N.W.B.-V ierdaag se besloten met bloemen en muziek DE „MANNELIJKE" MAN IN HET HUISHOUDEN JUNKER.RUH Mgr Blomjous kreeg een motorboot In totaal slechts elf uitvallers ZATERDAG 31 JULI 1954 PAGINA 11 PULP VAN PAPIER FABRIEKEN WORDT MESTSTOF ZILVEREN KLOOSTERFEEST EINDHOVEN'S VAC ANTIE PROGRAMMA VERREGEND Binnenshuis nog wat gered TWEEDE BEWINDVOERDER BIJ TIELEMAN EN DROS PROEVEN MET MAISRIJST AUDIËNTIES 1 vanaf fl.250.- Afdekplaat fI. 28 - Zijplaten per stuk »fl. 16. LEVERING VIA HANDEL Of INSTALLATEUR TOONZALEN: Gustoweg 57 Rotterdam Amst. Veerkade 7 - Den Haag (Advertentie) Met 42 tegen 8 stemmen hebben Prov. Staten van Gelderland gistermiddag be sloten twee geldleningen van in totaal bijna 4 ton te verstrekken aan de N.V. Eerste Pulp-ontginningsmij te Eerbeek. Hoewel er aanvankelijk ernstige bezwa ren tegen dit voorstel werden ingebracht, met name van socialistische- en VVD- zijde, bleek een grote meerderheid uit eindelijk toch bereid enig risico te aan vaarden, omwille van de grote algemene belangen, welke met de verwezenlijking van dit project gemoeid zijn. Overigens was Gedeputeerde IJsselmuiden (KVP) het met de opposanten roerend eens, dat deze zaak vele kanten heeft en dat er inderdaad financiële risico's genomen moeten worden. Maar, zo verklaarde hij met grote beslistheid; het algemeen be lang is zo groot, dat wij deze risico's inderdaad mogen aanvaarden. De pulp-ontginnings-Mij beoogt met 't verwerken van de afvalproducten van vijf Veluwse papierfabrieken (pulp) een 3- ledig doel te bereiken. Op de eerste plaats gaat men door het opvangen van dit pulp de vervuiling van de Veluwse beken tegen en behoudt men dus natuurschoon; voorts maakt men van dit opgevangen pulp een goede bemestingsstof, welke tenslotte gebruikt zal worden voor de ontginning van ca. 280 ha zandgrond, waardoor binnen tien jaar het reservoir aan cultuurgrond in Nederland belangrijk wordt uitgebreid. Donderdag 19 Augustus a.s. hoopt Moe der Elise (C. C. v. d. Westen), algemene overste van de Congregatie der „Dochters van Maria en Jozef", Choorstraat, 7, Den Bosch, haar zilveren kloosterfeest te vie ren. Die morgen za] mgr F. Hendrikx di recteur van de Congregatie, een Pontifi cale H. Mis van dankbaarheid opdragen in de kapel van het Moederhuis. Geestelijk is dr Julius Raab zeer zeker een „sterke man". Daarover is iedereen in Wenen het eens. En als hij Oostenrijk verdedigt, zet hij zich eventueel tegen heel de wereld en alle officiële overtuigingen schrap „Oostenrijk wenst geen „Anschlusz" meer", zegt hij op overtuigende wijze. Als men ons verwijt, dat we indertijd de „Anschlusz" hebben goedgekeurd, wijs ik op de manier, waarop tegenwoordig stem mingen in de satellietlanden gehouden worden. En wat wil 'n Europa ons verwij ten? Een Europa, waarin Frankrijk zonder regering zat, Italië met Duitsland heulde en het gevaar niet wilde zien, waaraan het ook zichzelf blootstelde, terwijl men in Engeland zich toenmaals nog steeds niet de ernst van de Hitleriaanse bedreiging bewust was? Tegenover Amerika neemt hij evenmin een blad voor de mond, al eTkent hij gaarne het goede, dat Washington na da afgelopen oorlog voor Oostenrijk heeft gedaan. „Het was een grote fout", betoogt hij als het pas geeft, „dat in 1918 de Donaumo- narchie opgelost werd en men na de Tweede Wereldoorlog evenmin de binden de kracht van een centrale regering te Wenen inzag. En wat is er van de landen der voormalige Donaumonarchie terecht gekomen? vraagt hij bezwerend. Ze lig gen neergedrukt onder een juk, dat hun de adem beneemt. De Donaumonarchie was een voorbeeld voor de huidige voorstanders van een Verenigd Europa. Een voorbeeld, ondanks schaduwzijden. Er bestond een goede sa menwerking in op menig gebied, tussen dertien naties. Zo denkt dr Julius Raab er over.... De Nederlandse bisschop mgr J. Blom jous W.P., bisschop van Mwanza, heeft in Königswinter een motorboot voor zijn missie in Tanganiyka