t gescheiden en toch N.B.V.B. is nog niet tè sterk maar is alleen met verenigd .moderne K.N.V.B. tot overleg bereid AKKERTJE i HBS-aanval te zwak voor ACC en Haarlem in de lift Geertje Wielema en Ria Vonk niet in de 400 meter finale Oostelijke Eerste-Klassers zijn tégen premie-voetbal Bondsvergadering moet eenheid in K.N.V.B. bewaren VAN DER HART EN RIJVERS NIET IN LIMBURGSE BEROEPS-CLUBS VERDIEPT PERSPECTIEF VOOR KATHOLIEKE KEUR-TURNERS sr 0 II Tergende zenuwpijn ZONDAG naar 't STADION IBffe nfS' ft* ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1954 PAGINA 10 ti«t ti) Halsstarrigheid van Lagere-klassers zal tot rampzalige scheuring leiden Nog een week en liet is 14 Augustus? en dan vinden er, opmer kelijk, doch desniettemin toevallig synchroon twee gebeurtenisser plaats, die de huidige crisis in het Nederlandse voetbal-bestel markeren. In Krasnapolsky te Amsterdam komt de Bondsverga dering van de K.N.V.B. hijeen om te stemmen over de voorstellen van het Bondsbestuur tot instelling van een hoofdklasse en invoering van een premie-stelsel. En in het Gemeentelijk Sportpark te Amsterdam wordt de eerste wedstrijd tussen twee Nederlandse beroepsvoetbalclubsAlkmaarVenlo gespeeld. Wilde ontwikkeling Serie mislukkingen In Maart noemde dé N.B.V.B. twaalf clubs, later kwamen er zelfs nog zes bij. Intussen kan men het beroepsvoetbal in Nijmegen (geen veld en slechts interesse bij enige overjarige veteranen en een handjevol spelers uit het lagere en laag ste voetbal). Leiden en Delft (verder nooit iets positiefs van gehoord). Bergen op Zoom (dat deze week officieel met Eerste-klassers houden nieuwe koers vast Beroepsvoetbalbond boekte ivinst maar ook verlies Rampzalige versplintering N.B.V.B. meer gematigd 't Is altijd makkelijk Eerste klassers in West willen nader contact met Lager Voetbal Nog een datum De enige weg N.B.V.B. ving bot bij profs en ex-profs Wilde contract-breuk >.4 SNkj BERTUS DE HARDER, door Bordeaux vrij gegeven Rood en Wit trekt opnieuw de aandacht Dubbel Quick Haarlem all-round V.O.C. onfortuinlijk Gescheiden klassen ROTTERDAM 8 AUGUSTUS 3 UUR N.M. Grootste en laatste Speedway race 1954 8 Landen strijden om de Gouden Helm Om de zwem-kampioenschappen Nabeschouwing op een dnelanden-wedstrijd Dat onze katholieke turners op internationaal niveau altijd nog wel iets van hun buitenlandse collega's kunnen leren (al is de achterstand niet groot meer), is nog eens bevestigd bij de drietand en-wedstrijd NederlandBelgië Oostenrijk, die door de Diocesane Limburgse Sportbond in het kader van de Roermondse Bonds-turndagen te Brunssum werd georganiseerd. Tegenstan ders van de keurploeg van de R.K. Ned. Gymnastiek Federatie waren daar de heren van het Vlaams Katholiek Turnersverbond en de katholieke ploeg van de Oostenrijkse Turnbond (die in federatief verband zowel de neutrale als de katholieke turners verenigt en bijv. bij Olympische Spelen en Wereld kampioenschappen een uit beide groeperingen samengestelde federatieve ploeg kan afvaardigen). mtotm FRANS DE MUNCK, Ook geen ex-profs Twéé V.E.K.-deputaties wachten op Hopster BondselftalDinsdagochtend op Schiphol verwacht nieuw estafette-record OM DE GALEA BEKER GEERTJE WIELEMA, e veel hooi op haar vork Fanny verloor ook haar wereldrecord 220 yards Marjorie Jackson liep 24 sec. Alle Ned. profs in liet Pietersberg-criterium En wijzen uittredings-dreigement af geen beroepsvoetbal in BERGEN OP ZOOM CRICKET IN ENGELAND setTw mVJ Gn 133/3 Wint van Somel- rJ het Sfhbliï v,er ho v> Be tt-r he X*Wa( Premie-voetbal en amateur-spel waarbij grote financiers de 500.000 gulden van de Beroepsvoetbalbond, en de 50,000 gulden verplicht kapitaal van elke bij de Bond aangesloten beroepsvoetbalclub op tafel legden. In de plaats van de links en rechts beloofde salarissen aan de spelers kwam het uniforme tarief op de basis van 402010 gulden per gewonnen- gelijkgespeelde-verloren wedstrijd, met 5 gulden per training en een salaris dat de buitenwacht verder niet aanging (maar dat toch rond de 25 gulden schommelt en variabel is). Men heeft sindsdien de ontwikkeling van de Beroepsvoetbalbond kunnen vol gen. De eerste namen werden bekend, toen drie spelers werden genoemd in de zogenaamde „D.O.S.-kampioen-affaire"; van hen is Van de Bogert nu gecontrac teerd door Utrecht, dezer dagen ook Vis ser, terwijl men ook voor de jeugd-speler Kraay een mogelijkheid tot contractuele verplichting zoekt; maar de geruchten rond Luiten, Van Basten en Temming zijn voorlopig altijd nog niet bevestigd. Wèl is er een ander gerucht: dat de initiatief-nemer en leider van 't Utrechtse beroepsvoetbal, het vroegere U.V.V.