Zilveren medaille voor Puck e start belette een zege Tragi Buitenlanders opgetogen over de Amsterdamse roei-organisatie Europese athletiek in cijfers Triomf van de veelzijdigheid Nederland in zes van de zeven halve eindstrijden Europese aïhletiek-kampioenschappen Onze estafette-ploeg uitgeschakeld, ondanks record-tijd Fanny waakte over Puck; zou zij zelf tot.... goud in staat zijn geweest? Europese roei-kampioenschappen Bosbaan in cijfers Zwitsers en geld Russen meten alle andere boten op Geen volksliederen in Bern Europese titels vijf- en tienkamp Van Mesdag en Njord's gestuurde vier hebben er voor gevochten Alleen de vier-zonder van Willem III gewipt Elf-jarige Belg is écht cle jongste... Oost-Duitslaiid nog niet in de F.I.S.A. ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 PAGINA Mooy sprong te kort Ook Europas athleten ontkomen er niet aan s PUCK VAN DUYNE-BROUWER Ignatjev onder 47 seconden Dames 100 meter Heren 400 meter Estafette-ploeg verslagen Vijf kamp dames Tienkamp heren Prachtige prestaties Heren 4x100 meter Spelevarende tiveeën! Van Mesdag kreeg ovatie Njord vond grote vorm Russische afvallers Tribune anglophiel NATIONAAL WATERPOLO- TOURNOOI R. K. CLUBS In het Haagse Zuiderpark-bad (Speciale berichtgeving BERN, Vrijdagavond. De dag der Russische athleten, zou men deze Vrijdag van de Europese kampioenschappen te Bern kunnen noemen. Want van de acht titels, waarom de strijd op deze derde dag ging, veroverden de mannen en vrouwen van de Sovjet-Unie er niet minder dan zeven. En bij het discuswerpen dames toonde het Russische trio („de sterkste vrouwen van Europa") zich even superieur als een dag verder in het kogelstoten: wederom alle drie eerste plaatsen en het hadden evengoed de tien eerste plaatsen kunnen zijn.... Voor de kleine Nederlandse ploeg kon men de resultaten redelijk noemen, immers Puck van Duyne- Brouwer veroverde de zilveren medaille op de 100 meter, achter het kleine, slechts 18-jarige Rus sinnetje Irina Tnrova. En de 4 x 100 meter estafette ploeg, in de volgorde Aret, Saat, Rulander en Vau Hardeveld, werd weliswaar voor de finale uitge schakeld, maar legde op een zeer eervolle derde plaats in de serie beslag in de schitterende tijd van 41.3 sec., een evenaring van het Nederlands record, dat sedert 1936 om precies te zijn 8 Augustus van dat jaar op de Olympische Spelen te Berlijn op naam stond van het fameuze team Boersma, Van Beveren, Berger en Osendarp. Voor Duitsland kon men het een zwarte dag noemen, want geen der Duitse dames kwam in de finale van de 100 meter, Marianne Werner stelde verder teleur bij het discuswerpen, Maria Sander werd uitgeschakeld op haar favorietennummer 80 meter horden, omdat zij na het startschot stil bleef staan, de 4 x 100 meter estafette-ploeg werd gediskwalificeerd aangezien de eerste wissel, tussen Pohl en Kraus, huiten de toegestane grens was ge schied, terwijl Oberbeck, die een goede kans had op de titel in de tienkamp, op de 1500 meter, het laatste en voor deze allround athleten zo zware nummer, in elkaar stortte en Haas tenslotte er zelfs niet in slaagde een bronzen medaille op de 400 meter te veroveren. Na drie dagen zijn thans 16 nummers verwerkt en daarvan heeft Rusland er 9 gewonnen, Tsjecho- slowakije 4, Finland, Groot-Brittannië en Duitsland elk 1. en Zweden 41.1 sec. Behalve Nederland werden België, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Zuid-Slavië, Polen en Saar land uitgeschakeld. Op deze Vrijdag, waarop de zon voor de eerste maal sinds het begin van de Euro pese kampioenschappen haar verwarmen de, en door athleten en toeschouwers zo dringend gewenste stralen over het Neu- feld-stadion wierp, is Tony Mooy bijna een halve meter tekort gekomen om zich in de eindstrijd van het verspringen te plaat sen. Met zijn beste sprong van 6.66 bleef hij 44 centimeter onder de kwalificatie- grens van 7.10 meter. De verrichtingen van Mooy, die al niet zo bijster hoopvol zich op weg naar Bern had begeven, gingen precies in de richting, waarin zij niet hadden moeten gaan. Want op 6.66 meter begonnen, kwam hij in zijn tweede beurt niet verder dan 6.50 meter en voor de derde sprong wees het meetlint slechts 6.46 .meter aan. Hoofdschuddend verwijderde de bruingebrande Tilburger zich na zijn laatste sprong van de bak. Speelde de 7.23 meter, waarmee hij dit seizoen zijn persoonlijk record scher per stelde en waaraan hij hier ruim schoots voldoende voor een finale plaats gehad zou hebben, hem door het hoofd? Van de 24 deelnemers bereikten er 12 precies 50°/o dus de eindstrijd. De Hongaar Foeldessy, die met zijn bij de Hongaarse kampioenschappen genoteerde 7.70 meter sterk favoriet is voor de Euro pese titel, kwam met 7.39 meter (in de tweede sprong) het beste uit de bus. BERN, Vrijdagavond. De Zwitsers zijn, wat