Nieuws uit STAD en OMTREK Aaaaah.... zeiden duizenden Schiedammers OUDE TIJD G Schilderachtig doorkijkje DE STEM VAN DE LEZER ICent u de sociale school De groenten- en fruitmarkten Reclame Uit die goede Gï D' ZIT-SLAAPKAMER of ZIT- en SLAAPKAMER P.S.V. protesteert bij de K.N.V.B. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas ROTTERDAM IN WEDEROPBOUW WALD0-R1JSCH00L eheugen Maakt En in regen van ballen en vonken nam Vacantieweek 1954 een einde De schoolmelk Notaris mr A. Schadee overleden Sibajak naar New York voor Uw zaak Een Vlaamse appreciatie WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1934 PAGINA 2 COLLECTE KANKER BESTRIJDING KAJ AFD FRANKELAND HET SCHONE AMBACHT HEROPEND 69915 PASTORIE R.K. BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONNEERDEN MOTORPOMP GEZONKEN BURGERLIJKE STAND m ROTTERDAM NEL). VRACHTENMARKT 5) LAATSTE BERICHTEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OVER HET AMATEURS- PROGRAMMA Vele Eerste-klassers willen niet tegen prof-clubs spelen Heen met touristen, terug met negers NOTERINGEN AAN GUNSTIGE KANT Rijksweg nr. 20 Beschutte werkplaats Vuurwerk heeft naar het schijnt een wondere bekoring, want de moderne mens van onze tijd, verwend door honderden technische nieuwigheden van de meest uiteenlopende aard en ook op het gebied van ontspanning en amusement toch wel wat gewend, gaat even enthousiast „naar het vuurwerk kijken" als zijn overgrootvader. Om half acht gisteravond zaten de eerste kijklustigen al tegen de berm van de Vlaardingerdijk en om negen uur was er practisch geen doorkomen meer aan. Op de daken, voor de ramen en vooral op de Vlaardingerdijk, maar ook op de Damlaan en 't weggetje van Spieringhoek wemelde het van de mensen. De balletgroep van mej. Hartong, welke enige dansen uitvoerde op het gazon ter hoogte van de dr Schaepmansingel, heeft nog nooit zoveel publiek gehad als gister avond. De korpsen OBK, Crescendo en Harpe Davids hielpen eveneens mee, om de wachtenden de tijd te korten, zodat eigenlijk nog vrij onverwachts de eerste pijl met een donderende knal uiteenspatte in een regen van vonken. En het vuurwerk nam een aanvang. In het tijdsbestek van een half uur gingen enige honderden stukken de lucht in, de menigte het ene oooh na het andere ont lokkend. Mechels Kantwerk. Vliegende Schotels, Raketten, de Niagarawaterval, Glimwormen, het Asterknetterfront en hoe al die dingen nog meer heten, zetten Nieuwland en de Vlaardingerdijk in een De tijd nadert, dat de kinderen weer naar school gaan en nieuwe leerlingen de eerste klassen gaan bevolken. De oudere kinderen hebben vorige jaren al kunnen profiteren van de gunstige resultaten van het drinken van melk op school. Wat een internationale bekendheid de grote voedingswaarde van melk heeft, blijkt uit het eindrapport van de Ge mengde Commissie van de Volkenbond over het verband tussen voeding en volks gezondheid. Hierin komt het volgende citaat voor: .,Melk is de eerste der be schermende voedingsmiddelen. Meer dan enig ander voedsel bevat ze stoffen, on misbaar voor leven en groei. Haar samen stelling en voedingswaarde zijn uniek." De Directeur van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, dr C. den Hartog zegt: „Voor het behoud van de volks kracht is het nodig, dat de jeugd zo krachtig mogelijk opgroeit en hiertoe kan de schoolmelkvoeding een belangrijk deel bijdragen." Ook hier in Schiedam mogen we op het belangrijke feit wijzen, dat het zeer gun stige resultaat van het Tuberova-onder- zoek mede zijn oorzaak vindt in het vele melkdrinken op scholen in de afgelopen jaren. Het is werkelijk een genoegen, de kin deren des morgens in de pauze zo'n heerlijk flesje melk met behulp van een rietje te zien gebruiken. Kinderen, die op de kleuterscholen be gonnen zijn, blijven drinken tot ze de lagere school verlaten hebben. Ook en kele U.L.O.