K.N.V.B: e„ N.B.V.B. hebben contact Van Vliet in de halve finales, maar Derksen uitgeschakeld Van Heusden in de halve finale achtervolging amateurs H.C.C. 1 kan de cricket-titel nog van A.C.C. overnemen Nederland .ONTDEKT" een nieuwe wijze van vissen Naar oplossing in voetbal-crisis Wereldtitels wielrennen ®E'A»fcNDE °¥B&ERS De fascinerende vlieg.... Maar Dame Juliana Berners schreef er in 1496 reeds over.... Gesprek Mees-Joosten legde de basis Prof voetbalwedstrijd Alkmaar-Graafschap Geschil over Sportpark Hilversum blijft Van Vliet en Derksen in kwart-finales Harris-Bellenger-Sacchi ook in demis Olympische kampioen in Rotterdam- Ruiterstad Daan de Groot eervol uitgeschakeld Beslissend duel opnieuw vastgesteld Duindigt en Hilversum beconcurreren elkaar VAN 5PUT N" rt. n ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1954 't Gooi gaat betalen Hijzelendoorn en Koch snel uitgeschakeld JEUGD-CRICKETELFTAL HONKBAL IN HELMOND IN TURIJN 1600 ZWEMMERS UIT 22 LANDEN De Groot: eervol Van Heusden: revanche Gevecht tegen de tijd SCHAGEN BOKSTE IN BERLIJN eigenlijk heette"t "v vli,eg<mhengel is 4 AIRBORNE WANDELTOCHT Voor de achtste maal ACHTSTE MOTORCROSS DES NATIONS TE NORG SEBES VERVANGEN DOOR EEN DRIEMANSCHAP CRICKET IN ENGELAND Er is een toenadering tussen de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond en de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond op komst. En wellicht komt men tijdens de voortgezette buitengewone algemene bondsvergadering van de K.N.V.B. hedenmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam tot een verlossend woord, dat aan de huidige crisis, die met een eenheid in de K.N.V.B. nog niet is over wonnen, een einde maakt. In de afgelopen dagen heeft de heer A. Mees te Den Bosch, bestuurslid van de Vereniging van Eerste Klasscrs, van de Zuidelijke Eerste Klassers en van B.V.V., achter de coulissen van de Nederlandse sportwereld vele contacten opgenomen met betrekking tot een door hem ontworpen plan, dat als basis voor een vergelijk èn samenwerking tussen de K.N.V.B. en de N.B.V.B. zou kunnen dienen. In vervolg daarop heeft de heer Mees nu een langdurig onderhoud gehad met de heer G. Joosten uit Geleen, de voorzitter van de Nederlandse Beroeps Voetbal Bond, waarbij het plan van de heer Mees uitvoerig is besproken. Naar wij weten, is er ooit al eens contact tussen de K.N.V B.-voorzitter ir H. F. Hopster en het N.B.V.B.-bestuur geweest; en wij mogen aannemen, dat de heer Hopster een nieuw contact op prijs stelt. Aan de andere kant zou ook de N.B.V.B., gelijk wij reeds eerder schreven: vooral sedert het optreden van de heer Joosten als voorzitter, een vergelijk èn samenwerking met de K.N.V.B. altijd nog op prijs stellen. Op basis nu van deze wederzijdse bereidheid heeft thans het gesprek Mees- Joosten plaats gehad. Wij menen te weten, wat de N.B.V.B. zich als basis voor samenwerking met de K.N.V.B. voorstelt. En wij menen tevens te weten, dat de basis-Joosten en het plan-Mees met elkaar in overeenstemming zijn te brengen. I Een zekere overeenstemming is in het gesprek Mees-T den reeds bereikt. De resultaten van deze, voorlopig uiteraard onofficiële, besprekingen zullen hedenmiddag aan de bondsvergadering van de K.N.V.B. worden voorgelegd. In het Gemeentelijk Sportpark te Alk maar wordt hedenavond een wedstrijd gespeeld tussen de beroepsvoetbalelftallen van Alkmaar en De Graafschap (Doetin- chem). De samenstelling van de elftallen, (de clubs zijn vermeld waartoe de spelers vroeger behoorden), luidt: Alkmaar: doel: Kramer (Alkmaarse Boys); achter: Peggeman (Kennemers) en Kabel (ZFC): midden: Kuiper (ZFC), Ra maker (ZFC) en E. Smit (Volendam): voo'-: Van Vliet (KFC), S. Stelling (Westfrisia) Van der Sluys (Kennemers), K. Smit (Vo lendam) en Michels (Kennemers). Graafschap: doel: Marskamp (Be Quick Zutfen); achter: Jochems (Be Quick, Zut- fen) en Beumer (Dierense Boys); midden W. Hendriks (Vitesse), H. Weigraven (Wa- geningen) en K. Wijnand (Vitesse); voor' Kluin (Vitesse), Faber (Vitesse), Hen driks (Vitesse), E. Jansen (Vitesse) en G. Jansen (Vitesse). Vrijdag zijn te Utrecht de besprekingen hervat tussen vertegenwoordigers van het gemeentebestuur van Hilversum en het bestuur van de K.N.V.B. over het besluit van de gemeente Hilversum om het Sport- r ark ook voor het beroepsvoetbal beschik baar te verklaren. Deze nieuwe bespre kingen hebben eveneens geen resultaat opgeleverd. De voorzitter van de tweede-klasser 't Gooi, de heer B. Hoogeveen heeft voorts i medegedeeld, dat zijn club met ingang