Gescheiden educatie on wettig verklaard België bereidt grootse Maria- h lilde voor V. Staten overwegen atoombank zonder Sovjets De defensie van de Nederlandse Antillen Rassenvraagstuk is geen kinder-probleem Ontduiking Onder wijzers Tweehonderdduizend katholieken te Koekelberg Pro en contra Bijzondere school ter ontduiking van de wet? Onderhandelen met Russen blijft een moeilijke zaak hogeschool-weken i I 1 >.v. n WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1954 Onder toezicht van zwarte nonnen spelen kinderen van een neger-dagschooltje te Harlem. rechtshof zenden^f °ppers,te Ge" zal hm.ri»., K- j er mee rekening data J de vaststelling van dl Noordse Raad vergadert TE SALZBURG LIMBURG GEEFT GOED Nieuwe wegen Hoogtepunt DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN TUSSEN H. STOEL EN CANADA it VOORBEELD SPOEDIG EEN INDIAANSE HEILIGE? In principe besloten tot inschakeling Antilliaanse vrijwilligers al™ dr L- J' M' Beel' aIs vervan Stilden ten naar Nederland Eucharistische Congres te Rio Eén millioen deelnemers ACTE VAN MANNHEIM GOLD IN BELGIE NIET Publicatie in Staatsblad had nooit plaats gevonden ang ER i- uw* Positie der negers in de Verenigde Staten (Van onze correspondent) I NEW-YORK, 28 Juli. Er zijn nu ongeveer twee maanden verlopen sinds die dag dat liet Amerikaanse Oppergerechtshof de gescheiden educatie voor blanken en negers in openbare scholen onwettig verklaarde. Wekenlang hadden correspondenten om de rechtszaal van het Hof gezworven in afwachting van het grote ogenblik waarop een uitspraak zou worden gedaan. Maar zoals het altijd gaat met feiten waarop men in spanning wacht: ze winden vaak juist plaats op een moment dat men er het minste op bedacht is. En toen Opperrechter Earl Warren de unanieme beslissing van het Hof voorlas, was de zaal half leeg, en realiseerden vele aanwezigen zich de eerste ogenblikken niet van welke historische beslissing zij getuige waren. Met maar enkele collega's tegenwoordig luisterden ook een paar neger- verslaggevers toe, en wie hen tijdens het rustige lezen van de verklaring door Mr Warren had gadegslagen, zou hehhen gezien lioe hun langzaam de tranen over de wangen begonnen te lopen. Zoals men weet zijn er 16 staten in Amerika, die zelfs reeds de gesche. den opvoeding in openbare scholen van blanke en kleurlingen hadden verboden; hieronder bevindt zich ook New York. Er zijn echter 11 staten waar het probleem niet ter sprake komt, omdat daar heel weinig kleur lingen zijn en de toestand dus nooit zo was, dat men zich gedwongen voelde een speciale wet aan te nemen. Er zijn bovendien vier staten waar de om redenen van ras gescheiden school- opvoeding plaatselijk werd beslist. Maar in 17 van de 48 staten was de gesepareerde schooleducatie voor blanken en kleurlingen een wet. Deze 17 staten dus (met Washington D.C.) zijn nu door de uitspraak van het Hof getroffen. De meeste van de 17 liggen in de Zuidelijke helft van de V.S., en de Zuidelijkste groep hier van met de meeste kleurlingen heeft uiteraard het oordeel met het weerspannigste commentaar en ver zet ontvangen. Het was anders een geniale ge dachte om in Mei slechts het wets- verbod van een gesepareerde school educatie bekend te maken, maar niet er aan toe te voegen wannéér deze wet van feitelijke kracht zou worden. Door de uitspraak aldus in twee delen te splitsen, kwam de klap voor wie het dan een klap betekende min der hard aan. In het halve jaar nu, tisch 1-let de data van de Prac" behar.a\ werking tredende wet gaat ten een kunnen de betrokken sta- consecmon? ander verwerken en de een knrirmr, egen- Deze overwegm- Nauwere Scandinavische samenwerking Te Oslo begon Maandag de tweede zit ting van de Noordse raad, waaraan 53 volksvertegenwoordigers uit Denemarken IJsland, Noorwegen en Zweden deelne men. Finland, dat geen