Geen zelfstandige plaats voor katholieke bloembollenkwekers Oefening Waterdoop' zei een Brabantse korporaal REGERINGS-YLASSERS VRAGEN MAATREGELEN In Landbouwschapafd. Siergewassen Loonbelasting en kinderaftrek Nehroe motiveert weigering Sport in rolstoelen DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1954 PAGINA 1 „Zij moesten ons wel bevrijden", zegt men grinnikend in de Long- room op Valkenburg, de marine was hun laatste hoop". Zelfs de korporaal, onbedaarlijk trots op eens op de triomphen van zijn troep, kan om dat mopje rustig grijnzen. Hij is één en al overtuigd infanterist nu weer En bovendien heeft hij niet zonder belangstelling gezien hoe vanmorgen héél vroeg die vier luchtmacht-Thunderjets na hun laatste rondje rond het slagveld achter elkaar met alles wat die jets maar loeien en bulde ren wilden vlak oVer het dak van de slaapbarakk en van Valkenburg vlogen. Met een vriendelijke, doch nogal luidruchtige goede morgen voor de marine. Ze zullen deze prille ochtendgroet ginds op Vol- kel van de marine nog wel eens terugbetaald krijgen, doch voor lopig vond de korporaal dat mati- neuze jet-lawaai boven de hoofden van de marine toch wel grappig. „Op het voetvolk komt het aan, man!" zei de korporaal toen hij na afloop van de oefening opnieuw in zijn truck klom. En met die over tuiging begeeft hij zich over enige dagen welgemoed weer in het burgerleven. AMENDEMENT-MERTENS WERD AFGESTEMD Probleem in verband met de eindexamens Werkloosheid Tot deelneming aan Z. O.-Azië- conferentie Engelse en Nederlandse oorlogs gewonden treffen elkaar in Aardenburg JONGETJE VAN GRONINGSE DRIELING OVERLEDEN Pro en contra Als een sneeuwbal rolt intussen de loon- vreemde zender die. den vijand welgeval lige orders in de koptelefoons strooit. Tank Lucas roept in wanhoop tank Lu cas IV: „Lucas vier, Lucas vier, stoor U niet aan vreemde zender Lucas drie. her ken mijn stem, herken mijn stem". En Lucas IV antwoordt zonder bar veel over tuiging de vreemde zender: „Lucas drie, Lucas drie, wij hebben U door, wij hebben U dóór!". Om zeven uur in de morgen valt de eerste belangrijke duintop in nationale handen. Er klinkt nog slechts één bevel door de koptelefoons: „attaqueer, atta queer!" De nationalen rukken verder op, richting Valkenburg. Om 8.45 doorstaan zij een zware luchtaanval van de vijand, dan naderen zij het laatste doel, het vlieg veld Valkenburg. {WOEDE VELDSLAG IN KAT WIJK SE DUINEN sionele vakorganisaties, in het geheel niet aan de orde. Het afsplitsingsargu- ment vond hij ver gezocht, want dat gold tenslotte evenzeer voor de algemene verenigingen. Voorzitter S. L. Louwers zag geen reden het ontwerp-besluit te veranderen. Volgens hem zou tege moetkoming aan het verzoek van de katholieke bloembollenkwekers de over zichtelijkheid van de publiekrechtelijke organisatie van de landbouw in ge vaar worden gebracht. Hij ontried dan ook de aanvaarding van het amende- ment-Mertens. (Van onze Haagse redactie) Met 15 tegen 6 stemmen heeft het Landbouwschap in zijn gistermiddag gehouden vergadering een door de heer Mertens van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinderbond ingediend amendement op het ontwerpbesluit re gelend de samenstelling van de hoofd afdeling siergewassen en de afdelingen bloembollenteelt, bloemisterij en boom kwekerij verworpen. Het amendement hield in, dat een zelfstandige plaats in de afdeling bloembollenteelt zou wor den toegekend aan de vereniging van katholieke bloembollenkwekers. Nadat het amendement-Mertens was verworpen werd het ontwerpbesluit on gewijzigd aanvaard. De heren Groen en Mertens van de K.N.B.T.B. wensten'de aantekening te hebben tegengestemd. Zoals bekend had de katholieke vereniging van ondernemers in het bloembollenbedrijf het bestuur van het Landbouwschap verzocht het aantal on dernemerszetels in de afdeling bloem bollenteelt uit te breiden met één zetel, te bezetten door een afgevaardigde van haar organisatie. Dit verzoek werd on dersteund door de katholieke Neder landse Boeren- en Tuindersbond. De heer Van der Ploeg van de Ka tholieke Landarbeidersbond vond het maar een vreemde figuur, dat aan deze zijns inziens bescheiden wens niet was tegemoetgkomen. Hierdoor werd een organisatie van 1200 leden, die niet minder dan 20 pet uitmaken van het totaal aantal bloembollenkwekers een voudig uitgesloten. Door de oppo nenten werd aangevoerd, dat vaktech nische organisaties met confessioneel karakter niet in afdelingen thuishoren. Daar zou slechts plaats zijn voor de