van September zal gaan betalen, analoog aan het bij het schrijven van V.V.H. '16 ge constateerde verschijnsel. Van die spelers zal ook deel uitmaken de ex-professiona'. Rinus Schaap, die juist uit Frankrijk >s teruggekeerd, waar hij voor de Racing Club de Paris (en niet, zoals door onze Hilversumse correspondent abusievelijk gemeld, voor Stade Frangais) uitkwam Schaap heeft een aanbod van zijn oude club 't Gooi aanvaard om voor het eerste elftal uit te komen en bij de training ie assisteren. ARIE VAN VLIET verdediger van regenboogtrui KEULEN, Vrijdagavond. Jan Hjjzelendoorn raakt in het interna tionale milieu der amateurs-sprinter? steeds meer op de achtergrond. Dit maal werd hfj bij de Wereldkampioenschappen wielrennen op de baan te Keulen zelfs in de achtste finales reeds uitgeschakeld. De Amsterdamse Joy-rider" won zijp serfte in de eerste ronde tegen de Zwitser Pfenninger en de Ier McQuaid, die niets te betekenen hadden, maar verloor reeds in de tweede ronde tegen de Britse outsi der Tighe, waarna een zege in de her kansing op de Tsjech Machek en de Belg Leemans hem toch nog in de achtste fina les bracht. Daar vond hij zijn einde door een neder laag met drie leneten tegen de Engelse fa voriet Peacock, die 12.— sec. over de laat ste 200 meter noteerde. Hijzelendoorn was daarmee uitgeschakeld. Een verrassing was de nederlaag van de Belgische kam pioen De Bakker tegen de nieuwe Itali aanse ontdekking Pesenti in 12.— sec., terwijl de Rus Vargachkine (het debuut van de Sovjet-Unie in een wiuler"kamPi- oenschap) in 12.2 sec. in de kwart-finale» kwam ten koste van de op het rechte eind gevallen Italiaan Ogna en tenslotte de be kende Franse amateur Lehioignes door de Australiër Tressider werd gewipt. De sprint-series der profs werden door regen onderbroken. Arie van Vliet had uiteraard geen moeite met de Luxembur ger Dierkens, terwijl Derksen gemakke lijk de Zwitser Von Bueren baas bleef. De Utrechtenaar Nop Koch boog na goede strijd het hoofd voor de Engelse gewelde naar Reg Harris en werd in twee herkan singen daarna op teleurstellende wijze door de Duitser Voggenreiter en door de Zwitser Von Bueren uitgeschakeld. In de achtste finales reden Van Vliet en Von Bueren tegen elkaar (de Zwitser ont moette dus merkwaardigerwijs alle drie Nederlanders achter elkaar!); Van Vliet won royaal in 12.2 sec. over de laatste 200 meter. Derksen moest het tegen de Frans man Beyney opnemen en maakte in 12. sec. ook geen fout. Sacchi en Harris klop ten Voggenreiter en Gosselin, de vier ove rigen voor de kwart-finales werden Plan ner, Bellenger, Ghella en Lognay ten koste van resp. Bardsley, Schandorf, Patterson en Maspes. Zaterdag a.s. speelt het Nederlands Jeugd-cricketelftal een wedstrijd tegen een N.C.B.-team op het veld van Quick te Den Haag; aanvang 11 uur. De samen stelling van het Jeugdteam luidt P. van Arkel (HCC), captain; H. van Eek (Quick H.), wicketkeeper; L. B. Ha- geman (HBS, C. R. P. Bakker (HCC), J. L. C. van den Bosch (HCC), J. G. M. van Staay (HCC) H. Dukker (Ajax A.), W. van Liemt (R. en W.), R. W. G. Nieuwenhuizen (Quick H.). H. Klarenbeek (Union), L. Baak (P.W.); reserve S. A. Groeneveld (R. en W.). Het N.C.B.-elftal verschijnt voor deze wedstrijd in de volgende opstelling: R Colthoff (HCC) aanvoerder, G. A. Meyer (ACC) wicketkeeper, J. L. J. Dries (Ex celsior) W. C. van Manen (HCC), P. van Katwijk (HBS), B. Poolman (Quick H.), A. H. v. <j. Linde (Sparta), R. Borgers (HCC), H. C. van der Bijl (Kampong), L. C. Q*- Villeneuve (HCC), J. F. Scheffer (Hermes CVS). Als aanvoerder is de oorspronkelijk aangewezen Klink (VRA) door Colthoff vervangen. KEULEN, Vrijdagnacht. Van de twee Nederlandse prof-sprinters die zich op gemakkelijke wijze, op basis van hun erkende klasse, in de kwartfinales van de Wereld kampioenschappen wielrennen te Keulen hadden gefietst, was er maar één over voor de lialve finales, toen ver na het middernachtelijk uur de laatste lit van deze zwaar overladen en nóg door regen geplaagde dag was verreden. En die éne was Arie van Vliet, die zijn regenboogtrui verdedigt. Jan Derksen echter was de man die verslagen werd, in tw«e ronden door de Franse „rebel" Bellenger (altijd voor iedereen gevaarlijk) uitgeschakeld. Zonder veel moeite heeft Arie van Vliet zich in de halve finales geplaatst. Het gevolg van de beslissing van het voorjaarscongres van de U.C.I. om de sprint weer in ritten a deux te laten ver rijden, was dat reeds de kwartfinales steeds in minstens twee ritten beslist moesten worden, met eventueel een belle. Van Vliet had de Zwitser Plattner als tegenstander en in twee ritten legde de Nederlander hem zijn meeserschap op. tijden 12.