lid van de raad is, heeft waarnemers gezonden. Op de bijeenkomst, die tien dagen zal duren, zullen o.m. plannen worden bespro ken voor nauwere economische samen werking tussen de vier landen. Zo staan op de agenda het vraagstuk van het vestigen van een gemeenschappe lijke Noordse markt en de uitvoer van in Noorwegen door waterkracht opgewekte electriciteit. Ook zal. naar men verwacht, een belangrijk rapport inzake het instellen van een douane-unie ter sprake komen Andere punten op de agenda betreffen de samenwerking op het gebied van radio en televisie, het recht van artsen, tand artsen en dierenartsen uit het ene land °m practijk uit te oefenen in de andere drie landen, nauwere samenwerking 0p monetair gebied en gezamenlijke hulp aan minder ontwikkelde gebieden. Denemarken, Noorwegen en Zweden zijn ieder vertegenwoordigd door 16 parlemen tariërs, terwijl de IJslandse afvaardiging uit vijf leden bestaat. De Noordse raad komt éénmaal per jaar bijeen. Het vorige laar werd de bijeenkomst te Kopenhagen gehouden. In totaal nemen 24 leden van <jp r?seringen der vier landen, onder wie le*>vier min'sters-presidenten. aan 't over- deel, doch zij hebben geen stemrecht. Bisschop van Salzburg Mgr A. finaufij61^ heeft Zondag met een ponti- weknr, in de Dorn de hogeschool- studie ëfraPeiLd' die §ewijd zijn aan de Zijn verWp Hl Augustinus. Daarbij lende lanrip„nWOOrdigers van 12 verschil- land. In zjjn aanwczig 0.a. ook uit Neder- het leven der nscf Z*ïd,e de bisschop, dat vrees. Maar wanntl beheerst wordt door met Zijn volledige1"^6 A"gustinus gezin en school weer er?gan2 over seiijke gemeenschap nlsatlen ln de men- vrede vinden die uit de o?de wij ontstaat. e der dingen Maandag sprak prof. J Straub uit n over „Historisch uur van de H. A^°s«n nus Kardinaal Fnngs uit Keulen op 14 Augustus het Congres bijwonen Kardinaal Wendel uit München neemt aan de sluitingsplechtigheden deel wel ke op 22 Augustus gehouden worden Op 15 Augustus houden de deelnemers een bedevaart naar Maria Plain. Tot dusver hebben vooral twee sta ten: Zuid Carolina en Georgia ge dreigd dat zij zich niet bij de nieuwe wet zullen neerleggen. En men wil de wetsontduiking zo aanpakken door eenvoudig het hele systeem van de openbare school in die staten op te heffen. Daar de uitspraak van het Hof zich op de openbare scholen be trekt en niet op private en parochiële scholen, kunnen rebellerende staten dus zogewild subsidies aan de private scholen geven, en op deze wijze de blanken en kleurlingen in scholen toch gescheiden houden. Nu zitten daar toch wel weer juridische voet angels en klemmen aan vast, maar zeker is het, dat met oprechte onwil van de kant der staten er nog een hele tijd overheen kan gaan voor zij zich gedwongen zullen zien de nieuwe wet te gehoorzamen. De rebellen onder de staten redeneren, zoals b.v. South Carolina met Gou verneur Byrnes, dat het merendeel van de negers helemaal geen ge mengde schoolopvoeding wil, als de staat maar voor volkomen gelijkwaar dige - hoewel gesepareerde - schoolopvoeding zorgt. Mr Byrnes is dan ook met een grandioos program voor scholenbouw bezig en het is waar, dat als men zijn dollarbesteding analyseert, bijna twee derde er van op het lagere school-niveau de pro blemen miniem zijn. De kinderen van zes, zeven of tien jaar zijn hoogstzel den degenen die conflicten uitlokken, daar het rassenprobleem voor hen nog niet bestaat tenzij de ouders hen al met vooroordelen hebben be werkt. Jonge kinderen van welk ras ook gaan allergemakkelijkst met elkaar om. En wanneer het niet de ouders zijn achter de kinderen, zijn het de leraren en onderwijzers waar door soms conflicten ontstaan. Zoals b.v. wanneer blanke onderwijzers zich verzetten tegen het lesgeven aan negerkinderen in een gemengde klas se. Om te voorkomen, dat rasconflic ten zich in deze