- bestuurslid Bouwens, zich dezer dagen teruggetrokken heeft. Zo boekt de N.B.V.B. zijn ups and downs natuurlijk. Daarbij gaat het er niet om, of ook de andere namen, van be kende Elinkwijk- en U.V.V.-spelers, met betrekking tot de B.V.C. Utrecht juist zijn, of de Zaterdagmiddag-internationaol Kerkdijk (Sparta-Enschede) al dan niet yoor de Twentse profs heeft getekend, (zijn collega Heinen van Spakenburg ging wèl naar Utrecht), of Kramer van Alk- maarse Boys nu wel of niet naar de B.V.C. Alkmaar gaat en of Rijkers (H.R.C.) zich daarvan terug heeft gerokken dan w\l Snabilé (O.S.V.) nu de nieuwe .-.aanwinst" is, of er in de boezem van de N.B.V.B. tussen de diverse clubs nu al onenigheid is omdat de één op Woensdag en Zaterdag en de ander alleen op Zondag wil spelen, of de entree-prijzen al dan niet het dub bele van de thans gangbare zullen be dragen. of de B.V.C. Amsterdam, geleid door de vroegere K.B.V.-voorzitter G. Kiersch en getraind door de Watergraafs- meer-coach Terwiel, sedert enkele dagen weer enkele nieuwe spelers heeft in de personen van Barends (Haarlem) en Van Houten (Watergraafsmeer), of de beide Vitessenaren Van Voorst en Van Beek hun verbintenis met De Graafschap al weer hebben opgezegd, of de B.V.C. Den Haag. initiatief-nemer H. van der Wolk (ex-V.U.C.) nu meent, dat spelers als het V.U.C.-trio Stam-Onink-Willemsen en de A.D.O.-ers Anraad en Krijboldcr van enige betekenis zijn, of deze zelfde B.V.C. Den Haag inderdaad aan Jan van Roessel (Willem II) en enige van diens club genoten inderdaad een aanbod heeft ge daan, waarbij deze spelers niet alleen een bijverdienste, maar een volledig salaris zonder verdere noodzaak van een burger betrekking zouden ontvangen (een affaire die, men in Tilburg heel zeker weet en waarop de betrokken spelers niet zijn in gegaan), of voorzitter H. Bosma van de Twentse profs nu inderdaad zijn 50.000 gulden aandelen bijeen heeft en of het veld Duyvestein in Rotterdam eigenlijk wel te verbeteren valt dat zijn niet de ups and downs, die de toekomst van de N.B.V.B. bepalen. het bericht kwam. dat het werk voor dit jaar is gestaakt, met de hoop op betere tijden....), Amersfoort (benadering van spelers volledig mislukt), Deventer en Apeldoorn (nooit verder iets van verno men), Den Bosch en Tiel (dito) wel een lijstjezonder meer afschrijven. Blijven over: Amsterdam (met een goed stel spelers maar een erbarmelijk veld), Rotterdam (dito), Den Haag (wei nig goede spelers en nog niet de zeker heid dat op Duinhorst zal worden ge speeld). De Graafschap in Doetinchem (half Vitesse maar nogal ver weg), Alk maar (een prima stadion maar geen goe- Voorlopig is die vergadering altijd nog wel iets belangrijker dan die wedstrijd. En het wordt de zwaarste vergadering, welke een K.N.V.B.-voorzitter ooit te lei den heeft gehad. Omdat daar, achter het bestuursvoorstel, de éénheid in de K. N. V. B. op het spel staat. Men weet, dat de kansen op doorvoering van het premie stelsel niet onverdeeld gunstig zijn. Er is voor aanneming een twee-derde meer derheid nodig. En het aantal tegen-stem mers is niet zó gering, dat men die op één-derde kan schatten Het lagere voetbal is tégen, in alle dis tricten; en vermoedelijk zullen de 39 stemmen, waarover deze lagere klassers (tweede-, derde- en vierde-) beschikken, straks en bloc worden uitgebracht. Daar staan tegenover de 36 stemmen van eerste-klassers, 36 stemmen voor 50 clubs, waarvan er 39 vóór en 11 tegen zijn (en het is interessant om te weten, welke eerste-klassers tegenstanders zijn: D.W.S., Eindhoven, G.V.A.V., Heracles, Heeren veen, Haarlem, Leeuwarden, Volewijc- kers,' Zwolse Boys, D.F.C. en Veendam, terwijl Go Ahead, 'tGooi, A.G.O.V.V. en M.V.V. in eerste instantie blanco hebben gestemd). Het is bij deze oppositie in eigen boezem altijd nog de vraag, hoe die 36 gezamenlijke stemmen uitgebracht zul len worden. Dan zijn er de 12 stemmen van de bondsbestuursleden, van wie men weet, dat alleen de heer mr Bulder tegen is èn blijft, dat de heren Valkema (de man van de verscherpte Overschrijvingsbepalin gen) en De Vries in eerste instantie blanco stemden, terwijl de heer Remmers, als vertegenwoordiger van het christelijke voetbal wel vóór stemde, maar na een berisping door het V.C.V. zich uit de Tarief-commissie, welke de details van de K.N.V.B.-premies moest vaststellen en waarin ook de heren Kruyver en Reyseger zitten, heeft moeten terug trekken. Het is ook bekend, dat voorzitter ir Hopster slechts node en onder de druk der om standigheden zijn stem heeft gegeven en dat hij, in zijn hart méér amateur, zijn aanblijven afhankelijk zal stellen van de besluiten welke deze bondsvergadering zal nemen. En dan zijn er tenslotte nog de 20 stemmen van de afdelingen, die ver schillende standpunten huldigen. Zijn bij 107 stemmen de 39 van de lagere-klassers tégen, dan is een simpel rekensommetje voldoende om aan te tonen, dat de voorstellen van het K. N. V. B.