Nieuwe parochies en nood voorzieningen Eden komt confereren met E.D.G. -ministers Parijs en Bonn hopen uit de impasse te geraken de Concertgebouworkest wordt met spanning verwacht Gouden plaatjes bleken van geel koper i i Lange kustlijn dwingt tot zomer kerken, voornamelijk in Zuidwesten Opnieuw een doortastend Brits initiatief r?" .Ti"*- "3 Ep SSfSS® Zeven in uitvoering Hort paarcl hort Aantal geheime zenders wordt groter Algemene vergadering O.I.C. 1955 te Den Haag V eiligheidsraad vergadert vanmiddag öit product is 100%! Slachtoffer van „Triton''-ramp ten grave gedragen Processies op kathedrale plein te Haarlem toegestaan De overstromingen in Pakistan Onenigheid in Egyptische regering De behoefte aan onder wijzers in 1953 Pools kleermaker pleegde oplichting van f 33.000 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 Oude kerken Badplaatsen Specifiek verschijnsel in NO. -Nederland Prof. Albregts in voorbereidende commissie GOLDEN LEAF VIRGINIA Zuidwest-Nederland Te dezer zake vormt Zuidwest-Neder land een eigen probleem, omdat zich merop hoe langer hoe meer de vacantie- beweging richt. Eén Kerk Daarom op Kerkenbouwzondag gul geofferd en wekelijks eens iets meer op de bekende bisschops- srhaal. De zorg voor de kerken bouw betekent tevens een gezonde zorg voor de eigen geestelijke be langen van ieder katholiek gezin in het bisdom Over vliegtuigincident bij Siberische kust Londense toelichting Vreugde in Parijs en Bonn U oliegl nu door de was heen! Uitverkocht! Ged. Stalen keurden raads besluit goed 42 millioen mensen getroffen Majoor Salah Salem geschorst LID VAN INTERNATIONALE BENDE KORPORAAL IN DUITSLAND VERONGELUKT \h Kerkenzondag bisdom Haarlem Het is geen gering bouwprogramma, dat .bet Haarlemse bisdom (bt jaar en in de naaste toekomst dient te verwezenlijken, wil het niet tot een hopeloze achterstand geraken in de zielzorg in de grote steden en de industrialisatiegebieden. Vermoedelijk komen volgend jaar in uit voering: twee definitieve kerken en twee noodkerken in Amsterdam, een herbouwkerk, een kerk-uitbreiding en een noodkerk in Rotterdam, een herbouwkerk in Den Haag, een nieuwbouwkerk in Beverwijk en Haarlem-Noord, een kerk-uitbreiding in De Lier en een noodkerk Amsterdam en Delft. Dit jaar nog komen in uitvoerin» kerken AmsterdamSlotermeer, Purmerend en Nieuw-Vennep. Op het ogenblik zyn bovendien! zeven kerken in uitvoering. De drievul- digheidskerk met 720 plaatsen in Bloe- mendaal, de kerk van St Petrus Banden in Krommenie met 922 plaatsen. In De cember zal de Fatimakerk In Den Haag met 1000 plaatsen gereed komen en van de St Pauluskerk in Den Haag (960 plaatsen) werd 9 Augustus j.l. de eerste steen gelegd. In Augustus volgend jaar hoopt men de kerk van O. L. Vrouw van Goede Raad met 950 zitplaatsen in Den Haag gereed te hebben en volgende maand zal de eerste steen worden gelegd van de Martelarenkerk met 750 plaatsen, even eens in Den Haag. In Warmond wordt tenslotte de Mathiaskerk met 100 zit plaatsen uitgebreid. Welke eisen dit alles stelt aan de Stich ting voor Kerkenbouw in het R. K. Bis dom van Haarlem kan men zich nauwe lijks voorstellen. De hierbij afgedrukte tekening verduidelijkt welke voorzienin gen met behulp van deze Stichting sedert haar oprichting, 15 jaar geleden, werden getroffen. Het is een enorm werk, waar mede vele millioenen zijn gemoeid. Maar het gaat om de zielzorg en daarvoor mag geen offer van materiële aard te groot zijn. Naast de zorg voor de nieuwe kerken drukt op de Stichting ook nog de last van de vele kerken, die thans van 70 tot 100 jaar oud zijn. Ook al kan in sommige gevallen herstel of vervanging nog een aantal jaren worden uitgesteld, toch moet men rekening gaan houden met groeiende lasten van de veelal hoge en bouwkundig niet meer zo hechte kerken. Een verdere zorg drukt nog door de *j>et te ontlopen noodzaak