Rapport in Indonesië gunstig ontvangen V.S. KOMEN SLECHTS VOOR HUN RECHTEN OP AANVAL op CHINA bepleit Opvoering productiviteit, ver hoging van lonen FRANS EVACUATIE-PLAN VOOR NOORD-VIETNAM Rhee wil door hakken en Israel is bevreesd DE VIERDAAGSE TE NIJMEGEN Overeenstemming tussen Indonesische delegatie en de P.N.I. 1 tgss'i, a,E. sssüisffc John opnieuw voor Oostduitse radio SPEELT BRUENING UIT TEGEN ADENAUER Donderdag 29 Juli 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Yamin terug naar Nederland Gehele Britse parlement wil Churcliill huldigen Nog steeds kabinets beraad Bestandsschendingen in N. Vietnam Wijzigingen in Britse regering Rhee ontvouwt harde leervoor Congres Als middel 0111 groeiende macht der Sovjets te bedwingen De Westduitse bezettingskosten Opnieuw watersnood in Oostenrijk Benelii x-landbouw- protocol Christelijke lectuur in Polen New-Dealvan Mendès-France Vergroting export, meer invoeren uit Sovjet-landen Balkanpact op 6 Aug. ondertekend WEERBERICHT Goede verwachtingen Ook op mislukking gerekend Op zijn 80ste verjaardag In Djakarta Wijzigingen op ontwerp-over- eenkomst verwacht Eisenhower over botsing met de Chinezen Weinig enthousiast gehoor De toehoorders, de leden van Huis en Nederland streeft naar ophelfing Nadere besprekingen in September uitgegeven door pro-communis tische uitgeverijen De persdiscussie in W est-Duitsland DRIELING IN GARIJP De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met overdag zonnige perioden, maar ook enkele verspreid optredende buien. Matige, nu en dan vrij krachtige Weste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 30 Juli: Zon op 4.57 uur, onder 20.35 u. Maan op 5.35 uur, onder 20.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT In een communiqué, dat na de vergadering van liet Indonesische kabinet, die zes uur had geduurd, werd verstrekt, wordt gezegd, dat minister Yamin naar Nederland zal terugkeren .,om de Indonesische delegatie op de hoogte te stellen van het standpunt van het kabinet ter bespreking met de Nederlandse delegatie". De minister van Voorlichting, dr Tobing, weerde volgens P. I. Aneta, vragen van journalisten af met de mededeling: „Het communiqué bevat het maximum van hetgeen kan worden medegedeeld". De minister 'af ontwijkende antwoorden op vragen, of de Indonesische regering amande- menten heeft ingediend op de ontwerp-tekst, zoals die Zat er da" j.l. in Den Haag gereed lag. Minister Yamin had eerst voor Donderdag passage geboekt bij de K. L. M. Pit het communiqué blijkt nu, dat hij morgen ochtend vroeg naar Nederland zal vertrekken. President Sukarno heeft minister Yamin ting, dat de besprekingen thans spoedig hedenmorgen op het paleis Merdeka ont vangen. Daarvoor had mr Yamin een ont- ruoeting met vice-president drs Hatta ter bespreking van de huidige stand van za ken. Yamin zou hedenmiddag nog een laatste bespreking voeren met minister- President mr Ali SastroamidjOjo. Over de speculaties in de pers over de Inhoud van het protocol zeide minister Yamin „Ik heb met vreugde kunnen con stateren, dat de betrokken functionarissen geen inlichtingen hebben verstrekt". Mr Yamin was niet bereid mededelingen te doen over zijn missie, maar toonde zich vanochtend even optimistisch als bij zijn aankomst in Djakarta op Maandagavond j.l., toen hij tot de verzamelde journalis ten zeide „Ik breng goed nieuws uit Den Haag". Inmiddels deelde de voorzitter van de P. N. I., Sidik Djojosukarto, vanochtend mede, dat minister Yamin met „goede berichten naar Nederland terugkeert" Hg zeide, dat over het algemeen het rap port van minister