-bestuurverworpen worden! En wat dan? Zal dan een deel der eerste-klassers zich afscheiden? Men durft er eenvou dig niet aan denken, ofschoon binnens kamers reeds met dit dreigement is ge zwaaid. Men durft, ook bij die eerste klassers, die het initiatief tot de huidige omzwaai hebben genomen en die er op staan dat er van koers veranderd wordt, zich niet uitspreken over de rampzalige versplintering die het uittreden van een aantal prominente verenigingen uit de K. N. V. B. tot gevolg zou hebben. En zouden deze clubs dan niet auto matisch in de richting van de Beroepsvoet balbond worden gedreven? Hoezeer men zich daartegen ook verzet, hoe sterk de afkeer van de huidige K.N.V.B.-eerste klassers ook van de N.B.V.B. is, is het niet ondenkbeeldig, dat versplintering in het ene kamp tot versterking van de andere partijen leidt en dat die andere partijen gaan zoeken naar samenwerking. Dan is die andere samenwerking ons liever. Samenwerking tussen het huidige N.B.V.B.-bestuur en de K.N.V.B.: en met opzet spreken wij van het huidige be stuur, dat sinds kort de N.B.V.B. leidt. Want ook daar hebben weer nieuwe mutaties plaats gehad, is voorzitter B. J. Boersen (Amsterdam) afgetreden, waar na de heer G. Joosten, die al lange tijd de grote man achter de schermen was, de leiding van de Beroepsvoetbalbond heeft overgenomen. Enige tijd geleden hadden wij met heer Joosten (Geleen) en met de heer Boersen een ontmoeting; en toen reeds viel het ons op, dat tegenover de scherpe opvat tingen van de heer Boersen, wiens kracht eerder in de strijdvaardigheid dan in be middelingspogingen scheen te liggen, de gematigde houding van de heer Joosten stond; en dat deze heer Joosten altijd nog eerder bereid was om tot een vergelijk met de K.N.V.B. te komen dan dat hij, ofschoon oprichter van de prof-club For- tuna '54 in Gelecn, ten koste van alles de uitvoering van de plannen van de N. B. V. B. wilde doorzetten. Een andere mutatie was de vervanging van de heer S. van den Berg (Amster dam) als secretaris door mr A. H. F. Zijl (Amsterdam), terwijl naast de heren S. Bruinvelds (penningmeester, Amster dam), S. P. F. Steinfurth (vice-voorzitter, Enschede) en P. B. Swart (Den Haag), ook de heren L. de Vries (Utrecht) en J. Roodbergen (Doetinchem) een bestuurs zetel kregen. De komst van de heer Joosten achter de coulissen had eerder reeds tot een grondige verandering van de financiële opzet van de Beroepsvoetbalbond geleid. Geen openbare vergaderingen meer, waar een of andere official allerlei onverant woorde uitspraken ten beste gaf, waar met grote namen en ontzaglijke beloften werd geschermd, waar men pogingen deed om met donaties van 5 gulden en aan deeltjes vafi 100 gulden enig kapitaal te verkrijgen en waar men slechts de lach lust van de goegemeente oogstte.„Wij willen niet de centjes, van de kleine lui den", werd het devies van de heer Joos ten, die een strikt-zakelijke opzet maakte, kan U plotseling machteloos maken. bij U te hebben, die helpen direct! De Vereniging van Westelijke Eerste- Klassers heeft in een Vrijdagavond in „Den Hout" te Den Haag gehouden bij eenkomst met grote meerderheid besloten ten aanzien van het vraagstuk semi-pro- fessionalisme het bestuur van de Vereni ging van Eerste-Klassers voor te stellen nader contact op te nemen met de Fede ratie van Belangenverenigingen van Tweede, Derde en Vierde Klassers. Het W.E.K.-bestuur, waarvan verschil lende leden in verband met de gebeurte nissen van de laatste weken waren afge treden, werd op deze vergadering als volgt samengesteld: voorzitter A. H. Martens (ADO), secretaris-penningmeester W. van Asselt (BI. Wit), commissarissen: Schee- res (VSV), Zon (Excelsior) en Mostert (HVC). de spelers). Venlo (goede spelers en een behoorlijk veld). Geleen (goede spelers, maar nog niet de zekerheid dat in het Maurits-stadion kan worden gespeeld), Heerlen (goede spelers plus het Juliana - sportpark). En dan nog de Twentse Profs in Hengelo, waar het stadion Veldwijk ter beschikking is, doch waar niet meer dan drie Heracles-spelers onder con tract zijn, terwijl de door ons reeds eer der genoemde vijf spelers van de En- schedese Boys hun verbintenis hebben geannuleerd en op wie ondanks optimis tische geluiden van de T.P.