algemene verenigingen, waarvan ieder een lid kan worden. Bovendien zou bij toelating van deze organisaties af splitsing in de hand worden gewerkt. Tegen deze argumenten werd op scherpe wijze stelling genomen door de heer Mertens. Naar zijn mening was het onderscheid dat op dit stuk ge maakt werd tussen algemene en confes- Zoals bekend is wordt de kinderaftrek voor de heffing van de loonbelasting per kwartaal beoordeeld en wel naar de toe stand bij de aanvang van elk kwartaal. In dit verband is de vraag gesteld of met betrekking -tot kinderen, die 16 jaar of ouder, maar jonger dan 27 jaar zijn, wan neer zij hun studie beëindigen, voor de beoordeling van de kinderaftrek uitslui tend acht dient te worden geslagen op het tijdstip waarop de studie in feite is geëindigd dan wel of, wanneer tussen dit tijdstip en hei officiële einde van het cur susjaar uitsluitend een vacantieperiode is gelegen, ook deze periode nog kan worden aangemerkt als te behoren tot de studie tijd. In het bijzonder werd hierbij gewe zen op de eindexamens van Hogere Bur gerscholen. Gymnasia e. d., waarbij bij een strikte interpretatie m belangrijke mate beslissend zou zijn of de uitslag van de examens vóór dan we] na 1 Juli bekend is geworden, niettegenstaande het cursus jaar in beide gevallen officieel doorgaans tot 31 Augustus loopt. Dienaangaande deelt de staatssecretaris van Financiën in een resolutie van 5 Augustus 1954, nr 129 mede, dat hem is gebleken, dat voor de uitvoering van de Kinderbijslagwet ten deze het ruime standpunt wordt ingenomen, met dien verstande dat geen kinderbijslag wordt verleend, indien het kind bij de aanvang van het kalenderkwartaal (in de hiervoor bedoelde gevallen dus 1 Juli) reeds met de uitoefening van een bedrijf, een zelf standig beroep of een dienstbetrekking is aangevangen. In verband hiermede wordt goedgekeurd, dat voor de beoordeling van de aanspraak op (dubbele of drievoudige) kinderaftrek op overeenkomstige w\j.;e wordt gehandeld. in het onbeperkt vrijgeven van de vlas- markl in de Benelux-landen. Frankrijk is de grootste voortbrenger van het strovlas in West-Europa, daarna volgen België en Nederland. Na de oorlog heeft de Franse regering dooi-' hoge subsidies en contingentering van het strovlas de ontwikkeling van de vlaslintindustrie in eigen land kunstmatig geactiveerd. Het gehele complex van maatregelen tot activering van de vlas- Jintindustrie beliep voor het seizoen 1957- '53 een subsidiebedrag van 2,4 milliard francs. Bij levering van strovlas aan een Franse spinnerij wordt aan de boeren 32 pet van de factuurwaarde aan de vlassers gesubsidieerd. Hiernaast komt dan nog een nevensubsidie voor het lint, waardoor de totale subsidie op het lint neerkomt op circa 52 pet, d. i. ongeveer 40 pet van de verkoopprijs. Door deze Franse regeringsmaatregelen, waarbij dan nog komt een contingent? ring op de export van het strovlas, raak te de Belgische industrie sterk in moei lijkheden met haar grondstof en zij heeft zich de laatste jaren dan ook naar de vrije Nederlandse strovlasmarkt gewend, hetgeen een sterke stijging van de grond stof ten gevolge had. Dit dreigt catastro- phaal te worden voor de Nederlandse vlassers. Cijfers spreken hier het duide lijkst: In 1936 importeerde België uit Ne derland 28.053 ton strovlas en uit Frank rijk 110.220 ton. In 1953 waren de verhou dingen: uit Nederland 100.000 ton en un Frankrijk 43.000 ton. Hierbij dient men er rekening mee te houden dat Nederland zijn maximale strovlasproductie heeft be reikt gezien mede de sterk uitputtende werking van het vlas op de vruchtbaar heid van de bodem. Op een zelfde stuk grond kan slechts één maal in de zeven jaar vlas gezaaid worden. Ook voor de werkgelegenheid in België en Nederland is de Franse politiek on gunstig. In <je maanden December 1952 en Januari 1953 b.v. waren in België 410C werknemers in de vlasindustrie werkloos Deze werkloosheid werd door ae Belgen toegeschreven aan het tekort aan strovlas. Toen de Belgen zich daarop in Neder land gingen dekken stegen de strovlas- prijzen dermate, dat de Zeeuwsch-Vlaamse vlasnijverheid het vlas onbewerkt aan België ging verkopen, waardoor cok ten onzent de werkloosheid sterk toenam. Ondanks de grote moeilijkhed'.