voor het bis "°m. voorzieningen te treffen voor de talrijken, die in de vacantiemaanden, we- ^en soms slechts één weekend door- Drengen aan het uitgebreide kustgebied, Clt als een lint de volle lengte van het bisdom omzoomt. Immers in deze plaatsen zijn geen, ofwel veel te kleine kerken en vooral bij de steeds voortschrijdende veelvul digheid van het trekken naar buiten, is het onvermijdelijk daar kerkruimte te scheppen voor diegenen, die hier tijde lijk verblijven. In feite betekent dit, dat voor deze mensen dubbele kerkge legenheid moet worden gebouwd. Met name op de Zuidhollandse en Zeeuwse Als bet stuur van de vracht auto, die op een middag in de Haagse Jan Hendrikstraat voor liet rode licht stond te wachten links had gezeten in plaats van rechts, zou er waarschijnlijk he lemaal geen ongeluk zijn ge beurd en zou de koetsier W. L. C. B. buiten het ziekenhuis zijn gebleven. Maar het stuur zat wèl rechts, de auto stond in de meest, rechtse file en de jongen, die mee mocht rijden, zat links m de cabine. Vlak haast zich, m de'Jon ker rij van wachtende voertui gen, zag hij een paard staan, aar voor een bloemenkar was ge spannen. De jongen vond het nodig het Paard een beetje aan te moedi gen. „Hort paard, hort", riep hij pet paard reageerde direct en Oegon te trekken. De koetsier Vr°he*rie h,et met de teugels te- ?t fe houden, met het gevolg dat net dier ging stèigeren. De wagen viel om en de koetsier raakte eronder bekneld. Het paard sloeg op hol, maar'kon spoedig worden tegengehouden. De gevolgen van de ondoor dachte kreet van die onbekende jongen waren voor de koetsier bijzonder onaangenaam. Hij brak zijn rechterarm, verwondde zijn rechterhand en kreeg pijn in de borst. Vermoedelijk heeft hij ook een paar ribben gebroken. Hij moest naar het ziekenhuis Zuid- wal worden vervoerd, maar kon na behandeling naar huis. SCHAGEN WtRVERSHOO OORN ALKMAAR BEVERWIJK PURMEREND AMSTERDAM a o HAARLEM OUDERKERK NOORDW - J**1 LEIDEN ALPHEN AAA DEN HAAG DELFT A GOUDA AAA ELOUK A AAA OOOO ROTTERDAM A* SCHIEDAM NIEUWBOUW KERKEN HERBOUW-KERKEN NOODKERKEN EN NOODVOORZIENINGEN MIDDELBURG UITBREIDING VAN KERKEN BISDOMSGRENS eilanden, waar de vaste katholieke be volking maar een zeer gering getal uit maakt, doch waarop voornameliik de bewoners van de steden in Zuid Hol land voor hun ontspanning zijn aange wezen. vormt dit gebrek aan kerkelijke voorzieningen een speciaal en dringend vraagstuk. Enige concrete voorbeelden mogen dit verduidelijken: in Zoutelande, waar bui ten de zomertijd vrijwel geen katholie ken wonen, stijgt gedurende het seizoen Hel aantal geheime zenders wordt steeds groter. Wanneer er één wordt opgespoord komen er om zo te zeggen twee bjj. De clandestiene zenders worden enkel aan getroffen in N.O.-Nederland, in het gebied van Almelo tot de Waddenzee. Men schijnt het grote gevaar voor scheepvaart en luchtvaart niet te willen accepteren. Dit verklaarde gisterenmiddag de heer D. Neuteboom, hoofdemployé van de P.T.T., die ais getuige-deskundige werd gehoord voor de Groningse rechtbank in een zaak tegen twee aetherpiraten uit Zuidbroek. Terecht stonden de 27-jarige fabrieksarbeider F. D en de 29-jarige hellingarbeider G S., exploitanten van de zender „Beatrix", welke in April ontdekt werd. Desgevraagd zei de heer Neuteboom een verklaring voor het feit, dat aetherpiraten alleen in NO.