De gemeenteraad kwam bijeen HOUTMAN OUDE TIJD OVER DE KORENBEURS G L KRUISWOORD-PUZZLE Nieuws uit STAD EN OMTREK öuer cle am GEZICHT IN DE BAAN Uit die goede Over het gebouw in Nieuwland eheugen Hulp r jmmm REDUCTIEBON u: j WALDO-TAXI-, ZATERDAG 31 JULI 1954 PAGINA 2 Medewerking aan het Gedistilleerdmuseum Het wijk- j vïntotwi3eLlboen%idèn werd génever gebouw in Nieuwland komt er Veegwagens in eigen beheer Mr Sickenga dJJa;niging!dje"st:' mei;kte *r d- theek herdacht. De Woudweg Vadertje Stad. TELEVISIE DROEVE PLECHTIGHEID HERDENKING MR SICKENGA Officiële publicatie KEURING VOOR DE DIENST PLICHT LICHTING 1955 FIETS GESTOLEN KINDERVARIETE Rijdende bibliotheek Geheelonthouder Twee ton ENGELSMAN STAL IN VLAARDINGEN VARKENSPEST IN VGRAVENLANDSEPOLDER Cricket HERMES ONTVANGT HET NIJMEEGSE QUICK AANRIJDING Inlichtingen verzocht MONOPOLE THEATER „Het Zwarte Commando" 67570—69915 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT PASSAGE THEATER Wie van de lieren? MEDISCHE ZONDAGSDIENST IN ROTTERDAM mmmrn LOTERIJ LOURDES- BEDEVAART I i h 1 KOSTELOZE INENTING BURGERLIJKE STAND Bokma üit Riirlpnrlf» Tï TC Klio. goedgekeurd. In verband met dat voor het lujueuue xi.xv. jjiuuu aatlBChaffen van nieuwe veegwagens voor o e (KVP) op, dat het zaak zal zijn, bij de De gemeenteraad Leeft gisteravond een geanimeerde vergadering gehouden, waarin verschillende belangrijke voorstellen besproken en aan genomen werden. Dat over het Gedistilleerdmuseum werd aanleiding tot een uitvoerige discussie, waarin interessante dingen werden gezegd. Ook het Wijkgebouw voor Nieuwland had de nodige belangstelling. Een treffend moment was de herdenking van de overleden gemeente-secretaris, mr Sickenga, door de waarnemend burge meester, wethouder H. Sabel, wiens toe spraak we op deze pagina apart afdrukken Daarna werd het nieuwe raadslid, de heer W. Kok, opvolger van de heer v. d. Vlies, op de gebruikelijke wijze geïnstalleerd. Bij de behandeling van het herstel van de Woudweg informeerde de heer Lans- NIEUWLAND krijgt dus zijn wijkge bouw. Het zal zowat 325.000 gulden kosten. Misschien komt er nog wat bij. Dat weet je tegenwoordig zo niet. Het is nog lang niet compleet, dit Nieuwland en aan het bewonertal onzer modelwijk zullen nog wel enkele duizen den worden toegevoegd, in de loop der jaren. Voorlopig houdt het gemeentebestuur rekening met een tekort op de exploitatie. Dit is heden ten dage eveneens aan de orde van de dag. AldU3 komen de mensen in Nieuwland als het ware is een gespreid bedje. Ze moeten wel het gevoel hebben, een soort rijkelui's kinderen te zijn. Zowat alles wordt voor hen klaar gezet. En dan wordt nog beweerd, dat men Nieuwland wel eens voor „hongerput" uit maakt, omdat de huren te hoog zijn en de kosten van het levensonderhoud bijna niet ts betalen Het is een merkwaardige tegenstelling. Aan de ene kant de luxe van zo'n wijk gebouw, aan'de andere.„honger" Maar laten we het niet al te zwaar op nemen. En ons verheugen over het feit, dat het bedje zo keurig gespreid wordt. Intussen geven we ons er toch even re kenschap van, dat er vroeger door het particuliere initiatief toch wel het een en ander gepresteerd werd, wat nu van over heidswege en met verlies van overheids- en dus burgergelden de mensen in de schoot geworpen wordt. Hier in Schiedam werd een Musis Sa crum gebouwd, een K.A.B. kreeg er zijn wat tegenwoordig Gebouw Arcade heet. Het Passage Theater, voor de film neer gezet, is tevens schouwburg etc. gewor den. In tal van andere zalen en zaaltjes vier de het particuliere intiatief zich uit. Vele burgers besteedden hun beste krachten aan het tot stand komen van een welkome schepping, waarnaar door" velen werd uit gekeken, vol verlangen. Nu wordt een imposant wijkgebouw als het ware automatisch neergezet. Het plan is al klaar, voordat de burgerij er iets van weet. De gemeenteraad zegt ja. Tafeltje dek je. Er is tegenwoordig net alleen een Va dertje Staat, maar ook een Vadertje Stad. Men vraagt zich soms af, in hoeverre dit vaderen kan strekken tot heil van de burgerzin en het gemeenschapsgevoel, het verantwoordelijkheidsbesef en de onder nemingsgeest. Is het een symptoom van de