Van Salzburger Festspiele hongerende Heimatslosen Tweede pijl op de boog van „Palembang" Dertig patiëntjes in „Willemijntje Maastrichts Stedelijk Orkest wordt provinciaal ,GOD moet zijn handtekening zetten onder de besprekingen van Genève'* Eerste katholieke asthmacentrum in werking Duizend Pax-Christipelgrims in Nationaal Heiligdom van Zwitserland O Schamele barakken tussen weelderige barok NEDERLAND DOET VEEL Trein vermorzelde auto Tilburgse Hogeschool heeft stijgend tekort Met de „Maasbracht" nog steeds crescendo Deken L. Debve kanunnik Kosten voor gemeente niet meer te dragen Kardinaal Feltin op Pax-Christicongres te Einsiedeln: „Veteran cars" naar Alkmaar DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1954 PAGINA 7 Kinderen zonder jeugd Geen stoel voor de aalmoezenier ■Wij bezochten een hoofdaalmoezenier, zujn bureau was zijn «'aapkamer was zijn was zijn pastorie. In een kamertje, waar van de vloer doorboog onder ons gewicht, Waar het aan alle kanten kierde, waar de Wind en de regen vrij spel hadden, leefde hij. Daar werkte hij dag aan dag en moest hij de zielen trachten te redden van alge hele ondergang. Een tafel was er nauwe lijks, een bed, dat die naam niet ver dient. Een stoel aan te bieden had hij hiet. En toch daar moest hij zielzorg en caritas bedrijven, want alles wat tot hem komt kent slechts nood, armoede, honger.. Heimwee Beide inzittenden SedooJ Mr dr J. VAN BRUGGEN Slachtoffer van verkeersongeval pOSTBESTELLER MAAKTE BRIEVEN OPEN Kif 'fine geldsbedragen ontvreemd Hoofdbureauonder de hanehalken „Hadden ook wij een toverfluit" NIEUWE DUITSE LUCHT VAARTMIJ OPGERICHT Engelse maatschappij neemt deel in kapitaal Limburg verhoogt subsidie Te midden van de bossen van de buurtschap Huis ter Heide in de gemeente Zeist, een goed kwartier gaans van de grote verkeersweg Utrecht Amersfoort, ligt een rian te villa, die de vriendelijke naam „Willemijntje draagt. Een bochtig binnenpad, dat zich slingert door laag dennengewas en mals stru weel, zeer toepasselijk Denneweg geheten, ge^ft toegang tot het in harmonische lijnen opgetrokken bouwwerk, waarvan de ruime be glazing in de voorgevel verraadt, dat zonlicht en frisse lucht er rijke lijk entrée hebben. Een rieten dak ligt wijd en beschermend tegen ongunstige weersomstandigheden over het huis gespreid en geeft het geheel een rustiek cachet. Bosrijke omgeving Tekort aan verpleegruimte NWEERSTAANBAAR dringt O.L. Vrouw van de Vrede Verdere redevoeringen Agst De Zwarte Madonna van Einsiedeln Subsidie verdubbelen GOEDKOPER PASPOORTEN IN LIMBURG imer, zijn zijn barak Honderd vijf en twintig kindertjes uit de kampen rond Salzburg, Wels, Passau, In- golstadt en München plaatsen, die ons «p het ogenblik nog meer zeggen wegens de recente watersnood mochten we af halen en brengen naar het immer gast vrije Nederland. 125 kleintjes bjj wie de armoede en de zorg reeds nu zo duidelijk spraken uit de holle oogjes. We moesten ze midden in de nacht losrukken van de Wenende moeders en strak voor zich uit starende vaders. Het halen van zulk een kindertransport is geen sinecure, maar het •s een leerschool, een nuttige en vaak ook een harde en bittere leerschool. We waren in Salzburg! Een wonder schone barokke stad omgeven door prach tig beboomde bergen, en doorsneden door de grijsblauwe Salzach welke zich met soms angstaanjagende snelheid heen- snijdt door de in zon badende Festspiel- stad. Salzburg maakt een wondervredige indruk, maar de contrasten liggen er te ^Hier de gezapige, smakelijk gemoedelijke Oostenrijker, voor wie 't woord „komt