TOUR DE FRANCE De man die zijn triomf waard bleek Nederlandse equipe keek te lang naar de gele trui Eindklassement Tour de France '54 Suykerbuyk Generaal De Gaulle viel en gaf op vond het te lang duren.... Onaangename verrassing in voorlaatste etappe Bijna bezorgde Faanhof ons nog een etappe-overwinning Laatste etappe tam als altijd iSTELLA Nederland 4e in de ploegen-eindstand; Nolten (14e) onze beste man MAANDAG 2 AUGUSTUS 1934 PAGINA 4 Door MARTIN W. DUYZINGS PARIJS, Zondagavond In de donderbui-der-ovaties, waarmee vijftigduizend Parijzenaars en naar ruwe schatting meer dan tweeduizend Nederlandse supporters vanmiddag, later dan men verwacht had, het einde van de Tour de France 1954 vierden, verloor Neder land bij het scheiden van de markt een kans-uit-duizenden! Vijf moedigen de Belg Debruyne, de Franse regionalen Varnajo en Bobet, de Luxemburger Kemp en Henk Faanhof, onze snelste sprinter hadden langs een haag van vele honderdduizenden, die tussen Sèvres en het Pare des Princes, de geteisterde Tour-karavaan nog eenmaal toejuichten alsof ze ons daarnet voor de derde w ereldoorlog had behoed, eindelijk een kostbare minuut voorsprong bevoch ten op een peloton, dat ditmaal Louison Bobet zijn allerlaatste illusie in deze Tour, een wérkelijke triomfantelijke entree in het Pare des Princes, niet gunde. In gezel schap van Mahé had Bobet honderd meter voorsprong genomen in Epinay, nauwe lijks dertig kilometer voor de finish, doch de man, die drie dagen geleden nog in de tijdrit tussen Epinal en Nancy in staat was om heel deze karavaan in een strijd van man tegen man te verpletteren, was blijven hangen op honderd meter. Hij deed er, wat hij ook probeerde geen decimeter meer bij en het peloton, dat in een korte doch felle jacht onder meer Jan Nolten, volkomen aan het eind van zijn krachten nu, verloor, had geen moeite gehad om Bobet's eerste.... en laatste open lijke grote attaque in deze Tour meteen te vergruizelen. Van dat ogenblik af wist ook Jacques Goddet: de vijftigduizend goed gelovigen, die naar het Pare des Princes getrokken waren, teneinde Louison Bobet in alle glorie nog eenmaal te bezichtigen, zouden teleur gesteld worden. Het peloton liet in deze laatste etappe, zoals zo dikwijls in het ver leden, het initiatief aan de outsiders en onder deze outsiders had Ne derland dan nog eenmaal in oude stijl zowaar een mannetje. Men re kende op Faanhof in het Nederlandse kamp. Hij is stukken sneller geworden sedert hij voor het laatst in deze Tour te bezichtigen viel en hij had ginds in Bordeaux al bewezen, dat hij zijn zenuwen tegenwoor dig koel te houden weet, ook in een vinnige eindsprint. Doch helaas: ook in deze allerlaatste etappe bleef ons een teleurstelling niet be spaard. Drie-kwart ronde voor de finish van de Tour 1954 gokten zelfs de Franse experts nog op de vierde Nederlandse etappe-overwinning. Toen vloerden zowel Varnajo als Debruyne dwars door het gras van het middenveld rijdend, met veronachtzaming van alle geschreven en ongeschreven wielerbaanwetten de snellere Amsterdammer tóch nog in een vlammende eindsprint. Voor een der laatste rebellen in deze karavaan een laatste overwinning voor Nederland nog eenmaal een ereplaats. Zó eindigde deze Tour in een orkaan van applaus voor Louison Bobet, de man die ginds in Briancon zijn tweede Tour-zege veroverde, vergat Parijs zowel de rebellen als de Nederlandse equipe en niemand in deze karavaan had tijdens deze tamme