massificatie, waartegen elk denkend mens instinctmatig in verzet zou moeten komen? We gaan er eens over peinzen.... DAMWACHTER. bergen (KVP), hoe ver men nu eigenlijk met de werkzaamheden stond. Hij ver klaarde zeer erkentelijk te zijn, dat de wethouder van Gemeentewerken thans een karwei ter hand heeft doen nemen, op welks noodzakelijkheid hij als ver tegenwoordiger van Kethel zo herhaalde lijk gehamerd heeft. De heer v. d. Berg kon de heer Lans bergen, die hij hulde bracht voor zijn aan houden, met veel genoegen de verzeke ring geven, dat het werk deze week is aangevangen en vlot, in zeer korte tijd, zal worden beëindigd, hetgeen de heer Lans bergen er ,toe bracht, de wethouder met de snelle afdoening te complimenteren. Inzake het subsidie van R. K. Militaire Tehuizen verklaarde ir v. d. Toorn na mens de R. K. Raadsfractie, in te stem men met het voorstel van B. en W., om het desbetreffende verzoek voorlopig van de hand te wijzen. Hij wees er inmiddels op, dat er in de opvattingen te dien aan zien een kentering is gekomen. De fractie behoudt zich dan ook het recht voor, er t.z.t. nader op terug te komen. Inmiddels bepleitte de heer v. d. Toorn een meer planmatige subsidieregeling. Deze is tot de dag van heden nogal on samenhangend geweest, zei hij. De merites der afzonderlijke posten zijn aldus moei lijk te beoordelen. Richtlijnen zouden hier op hun plaats wezen. De heer Hoek (AR) sloot zich bij het betoog van de heer v. d. Toorn aan. Hij was evenmin een bewonderaar van het verlenen van subsidies midden in het be grotingsjaar. Wethouder mr van Bochove erkende het bestaan van een kentering en zegde toe, bij de volgende begroting met een samen vattende behandeling te zullen komen. Het is volkomen juist, hier van onsamen hangendheid te spreken. Reeds zijn in dit verband besprekingen gevoerd met ver schillende soortgelijke gemeenten als Schiedam, om b.v. een begin te maken met een documentatie dezer materie. Schiedamse bedrijven bestellingen van die aard te plaatsen. De nieuwe veegwagens zullen nu in eigen beheer worden uitge voerd. Maar wat zullen de kosten zijn? In zijn antwoord merkte wethouder Van Bochove niet ten onrechte op, dat de ge meentereiniging toch wel als een typisch Schiedams bedrijf kan worden beschouwd, maar gaf toch toe, dat er wel enig ver schil in kosten bestond, al achtte hij dit niet groot. Voor het overige deelde hij mede, dat in de betreffende werkplaats naar een meer efficiënte wijze van werken wordt gestreefd. In elk geval zal met de opmerking van de heer v. d. Toorn reke ning worden gehouden, zei hij. Misschien doen ze ook elders op geld, maar we hebben deze moppen van de week in de stad gehoord 1. De kinderen kwamen van de grote vacantie terug. En, vroeg men, hoe hebt jullie het gemaakt? Heerlijk, was het antwoord. We zijn twee keer door het ijs gezakt. Optimistisch, hè?. 2. Zeg, wat zie jij bleek Ja, ik ben. op vacantie geweest. SINGEL 114116 Heden-ochtend 19 Maart 1897) werd alhier op de R.K. begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den bijna 18-jarigen J. P. van de Water, die tengevolge van het bekende ongeluk, aan den stoommolen „Nederland" het leven verloor. Bij deze ter-aarde-bestelling bleek dui delijk de goede verstandhouding, die er aan „Nederland" zoowel tusschen den patroon en de molenknechts als tusschen de knechts onderling bestaat. De patroon, de heer J. A. M. Jansen, bewees met det^ boekhouder, den heer M. G. van der Burg, de laatste eer aan zijn vroegeren knecht, diens stoffelijk overschot volgende in het laatste van het drietal rijtuigen 't welk volgde op de lijkkoets, die door den stal knecht gereden en door paarden van den molen getrokken werd. Een fraaie krans van levend groen en bloemen vertolkte de achting en genegenheid, die den over ledene door den patroon en het personeel van den stoommolen „Nederland" werden toegedragen. Het gehele personeel van den molen geleidde voorts het stoffelijk overschot van den ontslapene makker naar de laatste rustplaats, daartoe welwillend in de ge legenheid gesteld door den patroon, die de werkzaamheden voor enigen tijd deed onderbreken. (Nwe Schiedamsche Courant, van 20 Maart 1897). In