Yamin gunstig was ont vangen en dat de eindbeoordeling daar mede overeenstemde. De verwachtingen, dat de besprekingen met succes zullen worden beëindigd, zijn dan ook groot, al dus de voorzitter van de P. N. I. On een vraag naar het standpunt van p n I- zeide de heer Sidik, dat zijn nartij het werk van de Indonesische dele gatie ten zeerste waardeert en dat het standpunt van het hoofdbestuur van de p. N. I. geheel overeenstemt met dat van zijn ministers. De P. N. I. hoopt dan ook van -ganser harte, dat na terugkeer van mr Yamin in Den Haag met het stand punt van de Indonesische regering, spoe dig goede resultaten kunnen worden ver wacht. Over de berichten, dat de Masjumi de wens zou hebben uitgesproken, dat siet slechts de regeringspartijen, maar ook de oppositie van de gang van zaken op da besprekingen op de hoogte worden ge steld, omdat de kwestie van nationaa. belang is zeide de heer Sikik, dat deze wens gerechtvaardigd mag heten. De voorzitter van de P.N.I. herhaalde hierop zijn reeds eerder uitgesproken verwach- Britse parlementsleden van alle par tijen zullen op 30 November gezamenlijk de tachtigste verjaardag van Sir Win ston Churchill vieren in een historische plechtigheid in Westminster Hall. Het bestuur van het parlementaire co mité van de leden heeft meegedeeld, dat een olieverfportret zal worden aangebo den namens de beide Huizen, alsmede een gedenkboek, dat de namen bevat van de huidige leden van het Lagerhuis. Sir Winston heeft reeds te kennen ge geven, dat hij het portret zal aanvaar den. De aanbieding van het schilderij is het resultaat van een actie van alle „back-benchers" om een groot parle mentslid te eren. Men kan zich niet her inneren dat ooit een dergelijke plechtig heid in Westminster Hall is gehou den. De vergadering van het Indonesische Kabinet, aie gisterochtend zou worden ge- houden, is uitgesteld tot des avonds 7 uur (Djakartatijd) om de regeringspartijen de gelegenheid te geven zich te beraden over het door minister Yamin uitgebrachte rap port over de Uniebesprekingen in Den Haag. Het staat nu wel reeds vast, aldus ver neemt men in Djakarta, dat een aantal regeringspartijen voorstellen tot wijziging zal indienen op de in Den Haag bereikte ontwerp-overeenkomst. Algemeen wordt aangenomen, dat het Wel moeilijk zal zijn op korte termijn een definitieve beslissing te nemen. Wel werd verwacht, dat de regeringspartijen voor de kabinetszitting van gisteravond gereed zouden zijn met haar voorstellen. In poli tieke kringen wordt gemeend, dat de overkomst van minister Yamin de zaken belangrijk heeft verduidelijkt. De Franse onderhandelaars te Troen Gia hebben gisteren geprotesteerd tegen een schending van het bestand. De Vietminh zouden n.l. hun nachtelijke aanval op de buitenpost Tsji Diem, negen km. ten Noorden van Haidoeong, tot aan het eind van de morgen hebben voortgezet, terwijl sinds 1 uur in de morgen het bestand van kracht was geworden. De Fransen stellen voorts een onderzoek 'n naar een communistische aanval op de weg tussen Hanoi en Haipongh, waarbij naar men meent, 'n aantal militairen van de Franse Unie gistermorgen werd gedood, eveneens geruime tijd na het van kracht worden van het bestand. met bevredigende resultaten zullen kun nen worden afgesloten. „Om met alle eventualiteiten rekening te houden hebben wij echter ook wel de mogelijkheid onder het-oog gezien, dat succes zal uitblijven" aldus de heer Sikik. „Indien dat het geval is kunnen wij niet anders zeggen, dan da. Indonesië zijnerzijds al het mogelijke heeft gedaan en al haar goede wil heeft getoond" Verder wordt