i Kunst en commerciën De Stem der Kerk Portugees-Indisch overleg wordt spoedig begonnen Aremes kan z n naam schrijven „In Hindi en in liet Engels", verklapte hij Verduistering door Postagent E M. n Per scooter de wereld rond 524ste STAATSLOTERIJ 4,kios - Ernst en luim in Sovjet-toast Neli roe spreekt zich uit tegen „bevrij dingsmarsen" m Walruskadavers aan gespoeld WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1954 PAGINA 7 Nieuwere opvattingen Wat is lekentheologie, en wat heeft de Paus daarvan op 31 Mei gezegd? „Fijn werle' vakxsïm >o -a v &IHBVH Een wonder Vader grijnsde Noch lezen noch schrijven Wet is maar een wet Meer dan 10 talen De wil is er En zo loopt de vicieuze cirkel door. Om meer te kunnen produ ceren moeten we meer weten (de landbouw is hier ééuwen achter). Om meer te weten moet het on derwijs ontwikkeld en de onder wijzers beter betaald worden, maar daarvoor is alleen geld als we T iracol Nehroe en de Praja-socialisten 3e lijst De Russische atoom-experimenten Het beroep van de BINNENHUISARCHITECT Het ziet er op het eerste gezicht uit alsof de binnenhuis-architect niet zijn beroep voortdurend tus sen twee stoelen zit. Gebouwen ontwerpen valt huiten zijn werk terrein en voor de inrichting van het interieur zorgt vanouds de meubelmaker met de meubel ontwerper. Er moeten dus wvl dwingende omstandigheden zijn geweest, die het verschijnsel bin- nenliuis-architect het aanzien heb ben gegeven. Intussen is het niet zo gemakkelijk de factoren te achterhalen waaraan dit moderne beroep zijn ontstaan dankt. Maar het werkt althans enigszins verhelderend als wij bedenken dat Leonardo da Vinei niet alleen schil derde, maar ook vestingen ontwierp, dat Michel Angelo behalve beeldhou wer ook architect was en een groot meester van het palet. Het verloren gaan van de universaliteit in de mens en zijn beroepsuitoefening, de gelei delijke groei van het specialisme heb ben ongetwijfeld hun invloed gehad ook op de geboorte van dit moderne beroep, dat hand over hand aan be tekenis wint. Aan de wieg van de binnenhuisarchitectuur is echter ook je ontwikkeling van de techniek schuldig en daarnaast de nieuwere opvattingen over de kunst van de architect zelf. De technische vooruit gang bracht nieuwe materialen in Irote verscheidenheid en vooral ook nieuwe toepassingen van bekende ma terialen, die in hun grote variëteit meer van belang waren voor de aan kleding van het interieur, voor het verfraaien van winkelpuien en voor de inrichting binnenshuis, dan voor het construeren van de gebouwen op zichzelf. Geen wonder, dat het spe ciale werkje, die nieuwe mogelijk heden uit te buiten toe ging vallen aan een aparte vakman, die ook te hulp kan schieten als het niet gaat om een nieuw of veranderd gebouw maar om een nieuwe bekleding bin nen of een andere inrichting. Tenslotte is er de laatste decennia een beter begrip van de architectuur zelf vrijwel gemeen goed geworden. De ruimte in een gebouw wordt steeds minder gezien als wat er bin nen een stel wanden overblijft, als iets negatiefs, maar ais een positief element, waarop de aandacht van de architect zich voornamelijk heeft te richten. Maar als de bouwmeester een dergelijke ruimte heeft gecreëerd, al naar gelang de mogelijkheden van beurs en plaatselijke omstandigheden, clan moet ook de inrichting van de lege ruimte meewerken om haar voel baar te maken, om de omvang en ver houdingen er van tot het besef van de gebruiker te laten doordringen. De ruimte moet op de juiste manier gescandeerd worden, zegt de vakman Men HERINNERT ZICH, dat de heilige Vader bij gelegen.ie;d van de heiligverklaring van Paus, A5 X, op 31 Mei, een toespraak heelt g - houden tot de in Rome verzamelde kerkvorsten, waarin hij me£ waarschuwde tegen een zich onafhan kelijk wanende lekentheologie. Het thema van de toespraak was, da, de bisschoppen, en zij alleen, verant woordelijk zijn voor al hetgeen in de Kerk inzake geloof en zeden worat geleerd, en dat zij zich in geen gevd'. het toezicht