in orde" in houding en gang gebeiteld staat, wandelend, etend en drinkend, als de vol leerde bon-vivant; daar de kampen der vluchtelingen, vechtend tegen de wan hoop, hongerend naar een uur levens vreugde, met in hun midden de zwoegende zielzorgers, slecht en armoedig gekleed in een „gekregen burgerpakje", van de „we reldbedeling". Hier luxe en weelde zich nitend in een bloeiend uitgaansleven, be heerst maar dikwijls overdadig geculti veerd. Daar vechten tegen levensmoeheid, en bitterheid om deze verregaande verge-' tenheid! Een land van vrome herinenringen in een tijd van benauwende onverschillig heid. Prachtige barokke kerken zonder Priesters, seminaria zonder alumni. Een toekomstbeeld vol drukkende angst. En daartussen kampen van armoe, barakken van ellende, mensen in onmenselijke toe standen een leven leidend dat de naam •ileven" niet waard is. Priesters, die het leed niet meer aankunnen en te strijden hebben tegen afschuw-van-het-leven, te gen degeneratie, tegen zedenverval, tegen de uitzichtloosheid, welke soms zelfs tot zelfmoord leidt, en vooral tegen de alge hele verwording van de jeugd, die geen •ieugd gekend heeft en die het leven in kijkt met lichtloze ogen, die diep wegge scholen liggen in de holle kassen. De ter rassen zijn vol met Festspielgasten en er langs slenteren brutale de nauwel«ks ge dulde refugé's. Ja, hier schreeuwt de re aliteit om menselijkheid en medeleven. uitzichtloosheid. Moeders, die haar kinderen niet te eten kunnen geven, vra gen hem brood en hij heeft het niet. bloeders, die haar kinderen bijna onge kleed meebrengen, vragen hem kleding en hij heeft het niet. Vaders, die doelloos Rondzwerven, vragen werk en hij heeft het niet. En toch, hij moet zijn werk doen Pjj moet spreken over de God van Liefde "ie de vogelen des hemels niet vergeet Wij bezochten een „Altersheim": een azerne van zes verdiepingen hoog. Daar laten Russen, Polen, Hongaren, Slowaken, 5lechen, Kroaten, allen uit de Heimat Iri'drevenen. allen boven de 65 jaar oud. hebben een onderdak, zij hebben te e'en en niet slecht te eten, hier wordt Veel gedaan maar de heimwee spreekt rjt hun ogen, uit de tekens op hun ka- RJWrtjes, uit hun smeken aan ons hen ze te brengen naar hun vaderland, dat Op°rt meer zien zullen. kruisjese deuren zien we de Russische geblakerd met de heilige kaars ?e hamer bewoners bevat, de Driekoningenkens c- B- M-. de namen der die Vior» rofiitrA'c mf>Preli beschermen" jhie hen, refugé's. moe'eu krijtje gemaakt 1 teken werd met een huis en hof Pn' maar het doet denken aar dagen. aan' vervlogen gelukkige Gistermiddag is een kleine n sonenauto op de onbewaakte eense per- de Breudijk tussen Harmelen verweg in door een uit -de richting Woerd**1 Ucuten de trein gegrepen en geheel "ve-™6.1!" Even later werd het wrak nogmaa|" grepen door een uit tegenoverges^efdë richting komende trein. In de auto zaten de 33-jarige Deense in genieur J. M. de H. G. en de 26-jarige Amerikaanse medisehe studente V- R. Heiden moeten op slag dood ztjn geweest. De oud-voorzitter van de Verzekerings kamer, mr dr J. van Bruggen, is gistermid dag in Der, Haag het slachtoffer geworden van een verkeersongeval. Op een over steekplaats voor voetgangers aan de Prin- s®ngracht werd hij aangereden door een Personenauto, bestuurd door de 24-jarige Hagenaar S.B. De heer Van Bruggen brak daarbij zijn linkersleuteibeen en zijn lin kerarm, de laatste zeifs op twee plaatsen Het slachtoffer, die 65 jaar is, werd naar Ren ziekenhuis overgebracht- Zijn toestand ls goed. h/p?ar eerst thans bekend is geworden