— resp. 11.6 sec., finish-verschil 1 kwart resp. 3 kwart lengte. Minder goed heeft Jan Derksen de zaken bekeken. In de eerste rit tegen de Fransman Bellenger dwong Derksen zijn tegenstander na een ronde tot een sur place van bijna 2 minuten. Toen sprong Bellenger plotseling onder Derksen door, die meteen een geslagen man was. Derk sen nam in de tweede rit resoluut de kop en ving Bellenger 300 meter voor de streep op. Maar Bellenger had nog een vrij venijnige eindspurt in de benen en 10 meter voor de finish was Derksen opnieuw geslagen en uitgeschakeld. Harris verraste in de eerste rit Ghella en won gemakkelijk. Toen zij voor de tweede maal tegen elkaar uitkwamen, drukte Ghella de Engelsman vlak bij de plaats van de Nederlandse bochtcommis- saris Koot in het gras en werd gedis kwalificeerd. Met Van Vliet. Bellenger en Harris plaatste de Italiaan Sacchi zich in de halve finales door twee overwin ningen op de Fransman Lognay; in de halve finales rijdt Van Vliet tegen Bel lenger en daarna Harris tegen Sacchi. Bij de amateurs viel een grote verras sing. De Duitser Potzernheim, het vorig jaar finalist met Laurettini en Pinarello, werd nu in twee ritten uitgeschakeld door de onbekende Australiër Tressider. De Rus Vargachkine kwam tegen de geroutineerde Pinarello in snelheid te kort; beide malen trok de Rus de sprint voor de Italiaan aan en werd hij op het laatste rechte eind geklopt. De derde ge gadigde voor de halve finales werd de Engelsman Peacock, die door velen als de nieuwe wereldkampioen wordt beti teld; hij klopte de Italiaan Pesenti in twee ritten en liet resp. 11,8 sec. en 11,6 sec. voor zich afdrukken. Ook een Frans man kwam een stapje hoger. nl. Gaig- nard, die drie ritten nodig had tegen de Engelsman Tighe om de halve finales te bereiken. De katholieke hockey- en honkbalclub „HUAC" in Helmond organiseert d-i weekend een internationaal honkbaltour- nooi, waaraan Hazeftkamp uit Nijmegen de Udi Eagles uit Uden, de overgangsklas- ser The Catchers uit Amsterdam en her organiserende HUAC zelf zullen deelne men, terwijl bovendien als apotheose een wedstrijd zal worden gespeeld tussen .1? Nederlandse kampioensclub OVVO uit Amsterdam en de Belgische kampioen Borgerhoutse Baseball Club uit Borgex- hout bij Antwerpen. Het is thans zeker, dat de Olympische kampioen 1952 Pierre Jonqueres d'Oriola deel zal uitmaken van de Franse ruiter- equipe, die begin September naar Rot terdam komt. Ook Jose Bonnaud en de luitenant Bertrand du Breuil zullen de Franse kleuren verdedigen. In de Duitse equipe is de wereldkampioen springen. Winkler, opgenomen, die ook het vorig raar in Rotterdam uitkwam. Voor Engeland zullen in Rotterdam onder meer starten de bekende majoor Gibbon, en de amazones Susan White head, mevr. Marshall-Whitehead en Lady Mary Rose Williams. Van de Ierse equipe is nog weinig te melden. Zeker is, dat onder leiding van commandant J. F. Neylon, de kapitein K. Barry en de luitenants Cullinan, Kiernan en Rmgrose naar de Maasstad komen. Canada zendt zijn sterkste troef in Shirley Thomas, die enige tijd geleden in Dublin zulke prachtige successen behaalde door onder meer de „Presi dent Cup" te winnen. Naar het zich laat aanzien, zullen op de laatste dag van het Internationaal Concours Hippique, Zondag 5 Septem ber, niet minder dan acht landen star ten in de Grand Prix, te weten: Frank rijk, Duitsland, Engeland, Canada, Ier land, Italië, België en Nederland. De officiële Nederlandse equipe,die onder leiding staat van kolonel A. E. Pantchoulidzew (Diepenveen), teit de namen van B. J. j. m Arts (Amsterdam), J. J. Gruppelaar (Ede), W. G. Hendrickx (Grathem), ltz. vlieger H. Scheeren (Soestdijk) en J. j Rijks Jzn (Rotter dam). Een dag voor de wedstrijd om de „Prix des Nations" zal definitief wor den vastgesteld, welke vier ruiters van deze vijf }n genoemde wedstrijd uitko men en wie als reserve wordt aangewe zen. Aan de Europese zwemkampioenschappn die van 1 Sept. tot 5 September a.s. >.e Turijn worden gehouden, zullen ploegen uit 22 landen deelnemen. In totaal zullen deze meer dan 600 zwemmers zwemsters, coaches, verzorgers enz. omvatten. De Russische afvaardiging, die reeds te Turijn is gearriveerd, is met 80 leden nu meriek het sterkst. 