daarover mogen laten ont glippen. In deze samenhang dus, merk te de Paus op, dat er heden ten dage een ^=tt=aamde lekentheologie begint te ontstaan en dat men een „bepaald s00rt leken-theologen" ziet naar voren treden „me zich onafhankelijk achten „Deze the°l°g'e" zei de Pius, „heeft haar a"h]k's.che v°°rdrachten, gs- drulf nrofessorpr, c°n£erenties, leer stoelen. P n. Dezen onderschet- den hUJikère zin w Van en stell°a ^rVerUk °P- R ZIJN, zover wij hebben kunnen nagaan, nog geen commentaren verschenen waarin de feiten worden opgesomd, die tot deze pauselijke waar schuwing hebben aanleiding gegeven Men zegt, dat de voornaamste gege vens in Italië zelf gezocht moeten wor den Overigens zijn deze gegevens hier voor ons niet van belang. Maar spoedig nadat de Paus gesproken had, verscheen het Franse informatietij j. schrift L' actualité religieuse dans ie scnriit aantekening. „Naar monde met een thpf.iogj-.i aanleiding van de „lek toespraak Hierin lezen wij'tRh^r een ze=r waaraan de Paus zichtbaar een ze r groot belang hecht, is dom somrn g voorgesteld als een waarschuwing te gen de leken, die zich met iheoiogi bezig houden. Het misverstand is ont staan door een vertalingsmoeiUjkhe.a. Pius XII heeft, inderdaad, gesproken van een „theologia laïcalis", dat is een van het kerkelijk leergezag losgemaak te theologie. De juiste vertaling, al» het woord in het Frans had bestaan, zou geweest zijn: een laïcale (in tegen stelling tot kerkelijk-gebonden) theo logie. Het zijn dan ook niet de leken- theologen als zodanig die hier worden veroordeeld, maar de lekentheologeh „die zich autonoom verklaren". WIJ BESCHIKKEN sinds enkele weken over de authentieke tekst van de toespraak, gepubliceerd in het officiële orgaan van de heilige stoel, de „Acta Apostolicae Sedis zo dat wij nu haarfijn weten welke ter men de Paus heeft gebruikt. Bestude ren wij deze tekst, dan moeten wij zeg gen, dut de aantekening van de „a..- tualité" in hoofdzaak juist is, maar toch enigszins onnauwkeurig, en daar door lichtelijk misleidend. Zij is in hoofdzaak juist, ten eerste, omdat de Paus inderdaad spreekt van een theologie-beoefening die zich auto noom waant (sui iuris, op eigen recht steunend) en die ernaar streeft zich le» b» «aaken van het kerkelijk leer- gezag. Ten tweede, omdat de term laïcalis inderdaad, in het katholieke spraakgebruik, vaak gelijkstaat en vooral, in het verleden, gelijk stond met anti-kerkelijk, en zelfs anti-gods dienstig. Termen, bijvoorbeeld, als lai- caal onderwijs en laïcale politiek, be tekenen en betekenden vaak on derwijs en politiek zich kerend tégen ?u in,vIoed der Kerk. De uitdrukking „theoiogia laïcalis" (laïcale of leke 1- theologie), alleen en voor zich be schouwd, kan dus inderdaad betekenen met alleen een door leken beoefende theologie, maar ook een on- of anti kerkelijke en zelfs een anti-godsdien stige „theologie' AAR DE AANTEKENING van de „Actualité is desalniettemin enigszins onnauwkeurig en daar door lichtelijk misleidend, omdat de Paus hier wel degelijk spreekt over de gevaren, die ontstaan, wanneer leken, in de gewone, technische zin van niet- clerici, personen die hun leven niet aan de kerkelijke dienst .lebben ge wijd, zich met de theologie bezig hou den De gehele passage heeft op h»n betrekking, zoals reeds uitt de aanhef blijkt- Ad laicos quod attineUw« I;' ,pken betreftDe paus wiist erop 'dat ook zij deel moeten apostolische activiteit der hebben in de apo de H Va(Jer a -a r-t- „er-band met het algemene in duidelijk verbana n d thema van zijn toespi uit, dat ook zij, zo goed i»!s de geeista lij ken, onderworpen zij kht tiviteit, aan hierarchiscn l k als hij dan spreekt over de leken theologie (theologia laJca|'(De-u- bijzonder soort leken-theologenJP hare theologorum laicallium°(, thans naar voren treden',okpn nlet- duidelijk theologie van leken, geestelijken. WIJ VOOR ONS GELOVEN dat men de strekking vand. w„n- latingen het best begrjjP neer men de volgende drie punien voor ogen houdt. ot a* Het