-voorzitter Bosma inderdaad geen claim mogelijk is. De buit is inderdaad niet zo groot. De N.B.V.B. is niet zó sterk. Maar men vergisse zich desondanks niet! Want desondanks is deze N.B.V.B, nog al tijd in staat om dóór te gaan en om de K.N.V.B. voortdurend schade te berokke nen, schade ook aan het gehele Nederland se voetbal. En dóór deze dreigende macht van de N.B.V.B. blijft het gevaar op scheuring in de K.N.V.B., door een even tueel uittreden van de grootste clubs onder de eerste-klassers, bestaan. En dan is er nog één datum, die men niet moet vergeten: de 10e Augustus, wan neer het Bondselftal van zijnt ournee uit de West terugkeert. Het is niet zo onzin nig, dat er reeds berichten zijn gepubli ceerd, als zouden Bleijenberg en Terlouw na hun reisje naar de West een contract met de N.B.V.B. tekenen. Wie weet, welke namen er straks, na de 10e, nog meer in dit verband genoemd worden. Dat zou nieuwe, en belangrijke, winst voor de N.B.V.B. zijn, en een nieuwe af brokkeling van de K.N.V.B.-macht. En in feite wordt de ontwikkeling van de Be roepsvoetbalbond voor het grootste deel bepaald door de houding die de K.N.V.B. aanneemt. De onzekere toestand en de scherpe tegenstellingen binnen de KNVB bereiden de weg voor de N.B.V.B.. ook in hun „aankoop-pogingen van prominente spelers", met steeds gladder plaveisel. Voor de Bondsvergadering van de K.N.V.B. is er slechts één mogelijkheid om het Nederlandse voetbal te redden. Dat is het aannemen van een koers, zo als de eerste-klassers die voorstaan en door het Bondsbestuur is overgenomen: de koers van hoofdklasse en onvermijde lijk daaraan verbonden premie-betaling. Want dat is de geest van de tijd. Dat is de wens van de spelers, die inderdaad wel bereid zijn om te streven naar een betere kwaliteit voetbal teneinde onze grote achterstand op het buitenland in te halen, maar die zich maatschappelijk gezien met meer de weelde kunnen veroorloven, de daarvoor vereiste offers voor niets te brengen. Cor van der Hart en Kees Rijvers, de Nederlandse beroepsvoetballers in Frankrijk, van wie was gemeld dat zij in de komende competitie voor de beroepsclubs Heerlen en Geleen zouden uitkomen, zullen in Frankrijk blijven en zijn niet van plan om de gelederen van de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond te versterken. Cor van der Hart, de succesrijke stopperspil van de kam pioensclub Lille (Rijssel), denkt er niet aan om zijn contract met de Franse club te verbreken. En Kees Rijvers, laat in het seizoen eindelijk goed in vorm gekomen, al kon hij niet verhinderen dat zijn club Stade Frangais (Parijs) naar de tweede divisie degradeerde, is evenmin van plan om contractbreuk met de Fransen te plegen. Bovendien verdienen beide spelers thans veel meer dan de N.B.V.B. hun zou kunnen bieden. De twee enige Nederlandse profs-in den-vreemde. die dus straks in de N.B.V.B. zullen spelen, zijn Frans de Munck en Bertus de Harder, terwijl Hof man (ex-Alès) gee'n verbintenis meer met Frankrijk en nog geen nieuwe met Duitsland had. De Harder's contract met zijn'club Bordeaux was, na verleden jaar voor nog één seizoen te zijn verlengd, thans afgelopen; de Hagenaar was wat de Fransen betreft geheel vrij en kofi dus zonder bezwaar voor de beroepsvoetbal club Den Ilaag tekenen. Met Be Munck is de situatie andex's. Toen hij door dc Duitse semi-profclub F.C. Köln was geëngageerd, ontving hij een handgeld van 50.000 gulden. Als hij naar een andere (hetzij Duitse hetzij Franse of zelfs Spaanse of Italiaanse) prof-club was overgegaan, had Köln hem eenvoudig kunnen „verkopen". Nu echter krijgt Köln voor zijn halve ton geen pfennig terug; en verhaal daarop is voor de Duitsers nergens mogelijk, om dat de N.B.V.B. een „wilde" organisatie is en aan geen enkele sanctie, o.a. ook niet van de F.I.F.A., kan worden onder- wox'pen. De Munck woont in Geleen. in een pand dat eigendom is van Geleen's prof-voorzitter Joosten^hij werkt als ver tegenwoordiger en er IS sprake van dat zijn vrouw nu eindelijk de kapsalon krijgt, die zij reeds gehad zou hebben Met bezorgdheid blikken de cricket-lief hebbers naar de weer dreigende lucht; krjjgen zi; een zeilde stralende dag als verleden week toen het spel om de runs alom hooftij vierde of worden zij gedrukt in een herhaling van de daarvóór volledig verregende weken? De competitie begint nu juist zo interessant te worden en na de deels betekenisvolle uitslagen van de jong ste speeldag ziet vooral het programma van morgen er weer boeiend uit. Daar is op de eei'stc plaats de wedstrijd A.C.C.