Hevige brand bij Van Gelder's papierfabrieken te Velsen Mendès-Fr Op een na grootste machine verwoest veron Tragische afloop van tentoonstellingsbezoek MAANDAG 2 AUGUSTUS 1954 PAGINA 3 Dak stortte in GOOI TREKT MINISTERS SLACHTPAARDEN DRIE DAGEN ZONDER ETEN OF DRINKEN ZUSTERS URSULINEN VAN BERGEN ARSENICUMPILLEN TERECHT KAJOTTERS BOUWEN MARIA-KAPEL verbrande machine, de P.M.-14, had van het viertal op een na de grootste capaciteit. Na verloop van tijd stortte het dak van de machinehal voor een groot gedeelte in, de rest werd door de brandweer met haken neergehaald. Ook de twee andere in de hal staande machines hebben hier door en door het bluswater schade opge lopen. Tegen half twee was het vuur ge- localiseerd en kon met de nablussing wor den begonnen. Door de hevige rookontwikkeling ver loren twee leden van de Velsense brand weer het bewustzijn; zij werden in de verbandkamer van de fabriek weer bij gebracht. Een van hen was de heer M. v. d. Heuvel, opperbrandmeester van de vrijwillige brandweer te Velsen en tevens ingeschakeld bij de bedrijfsbrandweer van Van Gelder. Hij was als brandwacht bij de machine aanwezig, toen de brand uit brak en raakte bij zijn onmiddellijke bluspogingen door de rook verstikt. De tweede brandweerman heeft een gebroken arm opgelopen. Tengevolge van het verloren gaan van papiermachine 14 bedraagt de terugslag op de totale productie 12 pet. De bedrijfs directie van de fa Van Gelder denkt deze terugval echter te kunnen egaliseren, om dat een deel van het personeel van de tweede papierfabriek van de firma te Renkum in de vacantie gedeeltelijk zal doorwerken. De burgemeester van Velsen, mr M. M. Kwint en twee directieleden van Van Gelder waren op het terrein van de brand aanwezig. De Velserpont heeft bij het ver voer van de brandweerwagens uit Velsen- Zuid en Haarlem de laatste behoefde geen dienst meer te doen op vlotte wijze geholpen. Voor de talrijke vacantie- gangers, die aan de Zuidzijde van het kanaal wachtten om te worden overgezet, veroorzaakte de brand echter een grote vertraging. Zondagmiddag heeft een hevige brand gewoed in de papierfabrieken der N.V. Van Gelder en Zn te Velsen, op de Noordelijke oever van het Noordzeekanaal. Tengevolge van deze brand werd een grote krantenpapicrmachine met een capa citeit van 2,/j ton papier per uur geheel verwoest. De schade bedraagt volgens de eerste voorlopige schattingen veie hon derdduizenden guldens. Door het verloren gaan van de machine is 12 pet van de productie uitgevallen. De brand ontstond, terwijl men bezig was de machine, waaraan een defect was ontstaan, te lassen om haar weer bedrijfs klaar te maken. Een vonk viel in het olie- bad van de machine en in minder dan geen tijd stond het apparaat in lichter laaie. Het vuur greep razend snel om zich heen. De bedrijfsbrandweer was er niet tegen opgewassen en de brandweren van Velsen en Beverwijk snelden te hulp. Later kwamen ook de bedrijfsbranweer van de Hoogovens en de Haarlemse brand weer nog ter assistentie. De papiermachine stond opgesteld in het oude fabriekscomplex en dit complex was voor de brandweer zeer moeilijk te be reiken. Bovendien viel een pomp op het terrein uit. Men loste de moeilijkheden echter spoedig op door slangen te leggen over de daken van belendende fabrieks hallen. Daarna werd het vuur bestreden met 20 stralen, tien van de grond af en tien over de daken heen. Bovendien had men toen een overvloed van bluswater uit het Noordzeekanaal. De brand ontstond tegen elf uur in de morgen. De enorme rookontwikkeling was wijd en zijd in de omtrek zichtbaar. In de hal, waar de