de raadsvergadering sprak loco-burgemeester Sabel als volgt: Op Maandag 19 Juli j.l. is te Hil versum overleden mr Alidius Fre- dericus Sickenga, die gedurende rond 35 jaar, n.l. van 1 September 1903 tot 1 Maart 1938 secretaris van onze gemeente is geweest. Hoewel het aantal huidige raads leden fliejnr Sickenga in zijn ambt hebbeij medegemaakt slechts tot enkele" is beperkt, leeft zijn naam voort als van iemand die om zijn persoon aller achting genoot en om zijn werkkracht en helder inzicht zeer veel voor de ontwikkeling van de gemeente heeft betekend. Begaafd en knap als hij was, heeft hij onvermoeid niet alleen voor de belangen van de gemeente Schiedam, maar ook voor de belan gen van alle gemeenten in hun ver houding tot het rijk op de bres gestaan. Een grote voldoening is het voor hem geweest te mogen beleven, dat de werkloosheidslasten, die voor de oorlog het budget van verschillende gemeenten, met name Schiedam, zo abnormaal bezwaarden, als rijks uitgaven werden erkend. Met hart en ziel gaf hij zich aan zijn ambt van secretaris; met toe wijding en liefde behartigde hij de belangen van de gemeente. Wie met hem in aanraking kwam, werd getroffen door de grote een voud van zijn persoon en zijn sterk gevoel voor recht. Het was een voorrecht hem te hebben gekend. Een energieke, bekwame man van sterke innerlijke vrijheid en geestelijke overtuiging is met hem heengegaan. Schiedam zal mr Sickenga niet vergeten. Ik kan u nog mededelen, dat na mens de gemeente Schiedam een krans op het graf is gelegd en dat een delegatie namens het gemeente bestuur en namens de ambtenaren de begrafenis heeft bijgewoond. Blijkens een openbare kennisgeving van de Burgemeester van Schiedam moeten de mannelijke personen, die in 1935 geboren zijn en die nog geen oproeping voor de keuring ontvingen, zich spoedig, in ieder geval vóór 1 Januari a.s., ter Gemeente secretarie, afdeling Militaire Zaken, Nieuwstraat 26, aanmelden. In de Van Dyckstraat is ten nadele van de scholier P. J. M. J. J. B. een fiets ge stolen, die hij voor de ouderlijke woning j had neergezet! Zoals reeds bekend organiseert Het Rot- terdamsch Kindervariété a.s. Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag, elke dag om 11 uur, half 2 uur en 4 uur in Ge bouw Arcade, Lange Haven 71 Kinderva- cantievoorstellingen met o.a.: Poppenkast, Goochelen, Clowns, wedstrijden, versna peringen enz. De entreeprijs bedraagt voor deze gezellige jeugdvoorstellingen 50 cent. Voor onze jeugdige lezer(s)essen is een aantal kaarten gereserveerd voor de halve prijs!!! Knip onderstaande bon uit en veel plezier! Over het wijkgebouw, buurthuis ofwel sociaal centrum, al naar gelang men het noemen wil, dat voor de nieuwe wijk Nieuwland is bestemd, heeft de raad niet lang gediscussieerd. Blijkbaar was men het eens, dat een dergelijk gebouw on ontbeerlijk is. Intussen, de heer Bosch (VVD) zei, graag te willen zien, dat er een hulppost kantoor kwam. Dat zou geen overbodige weelde zijn en bovendien de exploitatie kosten verlichten. Over de kosten van het nieuwe gebouw was hij niet optimistisch gestemd. Hij informeerde, hoe groot de kubieke meter inhoud was en of een der gelijk gebouw, gezien wat in andere ge meenten werd gedaan, niet eenvoudiger en goedkoper kon. Hij kreeg te horen, dat dit een heel ander complex is dan hier en daar elders is neergezet. Een kostenbere kening volgens de kubieke inhoud zou voor het overige niet gemakkelijk te ma ken zijn, omdat het gebouw immers ook een aantal woningen omvat. De heer Van d. Toorn 'KVP) infor meerde, of het aanvankelijk niet de be doeling' was geweest, het z.g. medische centrum onder te brengen in de b.l.o.