eerste en voornaamste wat a- Paus in het licht stelt, is, dat all stellige activiteit in de Kerk aan .Dis schoppelijk toezicht is onderworpen. Zonder uitzondering. Dus ook welke door leken wordt ontplooi De Paus wijst er op dat er 1 aan begrip bestaat voor deze wa inr Hij merkt op dat hier en daar illinc) pogingen worden ondernA'n- tot opbouw, door leken, van een logie. niet onderworpen aan aie chisch toezicht; en vermaant de schoppen, hiertegen op te treden. Geen woord gebruikt de Paus w uit zou volgen dat hij tegen tbeologi - beoefening door leken gekant is. j wijst er echter op, dat deze activite... niet mag leiden tot verzwakking van het besef dat het hiërarchisch gezat, bevoegd en verplicht is tot oordelen over iedere leerstellige ontwikkeling .n de Kerk. Hij constateert, dat een der gelijke verzwakking is ingetreden. J. H. C. CREYGHTON S.J. en daarbij speelt de -keuze en plaat sing van meubels en planten en dik wijls een zorgvuldig gekozen houten betimmering of een duidelijke tegen stelling van kleuren een grote rol, als er tenminste naar een weloverwogen plan wordt tewerk gegaan. Dit kleine werk ter indeling van de ruimten, die al door de architect zijn gemaakt, is het specifieke werk van de binnen huisarchitect. Een ouel Amsterdams grachtenhuis werd confectie-atelier en de binnen huis-architect zorgde voor enkele fraaie vertrekken, waarin het goed vergade ren, bespreken en showenis. Links een doorkijkje naar de spreekkamer. Dit mag een „klein" werk zijn, het is ook een fijn werk, dat hoge eisen aan het geduld, het psychologisch en commercieel inzicht en de technische kennis van de binnenhuisarchitect stelt. Hij wordt geconfronteerd met de subtielere nuances in het streef- en gevoelsleven van de opdracht gevers en moet de meest uiteenlopen de wensen bevredigen met de mid delen, die de techniek achter de hand heeft. Voor de inrichting van een huis. moet hij zich eerst terdege in werken in de geestesgesteldheid en de gevoelsmatige geaardheid van de bewoners, als hij een winkel moet in stalleren hangt zijn succes groten deels af van zijn doorzicht in de typische commerciële bedoelingen en kansen van zijn opdrachtgever. Psycholoog en handelsman De binnenhuisarchitect moet daar om in de praktijk dikwijls meer psy choloog zijn dan aestheet, meer han- Hij moet ook begrip tonen voor de kansen, die een rommelig volgestouw de kruideniers of stoffenzaak in een volkswijk heeft, hij moet niet staan op welingelijste prijsbiljetten als slor dig met blauw krijt geschreven vel len meer aantrekkingskracht op het publiek hebben, dat zich graag een haastig genoteerd buitenkansje laat suggereren en dikwijls door een al te nadrukkelijke geacheveerdheid laat afschrikken. Verbouwingen of nieuwe installaties van winkels kunnen een bedrijf nieuwe klanten bezorgen, maar even gemakkelijk klanten naar de concurrent jagen. De binnenhuis architect moet dergelijke gevolgen kunnen voorzien en in heel wat ge vallen een flink stuk van zijn artis tieke inzichten offeren aan het zake lijke belang van zijn opdrachtgever; soms zelfs tegen het aanvankelijke inzicht in van die principaal zelf. De Sovjet-minister van defensie, maar schalk Nikolai Boelganin, heeft op een receptie ter gelegenheid van de nationale feestdag van Indonesië op de Indonesische ambassade te Moskou een prettige speech gehouden. Tezamen met westerse diplo maten heeft hij getoast „tegen de oorlog en voor vrede'. Het was een toast vol ernst en luim. „Wij wensen niet te vechten, doch als te zijner tijd de omstandigheden dit eisen zijn wij paraat", aldus Boelganin. „Ik zeg dit als maarschalk van de Sov jet-unie, commanderend generaal van alle strijdkrachten van de Sovjet-unie. Wij zijn bereid tot oorlog ondanks onze haat voor de oorlog. Wij zeggen dit laatste niet, omdat wij zwak zijn, doch wij zeg gen dit uit humanitaire redenen en omdat er in een oorlog bloed vergoten wordt". Maarschalk Boelganin ging met een rood gezicht twee uur lang joviaal door met toasten. Kort