Omgekomenen bewusteloos geraakt door benzinedamp? Super-Constellation Triton stortte kort na de start te Shannon neer Aantal doden 28, onder wie negen Nederlandse passagiers en drie bemanningsleden VIRULYNAALD LIEP TERUG We werkten als bezetenen Bij onderwijs wordt het kiezen tussen twee kwaden President-directeur Alernog geen zekerheid over oorzaak Maandag 6 September ]954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vier uur hangend aan de antenne Op 't vliegveld had niemand iets bemerkt WEERBERICHT »We have crashed", stootte de drijfnatte, van onder tot boven met modder besmeur- ^e> blijkbaar volkomen uitgeputte en naar adem happende man nog uit en zakte daarop van vermoeidheid bijna in elkaar. Het dienstdoende personeel in het „log- office" van het grote gebouw op de lucht haven Shannon in Ierland, keek met ont zetting en ontsteltenis naar de totaal ont redderde mail, die daar als een spookver schijning was komen binnenvallen. Vlieg tuig verongelukt? Men keek elkaar onge lovig aan, daar op het Ierse vliegveld, maar de aanwezigheid van die kennelijke drenkeling, was toch eigenlijk al overtui gend genoeg, dat er iets gebeurd moest zijn. Zó, 's morgens om zes uur, toen de nacht heel langzaam begon te wijken voor de ochtend en het eerste, grauwe licht van een regenachtige dag ver uit het Oosten kwam aangeslopen, op déze wijze vernam men voor het eerst van de verschrikkelijke ramp, die gisterenochtend opnieuw de K.L.M. trof. Het waren deze enkele, nog met moeite uitgebrachte woorden van de derde vlieger van de machtige Super-Con- stellation van de K.L.M., de „Triton", Johan Tieman, die korte tijd later de ver schrikkelijke werkelijkheid aan het licht brachten, nadat de dappere Nederlandse vlieger het bijna ongelooflijke had gepres teerd om, ruim anderhalf uur wadend, in de diepere gedeelten zwemmend, klimmend en uitglijdend over modderbanken, strui kelend en aan het einde van zijn krachten en tóch steeds zich weer opnieuw oprich tend en doorzettend, ten koste van alles het bericht te brengen op het vlieg veld, dat het hele raderwerk onmiddellijk in werking zou doen treden om de redding te bewerkstelligen van de passagiers en de bemanning van de verongelukte K.L.M.- vogel die, zo dicht bij en toch zo ver af, was neergekomen in de brede arm van de rivier de Shannon. „Wij hadden er weinig erg in. Raadsel: waarom merkte niemand iets? OPNIEUW TROF DË K.L. EEN ZWARE RAMP De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt, met plaatselijk enige regen; later enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Dinsdag 7 September: Zon op 6.00 uur, onder 19.16 uur; Maen op 16.30 uur, onder 00.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een luchtopname van het wrak van de „Triton", met opzij liggend een aantal scheepjes met deskundigen en redders. Deze opname werd gemaakt onmiddellijk nadat de eb was ingetreden, toen men juist aanstalten kon gaan maken, in het toestel te komen. Anderhalf uur had vlieger Tieman Bedaart over deze verschrikkelijke, "bioordende tocht en eerst toen, na de tankomst van de Nederlandse vlieger, bemerkte men op het Ierse vliegveld, dat zich in de onmiddellijke nabijheid ban deze vlieghaven een rampzalig Vliegongeluk had afgespeeld. En dat hiemand, maar dan ook niemand op beel Shannon, ook maar iets bemerkt beeft van het neerkomen van de „Tri- )°n", is een raadsel, waarover in de °op van de nacht iedereen, die iets biet de vliegerij te maken heeft, zich bog steeds ongelovig liep te verbazen. En het werd deze ramptijding die, badat in de ochtenduren van Zondag eerst nog veel tegenstrijdige berichten Ibaren binnengekomen, gisterenavond laat zich als volgt liet samenvatten: De K.L.M.-Super-Constellation „Tri- ?b", met als gezagvoerder Commodore Virulydie op weg was van Am- J:erdam naar de Verenigde Staten, is jPndagochtend te ongeveer half vier h eferlandse tijd, kort na de start van to ierse vliegveld Shannon, waar het in6S; een tussenlanding had gemaakt, de rivier de Shannon gestort. Van sonp ,aan boord bevindende 56 per- de hl Passagiers en 10 leden van het Tpanniny) zijn er in totaal 28 om 3 b PryZen .gek°men (25 passagiers en bomen ^uysleden)Onder de omge- Nederh„HriSag*ers bevonden zich negen vtcseliikn Brs' (->ver de oorzaak van dit ongeluk kon vanochtend vroeg nog niets met zekerheid worden bericht. Rouw en grote ontsteltenis bracht de rampmare in geheel Nederland en het duurde vele uren voor de juiste gang van zaken hekend werd. Dit kwam voorname lijk, doordat de allereerste berichten over het ongeluk met elkaar in tegenspraak waren en dat lange tijd bleven. Hadden de allereerste meldingen, die rond acht uur in Nederland bekend werden, gespro ken over een groot aantal doden, later meende men van K.L.M.