zijn problemen, die door anderen misschien onbelangrijk worden gevonden. Als men zich echter tot Juffrouw Vraag- maar-raak wendt, liggen de zaken iets anders. Van een persoonlijk contact is immers geen sprake. Zonder schroom kan men zjjn moeilijkheden aan het geduldige papier toevertrouwen. Vaak onder een veilig pseudoniem verborgen, wacht men het advie» rustig af. Buitendien weet Juf frouw Vraag-maar-raak op de m:est on betekenende vraag nog wel een antwoo-d te geven, hoewel zij bij de oplossing van vele problemen een royale slag om de arm houdt. Het gezegde „Eén dwaas kan meer vragen dan tien wijzen kunnen beant woorden" is voor haar niet geschreven. Juffrouw Vraag-maar-raak wordt soms zwaar op de proef gesteld door meer of minder lieftallige dochters, die hun Romeo schriftelijk de bons willen geven. Of Juf frouw Vraag-maar-raak eens even eer. briefje wil schrijven. Juffrouw Vraag maar-raak is echter niet achterlijk. Het risico, dat een schare verbolgen ex-ver loofden het de redactie moeilijk gaat maken, wil zij niet lopen. „Zeg het hem zelf maar" is steevast haar antwoord, waarmee natuurlijk degenen, die het hem niet durven zeggen, niet zijn geholpen. Op zulke vragen laat Juffrouw Vraag- maar-raak steeds een beslist néén volgen Hoezeer zij in een der vorige nummers I met de weduwe X. Y. te Z. heette mee te leven, een einde maken aan de eenzaam heid van de weduwstaat wil zij niet. De ervaring heeft haar blijkbaar' wijs <e- maakt. Soms is er een enkeling, die vraagt of Doornroosje of Assepoester uit het vorige nummer misschien zijn vrouw is geweest, een vraag, die ook altijd ontkennend be antwoord wordt. Zeer wijs overigens, want een bevestigend antwoord zou soms wel eens aanleiding kunnen worden tot een nieuw, enigszins tragisch probleem voor de Vraag-maar-raak-rubriek. Juffrouw Vraag-maar-raak is overigen» gespecialiseerd in het sussen van echte lijke ruzietjes. Het zijn meestal vrouwen, die over haar huwelijksproblemen schrij ven. Dikwijls trekt Vraag-maar-raak dan tegen de mannen van leer. Soms waagt een penneheld daarop te reageren. Een vrouw is echter duizend mannen te erg en Vraag-maar-raak weet de degenstoten altijd op verrassende wijze te pareren. Conflicten met schoonmama zijn er altijd geweest en zullen er vermoedelijk steeds wel blijven ook Juffrouw Vraag-maar- raak weet daarvan mee te praten. Schoon zoons- en dochters blijken trouwens door hun handelwijze ook vaak aanleiding te geven tot menig probleem. Het enige lid van de schoonfamilie, dat maar weinig in de Vraag-maar-raak-rubriek voorkom, is schoonpapa. Deze blijkt dus weinig con flicten te veroorzaken, waaruit de con clusie kan worden getrokken, dat dr. schoonvaders tot het geslacht der vrede lievenden behoren. Er zijn natuurlijk vele kwesties, waar Juffrouw vraag-maar-raak zich met een dooddoener van tracht af te maken. Ge lukkig maar! Zij wekt dan tenminste niet de indruk, dat zij de wijsheid in pacht heeft. Ofschoon het al aardig die kant uitgaat. Het was niet bepaald zomer, toen de nationale zeilkoningin Zaterdagmiddag haar intocht deed in haar residentie Sneek. Een grauwe lucht, motregen en harde wind. Maar ondanks dat stonden duizenden mensen langs de stadsgrach ten en op het Martiniplein. Van de jachthaven arriveerde omstreeks kwart over twee het motorjacht „Leo" uit