Parijse meisjes voeden zich minimaal BALLET DER LAGE LANDRN Nederlandse mode in nieuwe lijnen De Vluchteling Cayenne ROOD JE HAM 100 FR. UK Wie is de maatstaf? f VONDST in 'T ZOEKLICHT Tal van premières bij het Offerman toont zijn variaties Hoover biedt een geschenk aan t Vrouw of Mode Ontmoetingen met Marianne Herenmodebeurs in de R.A.I. van DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 PAGINA 4 TV RUSSISCHE CONCESSIE AA.N VISSERS BESMETTELIJKE ZIEKTEN MEDE-GEVANGENE ZWAAR MISHANDELD Tivaalf jaar met aftrek geëist Bij de foto's: Blauw-groene japon met rode en lichter blauwe strepen. De japon is afgezet met astrakan, waarvan ook de baret en mof zijn gemaakt. Model Pierre Balmain. Muiskleurige middagjapon in H-lijn van Christian Dior. Een ensemble in donker grijze Shetland van Jacques Fath Mantel in grijze stof en in kameelhaar, kan aan beide kanten worden gedragen. Japon en hoed van kameelhaar. Modellen van Jean Patou. Madeleine de Rauch maakte van fluweel van Raimon, deze japon met grote kraag. Het fluweel van Raimon kan gewoon gewassen en aan de goede kant gestreken worden. li !ii|i s Mi i m door OTTWELL BINNS Parijs telt verscheidene honderdduizen den meisjes, die tussen de middag niet thuis kunnen gaan eten. Cantines zouden voor haar een ware uitkomst zijn, want het moet zelfs tegen de Franse prijzen moge lijk worden geacht een redelijke maaltijd te bereiden voor 150 frs. Maar een ge lukkige uitzondering daargelaten zijn we nog niet zo ver. Er bestaat hier n.l. be slist nog geen personeelstekort, hetgeen de werkgevers zou kunnen nopen een oplos sing in deze richting te zoeken. Een maand geleden toonden de Parijse couturiers hun win tercollecties en nu mogen we de foto's publiceren. De afbeel dingen van de nieuwe lijn zullen stellig met gemengde gevoe lens bekeken worden. De Parisiennes maken zich beslist niet al te ongerust over de nieuwe lijn. Al mocht de sperzieboonlijn van Christian Dior of die van de toekomstige moeder die Jacques Fath als leimotiv nam. inslaan, dan zullen ze toch in gematigde en gewijzigde vorm in Parijs gedragen worden. Hier past de mode zich aan de vrouwen aan, niemand meent dat de vrouwen dit aan de mode moeten doen. Maar in het buitenland: waar de confectie veelal klakkeloos de mode nieuwig- en ra- righeden overneemt, kunnen de dames nog voor verrassingen komen te staan. Op welke mode hebben de couturiers zich dit keer geïnspi reerd? Behalve Fath, die zijn heil zocht bij wat ongeveer in 1850 werd gedragen, heeft de meeste anderen de gargonne van 1925 door het hoofd gespeeld. Deze had een lang/plat bovenlijf, zonder buste of middel met laag aangezette rok, indertijd door Chanel gelanceerd. Een mode, die, daar was iedereen het over eens, beslist lelijk was. Nu wordt ze ons vernieuwd en verjongd, naar moderne tech niek geknipt, voorgezet als het aller, allerlaatste modesnufje. Christian Dior voerde deze lijn het verste door. Zijn collectie is er een van avant-garde en we kunnen er zeker van zijn dat we de H-lfln, in de wandeling sperzieboonljjn genoemd, op nor male vrouwen, die geen plankenlijf bezitten, terug z"ullen zien. Het effect zal dan natuurlijk wel anders zijn, maar het verschil tussen een toilet door een mannequin of door een meisje met een gewoon figuur gedragen, is altijd groot. De meeste andere couturiers hebben zich ook niet los kun nen maken van Chanel's gargonne, maar bij hen zijn alle „aimable rondeurs" nog niet uit den boze. Bovendien zijn de mouwen