2e wordt gevolgd door Hongarije met 60 en Italië met 45 ledea. Daarna komen Frankrijk, Nederland en Zuid-Slavie wat getalsterkte aangaat Voor de wedstrijden zijn'drie overdekte baden, respectievelijk van 50, 25 en 35 meter beschikbaar. Er zijn tribunes voor 4500 personen. KEULEN, Vrijdagavond. De Wereldkampioenschappen wielrennen zijn van de stayersbaan vaa Wuppertal verhuisd naar de baan Mungersdorf bij Keulen, waar zij met de wedstrijden om de overige baan-titels wordt voortgezet. Het was in de zwierige Rijnstad, dat vandaag de twee Nederlandse amateur achtervolgers Daan de Groot en Piet van Heusden in het middelpunt van de belangstelling stonden. Via de tijdritten plaatsten heiden zich in de kwart-finales, maar daarin kon alleen de oud-Wereldkampioen Van Heusden zich handhaven. De Groot werd uitgeschakeld, maar of Van Heusden's kans in de demi-finales van Zaterdag groot geacht mag worden, 'is de vraag nog. Met anderhalf uur achterstand op het tijdschema, kon laat in de avond begonnen worden met de kwartfinales van de ama teurachtervolging. In de eerste rit leek 'n verrassing te komen, want de Fransman Brun lag na 7 ronden ruim 50 meter voor. Maar de Engelsman Brotherton (de man van de snelste tijd in de plaatsingsritten) kwam uitstekend terug en maakte zijn achterstand goed. Hij won met enkep cen timeters in de uitstekende tijd van 5 min. 3,4 sec., Brun deed er 0.4 sec. langer over. Daan de Groot startte in de tweede rit tegen de Italiaanse kampioen Faggini en leed een eervolle nederlaag. Twee ronden lang bleef de Amsterdammer gelijk met de Italiaan maar toen moest hij het hoofd buigen. Het werd 5, 7, 12, 25, 30, 40 meter en tenslotte 50 meter. Faggini noteerde 5 min. 4.2 sec.. De Groot 5 min. 8.4 sec. Campana kreeg in de rit tegen Van Heusden binnen een kilometer een lekke band. Er moest dus overgereden worden. Het begin was zoals gewoonlijk. Van Heusden startte langzaam en lag na een ronde 10 meter achter. Campana, zich her innerend hoe gevaarlijk Van Heusden in de tweede helft van de race is, ging door en kwam na 4 ronden 30 meter voor. Toen was het afgelopen met de Italiaan. Van Heusden begon te draaien, terw'il Campana steeds moeilijker reed. De voor sprong slonk ronde na ronde, van 25 meter in de vijfde tot 20 in de zesde, 15 in de ze vende, 10 in de achtste. Na de volgende halve ronde klonk er een kreet door de Nederlandse kolonie: „Gelijk" Maar de vreugde werd nog groier, toen Van Heus- Op de laatste cricketers nog een Zondag vóór de voetbal-competitie begint, nemen de :n keer de kans waar. Ofschoon verleden week he1 programma reeds was afgewerkt, zijn voor morgen diverse destijds ver regende wedstrijden opnieuw vastgesteld. En daarbij dan ook de belang rijkste wedstrijd van het seizoen: het duel tussen H.C.C. 1 en A.C.C destijds verregend, doch th ans beslissend voor het kampioenschap. Ofschoon A.C.C. reeds officieus kam- V.O.C. delen nu de onderste plaats, maar i nhn urne rron^ _ix pioen was genoemd, is er een redelijke grote kans, dat de Amsterdammers zich in het geheel niet met deze titel mógen tooien en dat.Ii.C,C. 1 de lauwerkrans om de schouders krijgt! Dat komt dus allemaal door de nederlaag, die A.C.C verleden week tegen.... H.C.C. 2 aan de Haagse Hogenhoucklaan leed. Aan die zelfde Hogenhoucklaan wordt het dus morgen wel een „big match"! De Amsterdammers worden tóch kam pioen als zij winnen of een draw berei ken. H.C.C. kan zich kampioen van Ne derland noemen, als het op zijn beurt deze wedstrijd wint. Immers: in dit geval eindigen de Hagenaars op hetzelfde pun tentotaal als A.C.C., namelijk 17; doch H.C.C. heeft dan nog 1 verregende wed strijd op zijn boekje staan (tegen Excel sior in Schiecam, welke wegens tijdsge brek niet meer gespeeld kan worden) en de Hagenaars sluiten dan dus op een beter gemiddelde. Het wordt dus wel een bijzonder spannend slot van deze cricket competitie 1954. Wat de onderste regionen betreft, zijn de wedstrijden Quick N.V O.C. en Ex celsiorQuick H. belangrijk. Excelsior en beide ploegen kunnen morgen winnen en dan zou.... H.B.S. naar de laatste plaats verhuizen! Ook hier dus een spannend slot, dat grote belangstelling trekt. Haarlem moet thuis van V.R.A. kunnen winnen, Hermes en Sparta bestrijden elkaar in de sfeer van een semi-derby met alle daaraan verbonden rivaliteit en gelijke kansen, Kampong en P.W. lijken ons tenslotte ook van gelijke kracht. Het ranglijstje is illustratief voor de spanning, waarin deze cricket-competitie 1954 eindigt: A.A.C. 11 H.C.C. 1 10 H.H.C. 2 12 Hermes DVS 9 Rood en Wit 9 Quick H. 10 Sparta Haarlem Quick N. V.R.A. Kampong P.W. V.V.V. H.B.S. Excelsior V.O.C. 17 15 15 10 10 11 11 11 9 12 8 7 8 7 5 5 1.54 1.50 1.25 1.11 1.11 1.10 1.10 