-scholen geven gelegenheid tot drinken voor hun leerlingen. Aangezien de 1ste September op Woens dag valt. wordt in die week geen geld opgehaald, maar op Maandag 6 Septem ber kunnen de kinderen hun kwartje meebrengen om op Maandag 13 Septem ber hun eerste flesje te ontvangen. Advertentie. zee van licht en strooiden de meest exoti sche kleuren over de omgeving. Er was weinig wind en daarom hinderde de rook ontwikkeling op sommige plaatsen de mensen een beetje in het uitzicht. Bijzon der leuk was de grote zeehond, die met een vurige bal op zijn neus jongleerde. Ook de twee kinderen op de wip hadden veel succes. Het sluitstuk was een groot lichtorna- nament met de vurige letters: S.G. Een drachtig Samenstrevend, waarvan een menigte sterren en ballen met knetterend geraas en donderende klappen uitspatten. Toen eindelijk de laatste ster uitdoofde, ging er een zucht van voldoening door de menigte, die zich langzaam begon te ver spreiden. En onmiddellijk waren daar weer de muziekkorpsen, die met hun vro lijke marsen de wandeling terug naar de stad veraangenaamden. Een groot deel van de kijkers maakte van de gelegenheid gebruik om nog even over de kermis te slenteren of naar de lichtjes van de Lange Haven te gaan kij ken, en zodoende was het op de slotavond van de Vacantieweek vrij druk in de stad. Daarom ook was er heel wat publiek ver zameld rond de Beurs, toen Crescendo daar om half twaalf de Vacantieweek de finitief afsloot met een uitgebreide taptoe. Van 1 September tot en met 11 Septem ber a.s. wordt de jaarlijkse grote collecte van de afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging tot Steun aan het „Ko ningin Wilhelmina Fonds" voor de kan kerbestrijding gehouden. Talloze uitspraken van ter zake des kundigen vestigen er bij herhaling de aan dacht op, dat de strijd tegen de kanker onvoorstelbaar zwaar, doch zeker niet hopeloos is, maar zij noemen daarbij één voorwaarde, n.l. als allen bereid zijn daar aan deel te nemen. Wist U, dat er elke 15 seconden op aarde een mens sterft en wist U dat in ons land, dat het laagste algemene sterftecijfer be zit, 18 van de 100 sterfgevallen te wijten zijn aan kanker? Wist U dat als kanker vroegtijdig wordt herkend de ziekte soms vaak vlugger en beter is te genezen dan tuberculose? Maar.... voor die bestrijding is geld. veel geld nodig. Daarom o.m. deze jaarlijkse collecte, die wij warm in Uw belangstelling aanbeve len. Een aantal dames en heren hebben zich naar wij vernemen reeds opgegeven voor de lij sten-collecte en de straatcollecte, maar het is ons bekend dat de organisa- torén van deze collecte graag de mede werking hebben van nog meer collectan ten en collectrices, speciaal voor de straatcollecte op 11 September. Mocht deze mededeling de lezeressen en lezers daartoe nog aanleiding geven, laten zij zich dan spoedig opgeven bij mevr. J. C. v. Woerkom, Graaf Florisstraat 77, alhier. Het gironummer van den penningmees ter der afdeling Schiedam, drs J. Buntjer, Stadhouderslaan 77, alhier, is 397402. Heden, Woensdag 1 September wordt er weer St. Pauluscongregatie gehouden in de Kapel van het Kajottershuis aan de Nieuwe Haven (ingang naast St Liduina- kapel). Na afloop worden er mededelin gen gedaan omtrent de bustocht, die ge houden zal worden op a.s. Zondag 5 Sep tember. Zij die zich nog op willen geven voor die bustocht, kunnen zich deze avond opgeven. Wij hopen, dat alle Kajotters die avond aanwezig zullen zijn. Het Bestuur der K.A.J. De tentoonstelling „Het Schone Am bacht" in het Stedelijk Museum is weer dags. Heden-middag 4 Mei 1897) 3% ure werd in het sacristygebouw der parochie kerk van O. L. Vrouw van den Allerh. Rozenkrans, aan den Singel alhier, door heropend. Ze is dagelijks te bezichtigen het kerkbestuur aanbesteed het bouwen van 2—5 uur, ook des Zaterdags en Zon van een pastorie, naar eene teekening van den heer J. F. Rozestraten alhier, in aansluiting bij genoemd sacristy-gebouw. De pastorie, geheel in den stijl der kerk drie meter op de rooilijn van bedoeld ge bouw vooruitgebouwd, zal daarmede een geheel uitmaken. De teekening vertoont dan ook aan de eene zijde een trapgevel, terwijl aan de andere zijde, met een torengebouw daaraan verbonden, de halve trapgevel van het bestaande ge bouw te zien is. In het midden van de aldus ontworpen voorgevel verheft zich de hardsteenen portiek met bordes, waar boven een raam met balken. Bedoelde portiek geeft toegang tot de vestibule 3 m. breed bij een lengte van 4 m. Aan de linkerzijde van de vestibule heeft men dan allereerst een spreekkamer, en ver volgens daarachter, daarvan door de'trap gescheiden, de keuken en keukenplaats. De rechterzijde van het gebouw wordt ingenomen door de zaal, 2 kamers en suite, waarachter