lager aangeknipt dan bij Dior, zodat de silhouet, waar we sinds jaren aan gewend zijn, meer bewaard blijft. Om het middel zit tailleur of japon nooit geheel strak. Het sweatereffect vinden we overal terug, dit brengt dus mee dat de rok onder de taille is aangezet. Ieder huis werkt de japon met sweatereffect naar eigen idee uit, maar overal vinden we deze makkelijk te dragen japonnen. Wat de mantelpakken betreft zijn de basques bijna overal te kort om flatteus te staan. Hier en daar, b.v. bij Paton, vinden we basques van normale lengte. Trouwens de collectie van dit huis is uitstekend, nieuw en draagbaar. We hopen er later nog op terug te komen. Madeleine de Rauch behoort dit seizoen tot de beste. Al wat ze toont is smaakvol, stemmig en toch nieuw, minder streng en bestaat niet hoofdzakelijk uit sportieve modellen, zoals gewoon lijk. Een van de mooiste ensembles bestaat uit een goud ge brocheerde avondjapon met bordeauxrood fluwelen corsage, hierbij hoort een goud gebrocheerde bolero. Het geheel rijk en vol distinctie. Balmainis Balmain. Men spreekt tegenwoordig van een stijl Balmain, zoals men vroeger over een stijl Molyneux sprak. Bij geen enkele couturier is de collectie zo vrouwelijk en flat teus. Al maakt Balmain de mode niet, hij weet haar toe te passen als geen andere. De wijde korte jasjes, de plooirokken, de strikken, gespen en manchetknopen waar Fath mee komt, doen niet aan de gar gonne denken, maar aan de heldinnen uit de romans van Madame de Segur. Die toiletten van honderd jaar geleden doen nu wat vreemd aan, ondanks al het talent van Jacques Fath. Grès heeft gedrapeerde japonnen zo schitterend mooi als zij ze alleen kan maken. Haar collectie, die de mode maar'flauwtjes benadert, behoort tot de allerbeste. Al is de couture nu ook nagenoeg geheel in mannenhanden, toch is de grootste couturier die Parijs bezit, onbetwistbaar een vrouw. En een vrouw, die niet aan de weg timmert, maar heel gewoontjes haar gang gaat. Bij al het snobisme dat welig in het modewereldje tiert, is het een verademing dit te bedenken. De kleuren in bovengenoemde huizen zijn zwart, bruin, grijs enrood. Dit laatste gelukkig maar heel weinig. Bij anderen kregen we soms pijn in onze ogen van al dat felle, schelle rood. TINY K—W. Om twaalf uur verlaat dit leger jonge vrouwen de kantoren en fabrieken, ate liers en werkplaatsen, winkels en maga zijnen. Het is vrij tot half twee of twee uur. Voor de oorlog kon men rond deze tijd in de goedkopere restaurants geen stoel bemachtigen, want alles was bezet. Nu gaan enkelingen ook nog dagelijks in restaurants eten, maar 95 pet neemt genoe gen met een hapje brood. Het thuis gereed gemaakte boterhammetje heeft hier nog steeds geen burgerrecht verkregen. In onze stadswijk (Opera) hebben we de laat ste weken de meisjes op het middaguur eens enige malen in ogenschouw genomen en voor ons staat nu vast, dat al die lieve, knappe, charmante en slanke jongedames slank zijn, omdat ze om twaalf uur weinig of niets eten. Er zijn er en niet weinigen die om twaalf uur een café in duiken of op een terrasje gaan zitten en zich voeden met een kopje koffie. Vele anderen nemen er een halvemaansbroodje bij, zonder boter en zonder enige belegging. Meer en meer gewoonte wordt ook om in een bakkers winkel een klein broodje te kopen met een schijf ham. De bakker is op deze klanten vaak speciaal ingericht. Dat wil zeggen: hij heeft een snijmachine staan met een stuk ham er op. Zo'n schijf ham is echter at een