ten geschenke ge kregen. De boot is op de Rijnwerf te Kö nigswinter gebouwd. Zij meet 8.50 m eri draagt de naam van Sancta Maria. Zij is door de Duitse katholieken betaald. Mgr Blomjous heeft in een toespraak verklaard, dat hij deze boot zeer goed kan gebruiken, want zijn diocees grenst aan het beroemde Victoriameer, Daarin bevindt zich een groot aantal eilanden met meer dan 100.000 inwoners, welke °o°r drie missiestaties worden bediend. Mgr Blomjous wees op de belangrijke be slissingen, die momenteel in Afrika val len. „Dit is het ogenblik, waarop beslist wordt, of Afrika de weg naar Moskou zal opgaan of tot de christelijke Kerken zal worden gebracht. Men moet er reke ning mee houden, dat de beslissing van Afrika haar weerslag zal hebben op Europa. Hoe lang toch zal Europa het uithouden wanneer Afrika verloren gaat". Frangaises van plan haar echtgenoten er zoetjes op voor te bereiden, dat de tijd dat ze rustig in een makkelijke stoei hun krantje lazen wel eens binnen afzienbare tijd Voorbij kon raken. Een Galluponderzoek heeft in Amerika aan het licht gebracht, dat min stens 62 pet van de man nen hun vrouwen in het huishouden helpen. Het werk in de tuin, timmeren of verven natuurlijk niet meegerekend. 60 pet van de mannen hanteert stof doek en stofzuiger, 40 pet schilt aardappelen of helpt met de kokerij en 33 pet doet mee aan het vatenwassen. Weinig ontwikkelde mannen schijnen zich geen rekenschap te geven over de vermoeienissen van het huishoudelijke werk ot zich daar niets van aan te trekken. Er is echter ook uitgemaakt, dat hoe ontwikkelder een man is hoe meer hij bereid 's zijn vrouw te helpen Bovendien doet zich het eigenaardige feit vo<ft\ dat een flinke, echt manna lijke man er geen bezwaar tegen heeft in huis een handje uit te steken, ter- wij! de sufferige dooie- difender dat als een aan slag op zijn waardigheid beschouwt. Geen vernedering Dit alles geldt voor mannen onder de vijft-g jaar, ouderen houden zich gemakshalve krampachtig vast aan de manier van Alleen bij hun ontbijt drinken de Fransen koffie met melk, die ze in reus achtige koppen of heei ongezellig in kommen schenken. Die dingen be vatten haast een halve liter en het is een ellendig gezicht zo'n volume vocht opgediend te krijgen. De Fransen schijnt dat niet te hinderen, want nog steeds vindt ieder jong paar onder zijn huwelijks geschenken een ontbijt- serviesje, dat alleen be staat uit twee grote kop pen. Heel aandoenlijk staat op de ene kop „Jij" te lezen en op de andere „Ik", 't Mag ook „Hij" en „Zij" zijn. Daarbij laten ze 't echter wat de sets voor man en vrouw betreft. Toen tij dens de oorlog de tan dems in de mode waren, zag men eerbiedwaardige echtparen fietsen, die met overhemden en blouses van hetzelfde goed getoo-d waren. Maar de tandems zijn nagenoeg verdwenen en de bijpassende blouses en overhemden natuurlijk ook- Voorlopig blijft het dus pij de koppen, aan de Amerikaanse mode van huisschorten waarop „hij'' en „zij" geborduurd is zijn we in Frankrijk nog niet toe. Hoewel het wel die kant uitgaat. Geen vrouw hier, of ze las met belangstelling in de kran ten, dat gemiddeld 62 pet van de Amerikanen hun vrouwen bij het huishou den helpen. Stellig zijn heel wat huishouden doen uit hun moeders tijd en voelen zich best en tevreden bij 't nalopen wat hun vrou wen hen altijd hebben ge daan. De Fransman boven de vijf en dertig denkt daa- precies zo over als de Amerikaan van vijftig' Maar de jongeren begrij pen dat ze zich heus niet vernederen mét in het huishouden mee te hei pen; ze snappen best, dat vatenwassen voor ieder een een vervelend werkje is. Maar aan de set van huishöudsohortjes zijn we toch nog niet toe! Toch is er een ding dat iedere Fransman uit een gezin-zonder-hulp vooi zijn vrouw doet en wel de boodschappen op Zondag ochtend Hij gaat dan naar de slager en de bak ker, koopt groente en fruit en haalt wijn en mineraalwater. Belast en beladen