—H.B.S. te Amsterdam, een wed strijd die voor A.C.C. dan wel niet. zu zwaar zal worden als een uitwedstrijd op Houtrust altijd voor hen is, maar waarin toch nog genoeg risico's zitten. H.B.S. heett al meer dan eens bewezen, ook tegen ster ke tegenstanders hoge totalen te kunnen scoren; dat ondervond verleden week ook H.C.C. 1, welks bowlery door Van Dijk 38, Baden44, R Bruynestein 37, Hakstege 20 en Scholte 27 (totaal 221) danig wei'd afge- straft. H.B.S.' zwakte is echter de aanval en zo werd dat fraaie totaal van 221 nog zonder moeite door H.C.C. 1 voor slechts vier wickets al gepasseerd (Harris 52, Sil- levis 56, Jhr De Villeneuve 50, A. de Waard 19, Van der Staay 14 n.o. en Schuur 26 n.o.). En ook morgen zien wij A.C.C. deze zwakke H.B.S.-aanval wel overmees teren. Oók voor H.C.C. 1 moet een nieuwe zege binnen het bereik liggen. De eerste Haag se treédt in Schiedam aan tegen Excelsior, dat verleden week A.C.C. lange tijd de handen vol gaf (de Schiedamse bowlery liet Wally van Weelde tot een langzame 100 komen, maar gaf P. Meijer 21, W. Feit- man 18 en G. Meijer 12 n.o. niet veel kans al werd het A.C.C.-totaal toch nog 186). Vermoedelijk echter zal Excelsior's batten, aanmerkelijk zwakker dan de bowlery, hel niet redden, A.C.C. had verleden week (W. van der Hurk 5-26, H, J. van Weelde 2-36 en W. van Weelde 2-18) zonder veel moeite het complete Excelsior-team (Dries 23, J. Oosterholt 35) voor 99 aan de kant! En ook de Haagse bowlers zullen vermoedelijk weinig consideratie kennen. En dan (rekt het Nijmeegse Quick de aandacht. Het treedt op eigen veld tegen. het Haagse Quick aan. Dc Nijmcgenaars hebben verleden week een opzienbarende prestatie geleverd door Hermes in Schie dam een verpletterende 188-67 nederlaag toe te brengen. En het waren vooral de Nijmeegse bowlers: Burki 3-32, Fiege 4-14 en Hagen 3-12, die hier enorm op dreef waren (Stolk kon in 2 volle Sperfuren Slechts 12 schamele runs bijeen garen, Tettelaar 20, Van Meurs 24). Én gesteund door een fraaie century van Daan Ingelse (107) bleek Quick ook te weten wat scoren is (Burki nog 25), zodat de Hermes-bowlery piet 4-25 voor Tettelaar, 3-57 voor Van Meurs en 3-51 voor Scheffer slechts wei nig succes oogstte. Dat ziet er dus voor Nijmegen's naamgenoot uit het Haagje maar somber uit, temeer daar de Residen tie-bewoners het moeten stellen zonder Bosman, die verleden week met 4 voor 23 een flink aandeel had in de 136-91 zege, die Quick toen op V.V.V behaalde (na Van Nieuwenhuizen 47 kwamen nog drie Hage naars boven de 10, terwijl bij V.V.V. al leen Burger met 15 in de dubbele cijfers scoorde, waarmee ondanks het bowlen van Heinrichs 5-31 en Dorrestein 4-30 de ver rassende V.V.V.-nederlaag wel was ver klaard). We vrezen echter, dat de Hage naars een dergelijke surprise niet zullen herhalen en dat de Nijmegenaars hun naamgenoten wel de baas zullen blijven, temeer daar de grote triomf van de Gel derlanders in Schiedam o.i. geen uitschie ter was. Zoals Haarlem de all-round-capaciteiten van zijn ploeg reeds tegen Sparta toonde (de gebr. P. en M. Maas scoorden tegen de Rotterdammers '24 en 25 en bowlden 1 voor 22 en 6 voor 28, waarbij Peschar met 16 en 2 voor 7 zich goed aansloot), zo zal het ook tegen P.W- de buit wel binnen houden, tenzij de Enschedese matador Leeftink tot een solo-stunt komt. Met Sparta daarentegen gaat het, na een goede start, minder goed. Captain Sonne- veld, verlden week nog 23 runs en bow- lingcijfers 2 voor 8, gesteund door Var. der Linde 3 voor 5, kan het in zijn eentje niet klaren; een batting-totaal van 85 is voor de Kasteelheren toch wel schamel. En daarom voorzien wij ook in dc wedstrijd op Spangen tegen Rood en Wit weinig winst voor de Rotterdammers, temeer na de fraaie draw, welke Rood en Wit een week geleden tegen M.C.C. 2 behaalde. Met batsmen als Tesenender 52, A. v. d. Togt 28, Wijkhuizen 31 en W. v. Liemt 17 en met een bowler als P- Bijleveld 3-5-' heeft men bij Rood en Wit op het ogenbbk een ploeg bijeen, die zich goed herstelt en daarvan ook op Spangen wel zal getuigen H.C.C. 2 moet intussen deze draw tegen Rood en Wit wel als een tegenvaller heb ben gevoeld. Oorzaak was vooral het tijds gebrek, want 144 voor 6 (P. v. Arkel 22, jhr v. d. Bosch 47, Wischof 22)^ moest wor den gesloten, waardoor de 185 van de te genpartij onbereikbaar bleven. Tegen V.V. V., dat Slagter mist en daardoor verleden week ook reeds tegen Quick H. te zeer verzwakt was, moet H.C.C. 2 echter een royale zege kunnen behalen. En tenslotte is er dan in Amsterdam het duel tussen V.R.A. en V.O.C., dat dit jaar onfortuinlijk speelt. Heel wat nederlagen reeds heeft V.O.C. dit seizoen slechts op het nippertje geleden. Zo ook verleden week tegen Kampong (142, door Crooks 40, H. C. v. d. Bijl 24, J. v. Esveld 36 n.o.), toen de Utrechtse bowlers Crooks 3-27 en H. C. V. d. Bijl 5-38 het totaal van V.O.C. op 130 hielden (Bongers 