-zijde, dat het neerstorten van het vliegtuig geen per soonlijke slachtoffers had geëist, een op vatting die toen ook wel gegrond leek te zijn, daar bekend werd, dat reeds een groot aantal overlevenden op het vlieg veld Shannon was gearriveerd. Hoe ver der de Zondag echter vorderde, hoe dui delijker het werd, dat na de ecrs'e aan" komst van een aantal geredde passagiers en bemanningsleden, men rekening moest gaan houden met het feit, dat de nog ver miste passagiers en het drietal beman ningsleden, het leven zouden hebben ge laten, hetgeen een treurige bevestiging vond, toen men, laat op de middag, het vliegtuig, dat door het opkomend tij ge heel door liet water overspoeld was ge weest, weer kon bereiken en dc stoffelijke overschotten van bijna allq omgekomen inzittenden van het vliegtuig, die zich na het neerkomen in de rivier niet meer hadden kunnen redden, geborgen konden worden. Intussen werd ook uit de verschillende verhalen van de geredden enigermate be kend, hoe het ongeluk zich had toegedra gen. Over het algemeen stemden de ver klaringen van de passagiers, die tenslotte na een uitputtende tocht op het vliegveld Shannon aankwamen, overeen, dat ze nauwelijks iets van een schok gevoeld hadden bij het neerkomen. ..Wij hadden er eigenlijk helemaal geen eig in", vertelde een jonge Amerikaan frhr-lenmiddag- nadat hi-i wat van de de vermoeienissen bekomen vodden wel iets van een schok. WasJbelemaa' niet hevig. Daarna ?nei 6C£ter alles in een vreselijk of hetS' Nauwelijks stonden we stil, was on^er nn g d° Cabine in' De bodem S het dak AnVd°P K°Pengescheurd en °?nnt .rat wl cablne vertoonde een groot gat. Het Water steeg snel tot onze zitplaatsen en er ontstond ook een zeer sterke benzinelucht. Van een hevige Da niek was naar mijn mening geen sprake Ik ontkwam door n nooduitgang, anderen sloegen de ramen stuk en ontkwamen daardoor. Ik plonsde in het water en stond er tot mijn middel in." De meesten der geredden waren in het ziekenhuis te Shannon binnengebracht. Daar vertelden ze, nog zeer onder de in druk van de doorstane verschrikkelijke uren, van hun belevenissen, die over het algemeen wel overeenkomen met hetgeen bovengenoemde Amerikaan vertelde. En kele passagiers meenden dat er reeds on middellijk na de start iets niet in orde was, maar ze kenden hiervan geen andere verklaring geven dan dat ze het gevoel gehad hadden dat er iets mis ging. Een Duitse overlevende vertelde, dat men er meer dan twee uur over gedaan had om de vaste wal 'e bereiken. Deze, de heer Haver uit ölde bij Bielefeld, verklaarde; „Ik zag een rubberboot vlak bij het vlieg tuig drijven en duwde een vrouw, die bij mij in de buurt stond, er in. Daarna klom ik er zelf in. Op een gegeven ogenblik waren we er met negen mannen en drie vrouwen in waaronder een lid van de be manning. Deze hees een zeil, dat op de bodem lag en we zeilden zo dicht bij de wal tot we aan de grond liepen. We zijn toen door de modder geploeterd en be reikten om ongeveer zes uur de vaste wal',- Deze geredde Duitser was vol lof over de houding van de bemanning. De lieer I. A. Aler, president-directeur van de K.L.M., was Donderdag j.l. in Ierland aangekomen met het doel in Dublin en Shannon de directie leden van de „Air-Lingues" te ontmoeten en besprekingen met hen te voeren, alsook om het K.L.M.