gesloten veranda ter breedte van 3 m. bij een lengte van 6 m. De eerste verdieping wordt geheel in genomen door zit- en slaapkamers voor de bedienende geestelijken, terwijl op de zolderverdieping 2 logeerkamers, badka mer en slaapkamer worden ingericht. Het benedengedeelte van het bestaande gebouw wordt achter de vestibule geheel als sacristy ingericht, terwijl daarboven een kerkekamer. tevens repetitielokaal, en een logeerkamer worden aangebracht. Het geheel belooft een zeer geriefelijk huizinge voor des dienstdoende geeste lijkheid en verdere behoeften in verband met de parochiale bediening, te worden. (Nwe Schiedamsche Courant, van 5 Mei 1897). Noot: Het bouwen van bovenstaande pastorie voor de Singelparochie werd gegund aan de heer H. C. P. Wendt, de laagste inschrijver. Aan de 185 deelnemers van onze auto tocht op Donderdag 2 September a.s. wil len we even herinneren ad# de vertrek uren en plaatsen waar men kan instappen: Rozenburgerplein (Gorsen) 20 minuten vóór acht; Huize Liduina (voor het Wes ten) 10 minuten vóór acht; Koolasplein, Broersvest, voor het Centrum en Oosten om acht uur. Men moet minstens een kwartier vóór het aangegeven uur aanwezig zijn. Denkt om uw bewijs van deelneming en 't lunch pakket mede te nemen. In de Lange Haven is tengevolge van de door een voorbijvarende schuit veroor zaakte golfslag gisteren een motorpomp gezonken, die toebehoorde aan de firma H. GEBOREN: Bernardine G. L. d. v. W. T. A. Nefkens en E. L. L. Evers. OVERLEDEN: G. J. de Roode wed. v. A. van den Bos, 77 j. Passage Theater: City Lights (a.l.) be halve Donderdagavond. Monopole Theater: Sangaree (14 j.). Stedelijk Museum: Dagelijks van 2 tot 5 uur. Tevens expositie Het Schone Ambacht, ook Zaterdags en Zondags. R.K Openbare Lees. en Studiezaal en Bibliotheek Geopend iedere, middag van 2—4 uur, behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 uur, behalve Donder dag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H. Hartkerk)Dinsdag avond van 6 30—8 uur; Vrijdagavond van 7__8 uur uitlenen van boeken. NACHTDIENST APOTHEEK Apotheek Gouka Groenelaan 127. TONEEL EN MUZIEK Donderdag 2 September Schouwburg, 8 uur: ,,'n Fijn span" (Gezel schap Joh. Kaart) (volw.) Groote Schouw burg, 8 uur: ,,Zo zijn onze manieren" (Rotterd. Toneel) Luxor, 8 uur: ,,Intravisie" (Rott. Studentencabaret) BIOSCOPEN Programma's van 21 Aug. t/m 2 Sept.: Arena: Puntje en Anton ta.l.). Capitol. De Gestapo mist één man (14 J.). Centraal: De gevangene van het vreemdelingenlegioen (volw.). - Cineac: Lucky me ta.l.). Colos seum: Kiss me Kate (18 j.) - Harmonie: Heidi (al.) Lutusca: Weekend in Parijs (14 J.). - Luxor: La Ronde (ontoelaatbaar). Passage (Schiedam): City Lights ia.l.). - Prinses: Oe avonturen van Prins Valiant (14 j.). Help, ik ben soldaat (a.l.). t Venster: dag om nooit te vergeten (a.l.). Victoria: Kiss me Kate (18 j.). 31 Aug. v.m.: 50 ton gerst Doesburg; 100 ton oud-ijzer Utrecht, 150 ton milocorn Maashees. 75 ton granen Amerongen, 225 ton granen Mep- pel, 80 ton granen Doesburg; 150 ton meel Am sterdam; 105 ton tarwe Deventer; 110 ton stuk goed Amsterdam. 69502 TEL In alle stilte heeft de teraardebestel ling plaats gehad van de heer mr A. Schadee, deelgenoot in het Rotterdamse notaris- en advocatenkantoor Mrs G. Nauta, G. H. Lambert, A. Schadee. H. H. Nauta en H. Lambert. De heer Schadee bereikte de leeftijd van 51 jaren. Notaris Schadee genoot een internatio nale reputatie als kenner van het zee recht. Als zodanig werd zijn deskundig heid meermalen van buitenlandse zijde ingeroepen. Op het gebied van het recht betreffende de naamloze vennootschap pen was hij in ons land een erkende spe cialist. Het Engelse strafrecht boeide hem dermate, dat hij zich hierin uit louter liefhebberij verdiepte. Tenslotte richtte zijn belangstelling zich ook speciaal op het arbeidsrecht ter zee. Een en ander maakte hem tot een zeer gerespecteerd adviseur van verscheidene rederijen en van de Nederlandse Redersvereniging. De overledene volgde, als achtste in zijn geslacht zijn vader op in het ge noemde advocatenkantoor, dat welhaast 150 jaren bestaat. Buiten zijn juridische en notariële activiteiten nam hij onder scheidene functies waar op sociaal en maatschappelijk gebied. Zo was hij vele jaren voorzitter van de Vereniging tot