-Nederland worden aange troffen, te zoeken op sociologisch terrein. Zij, die worden gesnapt en dat zijn er heel wat stammen gewoonlijk uit a-sociale gezinnen. De officier van Justitie eiste tegen beide piraten elk de zwaarste straf, die mogelijk is, nl. 6 maanden gevangenisstraf en ver nietiging van de zendinstaliatie. Uitspraak over veertien dagen. Het pellj?aPep.t comité van de Inter nationale Katholieke Organisaties heeft te Rome besloten, dat de eerstvolgende ver gadering der O.l.c. gehouden zal worden te Den Haag van Vrijdag 18 Maart t/m Maandag Maart van het volgend jaar. De voorbereidingen voor deze algemene vergadering zullen worden getroffen door de Internationale Unie van Katho lieke Werkgeversverenigingen, waarvan prof. Albregts te Den Haag secretaris generaal is. Net program van de ver gadering zal worden uitgewerkt door een commissie aa hoe, waarvan 00k prof_ Al bregts deel uitmaakt. De commissieleden Dc Britse minister van buitenlandse zaken, Anthony Eden, vertrekt morgen naar het continent om overleg te plegen met de zes ministers over de situatie die ontstaan is na de Franse verwerping van de E. D. G., aldus is gisteravond in Londen bekend gemaakt. Morgen vliegt Eden naar Brussel waar hij een onderhoud zal hebben met de ministers van buitenlandse zaken van de Benelux-landen. Zondag zal hij met bondskanselier Adenauer in Bonn een onderhoud hebben. Dinsdag voert Eden besprekingen in Rome en Woensdag zal hij te Parijs met premier Mendès-France overleg plegen. zullen daartoe Madrid bijeenkomen, op 27 October a.s. te De sinds de oprichting van de Stichting Fonds voor Kerkenbouw in het R.K. Bisdom van Haarlem op 1 Jan. 1939 gerealiseerde en in het eerstkomende jaar te bouwen kerkelijke voorzieningen in het bisdom Haarlem. het aantal kerkgangers (waaronder ook veie West-Brabanders) in Juli tot ong. 500 en in de maand Augustus zelfs tot S00 a 900. Het is duidelijk, dat hier een •oort zomarkerk tot stand zou moeten komen. Een ander recreatiecentrum is gelegen in de omgeving van Haamstede op Sehouwen-Duiveland; gedurende het grootste deel van het jaar wonen hier slechts ongeveer een 25 katholieke ge zinnen, die moeten kerken in een garage ruimte. welke daarvoor alleen op Zon dagmorgen ten gebruike wordt afgestaan. Ook dan al is deze voorziening maar ge brekkig. In het seizoen echter wordt deze garage tot een propvolle en uitpui lende kerk, waar in twee Missen tezamen meer dan 500 mensen moeten kerken; bovendien moet voor volgende jaren een verdere stijging van dit getal verwacht worden. Is het al moeilijk, bij goed weer tot een oplossing te komen, waarbij de ge lovigen in de open lucht tot ver van de noodkapel zelfs tot de rijweg de plechtigheden moeten volgen, hoe moet het dan niet zijn wanneer in ons sterk wisselend en vochtrijk klimaat een re genbui op de kerkgangers neerplenst... Zo heeft b.v. de gemeente Rotterdam e bedoeling in het zgn. Botlekplan op <L,~?den Rozenburg en Voorne-Put- rerreati» en aan le le££en voor massa- <lni7en.le'r.Waarby op aantallen van tien- wordt gerekeandnt!eganSerS teSe,«kertijd Wanneer uitvoering wordt gegeven - mnezPalTef ht0t aMuittog van*df zee" termeer een heT komcnde grote zoet- watermeer een belangnjk onderdeel gaan vormen gestrekte recreatieruim- ten' rekeMng m^en v1Ien jaren mag men er rekening mede houden dat het aantal vacantiegangers zich hier' zal heb ben verdubbeld. Tenslotte zal zich, bij overweging van dit alles, de vraag 'Parpen; maar''moe ten wij. die nu toevallig beschikken over een goede parochiekerk gaan zorgen voor bouwpastoors elders. Moeten wij het vacantiegebied van kerken gaan voorzien staat stellen door studiemogelnktietlen I zich een goede toekomst te verzekeren, I evenzo moeten wij het als een plicht zien, te zorgen, dat zij, waar de toe komst hen heen mocht voeren, daar een kerk vinden waar zij straks kun nen neerknielen en hun kinderen, onze kleinkinderen, kunnen laten dopen. Wij zijn de hoeders van onze broeders. Wij, katholieken, zijn kinderen van één Moeder, de Heilige Kerk en het is onze plicht mede te werken aan het behoud der zielen van onze mede-christenen. Er mag toch van ons wel enig apostolisch vuur worden verwacht om te helpen, de verdere ontkerstening van ons volk te voorkomen en terug te winnen wat ver loren ging De t ciligheidsraad der Verenigde Na ties komt vanmiddag bijeen ter