-personeel in Ierland op te zoeken. Hem kwam het slechte nieuws Zondagochtend om 8 uur ter ore. Hij bevond zich in Dublin. De directeur van de Air Lingues stelde hem onmiddellijk een speciaal toestel beschikbaar waarmede hij naar Shannon aan de andere kant van het Ierse eiland vloog. „Wat de oorzaak van het ongeluk aan gaat, daarover kan ik nog geen uitsluit sel geven" zo zei de heer Aler in een in terview. „Dat zal het deskundigenonder zoek moeten uitwijzen; wel kan ik zeggen dat de machine volgeladen was, zowel met passagiers als met bagage. In totaal kon de „Triton" ca 133.000 pond aan maximaal gewicht vervoeren. In dit geval was het vliegtuig geladen met een totaal gewicht van 132.000 pond, duizend pond minder dan het maximum". machine steeg volgens de beman ningsleden op volkomen normale wijze Zondagochtend in de nachtelijke duister nis in Zuid-Oostelijke richting op. De heer Viruly en de overige leden van de be manning zeggen dat er geen enkele afwij king van de normale gang van zaken is geconstateerd. Het weer was vrij helder. De snelheid van het toestel wordt door de bemanningsleden unaniem geschat op circa 320 km. per uur. Deze snelheid is normaal voor een machine, die na een tussenlanding weer is opgestegen. Geen zekerheid heb ik over de bereikte hoogte van het toestel, want daarover kunnen de bemanningsleden mij niet goed inlichten. Hun meningen wijken uiteen. Na circa 1 of hoogstens 2 minuten raakte het toestel voor iedereen totaal onverwacht het was nog duister met de staart in het water. De machine stampte, gleed door op het water, met 4 motoren voluit draaiende en zakte toen, sterk remmend af, tot zij stilstond in de modder. Het punt waarop dit geschiedde ligt ca 2 mijl na het einde van de startbaan. In een geleend burgerpak stond gisteren avond gezagvoerder Viruly op het vlieg veld Shannon de hem met vragen be stormende verslaggevers te woord. Het was slechts een sober relaas dat hij hun kon doen en ook zün verhaal bracht geen opheldering over de juiste oorzaak van de ramp. Alle voorbereidende maatregelen, zo vertelde Viruly waren op de normale wijze bjj het vertrek op Shannon getrof fen. Nadat het vliegtuig de landingsbaan verlaten had zo zeidc Viruly zich te kunnen herinneren had hjj op de daar voor bestemde meter aan het rijzen van de naald gezien, dat het toestel normaal steeg. Plotseling ontdekte hjj echter, dat de naald terugliep, hoewel hij de stuur- knuppcl, om weer hogerop te komen, naar zich toehaalde. „Nauwelijks had ik geconstateerd dat de naald terugliep en de stuurknuppel verder naar mjj toege haald, of wij raakten al reeds de mod- derbank". Viruly had, dit in tegenstelling tot de passagiers, wèl een hevige schok gevoeld. „Ik hen een halve minuut bewus teloos geraakt, geloof ik'', vertelde hij, „want toen ik weer om me heen zag, be merkte ik dat een van mijn collega's de handle van de dinghies, de rubber-red dingboten, die onder aan dc vleugel zit ten, overhaalde. We dreven toen met het toestel nog op het water. Daarna zijn we als bezetenen bezig geweest zoveel mogelijk mensen uit de machine te halen en in de boten te helpen. Driemaal ben ik zelf van de ding hies de machine weer ingegaan. Toen kon ik niet meer. Het toestel was toen bijna geheel in het modderige water weggezakt en in de cabine reikten het water en de uit de kapotte tanks gestroomde benzine tot manshoogte. Daarna hebben de inzitten den van de twee boten met de kleine roeispanen getracht om het vliegtuig heen te varen. Dat lukte echter niet vanwege de sterke stroom. „Tenslotte," zo vertelde Viruly. „bleef or.s niets anders over dan iedere hoop op redding van nog meer mensen op te geven. De boten dreven nu langzaam van de machine weg totdat ze in de modder ble ven steken. Daarna werden de noodpijlen afgestoken, doch die bleven onopgemerkt. Maar dank zij Tiemans waarschuwing kwamen er tenslotte reddingboten opda gen en konden de opvarenden van de dinghies veilig aan land worden ge bracht." „Ik meendedat ik droomde... Volgens de heer Aler kon de „Triton" onmogelijk veel hoogte bereikt hebben. Zo onverwachts geschiedde het ongeluk, dal bijvoorbeeld de boordwerktuigkundige Rademaker reeds bezig was met het no teren van normale administratieve gege vens op zijn zogenaamde „Checklist". „Ik meende dat ik droomde" heeft de heer Rademaker tot zijn president-direc teur .gezegd. „Ik kon het haast niet gelo ven. Wij stonden plotseling met een schok stil, terwijl ik meende dat wij vrij hoog in de lucht zaten. Zelfs op dat moment wist de bemanning in de cockpit nog niet, dat de machine midden in de rivier stond. Eerst toen een van de vliegers haastig de deur naar de cabine opendeed en daar het water naar binnen zag dringen, be greep hij wat er aan de hand was. In