komt hij dan naa- huis, zijn pink door een roze bandje gestoken, dal om een klein pakje taar tjes is gestrikt. Tot nog toe blijft de hulp van de doorsnee Fransman meestal tot dis Zondagse boodschappen- tocht beperkt. Als de Frangaises nu maar zo handig zijn haar echtge noten er van te overtui gen, dat het een bewijs van mannelijkheid is om in het huishouden mee te heipen, kan dat verande ren. Geen man wordt graag voor niet vol aan gezien- DINY K—W. (Van onze correspondent) Het uitgebreide en veelzijdige program ma van het Eindhovense Vacantie Co mité. weike stichting ieder jaar geduren de de kermis, en fabrieksvacantieweek jeugd en volwassenen tracht te verma ken, is jammerlijk in regen en koude ge strand, ai heeft gebouw Kahoüek Leven nog iets van het programma kunnen redden. Er was voor deze gelegenheid een voor treffelijk openluchttheater gebouwd in 't prachtige Stadswandelpark, maar de weergoden hebben anders beslist en na de proef met zegge en schrijve één avond voorstelling en twee middag-kindervoor stellingen is men snel gaan verhuizen naar het theater van Katholiek Leven, want dreef men het ene uur nagenoeg van de tribunes, het andere uur was door storm en nattigheid zo koud, dat ook bij droog weer het zitten in de buiten lucht onaangenaam, zelfs ondoenlijk was. De recettes hadden dit we] duidelijk aan getoond- Het publiek was blijkbaar der mate afgeschrikt, dat ook de avondvoor stellingen in Katholiek Leven maar ma tig werden bezocht. Alleen de kinder voorstellingen in dit gebouw hadden over belangstelling van de jeugd niet te kla gen en daarin heeft het Vacantie Comité dan ook enige genoegdoening kunnen vinden. En verder in de georganiseerde bus reizen die iedere dag weer honderden liefhebbers trokken. Het Eindhoven® Vacantie-comité heeft dit .iaar ondanks veel wind niet de .wind in de zeilen gehad maar het staat in deze niet alleen in het land, wat overi gens maar een schrale troost is. Advertentie Van de zijde van mr N. G. Geelkerken, bewindvoerder bij de C.V. Tieleman en Dros te Leiden vernemen wij, dat de Haagse rechtbank welwillend beschikte op zijn verzoek om een medebewindvoer der aan te stellen, die op de hoogte is van de conservenindustrie. Als zodanig is thans benoemd de heer G. van 't Riet, directeur van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, wonende te Wasse naar. In de afgelopen week werd in de groen- tenfabriek weer met twee ploegen ge werkt. In het kader van de reorganisatie is het noodzakelijk gebleken een deel van het personeel te ontslaan. grave-affaire, die zelfs voor hen, die er het meeste mee te maken hebben, vol komen onbegrijpelijk zijn. Voor Adrian Graye, voor John Herbert, voor de heer Kenrick (van Kenrick, Baggs, Baggs Kenrick, het bekende advocatenkantoor, dat door Graye verzocht is, de verde diging van Lady Wargrave op zich te nemen), en voor Beddleston, de buiten gewone pleiter, wie door Kenrick, Baggs, Baggs Kenrick is verzocht het pleidooi op zich te nemen, en de ver horen te leiden, voor hen zijn deze pun ten van zeer grote betekenis. Ze moeten er voortdurend aan denken; de hele dag peinzen, en piekeren ze er over. Beddle ston zegt tegen Kenrick, dat er iets aan gedaan moet worden; Kenrick zegt hetzelfde tegen Graye. Ze zeggen het al lemaal tegen elkaar. Maar de vraag is wat moet er gedaan worden? En wie zal het moeten doen, als ze misschien te langen laatste nog te weten komen, wat er aan gedaan moet worden. Het eerste van deze twee gewichtige punten is de absoluut spoorloze verdwij ning van de Di-Spadastam. Oppervlak kig beschouwd, lijkt het alsof de Di Spa- kk! niets met de zaak Gl-affi te maken nebben, noch met het verband, waarin badv Wargrave tot die zaak staat. Maar de krantenmensen van tegenwoor dig hebben goede neuzen als het op nieuws aankomt, en mensen kletsen nu eenmaal, en personeel kletst, en zo werd fan door een of andet nieuwsgierig in dividu uitgevonden, dat