vorm uiten, hebben veel staten bij een dergelijke over gang als gemengde opvoeding van het blanke en gekleurde ras, hun onder wijzers goed voorbereid; zodat, wie meende niet aan het andere ras les te kunnen geven, dan werd overge plaatst naar een school of klasse met kinderen van het eigen ras. En behalve deze pogingen van de overheid om uitstel te winnen, zal ongetwijfeld ook weerstand getoond worden door extreme groepen blanke ouders. Hoe die blanken in het diepe Zuiden van Amerika gewend zijn tegen kleurlingen op te treden, tekent biV. het gedrag van de vrouw van Gouverneur Talmadge van Georgia (een van degenen, die met opheffing van openbare scholen dreigt) toen enkele maanden geleden haar echt genoot weigerde met een groep New Yorkse vrouwen, waaronder ook kleurlingen, een kwestie te bespre ken. Mevrouw Talmadge begroette de vrouwen in de oprijlaan voor het huis en zei: „Zoals u weet maken wij hier rassenonderscheid. De blanke dames worden graag binnen ver wacht en de gekleurde dames kunnen bij aardige kleurlingen op de farm hier wachten Maar ook al zal de practische ver wezenlijking van de nieuwe federale wet voor gemengde rassenopvoeding nog zeker jaren duren, de nieuwe tijd en geest van een bewuster democra tisch Amerika is niet tegen te houden. Welke afstand in de negeremancipa tie is afgelegd, en welke nog moet afgelegd worden, zal in een aanslui tend artikel worden behandeld. Vervolgens roept men in het diepe Zuiden ook ach en wee over wat er zou moeten gebeuren met de neger onderwijzers, zodra de nieuwe wet van kracht wordt. Want in die stre ken zullen zeker veel blanke ouders niet toestaan, dat hun kinderen door negeronderwijzers les zou worden ge geven. M.a.w. er zou een werkeloos- heidsprobleem voor onderwijzers en leraren van het gekleurde ras ont staan. Wel, jn (je yj staten, waar de nieuwe wet van toepassing op is, zijn er 30-1, 813 blanke onderwijskrachten tegen 81,911 van het gekleurde ras. Het zal zeker even duren voor de kleurlingen een passende plaats in hun nieuwe toestand hebben gevon den, maar er is hier geen sprake van (Van onze In België zullen Brusselse corespondent) de hoogtepunten van voor de negers bestemd is. Maar dan. de neger educatie heeft ook sterk achter gestaan bij de blanke. Intussen schijnt op het eerste ge zicht die redenatie van: de negers wil- len óók geen gemengde opvoeding te kloppen. Maar het klopt dan juist zoals dat antwoord, dat men van een patiënt krijgt, wanneer men hem vraagt of hij geopereerd zou willen worden. Het is logisch dat het slacht offer het hardhandige ingrijpen van het mes zou willen vermijden. Veel negers vrezen een emancipatie alleen al om de noodwendige onaangenaam heden, die er mee verbonden zijn; en vooral de oudere generatie wil daar om maar liever niet aan de kwestie roeren. Maar als men in een gesprek van hart tot hart met kleurlingen spreekt, en een vreesloos antwoord van hen zoekt, dan zijn er maar wei nigen, die niet gemengde educatie voorstaan. De wetgevers van de Zuidelijke staten willen ook suggereren dat de hevigste conflicten het gevolg kun nen zijn van de invoering van de nieuwe wet. Maar als men de erva ringen van sommige staten, waar de gemengde schoolopvoeding plaatselijk werd beslist, nagaat, dan blijkt dat een werkeloosheidsprobleem, daar het jaarlijkse tekort aan leerkrachten in de V.S. zo groot is, dat in de eerst volgende jaren, waarin zich de ver andering van de schooleducatie vol trekt, deze neger-onderwijzers gemak kelijk door het onderwijs geabsor beerd kunnen worden. Alleen staat hun opleiding in veel gevallen ten achter bij die van hun blanke colle ga's (evenals de betaling) en de ach terstand zal dus door hen moeten worden ingehaald. Hetgeen echter geen bijzondere moeilijkheden be hoeft op te leveren. Alles saamgenomen heeft het Zui den