zakelijkheid betreft, consequent. In dit tournooi om de Europese athletiektitels, dat, hel lijkt daar tenminste vaak erg veel op, uitsluitend en alleen ten behoeve van de commerciële belan gen van de organisatoren is opge zet, beleefden de buitenlandse ath leten de vreemde, en voor hen min der plezierige sensatie, dat ZÜ slechts van de bij de kleedkamers onder de tribune gelegen toiletten gebruik konden maken, wanneer zij daar 20 rappen (ongeveer 18 cent) voor over hadden. En laat men niet denken dat men aan de betaling hiervan kon ontkomen. Op de des betreffende deuren zijn, volgens het bekende Zwitserse precisie-recept, automaatjes aangebracht, waarin 't verschuldigde geldstukje geworpen moet worden. Vooral bij technische nummers als deze: springen en werpen, blijkt de grote ach terstand van de Nederlandse athletiek, welker eer nog slechts op een enkel loop nummer (veelal op de korte afstand) wordt hoog gehouden. AMSTERDAM, Vrijdag. Alle buitenlanders zijn enthousiast over de perfecte organisatie van de Europese roei-kampioenscliappen, op de Amsterdamse bosbaan, niet alleen over de baan, maar vooral ook over de voor treffelijke technische medewerking bij het herstellen van schade. De heer J. d. W. v. d. Ende, die de supervisie heeft op het botenterrein, heeft daar met een kleine staf een dergelijk efficient apparaat opgebouwd, dat iedereen er zeer tevreden en vaak zeer dankbaar voor is. Dankbaar bijv. was de Zuid Slavi sche sculler en Europees kampioen Pe ter Vlasic, die, toen hij hier aankwam, zijn skiff door het transport zwaar be schadigd vond. Maar enkele stevige Hol landse bootslieden namen het bootje on derhanden en een dag daarna zat de vro lijke vissersjongen al weer op het water. Ook de Russen hebben gemerkt, dat de Hollandse reparateurs hun vak verstaan. Zondagavond in de training liep hun stuurmanloze twee op een bootje dat bij de 1000 meterlijn lag en een paar ste vige scheuren waren er het resultaat van. De zwaar lekke twee werd naar de kant In de eerste halve eindstrijd van de 100 meter voor dames werd Puck van Duyne Brouwer verrassend verslagen door het .ange Italiaanse meisje Guiseppina Leone, die 12.3 sec. als persoonlijk record op haar naam had staan en nu een tijd van 11.9 sec. liet afdrukken. Met dezelfde tijd werd de Celebes-athlete tweede en Heather Armitage, de Engelse sprinster, veroverde zich eveneens een plaats voor de eindstrijd. Uit de tweede halve eind strijd kwamen in deze volgorde voor de finale in aanmerking Irina Turova met 12.1 sec., Anne Pashley met dezelfde tijd en het Hongaarse meisje Neszmelyi met 12.2 sec. Tussen de halve eindstrijden en de fi nale van dit nummer lag bijna 2% uur en in die periode heeft Fanny Blankers Koen over Puck van Duyne gewaakt, op dat zij zoveel mogelijk rust kreeg. En wie kon Puck een betere steun vinden dan in Fanny, die al zovele malen, en vaak in haar eentje, de zware uren tussen halve eindstrijden en finale had moeten door worstelen? Helaas lootte onze landgenote voor de eindstrijd de zesde baan, vlak langs het anderhalve meter hoge hek met gaas, door de meeste sprinters als de meest ongunsti ge baan beschouwd. Nerveus begaven de zes meisjes zich naar de startblokken, een diepe stilte waadde door het overvolle Neufeldstadion. Na het startschot was Puck van Duyne, ouder gewoonte, het minst snel weg, en op 50 meter lag zij nog in vierde positie achter Irina Turova, die dadelijk de lei ding had genomen, het Hongaarse meis je Nczmelyi en Anne Pashley. De athlete met het Oranje-broekje zag niets, van streep tot finish, lette niet op haar tegen standers, maar liep volkomen een eigen race. En zoals wij dat van Puck van Duy ne gewend zijn, finishte zij sterk en scherp en wist met gering verschil op haar an dere concurrenten nog de tweede plaats te bezetten, achter Irina Turova, die onbe twist als eerste over de eindstreep was ge gaan. Toen Irina Turova, Puck van Duyne Brouwer en Anne Pashley op het podium stonden om de medailles in ontvangst te nemen, werden de tijden pas bekend ge maakt, 11.8 sec. voor de winnares en 11.9 sec. voor de beide andere prijswinnares- sen. Op dat ogenblik moet er veel in Fany BERN, Vrijdagavond. De uitreiking van de medailles aan de Europese athletiek-kampioe- nen in Bern, geschiedt ouder ge woonte op het ere-podium. Een fan fare kondigt de plechtigheid aan, de drie prijswinnaars beklimmen de schavotjes, Lord Burghley reikt ge woonlijk de prijzen uit, een drietal dames in Zwitserse klederdracht biedt bloemen aan, Hollandse gla diolen. Wederom klinkt trompetge schal, de plechtigheid is afgelopen. Geen volksliederen worden meer gespeeld, geen vlaggen gehesen, al les is vereenvoudigd, gemoedelijker gemaakt. De opzet is kennelijk om het nationaal chauvinisme te beteu gelen. Onder sportmensen moet dat geen