-n blijver, de vlassers vertrouwen op de toekoms' van hun industrie. Men hoopt, dat de re gering op een of andere wijze een oplos sing voor het probleem zal vinden Hoe men zich die oplossing denkt, daarover wensten de leiders van de Federatie zich vóór de besprekingen met de ministers nog niet uit te laten. Wel was men van mening, dat er ook op propagandistisch gebied in het éigen land nog veel te doer: valt (Van onze correspondent) Door de Ned. Federatie van Vlassers werd, ter begeleiding van een rapport van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland, een brief gezonden aan de ministers van Landbouw en van Economi sche Zaken om zo spoedig mogelijk te komen tot een oplossing van de noodtoe. stand waarin de vlassers verkeren die. zonder afdoende middelen, catastrophaa! dreigt te worden. Deze toestand is een gevolg van de Frans-e protectie-politiek t.a.v. de vlasnfjverheid. Niet alleen de Nc derlandse, maar evenzeer de Belgische vlassers worden door deze Franse politiek bedreigd. Vandaar dat aangedrongen wordt op een gezamenlijke actie in Bene- luxverband om te komen tot gezonde ver houdingen op de Westeuropesc vlasmarkt. Op een vergadering te Goes, voorgeze ten door de heer Arkenbout, voorzitter van de Ned. Federatie van Vlassers, en I bijgewoond door de heren Martinet en Franken van de R K. Vlassersbond, mr Fruitier, secretaris van de Ned. Federatie, de heer M. Verburg, directeur van het ETI en de heer A. Delbeke. directeur van het Algemeen Belgisch Vlassers Verbond, werden de ontstane moeilijkheden nader toegelicht. De steeds hoger wordende prijzen van het strovlas, tengevolge van de Franse contingentering en de steeds dalende marktprijs van het vlaslint als gevolg van de Franse subsidie-politiek, hebben een steeds kleiner verschil ten gevolge tussen de grondstoffen en de lintprijzen, waar door de dekking van productiekosten en ondernemerswinst steeds geringer wordt en men vorig jaar reeds zware verliezen te lijden had. De vlassers moeten zelf toegeven, da- het een zeer moeilijk probleem zal zijn voor de regering om een afdoende oplos sing te vinden. De voornaamste fout ligt Premier Nehroe van India heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat India geweigerd heeft deel te nemen aan de Zuid-Oost-Aziatische conferentie, om dat het van oordeel is, dat een conferen tie over de instelling van een Zuid-Oost- Aziatisch defensieverbond mogelijk de tendentie naar verzoening, veroorzaakt door de Indochinese wapenstilstand, een tegenovergestelde richting zou geven. Een dergelijk verbond zou „op het ogen blik meer bederven dan men zou kunnen hopen, dat het in de toekomst goed zou kunnen doen". Collectieve veiligheid zou slechts kun nen worden bewerkstelligd door de span ningen in de wereld op te lossen en door de ontwikkeling van een collectieve vre de. De regering van India is van mening, zo vervolgde hii. dat van de verminde ring van de spanning in de wereld ten gevolge van het bereiken van de Indo chinese wapenstilstand, gebruik gemaakt dient te worden ten behoeve van vooruit zichten van de wereldvrede. Nehroe zeide te hopen, dat het begrip tussen India en communistisch China de kern in zich bergt voor een stelsel van collectieve vrede, „het enige alternatief voor paraatheid voor mogelijke oorlog en de enige stap naar werkelijke vrede". In het militair herstellings- en oefen oord Aardenburg te Doorn zal op Dinsdag 31 Augustus a.s. een sport- en feestdag worden gehouden. Op het programma staat o.m. een internationale netballwed- strjjd tussen Nederland en Engeland. Voor ons land komen uit een vijftal „dwarslaesies" geselecteerd uit verpleeg den van Aardenburg en de sportclub „De Rollende Leeuwen". Voor Engeland komt uit het kampioensteam „Lime Green", dat sedert 1948 aan de jaarlijks terugkerende Olympiade voor „dwarslaesies" te Stoke Mandeville in Engeland deelnam en nim mer een wedstrijd verloor. Bij de Olym piade van 31 Juli jl. werden zij wederom kampioen. Het Nederlandse net-ball-team eindigde als tweede van de acht deelne mende teams. Verder komt nog een vijftal Engelse „dwarslaesies" naar Nederland om deel te nemen aan boogschieten en speerwer pen. „Dwarslaesies" zijn ernstige oorlogsin validen, die tengevolge van ruggegraa"- verwondingen voor het leven aan een rol stoel zijn gekluisterd. De sport beoefenen zij dan ook in hun rolstoelen. De Engelsen komen op Zaterdag 28 Augustus naar ons land en zullen op Za terdag 4 September weer vertrekken. (Van on^e correspondent) Een kindje van de dezer dagen in het R.K. Ziekenhuis te Groningen geboren drieling van mevr. T. Bouman-Ten Brink is gisteravond vrij plotseling overleden Het is Johannes Gerardus. de twee andere jongens maken het goed. z- v, vav:«s

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3