beraad slaging over het Amerikaans verzoek tot behandeling van het tuchtvaartincident van 't September jj waarbij een Ame rikaans marine vliegtuig door twee Rus sische straaljagers Voor de Siberische kust werd neergeschoten. Het besluit om Veiligheidsraad bij een _te roepen wera genomen, kort nadat de Verenigde Staten een schrijven hadden ingediend waarin gezegd wordt, dat het incident van het soort is, waardoor de internationale vrede en veiligheid in ge vaar kunnen worden gebracht. Het besluit tot deze reis werd op de kabinetsvergadering van Woensdag ge nomen, toen besloten werd de negen- mogendhedenconferentie te Londen uit te stellen. Aan de zes betrokken landen is ge vraagd of zij instemmen met Edens be zoek. Alle zes hebben zij bevestigend ge antwoord. Het voornaamste vraagstuk, dat Eden zal bespreken is de vorm waarin West- Duitsland zal bijdragen tot de Westelijke verdediging. Eden zal ook de kwestie van het verlenen van souvereiniteit aan West-Duitsland met Adenauer en Mendès- France bespreken. x O Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels verklaard, dat het doel van Edens reis is, persoonlijk con tact tot stand te brengen met de verant woordelijke ministers in elk der betrok ken hoofdsteden, teneinde de zienswijze van de Britse regering uiteen te zetten over de situatie en de opvattingen van de andere ministers uit de eerste hand te leren kennen. De Britse regering is van mening, dat op deze wijze vlugger vor deringen kunnen worden gemaakt bij het uitwerken van plannen voor later, uit voeriger overleg, waarbij besluiten moe ten worden genomen tezamen met andere regeringen. De reis komt volgens de Britse verkla ring geenszins in de plaats van de negen- mogcndhedenconferentie, die de Britse regering heeft voorgesteld en die, naar zij hoopt, tegen het einde van deze maand in Londen kan worden gehouden. De Franse regering heeft het nieuws van de komst van de Britse minister met vreugde ontvangen. Regeringsfunctionarissen te Parijs zijn van oordeel, dat overleg tussen Eden en Mendès-France, na voorafgaande bespre kingen tussen Eden en de andere vijf mi nisters, niet anders dan zeer vruchtdra gend kan zijn en materieel bij moet dragen tot het vinden van een algemeen aanvaardbare modus om West-Duitsland in de NATO op te nemen. Ook de Westduitse regering is met het Advertentie. Jk heb geconstateerd dat Castclla Parels een enorm product is, nimmer ben ik zo snel klaar ge weest met mijn was en het goed is spierwit. Dit product is 100% Steeds gebruikte ik andere wasmid delen, maar deze kunnen niet in de schaduw staan. U ïult begrijpen dat ik in het vervolg voor de was Cas tella Parels ge bruik! Zo schrijft ons één van de vele tien duizenden huisvrouwen, die opgetogen zijn over de snelle en fantastische re sultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het water en direct ontstaat verruk kelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behan deling gaat het goed veel langer mee: hier is nu ein delijk eens een 100 pCt veilig wasmid del. En U staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zachtheid van alle goed, dat U behan delt met Castella Parels. Volg de beste raad, die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag Castella Parels (47 cent per pak) in huis! Gistermiddag is het stoffelijk overschot van een der slachtoffers van de vliegtuig ramp bij Shannon, de heer A. J. L. Grond houd, te Deventer ter aarde besteld op de adgemene begraafplaats. In de aula verenigden zich onder meer met de familieleden de heer W. Stork, directeur van de Kon. Weefgoederenfa briek C. F. Stork en Co N.V. te Hengelo, drs Kuelhmeijer, secretaris der directie dezer N.V.; de heer Mertens bedrijfslei der en vertegenwoordiger van de fabrieks- kern er de export-afdeling; de heer van de Paauw, hoofd van de commerciële dienst der K.L.M.; mr H. W