Verzorgen. Opvoeden en Onderwijzen van zwakzinnige Kinderen en bestuurs lid van de Raad voor Lichamelijke Op voeding te Rotterdam. Hij was adviseur van de vliegtuigfabrieken Diepen en Aviolanda. Zijn veie verdiensten werden erkend door H. M. de Koningin, die hem benoemde tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. E ELZENSTEEG is een tamelijk on aanzienlijke passage van de Korte Haven naar de Westmolenstraat. Over het algemeen is het er stil en weinig voet gangers begeven zich tussen de nogal sombere muren. Doch een tekenaar kan slechts dankbaar worden gestemd door de ontdekking van zoveel onverwachte pitto reske motieven. Gewoonlijk voerde mijn weg over de Korte Haven of door de Westmolenstraat over de gehele lengte, maar van de Elzen- steeg naar de Molenstraat komende ont dekte ik dit voor mij nieuwe gezichtspunt. Dit is het steeds wederkerende mysterie in een complex gebouwen in het oude Schie dam. Wij kennen alleen de molen „de Walvis" en het kerkgebouw van de Pro testantenbond, maar van deze gezichtshoek heeft men er een heel andere kijk op. Met medewerking van de oude gebouwtjes aan de rechterkant en het spel van licht en schaduw is hier een plekje ontstaan dat, zo het al niet „mooi" genoemd mag wor den, toch tenminste aanspraak mag maken op de praedicaten schilderachtig en in teressant OCTAVE DECONINCK. DAOBtAO VOOR SCHIEDAM EN OMS'REKEA 76ste Jaargang No. 22549 Da kantoreD der Redactie eD Admini stratie zijgevestigd te Schiedam, Dam 18. telefooD 68152. Gironummer 599943 Abonnementsprijs f 8.25 per kwartaal. I 4 it pel tiiaaiio I I) 5u uer week rt j vti 1Liepi ba jp gewone Kolom Oreed te t *.ix oei ai lol met el ioogie. irseiomien Meiieilellngen op redactionele tlu coruiaci gelden lagere tarieven, welke Kjioiiiiiiei-nte i J.sc pei uilllnnelei noogle i>o oe a>iiiiiriini»ne ut do de erkende ad- vrii'K'i' o'iii'ioi, verkmenaar zön Kampioenen (kleine advertentlên) tot woorden ïo cent Kik woord meer 8 cent Maximum su woorden Plaatalng uitsluitend bU vooruit Detail ng Alle advenentle-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Kegelen voor het Ad verten tie wezen. Meneer de Redacteur: Ondergetekende heeft in Uw blad van Zaterdag j.l. de afbrekende crltiek gelezen betreffende zijn optreden in het Ama teurs-programma van Vrijdag, 27 Augus tus 1954. Naar aanleiding hiervan wilde hij U beleefd verzoeken, of U de omstandig heden zoudt willen publiceren, waar onder dit optreden heeft plaats gehad, veronderstellende, dat, wanneer Uw ver slaggever hiervan geweten zou hebben, hij misschien milder met zijn com mentaar zou zijn geweest. Doordat de uitvoerende leiding van het amateurs-programma gefaald heeft, zoals Uw verslaggever al in Uw blad mededeelde, is het optreden van onder getekende ondanks het mooie weer „in het water gevallen". 't Programma was keurig uitgestippeld in een schrijven, dat ondergetekende van de S. G. mocht ontvangen en waarin aan de medewerkers werd gevraagd, of zij hiermede instemden. Hierin kwam voor 85 minuten vóór. en 69 minuten na de pauze, met een half uur onderbréking. Dan was deze ama teursavond om ca. 11 uur geëindigd, en Wat een ontdekking, als je op een goede morgen wakker wordt en bemerkt, dat je je eigen moedertaal niet meer kent. Dat was iets van mijn indruk, toen ik dezer dagen in de krant las over de nieuwe spelling. Natuurlijk, het zal wel wennen. Maar mijn eerste indruk was: „Zou die man", die me schreef „Bei deze ziet ik van de cursus af, omdat ik mij taal nu wel voldoende kent en goed Ne derland schreiv", zou die grapjas nu toch inderdaad met de nieuwe spelling nog in de voorste gelederen van de taalvirtuozen komen? Maar neen, geen critiek op minister Cals: De taai is het kleed van ons voor komen. Voor de stijl van de arbeider is het behoorlijk schrijven en spreken on misbaar. Schrijven. Ik denk hier aan een sollicitatie, een verslag, notulen. Spreken. Nee de school is geen arsenaal van De- mosthenesfiguren, die Nederland in ver bazing brengen met hun woordenrijkdom en uitdrukkingskracht. Maar behoorlijk ofwel in een gesprek of in het openbaar je gedachten die er toch zijn moeten naar voren kunnen brengen, het is toch een belangrijk stuk persoonlijkheiduiting. 