1.00 1.00 1.09 0.80 0.78 0.73 0.64 0.55 0.55 den in de volgende halve ronde niet min der dan 10 meter voor bleek te liggen op de Italiaan. In de flitsende eindspurt waarin hij al les gaf, bracht Van Heusden de Italiaan de nekslag toe: op de eindstreep een ach terstand van 30 meter. De rekening van het vorige jaar was vereffend; toen werd Van Heusden in de kwartfinale door de Italiaan eruit gereden. De tijd van Van Heusden was 5 min. 5,6 sec. .Campana no teerde 5 min. 9 sec. In de vierde en laatste rit versloeg de Engelsman Sheil (5 min. 7.6 sec.) de Frans man Prodoscimi (5 min. 8.6 sec.). In de halve finales, die Zaterdagavond gereden worden, start Van Heusden in zijn eerste rit tegen de Engelsman Brotherton en daarna rijdt de Engelsman Sheil tegen de Italiaan Faggini. Van Heusden en De Groot hadden zich met de Italianen Faggin en Campana, de En gelsen Sheil en Brotherton en de Fransen Prosdocimi en Brun, een plaats in de kwart finales der achtervolging veroverd, waarvoor Vrijdagochtend 30 amateurs aan de start kwamen. Daan de Groot had de pech dat hij in de baan moest toen door de dikke mist nauwelijks de overkant van de 400 meter was te zien. Maar ondanks de moeilijke omstandigheden was zijn tijd van 5 min. 13 sec. nog steeds de beste, toen ruim een uur later, terwijl de zon de mist reeds lang had verdrongen, de Fransman Pros docimi in de baan kwam. Hij was de eerste die met 5 min. 11,4 sec. beneden de tijd van De Groot bleef. Zijn landgenoot bleef er aanvankelijk ook onder, maar doordat hij in de voorlaatste ronde over twee zand- zakjes reed. had hij juist 0,2 seconden meer nodig dan De Groot. Voor eifi grote verrassing zorgden de Engelsen Brotherton en Sheil, die resp. 5 min. 6,6 sec. de snelste tijd van de och tend en 5 min. 9,8 sec. voor zich lieten afdrukken. Piet van Heusden reed niet zo best. De baan van Keulen ligt hem niet en het leek er op alsof hij zich niet eens zou kunnen kwalificeren. Maar dank zij de laatste drie ronden van 30,6 sec., 30,6 sec. en 30,4 sec. kwam hij tot 5 min. 12 sec. Er bleven nu als gvaarlijke concurrenten alleen nog de Italianen Faggin en Campa na over. Beiden hadden een zeer snelle start, maar gaven in het begin blijkbaar te veel, want zij bleven nog boven de tijd van Brotherton, al bleken zij toen reeds sneller dan de beide Nederlanders. De acht renners met de beste tijden, in de kwartfinales geplaatst, waren dus: Brotherton (G. B.) 10 ronden (4.000 meter) in 5 min. 6,6 sec., Faggin (It.) 5.07,2; Cam pana (It.) 5.07,6; Sheil (G.B.) 5.09,8; Prosdo cimi (Fr.) 5.11,4; Piet van Heusden (Ned.) 5.12,0; Daan de Groot (Ned.) 5.13,0; Pierre Brun (Fr.) 5.13,2. De uitslagen van de kwartfinales ach tervolging amateurs luiden: le kwart fi nale: 1 Brotherton (G B.) 4 kilometer In 5 min. 3.4 sec. 2 Pierre Brun (Fr.) 5 min. 3.8 sec. 2e Kwart finale 1 Faggin (It.) 5 min. 4.2 sec. 2 De Groot (Ned.) 5 min. 8,4 sec. 3e Kwart finale 1 Van Heusden (Ned.) 5 min. 5,6 sec. 2 Campana (It.) 5 min. 9 sec. 4e Kwart finale 1 Sheil (G.B.) 5 min. 7.6 sec. 2 Prosdocimi (Fr.) 5 min. 8,6 sec. Te Berlijn werd een bokswedstrijd ge houden tussen de Duitse halfzwaarge- wicht Max Resch en de Nederlander Wil ly Schagen, oud-Nederlands kampioen (door Wim Snoek onttroond). Het gevecht, dat bepaald was op 6 ronden, eindigde on beslist. De uitspraak was voor het publiek, dat begon te fluiten en te joelen, niet be vredigend. Men was n.l. van mening, dat de Nederlander een overwinning op pun ten toekwam. (Van onze paardensportmedewerker). Het is Zaterdag en Zondag weer een (te) druk gedoe in de paardenwereld. Duindigt houdt een tweedaagse meeting, met op de eerste dag vijf draverijen en twee rennen. Zondag spelen de volbloeds de voornaamste rol met als aanvulling twee drafnummers. Maar er is voor de liefhebbers ook nog gelegenheid om Zon dag naar Hilversum te gaan, waar het drafprogramma uit acht nummers be staat. hetgeen door splitsing wegens het groot aantal inschrijvingen er wel 9 of 10 zullen worden. Hier krijgen de twee jarigen gelegenheid tot revanche der pro ductendraverij, terwijl de amateurs onder ling zullen uitmaken, wie hunner de kampioenstitel 1954 mag dragen. Indien leidende kringen der paarden sportwereld eens het oor te luisteren zouden leggen, dan zouden deze ervaren, hoe weinig vleiend een dergelijke agenda samenstelling der courses door het publiek wordt beoordeeld. Hier Volgen de programma's met de beste kanspaarden. Duindigt, Zaterdag: Octavia-prijs, 2040 m, 18 inschrijvingen: Rob, Queen G en Reine d'Aster; Olympia-prijs. 