Tour-apotheose, tijdens dewelke men inderdaad slechts om de prestaties van één man waarachtig jube len kon, wat anders verwacht Faanhof demarreert Bloemen, camera's, chan- sonnières.... (Telegrafisch overgebrachte foto). Dit was onze fout Simpele oorzaak m De groene trui lug£ rKrb)erntzwitsTe2n^ ?m det TROYES, Zaterdagavond. De generaal bleef thuishij gelooft niet meer aan sprookjes! De karavaan trok pal nu naar het Westen. De wind stond West en de hemel boven de Vogezen en de Marne was één volop dreigende regen hui; en zij, die ook de allerlaatste marteling van de Tour-1954, de tijd rit van Vrijdag, min of meer hadden overleefd, liepen vanmorgen op de zo schilderachtige Place Stanislas van Nancy rond met kippenvel, asgrauwe gezichten en het vriendelijke voornemen om van deze voor laatste etappe een bijzonder taaie geschiedenis te maken. Jacques Goddet voelde dat blijkbaar aankomen. Hij zond ons genade loos een half uur te vroeg van start, doch 135 kilometer verderop, in Colombeylès-Deux-Eglises, waar generaal De Gaulle nu zijn dagen slijt, waren we niettemin al drie kwartier op het tijdschema achter cn dat kon de generaal blijkbaar niet verdragen. Men had hem langs dc route verwacht. Men had de fotografen, die heel deze lange dag het met één enkel plaatje hadden moeten doen de ongelukkige val partij van Jos Suykerbuyk vooruit gestuurd naar Colombey-lès- Deux'Eglises teneinde Dc Gaulle te fotograferen, terwijl hij met tranen en diepe ontroering in de ogen naar de gele trui van Louison Bobet stond te kijken. Doch de fotografen renden maar heen en weer tussen de „Deux Eglises" van Colombey zonder de generaal te kun nen vinden. Hij liet het afweten tot diepe teleurstelling van allen, die in de kara vaan 's krijgmans politieke denkbeelden delen: hij had gelijk boven dien, de generaal. Dc optocht, die van Nancy naar Troyes trok, traag cn lusteloos en zonder dadendrang, had niets van een aanloop tot de „Marche Triomphale", die ons Zondag tenslotte in het Pare des Prin ces moet afleveren. En dat er, tien kilometer voor Troyes, tenslotte zowaar nog een jacht ontstond, waarvan de snelle Belg Debruyne han dig en dankbaar gebruik maakte om zonder moeite met zijn derde etappe-zege aan de haal te gaan zal, mét de rest van Frankrijk óók de generaal wel volkomen onberoerd hebben gelaten. De karavaan leek dood Einde van Suykerbuyk Warboel Parijs bejubelde Frankrijk's favoriet: Louison Bobet De laatste etappe was tam en toonloos geweest, zoals in een Tour de Franse te genwoordig alle laatste etappes waarach tig niet waard zijn er vele kolommen krantendruk aan te wijden. Onder een dreigende, grauwe hemel had men. even voor het middaguur, de karavaan ginds in Troyes nog eenmaal van start gestuurd en in het peloton had men vele, vele kilo meters lang zich zelf zo zorgvuldig ge spaard, dat we opnieuw, zoals gebruikelijk een bedenkelijk stuk achter raakten op het tijdschema. Toen, in Nangis, nauwelijks vijftig kilo meter voor de finish, had men in deze Tour nog eenmaal een kort doch hewg offensief van de laatsten-der-rebellen kunnen bezichtigen. Gilles, de regionaal, die in de eerste etappes méér demarrages op zijn naam schreef dan wie ook in deze karavaan, was daar in Nangis nog eens aan de haal gegaan en hoewel de Franse nationalen en de Zwitsers hem respectie velijk Teisseire en Pianezzi meegaven ter bewaking, had hij het tot bijna twee mi nuten voorsprong gebracht op een peloton dat rustig zat te