in politieke kringen ver nomen dat, naar mag worden aangenomen over het algemeen de regeringsfracties in het parlement de ontwerptekst in haar geheel niet konden aanvaarden en enige wijzigingen voorstelden in het bijzonder met betrekking tol. de financieel-economi- sche regelingen. Naar de algemeen heer sende mening mag de positie van het Nederlands kapitaal in Indonesië niet die van een bevoorrechte zijn. Bij het feU, dat de kwestie Nieuw-Guinea niet zal worden besproken heeft men zich over het algemeen neergelegd. Dit betekent echter niet, aldus zei men in deze politieke krin gen, dat Indonesië zijn pogingen zal staken om het gebied in zijn bezit te krijgen. De Zwitserse deelnemers in hun karakteristieke kleding op mars. Woensdagavond werd te Londen een wijziging van het Britse kabinet bekend gemaakt. De minister van koloniën, Lyttelton, is afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Alan Lennox Boyd, tot dusver minister van vervoer en burgerluchtvaart. Derick Heathcoat-Amory, jninister van staat van het ministerie van handel, volgt sir Tho mas Dugdale op. die verleden week af trad als minister van landbouw en vis serij. John Archibald Boy-Carpenter, financieel secretaris van het ministerie van financiën, volgt Lennox Boyd op als minister van vervoer en burgerlucht vaart. Austin Richard William Low, parlementair secretaris van het ministe rie van bevoorrading, wordt minister van staat van het ministerie van handel. Henry Brooke wordt financieel secretaris van het ministerie van financiën en sir Edward C. G. Boyle parlementair secre taris van 't ministerie van bevoorrading. Tevens is bekendgemaakt, dat Richard H. Thompson is benoemd tot „Lord Commissioner" van het ministerie van financiën. Voorts heeft de Britse procureur-gene raal. Sir Lionel Heald, Woensdag zijn ontslag aangeboden. Hij verklaarde dat hij het aan premier Churchill overliet om te bepalen, wanneer de ontslagaan vraag het best kan worden aanvaard. De gemiddelde leeftijd van de nieuw benoemde ministers is 45 jaar. In poli tieke kringen gelooft men, dat de pre mier gebruik gemaakt heeft van het aftreden van Sir Thomas Dugdale en Lyttelton om meer verantwoordelijke posten te geven aan veelbelovende jon geren. Uit de wijzigingen valt niets op te maken omtrent Sir Winston's plannen voor zjjn eigen toekomst. Overigens is de kabinetswijziging niet zo verstrekkend als in sommige voorafgaande berichten werd gesuggereerd. President Eisenhower werd op zijn we kelijkse persconferentie uiteraard onmid dellijk gevraagd naar zijn mening inzake de incidenten in de Zuidehinese Zee. De president begon met zijn lezing van wat er voorgevallen was. Amerika heeft, zo zeide hij, een ma rine-onderdeel opdracht gegeven te zoe ken naar overlevenden van het neerge schoten Britse vliegtuig. Deze eenheid hseft de opdracht niet provocerend op te treden, doch zich te verdedigen, zolang zij met de reddingswerkzaamheden bezig was. Amerikaanse marine-vliegtuigen, die °P®P?,ringswerk verrichtten, werden aan vallend JVAJ als gevolg, dat twee aan schoten Chinese vliegtuigen zijn neerge val geproteTS. hSeft t6gen d6Ze 3an* rim*6 Wp^idjnt sPrak.de Chinese bewe gen zich on d(T Amerikaanse vliegtui- vondén waan Tpla?ts Z0uden hebben be- 1 J niet hoorden Hii zeide w'ufe vLTunYij2' ^jzfch op legale van hun taak hadden gekweten op een plaats waar zij het volste recht had den te zijn. Genoemde Amerikaanse marine-eenheid had de opdracht zolang in het gebied van de ramp te zoeken tot er geen hoop meer was op het vinden van overlevenden van de Britse Skymaster. President Eisen