37, Grijseels 37 n.o.). Met een bowler van de nog altijd grote kwaliteit als A. Terwiel (6 voor 42) èn met eer. tikje fortuin kan V.O.C. echter morgen tegen V.R.A. wellicht wel weer 1 eens succes oogsten. De twee enige nog bestaande oprich tingsclubs van de K.N.V.B., de „good old" H.F.C. en H.V.V., hebben aangedrongen op een speciale amateurs-competitie wan neer premie-voetbal ingang zou vinden. Aan de andere kant meent het Bondsbe stuur, dat premie-voetbal voor een kleine groep cn desnoods in aparte competities gereserveerd moet worden. En als stok achter de deur dreigt de meerderheid in de Vereniging van Eerste Klassers: Als men de nieuwe koers niet wil aanvaarden, zullen wij inderdaad, maar dan uittre dend, een eigen competitie vormen. Zoals premie-voetbal onvermijdelijk is, zo is het ook onontkoombaar, dat dit pre? mie-voetbal en het „reine" arbateur-voet- bal in aparte competities gescheiden wor den. Daarover bestaan verschillende op vattingen bctr. de uitvoering: vriendelijke cn dreigende. Zij moeten tot overeenstem ming gebracht worden. Moge dc Bondsvergadering op 14 Augustus een weg vinden, waardoor dit premie-voetbal cn het amateur-voetbal inderdaad gescheiden worden, maar toch in het éne K.N.V.B.-verband verenigd blijven. Mogen daartoe allerlei groeps belangen wijken voor het grotere be lang van de voetbal-eenheid xn ons land, die dan ook de dreiging van de N.B.V.B. zal kunnen doorstaan. En mogen wij in de eerste dagen na 10 Augustus met al te hard schrikken. Of is misschien een paniek op 10 Aug. nodig om tot verstand en vergelijk op 14 Augustus te komen? G Ptn. Advertentie Te Enschede zijn de Nederlandse zwem- kampioenschappen begonnen. Er werden in enkele nummers series verwerkt. In de finales plaatsten zich: 400 meter vrije slag heren: Willemse (Robben) 4.55.6, De Vreng AZ '70) 4.59.8, De Jong (LZO) 5.01.9, Ten Thye (LZO) 5.02.7, De Jonge (Bubble) 5.05.7 en Kayser (Rob ben) 5.08.5. 400 Meter vrije slag dames: Mary Kok (Robben) 5.24.4, Hetty Balkenende (ZAR) 8.28.5, Tine van Brenk (Robben) 5.30.1, Jo- Pie van Alphen (RDZ) 5.34.3, Florence Pe ters (Neptunus Arnhem). Op de zesde plaats eindigde Geertje Wielema (HAZ) in 5.38.7. Zij heeft zich echter voor de finale teruggetrokken en voor haar in de plaats start Tine Tenkink (DAW), die als zevende 5.44.3 noteerde. Ria Vonk (HDZ), nog steeds uit vorm, werd met 5.54.5 uitgeschakeld. y Niet alleen om hun organisatievorm waren de Oostenrijkers zo interessant (aan dezelfde omstandigheid dankten wij verleden jaar de komst van een sterke Oostenrijkse katholieke damesploeg, die met deelneemsters aan O.S. en W.K. in verscheidene plaatsen van ons land op trad), maar en ook vooral door hun turn- technische prestaties. Want in alle onder delen: hoogbrug, paardvoltige, vrije oefe ning, ringen, paardsprong en hoogrek, bleken de heren uit Donau-land superieur en scoorden zij de meeste punten, zodat zij uiteindelijk een grote overwinning be haalden. Vooral aan het hoogrek en in het paardvoltigeren gaven de Oostenrijkers contract-breuk met Kèln wanneer de daaraan verbonden over schrijving van De Munck van Sittardia naar Ajax niet door de K.N.V.B. met, een plaatsing op de zwarte prof-lijst was ver hinderd. Een fijne geste is de handelwijze van dc N.B.V.B. in deze tegenover F.C. Köln niet. Naar het schijnt, heeft men ook Rinus Schaap (Racing Paris) tot een dergelijke contract-breuk met zijn huidige club willen verleiden, maar voorlopig denkt Schaap er net z.o over als Rijvers en Van der Hart en blijft hij in Frankrijk, terwijl de kans dat de ex-V.V.V.-er Bart Car- lier, die door de Duitse club Pirmasens naar de Franse vereniging Strasbourg is verkocht, voor de beroepsvoetbalclub Venlo zal gaan spelen, ook wel tot het verleden behoort De Hagenaar Joop de Kubber is ook voor de nieuwe competitie weer door Bordeaux in de „stal" opgenomen, y te ken en Van Geen hebben hun conti t met Nantes verlengd, Bram APP7W;t. zoals bekend van Reims naar^ de serse club Lugano als tram.er S Brandes zal vermoedelijk xn dm t J van Montpellier. nummer laats geëindigd, toch door de Franse voetDal- bond in de tweede prof-divisie is gehand haafd Alleen Van Lont is door zijn club Lens vrijgegeven cn kan eventueel in Nederland spelen maar van hem is enige relatie met dc N.B.V.B niet bekend. En daar Faas Wilkes natuurlijk in ziin Spaanse club Valencia blijft en in Duits land de oud-Hagenaar Rohrig bij Rot- Weisz Essen. heeft de N.B.V.B, tenslotte uit beel dat Nederlandse legioen in den vreemde slechts twee spelers aan zich weten te binden: dc „vrijgegeven" De Harder en via contractbreuk Dc Munck. In ditzelfde kader kan