betrekkelijke luxe, want de dunne vliesjes kennen we hier niet. In het algemeen weegt een schijfje vijftig gram en kost derhalve vlotweg 6" frs. Het broodje wordt uit de hand vaak zelfs op straat opgegeten. De „duurdere" meisjes vinden dit alles te gewoon en te ongezellig. Ze zoeken een terrasje op. waar de gargon haar een kop koffie met een broodje ham serveert. Schrik niet: het broodje kost dan tachtig tot honderd franken. Vaak valt de beleg ging inderdaad mee. Soms echter beloopt de kostprijs van brood en ham nog geen dertig franken. Er is een andere categorie, die op kan toor mag eten. Hier in onze wijk vindt men winkels, waar men warme maaltijden kan kopen. Ze nemen een (papieren) bakje tomaten, een bakje spinazie plus een stuk je koud vlees. Dat alles nemen ze mee naar het kantoor om het ter plaatse op te eten. Deze winkels verdienen goudgeld. Zelfs als men op deze wijze eet komt zo'n zeer beperkte en slechte maaltijd nog wel op meer dan 200 franken. Maar in een restaurant betaalt men min stens het dubbele envoor de prijs van 400 frs. eet men ook nog lang niet altijd lekker. Het verbaast ons, dat er hier door so ciale instanties nog zo weinig wordt ge daan om de meisjes op te vangen. Via een goedkope maaltijd kan men haar met wei nig moeite in een prettig milieu brengen- De geestelijkheid hamert hierop steeds en doet ook wat ze kan. In sommige wijken zijn er eethuizen, waar de arbeiders en ar beidsters hun maaltijd in gunstige sfeer kunnen gebruiken. Maar dergelijke insti tuten zijn er nog veel te weinig. Juist ook, omdat het leger der niet-thuis-etende vrouwen goeddee'l; bestaat uit heel jonge kinderen van ver beneden de twintig jaren zou de herkerstening er wel bij varen, in dien de meisjes tijdens de middagpauze konden worden opgevangen. Het lijkt ons in eerste instantie weer een kwestie van geld Maar dat geld zou er beslist moeten komen. JEANNE DONKER tineerd is, werd op 23 Januari 1948 door de Groningse kamer van het bijzondere gerechtshof te Leeuwarden tot 20 jaar met aftrek veroordeeld. Omdat in zijn zaak een gedetineerde getuige een mein eed had afgelegd, werd revisie van het vonnis aangevraagd en in cassatie werd de zaak door de Hoge Raad voor een nieuwe behandeling naar Amsterdam verwezen. Vier zittingen heeft de bijzon dere strafkamer aan deze nu twaalf jaar oude zaak gewijd. Aan het slot van hun pleidooien vroegen de twee raadslieden onmiddellijke invrijheidstelling, waarte gen de Officier van Justitie bezwaar maakte. Het verzoek werd door de recht bank niet ingewilligd. De Sovjet-Unie eri Polen staan thans aan Zweedse en Deense vissers toe te vissen binnen hun territoriale 12 mijls- zöne in de Oostzee, zo is door de voor zitter van een vissersbond te Stockholm meegedeeld. „Nauwelijks een maand geleden zou men ons aangehouden hebben, maar nu wor den zelfs inlichtingen uitgewisseld over de beste vangplaatsen", zei hij. Over de week van 15 t/m 21 Augustus 1954 zijn aangegeven 93 gevallen van rood vonk, 3 gevallen van kinderverlamming en 9 gevallen van diphterie. De kinderver lamming kwam voor in Amsterdam, Schoondijke en Heer. De Officier van Justitie bü de bijzon dere strafkamer van de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren tegen de 45-jarige P. v. D. uit Zeegse (Gr.) terzake van een opzettelijke zware mishandeling van een mede-gevangene in het straf kamp Erica te Ommen in October 1942, twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten geëist. Verdachte, die