nadat hij een heildronk op Indo nesië had uitgebracht, richtte hij zich tot de westerse diplomaten en zei: „De grote mogendheden moeten samen drinken". De Franse zaakgelastigde was niet in de zaal en men begon te drinken, terwijl een aide de camp de Fransman haalde. Men begon met witte wijn en schakelde toen over op wodka, cognac en champagne. Zich richtend tot de diplomaten, die zich in een halve cirkel om hem ge schaard hadden, zei Boelganin: „Voor de eerste maal in mijn militaire loopbaan ben ik de gevangene van diplomaten". Portugal heeft gisteren in een nota aan India medegedeeld, dat het drie gedelegeerden heeft aangewezen om te onderhandelen over de instelling van een internationale commissie van waarnemers voor de Portugese gebieden in India. In de nota wordt gezegd, dat dit besluit is genomen, omdat Portugal de Indiase nota van 14 Augustus be schouwt als een principiële aanvaarding van zijn voorstel om waar nemers te zenden. De Portugese regering verklaarde voorts er geen bezwaar tegen te hebben, dat het overleg te New Delhi zal plaats vinden. Dr Paulo Cunha, de Portugese minister van buitenlandse zaken, sprak gisteren op een persconferentie de verwachting uit. dat een zekere mate van overeenstemming met India zal worden bereikt. De minister legde er evenwel de nadruk op, dat alles wat de Portugese souverei- niteit en de Portugese binnenlandse situa tie en juridische positie zou raken „hei lig1' was en „absoluut buiten elke discus sie of onderzoek" zou staan. Dr Cunha zeide verder nog o.m., dat het de wereld onmiskenbaar duidelijk moest zijn geworden, dat er noch in, noch buiten Portugees India een noemens waard aantal mensen voor inlijving van Wt •ima J*W8Ï*N KtS-CMSC mtmrm A l'.SKiMA V.' v..\ Ter gelegenheid van de zevende verjaardag van de onafhankelijkheid van Pakistan werd een nieuwe serie postzegels uitgegeven. Landschappen, bekende gebouwen alsmede producten van het land zijn op de zeven zegels, in de waarden 6 p. tot 2 roepia'safgebeeld. REMES je zou niet zeggen, /f dat hij vijf jaar was is het zoontje van onze lassi-man. Omdat u waarschijnlijk niel weet wat lassi is, moet ik u dat eerst even uitleggen: een mengsel van yoghurt, water en suiker, geslagen m ijs- brokjes. Lassi is lekker. Zó lekker, dat ive er aan verslaafd zijn en op onze dagelijkse tocht naar het post kantoor altijd even bij de lassi-oom aamvippen en twéé glazen nemen, die zes annas per stuk kosten. En omdat we dat twee keer per dag doen kénnen we de familie zo'n beetje en Aremes in het bijzonder. Hij komt altijd op ons toe, lacht met zijn immer schoongewassen gezicht en kijkt trots naar zijn pakje, dat zo uit Persil-wast-toch-witter gekomen schijnt te zijn. Is het daarom, dat Aremes onze harten gestolen heeft? Is het om zijn eeuwige openhartigheid, waarmee hij op onze schoot kruipt en allerlei Hindoe-dingen zegt, die we heleméél niet begrijpen? Om bat hij vaak onze lege glazen wegbrengt ®n zonder te morsen de volle, gelijk bier schuimende, koude weer terugzei op bet marmeren tafeltje? Gf omdat hij voor ons de fan altijd aan- beadan schommelend boven ons hoofd wJvü.' te draaien overigens alleen maar voelem?zodat we ons „verkoeld" am?e?t°bien is 1161 °°k we£' omdat Aremes vaiï ls dan de meeste andere jongetjes ne bloesl ''d' Niet vanwege zijn scho- dat knmlejen ziin pas-gewassen voetjes; nooit h'phh ziin moeder, die we nog vraaet- It6" Aeziea- Nee, als je het ons Hii krikt „30Cu ^at wórdt nog eens wat! ogen hii weet nder uit ziin donkere zoals bijvoorbeeld de" begrijpt alleS fototoestel en hot we Zerklnf van ?ns oe we de scooter moeten Aremes, vijf jaar oud: „ik kan mijn naam schrijven in Hindi en in het Engels starten. Hij weet'ook. hoe^vJrsnenïng Holland de benzine"?