- school, waarop hij van wethouder Sabel te horen kreeg, dat dit inderdaad zo was, maar achteraf had men het niet gewenst gevonden, dat in een dergelijke school ook moeders met zuigelingen zouden T.o- men en de praenatale zorg en de kleuter zorg zouden worden uitgeoefend. Vandaar dat het medische centrum in het nieuwe wijkgebouw was opgenomen. Hoe zit het eigenlijk met de dependance voor de Openbare Leeszaal, die in het wijkgebouw wordt ondergebracht? wilde Ir Van d. Toorn nog weten. Houdt dit in, dat men tegenover dé activiteit van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek St Liduina een even tegemoetkomende houding zal aannemen? Spr. had vernomen, dat men daar plan nen koestert voor 'n rijdende bibliotheek. geldig voor max. 3 kaarten tegen halve prijs Kaarten dagelijks verkrijgbaar vanaf 10 u. GEBOUW ARCADE (je r. Midden in het hartje van het oude Schiedam liggen de Baan en de Grof- baan naast elkaar. De tekening is van de Baan in haar tegenwoordige gedaante en weinig doet Hier nog denken aan een lijnbaan of touwslagerij. Toch is dit de oorsprong van dit straatje geweest. Lijn banen waren er oudtijds in groten geta le in onze stad. Reeds op een oude kaart daterend uit 1598 en vervaardigd door van Geyn is een uitgestrekt gebied aangegeven, hetwelk door lijnbanen in beslag werd gënomen. Het vermoeden is tevens gewettigd, dat zij er reeds voordien waren. In de meeste Hollandse steden kwa men die lijnbanen voor zoals de oude kaarten kunnen getuigen. Het verdwij nen van deze lijnbanen en de oorzaken, die hiertoe leidden, hebben mijn be langstelling gewekt en ik heb gepoogd iets meer over dit oude bedrijf te we ten te komen. Ik ben echter niet veel verder gekomen. Het merkwaardige feit doet zich hier n.l. voor, dat er op dit gebied practisch geen literatuur voor handen is. Zelfs de Koninklijke Bi bliotheek laat ons op dit gebied in de steek. Mijn nasporingen zijn echter niet ge heel zonder vrucht gebleven. Betrouw bare informaties hebben de wetenschap opgeleverd, dat de laatste der Schiedam se lijnbanen nog tot het jaar 1917 heeft gedraaid. Dat was in de Baan. Ze stond onder leiding van de heer Mak. OCTAVE DE CONINCK. Zo iets heeft men b.v. te Arnhem, waar zowel de Katholieke als de openbare be schikken over een verplaatsbaar uitleen bureau. Wethouder Sabel kon hem de verzeke ring geven, dat het gemeentebestuur te genover een initiatief van de R. K. Open bare Leeszaal en bibliotheek even wel willend zou staan als te voren steeds het geval is geweest. Hij heeft altijd prettig met het bestuur van deze instelling sa mengewerkt. Dit zal z.i. ook in de toe komst het geval zijn. De wethouder, die tevens als loco-bur gemeester de vergadering presideerde en dit op prettig en vlotte wijze deed, moest zich in deze materie zelf het woord ge ven, als wethouder van onderwijs. Hij stak nog eens de loftrompet over het nieuwe gebouw, de heer Bosch er nog op wijzend, dat het filiaal van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek er in prachtig zal worden. Er zal ook een kinderleeszaaltje bij komen. Na wethouder Sabels energieke plei dooi, waarin hij nog terloops mededeelde, dat de grond, waarop het wijkgebouw zal verrijzen vijftig gulden per vierkante meter kost, nam de raad het voorstel zon der meer aan. Hierna werd een besloten vergadering gehouden. Daarin werd, naar we menen te mogen veronderstellen, iets verteld over de grootse plannen, waarvan Ir Mr Van Praag onlangs gewaagde. Hij was er, om de gemeenteraad er over voor te lich ten. De raad heeft tevens een aantal voor stellen aangenömen, die we in de afge lopen weken vermeldden en de heer F. Beek te Amsterdam tot laboratoriumlei der van het gemeenteziekenhuis benoemd, alsmede een aantal onderwijzers aan openbare scholen. Het volgende punt van behandeling was het voorstel, om aan de commissie, die een Gedistilleerdmuseum wil stichten, de Ko renbeurs ter beschikking te stellen. De heer Hoek maakte bezwaar, dat een des betreffend besluit van de raad definitief zou zijn. Hij vroeg zich voorts af, of het nieuwe museum een concurrent van de branderij-expositie in het Stedelijk Mu seum zou worden en informeerde, waarom niet het advies van andere museumdirec ties en dat van de commissie voor het Ste delijk Museum was ingewonnen. Z. i. zal een museum met beperkte doelstelling minder bezoekers trekken dan b.v. het Stedelijk Museum, waar verleden jaat 15.000 personen kwamen. Als voorbeeld noemde hij een toch ver maard instituut als het Likeur Museum, dat het vorige jaar 600 bezoekers trok, tegen het imponerende aantal van het Ste delijk Museum. Hij verklaarde zich niet bereid, zijn stem aan het voorstel te ge ven, omdat