Harlingen, voorafgegaan door tal van versierde motorboten bij het Martini plein. Hier werd het begroet door be stuursleden van de Sneker zakenlieden. Onder roeiriemen door, omhooggehou den door zeeverkenners, schreed „hare majesteit" Hiske de Vries uit Sneek naar de voor haar bestemde praalwagen en haar hofdames namen plaats op een twee de. Aan het hoofd van een kleurrijke op tocht, waarin twee muziekkorpsen mee liepen en vooral de historische held „greate Pier" opviel met lansknechten en schildknapen, trok het gezelschap naar het stadhuis waar het door burge meester Rasterhoff werd ontvangen op het bordes en werd gehuldigd door de Snitser Skotsploech. In de hal van het stadhuis werd de zeilkoningin begroet door de bestuurs leden van de Kon. zeilvereniging „Sneek", de S.Z.C., de V.V.V. en de Ver. van Sne ker zakenlieden. In de raadzaal reikte de heer Pries ter, voorzitter van de Kon. Zeilvereni ging „Sneek" de wisselprijs uit, een zil veren plaquette, waarop is afgebeeld het Kolmeersland met enige zeilende schepen. De zeilkoningin bood op haar beurt de burgemeester en de politie-autoritei- ten een cadeau aan. Op het nationale padvinders drum bandconcours, dat Zaterdagmiddag te Alkmaar werd gehouden, zijn de eerste en ereprijs veroverd door de Enschedese pad vinders marsband, die een totaal van 477 punten behaalde in de eerst afdeling- Tweede werd de Veluweband uit Arnhem met 470% pnt; de winnaar van verleden jaar, de Haagse districtsband van de N.P.V., werd nu derde met een totaal van 468 punten. In klasse 2 waren de uitslagen als volgt: 1. St Franciscus (Leiden) 427% pnt.; 2. Utrechtse padvindersband, 419% pnt.; 3. Kath. Verkennersdrumband Alkmaar 383 pnt. Afdeling 3 (meisjes) liet de volgende tslag zien: 1. Ravo (Schiedam) 421 pnt.; 2. Loosduinen 429 pnt.; 3. Amsterdam 351 pnt. De tambour-maitre van de Arnhe^®6 Veluweband kwam in het bezit van «e wisselprijs met 76% pnt. Tweede werd De" Haag (71 pnt) en derde Enschede (69 pntJ Het internationaal waterpolo juniorentournooj. dat in het ..ZwartehLlasRJL>.te Rotterdam werd gehouden, is door het Robben-zevental gewon nDe uitslagen luiden: GZC—DSV (Düsseldorf. Duitsland) 5-1, SVH—RZC 4-0, Zian—Dolf Up °_3. ENT (Tourcoing, Frankrijk)—Robben l-2' GZU-—SVH l-l SVH wint met strafworpen Dolfijn—Robben 1-2, DSV—RZC 2-2 RZC wil" met strafschoppen, Zian—ENT 3-2. r7pnal®: SVH—Robben 2-4; om de 3e pla**ts ■f 7^DolflJ'n 4-1. Eindstand: 1 Robben, 2 SVH. GZC. 4 Dolfijn, 5 RZC, 6 DSV Düsseldorf, £ian, 8 ENT Tourcoing. Op een aardappelveld tussen Hilver sum* en Bussum hebben een ambtenaar van de Plantenziektenkundige Dienst en een agent van politie een grote hoeveel heid coloradokevers aangetroffen. Tegeh de eigenaar van hef land, de Bussumer A.G.. zal proces verbaal worden opge maakt, wegens het niet naleven van de verdelgingsplicht. De couturiers tonen ge woonlijk hun „bonteques" na de grote collectie. Jean Dessès heeft met die ge woonte gebroken en liet nu reeds de herfst- en wintermodellen uit zijn „Bazaar" zien. Bij de rokken en pulls worden in de loop van het seizoen nog andere gevoegd, maar reeds nu is de collectie ruim voorzien van alleraardigste model len. Rood en zwart zijn wel de meest voorkomende kleuren. Het rood wordt in alle mogelijke nuances genomen, van oranjerood tot heel donker, ook enige modellen in hard-blauw, dat