rol spelen, zeggen de wijze leiders, het gaat om de persoonlijke eer. zilver op de 100 meter BlankersKoen zijn omgegaan. De baan was snel, dat wist zij en dat wist iedereen Maar zou Fanny niet in staat geweest zijn om deze sprintsters, ook de jeugdige Turova, slechts de helft in jaren van onze vroegere Olympische kampioene, te slaan, aangenomen, dat Fanny geen last van haar blessure zou hebben gekregen? Een lijkbleke, zeer nerveuse Haas startte op baan 1 voor de finale van de 400 meter achter de stevige Ignatjev, die reeds in de series en de halve eindstrijd duidelijk blijk had gegeven de meeste aanspraak te ma ken op de Europese titel. In baan drie hurkte de Zwitser Hegg, volkomen ver diend in de eindstrijd gekomen, op baan 4 startte de Fin Hellsten, op baan 5 de Franse specialist Degats en op de buiten baan de Hongaar Adamik. Na het startschot schoot Degats razend snel weg, zo snel, dat voor hem over 200 meter een tijd van 22.7 sec. werd afge drukt, waarbij hij evenwel volgens de controleurs buiten zijn baan was gekomen en later 'gediskwalificeerd moest worden. Op het rechte einde, tegenover de ere-tri- bune, stormde Ignatjev naar voren en bij het uitkomen van de laatste bocht was het duidelijk, dat de overwinning bij de Rus terecht zou komen. Zonder verkramping, integendeel, volkomen soepel, finishte Ig natjev zeer sterk in de tijd van 46.6 sec. slechts 0.6 sec. boven het Europees record van Rudolf Harbig van 1939, een tijd welke nog nimmer bij de Europese kampioen schappen was afgedrukt. Hellsten werd tweede in precies 47 sec. Adamik derde. En Haas, door zovelen als favoriet voor dit nummer beschouwd, werd vierde, De uitslagen van de halve finales 100 meter dames luiden: Eerste serie: 1. Leone (Italië) 11.9 sec., 2. Puck van DuyneBrouwer (Ne derland) 11.9, 3. Armitage (G.B.) 12.4. It- kina (Rusl.) 12.1, 5. Boehmer (Did) 12.2, 3. Jesionowska (Polen) 12.4. Tweede serie: 1. Tu rova (Rusl.) 12.1, 2. Pashley (G.B.) 12.1, 3. Neszmelyi (Hong.) 12.2, 4. Lerczak (Polen) 12.2, 5. Egert (Did) 12.6, 6. Butz (Did) 12.6. De eer ste drie uit elke serie gaan over naar de finale. In de finale 100 meter dames behaalde onze landgenote Puck van DuyneBrouwer de twee de plaats met 11.9 sec. achter de Russische Tu rova die 11.8 sec. liet afdrukken. De uitslag van de 100 meter luidt: 1. en Europees kam pioene Turova (Rusland) 11.8 sec., 2. Puck van DuyneBrouwer (Nederland) 11.9 sec., 3. Pash. ley (G.B.) 11.9 sec. 4. Leoni (Italië) 12.sec., 5. Neszmeley (Hong.) 12.1 sec., 6. Armitage (G.B.) 12.1 sec. De finale 800 meter dames is gewonnen door Otkalenko (Rusland). De uitslag duidt: 1. en Europees kampioene Otkalenko (Rusl.) 2.08.2, 2. Leather (Eng.) 2.09.8, 3. Lysenko (Rusl.) 2.11.9, 4. Kazi (Hong.) 2.11.9, 5. Pestka (Pol.) 2.12.6, 6. Winn (Eng.) 2.13.3, 7. Oliver (Eng.) 2.13.3. 8. Mullerova (Tsj. Slow.) 2.13.66, 9. Bacs- kai (Hong.) 2.14.6. De finale van de 400 meter heren is gewon nen door de Rus Ignatiev in 46.6 sec. De uit slag luidt: 1 en Europees kampioen Ignatiev 'Rusl.l 46.6 sec.. 2. Hellsten (Finl.) 47.sec., 3. Admaik (Hong.) 47.6 sec., 4. Haas (Duits.) 47.6 sec., 5. Hegg (Zwits.) 47.8 sec. Degats (Frankr.) werd gediskwalificeerd. De uitslagen van de halve finales 800 meter heren luiden: Eerste serie: 1. Szentgali (Hong.) 1 min. 50 sec., 2. Delaney (Ierl.) 1.50.2, 3. De Muynck (Belg.) 1.50.3, 4. Ekfeldt (Zwed.) 1.50.3, 5 Potrzebowski (Pol.) 1.51.2, 6. Hewson (Eng.) 1.51.2, 7. Lawrenz (Did) 1.514, 8, Vaehaeranta 'Finl.) 1.51.4. Tweede serie: 1. Boysen (Noorw.) 1.50.6, 2. Boens (Belg.) 1,50.7, 3. Johnson (Eng.) 1.51.0, 4. Rasquin (Lux.) 1.51.5, 5. Dijan (Fr.) 1.51.8, 6. Stracke (Did) 1.52.3. De eerste vier van elke serie gaan over naar de finale. Het kogelstoten heren is gewonnen door de Tsjech Jiri Skobla met 17.20 meted. De uitslag van dit nummer luidt: 1. Jiri Skobla (Tsj. Slow.) 17.20 meter. 2. Grigalka (Rusl.) 16.69, 3. Khejnaste (Rusl.) 16.27, 4. Nilsson (Zwed.) 16.17, 5. Savidge (Eng.) 16.10, 6. Koevesdi (Hong.) 15.70. 7. Georgescu (Roem.) 15.48, 8. Sarcevis (Z. Slav.) 15.43. 9. Koivio (Finl.) 15.39, 10. Tho mas (Frank.) 