wachten op het moment waarop Gilles voorgoed zou overlijden. Het peloton kreeg gelijk. Gilles reed zichzelf aan flarden, doch het sein voor de rebellen was niettemin gegeven. En nadat Louison Bobet in opvallende samen, werking met zijn vriend Mahé, die overi gens in de verste verte niet tot de. natio nale Franse troepen behoort, zijn honderd meters voorsprong veroverd en daarna weer verloren had, ging opnieuw een der voormalige rebellen aan de haal. Zijn naam was Vivier en het is mogelijk dat ge na afloop van deze Tour nimmer meer van hem verneemt. Doch zijn de marrage in Longjumeau, 24 kilometer voor de finish, was van een bijzonder stevig gehalte en wellicht zou hij het geweest zijn, die later hier in het Pare des Princes als vertegenwoordiger der voormalige re bellen zegevierend zou zijn ondergegaan te midden der jubelende menigte, als hij met dertig seconden voorsprong niet een bandje lek gereden had. Toen nog eenmaal ging dan het buitenland in het initiatief. Terwijl Jan Nolten het peloton moest laten gaan, omdat hij zelfs dit tempo eenvoudig niet FAANHOF Een laatste poging meer draaien kon demarreerde Henk Faanhof, die twee jaar geleden in de zelfde laatste etap pe heel dicht bij een overwinning is geweest en die zich heilig voorgenomen ha<j om dat avon tuur ditmaal nog eens dunnetjes over te doen. Er bleek in onze Benelux-be trekkin gen nog altijd niets veranderd Henk Faanhof had nog geen honderd meter of Sylveer Maes stuurde de Amsterdammer zijn beste sprinter, Debruyne, achterna en net toen we uitgerekend hadden, dat Faanhof deze Belg, als het er op aankomt, wel met ruim een halve lengte hebben kan. ont snapten er nóg drie rebellen uit het pelo ton (Varnajo, Bobet en de Luxemburger Kemp) en juist toen we vervolgens ont dekten, dat Faanhof in staat was om drie, vier demarrages van achtereenvol gens Varnajo, Bobet en wéér Varnajo uit te roeien en toen zelfs de buitenlandse experts er op rekenden, dat we tóch nog deze Tour met een etappe-zege zouden gaan besluiten, maakte Faanhof in zijn laatste ronde in het Pare des Princes dan een fout, die hem de zege kostte. Bobet demarreerde nog eenmaal vlak voor het binnenrijden van het Pare des Princes, doch Faanhof ving onmiddellijk ook deze demarrage op en als hij vervol gens tot in de laatste bocht maar rustig aan de wielen zijner tegenstanders was gebleven, zou hij geen moeite hebben gehad om zijn tweede overwinning in deze Tour te vieren. Zijn fout was dat hij niet wachtte tot de laatste bocht Hij spurtte in het voorlaatste rechte eind al naar de kop, zoog daardoor niet alleen Varnajo. maar ook Debruyne mee en dat hield de Amsterdammer niet. Bij het uitgaan van de laatste bocht gingen Varnajo en Debruyne (dwars door het gras van het middenveld, zoals gezegd) hem voorbij en zo troostten we ons dan ook hier in het Pare des Princes met een ereplaats (precies als twee jaar geleden): en met deze ereplaats bewezen we in ieder geval, dat we deze Tour, ondanks alles, beter dan veel van onze concur renten hebben overleefd De Tour-1954 is voorbij De fotografen drommen nog eenmaal rond de triomfators en hun slachtoffers. De chansonnières, die heel deze Tour hun make-up aan de grote artisten in dit circus hebben afgeveegd, poseren mét Bobet en Ferdinand Kübler nog eenmaal voor de televisie-camera's en zélfs Jacques Goddet ziet er uit alsof de laatste, toon loze etappes van deze Tour hem nogal zwaar op de maag gelegen hebben. De Tour is