ruim negen jaar gede- Zcepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen naakjes achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Langkoeas" (8 Sept.) en m.s. „Sumatra" (16 Sept.); Ned. Nieuw- Guinea: m.s. „Sumatra" (16 Sept.); Ned. Antillen: m.s. „Helicon" (8 Sept.); Suri name: m.s. „Nestor" (8 Sept.); Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pre toria Castel" (4 Sept.); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (6 Sept.); s.s. „Prins Willem V" (8 Sept.); m.s. „Wester- dam" (9 Sept.); Zuid-Amerika, Argentinië, Chili en Paraguay: s.s. „Eva Peron" (4 Sept.) en m.s. „Yapeyu" (8 Sept.); Brazi lië: s.s. „Eva Peron" (4 Sept.); Australië en Nieuw-Zeeland: via Engeland (4 Sept.). De tableau de la troupe van het Ballet der Lage Landen zal het komende seizoen bestaan uit: Angela Bayley, Mascha ter Weeme, Ine Rietstap, Andrine de Clerq, Nel ter Weeme, Greetje Donker, Else Schut, Hans van Alphen, Willy Vroom, Mieke v. d. Water en de heren Norman McDowedl, Johan Mittertreiner, Jack Car ter, Alphone Pater, Marten Molema, Ben de Rochemont. Pieter van der Sloot zal begin Septem ber vor een aantal gastvoorstellingen naar Italië vertrekken. De eerste premières zullen zijn: „Im promptu for twelve", muziek G Rossini, choreografie. Jack Carter; „Boerenbrui loft muziek Julius Röntgen, choreo grafie: Pieter v. d. Sloot; „Pas de deux" uit de le acte „Gisèle", muziek: A. Adam, choreografie: Coraly/Sergueff. Deze zullen voor het eerst worden uit gevoerd op 10 September in de Stads- shcouwburg te Utrecht. Begin October zullen daarna de eerste opvoeringen volgen van: „Stagione", mu ziek G. Verdi, choreografie: Jack Carter en „Chagallina", muziek van Sergio Li- berovici, choreografie: Susanne Egri. In de loop van December zal volgen het volledige avondvullende ballet „Coppelia" met muziek van Delibes. Het is naar de oude choreografie van Saint Leon bewerkt door Pieter van der Sloot. De hoofdrol in dit ballet zal worden vervuld door Angela Bayley. (Van onze mode-medewerkster) Al dat rumoer om H-lijnen, S-Ijjnen en zovoort, dat is nog ver van mijn kleerkast af, heeft menige Nederlandse vrouw ge dacht, toen de eerste berichten over de nieuwe Parijse mode voor de winter hier doordrongen. Niets is echter minder waar. Niet alleen door K.L.M.-service en extra snelle sneltreinen ligt Parijs tegenwoordig dicht bij de deur. Onze Nederlandse mode-ontwerpers zijn er steeds meer op uit, ook in het mode-domein die afstand tussen de Franse mode-stad en ons land zo klein mogelijk te maken. Wat daar als nieuws de aandacht trekt. brengen zij zo vlug mogelijk onder ons bereik. De Amsterdamse couturier Ferry Offerman was ditmaal de eerste, die dat deed op een show. Die show werd in het Victoria Hotel te Amsterdam gehouden en bracht wat nieuw mag heten in de (Van onze Amsterdamse redactie). In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam, waar van 30 Augustus t/m 3 September de negende herenmodebeurs wordt ge houden, is in de hal ter linker- en rechter zijde op een strak-blauwe achtergrond vast met witte plastic-linten in beeld ge bracht, wat de bezoeker achter de smeed ijzeren toegangspoort te wachten staat. De beurs telt dit iaar 41 deelnemers, welk aantal dus vrijwel stationnair is. Is de dames-wereld in opschudding ge bracht door ernstige geruchten over H.- en S.