15.35. De titel voor het discuswerpen dames is ge wonnen door Eva Ponomareva (Rusland) met voornamelijk door zijn zwakke laatste 100 meter, hetgeen in de voorwedstrijden reeds was opgevallen. De beide halve finales op de 800 meter leverden prachtige sport op. De strijd was scherp, ondanks het feit, dat uit elke hal ve finale vier lopers naar de eindstrijd overgingen. Boysen, Moens, Szentgali en Johnson maakten de beste indruk, maar Ekfeldt zal in de finale een gevaarlijke outsider blijken te zijn. De tijden van de acht geplaatsten uit beide series varieer den van 1 min. 50 sec. tot 1 min. 51.5 sec., weshalve niet aan een prachtige eindstrijd behoeft te worden getwijfeld. Drie series stonden op het programma voor de 4 x 100 meter estafette. Uit elke serie werden slechts twee landen geplaatst voor de eindstrijd, hetgeen de strijd uiter mate fel maakte. Uit de eerste serie plaatsten zich Rus land en Groot Brittannië, beiden met 41 seconden. De tweede serie werd gemakke lijk door Duitsland gewonnen, maar de eerste wissel tussen Pohl en Kraus was niet reglementair, zodat de ploeg uitge schakeld werd en Tsjecho-Slowakije met 41.1 sec. en Italië met 41.2 sec naar de fi nale overgingen. In de derde serie startte Aret als eerste loper op baan 4 met links van hem Hon garije en Zwitserland en rechts België en Zweden. De wissel tussen Aret en Saat klopte niet al te best en bovendien liep de Vlug en Lenig-man verre van soepel, zodat hij terrein verloor op de tweede lo per van Hongarije en Zweden. Rulander werd door de derde loper van Hongarije Varasdi en door de Zweed Andersson be slissend geslagen, zodat Van Hardeveld met twee meter achterstand het stokje overnam. De vechter Van Hardeveld wist op de laatste 100 meter nog een meter op de Zweed goed te maken, maar Neder land was een geslagen ploeg achter Hon garije en Zweden. De tijd van 41.3 sec. wekte grote vol doening in het Nederlandse kamp; en als Saat niet zo stug had gelopen zou het Ne derlandse record zeker zijn verbeterd en misschien had men dan zelfs een finale plaats bereikt. Hongarije noteerde 40.8 sec. (Speciale berichtgeving) BERN, Vrijdagavond. De mooiste, want op veelzijdigheid gerichte nummers van de athletiek zijn voor ons altijd de vijfkamp dames en de tienkamp heren. Dat waren zij ook op deze Europese athletiek-kampioenschappen 1954. Twee dagen lang hebben de deelne- mers(sters) aan deze all-round-wedstrijd rond gezworven door het Neufeld-stadion van Bern: van sprintbaan naar kogelbak, van lange afstand naar horden, van springpaal naar werpplaats. Er zijn daarbij voortreffelijke prestaties geleverd. Prestaties die uiteraard on derdoen voor de top-prestaties van de nieuwe Europese kampioenen op de af zonderlijke nummers. Maar intussen waren deze prestaties, van athleten die alles aan kunnen en er niet van houden zich op één onderdeel te beperken, altijd nog beter dan zij in menig land, ook in ons eigen Nederland, verricht worden ilooh talrijke athleten die zich wel op dat éne nummer specialiseren. Men mag voor het legertje vijf- en tienkampens(sters), dat in Bern slag le verde, en voor alle andere all-round-sportslieden die zij vertegenwoordigen heel diep zijn sportieve pet afnemen. Beide nummers werden door. Rusland gewonnen: Alexandra Tschudina, de Wereldrecordhoudster, bij de dames, Kuzneltov bij de heren. Het eindklassement van het Europees kampioenschap vijfkamp dames luidt: 1 en Europees kampioene: Tschudina (Rusland) 4526 punten (kogelstoten 13.21 meter, hoogspringen 1,58 meter, 200 meter 25,9 sec., 8 Ometer horden 12,- sec. en verspringen 5.73 meter). 2 Sander (Duitsl.) 4485 pnt.; 3 Sturm (Duitsl.) 4357 pnt.; 4 Stumpf (Duitsl.) 4336 pnt.; 5 Burdulenko (Rusi.) 4265 pnt.; 6 Ilwicka (Polen) 4233 pnt.; 7 Partynen- ko (Rusl.) 4220 pnt.; 8 Lambert (Frank.) 4203 pnt.; 9 Modrachova (Tsj. Slow.) 4189 pnt.; 10 Tuce (Z.-Sl.) 4176 pnt. Het eindklassement van het Europees kampioenschap tienkamp heren luide; 1 en Europees kampioen: Kuznekov (Rusland) 6752 pnt. (100 meter 11,2 sec., verspringen 6.90 meter, kogelstoten 12,88 meter, hoogspringen 1.70 meter, 400 me ter 50,7 sec., 110 m. horden 15,4, discus werpen 44,73 meter, polsstokhoogspringen 3,80 meter, speerwerpen 56,20 meter, 1500 meter, 4.58.6). 2 Lassenius (Fi:A.) 6424 pnt,, 3 Ober beck (Duitsl.) 0263 pnt.; 4 Kutenko (Rusl.) 6097 pnt.; 5 Moravec (Tsj. Slow.) 5953 pnt.; 6 Huber (Zwits. 5813 pnt.; 7 Schirmer (Duisi.) 5750 pnt.; 8 Pilhatsch (Oostenr.) 5725 pnt.; 9 Vogelsang (Zwits.) 5670 pnt.; 10 Slavkov (Buig.) 5645 pnt. De strijd op ,'s vijfkamp voor dames tussen Alexandra Tschudina en de drie Duitse meisjes Sander, Sturm en Stumpf was uitermate fel. Maria Sander was veruit de beste loopster en noteerde over 200 meter 25.1 sec. tegen Tschudina 25.9 sec. en over de 80 meter horden 11.2 sec. tegen 12.- sec. Maar het kogelsto ten vormt by Tschudina het sterke punt (13.21 meter tegen Sander 12.09 meter), terwijl zij ook bij het hoogsprin gen aanzienlijk meer punten verzamel de 1.58 meter tegen 14b meter). Het verspringen, als vijfde nummer, moest de beslissing brengen, maar hoewel Inge Stumpf met 5.91 meter de beste presta tie leverde, bleef Tschudina met 5.73 meter twee centimeter boven de presta tie van Maria Sander in dit nummer. Met een totaal puntenaantal van 1,526, gerekend volgens de nieuwe Zweedse tabel, bleef Tschudina aanzienlijk bener den het officieel erkende wereldrecord, dat sedert Augustus van het vorig jaar op haar naam staat met 1,731 punten. Maria Sander veroverde 1,1,85 punten. Oberbeck, de grootste concurrent van de Rus Kuznecov op de tienkamp waarvoor nog de Finse puntentelling gold bleek bij het polsstokhoogsprin gen, het speerwerpen en do 1500 meter een worp van 48.02 meter. De uitslag luidt: 1. Eva Ponomareva (Rusl.) 48.02 meter, 2. Beglja- kova (Rusl.» 45.19 meter, 3. Zybina (Rusl.) 44.77 meter, 4. Mertova (Tsj. Slow.) 44.68 meter, 5. Mertova (Tsj. Slow.) 44.33 meter. 