3 maal 40 lessen Nederlands in de 3-jarige school, of de 30 lessen in de 2-jarige school, houden een prachtig stuk zelfverrijking in. Meer dan GO jaren is hard en met veel offers gevochten door onze pioniers. Wat weten onze arbeiders daarvan? Maken wij de lessen ons ten nutte? Wie wil weten, wat de geschiedenislessen inhouden, moet zijn aandacht eens geven aan de stukjes van onze Deken. Dat is de stof. die op de school wordt uitgewerkt. Er is nog veel, waarover ik zou kun nen schrijven. Maar ziet en overtuigt U! Meer dan de aandacht erop vestigen, kunnen we niet. Dit is een kans, die men nooit zonder zijn organisatie zou hebben. Voor 25 cent in de week een stuk vor ming, dat je tot een meer paraat katho liek en betere burger maakt. Dan opent de school binnenkort nog een cursus Engels. Voor 35 cent per les een cursus Engels, dat zal toch wel geen enkel taaiinstituut nadoen. „Zoveel malen is een man, als men talen spreken kan." Ligt ook hier niet een pracht kans. We zullen deze maanden horen van het Winterprogram van de KAB. Prachtig. Hard nodig. Ziet de cursus van de sociale school als het merg van wat onze vor ming nodig heeft. Juist van onze cursisten weten wij, dat Winterprogramma's voor hen niet tevergeefs worden gemaakt. Bestuurders van de vakafdelingen. Zet nog eens dezer dagen de schouders onder het werk van de school. Daaruit moet en kunt U de krachten putten, waaraan zo bittere behoefte is. Niet morgen maar vandaag nog een briefje naar: p. J. A. Roghmans O.P. Hoogstraat 87, Schiedam. p. J. A. ROGHMANS O.P. dus voor zo'n soort programma in de open lucht net lang genoeg. Natuurlijk is de practijk anders dan de theorie, en kon er vanzelf vertraging voorkomen. Doch er waren zes medewerkenden met meer dan twee nummers, zelfs met vijf, dus kon het programma gemakkelijk wat veranderd worden. In 't schema stond de balletgroep van mejuffrouw Durang 1 x 10 minuten vóór de pauze aangegeven, evenzo vrolijk kwam deze balletgroep na de pauze nog maals, hetgeen veel tijd kostte en veel bezoekers deed wegloppen voor het stof, dat tussen het publiek waaide, daar het podium werd schoon geveegd. Arma- acrobatiek trad ook voor de tweede maal op, in het zo „verlate" programma. Was het niet billijker geweest, wanneer aan diegenen, die nog niet opgetreden waren, voorrang was verleend? Om 11 uur vertrok 20 pet van het publiek, en een gedeelte van de Pers. Verschillende mensen kwamen hem vra gen, of hij nog „aan bod kwam, en wat er eigenlijk gaande was. Om half twaalf stroomden er nog meer toeschou wers naar huis. No. 6 van het schema heeft de leiding zonder waarschuwing geheel laten ver vallen. Dit was het nummer, waarachter hij had moeten optreden. Vandaar, dat hij plotseling, terwijl hij met zijn pianist nog tussen het publiek zat, zijn naam door de omroeper hoorde aankondigen en te vens werden de twee nummers, die gebracht zouden worden, verkeerd om geroepen. Toen hij en de pianist geschrokken en enigszins nerveus het podium kwamen opstormen vonden zij de piano geheel achter op het podium staan. Zoekende naar een microfoon werd deze haastig door de omroeper bijgezet, met de op merking „ja, hij doet het"!. GEVRAAGD DOOR HET WIT-GELE KRUIS, Nieuwe HAVEN 121, Tel. 66822, voor een van haar wijkzusters per 1 Oct. a.s., grote met kookgelegenheid of gebruik van keuken. Liefst omgeving St Liduinakerk. De naam van de begeleidende pianist is in 't geheel niet genoemd, de „voor stelling" kon beginnen. Veel mensen liepen er weer weg, om dat alles zo „vlot" verliep. Toen hij aan het tweede couplet van Torna a Su- riènto wilde beginnen, en iedere mu ziekkenner weet, dat dit schone popu laire lied twee coupletten heeft, begon het publiek heftig te applaudiseren. Na derhand kwam hij te weten, dat iemand aan die idiote applausmeter had ge draaid en de toehoorders veronderstel den, dat het afgelopen was. Toen hij de omroeper vertelde, dat het lid twee cou pletten rijk was, zei deze: „U heeft nu toch twee nummers gezongen; wij heb ben geen tijd meer". Deze heeft toen nog door de microfoon bekend gemaakt, daar het publiek hem nog meer wilde horen, dat dit door gebrek aan tijd niet omgelijk was, en dat ondergetekende in de Galileistraat 's nachts tot 3 uur zong. Velen van Uw abonné's waren zeer teleurgesteld en verontwaardigd over het commentaar van Uw verslaggever. Nu is ondergetekende bekend, dat