Bloemers burgemeester van Deventer; de heren Duynhouwer en Van der Dussen, die het woord voerden namens de middelbare school voor tropische landbouw en een deputatie van de Nederlandse vereniging van reserve-officieren alsmede tal van anderen. De heer Stork schetste de overledene als een veelbelovende jongeman, die zes jaren in het bedrijf werkte, uitzonderlijk goed in zijn werk was, enthousiast en met orga nisatietalent en een gezonde commerciële inslag. „Een van onze beste mensen", zo zei spreker, „ging met hem heen". De heer Van der Paauw sprak namens de K.L.M. woorden van diep medeleven. Aan de groeve sprak de heer J. J. C. Grondhoud uit Amsterdam voorgenomen bezoek van Eden ingeno men, zo deelde een woordvoerder te Bonn mede. De leider van de Vrije Democratische partij, die deel uitmaakt van de West duitse regeringscoalitie, Dehler, heeft verklaard, veel van het Britse initiatief te verwachten. Van onze Amsterdamse redactie Het tijdstip nadert waarop het Concertgebouw-Orkest, ondanks alle narigheden over visa voor vier leden en de noodzakelijke vervanging daardoor van twee hoboïsten die samen met een andere musicus en een orkestbediende de toegang tot de V. S. geweigerd is, naar Amerika zal gaan om gedurende tien weken in alle grote steden en in de universiteits centra van het Oosten der V. S. op te treden. De belangstelling voor de tournee is enorm en liet schijnt dat de moeilijkheden geen afbreuk hebben gedaan aan de naam die het Concertgebouw-Orkest in Amerika heeft. Dat hoeft ook niet, de leiders zijn er van overtuigd, dat ook na de vervanging de tournee artistiek volkomen verantwoord is; het programma is dan ook ongewijzigd gebleven. 11 yr,'idaS°chtend 1 October vertrekken de rrr- f, ?cn per ..Rijndam", Op 12 October in orkest reeds zijn eerste concert e stad New-London terwijl de dag officieel begonnen CGr t'e noodkerken zijn voltooid, blijken zij bij de opening in vele gevallen reeds te klein. daarna, de tournée E °van n0few York met een concert o.t.v. laatste rr,nnUn?' °p 3 december wordt het beUk waarsD ëegeven o.l.v. Rafael Ku- de „Noordam" nlar°hkf1 S/n,bT,d van keert Gedurende w vaderland terug- ka zal 44 mill het,verblijf in Ameri- Ka zat 4ï maal worden opgetreden32 I-esprit en deuil" van Escher tien keer" de tweede symphoiue van H. Badings ze- ven keer „Quatre mouvements symoho- niques' van G. Landré en eveneens ze ven keer „Sinfometta van W. van Ot- terloo. De geweldige belangstelling manifes teert zich o.a. in aanvragen van Ame- rika's Westkust om ook daar op te tre den, van Mexico en IJsland om „even langs te komen" en zelfs van Japan, om dit land bij de terugreis aan te doen. Ver der worden er nu reeds bij het Con certgebouw en het orkest brieven van Amerikanen ontvangen, waarin om plaatskaarten gevraagd wordt, want in de V. S. zijn ze niet meer te krijgen Er heeft zich voorts een comité van „patronage" gevormd, waarin zitting hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Amerika en Canada, de heren Foster Dulles en Lester Pearson, de Ned. ministers Beyen, Luns en Cals, de Ame rikaanse en Canadese ambassadeurs in ons land, H. Freeman Matthews en Tho mas Stone, de Ned. ambassadeurs in Washington en Ottawa, de heren dr J. H. van Royen en H. Lovink en burge meester d'Ail'y van Amsterdam, terwijl H. M. de Koningin het beschermvrouw schap heeft aanvaard. De tekenares Pam Rueter heeft een prachtige oorkonde gecalligrafeerd, en de gemeente Amsterdam liet een schoon en met vele bijzonder mooie foto's geïllu streerd boekwerkje samenstllen, ge titeld: „Amsterdam as a center of cul ture", beide ter verspreiding in Amerika. De Nederlandse Kamer van Koophandel in New York en de Nederlandse Indus triële Club aldaar maken van de gelegen heid gebruik om tijdens de tournée dg schijnwerpers in het bijzonder op ons tand te richten. Heel gunstig ligt ook