ge, de Nijmeegse politie enige weken L ed<;n de Nijmeegse postbesteller H. L. pietangehoilden onder verdenking van het Vom!" van fraude- L. is inmiddels op vrije staaë*1 geste'd en zal binnenkort terecht- p -T. -p Y°°R de rechtbank te Arnhem. De heeft hem ontslagen, hii „Yfde aandacht op zich, doordat antwoord goV?n deed dan hij kon ver- de»e maVn' 9,ebleksn is, dat L. verschel- 'doet.hebbenontvr'eemd™8611 We waren in een Hongaars padvinders kamp. Daar was een tikje levensvreugde, wat spel en zorgeloosheid, maar de lied jes, die ons ter ere werden gezongen, waren weer vol weemoed voor wat ver loren ging. We waren op het hoofdbureau van d» Caritas in München. Wat een schone titel voor een paar kamers! Zij zijn pas na 97 treden klimmen te bereiken en liggen vlak onder de hanebalken. Daar wordt alle caritas geadministreerd, daar wonen en leven drie priesters, daar wonen en leven nog een vijftal studenten, die hun land ten' voordeel hun studies hopen te voltooien. Hier bekent alles zien, alles weten, alles voelen: God dankbaar zijn dat we hier mogen heipen. We waren in een priesterseminarium, het groot-seminarie van een geheel bisdom 50 studenten waren er dus in het beste geval 50 priesters te verdelen ovey zes jaren! Begrijpt U 11U welk een voorrecht het is uit deze sfeer honderden kindertjes te mogen w«ghalcn, begrijpt U nu wat het zeggen wil hier hulp te mogen geven in de vorm van levensmiddelen en kleding. voelt O nu welk een grote taak de „Stich ting Hulpactie voor Hongarije" te vervul len heeft? Doch dit alleen kan doen met ieders hulp. Het was Zaterdagvond. Honderden ver drongen zich in het nauwe Salzburgur straatje en hingen voldaan tegen de ouda pittoreske barokke huisjes om in de buurt van het „Zauberflötenhauschen" te genie ten van een Mozart-serenadé. De muziek is heerlijk en bekoorlijk en bij het over peinzen bij het horen van „Die Zauber- föte", konden ook wij een geluid laten horen, welks toverklanken heinde en ver over geheel Nederland gehoord werden en de tovermiddelen aanbracht welke ons in staat stelden om wonderen te doen van menselijkheid en liefde. van 5V. Te Hamburg is de „Deutsche Lufttrans- port, G.m.biH." opgericht. Het grootste gedeelte van het 500.000 D.M. bedragende kapitaal is in Duitse handen, doch ook de te Londen gevestigde „Lancashire Air craft Corporation Ltd." neemt deel. De „Deutsche Lufthansta A.G." en twee an dere vervoeronderncmingen zullen een optie voor deelneming aan de nieuwe maatschappij kunnen verkrijgen. De nieuwe maatschappij heeft de be schikking over drie Dakota-toestellen van de Lancashire Aircraft Corporation. Bin nenkort zal worden begonnen met de uit oefening van het bedrijf. De maatschappij zal worden opgebouwd naar het voorbeeld van buitenlandse internationale charter- mijen. Zij zal zich bezig houden met alle luchtvaartzaken, die buiten het zuivere internationale lijnbedrijf vallen. De Deutsche Lufthansa A.G. en de nieu we maatschappij zullen onderlinge con currentie vermijden. Zij onderhandelen reeds over een verdrag van belangen- en bedrijfsgemeenschap met het oog op de toekomstige oprichting van een Duitse maatschappij voor internationale lijndien sten. Voorlopig zal de nieuwe maatschappij haar zaken onder Britse vlag en op char terbasis drijven. Zodra de Bondsrepubliek weer internationale diensten zal mogen onderhouden, zal het vliegend materieel van de Lancashire Aircraft Corp. in de Duitse maatschappij worden ingebracht en dan zal het vliegbedrijf onder Duitse vlag worden voortgezet. De Britse zaakgelastigde te Peking