-lijn, dc heren doen het wat kalmer aan. Grijs blijkt weer sterk favoriet in de afdeling overhemden en dassen. Bij deze laatste categorie hebben de streepjes het veld moeten ruimen voor de kleinere en tussensoort dessins (grillige figuurtjes e d Bij de costumes doet een nieuwe kleur opgeld, het zogenaamde „charcoal" (zwart-grijs). Overigens blijven de pak ken toegerust met één rij knopen, een splitje en het beroemde ticketzakje. Ver der heeft men nu rekening gehouden met de mannen, die een hekel hebben aan het dichtknopen van hun pyjama. Voor hen als nachtgewaad een broek en blouse, welke snel opgeborgen kunnen worden (voor reizigers) in een speciaal model plastic étui. Ook voor de hoedendragers is er goed nieuws: de Amerikanen brengen namelijk een hanger op de markt, waarin de hoed veilig kan worden weggeborgen en ook na een bui regen in vorm blijft. Het zware type winterjas blijkt eindelijk te hebben afgedaan, nu is de demi-saison zeer in trek, die een lengte heeft tot even over de knie. De Italiaanse mode ontwer pers tenslotte introduceren een n'euwe serie kleuren: pink (zalmkleurig), heho (naar de gelijknamige bloem), cognac en ice-blue, welke door een zestal in combi natie werkende firma's °P de °eu''s in „ensembles" bijeengebracht zijn, zoda; de bezoeker een duidelijke indruk krijgt hoe een heer zich dient te kleden. nieuwe Parijse mode op de een of andere wijze onder onze aandacht. Het hele Parijse alphabet van winterse lijnen wist deze mode-ontwerper daarbij in Nederlandse uitgaven voor het voetlicht te brengen. Van dat alphabet interesseerde hem echter vooral de V. Die V-vorm kwam herhaaldelijk voor in zijn coupe, vooral in de corsages waar V-vormig aan gebrachte knoopgarneringen bijvoorbeeld, voor het verlengen van de lijn zorgden. De zoveel besproken H van Dior ont brak hier echter evenmin. Die was te signaleren in de jurken met lang lijfje, waarbij de rok eerst geheel beneden de heupen ontsprong. Ook bij de winterse ensembles overigens, met zeven-achtste rechte jasjes, die met bont waren gegar neerd. ..Jolie Madame de Hollande" noemt Offerman zijn nieuwe collectie, daartoe geïnspireerd door Balmain, die zijn nieu we creaties in het teken van „Jolie Ma dame de France" plaatste. Voor onze garderobe Ook deze Nederlandse couturier wilde daarmee de aandacht vestigen op zijn streven, de gewijzigde mode aan te pas sen aan de omstandigheden in eigen land. Het bleef daarbij niet bij een streven alleen! Offerman wist de coupe die nodig is om het nieuwe Parijse ideaal een lange potlood-slanke figuur te berei ken van overdrijvingen te ontdoen en aanvaardbaar te maken voor de gemid delde vrouw. Allerlei schakeringen van bruin en beige gaven, evenals in Parijs, ook in deze collectie van Nederlandse couture de toon aan. De jurkjes, pakjes en mantels in steeds weer nieuwe uitgaven van de Parijse lij nen werden afgewisseld door combinaties, die reeds lange tijd als een rots in de branding de stormen in mode-land trot seren. Dat zijn bijvoorbeeld die altijd weer charmant kledende wijde rokken met aardige blouses, die niet tot de ééndf?s.~ bloemen der mode behoren. rnaar Z'F steeds weer een plaats in de garaeroDe van de hedendaagse vrouw r.ien toeoe deeld. Rokken van bontstoffen in bruine tin ten, in wit met zwart of m verschillende nuances van grijs met wit, bracht Ferry Offerman ditmaal in dat genre. Een mode-nieuwtje, dat op winterse koude in elk geval ten volle berekend is! Dat was bovendien de witte teddymantel die met een jurk van datzelfde mate' riaal werd gecombineerd. Hopelijk is het de komende winter niet nodig op een dergelijk dubbel-warme combinatie een beroep te doen. Mocht dat echter toch wenselijk zijn dan is het prettig, dat de mode ons in staat stelt, dat op zon.elegante manier te doen. Hoeden, sieraden en accessoires in bont. eveneens op eigen atelier ontworpen, J V/''ÏA'k f. 