voorbij De radioreporters spuiten een laatste spraakwaterval in de microfoons, welke men voorbij de finishlijn heeft opgesteld en de journalisten graaien voor het laatst in de al lang uitgeputte voorraad hunner adjectieven in een poging om de Tour Anno 1954 nu aan de eindstreep te ont leden. Mot tien man ping Nederland uit Amsterdam van start. Met vijf man keerde Pellenaars te Parijs terug. Het restant van onze ploeg aan de finish: v.l.n.r. Hein van Breenen, Henk Faanhof, Kees Pellenaars met zijn zoontje, Wim van Est, Gerrit Voorting en Jan Nolten. Een merkwaardige Tour men heeft TJ dat in de loop dezer achter ons liggende weken meer dan eens gemeld. Een Tour de France, die gedurende de eerste veer tien etappes profiteerde van de afwezig heid ener Italiaanse squadra en die van de weeromstuit ontaardde in een adem benemend slagveld, waarop de rebellen kwistig rondsmeten met hun krachten Jacques Goddet kreeg wat hij hebben wilde: de start van deze Tour was beter, boeiender dan die van alle andere, doch we waren nog niet in Bordeaux, of de nuchtere lieden in deze, niet bepaald van koele nuchterheid overlopende karavaan konden al op hun vingers natellen, dat er op dit slagveld méér slachtoffers zouden vallen dan monsieur Goddet wel lief was En zo is het dan gegaan 1 Het eerste slachtoffer heette Hugo Ko- blet. Men noemde hem het slachtoffer van een valpartij en inderdaad: hij had tussen Bordeaux en Bayonne op minder vrien delijke wijze boven op zijn hoofd gestaan, doch hij verdween niet uit deze Tour ai- léén maar om zijn blessures. Hij verdween omdat hij intussen ontdekt had dat hij, een dagen durend Zwitsers offensief ten spijt, deze Tour alleen nog maar verliezen kon. Hij gjng naar huis en dat vereenvoudig de, helaas, deze Tour. Het bleek bovendien een streep door de rekening van de Ne derlandse equipe. Wij behoorden, zoals verleden jaar, op nieuw tot de rebellen in deze Tour en wij bleken de gevaarlijkste van heel het ge zelschap. Doch rebellen gedijen uitsluitend te midden van tijden van verwarring. Verleden jaar waren wij, handig en moe dig en tot verbazing van vriend en vijand dwars tussen de Italiaans-Frans-Zwitserse vijandelijkheden gehold. Dit jaar, terwijl iedereen reeds voor de kracht van de Nederlandse equipe gewaarschuwd was, hadden wij aan de Zwitserse en Franse krijgsbedrijven royaal genoeg om onmid dellijk met de gele trui aan de haal te gaan en om ons op het allerhoogste niveau te handhaven tot in het hart van de Pyre neeën. Toen verdween Koblet en nadat Louison Bobet, die deze Tour onderhand wel kent, al gauw ontdekt had, dat Küb ler, Schaer en Clerici, zijn Zwitserse te genstanders, zich te midden van het eerste zo ongemeen boeiende Zwitserse offensief, zó volmaakt hadden uitgeput, dat ze toen al, in de Pyreneeën, diep in hun binnenste om het staken der vijandelijkheden brul den, had hij het minder moeilijk de Ne derlanders en hun koene daden verder te controleren. We maakten op dat moment een fout, het zy nu toegegeven. Op het ogenblik, dat Hugo Koblet uit viel cn men op zijn vingers kon narekenen i lat Bobet nog te bedreigen; men vreesde de Limburger in het Franse kamp en nie mand minder dan Antoine Magne, twee maal winnaar van deze Tour, beweerde tijdens de rustdag in Lyon nog hardnek kig, dat Nolten's kansen.... op de eerste' plaats niet te verwaarlozen waren. Mag ne gokte daarbij kennelijk op een in zinking van Bobet en van die inzinking is, achteraf bf