heeft op het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken een nieuwe Amerikaanse nota overhandigd, waarin schadeloosstel ling wordt geëist voor de nabestaanden van de drie Amerikaanse burgers, die zijn omgekomen, toen Chinese jagers onlangs ■n Brits vliegtuig bij Hainan hebben neer geschoten. Prov. Staten van Limburg hebben in 1952 aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg een subsidie toegekend tot een bepaald percentage van de exploitatiete korten, echter met een maximum van f 8000. In 1953 bleek men nog te kunnen volstaan met het vóór 1952 geldende maxi mum van 4000, zodat Ged. Staten ver onderstelden, dat over 1953 en volgende jaren het nieuwe maximum van 8000 ruimschoots voldoende zou zijn. Nadien is echter gebleken dat over 1953 't geraamde tekort beduidend groter was dan aanvan kelijk werd gedacht en over 1954 wordt het tekort der hogeschool zelfs op ƒ430.000 begroot Het aandeel van de provincie Limburg daarin zou dan over 1954 8.250 bedragen, terwijl het maximum op 8000 was bepaald. Daarom hebben Ged .Staten dan ook voorgesteld het maximum sub sidie te brengen op ÏO.OOO. Dit voorstel is gisteren door de Staten goedgekeurd. A. M. M. O.- gewerkt. Uitvoerig is in de jaarvergadering van de N.V. Industrieële Mij „Palembang" ge sproken over de deelneming in de Scheepswerf en Machinefabriek „Maas- bracht". Een aandeelhouder noemde deze maatschappij een „zorgenkindje" en uitte de vrees dat indien de gang van zaken zich niet zou verbeteren „Maasbracht' de moedermaatschappij wel eens ,,de das om zou kunnen doen". In het emissiepros pectus was destijds verklaard, dat reeds spoedig resultaten verwacht konden wor den doch nu 4 jaar later was de onderneming nog niet rendabel. De voorzitter gaf toe, dat de voltooiing van deze scheepswerf wat langer had ge duurd dan indertijd was verwacht. De Korea-hausse heeft echter belemmerend „Maasbracht" heeft geen ver lies opgeleverd, de laatste twee jaren ls een exploitatie-overschot behaald van ca 28.000 en ook dit jaar wordt een voor delig saldo verwacht. Een nieuw bedrijt moet nu eenmaal eerst de kinderziekten doorstaan. Tot nu toe is men er goed doorheen gekomen ei\ deze deelneming is in geen geval „een molensteen om de hals van Palembang". Zij is een tweede pijl op de boog van de maatschappij, en alle fac toren zijn voorhanden om het project te 1 doen slagen. De werf, waar thans maxi maal 4 schepen van ca 500 ton tegelijk in behandeling kunnen worden genomen, is volbezet en voldoet aan een lang gevoelde behoefte. „Maasbracht" heeft intussen een goede naam verworven, ook in België, en de resultaten dit jaar zijn boven ver wachting. Het gaat nog steeds .crescendo" Over 1954 wordt een globale omzet ver wacht van f 350.000 tegen 165.000 in 1953. aldus de voorzitter. De winsttransfer ad 97.000 uit Indo nesië is nog niet ontvangen, doch het be stuur verwacht deze wel eerlang. De gang van zaken te Palembang is tot nu toe ongeveer gelijk aan die van 1953. De jaar cijfers werden goedgekeurd. Het saido verlies ad 36.448 gaat over naar nieuwa rekening. J Z. H. de Raus heeft de hoogeerw. heer L. J. H. M. Debye, pastoor en deken van Horst, als opvolger van wijlen mgr J. J. F. Ingendaal benoemd tot kanunnik van het Roermondse Kathedrale kapittel. Het is allemaal nieuw en fris in huize Willemijntje. Uit de zandbak in de badkuip In de speelkamer vermaken de kinderen zich goed An al de ellende in het vluchtelingenkamp kan je moeilijk verwachten, dat je meteen enthousiast bent bij de eerste kennismaking met de Nederlandse weldoeners. Maar