6. Matej 'Z. Slav.) 43.95 meter. 7. Sonneck (Duitsl.) en Ma- nolki (Roem.) belde 43.86 meter, 9. Seredi (Hong.) 42.17 meter, 10. Poell (Oost.) 41.45 me ter. Datnes 80 m. horden Voor de 80 meter horden dames zijn zes se ries gelopen. De eerste twee van elke serie gin gen over naar de halve finale. Uit de eerste serie plaatsten zich Desforges (Eng.) 11.4 sec. en Bocian (Pol.) eveneens 11.4 sec., uit de tweede serie Golubnichaja (Rusl.) 11.2 en Dunska (Pol.) 11.6, uit de derde Laborie (Fi'ank.) 11.5 en Steurer (Oost.) 11.6, uit de vierde Aleksandro- vo (Rusl) 11.3 en Babovic (Z. Slav.) 11.3, uit de vijfde Seaborne (G.B.) 11.4 en Seonbuchner (Did) 11.4 en uit de 6e serie Gastl (Did) 11.5 en Gurvich (Rusl.) 11.5. In de derde serie was ook de Duitse favorie te Maria Sander opgesteld. Maria, die in de veronderstelling verkeerde dat de start fou tief was, bleef op haar post staan in het ver trouwen dat de starter de andere meisjes terug zou roepen. Dit gebeurde echter niet, zodat het Duitse meisje zonder een horde te hebben ge nomen voor dit nummer uitgeschakeld was. Voor de 4 x 100 meter estafette heren wer den drie series gelopen. De eerste twee van elke serie gingen over naar de finale. De uit slagen luiden: Eerste serie: 1, Rusland 41.0 sec., 2. Engeland 41.0 sec., 3. Polen 41.5 sec., 4. Saarland 42.3 sec. Tweede serie: 1. Tsjecho Slo wakije 41.1 sec., 2. Italië 41.2 sec., 3. Frankrijk 41.4 sec., 4. Zuid Slavië 42.2 sec., Duitsland werd gediskwalificeerd. Derde serie: 1. Hongarije 40.8 sec., 2. Zweden 41.1 sec., 3. Nederland 41.3 sec. (evenaring van het Nederlandse record, dat se dert 1936 op naam staat van de nationale ploeg Boersma Van Beveren Berger Osen darp), 4. België 41.9 sec., 5. Zwitserland 41.9 sec. De uitslag van de 50 km snelwandelen luidt: 1. Ukhov (Rusl.) 4.22.11.2, 2. Dolezal (Tsj. Slow.) 4.25.07,2, 3. Roka (Hong.) 4.31.32,2, 4. Ljunggren (Zwed.) 4.38.09,6. 5. Somogyi (Hong.) 4.41.40,3.5 Het officiële Wereldrecord 50 km sneiwande- Bij de herkansing hebben de tweetjes len staat op naam van de^Zweed Ljungre_n met me^ rood-wit-blauwe riembladen het 4 uur 29 min. 58 sec. Tweemaal werd deze tijd rtameH-oinb- o t-. verbeterd, t.w. door de Italiaan Dordoni met 4 1 31 zeer gemakkelijk gehad. Dat Giti en uur 28 min. 7,8 sec. en de Rus Ukhov 4 uur 20 j Blom van Het Spaarne na hun imponeren- min. 30 sec. Deze Wereldrecords werden echter zege Donderdags over Rusland en melw"eLropeesekampfoln Ukhov minder goed i Zweden (doch geklopt in de eindsprint met dan zijn eigen officieuse Wereldrecord-tijd. miniem verschil door Italië met de (Van onze roeimedewerker AMSTERDAM, Vrijdagavond. Ook op de dag der herkansingen van de Europese roei-kampioen schappen heren scheen de zon, was een fris windje half tegen en was er een uiterst gezellig gedoe om en bij de finish, waar men zich op het grote grasveld voor de tribune soms hij een zomer-modeshow waande, liet Nederlands publiek heeft van dit alles genoten en het heeft boven dien zijn hart kunnen ophalen aan uitstekende prestaties van zijn representanten in de gieken, waarvan na het succes van Laga's acht en Willem Ill's dubbel skif ook De Hoop's gestuurde twee, de stuurmanloze twee van Het Spaarne, Njord's gestuurde vier en de skiffeur Van Mesdag zich door keurige overwinningen in de halve eindstrijden werkten. zo vermoeid, dat hij niet alleen zijn kan sen op de overwinning verspeelde, maar zelfs de Fin Lassenius, die een schit terende speerworp van bijna 65 meter deed, naar de tweede plaats in het eind klassement zag verhuizenMet 6752 punten werd Kuznecov Europees kam pioen. Zijn gedetailleerde resultaten waren: 100 meter 11.2 sec., verspringen 6.90 meter, kogelstoten 12.88 meter, hoogspringen 1.70 meter, 1,00 meter 50.7 sec., 110 meter horden 15.1, sec., discus werpen 1,1,-73 meter, polsstokhoogsprin gen 3.80 meter, speerwerpen 56.20 me ter en 1500 meter b min. 58.6 sec. De beste individuele prestaties in de diverse nummers voor de tienkamp waren: 100 meter Kuznecov 11.2 sec. evenals Oberbeck, verspringen Ober beck 7.36 meter, kogelstoten Pilhatsch Oostenryk13.75 meter,' hoogspringen 1.86 meter voor Pilhatsch en de Bul gaar Slavkov, 1,00 meter Moravec (Tsje- choslovakije) 50,6 sec., 110 meter hor den Kuznecov 154 sec., discuswerpen Kuznecov bb-71, meter, polsstokhoog springen de Rus Kutenko 3.90 meter, speerwerpen