i, niets gekomen. Bo vendien: zei een Nolten-in-topvorm zou het latei in de tijdrit van Epinal naar Nancy wel hebben afgelegd tegen Louison Bobet, die daar in een moorden de race eindelijk en voor het eerst in deze Tour het niveau der voormalige campionissimi benaderde. LOUISON BOBET, de grote Tour-overwinnaar rechtswordt door zijl gevaarlijkste concurrent Ferdi Kübler na het vallen van het doek over de laatste scène van de Tour de France 1954 op de baan van het Pare des Princes te Parijs hartelijk gefeliciteerd. (Telegrafisch overgebrachte foto). dat Bobet, bij gebrek aan tegenstanders, opnieuw met deze Tour aan de haal zou gaan, hadden wij er, achteraf bezien, ver standiger aan gedaan onze belangstelling voor het algemeen klassement te begraven cn ons voor de rest van deze Tour uitslui tend bezig te houden met het vergareu van etappe-overwinningen. Wij zouden op dat terrein, vooral gedurende de nu achter ons liggende week, wel enige kan sen hebben gehad. Doch we boorden ons vast in het algemeen klassement. We gin gen, desgewenst, zo nu en dan ook óver onze krachten om onze pas veroverde po sities in dat algemeen klassement vast te houden en dat betaalden we later. We betaalden het zwaar, doch ge dient bij dit alles niet te vergeten, dat de enige man, die we in tegenstelling tot Wout Wagtmans en Wim van Est, tot de Alpen in reserve hielden, Jan Nolten, juist vóór de Alpen hinder begon te onder vinden van een geblesseerde knie Er zal straks, als onze ploeg 'n het vaderland te" ruggekeerd is, over die knie va.i Jan Nolten nog wel nagekaart worden. Het staal vast, dat één on zer 2 soigncurs Nolten's knie niet behandeld heeft met de zorg, wcï- ke onze laatste favoriet verdien de en dat kwam ons duur te staan. Jan Nolten was beter wellicht dan Kübler en Schaer in staat geweest om in de Alpen Louison NOLTEN Jammer toch, dat knietje Zo werd het dan ditmaal geen triomf voor de ploeg van Kees Pellenaars. En er lopen er nu rond in de Nederlandse wielersport-wereld, die voor dit alles een verklaring zoeken en we zijn er stellig niet ver naast als we vermoeden dat men een zekere wrijving tussen Pel lenaars (die bijvoorbeeld weigeren zaï onze ploeg voor de wereldkampioen schappen aan te voeren als de K.N. W.U. niet tegemoet komt aan een aan tal, nauwelijks vervulbare voorwaar den) en de Kon. Ned. Wielren Unie als oorzaak van onze „nederlaag" naar voren wil schuiven. Doch de oorzaak is simpel, zó simpel, dat men er niet naar behoeft te zoeken: wij leveren in een Tour, waarin het toe gaat zoals in de onderhavige, nog geen Tour de France-winnaars en wij zouden ons héél speciaal moeten toeleggen op het ploegenklassement. als wij de Chal lenge Martini nog eenmaal wilden ver overen. De Tour van verleden jaar was gunstig voor onze ploeg. De Tour van 1955 kan evengoed gunstig zijn voor een Neder landse ploeg, als de Italianen er weer zijn en als Bobet en zijn Fransen dan hun handen op de eerste plaats aan de Azuri vol zullen hebben Doch ditmaal zat het ons niet mee. Ditmaal rééd men op onze ploeg, nadat we met onze eerste, prille successeji het buitenland opnieuw hadden uitgedaagd. Onze ploeg, gevangen tussen een buiten landse overmacht, overleefde dat tien maal beter dan zij het, bijvoorbeeld, vier jaar geleden zou hebben gedaan. Dat is onze winst in deze Tour, die een der zwaarste was ooit verreden. En het is beter nu, hier in het Pare des Princes, nu de grauwe hemel boven Parijs tegen het