smaken verschillen, doch als wij aanne men, dat die applausmeter „serieus" is verzorgd, en voor hem 80 aanwees, is dit voor hem een bewijs, dat het publiek zijn zang toch wel heeft weten te waarderen, daar de meter voor de Heer Osterholt, zoals in Uw blad stond, en waarmede Uw verslaggever hem heeft vergele ken, 85 aanwees, en dan te weten, dat, toen de Heer Osterholt optrad, alle toe hoorders nog aanwezig waren, terwijl bij hem reeds meer dan 40 pet naar huis was gegaan. En ca. 4 uur ifl dé avondlucht ïo'hder jas stilzitten is voor een zangstem ook zeer nadelig. Hiermede heeft hij U alles medege deeld. Zijn relaas is helaas wat lang dradig, doch nodig om U de juiste in druk te verschaffen. Inmiddels verblijft hij met de meeste hoogachting, K. VLIETSTRA. In de Dinsdagavond gehouden be stuursvergadering heeft de Eindhovense eerste-klasser P.S.V. de gang van zaken met betrekking tot de K.N.V.B. en de Beroepsvoetbalbond onder de loupe ge nomen Ais resultaat van deze bespre- Tkr'L!??rJs,het vo,gende telegram aan het K.N.V.B.-bestuur verzonden: „Hebben begrip voor onderhoud met N.B.V.B., stop. Protesteren echter b;j voorbaat met. klem tegen elke onder handeling, stop. Bestuur P.S.V." Zonder dat dit in het telegram is vast gelegd is P.S.V. na overleg met tal van andere le klasse verenigingen overeen gekomen onder geen voorwaarde ooit te willen spelen tegen de prof-clubs, die de zusterverenigingen door het wegkopen van spelers hebben benadeeld. Zoals bekend, heeft P.S.V. zelf geen spelers aan de Beroepsvoetbalbond ver loren. De „Sibajak" van de Kon. Rott. Lloyd, die door de Nederlandse regering op lange re termijn is gecharterd voor emigranten- vervoer, is gisteren uit Rotterdam ver trokken en gaat via Le Havre naar New York met 960 passagiers. Dit zijn, naar wij vernamen, voornamelijk door de Holland— Amerika-Lijn geboekte terugkerende Amerikaanse toeristen. Ook ongeveer 125 leden van de Kon. Marine reizen met de ..Sibajak" naar de Ver. Staten, om daar twee voor ons land bestemde mffheuve- gers te halen. Door ziekte van kapitein Frits de Jon ge uit Breda staat het schip op deze reis onder commando van kapitein H. Rijn bergen uit Schiedam. Naar verluidt zal de „Sibajak" op de thuisreis 500 tot 600 Amerikaanse negers naar Engeland vervoeren. Zij zouden daar in de mijnen gaan werken. In de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Bene den-Maas, welke onder voorzitterschap van de heer C. H. Buschmann in het Han delsgebouw werd gehouden, werd mede deling gedaan van een schrijven van de Postchèque- en Girodienst, waarin werd medegedeeld dat deze dienst in de naam lijst van de rekeninghouders Vlaardinger- Ambacht als een apart „hoofdstuk" hand haaft naast het hoofdstuk „Vlaardingen". De Kamer had nl. aan de Postcheque- en Girodienst gevraagd, deze scheiding tus sen Vlaardingen en Vlaard. Ambacht op te heffen, er op wijzende, dat Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht reeds ettelijke jaren één gemeente vormen. De Kamer achtte het gemakkelijker, dat beide „stadsdelen" onder één hoofdstuk waren terug te vinden. Thans komen som mige rekeninghouders in Vlaard.-Ambacht onder Vlaardingen voor en nadere onder Vlaard. Ambacht, dit sticht volgens de Kamer verwarring. De Postcheque- en Girodienst bleek het hiermede niet eens te zijn. De dienst schreef, dat de rekening houders in de naamlijst worden opgeno men onder de woonplaats, die zij zelf op gegeven hadden. De Girodienst is van me ning, dat Vlaardingen en Vlaardinger-Am bacht, hoewel één gemeente vormend, toch aangemerkt kunnen worden als afzonder lijke plaa'tsen. Verder wordt geconstateerd, dat in de naamlijst onder Vlaardingen wordt opgemerkt: zie zo nodig Vlaard. Ambacht en onder laatstgenoemde „woon plaats": zie zo nodig onder Schiedam, Schipluiden en Vlaardingen. Bovendien deelt de Girodienst mede, dat hij daar- Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt in de periode van 19 t/m 25 Augustus het vol gende mede: Het ongunstige weer blijft nog steeds van invloed b(j het verloop op de groen- tenmarkt. De noteringen der producten bleven, door de voor de t(jd van het jaar kleine aanvoeren, aan de gunstige kant. Bjj sommige producten was er in de afge lopen week zelfs een prijsstijging waar te nemen. Vooral tomaten trokken door