Nederlanders eten te vlees Prijzen aanpassen aan huishoud voor Nu ook konijnenziekte tussen Zutphen en Deventer „Uitweg-perikelen" voor onder nemers aan hoofdverkeersweeen Bedrijfschap voor het slagersb Besprekingen begin September Reimann jr in Oost- Duitsland veroordeeld Militaire Common- wealtli-conferentie te Londen Irak en Egypte sluiten zieli nauwer aaneen Rotterdamse brand- kastenkrakers-in Almelo Nederlandse koeien aan de spits DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1954 PAGINA 3 NEDERLANDSE SCHOOL IN CANADA BESMET GEBIED BREIDT ZICH VERDER UIT „JAN VAN DE VELUWE" IN MOEILIJKHEDEN INVASIE-KOORDEN VOOR HET GARDEREGIMENT REGEN VERTRAAGT WEGENBOUW DE NIEUWE GULDENS EDAM VOORTAAN ED AM-V OLENDAM Vendam wordt te klein In een communiqu van het Franse mi nisterie voor Marokaanse en Tunesische 7,aken is gisteren meegedeeld, dat de offi ciële onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië in het begin van September te Tunis geopend zullen worden. Het communiqué werd uitgegeven na afloop van de preliminaire FransTune sische besprekingen, die in Parijs zijn ge houden. In het communiqué wordt voorts ver klaard, dat de voorbereidende besprekin gen in een sfeer van vriendschap zijn ver lopen en dat van beide zijden de wil is getoond om zo spoedig mogelijk tot een constructieve oplossing te geraken. De conferentie die in September in Tu nis zal beginnen, zal worden voortgezet te Parijs. Een aantal commissies zal mo gelijk in Tunesië blijven doorwerken. De conventies waarover men het eens moet worden vooraleer de Tunestsche autonomie van kracht wordt, hebben voor al betrekking op de bescherming van de Franse kolonisten, die het protectoraal als hun vaderland beschouwen en die in grote mate bijgedragen hebben tot de op komst dezer gebieden. Ten einde de atmosfeer voor de onder handelingen te verbeteren, heeft de Franse regering besloten, aan de presi dent amnestie-voorstellen voor te leggen. Een aantal Tunesiërs zijn reeds voorlopig op vrije voeten gesteld. Volgens het Westberlijnse anti-commu nistische „Comité van Vrije Juristen" is Josef Reimann. de 27-iarige zoon van de Westduitse communistische leider Mas Reimann. in Oost-Duitsland tot vijftien jaar dwangarbeid veroordeeld. Er werd niet vermeld wanneer en waai om Rei mann veroordeeld is. Josef Reimann was in 1949 uit een school van de Oostduitse volkspolitte naar West- Dultsland gevlucht. Hij keerde echter enige tijd daarna weer naar Oost-Duits- land terug. De reden van deze terugkeer was niet bekend Hij werd onm'ddelülk gearresteerd en heeft van 1950 tot 1952 streng geïsoleerd in voor-arrest gezeten Dezer dagen, kort na het bekend worden van de veroordeling, werd Reimann op transport gesteld met onbekende bestem ming. In de militaire academie van Camberley is gisteren een conferentie begonnen van zestig stafchefs en opperbevelhebbers van de landen van het Britse Gemenebest. Onder leiding van de chet van de imperiale staf. veldmaarschalk Sir John Harding, za! tot Vrijdag worden gesproken over de coördinatie van de strijdkrachten in geval van een atoom-oorlog. In Vancouver (Canada) wordt volgend jaar een school geopend voor kinderen van Nederlandse immigranten. De school gaat uij van de gereformeerde kerk (on derhoudende artikel 31 k.o.) te Vancouver. Voor zover bekend is het de eerste school voor Nederlandse kinderen in Canada. Tot hoofd van de school is benoemd de heer v. van der Kamp, op het ogenblik amb tenaar van het rijksarbeidsbureau te Kam pen. Tevens zal de mogelijkheid onder het oog worden gezien van de oprichting van een Gemenebest-leger, met dtv's'.es in Europa, het Nabije Oosten en het Verre Oosten. Dit leger zou. gebruikt kunnen worden als strategische reserve voor zo wel de Commonwealth als voor de Weste lijke