™go',?11 waar Oom- TA o* oll^c SUOlt. werkt en waar de rem izine in voor een Indiaas joch van Dat alles vijf jaar! En vanmorgen komen vertellen: Vh« ona een geheim kan schreven! Ik kan nnjn naam schryven in Hindi Pn i», het Engels!!" „Nee" zeiden we, „e!e dat is niet waarEn wc dachten daarbjj: dat zou een wonder zyn in een land, waarvan tachtig procent der Inwo ners kan lezen noch schryven, waar 100.000 ondcrwyzers zgn vdor byna 400.000.000 mensen. Maar Aremes zou hp, zonder dat hy naar school ging wel in Hindi èn Engels zijn naam kannen schrijven? Maar het wonder was daar: hij haalde een schrift en zocht een potlood. De man. die buiten, onder het afdakje ijverig onze lassi zat te slaan in een aarden kruikje, had er een, een klein stompje. Aremes nam het aan, legde het schrift op de grond en ging schrijven. Net als alle jon- Setjes in Nederland en in de hele wereld kwam zijn tong uit de mond en hij beet die bijna kapot bij de krampachtige po gingen het kleine potloodstompje vast te houden En daar kwamen de letters één voor één °P papier, die typische Hindoekarakters, die samen een woord vormen, dat als aan de waslijn schijnt te hangen, omdat ze verbonden zijn door een bovenlangs lo pende streep. Hij wilde ons overtuigen van zijn kunst en schreef het nóg eens en nóg eens. „Maar je kijkt telkens naar het éérste woord" zeiden we, met een gevoel alsof we onderwijzer waren. „Dat is geen kunst". Hij keek ons even donker aan, bedekte toen met zijn kleine hand alle drie de nammen en begon wéér, sloeg het blad om en schreef nóg eens. Trots keek hij op. „En nu in het Engels" tartten we want we kunnen eerlijk gezegd na twee maanden India nog geen letter Hindi lezen „en je mag mijn pen hebben". U had hem moeten zien schryven, trots naar de iassislurpende en met veel ge smak snoep-etende restaurantklantjes op kokende: A—R—E—M—E—S. Het stond er, duideiyk en met vaste hand geschre ven. Twee, drie, vier, vyf keer versche nen de letters op papier, telkens op een nieuw vel. De vader van Aremes, die een enorme buik heeft en daar, op zijn stoeltje han gend nauwelijks overhéén kan kijken, grijnsde breed. Zelfs de papierverkwis ting scheen hem niets te kunnen schelen of hij meende, dat hij het wel kon doen sinds drie Europeanen elke dag, uit gesproken bij hém voor meer dan twee rupees lassi kwamen drinken Vol trots keek Aremes op, alsof hij zo juist een non-aggressiepact had getekend waarover de kranten altijd zo vol staan. En hij duwde de blinkende gouden dop (ons enige „juweel") weer op de pen en gaf ze terug. Hij nam de lege glazen weg en snelde heen om nieuwe, volle te halen. Eigenlijk konden we het niet doen: we hadden al twee gehad. Maar we vonden dit experiment wel de moeite waard. We hebben zelfs onze kiekkast gehaald en een fotootje van Agra's waarschijnlijk jongste „literate" gemaakt. En we willen, voor zover u tot nu toe nog helemaal-niets-bij- zonders-kan-mijn-zoontje-ook heeft ge vonden wel even nader verklaren, waar óm Aremes' prestatie wél zo iets bijzon ders was. Wij hebben van alle jongetjes van vijf tot tien jaar, die we tot nu toe in India gezien hebben alleen maar kunnen ont dekken. dat ze èn niet konden lezen èn niet konden schrijven. Ze spelen de hele dag op straat, trachten geiten en koeien enigszins bijeen te houden of zeulen met een ander broertje of zusje op de arm want moeder heeft geen tijd om het kroost bijéén te houden. Heel veel jon getjes sjouwen water voor moeder wat erg nuttig is, maar ze léren er niets mee. Of ze helpen in de duizend en één £m- dere zaakjes, die in de nauwe, donkere en hete straatjes en steegjes gelegen zijn. Sommigen zoeken boomblaren, om te verbranden en anderen verzame len koemest van de straten om het evenééns te verbranden. En we willen dan heleméél niets zeggen van de dui zenden en nog eens duizenden éndere jongetjes, die het zó arm hebben, dat ze nauwelijks de kracht kunnen op brengen om de straat op te gaan en om „bachis" fooi te vragen of om eten te bedelen Zo ls India altijd geweest tot aan het moment, dat het zelfbestuur kreeg en eigenlijk ook nü nog. Want er zijn zó enorm veel problemen op te lossen voor dit nu zelfstandige sub-continent, dat de ontwikkeling van het onderwijs pas op de derde plaats kon worden