brandende machine stond op gesteld, stonden ook twee der drie andere grote papiermachines van het bedrijf. De Bij het sluiten van de middenstands tentoonstelling, die momenteel te Vinke- veen wordt gehouden, ontstond Zaterdag avond een woordenwisseling tussen een wachtmeester der Rijkspolitie en de 23- jarige v. d. V. uit Vinkeveen. Tijdens deze woordenwisseling pakte de wachtmeester de jongeman, die op het tentoonstellings terrein wat bleef treuzelen, bij de kraag en duwde hem voor zich uit naar de weg. V. d. V. kwam daarbij te vallen en kreeg bij het opstaan een klap met de gummi stok van de wachtmeester. Na een protest bij het bestuur van de tentoonstelling is de jongeman naar huis gegaan, doch Zon dagmorgen om 5 uur is hij overleden. De tentoonstelling wordt gehouden door de stichting Viveto, opgericht door winke liers en neringdoenden uit de zogenaamde Ronde Venen. De leiding van de tentoon stelling verzocht om vijf minuten voor elf per geluidsinstallatie het publiek het ter rein te willen verlaten. Enkele bezoekers, waarbij een groepje jongelui, gingen eerst nog even naar een der ^Tands om een worstje te consumeren en vervolgens naar een versnaperingstent vlak bij de ingang. De wachtmeester, H. genaamd sommeerde daarop de jongelui de tent te verlaten, waarop de woordenwisseling ontstond. Nadat v. d. V. door de politieman van het terrein was afgezet, protesteerde deze buiten bij het bestuur der tentoonstelling. Men gaf hem de raad rustig naar huis te gaan en het voorgevallene Maandag te be spreken. Na nog wat nagepraat te heb ben met zijn vrienden, ging v. d. V. tus sen 1 uur en half twee per fiets naar huis, waar hij in de morgenuren overleed. Over de eigenlijke doodsoorzaak zijn nog geen mededelingen gedaan in afwachting van de sectie. De klap met de gummistok kan volgens de politieman, die door de burge meester van Vinkeveen werd ondervraagd, niet hard zijn aangekomen, daar hij met de linkerhand werd gegeven. De wereldfederatie tot bescherming van dieren heeft bij de minister van justitie van Denemarken een schriftelijke klacht ingediend over het vervoer van slacht- paarden uit Denemarken via Nederland naar België. De wereldfederatie heeft er in haar schrijven op gewezen, dat deze dieren tij dens dit vervoer gedurende drie dagen eten noch drinken krijgen en vaak in Oldenzaal moeten worden afgemaakt. In de kapittelvergadering, welke ge presideerd werd door mgr J. P. Huibers, is tot algemeen overste van de Zusters Ursulinen van Bergen herkozen. Moeder Gabriel. Tot raadszusters werden verko zen zr Dilecta, zr Agnes, zr Dolorosa en zr Apollonaria. Van onze correspondent) Het pakje arsenicumpillen, dat per bode van Groningen naar Assen moest worden gebracht en dat bij aankomst verdwenen was. is terecht. Zaterdagmorgen bleek nl dat het levensgevaarlijke pakje niet is zoekgeraakt onderweg, zoals aanvanke lijk gevreesd werd, doch dat de bode het juist heel goed had verzorgd. Te goed. Hij had het pakje nl. opgeborgen in een speciaal kistje, dat zo weinig wordt ge bruikt, dat hij het bij het zoeken helemaal vergeten had. De Achterhoekse Kajotters, met name die van het district Terborg, overwegen de mogelijkheid om op korte termijn te komen tot oprichting jan een Maria kapel. welke met eigen krachten en eig-.n middelen zal worden gebouwd. Het is ie bedoeling van de KAJ-leiding in het is- trict Terborg dit bedehuis t« bouwen tussen of in de onmiddellijke nabijhe d van enkele fabrieken om daardoor de b 0- vende bescherming van Maria over de fabrieksjeugd af te smeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3