wereld Tenslotte zal van gedachten worden gewisseld over het oprichten van een verdedigingsorganisatie voor Zuid- Oost-Azië In zijn openingsrede liet Sir John Har ding uitkomen, dat de Britse regering geen verkorting van de diensttijd, die op het ogenblik twee jaar bedraagt, overweegt. Het Witte Huis deelt mede. dat de pre mier van Pakistan, de heer Mohammed Ali. in het begin van October op uitnodi ging van president Eisenhower een be zoek aan de V.S. zal brengen. Tijdens zijn verblijf te Washington zal de premier met Amerikaanse autoriteiten spreken over „algemene problemen van wederzijds belang". De heer Ali zal drie dagen te Washing ton blijven. bied uitsterft. Hoever de ziekte zich zal uitbreiden moet nog worden afgewacht. Zeker is het, dat in feite alle konijnen in Nederland groot gevaar lopen. De jachtopzieners kunnen slechts zoveel mo gelijk de dode dieren opruimen. Verder staan zij machteloos. Overigens blijft het een raadsel hoe de myxomatose, die tot voor kort nog alleen maar slachtoffers had gemaakt in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Limburg en Walcheren, zo onverwachts in dit gedeelte van ons land kon optreden. "De gevreesde konijnenziekte myxoma tose heeft thans ook in de gemeente Voorst talrijke slachtoffers geëist. Op het landgoed „Beekzicht" zijn de konijnen, sinds het eerste geval ongeveer zes we ken geleden werd geconstateerd, bjj hon derden gestorven. De ziekte beperkt zich niet alleen tot de terreinen van het land goed. Tussen Deventer en Zutphen en ook reeds aan de andere oever van de IJssel heeft de epidemie zich uitgebreid. Volgens deskundigen is de toestand op het ogen blik zeer ernstig. Een gebied van zeker 2000 ha is reeds door de ziekte besmet; men vindt er vrij wel geen levend konijn meer. En nog steeds breidt zich het besmette gebied ui*.. In de richting Apeldoorn vreest men het ergste. Men kan alleen maar afwachten, hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Er werd aanvankelijk gezocht naar de zieke dieren, om deze zo snel mogelijk uit hun lijden te verlossen, doch zulks is thans absoluut ondoenlijk. Er is tegen uitbreiding van deze epide mie geen kruid gewassen, want het is na tuurlijk niet mogelijk wilde konijnen tn te spuiten. Daarom is de kans uitermate groot, dat de hele konijnenstand tn dit ge- Volgcns een bericht van radio-Cairo is gistermiddag algemene overeenstemming bereikt over nauwere samenwerking tus sen Egypte en Irak. Dit werd bekend aan het eind van de besprekingen in Bagdad, die drie dagen geduurd hebben. Koning Faisal van Irak heeft een uit nodiging van president Naguib van Egyp te aanvaard om in de eerste week van November een bezoek aan Egypte te bren gen. abrupt einde maakte aan een bloeiend restaurantbedrijf, dat er toen goed en wel een jaar was gevestigd onder de naam „Jan van de Veluwe". Er bestaan reeds maandenlang plannen, om van deze troosteloze ruïne een modern hotel annex restaurantbedrijf te maken; plannen, die echter niet verwezenlijkt kunnen worden, omdat Rijkswaterstaat de tegenwoordige eigenaar van dit pand wei gert het recht van uitrit te verlenen. Van het moment, dat dit pand werd gebouwd, in 1911, had de eigenaar dit recht van uit rit wel. Rijkswaterstaat méént echter, dat uit wegen op hoofdverkeerswegen te gevaar lijk zijn voor het verkeer en weigert „bij gewijzigde bestemming" van bedrijven vergunning voor een uitweg te geven. De heer B. Groenheyde, die begin De cember van het vorige jaar de ruïne van „Jan van de Veluwe" aankocht, heeft sindsdien twee verzoeken Ingediend, om hem het recht van uitrit te verlenen. Bet- de keren kreeg hij nul op het request. Zijn tweede verzoek werd ondersteund door het Apeldooms gemeentebestuur, de V.V.V. en door dr W. L. Groeneveld Meijer, regeringsgemachtigde