gesteld né voedselproductie en industrialisatie. Maar zelfs al zou de ontwikkeling en verbete ring van het onderwijs op de éérste plaats komen: het is onmogelijk het probleem aan te pakken met slechts 10.000 leer krachten, in plaats van de 1.200.000, die men voorlopig denkt nodig te hebben. India's economische toestand laat niet toe de armoedige salarissen van het on derwijzend personeel te verhogen: de on derwijzer is de slechtst betaalde man in de Indiase samenleving. Maar deze leer krachten al hebben ze dan ook onlangs gestaakt in Calcutta, als een protest hier tegen verrichten een heldenwerk: zij maken (onbetaalde) overuren, hebben vaak dubbele lessen en nemen in de zo- mervacantie waarin de temperatuur tot 117 graden stijgt wederom vrijwillig en zonder betaling de taak op zich ongelet terde ouderen in avondscholen de kunst van het lezen en schrijven bij te brengen, daarbij geholpen door studenten. Op deze manier hoopt men binnen vijf jaar het aantal alphabeten tot 40 "l« op te voeren. En als de omstandigheden mee werken, is er waarschijnlijk in 1967 nie mand van de dan tot 450 millioen aange groeide India'se zielen, die de kunst van lezen en schrijven niet machtig is Bij de wet is het schoolgaan verplicht gesteld. Maar een wet is maar een wet: als alle kinderen werkelijk naar school zouden gaan zou de chaos niet te over zien zijn, omdat het gebrek aan school gebouwen schreeuwend is. Nu genieten er, van de lagere schoof af tot en met de universiteit „slechts" een dertig millioen leerlingen onderwijs Er worden in India meer dan tien ver schillende talen gesproken, nog afgezien van de daarbij te voegen dialecten. Hind, is een der voornaamste ervan, zodat dit als „officiële taal" is aangenomen. Maar sedert eeuwen welhaast is de taal der studenten Engels geweest, waren de boe ken Engels en de examens tn het Engels. Enkele heethoofden willen het Engels verbannen, maar dat blijkt ten eerste een onmogelijkheid (schei- en wiskunde laten zich bijna niet in Hindi schrijven) en ten tweede zien de verstandige opvoeders in, dat het Engels als wereld-handelstaal slechts een enorm voordeel voor India is. Vooral de technische en wetenschappelijke studenten (aan wie in verband met de agrarische er. industriële vooruitgang, zulk een enorme behoefte bestaat) kunnen het zonder Engels eenvoudig niet doen. In het Zuiden van India is de toestand nog gecompliceerder: daar wordt Hindi niet gesproken en moeten de arme scho lieren eerst hun eigen „locale" taal leren lezen en schrijven, waarna ze overgaan op Hindi. Pas daarna komt het Engels aan de beurtMaar veel kinderen van India zullen nooit meer kunnen leren dan dat. wat hun op de lagere school wordt bijgebracht. Voor deze school behoeft na melijk geen schoolgeld te worden betaald Negen en negentig procent van India's be volking is arm: het gemiddelde inkomen is ongeveer 250 (ik zeg: tweehonderd vijftig gulden) per jéar. meer produceren Daarom zal het nog lang duren eer alle Are- mesjes van India zullen kunnen iezen en schrijven. Dat zal nog héél lang duren. Maar er is één ding aanwezig bij allen, van minister van Onderwijs (tussen haakjes: een Moslim!) tot kleinste en jong ste leerling: de wil óm het te doen. En daarom zal eens wellicht de kleinzoon van déze Aremes kun nen krabbelen: W—EM—AD—E1—T! WIM DUSSEL de enclaves bij India was. Desgevraagd ontkende de minister, dat India zeven jaar lang gepoogd had met Portugal te onderhandelen. India had volgens hem eenvoudig overdracht van de Portugese gebieden voorgesteld. Dit achtte de mi nister niet hetzelfde als een voorstel tot het voeren van besprekingen. Zoals wij gister nog in een deel onzer oplage konden berichten heeft de herove ring van de vesting Tiracol door de Por tugezen nogal veel indruk gemaakt in India. Portugese troepen zouden „onder dekking van machinegeweervuur" door een kruiser in Tiracol aan land zijn ge bracht. Naar aanleiding hiervan heeft de secre taris van de Indiase „Bevrijdingsbewe ging" gister