Lassenius Finland61,.93 meter, 1500 meter Huber (Zwitserland) b min. 22.2 sec. AMSTERDAM, Vrijdag. Wij hebben tot nu toe in de veronderstelling geleefd, dat Daniel Forget, het 13-jarige stuurmannetje van de Franse en Europese kampioenstwee, de jong ste •deelnemer was aan de Euro pese kampioenschappen. Toen echter de-Belgen arriveer den leek dat Daniel in leeftijd ge slagen was. Willy Vlaminckx, de stuurman van dc Belgische twee van de Antwerp Rowing Club, is elf jaar en daarmee echt de jong ste. Bij de weging bleek Willy bl kg zwaar te 'n, waardoor hij 9 kg. extra gewicht in de boot moet meenemen. Het gewicht op het stuurbankje moet n.l. minstens 50 kg. zijn en is de stuurman lichter, dan wordt zijn gewicht aangevuld met zandzakjes. En zo kan men de kleine Willy elke dag met twee zakjes van l,Vz kg. in de hand naar zijn boot zien strompelen Alleen Willem Ill's vier zonder stuur man kwam voor een plaats in de halve eindstrijden ca' lengte te kort en moest de eer aan Tsjecho-Slowakije laten, hoe wel Polen en Zweden op nadrukkelijke wijze bedwingende. En tóch verdienen de Amsterdammers Van Schelt (boeg), Van den Brekel, Den Hartog en Jansen (slag) zeker evenveel lof en waardering als onze overige representanten. Die paar meter waren voor hen héél sneu, na zo'n prachtige race tegen zulk een uitstekende tegenstanders. Dank zijde Turkeni! Men moet ook een beetje geluk hebben! Zoals onze dubbel-skif en de beide tweetjes de halve eindstrijden binnen ge zeild zijn, is niet rampspoedig te noemen! NeumeierReiding verloren zij het eer vol en op het kantje af bij de voor- wedstrijden van de Fransen, doch werden niettemin direct in de halve eindstrijden geplaatst, omdat er van elke serie twee daarvoor werden geklasseerd en omdat de Turken in geen enkel nummer waren komen opdagen Neen, dan heeft Laga's acht er feller voor moeten vechten, om Donderdag met miniem verschil achter Denemarken de halve finales (vóór Zweden en Finland) te bereiken in een tijd, die behalve door Denemarken, alleen nog door Rusland werd overtroffen. Waarmee Laga's zeer forse acht (prachtige slanke kerels, athle ten in optima forma) zich tot de top van de internationale achten ophees jongelui van Saarland niet de minste moeite zouden hebben, stond bij voorbaat vast. De Haarlemmers hadden na 100 meter al licht tussen de boten gebracht en zonder enige inspanning trokken zij stijlvol de 2 km af, de Saarlanders onge veer acht lengten achter zich latende. Het stond gelijk met een row overIn dat licht bezien was de tijd der Haarlemmers nog uitstekend. De andere twee, de gestuurd» van De Hoop. bemand met de beide jonge reuzen Dikken en Thijssen met Duinker aan de touwtjes, had in de potige ploeg van Egypte een even zacht eitje. Die Egyp- tenaren hebben zwarte haren en ogen en een keurige plunje, hun dames plaatsten zich aan de spits van het vrouwelijk schoon voor de tribune, maar hun roei- kunde is nog primitief. Ook de twee daddy longs legs van De Hoop konden de EgyD- tenaren in hun zakken steken; ze wonnen zoals ze wilden. En dan wisten onze skifkampiocnen Rob van Mesdag en dc gestuurde vier van Njord zich na harde strijd door fraaie overwinningen op tegenstanders van erkende reputatie, te plaatsen en het waren vooral deze keurige zegepralen die enthousiasme verwekten. Van Mesdag moest de Deense en Roe meense kampioenen uitschakelen en menigeen had er een zwaar hoofd in! Even na de start lag Rob voor, doch toen lanceerde de Roemeen Veres zo'n trom melvuur van vernijnig harde slagen (39 40!), dat hij de Hollander en de Deen ineens wel 2 lengten achter zich liet. Een verloren race voor onze representant? Langzaam, haast onzichtbaar begon hij in te lopen. Op de 1000 meter was het nog maar een lengte en 1250 een halve lengte. En toen kwam dc grote aanval van onze man. Binnen 100 meter kwam h\j boot aan boot en nog voor de 1500 meter inging lag hij vóór. Nog één wanhopige spurt van Veres, toen zakte dc rug van dc Roemeen iets in, kenmerkend teken van een verloren strijd. De Deen bleef tamelijk goed hangen, doch speelde geen .-V. <7 Tivee blonde Haarlemmers en een donkere Italiaan: links Gitz en rechts Blom, de sterke twee van Het Spaarne, die als de grootste Nederlandse troef voor de Europese roei-kampioenschappen wordt beschouwd. I usscn hen in een van de Italianen, die hun ernstigste rivalen zijn. gesleept en door de mannen van de heer Van der Ende opgehaald. Twee gelukkige Russen, Budakov en Ivanov, zaten Maan dag weer in hun boot of er niets was gebeurd. „De meest dankbare knapen zijn ech ter de Egyptenaren", zo zeide de heer Van der Ende. Zij zijn erkentelijk voor de kleinste dienst die je ze bewijst en gedragen zich (evenals ieder trou wens) voorbeeldig. De mannen van de Nijl. komen hier zoals hun coach de heer Weber, vorige