de uitspraak van het Opperste Gerechtshof tamelijk rustig ontvan gen. De sterkste vorm van weerstand, welke men mag verwachten, zal zich vermoedelijk uitdrukken in het stil zwijgende verzet van de parlementen der Zuidelijke staten om de staats wetten aan de eisen van de nieuwe federale wet aan te passen. het Maria-jaar 1954 van de gehele katho lieke wereld, zich afspelen op 2, 3, 4 en 5 September aanstaande. Een groot Maria-congrcs zal als inlei ding dienen voor een nationale hulde aan Onze Lieve Vrouw. De agenda van dat congres is op zoda nige wijze opgesteld, dat leerstellingen door bekende theologen in ochtendverga deringen zullen worden voorgedragen, terwijl de namiddagen zullen gewijd zijn aan sectievergaderingen, waarop het woord zal gevoerd worden door personen, die behoren tot de meest uiteenlopende sectoren van de gemeenschap. De oude, traditionele devotie tot de H. Maagd, die tot uiting komt in bedevaar ten, in kapelletjes langs de wegen, in het bidden van de rozenkrans en het zingen van vrome liederen, is een waardevolle erfenis uit vroegere, meer stabiele en veiliger dagen. Het gehele verteden van het Belgische volk is vervlochten met de ze devotie, die haar hoogste uitdrukking vindt in de Maria-thematiek welke schil ders en beeldhouwers, van de periode der primitieven tot in de laatste uren van de barok, heeft geïnspireerd. Maar de mo derne samenleving heeft deze devotie, voor een deel althans, in het gedrang ge- j bracht. Het gaat er nu om, deze traditie te verruimen en voort te zetten, binnen het kader van de samenleving in de twee de helft der twintigste eeuw. Het getuigt van zakelijkheid bij de in richters, dat zij dan tal aan leken hebben gevraagd, verslag uit te brengen over de Mariale godsvrucht in hun repectieve kringen, zo b.v. onder de soldaten, bij de aankomende meisjes, onder de arbei ders, in het gezinsleven. Er wordt daar m.a.w. een „inventaris" opgemaakt, die een accuraat overzicht zal geven van de werkelijke stand der dingen in de ver schillende lagen van het Belgische volk. Op grond van deze inventaris zal dan naar doeltreffende middelen worden gezocht, om de devotie tot de H. Maagd uit te breiden. Zo krijgt dan dat Maria-congres een af getekend en positief karakter. Het is geen opzet waarbij door en voor geleerden in gewikkelde theologische referaten worden voorgedragen. Het is evenmin een gele genheid waarbij het alleen gaat om het bestendigen van de traditionele devotie tot Maria. Het doel is het behoud, het herstel en de bloei van het essentiële in de Maria- leer te bespreken en te bevorderen. Dit congres zal op 5 September beslo ten worden met een grote hulde van hel Belgische volk aan Onze Lieve Vrouw. Die plechtigheid zal plaats hebben op de imponerende hoogvlakte van Brussel- Ko-'kelberg, rond de reusachtige H. Hart basiliek, die vanaf die vlakte de hoofd stad van België domineert. Verwacht wordt, dat ruim tweehonderd duizend katholieken aan deze hulde zul len deelnemen. De versieringen van de hoogvlakte, de aanwezigheid in de stoet van zes-en- twintig beroemde Maria-beelden, geko zen uit al de gewesten van België, en van het volledig episcopaat en de ge mijterde abten, zullen er mede toe bij dragen een onvergetelijke atmosfeer van religeuze praal en ingetogenheid te scheppen. Men wil van deze optocht een der mooi ste en indrukwekkendste processies ma ken die men ooit in dit land heeft gezien, dat nochtans beroemd is op dat gebied. Na de toewijwing aan Onze Lieve Vrouw, zal de kardinaal-aartsbisschop te 4 uur namiddag (voor de eerste maal in dit land) een pontificale H. Mis opdragen, tijdens dewelke door meer dan vierhon derd priesters de I. Communie aan de gelovigen zal worden uitgereikt. Deze Maria-manifestatie wil men wer kelijk een bizonder groots en ontroerend karakter geven, zó, dat er mensen