voor het Toerisme. De heer Groenheyde heeft thans al zijn hoop gesteld op de minister van Verkeer en Waterstaat, bij wie hij een audiëntie heeft aangevraagd. Indien de bewindsman eveneens afwijzend zal beslissen, zal d» heer Groenheyde zijn ruïne verkopen en met zijn gezin emigreren. Samenwerking tussen de Rotterdamse en de Almelose gemeentepolitie heeft ge leid tot de arrestatie van de 43-jarige H. T. en de 58-jarige J. J. B. M., belden uit Rotterdam. Deze mannen die tot de „brandkastenkrakers" behoren, worden verdacht van twee onlangs in Almelo ge pleegde inbraken. In de nacht van 31 Juli op 1 Augustus werd de brandkast van de Coöperatie „De Toekomst" opengebroken. De buit was ruim 300. In de nacht van jongstleden Zondag op Maandag beproef den de verdachten vergeefs hun krachten op de brandkast van de Coöperatieve Landbouwersbank in Almelo. De Almelose rechprche had de beide mannen Zaterdag per trein zien arriveren Toen de inbraak bij de Landbouwersbank was gepleegd, werd op het adres, waar de verdachten onderdak gevonden hadden, een jongeman gearresteerd, een Zekere J. J. B. M. Zijn initialen zijn gelijk aan die van een der inbrekers en er bestaat tussen hun een zekere familieverhouding, deelde de Almelose recherche mee. Dank zij de samenwerking met de Rot terdamse politie konden de beide verdach ten nog diezelfde avond in Rotterdam worden gearresteerd. Ze zullen voor de Almelose rechtbank verschijnen. H. T. is reeds 14 keer wegens inbraken veroor deeld; J. J. B. M. 6 keer. (Van onze correspondent) Aan de Amersfoortseweg in Nieuw Mil- ligen onder de gemeente Apeldoorn staat reeds meer dan twee jaar een ruïne als een trieste getuigenis van een brand, wel ke hier kort voor Pinksteren in 1952 een De Nederlandse koe staat, wat haar pro ductie betreft, nog altijd aan de spits, zo blijkt uit het Statistisch Jaarboek van de F.A.O., de Voedsel- en Landbouworgani satie der Verenigde Naties. In 1952 be droeg de gemiddelde jaarlijkse melk productie per koe In Nederland 3780 kg. tegen 3560 kg in België en 3340 kg in Denemarken. Voor de andere landen der wereld liggen deze cijfers vee! lager. Alleen valt het op, dat de melkproductie per koe op Hawai bijzonder hoog is. nl. 3380 kg, terwijl de koeien in de Verenig de Staten het niet verder brengen dan een gemiddelde jaarlijkse productie van 2420 kg. De gouden koorden en kwasten behoren de tot het vaandel van het garderegiment fuseliers „Prinses Irene" zijn gisteren tijdens 'n militaire plechtigheid ir. Schalk haar vervangen door de oranje en nassau- blauw gekleurde invasie-koorden. Hiertoe was bij K B. besloten op gror.d van de overweging, dat het wenselijk was het invasiekoord, dat alle oud-strijders van de voormalige Koninklijke Nederlandse Bri gade „Prinses Irene" mogen dragen, als een herinneringsteken aan de landing van de brigade nabij Courseulles sur Mer in Normandië. op 8 Augustus 1944. bij de Koninklijke Landmacht zou blijven voort bestaan. Het slechte weer heeft niet alleen de vacantiegangers parten gespeeld, maar ook de wegenbouwers. Daardoor komt het dat de verbeteringswerken aan rijksweg 4, tussen Den Deijl en de Haagsche Schouw, waarop reeds langs wordt ge wacht en welke in Augustus gereed zou den zijn, nog steeds op hun voltooiing wachten. Men is er ondanks alle tegenslag, of be ter ondanks alle neerslag, tn geslaagd de Oostelijke rijbaan te asfalteren. Men ver wacht volgens de K.N.A.C., dat als het droog blijft, over 14 dagen het verkeer definitief over de gescheiden rijbanen kan rijden. Naar wij vernemen hoopt de Rijksmunt te Utrecht medio September met de pro ductie der nieuwe zilveren guldens te be ginnen. De nieuwe munten zullen in het begin van het volgende jaar In omloop worden gebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3