hower zeide niet precies te weten hoe lang dit duurde. Dit viel onder de com petentie van de bevelvoerende admiraal Eisenhower merkte op, dat China te genover Groot-Brittannic zijn veront schuldigingen had aangeboden, doch een andere houding aannam, zodra de V.S. er bij betrokken waren. Eisenhower zeide niet met stelligheid te kunnen vaststel len, wat dat betekende, maar het was zeker een onderdeel van de taktiek tot het zaaien van tweedracht tussen de Wes telijke bondgenoten. De president zeide, dat berichten uit Parijs een zekere onge rustheid bij de Fransen toonde dat Ame rika „impulsief en weerbarstig" was. Hij ontkende dit en zeide, dat Amerika slechts voor zijn rechten en zijn burgers opkomt, waar dezen zich op legale wijze bevinden. is De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, die op het ogenblik als gast van president Eisenhower in Washington vertoeft, heeft in een toespraak tot de geza,meiiiijke vergadering van het Amerikaanse Congres voorgesteld, dat een Aziatisch leger van meer dan twee millioen man, met behulp van Ame rikaanse kanonnen, vliegtuigen en schepen, een „tegenaanval" zal doen op communistisch China. Laat ons niet vergeten, zo zeide hij, dat de vrede niet hersteld kan worden in een wereld, die half communistisch en half democra tisch is. Uw gewichtig besluit is nodig om de vrijheid van Azië te verzekeren. Dat zal automatisch het vraagstuk van het wereld-communisme in Europa, Afrika en Amerika regelen. De kern van de communistische strategie voor de wereldoverheersing is er volgens Rhee in gelegen Amerika in een „dodenslaap te sussen" totdat de Sovjet-Unie voldoende waterstofbommen en intercontinentale bommenwer pers heeft om de Amerikaanse industrie en zijn vliegvelden in een „sluip- aanval" te vernietigen. Hij drong er bij de Verenigde Staten op aan om de „onwijze wapenstilstand in Korea" te beëindigen. Indien Amerika hem zou helpen om zijn leger op te bou wen zou hij de verzekering kunnen geven, dat geen enkele Amerikaanse soldaat te land in het gevechtsgebied nodig zou zijn. Wel zouden de Amerikaanse luchtmacht en de Amerikaanse vloot van node zijn om een aanval op communistisch China tot een succes te maken. Hij wees erop. dat de Chinese nationalisten op Formosa 630.000 man reservetroepen hebben aan geboden. Communistisch China was een „mon ster met voeten van leem" Het Chinese leger telde 2.500.000 man. doch het is, naar Rhee's mening, onbetrouwbaar, terwijl de Chinese economie als uiterst kwets baar moet worden beschouwd. Een blok kade zou dan ook een chaos veroorzaken. „Terugkeer van communistisch China tot de partij van de vrije wereld zou een overwinning in Indo-China en Korea be tekenen en zou de machtsbalans zo sterk tegen de Sovjet-Unie doen doorslaan, dat de Sovjet-Unie geen oorlog tegen Ame rika zou durven beginnen. Tenzij wij China terugwinnen is een uiteindelijke overwinning van de vrije wereld ondenk baar." Het zou, naar Rhee betoogde, een goed ding zijn, indien de Sovjet-Unie grond strijdkrachten in de voorgestelde strijd Hakkim Amer, opperbevelhebber van ae Egyptische strijdkrachten de Kanaal zone, de overeenkomst ondertekent, krachtens welke dit vee\Emaanden gebied in een periode van 20 i geheel aan Egypte sal woraer overgedragen. Het geallieerde hoge commissariaat heeft Woensdag te Bonn bekend gemaaxt, dat met de Westduitse regering een overeenkomst is gesloten, volgens weixe West-Duitsland tot eind September per maand 600 millioen mark bezettingsKos- ten zal blijven betalen, tenzij het L.D.U.