zullen zijn die vele jaren later met vrome trots zullen kunnen verklaren: „Ook ik was op de hoogvlakte van Koekelberg, tijdens de Mariale-feesten van 1954". Te Ottawa doen hardnekkige geruchten de ronde, als zouden binnen zeer korte tijd diplomatieke betrekkingen worden aange knoopt tussen Canada en de H. Stoel. Als eventueel Pauselijk nuntius te Ottawa wordt reeds de naam genoemd van mgr Pignedoli, die thans apostolisch nuntius is in Bolivia. ft Ged. Staten van Limburg hebben beslo ten aan Katholiek Thuisfront een subsidie ie verlenen groot 3660. Dit is ten tweede rnaie dat Limburgs provinciale bestuur deze mooie ondersteuning geeft aan de mi litairen. De andere provincies hebben tot nu toe aan Nationaal Katholiek Thuisfront geen subsidie verleend, doch het hoofdbestuur beeft zich ook tol de Colleges van deze provincies gewend om de zo noodzakelijke steun voor de militaire verzorging. In Londen meende het vooraanstaande Labourlid Hector McNeil, voormalig Brits minister van staat in de labourre- gering, in een interview, dat hij aan een correspondent van de American Broad casting Company toestond, dat het be- p°t- der Dabourleiders aan Moskou en "8 -zeer onverantwoordelijk" is en at de tijd ervoor slecht gekozen is. De .-.r,ATUn,?en zouden het bezoek voor aldusgai\Ta^oeleinden kunnen gebruiken, oplevert Zinder dat het onS ietS De Indianen van het Noordamerikaanse continent zullen misschien te eniger tijd een heilige van «hun eigen ras kunnen vereren, aldus meldt Reuter. De mogelijk heid bestaat namelijk, dat het rndi aanse christenmeisje Kateri Tekawitha. dat op 17 April 1685 op 29-jarige leeftijd in geur van heiligheid stierf, in 1956. op het derde eeuwfeest van haar geboorte, tot de eer der altaren zal worden verheven. Zij wordt thans reeds de „lelie der Mohawks" genoemd. Pater Henri Bedard, vice-postu- lator in het proces van haar zaligverkla ring. zeide bij de inwijding van een stand beeld van Kateri Tekawitha dat de Paus aan de Apostolisch Delegaat in Canada, mgr Giovanni Panico, Zijn verlangen naar een spoedige zaligverklaring van Kateri te kennen had gegeven. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. John Foster Dulles, heeft Dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld, dat Amerika een voorstel overweegt om de door president Eisenho wer geprojecteerde atoombank dan maar zonder de Sovjet-Unie te verwerkelijken. Deze kwestie zou spoedig met andere be langhebbende mogendheden besproken worden. De onderhandelingen zouden door middel van nota's en besloten diplomatie ke besprekingen gevoerd worden. Daar om, zo zei Dulles, kon hij geen bijzonder heden bekend maken. Dulles zeide, dat het er naar uitzag, dat de „geheime diplomatie" bij de Sovjet- Unie even weinig resultaat bracht als de „openlijke diplomatie". „De moeilijkheid om positieve medewerking van de Sovjets te bereiken is van meer principiële aard dan van onderhandelingsmethode". De laatste Sovjetnota over deze materie was voor 99 procent van negatieve aard. De vraag is thans aan de Sovjet-Unie gesteld of men deze nota als geheel en al nega tief diende op te vatten. In antwoord op een vraag over de gun stige handelsbalans van Japan antwoord de Dulles, dat het vraagstuk voor het vin den van een markt voor de handelsgoe deren van Japan met zijn steeds groeien de bevolking één van de grootste na-oor- logse moeilijkheden is. Dulles was niet van mening, dat rechtstreekse financiële steun aan het land nodig zou zijn. Het zou mo gelijk echter wel gewenst zijn, dat Ame rika een gedeelte van zijn surplus-voe- dingswaren ter beschikking stelde. Amerika, Groot-Britlannië en Frankrijk zullen tezamen met de andere leden van het Atlantische pact overleg plegen over de te voeren politiek t.a.v. de jongste Sovjet-nota aan de Westelijke Grote Drie over een