dat zal in Nederland spoedig veranderen. Een van de Hongaarse vluchtclingetjes, die in ons land eenpaar maanden die Onbezorgde jeugd zullen vinden, welke het leven in de trieste kampen hun onthoudt. Het is op dit gebouw, dat de aandacht viel van het bestuur van de Katholieke Stichting voor 't Asthmatische Kind, toen men uitzag naar een geschikte gelegen heid om een Katholiek Asthmacentrum in te richten. De omgeving voldeed volkomen aan de te stellen eisen voor de verple ging van asthma-patiëntjes: een bosrijke omgeving met een uitermate gezonde at mosfeer van onbedorven lucht en sterken de dennengeur. Het huis zelf, dat enige jaren dienst had gedaan als recreatie- en herstellingsoord van de Katholieke Kin deruitzending in het bisdom Haarlem, was geheel als up-to-date kinderoord inge richt, zodat 'het met betrekkelijk geringe kosten aan zijn nieuwe bestemming kon worden aangepast. Alleen was enige uitbreiding nodig om de capaciteit van het huis tc vergroten, doch deze werd gemakkelijk gevonden door het bijtrekken van een zeer ruime garage achter het huis gelegen en een me tamorphose van deze vrij uitgebreide ruimte. Daarnaast moest er ook een me dische afdeling worden ingericht, doch deze is in dergelijke inrichtingen uiteraard van nogal beseheiden proporties. De the- i rapie, welke bij de bestrijding van asthma wordt toegepast bestaat nl. niet in de eer ste plaats uit een reeks van medische in grijpingen d.m.v. medicamenten en ope ratieve behandeling, maar veeleer uit een min of meer langdurige gezondheidskuur. Asthma is nl. een psycho-somatische ziek te, waarbij dus zowel geestelijke als licha melijke factoren een rol spelen. De psy chische een misschien nog grotere dan de physieke. En daarom behoren de kinder psychiater en de psycholoog tot de onmis bare elementen in de medische staf van een asthmacentrum voor kinderen. Het zelfde kan gezegd worden van de mede aan de medische staf verbonden maat schappelijke werkster, wier taak het is om tijdens en na het verblijf van de pa tientjes in het centrum een nauw contact te onderhouden met de naaste omgeving van het kind. Waardoor eventuele schade lijke somatische invloeden tijdig kunnen worden uitgeschakeld, foutieve instellin gen voorkomen en psychische spanningen kunnen worden opgeheven. Daarnaast treft men een kinderarts en een longarts-röntgenoloog aan, die met de geneesheer-directeur de meer directe me dische behandeling van de jeugdige pa tiënten verzorgen. Een dergelijke staf, bo vendien nog geassisteerd door een gedi plomeerde verpleegster, kent ook het enige maanden geleden opgerichte asth macentrum in huize „Willemijntje". Zij staat onder leiding van dr N. J. M. Aarts, In verband met de psychologische kant van de asthma-therapie is het van groot belang, dat in een centrum als het onder havige een opgewekte sfeer heerst. De kinderen moeten er zich thuis gevoelen en daarom wordt in deze inrichting zo veel mogelijk getracht de huiselijke sfeer te benaderen. Het kinderleven gaat hier zijn gewone gang: de kinderen bezoeken de school, slapen in kamers in plaats van zalen en verkeren zoveel mogelijk in groepjes van acht onder directe leiding van een aantal verzorgsters. Het geheel onder supervisie van de directrice, hier mej. A. de Lange, een vrouw met aangebo ren talent, die op het gebied van kinder verzorging haar sporen ruimschoots heeft verdiend. Het eerste Katholiek asthmacentrum, huize „Willemijntje", biedt plaats aan der tig patiëntjes van 5 tot 10 jaar. Thans zijn er reeds elf geplaatst en is men met vier gevallen in