sinds de voog den Lady Wargrave uit het huis van de hulpdominee meenamen, en daar Lucien Di Spada, en Stefano, en Mevrouw Di Spada achterlieten, dezer, geheel van het toneel verdwenen zijn. Ten minste: ze zijn sindsdien door niemand meer ge zien; ze zijn verdwenen; ze zijn als het ware gehuld in een duisternis, waaruit ze klaarblijkelijk niet van plan zijn weer te verschijnen. Volgens de dominee en zijn vrouw hebben de drie Di Spada's. nadat de voogden Lady Wargrave hadden meege nomen, elkaar eens veelbetekenend aan gekeken, zijn naar hun auto gegaan, (een van de auto's van Ashendijke, maar voor deze gelegenheid gereden door Ste fano) en zijn zonder hen verder ook maar met een blik te verwaardigen, weggereden De dominee en zijn vrouw, eenvoudige mensen, op wie ai dit doen en laten een zeer geheimzinnige indruk maakte keken hen na, en zagen, dat de auto in de richting van het station reed, maar een onderzoek duidde uit, dat ze nooit aan het station waren aangeko men. Later bleek uit het onderzoek nog, dat men op een punt tussen het dorp en het station een zijweg was ingeslagen; en nog later hoorde men, dat de auto wat verder op de dag, in een klein stadje gezien was, terwijl zij met een kalm gangetje in de richting van Londen reed. Niemand scheen er echter in dat stadje bijzondere aandacht aan te heb ben geschonken En verder hoorde men niets van de twee broers en van de da me. die bij hen was behalve een enkel feit, waarvan men niet wist of men er veel waarde aan moest hechten. Op de morgen na deze aftocht had Lucien Di Spada heel in de vroegte een bezoek ge-1 bracht aan de bank, waar hij nog gel den had staan; dit geld had hij geind En een tijdje tevoren al. had hij vol gens de bankiers, een grote som van deze bank op een bank in Parijs over laten schrijven Behalve dit was er geen nieuws meer van Lucien, Stefano en diens vrouw gehoord. Ze waren een voudig gegaan en spoorloos verdwenen. Maar men had zoals Wirlescombe uitduidde tegen geen van de Di Spa da's een bepaalde klacht. Nog niet ten minste. Sir Benjamin Broadstairs en de twee jonge dokters waren eenstemmig van mening, dat de jonge Sir Robert op een of andere uiterst sluwe manier langzaam was vergiftigd, maar er was geen enkel bewijs, dat de Di Spada's dat vergif hadden toegediend. Volgens de verpleegsters was de ionge baron zorg vuldig en nauwlettend opgepast; zij kon den zich niet indenken, hoe iemand an ders bij de jonge baron had moeten ko men. Wel had dr Di Spada hem dikwijls onderzocht, maar hij had hem nooit enig drankje poeier of medicijn toege diend. en was, zoals de hoofdverpleeg ster met nadruk verklaarde, nooit met liern^ alleen geweest. Neen zoals Wirles combe het nog eens duidelijk maakte, men had geen bepaalde klacht tegen de Italianen "Het was van Lucien geen mis drijf om te Intrigeren, en een overhaast huwelijk te sluiten met Lady Wargrave, en van Stefano en zijn vrouw was liet geen misdrijf, om hem daarin te steu nen en bij te staan. In de Noordoostpolder is men dit jaar op zeer bescheiden schaal begonnen met proeven met de verbouw van maisrijst, een maisras met een kleine, op rijst ge lijkende korrel Verschillende sub-rassen worden door middel van zelfbestuiving .gezuiverd" en daarna met elkaar ge kruist. Op deze wijz.e hoopt men tot een voor de verdere verbouw geschikt gewas te komen De groei-wijze van de maisrijst komt ongeveer overeen met die yan ge wone mais Alleen is de vorm sierlijker en hangen de kolven naar beneden. Het eiwitgehalte is bijzonder hoog. er der-Dor'. et eer)s in de tien Jdd' den omhe3ke r°mantische omstandighe den omheen gevlochten. T" deze middag moet de magistraat besü senP%aik degzTak afhandelen, en besehuMiii Lady Wargrave in staat van beschuldiging gesteld zal worden, en Z.H. Exc. mgr W- Mutsaerts zal in de (Wordt vervolgd I aanstaande week geen audiëntie verlenen i op Woensdag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 11