de Korenbeurs, beschikbaar moet blijven voor kleine exposities. En kan het Stedelijk Museum wel zijn bezit aan het nieuwe afstaan?, vroeg hij zich af. De heer Weergang (PvdA) zei, zich als geheelonthouder in een moeilijke positie te bevinden. Hij zag wel het culturele be lang van een Gedistilleerdmuseum in en de waarde er van voor Schiedam, maar voelde er weinig voor dat er reclame voor sterke drank in zou worden gemaakt. Hij wenste wat dit laatste betreft, een posi tieve uitspraak. Zo'n museum is, vond hij, op zichzelf al een reclame voor sterke drank. In de beschrijving van de heer Kramers had 'hij bij de cijfers over de accijns gemist, wat de staat moet uitgeven, om de gevolgen van het drankmisbruik te bestrijden. Voorts wilde hij weten, of er iets gedaan zal worden voor degenen, die de Beurs zullen moeten ontruimen, zoals de tafeltennissers en cricketers. De heer Bosch (VVD) onderstreepte het betoog van de heer Hoek. Hij stelde zelfs voor, het voorstel aan te houden. Na deze spreker kwam de heer Collé (Comm.) aan het woord, die verklaarde, de culturele waarde van het museum wel te willen erkennen. Maar er zullen dode dingen in komen en hij stelde levende mensen hoger. Een korte vraag kwam nog van de heer Engelsman (PvdA): is het de bedoeling van B. en W., om de commissie een termijn te stellen, waarin ze met haar plan gereed moet komen. Ook inzake dit voorstel was het wethou der Van Bochove toebedeeld, de sprekers nader in te lichtèn. Hij cVed dit op zijn bekende, heldere wijze, eerst opmerkend, dat het college van B. en W. de voor- en nadelen van het plan degelijk overwogen heeft. Hij ging in verband hiermede de recente historie van de Korenbeurs na, die als gevolg van bepaalde factoren een ledige, kale hal heeft gekregen. Daarin zijn tal van voorstellingen niet mogelijk, mede door de dikke pilaren) Er werd dus Gisterenacht werd door een employé van een nachtveiligheidsdienst een En gelse zeeman aangehouden, die een grote zak met snoepgoed als stukken chocolade, drop, pepermunt etc. op eên fiets ver voerde. Hen werd aan de politie overge leverd. Deze vermoedde, dat de man een inbraak in consumptietenten te Hoek van Holland had gepleegd, zulks omdat hij een spoorkaartje Hamburg-Hoek van Holland in zijn zak had. Maar nu is ge bleken, dat er te Vlaardingen is ingebro ken in het clublokaal van de voetbalver eniging Fortüna. De man is daarom naar Vlaardingen op transport gesteld, waar men hem nader aan de tand zal voelen. Bij een zeug en 6 biggen, toebehorende aan de weduwe L. in de 's Gravenlandse- polder, is varkenspest geconstateerd. Indien de weersomstandigheden willen medewerken, zal er morgen weer aan do Damlaan gecricket worden. Voor onze stadgenoten staat dan namelijk de thuis wedstrijd tegen Quick uit Nijmegen op het programma. De Nijmegenaren zijn voor de Schie damse cricketliefhebbers volkomen vreem delingen, daar Quick practisch nooit met Hermes in dezelfde afdeling heeft ge speeld. Volgens de competitie-stand zou- Op de Singel is gistermiddag omstreeks half vijf de 71-jarige J. W„ wonende Simon Stevinstraat, toen hij plotseling da rijweg overstak, door een onbekend ge bleven wielrijder omver gereden. De oude man bekwam een heupfractuur en moest naar de Dr Noletstichting vervoerd wor den. De verkeerspolitie verzoekt de wiel rijder en zij, die van het ongeval getuige zijn geweest, zich bij haar te melden op het hoofdbureau aan de Lange Nieuw straat. Het Zwarte Com- heel weinig gebruik van gemaakt. De bloe mententoonsleUins: en de expositie van de B.B. waren hoofdmomenten. Tenslotte bracht het tafeltennis er"leven in, maar de betrokkenen is van het begin af aan den onze stadgenoten dit Quick-elital er Advertentie DAOBIAO VOOR SCHUOAM tl OHSTRiKtA 76ste Jaargang No. 22522. Da kantoren der Redactie en Adminl- stratia zijD gevestigd te Schiedam, Dam 18, teiefoon 68152. Gironummer 599943 Abonnementsprijs 8.25 per kwartaal t i.iS per uiuiu/ I 9.5u week Auvei'ietiUepi''J" up gewone kolombreedte tjt O"* mhuinelei loogte, gezonnen Mededelingen op (idactlunele B0 contract gelden lagere tarieven- weU" Kolom ui eed te 1 a.so peI inlliluiett' noogte eg de administratie