aangekondigd, dat in geheel India een „Tiracol-dag" gehouden zal worden ter ere van degenen, die door de Portugezen bij het fort gevangen geno men zijn. Tiracol, zo zeide hij, zou „her overd" worden. De strijd om de inlijving van Goa zou verscherpt worden en de nederzettingen zouden tegen het einde van dit jaar van het koloniale bestuur „bevrijd" zijn, aldus de secretaris. De secretaris van de Praja-socialisten in de Indische staat Savrashtra heeft gis teren aan de gouverneur van het Portu gese eiland Diu een „ultimatum" gesteld om het eiland voor 25 Augustus op vreed zame wijze te verlaten en voorbereidin gen te treffen voor inlijving bij India. Na die datum zou Diu als deel van India beschouwd worden. Op 25 Augustus zou een aantal vrijwilligers dan een „vreed zame invasie" uitvoeren. In dit verband is het interessant kennis te nemen van een gisteren gepubliceerde brief van Nehroe aan de Praja-socialis- tische leider Desai. In deze brief heeft de Indische premier zich uitgesproken tegen Desai's poging om met duizend Indiërs de Portugese bezitting Damao binnen te marcheren. Desai werd Zondag j.l. door de In dische politie vóór dë grens tegengehou den. Nehroe verklaarde in zijn antwoord: „Hoewel ik uw verlangen, om bij de be vrijding van deze buitenlandse enclave op ons grondgebied te helpen, waardeer, achten wij. het toch niet wenselijk, dat Indische burgers op deze wijze Portugees grondgebied betreden. Dat zal onze zaak niet bevorderen." HOGE PRI.I7.EN f 5000 16X54 ƒ2000 3795 1500 20631 10011 2103 2381 684 7 14216 18874 400 1772 2497 2829 6980 7807 8427 8641 12433 12757 16129 18116 ƒ200 1048 2483 3004 4053 6504 7034 8116 8947 9541 10382 12209 213 415 621 754 S64 13298 312 a53 417 465 631 652 699 708 828 871 933 94U 14031 174 411 417 680 696 937 15038 096 109 131 236 363 432 433 454 477 484 571 646 724 742 805 844 16131 231 266 316 337 445 488 538 545 655 697 715 975 17019 110 165 297 375 387 430 444 547 554 572 759 880 932 18003 021 304 315 562 590 642 879 909 949 981 993 10051 086 304 310 424 428 478 575 653 719 839 953 975 30032 045 084 148 344 514 626 642 722 823 887 942 21082 120 124 182 451 578 594 833 841 848 863 10757 12044 14517 14917 15108 15205 15.316 16381 PRIJZEN 1021 049 196 278 297 370 703 777 805 866 2032 701 037 072 101 209 212 488 671 677 744 fyj. 3028 222 395 409 443 468 493 538 663 761 918 4105 135 191 317 384 389 396 428 516 593 613 715 716 750 883 917 923 941 5030 032 158 224 331 368 626 790 800 821 892 901 952 6277 349 388 474 493 555 761 770 777 900 7082 156 279 287 464 470 483 590 597 712 786 805 835 975 977 8106 133 252 341 388 457 573 607 892 929 9052 347 348 390 447 516 563 767 800 842 943 950 10062 103 221 223 248 372 385 395 454 502 509 615 784 841 978 11074 112 133 176 188 240 295 331 389 466 480 600 855 899 NIE' 1039 040 055 089 111 128 129 133 315 332 339 349 358 385 405 406 430 499 504 534 561 592 600 617 627 628 632 646 671 674 696 726 734 928 956 993 2016 018 044 045 052 075 083 137 150 158 265 288 289 292 312 328 352 442 463 467 482 513 589 604 630 633 648 662 693 738 764 772 800 828 853 880 893 912 945 972 993 3001 071 078 115 123 130 150 156 208 221 248 274 351 354 394 420 437 445 467 474 491 588 617 627 647 712 728 822 905 931 934 965 972 977 4002 045 107 117 165 168 250 267 282 291 301 323 346 412 429 453 458 469 470 492 508 526 566 602 633 654 671 745 811 824 S29 862 878 882 935 940 953 972 977 995 5017 022 028 087 089 105 150 169 196 223 256 272 344 395 409 415 433 444 447 449 476 492 503 513 555 620 643 733 737 746 754 766 770 798 816 848 879 935 951 959 964 6018 048 073 146 174 178 200 249 260 297 316 344 384 385 500 537 581 696 732 858 901 930 934 964 994 7019 065 078 141 260 298 302 318 320 333 348 393 467 474 519 526 550 568 622 671 675 733 734 768 780 784 810 820 824 827 863 890 928 931 939 965 972 981 996 8022 035 049 051 086 119 141 146 173 184 185 202 213 227 240 243 250 259 301 315 360 377 406 417 482 524 545 555 582 674 698 754 772 780 791 797 799 