de openingsdatum van de expositie van ederlandse 17e-eeuwse schilders in het ië°??lltan Art Museum in New York, ?p October. Het Concertgebouw-orkest neen de aardig gedachte gehad de bus sen waarmee zij van de ene stad naar ae andere trekt, niet te nummeren, maar te noemen naar Nederlandse schilders. Bollenpakketje mee De Wereldomroep zal onschatbare diensten bewijzen met haar transcripties en interviews met gastdirigenten, welke interviews tijdens de tournée uitgezon den worden. Tal van Nederlandse fir ma's hebben een steentje bijgedragen wat betreft de materiële voorziening van de orkestleden; een bollenfirma rustte de musici zelfs uit met pakketjes, waarin ons nationale product, ter uitde ling in Amerika. De Amerikaanse orkes ten hebben blijk gegeven prijs te stellen op persoonlijk contact, hetgeen dan ook zal geschieden. Het spreekt vanzelf, dat het Concertge bouw-Orkest tijdens zijn afwezigheid zijn verplichtingen wil nakomen. Het ..Berliner Philharmonisches Orchester", o.l.v. Karl Böhm, het Symphonie-orkest van dz Bel gische Radio met als dirigent Franz.André en het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo nemen de abonnementsconcerten voor hun rekening. In Maart van het vol gend jaar maakt het Concertgebouw-Or kest een reis naar Zwitserland. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben het besluit van de Haarlemse gemeenteraad betreffende het plein voor de kathedrale basiliek goedgekeurd. Dit houdt dus in, dat de bezwaarschriften van niet-katholieke zijde, welke Maandag j.l. in een openbare vergadering werden behandeld, geen resultaat hebben gehad. De gemeente Haarlem krijgt nu het eeuwigdurend zakelijk erfpacht van het terrein en zal de verzorging er van op zich nemen. Het bisdom behoudt het recht net plein 12 keer per jaar af te mogen sluiten voor kerkelijke plechtigheden. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van de Zondag j.l. met de „Triton" omge komen stewardess, de 24-jarige mej. Helga I. Loewenstein, ten grave gedragen. In de rouwkamers van de stichting „Het Joodse Begrafeniswezen te Amsterdam", aan de Sarphatistraat. hadden familiele den, vertegenwoordigers der K. L. M„ collega's en belangstellenden zich rond de baar geschaard. Opperrabijn A. Schuster sprak enkele woorden en een kort gebed volgens de Joodse ritus Daarna werd de kist naar de auto gedragen, begeleid door K.L.M.-vliegers met aan het hoo" gezag voerder A. Schuyt en gevolgd door fami lieleden en belangstellenden, onder wie enkele collega-stewardessen. Namens de K.L.M.-directie was aanwezig de onder directeur, de heer S. vim den Bent. Pakistaanse en Amerikaanse medische groepen hebben achterhonderdduizend mensen in de overstroomde gebieden van Oost-Bengalen ingeënt tegen cholera en typhus. De medische groepen werken van uit stoombootjes, sampans met buitenboord motor en roeibootjes. Twee moto-sloepen zijn van regeringswege als hospitaal inge richt. Amerikaanse „vliegende verhuis wagens" vliegen tussen Chittagong en Dacca heen en weer om benzine en medi cijnen aan te brengen. Premier Mohammed AH verklaarde gis teren in het parlement, dat Oost-Bengalen nimmer zó onder overstromingen heeft geleden: 42 millioen mensen zijn getroffen. Een omvangrijk herstelprogram moet wor den opgesteld, zo zei de premier, doch voor hongersnood bestaat geen gevaar. Aan de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en andere landen en rode-kruisorganisa ties bracht de premier dank voor de ge boden hulp. Inmiddels bericht het K.N.P., dat de aartsbisschop van Dacca aan de Pakistaan se regering het vrije gebruik heeft toe gezegd van alle gebouwen der kerk in dat gebied om aan de slachtoffers van de watersnood hulp te bieden. Majoor Salah Salem, de Egyptische minister van voorlichting, is voor onbe paalde tijd in al zijn functies geschorst krachtens een besluit van de