ul oo de erteIlöe ad verTennn.Hn-.il,. vw Kri.muur zijn Kaïnpioenen (kleine advertentlëni tot s' woorden an cent fik woord meer cenl Maximum ar, woorden. Plaatsing uilsiullencl D(j vooruitbetaling Aüe advertentie-orders worden arae?lute" en geplaatst overeenkomstig de Héke'en voor üet Advertentlewezen. Reeds vóór de Amerikaanse burgeroor log, zo omstreeks 1860, was de grond in Kansas met bloed gedrenkt. Bandieten uit het Noorden en bandieten uit het Zui den plunderden de bevolking van deze Staat. Kansas was een slagveld en William Cantrell, een schoolmeester uit Lawrence, wachtte er op zijn kans. Zijn eerste stap is te trachten districtscommandant te wor den, waarbij hij alleen de concurrentie heeft te overwinnen van Bob Seton, een analphabeet en doodgewone cowboy uit Texas. Dat hem dat niet lukt stemt hem bitter. Hij voert daarop vele van zijn euvele plannen uit, maar hoewel Seton reeds aanwijzingen bezit in Cantrell's richting en hem zorgvuldig in het oog houdt, kan hij geen enkel bewijs vinden om zijn ver onderstelling te staven. Cantrell houdt van Mary McCloud, de dochter van een Zuidelijk aristocraat, die naar Kansas is verhuisd. Maar ook Bob Seton ontmoet Mary en hij verklaart haar onmiddellijk zijn liefde. Een kloof die tus sen Mary en Bob ontstaat, geeft Cantrell de gelegenheid zich in Mary's gunst te dringen. De eerste smaak van macht, stijgt Can trell naar het hoofd en hij wordt de leider van een bende guerilla s. De jonge Fletch McCloud, niet wetend met misdadigers te doen te hebben, sluit zich bij hen aan. Steeds hopen de aanwijzingen tegen Cantrell zich bij Seton op, maar nog altijd ontbreekt hem de mogelijkheid om in te grijpen, hoewel hij er steeds op uit is, de gladde vogel te vangen. Dit lukt hem echter niet. Daardoor haalt hij zich de spot op de hals van de gehele stad en hij neemt zijn ontslag. Daarna brengt hij Mary op haar verzoek naar de schuilplaats van Cantrell. In diens kamp aangekomen, wordt Seton gevangen genomen en Mary ziet Cantrell als vogel vrije. Fletch McCloud heeft intussen bemerkt, tussen welk soort mensen hij is terecht gekomen en helpt hen weer ontsnappen. Dit lukt en Cantrell is woedend. Hij doet een hevige aanval op Lawrence. Niemand had ooiit verwacht, dat Cantrell juist die stad, die hem zo vaak gastvrijheid had verleend, had uitgekozen voor de bloedig ste slachting van zijn misdadige carrière. Seton weet echter de mannen van Law rence om zich heen te verzamelen en slaat de aanval af. In de grote slag om Law rence komt hij tegenover Cantrell te staan en doodt hem, waarna Mary en Bob een nieuw leven beginnentezamen! Voor personen boven de 14 jaar. Het is uiteraard een tikkeltje onwaar schijnlijk, dit filmverhaal. Drie knappe meisjes van huwbare leeftijd, die nog nooit een blanke jongeman gezien heb ben! Maar daarom is het niet minder geestig. De avances van de mariniers worden juist zóveel aangedikt, dat hun flirt van een bijzonder onschuldig soort is en het is geestig om te zien hoe de meisjes op de toenaderingspogingen der Amerikanen reageren. De onstuimge zestien-jarige Glo ria raakt uit haar evenwicht door een linkse jonge marinier die haar ,MWe- gum" geeft, de oudere Violet flirt met alle officieren, doch blijft steeds op een afstand en de stille, ernstige Hester raakt dodelijk verliefd op luitenant Gilmartin. Zij is de enige, die werkelijk door een Als een vader met z'n drie knappe doch-van Cupido's pijlen dt en a's ters vreedzaam op een klein eiland in de het detachement plotsel "g st vertrek- Stille Zuidzee leeft en er komt plotseling ken, blijft ze op haar luitenant wachten, een invasie van vijftienhonderd Ameri-j En natuurlijk komt hij terug, per vliegboot kaanse mariniers, is het geen wonder, dat nog wel! En samen leven zij op hun eiland i - .- 1 i-A r.