trouwens worden opgemerkt, dat van de ex-profs alleen de Roermondenaar André Hofman (ex-Alès, thans Heerlen) in de NBVB gaat spelen De Vroet blijft trainen, voorlopig bij Be Quick; ook als .trainer heeft Lakenberg een verbintenis met de Betuwse club DIO (Druten) aangedaan; Steenbergen en Bou- rnan blijven bij Feijenoord resp. ADO. van de ex-Ajaxied Stoffelen heeft men n°g niets gehoord; Den Boer (ex-Sparta, ex-Nancy) en Ten Berge (ex-HSC, ex- C.A. Paris) spelen niet meer en trainen hier en daar een kleine club; Collombon blijft bij DFC. En een tegenvaller voor de NBVB moet ook geweest zijn, dat André Roozenburg en Theo Timmermans bij het onlangs her krijgen van hun amateur-status onmid dellijk terug in de KNVB zijn gestapt. Roo- zenburg (ex-Florence) gaat weer voor Sneek spelen, vierde deze week in Zwolle als gast bij PEC tegen het Ned, Politie- elfta) zijn rentree. En Timmermans heeft in de afgelopen week in serie-wedstrijden alweer tweemaal het vertrouwde shirt van ADO gedragen, waarbij de ex-prof van Nimes een fantastische partij voetba. speelde en zijn elftal op slag naar een beter niveau bracht. Tenslotte: de NBVB had ook de aankoop van bijv. bekende Oostenrijkse beroeps spelers in het vooruitzicht gesteld. Het bleef bij enkele Midden-Europe.se trainers. Na het geringe succes ten opzichte van de Nederlandse profs kan- men de kans op buitenlandse beroepsspelers helemaal wel afschrijven. prachtig werk, individueel zowel als ploeg. Intussen hielden Belgen en Nederlan ders de concurrentie goed vol, waarbij de strijd om de tweede plaats volop spanning bood. Na de eerste helft lag Nederland nog voor, maar in de laatste nummers gingen de Belgen onze ploeg voorbij. Een merkwaardig aspect aan de Nederlandse ploeg was voorts, dat zii, voorheen een BrabantsLimburgse affaire, de laatste itjd steeds duidelijker het opkomen van de Westelijke turners (uit het Haarlem se diocees) weerspiegelt, al blijven de Zuidelijke gymnasten in doorsnee altijd nog de meerderen. Bos, Hendriks, Her mans, Staps en De Waal hebben goede prestaties geleverd en het perspectief voor het Nederlandse herenturnen in katho liek verband stellig verdiept De uitsla" luidde tenslotte: Oostenrijk 267.20 pun ten, België 251.60 pt., Nederland 247.30 pt. Dinsdagochtend om half 7 wordt het *schap van het Nederlands Bonds elftal cn zijn begeleidende officials op de thuisreis uit West-Indië op Schiphol verwacht. De heer Lioni, consul van de Curaqaose Voetbalbond, is reeds eerder van dc West-tournée teruggekeerd. Mogelijk komt ook dc K.N.V.B.-voor- zitter ir Hopster reeds enige dagen eer der terug. Hij zelf zou dit wenselijk vinden in verband met de voorbereiding van de Bondsvergadering, die op 14 Augustus gehouden wordt. Overigens wist men op het Bondsbureau van een vervroegde thuiskomst niets en had ook mevrouw Hopster daarvan nog niets vernomen. Een commissie uit de Vereniging van Eerste Klassers, bestaande uit de heren Pöpplein (BW), Kieboom (Feijenoord) en Van Dalen (Enschedé), zal onmiddellijk na diens thuiskomst met de heer Hopster be sprekingen voeren over de door de meer derheid van de V.E.K. uitgesproken wens om reeds in het komende seizoen 3 eerste klassen van 17 (18) clubs en in het daarop volgende seizoen 1 hoofdklasse van 18 clubs in te stellen (klassen die, uit finan ciële overwegingen, méér clubs bevatten dan in het voorstel van het Bondsbestuur) Anderzijds zal ook de heer Hekman, oud-voorzitter van de V.E.K.nog vóór de Bondsvergadering contact met de heer Hopster opnemen, teneinde, op voorstel van een andere, groepering in de V.E.K., zijn (Hekman's) eigen bekende hoofd- Hongarije heeft te Boedapest het we- reld-zwemrecord heren op de 4 x 100 me ter wisselslag verbeterd. De Hormanen noteerden een tijd van 4 mï„ i«?ig ff? Dit betekent vanzelfsnmi verbetering van het Europees record De oude records stonden sedert 24 Februari van dit jaar mef 4 ion eoruari land. 4-ia.O op naam van Rus- ploeg lüw!ntijden van de Hongaarse school. denW rttgslag: Magyar: 1.05.7; t,,~ Utassi: 1.12.8; vlinderslag: umpek: 1.02.7; vrije slag: Nyeki: 56.9. In de eindgroep van de wedstrijd om de Galeabeker te Vichy, heeft Italië met 32 van Frankrijk gewonnen, Zuid-Slavië met 31 van België. Italië en Zuid-Sla- vië zijn dus in de eindstrijd. Te Vancouver heeft Marjorie Jackson (Australië) de 220 yards gelopen in 24.