onderhandeling. Het laat zich echter aanzien, dat zodra het centrum vol ledig op dreef is hetgeen pas mogelijk is na verkrijging van de officiële erken ning als ziekeninrichting het huis spoe dig vol zal zijn. Men spreekt nu reeds van een onvermijdelijke wachtlijst. Dit laatste in verband met het feit, dat het asthma een vooral onder kinderen veel voorkomende ziekte is. Niet minder dan 10 pet van onze kinderen lijdt eraan en het aantal gevallen, dat voor klinologische behandeling in aanmerking komt bedraagt liefst 1500. De drie thans bestaande in richtingen hier te lande beschikken slechts over een capaciteit van 170 patiëntjes. Er bestaat op dit gebied dus een ernstig tekort aan verpleegruimte en mede daar om waaflijk niet alleen om psycholo- gisch-paedagogische redenen is de tot standkoming van het katholieke asthma centrum te Zeist een zegen te noemen. Moge het een voorspoedige ontwikke ling beschoren zijn. Als de voortekenen niet bedriegen zijn de vooruitzichten gun stig. Met een voortvarend bestuur als dat van de Stichting voor het Asthmatische Kind en een bekwame, toegewijde staf van medewerksters en medewerkers kan succes niet uitblijven, mits belangstelling en steun van degenen, wie de gezondheid van het kind ter harte gaat, hun arbeid schragen. Na gepleegd overleg met de Commissa ris der Koningin in Limburg, dr F. IIou- ben, hebben de gemeentebesturen van Maastricht, Heerlen, Kerkrade en Venlo zich in beginsel bereid verklaard, mede te werken aan de omvorming van het Maas trichts Stedelijk Orkest in een provinciaal orkest. De kosten van salariëring en ex ploitatie zijn in de laatste jaren zodanig gestegen, dat zij ver uitgaan boven het budget van de gemeente, in casu Maas tricht. Het orkest heeft zich echter een zodanige plaats in het culturele leven van Limburg veroverd, dat het node gemist zou kunnen worden. Gistermiddag deelde dr Houben dit mede op het einde van de vergadering van zich dc vergelijking op met Bossncl. Men Het de figuur van de Voorzitter der Pax Chnsti, Z.L. Maurice, Kardinaal e t1'1» nieer dan dm- 't late avond- aunce, uitrijzen boven de zend pelgrims, die in uur va„ Maandag 2 Augustus de onbeschrijflijk schone barokkerk van Sinsiedeln vullen. Men hoort zijn krachtig woord in l,e' P"m' denkbare Frans en men ziet liet onderlijnd door vastberaden en toch liefdevolle gebaren. Men ziet een man, die de wereld kan over- schouwen en men "evoelt zich klein. Gezeten boven op de trappen van Maria's Heiligdom in Einsiedelw. heen Kardinaal Feltin, omringd door de ts schoppen van Fribourg, Eichstadt en Biella, de lichtprocessie zien nadeie Over het weidse plein klinkt in vele ta len het „Ave, ave Maria". Want de pel grims zijn gekomen uit Duitsland en Zwitserland, uit Nederland, het Saarge- bied en Italië, uit Oostenrijk en Bel,?1 en zelfs uit Amerika. In lange rijen trekken zij met brandende kaarsen langs hun Algemene Voorzitter, die aan het einde, voorafgegaan door fakkel dragers. vlaggen en monniken, persoon lijk binnen trekt, langs het beeld van de Zwarte Madonna, door de kerk met haar stralende luister naar het priester koor achter een der schoonste koorhek ken ter wereld waar hem zijn purperen troon wacht. In dit bedevaartsoord dat tot de be kendste ten Noorden van de Alpen be hoort, werd in 861 St. Meinraad, de eer ste kluizenaar van Einsiedeln, ver moord. Zijn kluis was de oorsprong voor het huidige klooster, dat gebouwd werd naar de plannen van de lekebroe- der Moosbrugger. Dit meesterwerk van barokkunst heeft zijns gelijke niet in Zwitserland en behoort