'jr; Recht van snit is deze mantel, waarvan een aparte kraag de strengheid fraai onderbreekt. OffermanAmsterdam vulden met avondtoiletten in fraaie stof fen deze collectie aan. Een goed begin voor de mode op eigen bodem, deze eerste show van Nederlandse couture bestemd voor de naderende win ter, die ons hopelijk achter deze herfstige zomer, met al te snel wacht! Een U-lij» jurkje van Ferry Offerman, met verlengd lyfje en lage ceintuur. 6 Voor enkele uren, het kan hoogstens een dag zijn, lachte de Fransman. We we ten dat ze een boot hebben kunnen be machtigen en de vervolging is al begon nen. Maar de zee is zo groot, meende de Amerikaan, terwijl hij trachtte zijn span ning te verbergen achter voorgewende onverschilligheid. „Niet voor vijf mannen in een open boot, zonder voedsel of water. Ze moeten de kust houden en trachten Engels gebied te bereiken, omdat ze dan wind en getij mee hebben. Morgen of misschien reeds van nacht zijn ze weer gepakt. En binnen enkele dagen hoogstens twee, vanwege de dode bewaker worden ze dood geschoten, in zakken genaaid en in zee geworpen. Dan wordt de grote bel geluid en de haaien, die de betekenis van die muziek reeds kennen, zullen erom vechten, wie hen mag begraven. Als u hun vin ze rondzwemmen, nen mijn zag, terwijl waarde. John Harborough maakte een beweging van afgrijzen. „Luitenant, u maakt me Z1°,Ha. ha!" grinnikte de Fransman. „U is een zeer gevoelig mens, niet? U bezit een grote verbeeldingskracht, en een gevoelig hart is het niet zo! Maar als u wist welk smerig zootje we hier bij elkaar hebben... dan zoudt u vrezen dat de haaien vergif tigd zouden worden!" Opnieuw lachte de officier. De Amerikaan gaf geen antwoord. Hij had inderdaad een sterke verbeeldings kracht. Hij had een visioen van de zwarte, driehoekige rugvinnen van de mensetende monsters der zeeën, vechtend in het woe lige water om het lichaam van zijn vriend. Hij waakte er echter wel voor van zijn emotie blijk te geven. Met vaste hand schonk hij zich een nieuw glas wijn in en dronk 't langzaam leeg. Terwijl hij daarna opstond lachte hij zacht. „Ik hoop van harte dat de haaien morgen veel honger hebben. Goedenavond, luite nant". „Bonsoir, mon ami". Schijrfbaar zorgeloos wandelde Harbo rough de rookkamer uit, maar nauwelijks was hij uit de gezichtskring van de ander verdwenen of zijn onverschilligheid viel van hem af als een te ruime jas. Zijn ge laat stond strak en een harde blik kwam in zijn ogen. Hij voelde, dat onmiddellijk handelen noodzakelijk was. Een paar minuten later was hij in zijn kamer zijn koffer aan het pakken Hij vroeg om zijn rekening en was binnen een kwartier gereed om te vertrekken. Juist toen hij het hotel wilde ver.aten, botste een man, die naar binnen wilde, tegen hem op. Het was Le Coq. Toen deze de koffer zag, begreep hij dat Harborough reeds van het voorgevallene op de hoogte was. „O, u heeft alles reeds vernomen?" fluisterde hij. „Ja, ik ben op weg naar het jacht". „Om naar uw vriend te zoeken? Zeer goed. Ga noordwaarts en houdt de kust in het oog. De boot moet die richting uit gegaan zijn". „Dat heb ik reeds gehoord. Maar als ik hem misvaar „Dat moogt u in geen geval doen! Zij hebben een dode achtergelaten; als de Engelsman weer