* ««liitrlrie I hij zich ongerust gaat maken. En de „moei lijkheden" blijven dan ook niet uit. Amor moet op het anders zo stille eiland plotse ling overuren gaan maken! nog lang en gelukkig Onschuldige en geestige ontspanning voor ieder, die de achttienjarige leeftijd heeft bereikt. duidelijk gemaakt, dat deze grote, dure ruimte uiteindelijk voor een andere be stemming bedoeld was. In het voorjaar kwam de commissie voor het Gedistil leerdmuseum. Het gemeentebestuur was niet enthousiast, maar het meende de op timistische heren, die er van overtuigd zijn, de twee ton bijeen te kunnen bren gen, die op zijn minst nodig zijn, zelfs al wordt de hal gratis beschikbaar gesteld, een kans te moeten geven. Ze vinden de kelders van het Stedelijk Museum niet ge schikt en geven het nieuwe museum al leen een kans, vooral wat de medewerking van de industrie buiten Schiedam betreft, indien het in een representatief gebouw komt, zoals de Korenbeurs, die nauw met de geschiedenis van het bedrijf verbonden is, nademaal de branders er het graan verhandelden. Het college van B. en W. heeft geen oordeel over de mogelijkheid, acht adviezen van directeuren van kunst musea inzake dit speciale museum waar deloos en vindt, dat men hier niet klein moet zijn. De commissie zal binnen een redelijke termijn het stichtingskapitaal bijeen moeten brengen en de hele exploi tatie van de hal, verlichting, verwarming, schoonhouden etc. voor haar rekening moeten nemen. De burgemeester heeft als voorzitter van de commissie voor het Ste delijk Museum dit tot het uiterste als zetel van het Gedistilleerdmuseum verdedigd, maar de commissie heeft het categorisch van de hand gewezen. Het zal intussen nog wel twee jaar duren, vooraleer de Koren beurs door de sportmensen ontruimd zal moeten worden. In dit verband voorzag de heer Van Bochove het stichten van een bescheiden sporthal voor indoorsporten. In zijn pleidooi voor de kans, welke aan de commissie en.... aan Schiedam gege ven moet worden merkte mr Van Bochove nog op, dat de gemeente van een zware financiële last bevrijd zei worden. Zijn partijgenoot, de heer Weergang, vond het een ongelukkige gedachtengang, om de financiën hier in het geding te brengen. Hij herhaalde deze opmerking zelfs na drukkelijk, vond echter geen bijval, ook niet bij zijn fractiegenoten. Het voorstel werd tenslotte, nadat de heer Bosch het zijne, om het aan te houden, met 15 tegen 13 stemmen verworpen had gezien, met dezelfde stemmenverhouding aangenomen. De heer Reijnart (KVP) vroeg bij de be handeling van het voorstel over de kin dertoeslag een soepeler toepassing, waar tegenover wethouder Van Bochove vast stelde, dat deze materie centraal geregeld is en Schiedam geen uitzonderingspositie kan gaan innemen, hetgeen de heer nart beaamde, nadat hij vernomen b*™" dat er een overgangstermijn is die »e" paalde moeilijkheden overbrugt. gemakkelijk onder moeten kunnen houden, maar geen spel is zo ongewis als cricket. In de beide veteranen Burki en Fiege be schikken de Nijmeegse cricketers nog steeds over een goede aanval, waarop het steeds moeilijk is runs te maken. Ook jon gere spelers doen de laatste tijd van zich horen, zodat men een alleszjns aantrekke lijke wedstrijd tegemoet mag zien. Her mes beschikt weer over haar openingsbats- man Bailey en ook J. van Noortwijk zal zijn plaats achter de palen weer innemen. De wedstrijd begint om II uur. Hermes-DVS 2 gaat naar Bilthoven, waar de strijd tegen SCHC zal worden aangebonden. Het derde elftal, hard op weg naar het kampioenschap van de derde klasse C, gaat in Breda een moeilijke wed strijd tegen BCC tegemoet. Passage Theater Wie van de heren? (18 j.). Monopole Theater: mando. (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Tot 31 Juli óók Van Goghtentoon- stelling. R.K Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek. Geopend iedere middag van 24 uur, behalve Maandag en Iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6.30—8 uur; Vrijdagavond van 78 uur uitlenen van boeken. Kethel R.K. Ver Geb. Uitreiking elke Zondag na de Hoogmis. De medische Zondagsdienst zal worden waargenomen door dr De Ridder, Stad houderslaan 46, telef. 67590; dr Klomp, Juliana van Stolberghstraat 3, tel. 69952; dr De Maeyer, Burg. Knappertlaan. 30; Apotheek Backer, St. Liduinastraat DoS. Deze diehst duurt vanaf Zaterdag l uur tot Zondagavond 12 uur. TONEEL EN MUZIEK Zondag 1 Augustus Schouwburg. 2 en 8 uur: „De kat en do strafschop" (Gezelschap J. van Bijlevelt) Lantaren. 