2040 m, 17 inschrijvingen: Rolandus, Rosa Dear en Rita Belwin, Omar Spencer-prijs, 1400 m, 14 inschrijvingen: Tiende van Zora Tizian en Tabor; O McGregor-prijs, 2040 m: in schrijvingen niet bekend; On of Eve-prijs, 2000 m, 21 inschrijvingen: Quena B.H., Nibe van Hollo en Onderduiker G: Black Ribbon-prijs, ren 1700 m, 23 inschrijvin gen: Rendez-vous, Dream Star en Douce France; Great Girl-prijs, ren 2100 m, 14 inschrijvingen: Pépito, Chiberta en Sakina. Duindigt, Zondag: Espoir-prijs, ren 1350 m, 9 inschrijvingen; Felix. Ailuvio en Col di Campo; Flying Peter-prijs, ren 1750 m (amatrices), 11 inschrijvingen: Morina, Mélisse en La Fluela; Constance-prijs, ren 1800 m, 20 inschrijvingen: Algol, Aliair en Le Chevreuil; Haagse Ooievaar-prijs, ren 2100 m, 12 inschrijvingen: Chiberta, Gret- telio en Britoly; Criterium Leerlingen- prijs, ren 1900 m, 9 inschrijvingen: Sans Valeur, Hidalgo en Taxiol; Pahud de Mortange-prijs, 2040 m. 9 inschrijvingen: Rita Belwin, Quick Maire en Riolette; Parel Holland C-prijs, 2000 m, 9 inschrij vingen: Ostrogatta K, Quick Boy en Olympus. Hilversum, Zondag: Swiss-Air-prijs, 1980 m, 11 inschrijvingen: Sally Hollandia G, Robert Dulith L en Sir Parisien O; Sabena-prijs, 1960 m, 24 inschrijvingen: Queenie, Roland Spencer en Rosamunde; S.A.S.-prijs, 1960 m, 18 inschrijvingen: Quilla Lee, Quena B.H. en Paul; Revanche Producten, draverij 1400 m, 11 inschrij vingen: Tira, Trabant en Theo Bascom; kampioenschap amateurs, 2340 m, 11 in schrijvingen: Oranje Nassau Morning Star en Madame B; A.E.R.O.-prijs, 2340 m, 13 inschrijvingen: Martini Spencer, Quick Star en Paul A; Air France-prijs. 1940 m, 8 inschrijvingen: Sorento, Srencer Gay's Zoon en Sita: K.L.M.-prijs, 2800 m. 8 in schrijvingen: Pelikaan S, Quicksilver S en Narciso van Zora. Het kan de wandelaar langs een van onze vele Hollandse wateren overkomen, dat h« een hengelaar op circusdirecteur. Ui ,»n zweepvormige hen. geïzfet "zwaaien en het aal voornoemde gei ziet zwaaien e ,nteresseren wandelaar dan waarschuw j wat deze hengelaar eigen u tracht tp verrichten is en wat hu er hereiken. De wandelaar mog gccn ont De man langs de waterkant g snapte uit een tehuis voor.g^ uit het water tracht snapte uit een tenu.» n t lasso stoorden, die probeertdetu tra(.h_ en of met een zweep uit net te slaan. Deze man beoefenden van de oudste en in eik geval een gracieuze wUzUn van sportvissen, name lijk het zgn. vliegvissen. Reeds in 1496 Reeds in 1496 - toen in ons Hoeken er amper mee hadden opg den met de Kabeljauwen te bakkeleien schreef in Engeland een zek>er„® Juliana Berners een boek over het S- vissen en in dat boek somt zij reeds goed dozijn kunstvliegen op. Uiteraard was de hengelsport _in tijd nog niet zo geperfectionneerd ais m ons roemruchte tijdperk van A tot en mei Z-bommen en geleide economie en er werd gevist met een tweedelige essen- houten stok. terwijl er van een reel 01 raa natuurlijk helemaal nog geen sprake was. In onze eeuw is de kunst van het vlieg vissen dan ook met reuzenschreden voor uitgegaan, dank zij de uitvinding "QT splitcane en nylon. van Want al maakt Izaac Walton in zijn yermaarde boek „The compleat Angler" vr> I? reeds melding van een soort reel or de forellenvisserij, de superreel, zo- vp V die kennen, met rem. ratel, snoer- w etc- dateert eveneens uit onze toen 'hof vo,°ral de na-oorlogse jaren, „-;n *Lnyl0,n meer en meer gebruikt riserintr m"' hebben veel tot de popula- vissen bijgedVreagenmakine Van h6t VHeg" j-. Als een zweep zo'n hele aanede v^efer'vajf is ^n\en vestigd. Heeft men bij de modera^spin- hengel de molen in de hand. bij de vlie genhengel ligt het reel achter de hand Als lijn gebruikt men wat de Engelsen een tapered line" en de Duitsers een „verjungte Schnur" noemen, dus een liin welke in het midden dik is en naar de beide einden dun toeloopt. Het is de dikte van de lijn, welke de hengelaar in staat stelt een minuscuul kunstvliegje over een afstand van tien tot vijftien meter pre cies dóar te serveren, waar het hem het gunstigst voorkomt. Deze vliegenlijn is zo dik. omdat zij het enige werpmedium is en er totaal geen lood aan de lijn komt Hieruit volgt echter, dat men een vliegje van een half gram of zo niet aan zo'n dikke lijn kan knopen. Bovendien zou het wanneer dit wèl mogelijk was nooit °P een natuurlijke wijze op het water neerstrijken. Daarom bevestigt men aan de dikke vliegenlijn een zgn. leader, een vporlijn van gewoon nylon (de vliegen lijn zelf bestaat meestal uit gevlochten zijde met een oliefilm) van 2.80 m. lang