wordt gepakt.... is het hopeloos". „Ik weet er alles van", antwoordde Har borough wanhopig, en vluchtig groetend daalde hij snel de trappen af naar het klaarstaand rijtuig en reed weg in de rich ting van de haven. Een uur later stond hij op de brug van zijn schip dat langzaam de weg zocht door het ondiepe water, en luisterde angstvallig naar het geroep van de man aan het diep lood. „Vier en een kwart mijnheer". „Drie en een half. Een klein zoeklicht doorsneed de duis ternis als een zwaard. Het verblindend licht bleef een ogenblik op het jacht rusten om dan verder de vuile, van zeewier overwoekerende zee af te zoeken. „Een der achtervolgingsboten", mom pelde hij voor zich uit en hield met ge spannen aandacht de lichtbundel in het oog, die nu eens flikkerend weerkaatste in het troebel groene water om even daarna een gedeelte van de kust te belichten met wuivende palmbomen, fsl afstekend tegen de donkere omgeving buiten de smalle lichtbundel. Een uur verstreek eindeloos langzaam. Het jacht kroop verder, en steeds door bleef Harborough het flikkerend zoeklicht in het oog houden. Dan plotseling werd de stilte van de nacht verscheurd door het geluid van een salvo schoten, en in de richting van de kust waren vuurlichten zichtbaar. Vervolgens klonken enkele zwakke kreten en gedurende een ondeelbaar ogen blik viel het zoeklicht °P een kleine boot, die met spoed kustwaarts geroeid werd. „Mijn hemel", fluisterde Harborough wanhopig en toen het schieten opnieuw begon, voelde hij dat alle hoop verloren was en wachtte hij gespannen op een teken, dat het einde van het treurspel gekomen zou zijn. En daarginds in de duisternis verlieten twee mannen hun zinkende boot, waarin zij drie dode kamaraden achter moesten laten. Een van hen was aan de schouder gewond, zodat hij slechts met moeite kon zwemmen, op zijn rug liggend en zich met zijn voeten voortbewegend, terwijl de ander aan zijn zijde bleef en trachtte hem moed in te spreken. „Volhouden, Langdon. De motorboot volgt ons niet. Nog een paar meter dan zijn we in veiligheid". „Als de haaien tenminste niet eerder bloed geroken hebben. Er is een kogel dwars door mijn schouder gegaan". „Dat weet ik. Ik wilde dat die schutters verzopen". „Beter aan een kogel te sterven, dan door de haaien, Jules of de kat en de driehoek te moeten verdragen". „Kleine troostAls ik die kerel, die je raakte in handen had! Gelukkig wordt het water minder diep. Ik kan de kust al zien. Binnen vijf minuten Hij iejd verschrikt op, toen hij de zoe kende lichtstraal over het water zag nade ren. „Als het op ons valt, zijn we ver loren!" gilde hij. Bij de laatste woorden draaide Langdon zich om en met grote moeite op de borst zwemmend keek hij landwaarts. In de schijn van het zoeklicht kon hij de kust op nog geen honderd meter afstand ontdek ken, een muur van zware bomen, die helder groen weerkaatsten in het felle licht. Het licht verwijderde zich weer van het, land en kwam langzaam op hen toe. „Naar rechts, Langdon", fluisterde Jules. Misschien gaat het dan nog langs ons af. O, die vervloekte honden!" Het licht had hen ontdekt. Verblindend hield het de zwemmers gevangen in zijn genadeloze greep. Zij hoorden opgewonden kreten en daarna het regelmatige gedreun van de schroef toen de motorboot hen be gon te achtervolgen en tenslotte een ge weerschot. „Snel duiken", schreeuwde Jules en de Engelsman gehoorzaamde hem. Vlak naast elkaar kwamen zij weer boven, in een beschermende .duisternis, terwijl de lichtstraal