de cockpit werd volgens de instructie on middellijk de handle overgehaald waar door-twee dinghies uit de vleugels op het water vielen". Volgens de heer Aler is de dood van passagiers en bemanningsleden vermoede lijk te wüten aan 't feit, dat zjj bedwelmd zijn geworden door de bijzonder sterke benzinelucht, die onmiddellijk na het on geluk de cabine geheel vulde. De in de cabine achtergebleven passa giers hebben waarschijnlijk geen kans meer gezien de cabine tijdig te verlaten; zij zijn bewusteloos geraakt en na korte tijd vulde de cabine zich bijna tot aan het dak toe met water waardoor zjj allen in bewusteloze toestand zijn verdronken. In een verklaring tegenover de pers zei- de de heer Aler geen bijzonderheden te kunnen mededelen over het raadsel, waar om geen mens op de Ierse luchthaven iets van het ongeluk heeft gemerkt. Wel is uiteraard het radiocontact uitgevallen, maar hieraan is geen aandacht besteed. Kort na half vier Nederlandse tijd steeg het toestel op. Een minuut later kwam het in de rivier terecht. Pas anderhalf uur later werd dc ramp ontdekt. De heer Aler zeide de iddruk te hebben, dat de ramp erg Iaat is ontdekt; het nieuws werd nl. eerst anderhalf uur later bekend. Was dc moedige derde vlieger, Tieman er niet ge weest, wellicht zouden de overlevenden nóg langer op hun redding hebben moeten wachten. Schokkend is bet verhaal van twee man nelijke passagiers, die door een raam van de cabine naar buiten wisten te klimmen. Ze konden slecht zwemmen en daarom baanden zij zich door het tot aan de borst staande nog steeds stijgende water, een weg naar de staart, waar zij zich vast klemden aan de hooggeplaatste radio antenne. Virujy probeerde uit alle macht met een der rublyrbootjes in de buurt van dit tweetal te komen, maar de stroom bleek weer te sterk en elke poging mis lukte totdat men het tenslotte uitgeput moest opgeven. Een van deze passagiers hield zich vier uur krampachtig aan de antenne vast en een boot, afkomstig- van het vliegveld, wist hem toen te redden. De andere man die nog riep tot zijn red ders; „Pas op, je vaart tegen een stuk hout op", liet echter, toen de boot n°8 slechts drie mater van hem af was. plot seling los. Zijn krachten hadden hem be geven en meteen zakte hij weg in het water. Ondanks alle pogingen slaagde men er niet in deze ongelukkige nog uit het water te halen en verdronk hij met zijn redders reeds in de onmiddellijke nabij heid. Commodore Viruly heeft zich bij de ramp, welke het toestel „Triton' te Shannon trof, als een waardige kapitein gedragen: uren lang is hij bezig geweest zijn passagiers te redden, totdat ook bij hem de uiterste grens van de lichame lijke inspanning was bereikt. Deze tele- foto toont de moedige Commodore op het moment, waarop hij uit een van de twee „dinghies" van de machine ge holpen wordt om aan land te komen. Commodore Viruly heeft sinds het be halen van het vliegbrevet in 1927 meer dan 17.000 vlieguren gemaakt en onge veer 5 millioen kilometer in de lucht afgelegd. Hij is een der oudste en meest ervaren gezagvoerders bij de K.L.M., bij welke maatschappij hij op 1 Mei 1931 in dienst trad. Tijdens de oorlog week hy uit naar Zweden en vandaar jiaar Enge land, waar hij aanvankelijk voor de lijn BristolLissabon vloog en later in ..Air Transport Commandverscheidene I transatlantische vluchten maakte. Na de bevrijding had hij een belangrijk aandeel in de opbouw van het K.L.M.-net op N.-Amerika. In 1953 werd hij benoemd tot commodore. Redders verongelukten Een Auster-vliegtuig, dat onmiddellijk na het bekend worden van de ramp, van een nabij gelegen particulier vliegveld was opgestegen, om naar overlevenden te gaan zoeken, stortte in de start neer en werd geheel vernield. De beide inzitten den hiervan konden echter worden gered. Een der amphibievaartuigen. die tijdens de vloed hardnekkige pogingen in het werk stelden om dicht bij het neergestorte Nederlandse vliegtuig te komen, liep vol water en zonX. Een van de inzittenden, een geneesheer, kon slechts met de groot ste moeite worden gered. In de „hostess" van vliegveld Shannon verstrekt een diepbewogen president directeur van de K.L.M. J. A. Aler aan de aldaar vtrzamelde journalisten inlichtingen over de ramp.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1