818 820 835 836 844 883 890 943 956 9013 059 068 074 101 127 160 232 243 317 343 344 361 368 383 397 421 431 439 455 504 513 532 543 551 552 592 598 606 613 635 643 682 683 695 704 718 769 793 798 841 856 885 911 958 10024 055 076 101 105 154 155 192 230 257 300 315 357 359 375 390 413 444 501 517 537 571 671 701 719 734 814 822 832 833 837 874 882 888 910 912 939 954 960 11000 11024 083 111 139 141 151 192 193 219 238 251 266 273 319 330 367 378 381 394 434 439 460 475 493 496 517 521 622 659 665 731 734 757 785 854 861 874 896 957 963 977 12000 12031 042 065 116 118 131 132 169 189 221 238 246 285 354 359 369 372 373 387 462 507 524 531 551 566 614 634 682 709 716 769 778 781 782 792 795 811 839 877 881 895 917 981 995 13051 106 164 209 237 O 00 344 360 384 3S9 429 481 489 543 554 568 582 588 705 737 740 767 783 819 826 878 886 936 133 14019 021 023 028 054 080 103 117 179 314 336 387 395 433 471 480 549 574 590 637 702 730 739 745 823 867 871 955 990 15065 080 130 228 229 281 312 318 321 323 325 345 354 379 386 397 408 431 469 493 510 539 545 551 595 596 649 692 711 726 788 790 792 825 828 836 865 873 937 951 16006 085 323 176 197 275 302 354 408 412 436 462 471 530 563 567 570 677 694 699 701 743 767 802 832 893 910 926 933 989 991 17003 030 067 077 094 118 218 260 266 293 307 393 442 476 486 515 523 567 585 599 714 744 763 774 797 808 812 813 824 831 858 874 913 915 918 18037 045 102 117 124 129 152 234 248 268 299 317 334 358 364 371 390 397 427 436 464 473 488 508 518 580 592 600 673 711 764 769 790 791 798 818 841 842 873 934 19024 058 092 094 147 156 169 217 219 229 249 258 313 414 426 461 475 501 528 536 554 569 610 629 648 649 715 736 756 757 765 776 805 811 854 863 875 907 918 946 969 984 997 20020 025 030 076 091 168 182 214 260 289 330 361 363 392 417 419 448 462 472 480 490 491 512 529 603 639 691 695 806 811 816 830 841 845 850 861 863 875 893 895 897 898 927 970 21015 025 046 072 074 073 095 136 206 300 315 324 332 348 385 394 443 470 500 520 553 560 587 600 720 734 785 807 837 845 857 891 943 944 951 Voor de rechtbank te Utrecht heeft zich de 34-jarige winkelier C. M. te Amersfoort moeten verantwoorden wegens verduis tering van een aantal geldsbedragen, in totaal 3114.44, gepleegd als ambtenaar der P.T.T. De verdachte had sinds vijf jaar een postagentschap aldaar, terwijl hij ook een zaak dreef. Omdat de zaken niet al te goed gingen, begon hij twee jaar geleden girostortingen niet direct over te maken, doch ze veertien dagen uit te stellen. Het aldus ontvangen geld gebruikte de win kelier voor zijn zaak, doch hij bleek niet bij machte het bedrag tijdig aan te zui veren. Toen er reclames bij P.T.T. binnen kwamen, dat de gelden niet waren over gemaakt, werd de winkelier ter verant woording geroepen en 't bleek, dat bij de laatste twee jaar had geknoeid met gyo- stortingen. De officier van justitie, die het feit ern stig noemde, achtte de verdachte niet ge schikt voor postagent. Hij wilde echter rekening houden met het gunstig luidend rapport en requireerde tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Volgens een rapport van de Ameri kaanse gezondheidsdienst zijn op het eiland Saint Lawrence, een Amerikaanse bezitting in de Beringzee, die op een af stand van ongeveer 60 kilometer van de Siberische kust is gelegen, de kadavers van ongeveer 200 walrussen gevonden, die kennelijk ten gevolge van een zware ont ploffing zijn gedood, en wel in het najaar van 1951. In dit verband wordt er op gewezen, dat Amerikaanse waarnemers 3 October 1951 een atoomontploffing in de Sovjet- Unie hebben geregistreerd. Over de plaats van de ontploffing werden toen echter geen bijzonderheden bekend ge maakt. Eskimo's hebben verklaard, dat zij eind September 1951 het geluid van een reeks zware ontploffingen hebben gehoord, waarschijnlijk komende uit de richting van Siberië. Er bestaat een mogelijkheid, dat de walruskadavers op een ijsberg aangespoeld zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 7