- sec'„Pr®cies, een tijd, welke zij ook reeds °p Februari 1.1. te Sydney op deze af stand voor zich liet afdrukken. Toen had Marjone Jackson echter voordeel van een sterke rugwind, zodat het twijfelachtig mag worden genoemd of die tijd als Wereldrecord door de I.A.A.F. zal wor den erkend. Mocht Marjorie's tijd van 20 Februari niet worden erkend, dan heeft zij door de prestatie, nu in Vancouver geleverd, het^Wereldrecord tóch op haar naam ge bracht. Officieel staat dit record nog op naam van Fanny Blankers-Koen met 24,2 sec. te Brescia gemaakt op 29 Juni 1950. Een andere prachtige prestatie werd ge leverd door Edna Maskell van Noord- Rhodesia, die de 80 meter horden won in 10,9 sec., een evenaring van het Wereld- recoi-d van Shirley Strickland (Australië). I De Russische Maria Golubichnaja had te Kiev daags te voren dezelfde afstand even eens in 10,9 sec. afgelegd. Wanneer wij zien, dat in het Pieters berg-criterium, dat a.s. Zondag op het heuvelachtige circuit tc Maastricht wordt gereden, niet minder dan 43 Nederlandse beroeps-wegrenners aan de start zullen worden geroepen, dan moeten wij conclu deren, dat dan ook het volledige gilde van onze vadeiTandse professionals voor deze wedstrijd is gecontx-acteerd. En dat is ook zo. Natuurlijk is de complete Tour-ploeger bij, helaas met uitzondering van de onfor tuinlijke Suykerbuyk, die de eerste veer tien dagen niet mag rijden. En dan staat als nr. 1 op de startlxjst Gerrit Schulte als nr 2 Adri Voortuig en na de Tour- pIoeff een hele rij, van Lambrichs en stevens via Dekkers en Brinkman Pav- ke" Van'°ers lot Donker en wnie- heTv'elr/'f VSn zeventicn Belgen maakt Schik iVan zestig compleet, waarbij Jef us. Nest Sterckx Borgmans en Storms aandacht vragen. Deze prof-koers over 115 km (50 ron den) begint om 4 uur; vooraf gaat een nieuwelingen-wedstrijd te half 2. De baten zijn voor de Stichting 1940—'45. De Vereniging van Oostelijke Eerste- Klassers heeft zich te Deventer nogmaals bezig gehouden met het voorste] van het K.N.V.B.-bestuur, een premiestelsel in te voeren. Aangenomen mag worden, dat elf van de vijftig huidige Nederlandse' eerste klassers tegen het huidige voorstel zijn, terwijl het overgrote deel van de clubs! die in lagere klassen uitkomen, dezelfde houding zullen aannemen op dé Bonds vergadering van 14 Augustus a.s. Mocht het voorstel van het K.N.V.B - bestuur worden verworpen, dan zal ech ter, zoals bekend is, een aanzienlijk aan tal eerste-klasse clubs overwegen met de K.N.V.B. te breken. En daarbij wordt er op gewezen, dat de K.N.V.B. zijn in komsten voor 80 pet van de eerste klas sers ontvangt. Overigens is men te Deventer overeen gekomen, dat men zich voor 14 Augustus a.s. niet zal uitspreken over het voor nemen bij verwerping van het Bonds- voorstel uit de bond te treden. Wel mag de tegenstemmers op deze mogelijkheid worden gewezen. Overigens is het de wens van alle Oostelijke eerst-klassers, om de eenheid in de K.N.V.B. tot elke prijs te bewaren. Van het voorstaan van afscheiding is dan ook geen sprake. De Oostelijke eerste-klassers zullen hun principes en die staan in meerderheid lijnrecht tegenover het invoeren van een premiestelsel blijven verdedigen, doch mocht het voorstel van het K.N.V.B.- bestuur op 14 Augustus worden aangeno men, dan zullen zij in K.N.V.B.-verband blijven spelen. Zij zijn vóór het handhaven van de huidige overschrijvingbepalingen en in dien de invoering van betaling aan spe lers onvermijdelijk blijkt, voor het instel len van een aparte prof-competitie. De beroepsvoetbalclub Bergen op Zoom zal in het komende seizoen niet aan de competitie van de N.B.V.B. deelnemen. De voorbereiding is te kort gebleken en de voorgestelde nieuwe koers van het K.N.V.B.-bestuur heeft 'n geduchte spaak in de West-Brabantse profvoetbal-wielen gestoken. De organisatoren hopen op succes op langere termijn en zullen wellicht toch nog spelers voor een verder in de toe komst liggende competitie trachten te contracteren. Geruchten omtrent nü reeds verbonden spelers (bijv. de RBC-ers Brul- ninckx en Vermunt) zijn hiermee dus on juist gebleken. 1 GfO Over het algemeen waren ook ditmaal de bowlers aan de winnende hand De voortdurende regens van de laatste dagen waren oorzaak, dat slechts drie wedstrij den tot een beslissing kwamen; alle ove- ïige werden afgelast. De povere resulta- van SurreV T9ithamps 125 Gn 133 verliest van Surrey 121 en 139/9 (een winst on 97/7 "wim Gloucestershire 399/9 en Glamm-tfc Derbyshire 283/8 cn 153. Het testteam voor de vierde test, welke Jumsdag begint op de Oval luidt. Hutton captain, R. Simpson, P. May, D. Compton ^avenye, Tyson, Evans, Wardle, McCon- non Loader, Stanham, twaalfde man L-owdrey Twee nieuwe gezichten dus, •xyson en Loader, die tevens meegaan naar Australië. Met Hutton opnieuw aan de leiding kan de strijd met vertrouwen te gemoet worden gezien. ®hibteni '"den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 10