eind van de cérémonie protocolaire zowaar weer openbreekt met veelbelovende vlakken van smet teloos azuur, véél nuttiger ook, over onze winst dan over onze verliezen na te kaarten CARLO CLERICI De Tour is geen Giro Met meer dan 15 minuten voorsprong heeft de Fransman Louison Bobet, kopman van de Franse nationale ploeg, deze 41ste Tour de France gewonnen. Bobet reeds de 4855 kilometers in 140 uren, 6 minuten en 5 seconden. Tweede werd de Zwitser Ferdi Kübler op ruim 15 minuten, derde de Zwitser Fritz Schaer op ruim 21 minuten, vierde de Franse regionaal Dotto, vijfde de Franse regionaal Mallejac, zesde de Belg Ockers. Van de Nederlanders bezette Jan Nolten als 14c de beste plaats met 1 uur en ruim 4 minuten achterstand. Van Est werd 16e op 1 uur en ruim 9 minuten, Voorting 17e op 1 uur en ruim 10 minuten, Van Breenen 20e op 1 uur en ruim 19 minuten, Faanhof 48e op 3 uren en bijna 10 minuten (69 renners van de 110 haalden de finish, 41 renners vielen uit). Zwitserland won het ploegenklassement, met Frankrijk en België op de tweede en derde en de Nederlandse ploeg op de vierde plaats. De Zwitser Kübler won het puntenklassement, met Ockers als tweede, Schaer derde, ter wijl Van Est hier vierde werd. nechten iBelg.) z.t., 18 De Smet (Belg.) z.t., 19 ex aequo: een groot aantal renners, waarbij De- ledda Frankrijk), Forestier (Frankrijk, Van Breenen (Ned.), Voorting (Ned.) Clerici (Zwits.), Croci-Torti (Zwits.), Bauvin (Frankrijk N.O.C.) allen dezelfde tijd als Hoorelbeke 5.10.40 57. Nolten (Ned.) 5.16.31. De strijdlustigste ren ner. De Bruyne (Belg.), renner met de meeste pech: Bahamontes (Spanje). Het klassement van de 22e etappe van Nan cy naar Troyes over 216 km luidt: 1. De Bruyne (België) 6 uur 35 min. 03 sec., 2. Croci Torti (Zwits.) 6.35.03, 3. Deledda (Frank.) 6.35.24, 4. Van Est (Ned.) z.t., 5. Pianezzi (Zwits.) z.t., 6. Hoorelbeke (lie de France) z.t., 7. Van Ge. nechten (België) z.t., 8. Hendrickx (Belg.) z.t., 9. Forlini (lie de France) z.t., 10. Guerinel (Frank.) West) z.t., 11. Mahé (Frank. West) 6.35.38, 12. ex aequo het peloton, waarbij Bobet (Frankrijk), Faanhof (Ned.), Nolten (Ned.), Van Breenen (Ncd.), Voorting (Ned.), Bahamontes Spanje, allen 6.35.42. Suykerbuyk (Ned.) heeft in deze etappe na een val de strijd gestaakt: hij kreeg ten af scheid nog de prijs voor de renner met de meeste pech in deze etappe mee naar huis. De uitslag van de 23e en laatste etappe van Troyes naar Parijs over 180 km luidt: 1. Varnajo (Fr. West) 5.09.23, 2. De Bruyne (België) z.t., 3. Faanhof (Ned.) z.t., 4. Kemp (Lux.-Oosten rijk) z.t., 5. Bober (lie de France) z.t., 6. For lini (lie de France) 5.10.02, 7. Hooi'elbeke (lie de France) 5.10.40, 8. Brankart (België) z.t., 9. Rolland (Frankrijk z.t., 10. Ockers (België) z.t., 11. Viteetta (Frankrijk Zuid Oost) z.t., 12 Bo bet (Frankrijk) z.t., 13. Schaer (Zwitserland) z.t., 14. Darrigade (Frankrijk) z.t., 15 Kübler (Zwits.) z.t., 16 Van Est (Ncd.) z.t., 17. Van Ge- Het algemeen eind-klassement luidt: 1. Bobet (Frankrijk) 140.06.05. 2. Kübler (Zwitserland) 140.21.51 op 21.46. 3. Schaer (Zwitserland) 140.27.51 op 21.45. 4. Dotto (Fr. Z.O.) 140.34.26 op 28.21. 5. Mallejac (Fr. W.) 140.37.43 op 31.38. 6. Ockers (België) 140.42.07 op 36.02. 7. Bergaua (Fr. Z.W.) 140.44.00 op 37.55. 8. Vitetta (Fr. Z.O.) 140.47.19 op 41.14. 9. Brankart (België) 140.48.13 op 42.08. 10. Bauvin (Fr. N.O.C.) 140.48.26 op 42.21. 