Althans voor de voornvisserij in ons land. Want, dat moeten we u nog even vertel len, de vliegenhengel is het klassieke wa pen voor de jacht op forel en zalm en werd om deze reden dan ook tot voor kort in ons land niet gebruikt. Wij heb ben in onze visrijke wateren jammer ge noeg deze vissoorten niet. Maar de laatste tijd is de vliegenhengel te onzent een gevaarlijk wapen aan het worden in de handen van vissers op ruisvoorn en baars. En bij gebruik van een natte vlieg wordt er zelfs wel snoek mee gevangen. Deze wijze van vissen is echter nog lang niet algemeen, integendeel, doch zij belooft een roemrijke toekomst tegemoet te gaan. Reeds thans worden er knapen van ruisvoorns gevangen, welke aan de gewone orthodoxe hengel nooit gevan gen werden. Ruisvoorn is een vreselijk schuwe vis en met de gewone hengel is de aasaanbieding lang niet natuurlijk genoeg voor deze achterdochtige seig neurs. Wij zijn daarom eens een praatje gaan maken met Jan Schreiner, de auteur van bet bekende „Flitsend Nylon" en redac- r. van „De Sportvisser". Men behoeft slechts een uurtje naar deze hengelsport enthousiast te luisteren om de gedachte te ,nlgen „dat moet ik óók beleven" en zo stond uw verslaggever dan ook nog aezeirde middag te stumperen met een vliegenhengel van klasse, onder het cri- tische oog van Jan Schreiner. Wiedenkt, dat men het vliegvissen wel „even gauw" kan leren, komt bedrogen uit. Dat kunnen we U uit ervaring ver tellen! Het is een wijze van vissen, die bar veel oefening vereist en een grote mate van soepelheid in het hanteren van de lange, slappe hengel. Na twee uur van hard werken (door ons) verklaarde onze leermeester echter, dat wij „zouden kun nen gaan vissen", doch zijn gezicht ver ried, dat iedereen dan op een uur afstand de stumperende beginneling aan ons zou herkennen. Bovendien wisten we na die twee uur alleen nog maar iets van ver schillende worpen, van een „false cast" en een „side cast", doch het 'vissen zelf, de techniek van het aanslaan de keuze uit de' schier oneindige variatie kunst vliegen, enz. was nog abacadabra voor ons. De Leader Doch we hadden het over de leader! Deze is van nylon, zoals we reeds vast stelden, doch dit nylon bestaat niet uit één stuk van gelijke dikte. Het dient een verkapte lijn te zijn, van zeven stukjes nylon in afnemende dikte. Ongeveer zó: 90 cm. van 45/100 mm. dikte 80 cm. van 40/100 mm. dikte 15 cm. van 35/100 mm. dikte 15 cm. van 30/100 mm. dikte 15 cm. van 25/100 mm. dikte 15 cm. van 20/100 mm. dikte 50 cm. van 16/100 mm. dikte De vliegenlijn wordt met een special lijnvet drijvend gemaakt, waarna de ongevette leader aan de hoofdlijn wordt geknoopt. Aan het 16/100 mm. nylon wordt de vlieg bevestigd, welke eveneens drijvend wordt gemaakt. Hiervoor ge bruikt men etherische vliegenolie. De handelwijze is nu ongeveer de volgende: Men vat men vat de hengel in de rechterhand en houdt hem schuin naar voren, er voor zorgdragend, dat er een „slag" uit het topoog hangt van circa een meter. De hengel wordt nu met een soepele bewe ging naar achteren gehaald en tegelijker tijd trekt de linkerhand een stuk lijn van het rad en laat dit bij het voorwaarts veren van de hengel door de vingers glijden. De hengel wordt nu zover teruggehaald, dat de uitstaande lijn ge legenheid heeft zich achter u in de lucht te strekken, waarna de voorgaande be wegingen herhaald worden. Dus met lin kerhand lijn afnemen, door laten glijden, lijn strekken, hengel terughalen, enzo voort en zo verder tot er zoveel lijn uit staat, dat men de Piek denkt te kunnen bereiken waar de vlieg neergezet moet worden. Dan laat men in de voorwaartse beweging de lijn schieten en wijst met de hengel achter de wegschietende lijn aan Heeft u een en ander goed gedaan, dan ligt de lijn in een zuiver rechte lijn en is de vlieg daér, waar het uw bedoe ling was. Maar daar kunt u in het begin beter niet teveel op rekenen...'