tot de belang rijkste der wereld. De eerste pelgrimage naar de Zwarte Madonna van Einsiedeln vond reeds plaats in 972 en in de loop der eeuwen hebben zich millioenen pel grims verdrongen voor haar beeld.Uit de ?dde kronieken vernemen wij dat in nil S.10t m'nder dan 130.000 pelgrims Elnsiedeln kwamen. En nog houdt kaaYc •oon? aan Gn de d'kke votief- trhrifï" bedevaartskerk, met op- lr? velerlei talen, getuigen, dat der r iier?n. de hefde voor de Moe- Gods niet gestorven is. Gehoorgevend aan de oproep van de Paus om dit Mariajaar bijzondere in spanningen voor de vrede te doen plaatsgrijpen, heeft de Leiding besloten als thema van het jaarlijkse internatio naal samentreffen te nemen: „Onze Lie ve Vrouw van de Vrede". In zijn wel komstwoord tot de pelgrims heeft Kar dinaal Feltin dit nader verklaard. De Pax Christi is een beweging, niet een nieuwe vereniging. Zij wil de men sen tot elkaar brengen in liefde en vrede. Dit is een der hoofdmotieven van de pelgrimage naar Einsiedeln. Er komt evenwel bij. dat de pelgrims ook zullen moeten studeren over de leer van de vrede Maar boven alles is het doel van de pelgrimstocht van dit jaar: te bidden voor de vrede. In Zwitserland heeft men, zo vervolgde de Kardinaal met stemverheffing, in de laatste weken veel gepraat over de vrede. Wij moeten dank brengen aan God voor het goede dat erdoor bereikt werd. Maar wij mo gen niet volstaan met praten. God moet al de besprekingen ondertekenen omdat mensen niet in staat zijn een duurzame vrede te vestigen. In dit nationaal Hei ligdom van Zwitserland willen daarom pelgrims uit vele landen aan de Koning van de Vrede vragen, dat het werk, on langs in Zwitserland begonnen, tot een goed einde moge gebracht worden en Maria, Koninin van de vrede, Haar Be middeling zal willen verlenen. Daarom moet nu de kruistocht begonnen worden tegen het egoïsme onder alle vormen. Na de kardinaal spraken mgr Schrö- fer, bisschop van Eichstadt en mgr Rossi, bisschop van Biella. Eerstgenoemde sprak namens de pelgrims uit het Duitse taalgebied en herhaalde voor hen in grote trekken de redevoering van de kardinaal. Hij legde er vooral nadruk op, dat de pelgrims de onaangenaam heden van de reis zouden offeren voor het grote werk van de vrede. Mgr Rossi sprak zijn Italiaanse landgenoten toe in hun moedertaal en zeide o.m„ dat de Italiaanse pelgrims bereid zijn mede te werken om over heel de wereld een zelfde geest van liefde en vrede te doei heersen. Tot slot van deze avondplechtigheid gaven de kardinaal en de aanwezige bisschoppen hun zegen aan de pelgrims. Een kwartier later was heel Einsiedeln volkomen uitgestorven. Duizend pel grims rusten dodelijk vermoeid van de verre reis in ongemakkelijke treinen. Alleen de hel verlichte Calvariëgroep, hoog in de bergen boven het Heiligdom, scheen te waken en ook leefden de ster ren aan de onbeschrijflijk schone nacht hemel. Dinsdagmorgen celebreerde mgr Lom mei, wij-bisschop van Luxemburg, een H. Mis, waaronder de pelgrims in vele talen zongen en baden voor de vrede. Mgr Rossi hield een predicatie, eerst m het Frans daarna in het Italiaans, waar in hij zeide dat de wereld bezeten is door de angst voor het heden en de vrees voor morgen. Nu is het 't uur om de tussenkomst af te roepen van God en van de Moeder der mensen. Maria's taak is het om nu de gaven Gods uit te delen en zo moet Zij ook, op ons aandringen, de vrede geven. Maar wij moeten daar om strijden tegen 't persoonlijk egoïsme en vóór de sociale vrede om het de Kerk mogelijk te maken haar werk van pacificatie te voltooien onder