vijftig meter verder het water afzocht. (Wordt vervolgd) HERBERT HOOVER Sr is zo pas tach- zakelijke manier gedaan werd. Ze von- tig jaar geworden. We ^ebb^dur0ed,s den, dat ook de bureaucratie ui „business een herinnering aan hem opgehaald, minded" moet zijn. Nu willen we even vertellen, dat hij Evenals de Eerste Commissie Hoover zijn land thans een groot Saat heeft ook de Tweede enorme bezuinigin- "1 r jjen en doeltreffende reorganisaties voor gesteld, welke Uncle Sam heel wat mil- aanbieden. Het is een merkwaardig ver jaardagsgeschenk. Niet hij krijgt het; het wordt Uncle Sam aangeboden. Het is de som der grote ervaringen, brede kennis en het bijna ongeëvenaarde inzicht van een man met bijzondere kwa liteiten. Van een bekwaam ingenieur een handig zakenman, een uitstekend staats man en een ervaren-politicus lioenen besparen zullen. De tachtig-jarige Hoover leidt thans nog tweemaal per week te Washington de zittingen van de commissie, waarin allerlei functionarissen zich moeten ver antwoorden en een overzicht moeten ge ven van de manier, waarop er op hun afdeling gewerkt en geld uitgegeven Hoovers geschenk is het lijvige rapport wordt, van de z g Tweede Hoover Commissie. De commissie benoemt telkens deskun- De eerste Hoover Commissie bracht een digen, die alles nauwkeurig testen. De rapport uit over de mogelijkheden tot meesten dezer deskundigen aoen dit gra- vereenvoudiging van de regeringsadminis- tis, alhoewel de wet, waarbij de Tweede tratie Het bevatte tevens een lange lijst Commissie haar speciale en verstrekken- met voorstellen. Zeventig procent daar- de volmachten kreeg, hun een vergoeding van werd door de regering aanvaard en van 50 dollar per dag plus onkosten toe- uitgevoerd nadat het in 1949 was klaar- staat. gekomen Efficiency, doelmatigheid, is het devies De Tweede Hoover Commissie kreeg van Hfbert «°ovei' Sr- ?en de voor tot taak. de verschillende ministeries en "aamste resultaten van zijn grote schoon de organisatie daarvan, speciaal het ministerie van landsverdediging, onder de loupe te nemen. Ze heet officieel Commission on Orga nization of the Executive Branch of the Government, dus commissie voor de orga nisatie van de uitvoerende organen der regering. Ze bestaat uit zes sub-commissies, wier activiteiten elkander nogal doorkruisen, waaraan in de practijk niet te ontko men is. Deze commissies hebben zich in het bij- ingelaten. H11 vestigde voor he_t_eerst, zonder bezig gehouden met bet transport wezen. het personeel, het wetenschappe lijke onderzoek en de zakelijke transacties van het departement van defensie. Honderden millioenen worden daar elk groot aandeel gehad hebben in het enb t jaar uitgegeven en de zakelijke Amerika- weken gelpden tot stand gekomen accoo nen wilden wel eens weten, of dit op een inzake de Perzische olie. maak in de regeringsbureaux zal zijn, dat het personeel aanzienlijk kan worden in gekrompen. Kort na zijn tachtigste verjaardag hoor de Herbert Hoover Sr een prettig nieuw tje. Zijn 51-jarige zoon Herbert Jr. even eens ingenieur, was tot opvolger vad onderstaatssecretaris Bedell Smith be noemd. Dit is reeds in het kort gemeld Herbert Hoover Jr is evenals zijn vad* mijningenieur. In tegenstelling tot he«* heeft hij zich echter nooit met de polity I CCIOI aandacht op zich toen hij in 1944 advr seur van de Perzische regering werd a internationaal erkend expert in de ploratie van oliebronnen. Hij moet ke'?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4