- verdrag eerder van kracht wordt Het commissariaat heeft zich bei ei verklaard tussen 1 Juli en eind Septem ber 18 millioen mark te betalen voor door de bezetting veroorzaakte schade. West-Duitsland en de N.A.T.O.-landen kwamen eerder in deze maand overeen, dat de Westduitse bijdrage aan de verde diging 950 millioen mark zal bedragen, zodra het E.D.G.-verdrag bekrachtigd is. Als eind September de E.D.G nog niet van kracht is geworden, zal een nieuwe regeling getroffen moeten worden. West-Duitsland betaalt sedert de on dertekening van het E.D.G.-verdrag en de conventies van Bonn twee jaar gele den, per maand 600 millioen mark aan bezettingskosten. Zware regenval en wolkbreuken hebben in Oostenrijk tijdens de afgelopen nacht op vele plaatsen weer overstromingen ver oorzaakt. In het district Mattersburg, in de provin cie Burgenland, worden uit talloze dor pen overstromingen gemeld. Vele mensen werden uit hun woningen geëvacueerd. Berichten uit alle delen van de provin cies Burgenland Neder-Oostenrijk en Stiermarken gewagen van ontwortelde bo men, watersnood, vernielde telefoonver bindingen en ernstige schade aan te velde staande gewassen. om China zou werpen. Dit namelijk zou het vernietigen der Sovjet-productie centra door de Amerikaanse luchtmacht rechtvaardigen, nog vóór de Sovjet-Unie in staat zou zijn aanzienlijke hoeveelhe den waterstofbommen te produceren. „Ik ben mij er van bewust, dat dit een harde theorie is. Doch de communisten hebben van deze wereld een harde wereld ge maakt, een verschrikkelijke wereld, waar in men een slaaf wordt als men zacht is". Rhee drong er op aan snel te handelen, want binnen enkele jaren zou de Sovjet- Unie in staat zijn Amerika te overwinnen Er zijn volgens Rhee 1.500 000 jonge Koreanen. die niets liever wensen dan te strijden voor de menselijke vrijheid. Senaat, vonden bij al hun bewondering voor de persoon van de vitale Koreaanse staatsman, weinig enthousiasme voor zyn ideeën. De voorzitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, Wiley, zei na de toespraak tot verslaggevers, dat hfj met belang stelling had geluisterd naar een groot man en 'n groot patriot die een grootse toespraak ten behoeve v .i zjjn land had gehouden- Hij wilde echter veelbete kenend niet zeggen of hij voorstander was van het voorstel van Rhee. De democratische senator Henry Jackson zei openlijk, dat Rhee een vorm van beperkte preventieve^ oorlog voor stelde. „Natuurlijk kunnen, wij zoiets niet ondernemen", voegde hij er bondig aan toe. Ook senatoren, die reeds lange tijd de regering van Tsjang-Kai-Sjek steunen, wilden geen commentaar leveren. Naar bericht werd, had president Eisenhower met steun van Amerikaanse militaire en economische deskundigen getracht Rhee af te brengen van zijn opvatting, dat het conflict in Korea her- opend moet worden. Rhee zou de Verenigde Staten hebben verzocht om bewapening van nog 15 divisies, waardoor het Koreaanse leger op veertig divisies zou worden gebracht, aldus wordt bericht. Het commentaar op het hoofdkwar- tier van de Verenigde Naties op de toe- pen. (Van onze Haagse redactie) Vermoedelijk op de eerstvolgende eon- ferentie der Beneluxministers, welke in begin September voorzien is, komt liet Beneiux-landbouwprolocol weer ter spra ke. Dit kan afgeleid worden uit een inter view, dat de Belgische minister van land bouw, de heer Lefèbre, heeft toegestaan aan een redacteur van La Libre Belgique naar aanleiding van de vorige week te Brussel gehouden oriënterende bespreking over de gemeenschappelijke vraagstukken. Hoewel deze bespreking een algemeen oriënterend karakter had, mag aangino men worden, dat minister