alle vol keren in de eenheid van het Mystieke Lichaam. De pelgrims zullen tot Vrijdag in Ein siedeln blijven. Dinsdag was de „Dag der Naties", Woensdag gingen de pel grims naar het graf van de H. Nikolaus von der Flüe en Donderdag, feestdag van Maria ter Sneeuw, is de „Maria- dag". Drs JO HANSEN. de Provinciale Staten van Limburg. Reeds geruime tijd geleden had de commissaris het initiatief genomen voor besprekingen over de noodzakelijke omvorming. Het M.S.O., dat vooral na de ontwikkeling tot beroepsorkest een steeds grotere culturele betekenis kreeg, heeft de belangstelling der muziekliefhebbers, ook van buiten Maastricht, voortdurend zien toenemen, zo betoogde mr Houben. Met het oog hier op was het streven er op gericht, het or kest op artistiek hoog peil te houden en als gevolg hiervan was een hogere sala riëring en een ruimer bedrag voor exploi tatie noodzakelijk. De instandhouding van het orkest en de verdere artistieke uit bouw zullen zoveel mogelijk door de ge hele provincie dienen te worden gedragen. De commissaris der Koningin kondigde aan, dat Gedeputeerde Staten voor de aanstaande winterzitting van Provinciale Staten voorstellen zullen doen, die onder andere hierop neerkomen, dat het provin ciale subsidiebedrag van 15.000 zal wor den verhoogd tot 30.000. Wat de organi satievorm betreft, wenste dr Houben al vast mede te delen, dat een stichting het meest geschikt wordt geacht en wel zoda nig, dat ook daarin het provinciale karak ter nadrukkelijk blijkt. De commissaris sprak zijn volle vertrouwen uit in de vol ledige steun van het provinciale bestuur. Hij verklaarde tenslotte nog, dat het feit, dat slechts Heerlen, Venlo, Kerkrade en Maastricht werden genoemd, niet bete kent, dat andere gemeenten niet zouden instemmen met het plan het M.S.O., dat nu nog het enige gemeentelijke orkest in ons land is, om te vormen tot provinciaal orkest. Gisteravond heeft de Harwichboot in Hoek van Holland een verzameling oude auto's aangevoerd die, zoals bekend, de feesten, die in Alkmaar ter gelegenheid van het 700 jarig stadsbestaan, worden gevierd, zullen gaan opluisteren. De Britse verzameling van antieke automobielen, tezamen de „Veteran Car Club of Great Britain" vormend, bestaat uit 34 stuks. Geen van de oude vehikels, waaronder de uit de film „Hij, zij en een auto" beroemde Darracq uit 1904, die luistert naar de schone naam Genevieve, werd na 1914 gemaakt. De wagens, die in Alkmaar zullen deelnemen aan een ei-en- lepelwedstrijd, genieten in Engeland een grote populariteit, want ieder jaar gaan een paar millioen Engelsen kijken naar de rit Londen-Brighton vice versa, waar aan door alle wagens van de club wordt deelgenomen. Vanochtend vertrokken de wagens in Noordelijke richting, via Den Haag naar Amsterdam, waar gestopt werd voor de lunch, voor de bestuurders wel te ver staan. Om ongeveer 5 uur kwam de op eigen kracht rijdende antiquiteitenverza meling in Alkmaar aan en hierna volgde een officiële ontvangst van de automobi listen in het stadhuis. De oudste auto is een in 1899 gebouwde Decauville Voitu- rette en de plaats van de jongste moet tussen drie van hen gedeeld worden: een Perry, een Ford en een Darracq, alle drie stammend uit 1914. De British Veteran Car Club noemt de trip naar Alkmaar de meest opzienbarende rally op het vaste land van Europa, die ooit door de ver eniging werd georganiseerd. Prov. Staten van Limburg hebben gis- het voorstel om de provinciale leges op paspoorten van 2 te verlagen tot 1.50 goedgekeurd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7