11. Lauredi (Frankrijk) 140.48.47. Clerici (Zwitserland) 141.02.41. Apo Lazarides (Frank. Z.O.) 1 Nolten (Ned.) 141.10.20. Mahé (Fr. W.) 141.15.08. Van Est (Ned.) 141.15.28. Voorting (Ned.) 141.16.25. 'Ruiz (Spanje) 141.17-33- 12 13. 14. 15. 16. 17. 18. 141.10.' 19. Rolland (Frankrijk) 141.18.25. 20. Van Breenen (Ned.) 141.25.15. 48. Faanhof (Ned.) 143.15.53. Het ploegenklassement van de 22e etappe: 1. Belgie (De Bruyne, Van Genechten, Hen drickx) 19.44.51; 2. Zwitserland (Croci-Torti, Pianezzi, Clerici) 19.45.9; 3. Ile de France (Hoo relbeke, Forlini, Bober) 19.46.30; 4. Frankrijk West (Guerinal, Mahé, Bouvet) 19.46.44; 5. Frankrijk (Deledda, Bobet, Darrigade) en Ne derland (Van Est, Faanhof, Nolten) 19.46.48; 7. Frankrijk Zuid West (Agut, Bergaud, Dus. sault) 19.47.06; Frankrijk N.O.C. (Bauvin, Bel- lay, Cieleska) z.t.; Spanje (Alomar, Bahamontes, Botella) z.t.; Frankrijk Zuid Oost (Dotto, Ado Lazarides. Lucien Lazarides) z.t.; Luxemburg- Oostenrijk (Dierkens, Kemp. Schneider) z.t. Het ploegenklassement van dc 23e etappe: 1. Frankrijk West (Varnajo), Gilles Guerjnel) 15.29.43; 2. Ile de France (Kuiver Forlini, Hoorelbeke 15.30.05; 3. België (DeBruy' ne, Brankart, Ockers) 15.30.13; 4. Nederland (Faanhof, Van Est, Van Breenen) 15.30.43; 5. Frankrijk Zuid West (Agut, Bergaud, Vivier) 15.32.00 en Frankrijk N.O.C. (Bauvin, Bellay, Cieleska) z.t. 7. Frankrijk Zuid Oost (Vitetta, Dotto, Apo Lazarides z.t.; Zwitserland (Schaer, Kübler, Clerici) z.t. en Frankrijk (Rolland, Bo bet, Darrigade) z.t.; 10 Luxemburg-Oostenrijk (Kemp, Schneider, Dierkens 15.36.34; 11. Spanje (Ruiz, Perez, Alomar) 15.48.58. Het eindklassement om de plocgenprys luidt: 1. Zwitserland 420.29.57, 2. Frankrijk 420.48.24, 3 België 421.02.16, 4. Nederland 421.38.57, 5. Frank rijk Zuid Oost 421.43.34, 6. Spanje 422.56.55, 7. Frankrijk West 423.12.55, 8. Frankrijk N.O C 424.20.13, 9. Frankrijk Zuid West 424.38.28, 10*. Ile de France 424.57.49,- 11. Luxemburg-Oosten rijk 430.49.24. Inele i 284.5pnt 3 <s1ï'J 215z° punt" 2- Ockers 4 vin Est Ned 502?ChAe»r 286-5 P™*.. 413 ont., 6. fi;i111>- r. PJ'L Bobet (Frankr.) 7. Forlini iFrankriik ^ïarlrfN.O.C.) 615 pnt., Vitetta (Frankriï£u£ Ile de France) 618 pnt.. 8. Genechten i Zuid Oost) 653 pnt., 9. Van iFrankrnt JBelSië) 660 pnt.. 10. Mallejac West 675 pnt., 12 Nolten (Ned.) 713.5 Y0°rtinz (Ned.) 786 pnt. striia, ei"«klassement om de prijs voor de meest ffbdlustigste renner luidt: 1. ex aequo Lucien Lazarides (Fr. Z.O.) en Mahé (Fr. W.) ieder 8 Pnt: 3. ex aequo Bobet (Fr.) en DeBruyne Eelg.) ieder 18 pnt.: 5. Varnajo (Fr W 11 Pnt.; 6 ex aequo Stablinsky (Fr NOC) Pri vat ,Fr. Z.W.) Dotto (Fr. Z.O.) en Le Guilly (lie de France) ieder 10 pnt. De karavaan leek dood. Zowel letterlijk als figuurlijk. Ze boog nog eenmaal naar het Zuiden, dwars door de heuvels aan weerszijden van de Moezel, alvorens Jacques Goddet eindelijk bereid bleek haar koers te laten zetten naar het Westen en het verlossende einde en wat ze, honderd volmaakt onbelangrijke kilo- JHoïJn nCmmPe5n 3an vermeldenswaardige hinfw opvoerde, bestond uit zes lekke hpt manr^it-ee,? wanhoopsschreeuw van Wpnrépm in dat nu, na al zijn i 1'ln?en, in Neuchateau zonder 8 reden dwars door zijn fiets zakte, j S keravaan was ziek en moe en lan- en slechts vlak voor Chaumont, waar men Jacques Goddet met champagne on de dwangarbeiders van de weg met Knoflook en rijsttaarten ravitailleerde, hing pien even aan de noodklok, toen de Span jaard Alomar en de Luxemburger Kemp