Mansholt hij die gelegenheid zijn onbehagen geuit heeft over de werking van het protocol. De minister bereidt thans een nota over deze materie voor. Deze nota zou moeten dienen als basis voor de komende bespre king over de agrarische problemen in de Benelux. Het ligt voor de hand dat Neder land op deze conferentie zal trachten een eind te maken aan de bestaande mogelijk heden om eenzijdige beschermende maat regelen te treffen. Voorts zal er van Ne derlandse zijde wel naar gestreefd worden een termijn aanvaard te krijgen, waarna het protocol buiten werking treedt. Het is niet boud om te veronderstellen, dat Nederland zal voorstellen om een ar bitragecommissie te stichten, die toe zal zien, dat voortaan niet meer unilateraal beschermende maatregelen doorgevoerd kunnen worden. Immers de klachten over de plotselinge Belgische importstoppen en -beperkingen zijn in ons land legio. Wat de beëindiging van het protocol be treft zal het wei hier op uitdraaien, dat Nederland een aantal termijnen voorstelt, binnen welke telkens bepaalde sectoren van het protocol buiten werking treden. Zonder deze stok achter de deur maken de Belgische bedrijven niet veel haast om op het Nederlandse peil te komen. Alleen indien concrete data gesteld worden, be staat er voldoende stimulans om met de nodige voortvarendheid te werken naar het einddoel: de totale landbouw-unie. De Poolse communistische regering te Wa'rschau heeft een aantal pro-communis tische uitgeverijen het alleenrecht vooj^t drukken van kerkboeken en catechism®^ boeken verleend aldus K.N.P. Merkwaar digerwijze zo meldt genoemd persbureau, is in deze uitgaven bij het gebruikelijke imprimatur, waarin altijd de naam van de kerkelijke censor en de naam van de ordinarius die het imprimatur verleende, komen te vervallen. In plaats daarvan vindt men aan het eind van de Latijnse formule de volgende ongebruikelijke zin snede „Auctoritate Ordinarii" (Bij vol macht van de Ordinarius) en de datum. Men vermoedt dan ook, dat kerkelijke goedkeuring van deze uitgaven is ver leend door de vicaris capitularis van een of ander bisdom. Gewoonlijk nemen deze pro-communistische functionarissen de plaats in van de gearresteerde bisschop- spraak was, dat als het in de bedoeling van de Zuidkoreaanse president had ge legen de zaak van zijn land schade te doen, hij het niet anders had moeten aanleggen. Zoals onze Parijse correspondent gis teren reeds schreef, werkt de Franse mi nister-president, Pierre Mendès-France, thans met grote spoed aan het tweede punt van zijn programma, een economi sche „New Deal". Zijn plan is gebaseerd op het vrijmaken van de handel van kunstmatige hinderpalen en op een reor ganisatie van de industrie. De 40-urige werkweek zal onaangetast blijven en er zal in de koers van de franc geen wijzi ging worden gebracht, zo werd door woordvoerders van de regering medege deeld. De regering zal credieten verstrek- ken aan die firma's, welke haar produc tiviteit vergroten en haar installaties mo derniseren. Opnieuw heeft de Oost r» ring dr Otto John, de na™ wse rc?e lijke kamp overgestoken leiü i Ooste- duitse geheime poHtle foon laten komen om te tracht cro" these der Westduitse Bondsre'™'" de ontzenuwen, dat John niet uit e in Oost-Berlijn zou verblijven John hield voor de tweede maal een korte radiospcech, met ongeveer dezelf de inhoud als de verklaring, waarmee hij zich vorige week Vrijdag meldde Hii sprak niet langer dan vier minuten en zeide opnieuw, dat hij om het volk op te was vertrokken roepen voor Duits- lands hereniging te strijden. Ik heb de stem van mijn geweten gevolgd