de grotere vraag van de zijde van het buitenland sterk in prijs aan. Evenals in ons eigen land zijn in het buitenland de tomaten- aanvoeren in verband met het ongunstige weer gering. Een week geleden noteerden de tomaten gemiddeld tot 35 cent per kg. Op Woens dag j.l. waren de noteringen voor de A-sort. 7485 cent en voor de B- en C- sort. resp. 6570 en 7184 ceijt per kg. Het binnenland besteedde van 25—52 cent per kg. Ook komkommers gingen, hoewel niet in die mate als bij tomaten het geval was, in prijs omhoog. De laatste notering voor kaskomkommers was 25—42 cent per stuk; platglaskomkommers deden van 23—57 cent per stuk. Kromme komkommers brachten 4855 cent per kg. op. Duitsland was geïnteresseerd voor dit product. De aanvoer van bonen is beperkt, ter wijl de kwaliteit bovendien veel te wen sen overlaat. Voor de princessebonen werd besteed tot 80 cent en voor de snij bonen tot 1,— per kg. Spek- en pronk- bonen, welke ook goed aan de prijs zijn, deden resp. van 64—75 en van 45—58 cent per kg. Bij een niet al te grote aanvoer had de handel in bloemkool een vlot verloop. Ook voor dit product werd meer besteed, n.l voor de A-sort. 43—60 en voor de B- en C-sort. respa 3545 en 2025 cent per stuk. De sluitkoolsoorten brachten eveneens gunstige prijzen op. Gele savoyekool deed 9—12.50, witte kool 9.50—15.20 en rode kool 20—25, alles per 100 kg. Er werden niet onbelang rijke hoeveelheden van deze producten geëxporteerd. Groene savoyekool bracht van 8—15 cent per kg. op. Peen en kroten bleven ook goed te plaatsen bij noteringen van resp. 3542 en 21—26 cent per kg. Op de veiling te Venlo noteerde waspeen lager en deed tot 30 cent per kg. Bij een kleine aanvoer deed bospeen 25—33 cent per bos. Van de bladgroenten werd andijvie ver handeld tegen 17—22 cent per kg. en sis van goede kwaliteit tegen 6V2—12 cent pej stuk. Sla van mindere kwaliteit bracht tot 5 cent per stuk op. De aanvoer van augurken blijft beneden normaal. De laatste noteringen op de vei* ling te Venlo bedroegen voor de A-soi f 2.02—2.11, voor de B-sort. 1.61—l-™ en voor de C-sort. 1.07-1.10, a1Ie®, .p?JJ Kg Spinazie en postelein deden 011 Kleine aanvoeren resp. 2045 en 20 29 cent per kg. Prei brengt 19—28 en uien 12—ib cenl per kg. op. De handel in meloenen verliep v]ot Netmeloenen deden van. cent, ananasmeloenen van °-6,~ ®n sui kermeloenen van 0.50—1.95, alles per stuk naar gelang grootte en kwaliteit. Engeland, België en Duitsland zijn de be langrijkste afnemers van meloenen. Per ziken deden van 1537 cent per stuk. Van de druiven brachten de Alicante 1.50—1.75, de Frankenthalers 1.15—1.60 en de Golden Champion 1.50—1.65 per kg. op. Merkwaardig was, dat blauwe druiven dikwijls hogere prijzen opbrach ten dan de witte. Op de specifieke fruitveilingen begint de aanvoer van fruit thans snel toe te nemen. Pruimen van goede kwaliteit blij ven duur, n.l. 3560 cent per kg. De Reine Victoria bracht dikwijls nog hogere prij zen op. In verband met de weersomstan digheden worden er veel pruimen van mindere kwaliteit aangevoerd. Van de appelen noteerden de James Grieve 38—45, de Manks Godlin 24—27, de perzikrode Zomerappel 4043 en de Zi geunerin 3543 cent. Van de peren de Clapps' Favorite 3237 cent en de Pre- cose de Trevoux 2836 cent. Alle genoemde hardfruitnoteringen gel den per kg. en betreffen de kwaliteit over geen klachten heeft ontvangen en dat hij zonder medewerking van de betrokken rekeninghouders niet tot een samenvoe ging in de naamlijst kan overgaan van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Op voorstel van de voorzitter van de K. van Koophandel werd besloten, hierin maar te berusten. De Rijksweg nr 20, die het Westland met Rotterdam moet gaan verbinden, is, zoals bekend, nooit verder aangelegd dan tot aan de Broekweg in Vlaardingen. Een ver zoek aan de Kamer om mee te doen aan een gezamenlijke actie van alle betrokken Kamers van Koophandel en gemeentebe sturen, teneinde de regering te bewegen, deze weg te voltooien, vond een gunstig onthaal. Een der Schiedamse leden van de Kamer merkte bierbij op, dat bij de aan sluiting van Schiedam op deze Rijksweg via de Noordvestsingel het noodzJakelijk zal zijn, de oude binnenstad van Schiedam te saneren. Met schrik had hij geconsta teerd, dat de spoeungbrug was afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Hij vroeg zich af, of bet niet beter zou zijn deze brug zodanig te verbeteren, dat zij nog een jaar ot tj6n j vijftien mee zou gaan. Hij meende, dat deze brug niet verdwijnen mag, voordat de nieuwe bruggen gereed zijn. Een ander Schiedams lid van de Kamer viel hem hierin bij De Kamer zal het'Schiedamse gemeente bestuur verzoeken, deze brug te herstel- len. want tot de Rijksweg 20 klas1" zal zijn, vormt deze brug een belangrijke schakel in het Schiedamse verkeer. Een verzoek om de „beschutte werk plaats" te Vlaardingen aan te bevelen bij de diverse bedrijven, leverde enige discus- sie op. Men bleek namelijk bang te zijn, dat deze werkplaats een concurrentiefac- tor zou kunnen worden. Dit werd echter recht gezet, want de bedrijven hebben zelf in de hand, wat zij daar willen laten doen en dat zullen dus altijd werkzaamheden zijn, die buiten de normale bedrijvigheid liggen. Er was ook enige verwarring over de vraag, of deze beschutte werkplaats en en werkplaats van verzetslachtoffers aan de Galgkade niet een doublure vormen. Men had niet voldoende begrip voor het grote verschil, dat in de doelstelling de zer beide instituten schuilt. Besloten werd, bij voorkomende gele genheden bedrijven op deze mogelijkheid te wijzen. Een verzoek van enkele winkeliers aan de Waalstraat te Vlaardingen om mede werking tot het verkrijgen van verbete ring in de situatie in die straat, waar men door afsluiting veel .bin<ter ondervond van de bouwbedri.ivigheid aldaar, bleek door de ontwikkeling inmiddels achterhaald, daar de toestand alreeds veel is verbeterd. De minister van Financiën zal verzocht worden. Vlaardingen aan te wijzen, als „losplaats langs de weg", waardoor douanegoederen die per vrachtauto wor den vervoerd, niet meer in Rotterdam ge lost zouden behoeven te worden. (Van onze Brusselse correspondent) Een redacteur .van de RK. Brusselse „Standaard", die een paar dagen in Ne derland heeft verbleven, vertoefde ook in Rotterdam, waar zijn aandacht vooral uit ging naar de wederopbouw van de Maas stad, en hij schrijft daarover in zijn blad het volgende: „Er zijn enkele fraaie gebouwen; of het gehele nieuwe centrum der stad op de duur zal voldoen, valt af te wachten. In ieder geval is er reeds geweldig veel ge presteerd en vormt het geheel een over tuigend symptoom van energie. Hier en daar krijgt men trouwens reeds de in druk van een echt moderne stad. In de achttiende eeuw was Rotterdam, naar rei zigers uit die tijd getuigen, een bijzonder aantrekkelijke stad. ïn de tijd van de grote opgang en van de liberale anarchie (geen pleonasme in die speciale zin) op stedebouwkundig gebied, is er van zeer veel verprutst. De brede rivier was er nog altijd en de diep in de stad doordringende havens. Wat in vroeger eeuwen zo vrien delijk gegroeid was, tracht men thans be wust tot een groots architecturaal geheel te componeren. Eerst over enkele jaren huish. 1. Over het geheel genomen ver- zal men over dit geheel kunnen oordelen. loopt de afzet van fruit vlot. ILrtl U1CJ.J vvv-* urn nuiiuuu vvivwvxx. Wellicht reeds over vier of vijf jaar, want hier ook blijkt dat de pessimisten die „wel vijftig jaar" nodig oordeelden voor de wederopbouw, zich vergist heb ben. Het regerende vermogen van onze maatschappij is groter dan menigeen dacht. Maar er is dan ook, zoals wij reeds zei den, met kracht aangepakt. Men praat veel over een Duits wonder. Toen Duits land bleek nog altijd een belangrijk po tentiële macht te zijn, hadden velen be lang bij het werk van herstel aldaar. Het kan trouwens niet ontkend worden dat de Duitsers ook flink aangepakt hebben. Maar de Nederlanders, die plotseling op hielden een grote koloniale mogendheid te zijn en waarvan het land, en in 't bi zonder het productie-apparaat, veel meer geleden heeft dan welk ander West-Euro pees land ook, die zeven maanden langet onder bezetting hebben geleefd, gepaard gaande met wat men gerust een heus® hongersnood mag noemen, hebben toch ook wel een bewonderenswaardig werf van wederopbouw gepresteerd! De Nederlandse „volkskracht" °T het met een thans wat gedemodeer®' maar voor 1914 in Vlaamsgezinde kn"* veel gebruikte woord te zeggen waarlijk niet bezweken. Integendeel, lijkt versterkt."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 2