.! HM Zo wordt meer lijn van de rol genomen. Jan Schreiner in actie ergens in de Ardennen. De Kunstvlieg Er zijn honderden en honderden soor ten kunstvliegen in de handel en het is voor de leek buitengewoon moeilijk een juiste keus te doen. Als richtsnoer moge echter dienen, dat de in onze ogen onooglijkste vliegen voor onze vaderlandse voorns de meeste aan trekkingskracht hebben. Een paar namen? Voor overdag: Coachman, Cock-y- Brown Palmer. Greenwell's Glory Hof- land's Fancy. Voor 's avonds: Iron blue spinner, Pale watery spinner en Little Maryatt Alle op haaknummer 15 of 16. Nu weet u een heel klein beetje over de sierlijke kunst van het vliegvissen. Doch het belangrijkste weet u nog niet en kunt u ook nog niet weten. Dat is de opwinding, welke schuilt in het plotseling zien verdwijnen van uw vlieg, de vol doening, welke schuilt in de strijd met een pondsvoorn, die in snelle rukken het water geselt in de strijd op leven en dood (voor hem!). Dat kunt u alleen ervaren aan de waterkant en daarom raden we iedere hengelaarprobeer het zelf eens! Stö. Oosterbeek en wel in het bijzonder de Politie Sport Vereniging Renkum, treft oo het ogenblik alle voorbereidingen om de achtste Airborne wandelrit een spec taculaire aanblik te geven. Door 'n groots opgezette wervingsactie zal het aantal deelnemers dit jaar waarschijnlijk het aan tal van het vorige ja*r ongeveer 10.000 ver overschrijden. Vooral België schijnt dit jaar vêel belangstelling aan de dag te leggen voor dit wandelfestijn. Er heeft zich een ere-comité gevormd onder voorzitterschap van de Commissaris van de Koningin in de provincie Gelder land, jhr dr Quarles van Ufford. Prins Bernhard heeft het erevoorzitter schap van voormeld comité aanvaard. Voorts hebben in dit comité vele vooraan staande burgerlijke en militaire autori teiten plaats genomen. Verschillende muziekcorpsen zullen Za terdag 4 September de tocht vergezellen. Voor de 8e Motorcross des Nations, welke a.s. Zondag op het circuit van het Drentse plaatsje Norg zal worden ge houden (deze internationale terreinwed strijd werd voor het eerst in 1947 in de kalender van de F.I.M. opgenomen; Duinrell bij Wassenaar was toen het ter rein van de strijd), hebben ingeschreven de officiële ploegen van Engeland, België Nederland, Zwitserland. Duitsland en Denemarken; de vier eerst genoemde landen komen met een team van zes rij ders. Duitsland en Denemarken met elk drie. Het parcours is ongeveer 3 km. lang en voert door een fraaie omgeving van bossen en heuvels. De wedstrijd is samen gesteld uit twee series van 9 ronden (27 km.), gevolgd door een finale van 14 ronden (42 km.). Engeland. België, Ne derland en Zwitserland zullen hun deel nemers over de twee series moeten ver delen, waarna de drie snelsten van elk land in de finale zullen rijden, waarin Duitsland en Denemarken met hun deel nemers over de twee series moeten ver delen, waarna de drie snelsten van elk land in de finale zullen rijijden, waarin Duitsland en Denemarken met hun drie rijders elk rechtstreeks zijn geplaatst. De „Challenge", de prijs voor de Mo torcross des Nations, thans in het bezit van Engeland, wordt gewonnen door het land. dat in de finale de beste totaaltijd laat noteren. Engeland dat van dP 7 tot dusver gehouden wedstrijden er vijl heeft gewonnen, start te Norg opnieuw als favoriet. De beste rijders zijn: Archer op Norton en Stonebridge met BSA; in de Beigische équipe is de Europees kam pioen 19oo Auguste Mingels opgenomen; voor Zweden starten o.a. Bengt Anders- en Gunnar Ericsson: met Baudouin (Matchless) Clynck (BSA) en Rietman (BSA) is ook Nederland zeker niét kansloos. De Hongaarse minister van sport Gustav Sebes zal naar verluidt afstand vanziin functie van enig vnTthli V?n de..Hongaarse nationale oetbalploeg .Op zijn beleid zijn ern stige aanmerkingen gemaakt na de ne- derlaag van Hongarije tegen Duitsland in de finale van het tournooi om het wereldkampioenschap, en Sebes zou zelf nebben toegegeven dat .de opstelling van de gewonde Puskas een misgreep is geweest. Gemeld wordt dat de samen stelling van de Hongaarse ploeg voortaan zat geschieden door een commissie van drie. Surrey nam met de titel in zicht geen halve maatregelen. Het wicket was naar de smaak en de regen hing nog in de lucht, dus was het een race tegen de klok. De eerste innings tegen Worcester was voor 25 bekeken!!! Lock 5 voor 2! En toen ging Surrey batten, sloeg 92 runs bijeen voor 3 wickets en toen weer op Worcester los dat weer de grootste moei te had op de been te blijven en' batte met een oog op de regenbuien!!!!! Een prachtige eindrush van Surrey met een laagterecord van Worcester! De uitslagen luiden: Worcester 25 en 40 verliest van Surrey 92/3: Leicester 197 en 147/7 draw met Derbyshire 198/7 en 60/4; Essex 268 wint van Somerset 91 en 165; Sussex 206 en 213 wint van Hamp shire 132 en 178; Lancashire 105 en 180 draw met Middlesex 73 en 205/; Kent 172 en 137 verliest van Pakistan 193 en 120/1; Warwick 163 en 147 wint van Gla morgan 133 en 123. Surrey is dus kampioen geworden in een wedstrijd, welke in totaal het laagste totaal opbracht sinds 1878

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 9