week al vertelde, om te leren en de eerste die heel wat opge stoken heeft is de skiffeur Naguib. Hij roeide, zoals de meeste scullers, met de linkerhand boven, maar daarbij waren zijn riggers afgesteld op de omgekeerde houding. De heer Van der Ende had het direct door en Naguib heeft deze les dankbaar aanvaard. Het repareren van de twee gebroken riggers van de Europese kampioens twee met stuurman van Frankrijk was voor het Bosbaan-personeel een klein kunstje. Zoals vaak na de eerste wed strijddag waren vanmorgen alle verlie zende ploegen al vroeg op het boten huis om hun boten na te kijken en er iets aan te veranderen. Het is altijd prettig om een nederlaag ook voor een klein deel op het materiaal te kunnen schuiven. Ook de Russen speuren naarstig naar de oorzaak van vijf nederlagen die ze gisteren leden en de Russische boten bouwer Michael was vanmorgen bezig met een speciaal daarvoor geconstru eerd instrument de boten van alle lan den op te meten. Wat de roeiers en officials zeer treft is de rust die op het botenterrein heerst. Ieder die er niets te maken heeft wordt streng geweerd en geen enkele telg van het vrouwelijk geslacht krijgt ook maar de geringste kans in deze omgeving te komen. Ook het F.I.S.A.-congres te Amsterdam heeft wederom afwijzend beslist over de aanvraag om toelating van de Oost-Dui'/ie roeibond als lid van dc Internationale Roei Federatie. Rusland bracht met steun van Roemenië het voorstel in stemming, dat met 30 tegen 11 stemmen en één onthou ding werd verworpen. Als opvolger van de volkomen onver wacht afgetreden secretaris-penningmees ter van de F.I.S.A-, de Zwitser Karl Mül- ler, is zijn landgenoot Walter Blaser be noemd, de dit jaar reglementair aftre dende president van de Zwitserse roei bond. De voorzitter van de Nederlandse roei bond, mr H. Bruyn trad automatisch at als vice-voorzitter van de F.I.S.A., welke functie hij bekleedde in zijn hoedanig heid van voorzitter van de organiserende bond der roeikampioenschappen 1954. Sir Eugene Millington-Drake (Uraquay) stelde het congres voor, het probleem der plastic boten te bestuderen, welke z.i. slechts op één derde van de prijs van de nu gebruikte boten zouden komen. In Frankrijk heeft men reeds twee jaar met deze boten geëxperimenteerd, ver klaarde de Franse afgevaardigde, maar plastic is slechts dan voordeliger, als men de boten in series van honderd pro duceert. Niettemin zal deze materie in het dagelijks bestuur worden bstudeerd. Voorts werd de organisatie van de kampioenschappen heren 1955 opgedragen aan België. De baan hiervoor moet nog aangelegd worden in de omgeving van Gent, waar de wedstrijden van 17 tot en. met Zondag 21 Augustus zullen worden gehouden. De dameskampioenschappen 1955 wor den geroeid van 5 tot 7 Augustus op het Snagov-meer in Roemenië, 30 K.M. ten Noorden van Boekarest. rol. Een enthousiaste tribune bracht Van Mesdag een ovatie. Lest best, de zege van Njord's vier in de herkansing tegen Finland en Zwitser land was de grootste verrassing. Dat waren twee sterke tegenstanders die alleen uit te schakelen waren door een verbeterde vorm sinds de dag tevoren. En inderdaad hebben de Leidse studs hun beste race van deze zomer geroeid, waar voor alle hulde aan S. E. Hoekstra (boeg), Van Schaardenburg, P. L. J. Cornelissen S. Vrind (slag) en Wouter Dekker (stuur man). Aanstonds imponeerde hun start ge weldig. Ze sprongen met 35 slagen, die goed „zaten", als het ware weg en lagen op 500 meter als Vfa lengte voor op Fin land en 2 lengten op Zwitserland. Op 1000 meter was dc voorsprong nog vergroot en al hebben de Finnen daarna nog een paar kranige spurts gelanceerd, die iiun achter stand iets verkleinden toch konden de N.jord-knapcn als onbedreigde triumfaters langs hun jubelende landgenoten optrok ken en met een ruime zege door de finish gaan. Daarmee zijn de avonturen van onze landgenoten verteld, het was een vreug- dig gebeuren en de algemene indruk was: al zullen vandaag bij de halve eindstrijden de klappen wel vallen, Ne derland heeft getoond op roeigebied mee te tellen en bovenal is gebleken, dat het materiaal er is en de mogelijkheden er zijn om het peil nog verder op te voe ren. aanleiding tot bijzondere opmerkingen over de strijd in de diverse nummers tus sen de buitenlanders onderling. Veel ver rassingen kwamen niet voor. De Russen bleven min of peer teleur stellen en hebben al meer afvallers dan Nederland! Wèl handhaafde de Russische twee zon der stuurman zich in de herkansing vóór Polen en Joego-Slavië (van beiden was het slagtempo lager dan de dag tevoren!) en kon de Russische skiffeur Berkutow gemakkelijk van zijn vriend uit Tsjecho- slowakqe en van de heel matig in vorm z'F?e M> Steenacker winnen, doch de dubbel skif en de twee-mèt werden uit geschakeld. De Fransman Butel heeft zijn