en ik ben er zeker van, dat ik de juiste weg heb gekozen, zo zeide hij. Hij verwees naar de onlangs door de vroegere rijkskanselier dr Heinrich Bruening geuite waarschuwing, als zou de politie der Bondsregering op verkeerd spoor zijn geraakt en hij meende, dat deze waarschuwing het Duitse volk op de gevaren opmerkzaam moest maken. John zeide, dat hij „in 't volle bewust zijn van zijn verantwoordelijkheid en op grond van zijn eigen ervaringen en ken nis van de werkelijk beslissende feiten, die ook aan leidende personen in Bonn niet onbekend zijn" had gehandeld. De eenzijdige binding der Bondsrepu bliek aan de Amerikaanse politiek door dr Adenauer, de daarmee verbonden her bewapening en de herleving van het na- tionaai-socialisme moeten volgens hem noodgedwongen tot een nieuwe oorlog voeren. De beschuldigingen, die in de laatste öagen in West-Duitsland tegen hem zijn ingebracht, noemde John „vuile aanval- rhvwj achtte het „beneden zijn waar- igneid en zinloos" daarop te antwoorden. door ev/ng„eofIiciële repliek, die in Bonn werd hhdtkanseher Blueeher gegeven IndoC iit i',Deze vcrklarinS zegt niets lan" „olf aJles wat ™.1J nu al weken horen" n„ Oostelijke propaganda kCmf t'emi,rnnieuwe verklaring van John sies £en van de verwarde discus sies, cue m Bonn worden voortgezet over hehhenag \at John tot z«n houding kan hebben gebracht. Tot dusver heeft de Hnn- eger+ë- staande gehouden, dat hii door een list is weggelokt en tegen zijn wens wordt vastgehouden. In de talrijke beschouwingen, die in Bonn over de zaak geleverd zijn, zijn er thans ook, die zeer duidelijk begrip tonen voor John's klacht van een veld winnen der oude nationaal-socialisten De persdienst van de sociaal-democratische partij heeft Woensdagavond verklaard dat de discussie om John ook getoond' heeft, dat „stromingen aan het werk zijn, die dit geval als aanleiding nemen om de politieke ontwikkeling in hun richting verder te drijven". De affaire John is volgens de socialis tische persdienst een startsein geweest om „de twintigste Juli" als positief bestand deel van de nieuwste Duitse geschiedenis kort en klein te slaan. Met verwijzing naar een recente bijeen komst van nationaal-socialisten in Fal- lingbostel zegt de socialistische pers dienst: „Niet alles aan het geval John is negatief. In de vuurgloed van het bran dende huis hebben zich gestalten ver toond. waarvoor de bondsrepubliek op haar hoede moet zijn. Het zijn die lieden, die reeds lang tegen de grondwetsbescher ming ageren, omdat deze het was, die hen op de vingers heeft gezien". Het week blad „Juedische Allgemeine", het orgaan der Joodse gemeenten in Duitsland, ver klaart, dat dient te worden opgehelderd, van wie de pogingen uitgaan de demo cratische krachten en de verzetsstrijders in Duitsland aan te klagen en „een volledig herstel van het nazi-element op het ge bied van de inlichtingendiensten" door te zetten. In Bonn zijn Woensdagavond de mi nisters van binnenlandse zaken der Duitse „Lander" bijeengeroepen om over de af faire-John te worden ingelicht. Een woordvoerder van het socialistische vakverenigingsverbond zeide na een be spreking met de minister-president, dat Mendès-France bereid schijnt te zijn de lonen uit de ijskast te halen. De premier heeft ook gesproken met de leiders van de communistische en katholieke vakver enigingsbonden. Waarnemers zijn van mening, dat hij de steun van de georga niseerde arbeidskrachten voor zijn plan nen zal krijgen. De meeste werkgevers zijn geneigd, de New Deal aan te moedigen, welke een grote exportcampagne met zich zal bren gen en een systematische