vier-mogendhedenconferentie voor Europese beveiligingsvraagstukken, zo deelde Dulles voorts mede. Ook West-Duitsland en Oostenrijk zou den bij deze besprekingen betrokken wor den. Er is nog geen besluit genomen om trent het te zenden antwoord, doch Dul les zeide te hopen, dat de drie mogend heden ieder afzonderlijk een antwoord een gelijkluidend antwoord zouden zen den, zoals dat in het verleden ook was ge schied. In antwoord op de vraag, wat gedaan diende te worden om in te gaan tegen de wereldpropaganda, die de Sovjet-Unie met haar voorstellen zou voeren, ant woordde minister Dulles, dat de Sovjet propaganda in dezen voornamelijk gericht was op Frankrijk en West-Duitsiand en dat het hier dus een kwestie betrof, welke deze twee landen aanging. De Antilliaanse ministers mr dr Da Cos ta Gomez en W. R. Plantz hebben Dins dagmiddag een langdurig onderhoud ge had met de Nederlandse minister van Oor log, ir C .Staf. Daarbij is in principe be slist. dat ingezetenen der Nederlandse An tillen op basis van vrijwilligheid als ma riniers zullen worden ingeschakeld bij de defensie der Nederlandse Antillen. De defensie aldaar berust thans, zoals be kend. bij de Kon. Marine. De opleiding zal geschieden op de Ned. Antillen. Op de foto van links naar rechts: Koning Haakon van Noorwegen met zijn beide zonen Kroonprins Olaf en Prins Harald. Tijdens hun bezoek aan Nederland zul len de Antilliaanse ministers voorts nog HMon def "jmister van Overzeese Rijks wet uL A. Kernkamp, die op het ogenblik met vacantie is. Minister Plantz zou vandaag met auto riteiten van het ministerie van Financiën overleg plegen over de mogelijkheid tot toelating van enige Antillianen op de be lastingacademie in Rotterdam, voor welke opleiding meer gegadigden zijn dan er plaats is. Het komende studiejaar wordt voorts een groot aantal Antillianen meer dan honderd in Nederland verwacht voor het volgen van verschillende andere op leidingen. Men denkt met het oog hierop aan het huren van een of meer vliegtui-' gen voor het overbrengen van dezen. Drijvende hotels worden in gereedheid gebracht voor de ongeveer één millioen mensen, die zich voor deelneming aan het Internationale Eucharistisch Congres in de zomer 1955 te Rio de Janeiro hebben aan gemeld. Bovendien zijn reeds talrijke scholen, kloosters en openbare gebouwen in deze stad voor vestiging van de pel grims beschikbaar gesteld. Ondanks de grote woningnood in Rio de Janeiro zullen de gezinnen, zo deelde de wijbisschop van Rio de Janeiro mgr Don Helden Camera voor de televisie mee, alle bezoekers aan het congres gastvrij opnemen. Het is gebleken, dat de van 1868 date rende Acte van Mannheim, die betrekking heeft op de Rijnvaart, in België tot dus verre geen gelding heeft gehad, ondanks het feit dat België in 1919 tot dat verdrag is toegetreden. Het hof van cassatie heeft namelijk bij arrest van 1 December 1953 beslist, dat de acte in België niet van kracht kan zijn, omdat de tekst er van nooit gepubli ceerd is Op een schriftelijke vraag in de Senaat over deze merkwaardige situatie heeft de minister van buitenlandse zaken nu ge antwoord, dat de regering onmiddellijk na het arrest besloten heeft de tekst van de Acte in het staatsblad bekend te ma ken. Zij heeft de teksten in het Frans en het Nederlands bijeengebracht en zal bin nenkort tot publicatie overgaan. dat Pro dat /an der L.) van lijk eu- rol- van dit lijk eld. en iten dan teel eeft .an- roor ■ap- >on- AU, iro- igd- het Jip- rste atis i de rist- ïde- elft ade- Jos- rstel oge- spe- heid verd krn- -be- it de park our- won s en verd verd Een ron- een met aats. aan >pen. klas- met mee- de naar ^a am ver drijf gaat rmee lym- iijkse .ster jaar een ix over grote in de eteld iteld: ayer) 'ronk mg et ■anl«* staf* Elft sar1 ;de? :vul

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5