Raad van de Revolutie. Een woordvoerder van de Raad heelt medegedeeld, dat luitenant-Bolonel Hoes sein Sjafei hem voorlopig zal vervangen. In welingelichte kringen is te kennen gegeven, dat Salem onenigheid had met ziin ambtgenoten over kwesties van buitenlandse politiek. Majoor Salem was bezig een program ma van reizen in Arabische staten uit te voeren. Hij had Saoedi Arabië, Libanon, Jemen en Irak reeds bezocht en Zondag j.l. was hij teruggekeerd. Uit de zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers blijkt, dat in 1953 bij het lager onderwijs (g.l.o., v.gJ.o., u.l.o- en b.l.o.) 4618 onder wijzers nodig waren. De behoefte, ont staan door vervanging van vertrokken of overleden onderwijzers was 2481 of 5,5 pet van de totale bezetting per 16 Januari 1953. Wegens uitbreiding van het lager on derwijs waren 2137 onderwijzers nodig (4.7 pet der bezetting). In de totale behoefte kon door aanstel ling van 4394 leerkrachten voor 95 pet worden voorzien. Zij, die het lager onderwijs verlieten, waren voor 37 pet jonger dan 30 jaar en voor 13 pet 65 jaar of ouder. Van de nieuw benoemde onderwijzers was 60 pet jonger dan 25 jaar, 24 pet keer de naar het onderwijs terug als gehuwd9 vrouw, gepensionneerde of wachtgelder. De 51-jarige kleermaker Leib F. Pool van geboorte, thans zonder vaste woon plaats, heeft gisteren de maximumstraf voor oplichting tegen zich horen eisen, toen h(j terecht stond voor de rechtbank te 's-Gravenhage. De Officier van Justitie bjj de recht bank requireerde tegen F. deze straf van drie jaar met aftrek van voorarrest, om dat Hjj het een belangrijke oplichting vond het ging om een bedrag van ongeveer 33.000 en omdat er geen enkele ver zachtende omstandigheid voor F. kon gel den. Verdachte, die door de Officier v/n Jus titie een lid van een internationale oplich tersbende werd genoemd, was verleden jaar illegaal ons land binnengekomen. Te zamen met een zekere Leib W. hebben zij toen de heer H. C. opgelicht. F. noem de zich Fridman en W. noemde zich Wai- ther. Wajther vertelde de heer C., die als getuige werd gehoord, dat Fridman uit Oost-Duitsland kwam een schip wilde kopen om naar Palestina te emigreren met zijn gezin. Fridman had geen geld maar wel gouden plaatjes. De heer C. kocht deze plaatjes, waar van er enkele werden getaxeerd. Deze verkoop bracht de beide mannen 25.300 op. De getaxeerde plaatjes waren van 18 karaat goud. De hele verdere voorraad was echter van geel koper. Het eigenlij ke bedrag, dat de heer C. moest betalen beliep 33.000, maar er werd 8.000 af getrokken als emissieloon. F. was reeds enkele malen veroordeeld, o.a. wegens zwarte handel en voorts in België, voordat hij wegens deze oplich ting aan Nederland was uitgeleverd. W. bevindt zich in de gevangenis te München in Duitsland, waar hij is verhoord door twee Haagse rechercheurs van politie, die eveneens als getuigen werden gehoord. F. staat bij alle politie-instanties van alle grote steden in Europa bekend, zo zei- de de Officier van Justitie in zijn requi sitoir. De Duitse politie was op de hoogte van deze truc met koperen plaatjes, om dat F. deze al eens meer had trachten toe te passen. F. was met het speciale doel om op te lichten naar ons land gekomen. Uitspraak over veertien dagen. (Van onze correspondent) In de omgeving van Osnabrflck is gis teren by een verkeersongeluk de dienst plichtig korporaal C. A. M. St om het leven gekomen. Het slachtoffer was ais kwartiermaker ingedeeld bij de troepen, die in Duitsland voorbereidingen treffen voor de grote geallieerde oefening „Battle Royal". De verongelukte korporaal was 21 jaar oud. ongehuwd en woonachtig te Den Bosch. Het stoffelijk overschot za] van het Britse militaire veldhospitaal te Münster worden overgebracht naar het geweste lijke militaire hospitaal te Arnhem

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3