8.15 uur: ,,De dienstknecht in het huis" (Rotterd. Comedie). Maandag 2 Augustus Schouwburg: Zie Zondag. BIOSCOPEN Programma's van 30 Juli t/m 5 Augustus Aren?Citv Lights (a. 1,); Capitol: De rode «peer (14 jaar) Centraal: Maske in biau (18 Vu Cineac* De gevangene van Zenda (14 j.): Colosseum: Gekke tounsten (a. 1.); Harmonie: 7pt 'm op, George (a.l.) Lutusca Annie get vour gun (a. 1.); Luxor: Wij zoeken million- hairs (8. 1.); Passage (Schiedam): Wie van de heren? <18 3-)' Prinses: Zet je zorgen opzij (14 J Rex: Turf in je ransel (a. 1.); 't Ven ster: Een dag om nooit te vergeten (a. 1.); Victoria: De mijnen van koning Salomo (a. 1.). wmmmwm •De uitslag van de loterij Lourdes-bede- vaart van de K. A. V. Vrouwenbewe ging afdeling Stad is: serie E no. 7247, 6022, 2465; serie F no. 6948, 2521, 7132, se- 0519; serie H no. d. Voort, Galilei- v r .ff V Leo Genu lieoft heel wat te stellen met zijn drie woelige dochters in de film „Wie van de heren?" (l'assage) rie G; no. 3361, 7612, 7460 6123 1438. Aanmelden: mevr. v straat 87B. Op Dinsdag 3 Augustus des namiddags van 2 tot 3 uur bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken in het gebouw van de G.G. en G. D. ruinlaan 80. Trouwboekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen medebrengen. GEBOREN: Johanna d v. F. C. C. van der Zee en J. de Wolff; Henry H., z. v. E. ,T. van Duuren en G. Snoeij; Nicolaas, z. v. T. Oosterom en A. van Nood; Hans N.. z. J C. Th. Meulendijk en G. J. C. Manikus; Jacobus M. C., z. v. H. Steenbergen en A M. v. d. Pol. OVERLEDEN: L. C. Roodenburg 51 j., A. Spruit 72 j. Horizontaal: 1 geboorteland, 8 slordig mens, 16 wereld, 17 muzieknoot, 19 voor zetsel, 20 dorp in Drente, 21 getal, 22 eet gerei, '24 beest, 25 dorp in Gelderland, 26 grutten, 27 alleen, 2S tijdperk, 30 relikwie, 32 paardensportartikel, 35 god van de liefde, 37 bekende Nederlandse fabriek, 39 teleurstelling, 40 lustoord, 43 kruipende dieren, 45 havenplaats in Noord-Afrika, 47 in 'opgerichte houding zijn, 50 grond gebied, 52 lichtbron, 54 plaats in Noord- Holland, 55 weelde, 56 schoeisel, 57 meet lat, 58 schaap, 59 rede, 60 dunne stof, 61 mannelijk dier, 63 deel van Celebes, 65 verharde huid, 67 ogenblik, 69 met tegen zin, 72 zielig, 73 waardepapier, 75 kolen wagen, 78 schaakterm, 80 gevierde actrice, 82 vrouwelijk dier, 84 harenverlies, 85 nobel, 87 rechterlijke uitspraak, 88 jon gensnaam, 89 grondstof, 91 lidwoord, 92 voorzetsel, 93 liefde, 94 harmonica, 95 over het bezit van iets strijden. Verticaal: 1 familielid, 2 gewennen, 3 dorp in Gelderland, 4 dorp in Gelderland, 5 muzieknoot, 6 zoon van Venus, 7 niemen dal, 9 raadsheer in het schaakspel, 10 on gesloten, 11 lidwoord, 12 belofte, 13 dun vel, 14 rivier in Duitsland, 15 engel, 18 altijd, 22 voetstuk van een zuil, 23 gezang. 26 dorp in Gelderland, 28 kiezelzandsteen, 31 allemaal, 33 naschrift, 34 gave, 36 elec- triciteit ontnemen, 38 berg genoemd in de bijbel, 40 proef, 41 auto, 42 vuilnishoop, 43 borgtocht op een wissel, 44 vlek, 46 ons aller vader, 48 voertuig, 49 soort licht, 51 onbereid, 53 afbeelding van de H. Maagd, 59 voorspellen, 61 brandvrij ver trek, 62 uitstekend beeldwerk, 64 begrip, 66 belofte, 68 soort onderwijs, 70 dorp in Noord-Brabant, 71 grove tarwe, 72 stad, 73 glans verliezen, 74 volk, 76 inwoner van een Nederlandse provincie, 77 ceremoniën, 79 bloedvat, 81 heilige boeken van de Hin does, 83 oude maat, 86 rivier in Zuid- Holland, 88 herhalen, 90 eerwaarde vader, 93 muzieknoot. Oplossingen kunnen ingezonden worden tot Donderdagmiddag. Over de puzzle- tubriek kan geen correspondentie worden gevoerd. De oplossing van de blokfiguurpuzzle van verleden week: Horizontaal: 1 brood, 3 klink, 5 haver, 7 sepia, 9 klaar, 10 piano, 12 rabat, 13 drama, 15 kelim, 17 ontwerpen, 18 smaad, 20 Sneek, 22 gnoom, 24 pampa, 25 fagot, 27 mulat, 28 Wamel, 29 animo, 30 lotus. Verticaal: 1 blank, 2 Dover, 3 koper, 4 kruit, 5 haard, 6 rupia, 7 snoek, 8 album, 11 Amsterdam, 14 aroma, 16 Linge, 18 sloom, 19 depot, 20 snauw, 21 kegel, 22 gamma, 23 molto, 25 femel, 26 Tunis. Deze week was de gelukkige: J. v. d. Velden. Lijsterbeslaan 10, Kethel. Een postwissel wordt toegestuurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2