twintig onbeduidende seconden voor sprong veroverden. Er kwam een korte, doch felle jacht, waarin bet Spaans Luxemburgse duo onmiddellijk verdronk en waarin het peloton, dat zélfs een korte jacht niet meer verdragen kan, onmiddel lijk in vier brokken uiteen viel: brok I met alle favorieten en Van Est en Faan hof; brok II op 25 seconden met Nolten en Van Breenen; brok III op 50 seconden met Gerrit Voorting en brok IV met zeven Spanjaarden, die zich zaten uit te sloven om een lek bandje van Bernardo Ruiz weer goed te maken. Ze had niets te betekenen die jacht en tien kilometers verderop zaten zelfs de Spanjaarden weer in het saai-soezende peloton, doch onze eigen Nederlandse ploeg kreeg er de laatste ongelukkige dreun van deze Tour in. Dc dreun was voor Jos Suykerbuyk. Waarom hjj tijdens de ravitaillering in Chaumont met een wilde zwaai van z(jn afm lijn ravitaille- ringszak.je niet wil de- is nog altijd niet helemaal duidelijk «och het gebaar kostte hem de race en een min of meer verfomfaaid sleutel been. Zijn stuur sloeg om en hij smakte met zijn schouder har<| tegen 't asfalt. Hij stond niettemin al weer recht, toen Pellenaars hem had SUYKERBUYK bereikt en wat hij zei Pech was niet bepaald veclveelbclovend: „Pel". zci Suykerbuyk treurig, „ik ben bewusteloos". Pellenaars hielp hem niettemin weer op zijn fiets, doch drie kilometer verderop klom, huilend van de pijn, Brabander er weer af. Onze chef d'équipe kreeg hem nog eenmaal voort. Het duurde nu slechts honderd meter. Toen was ook Suyker- buyk s our de France al vóór de aan- T c dcs r>rinces verreden. I rwuu ,oyes in ambulance, waar- Tn' K°k nuR° Koble* veel 'e vroeg zijn Tour beëindigde. r0u' was onbetekenend. Er waren een p„ 1Lschlinaanvallen van Clerici, Pianezzi en Meunier, doch ze hadden geen effect en pas toen, precies tien kilometer voor 1""'ah, de jonge Belg Debruyne In ge- ap van Croci-Torti aan de haal ging, ontstond er eindelijk iets, dat bij benade ring op een serieuze jacht geleek. De *>elg reed er met Croci-Torti als een steenblok aan zijn achterwiel frappant gauw 45 seconden voorsprong uit en hoe wel eerst Forlini, Varnajo en Hendrickx nog achter hem aansprongen en hoewel vlak voor de finish ook Wim van Est en de Franse nationaal Deledda met veel ge weld zich met deze jacht bemoeiden, kreeg men de beide vluchtelingen niet meer te pakken. Hier op de sintelbaan van Troyes be hoefde Debruyne niet eens te spurten om Croci-Torti zonder moeite achter zich te laten. Slechts twintig seconden later ver overde Deledda dan vóór Wim van Est (4e), Pianezzi, Hoorelbeeke, Van Genech ten, Hendrickx, Forlini en Guérinel de derde plaats. Veertien seconden later stuurden de wedstrijdcommissarissen, die er blijkbaar evenmin nog helemaal met hun hoofd bij zijn. de eindsprint van het peloton volkomen in de war, klasseerde men slechts Mahé (als 11e), struikelde Stan Ockers nog over een touw, dat de wed strijdcommissarissen vlak voor zijn wiel plompverloren ontrolden en deden te midden van alle verwarring de jury leden het enige verstandige, wat zij onder de gegeven omstandigheden nog doen konden: zij zetten héél het peloto* —Nolten, Voorting, Faanhof en Hein va* Breenen inbegrepen ex aequo op d» twaalfde plaats en vermoedelijk zal al» leen Debruyne zich over veertien dage^ nog scherp herinneren, dat er In cfc Tour 1954 óók een zekere etappe van Nancy naar Troyes verreden werd 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4