haast moeilijker te dragen is dan rood. Dessès heeft bij het sa menstellen van deze col lectie vooral gedacht aan de coquette vrouw met beperkte geldmiddelen, die toch graag de indruk wil maken telkens een nieuw toilet te dragen. Dit is het makkelijkste te be reiken met twee rokken, enkele pull's en blouses, die verscheidene combi naties toelaten. Een grote keuze van accessoires is helaas kostbaar maar een paar colliers en clips doen al wonderen. De meeste rokken val len wijd, dikwijls wordt de smalle voorbaan in de schuinte of in visgraat ge nomen. De ruimte van achteren in tal van kleine naden bij het middel weg. Dikwijls wordt voor die rokken geribd fluweel ge nomen in contrasterende kleuren, b.v. zwart en bruin. Het bruine fluweel wordt er dan in hoog op lopende punten ingezet. Bij een effen geribde rok zijn de twee kleine voor panden in visgraat in§e~ zet, het fluweel is verder in de breedte genomen en van de bijpassende lange mantel, in de lengte. Enkele cocktailrokken van wollen Schotse ruit zijn geheel geborduurd met lovertjes, wat aller aardigst staat. Hierbij wordt een eenvoudige zwarte pull gedragen die in de rug nog al uitgesne- den is en daar met twee rijen knopen sluit. Een dergelijke pull lijkt ach terste voren te zijn aan getrokken, een effect dat we reeds eerder zagen. Eenvoudiger modellen sluiten met 'n hoge boord. Midden over de buste is het corsage over enkele centimeters bij elkaar ge fronst. Dikwijls is daar 'n. strik, bestaande uit twee tussen op bevestigd. Een soort rode redin gote heeft door een aan tal naden van achteren, ver onder het middel, een soort van ruim aangezette brede strook. Het gerucht loopt dat we deze coupe ook in de grote collecties zullen zien, maar met ze kerheid valt daar natuur lijk nog niets van te zeg gen. De „Bazaari'hoeden zijn klein, vallen bijna tot in de hals en zijn dikwijls van hetzelfde leer als de parementen van de man tel waar ze bij gedragen worden. Dessès werkt dikwijls met leer, we vinden dit evengoed op de kraag als op manchetten. De leren ceintuurs zijn erg breed en flatteren alleen een uiterst slank figuurtje, vooral daar ze met grote vergulde gespen sluiten Nieuw zijn de taupé handtassen, tot nog toe maakte men van dit ma teriaal alleen hoeden. De fantasie-bijoux ne men nog steeds in omvang toe. Imitaties van granaat wisselen af met glazen waterdroppels, die soms op zwart metaal zijn ge zet. Aan de colliers han gen rijen gekleurde steen tjes, die tot ver op de borst vallen. Ook de clips worden steeds groter. De draagster van dergelijke sieraden moet al heel vee) distinctie hebben om er met zulke versiersels niet opgedirkt uit te zien. De „Bazaar" beschikt over drie flinke salons een groot verschil met de meeste andere bontiques, die altijd in veel te klei ne vertrekken zijn onder gebracht. Nooit zal de bouwer van de Eiffeltoren, die ja renlang in deze patri ciërswoning huisde, ver moed hebben, dat zijn wijnkelders eens als sa lons voor de haute cou- lure dienst zouden doen Wéinig huizen zijn zo ge schikt voor een luxe zaak als het huis van ingenieur Eiffel. DINY K.—W. ROK OM BIJ HET GOLFSPEL TE DRAGEN. De rok is van zivan en bruin geribd fluweel. Men kan er evengoed een overhemdsblouse bij dragen als een pull, model Jean Dessès.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6