poging om de Franse prijzen omlaag te brengen tot op een concurrerend niveau. Door de beëindiging van de oorlog in Indo-China zal Amerika minder dollars ter beschikking van Frankrijk stellen. De dollarkloof zal tendele overbrugd worden door bepaalde grondstoffen in plaats van in het dollar- en of sterlinggebied in hei Sovjetgebied te kopen. Mendès-France zal bijzondere bevoegd heden vragen voor de uitvoering van zijn New-Deal-politiek en in de wandelgangen van het parlement verwacht men, dat hij deze bevoegdheden zonder moeilijkheid zal verkrijgen. I Gedurende lange tijd was het drukken van godsdienstige boeken in Polen te enenmale onmogelijk, omdat de gehele katholieke pers aan banden was gelegd. Thans echter heeft de Poolse regering een aantal katholieke voorstanders van 't communistische regime toestemming tot publicatie gegeven. Men noemt hierbij o.m. de namen van de uitgeverijen „Ca ritas", „Ars Christian!" en „Pax". In een interview, dat 4 Juli voor radio Warschau werd gehouden, noemde men voor uitgeverij „Pax" het aantal van 100.000 exemplaren van het Nieuwe Tes tament. 80.000 kerkboeken en 75 000 cate- chismusboeken. Bij iedere uitgave groot of klein voegt men aldus het interview een voorgeschreven gebed voor de „volksrepubliek". Het noemen van deze cijfers voor de radio was gedaan zo zegt men in bevoegde kringen om naar buiten de indruk te wekken, dat in Polen volkomen vrijheid van godsdienst bestaat. De ministers van buitenlandse zaken van Joego-Slavië, Turkije en Grieken land zullen op 6 Augustus te Bied (Joego- Slavië) bijeenkomen om het militaire bondgenootschap tussen de drie landen te tekenen. Dit is verklaard in een ge meenschappelijk communiqué, dat in de hoofdsteden van de drie landen is ge publiceerd. Dinsdag is in de protestantse kraam kliniek te Drachten een drieling geboren De moeder, mevr. H. Koopmans—Bosnia uit Garijp en de drie jongeborenen, alle drie meisjes, maken het naar omstandig heden uitstekend. Het gezin Koopmans had al drie kinderen, resp. 7, 3'i en ruim 114 jaar oud. Het Franse opperbevel in Hanoi heeft Dinsdagavond de details bekend gemaakt van de evacuatie-operatie die, tengevolge van de gesloten overeenkomst, in de delta van de Rode Rivier zal worden uitgevoerd. De gehele operatie zal, gerekend vanaf de 23sle Juli, 300 dagen in beslag nemen. In bepaalde sectoren is zij al begonnen, dat wil zeggen een aantal eenheden is bezig zich samen te trekken rond de grote steden. Binnen vijftien dagen zullen de Franse troepen zich volledig terugtrekken binnen een sleutelgatvormig gebied, dat Hanoi, Haiphong en de weg tussen deze beide steden omvat. Tegelijkertijd binnen deze zelfde vijf tien dagen, za) de Vietminh alle troepen uit dit Franse „sleutelgat" terugtrekken, waarbij zij een neutrale zone van acht ki- 1 iometer buiten dit gebied zal vrijlaten. Na deze vijftien dagen zal de tweede phase van de evacuatie beginnen, die tachtig dagen (te rekenen vanaf 23sle Juli) zal duren. Tijdens deze periode zul len eerst de Franse en Vietnamese bur gers en vervolgens de militairen uit Hanoi worden geëvacueerd. Vervolgens zal, tijdens een periode van 20 dagen. Haiduong een plaats die hal verwege tussen Hanoi en Haiphong ligt, worden ontruimd. Tenslotte zullen de Fransen, in de van de 300 dagen resterende tijdsduur, de stad Haiphong met een daaromheen liggende zone van ca. 25 km doorsnede, moeten ont ruimen. Generaal Ely is gisteravond in Hanoi aangekomen om ter plaatse de door deze evacuatie aan de orde gestelde problemen te bestuderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1