serie te gen de Brit Rand met flinke voorsprong gewonnen. Deze Boulognees maakt een goede kans zich vandaag in de finale te werken. De herkansingen geven verder weinig I verkwikking, De enige Engelse zege van de middag was in de twee-zonder, waarin de Royal Engineers zich onder veel gejuich (de tribune blijkt lichtelijk anglophielvoor Tsjechoslowakije en Zweden klasseerden. Die Zweden ook! Dwaasheid om met 8 roeiers aan 6 nummers deel te nemen. Bravour die zich uiteraard wreekt. Men moet, dat in aanmerking nemende, nóg groot respect hebben voor de Ausdauer der Zweden. Vier en een kwart uur roeien, om het kwartier een start, dat is een rijkelijk menu op zo'n zonnige namiddag in Augustus. Maar verveeld heeft niemand zich, de frisse sportieve geest en de zon- I nekoestering vormden tezamen een ware Waterpolo is een sport, die nog altijd een stijgende belangstelling geniet, de wisselende successen van het Neder landse zevental ten spijt. De grootste animator is destijds ongetwijfeld Frans Kuyper met zijn ploeg geweest, maar de verdere ontwikkeling van deze sport is niet meer daarvan afhankelijk en groeit nu uit „eigen kracht". Terwijl nu het Oranje zevental zich opmaakt om in Turijn om het Europese kampioen schap te gaan strijden, organiseert de R.K.Z.V. „Swift" in Den Haag haar reeds traditioneel geworden nationale tournooi voor katholieke clubs. Dat ge beurt a.s. Zondag in het fraaie Zui derpark-bad, waar 11 verenigingen met tezamen 22 zeventallen de strijd zul len aanbinden. Het tournooi is onderver deeld voor dames, heren en jongens. De volgende verenigingen nemen deel: L.A.C. (Rotterdam), Raket (Delft), Hellas (Roer mond), D.W.T. (Haarlem), Natando (Arn hem), K.ZVA (Amersfoort), Wilskracht (Utrecht) Amstel (Amsterdam), Leidse Golfbrekers (Leiden), Vliegende Vissen (Alkmaar) en Swift (Den Haag). De wed strijden beginnen om 1 uur. De uitslagen van de voor de Europese kam pioenschappen Vrijdag op de Bosbaan geroeide herkansingen in de verschillende nummers luiden: Vier met stuurman: Eerste heat: 1 Nederland (Njord) 7.28,1, 2 Finland 7.34,6, 3 Zwitserland 7.35. Nederland komt in de halve finales. Twee de heat: Zweden 7.25,5, 2 Frankrijk 7.27,6, 3 Zuid-Slavië 7.32,4. Zweden komt in de halve finales. Derde heat: 1 Italië 7.29,9, 2 België 7.32, 3 Egypte 7.49,7. Italië komt in de halve finales. Twee zonder stuurman: Eerste heat: 1 Neder land (Het Spaarne. Ft. Blom en S. Gitz) 7.54,1, 2 Saarland 8.08.4. Nederland komt in de halve finales. Tweede heat: 1 Rusland 7.52,5, 2 Polen 8.01,2, 3 Zuid-Slavië 8.21,5. Rusland gaat over naar de halve finales. Derde heat: 1 Groot- Brittannië 7.59,3, 2 Tsjecho-Slowakije 8.05,3, 3 Zweden 8.06. Groot-Brittannië gaat over naar de halve finales. Skiff: Eerste heat: 1 Frankrijk (Butel) 8.03, 2 Groot-Brittannië (Rand) 8.10,9. 3 Egypte (Na guib Gamil) 8.39.1. Frankrijk (Butel) gaat over naar de halve finales. Tweede heat: 1 Rusland (Berkutov) 7.48,9. 2 België (Steenacker) 7.58,3, 3 Tsjecho-Slowakije (Reich) 7.59,3. Rusland (Berkutov) gaat over naar de halve finales. Derde heat: 1 Nederland (Van Mesdag) 8.03.1, 2 Denemarken (Thorsen) 8.09,1, 3 Roemenië (Veres) 8.09,5. Nederland (Van Mesdag) gaat naar de halve finales. Twee met stuurman: Eerste heat: 1 Italië 8.19, 2 Zuid-Slavië 8.23,5, 3 Rusland 8.37,8. Italië gaat naar de halve finales. Tweede heat: 1 Ne derland („De Hoop" 8.34,4, 2 Egypte 8.48,3. Nederland („De Hoop") komt in de halve finales. Vier zonder stuurman: Eerste heat: 1. Enge land 6.54.7, 2. Roemenië 6.55.3. Duitsland 7.01.0, 4. Rusland 7.08.9. Engeland gaat naar ie halve finales. Tweede hetat: 1. Noorwegen 6.58.1, 2. Oostenrijk 7.08.1. 3. Denemarken 7.48.1. Noor wegen gaat naar de halve finales. Derde heat: 1. Tsjecho Slowakije 6.58.8. 2. Nederland (Wil lem 3) 7.00.9, 3. Zweden 7.02.1. 4. Polen 7.03.—. Tsjecho Slowakije gaat naar de halve finales, Willem 3 .werd hiermee uitgeschakeld. Double scull: Eerste heat: 1. Rusland 7.18.8, 2. Zweden 7.31.9. Rusland gaat naar de halve finales. Tweede heat: 1. Denemarken 7.19.6, 2. België 7.27.8. Denemarken gaat naar de halve finales. Acht: Eerste heat: 1. Roemenië 6.39.8, 2. Egypte 6.43.1. Roemenië gaat naar de halve fi nales. Zweden had zich teruggetrokken. Tweede heat: 1. Frankrijk 6.27.2. 2. Finland 6.31.9. Frankrijk gaat naar de halve finales. Te Deauville behaalde de Franse na tionale tennis-ploeg een opmerkelijk grote 91 overwinning op Duitsland dat door Huber tegen Haillet zijn enige winstpunt behaalde. Alle overige par tijen werden een Frans succest.w. Ker- madecFeldbausch, Rémy—Buchholz, DestremauHermannPiletHelmrich, AbdesselamPotting er en de dubbels Haillet en Abdesselam tegen Pottinger Helmrich en Ducos dela Haille en Rémy tegen BuchholzHermann

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 8