Geen conferentie van Grote Vier over Europa Gevaarlijk vuur in de lucht Amerikaans-Russisch vliegt uit!; incident voor Veiligheidsraad Industrie en Kamer kwamen dichter bij elkaar „Ultimatum'' aan Indonesische premier Sanatorium „Berg en Bosch verkeert in nood .Vrije" brood een cent duurder Westelijk antwoord op Russische notas Eerst moeten Duitse en Oostenrijkse vraagstuk worden geregeld Plaatselijk buïig De Castries in Parijs terug Tweede kraakinstal latie te Pernis In grote steden Denk morgen bij uw ontspanning ook aan de kerkennood DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag II September 1954 Orleansville, zoals liet was, 'voordat het aardoppervlak in beweging kwam en de stad verwoestteeen moderne stad, met grote hecht- gebouwde huizen, grote hotels en openbare gebouwenslechts luttele seconden waren er nodig, om van deze welvarende gemeen schap een rokende puinhoop te maken, waarbij meer dan duizend doden vallen te betreuren. Franse soldaten en redders zoeken in.de puinhopen naar slachtoffers (onder). Mission de France bereidt opening van een seminarie voor Generlei beslissing is genomen Zij heeft de gehele dag vergaderd, maar ging uiteen zonder dat een beslissing was genomen. Het debat was gematigd van toon. Met tien stemmen tegen één die van Rusland bad de Raad besloten de Amerikaanse klaebt op haar agenda te plaatsen. Tweede Kortenhorst pleit voor ondernemers in de Kamer Industriëlen ook in de kameis Van „Islamietiselie republikein" Tiro Aldus sprak Malik.. „Zorgvuldig bestuderen Vóór 1 October 30 a 40 verpleegsters nodig Cabinedeur sloeg open, kind op slag gedood Mgr Lemmens bracht ouders de droevige tijding Hogere lonen voor West duitse ambtenaren Vreemde duikboten bij Stoekholm Richtprijs bacon Met vier cent per kilogram verhoogd Door loonsverhoging bakkersgezellen Wij zijn er nog niet...! Gedenkt giro 43509 WEERBERICHT De Amerikaanse, Franse en Britse regeringen hebben gisteren geantwoord op de Russische nola's van 24 Juli en 4 Augustus, waarin de Sovjet-Unie voorstelde een conferentie te Londen over een „Europees veiligheidsverdrag", waaraan overigens ook de V.S. zouden kunnen deel nemen. De Westelijke mogendheden verwerpen, in gelijkluidende nota's het Russische voorstel, tenzij de Sovjet-Unie bereid is liet Oostenrijkse vredesverdrag te tekenen en, ten tweede, toe te staan, dat in "eheel Duitsland vrije verkiezingen worden gehouden om aldus te konten tot een beslissing over de hereniging van Duitsland. Indien tenaanzien van deze twee pun ten vorderingen zouden worden gemaakt, zouden de Westelijke mogendheden be reid zijn een conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier te hou den ten einde de overige aspecten van de Europese veiligheid onder het oog te zien Het voorstel om een collectief Europees veiligheidsverdrag te sluiten, zonder dat rnen allereerst een oplossing voor het Duitse en Oostenrijkse vraagstuk gevon den heeft, wordt verworpen met de argu mentering, dat een dergelijk verdrag de Europese veiligheid niet zou kunnen ver wezenlijken. Veiligheid voor Europa kan alleen voortvloeien uit de oplossing van de concrete, hangende vraagstukken, daarvan het Duitse en het Oostenrijkse de meest dringende zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Oceaandepressies zijn er de laatste dagen Jh geslaagd hun invloed zover naar het Dosten uit te breiden, dat de gordel van b°ge druk, die het weer bij ons geduren de de eerste dagen van September be heerste, nu is teruggedrongen tot Zuid- Europa en Rusland. Zowel in Spanje, Italië en de Balkan, als in Zuid-Rusland komt dientengevolge hog zomerse warmte voor met tempera turen van 25 tot 30 graden. In Noord- Eusland zijn echter al winterse invloeden hterkbaar. Daar wordt des nachts lichte vorst gemeld. Het weer in onze omgeving etaat nu onder invloed van een lagedruk gebied tussen IJsland, Noorwegen en hotiand gelegen. Dit gebied is ontstaan uit de overblijfse ls*1 van een tropische cycloon, die eer- anJleren Schotland passeerde en een <*eF>resaie. <iie het Noordelijk deel van de Noordzee bereikte. De afgelopen nacht passeerde het koufront van deze laatste depressie ons land met regen en veel wind. Langs de Noordzeekust be reikte de wind af en toe een snelheid van 70 kilometer per uur. Om de depressie heen stroomt tamelijk koude lucht met een onstabiele opbouw, Als gevolg hiervan heeft het weer een ehigszins onbestendig karakter gekregen 6h moeten ook morgen plaatselijk enkele buien worden verwacht, in hoofdzaak Waarschijnlijk in de Noordelijke provincies. De Mission de France zal, naar het K. P-P. verneemt, de volgende week in het klein-seminarie van Charenton bijeenko men om de opening voor te bereiden Van ,.®t nieuwe seminarie der Mission te Pon- 'gny. De voortzetting van het werk der Mis- «tpn de France is thans mogelijk door de jeuwe statuten die onlangs door de H. ?el werden goedgekeurd en die de g leuwe vormen van apostolaat der woe- he.6 Priester-arbeiders regelen alsr?®d,e aio-Werk van de priesters, die aan de JYlis- de Franse verbonden zijn. De twee Sovjet-nota's van 24 Juli en 4 Augustus, zo verklaren de Westerse mo gendheden, brengen geen nieuwe voorstel len voor een oplossing van het Duitse vraagstuk. Integendeel, volgens het Sov- jet-voorstel blijft de verdeeldheid van Duitsland bestaan, hetgeen tegen de diep- j ste wensen van het Duitse volk ingaat. De eenvoudigste stap ter bevordering van de vrede in Europa zou bestaan in een Oostenrijks vredesverdrag. De Wes- terse mogendheden herhalen in dit ver- band hun aanbod van de conferentie van Berlijn, volgens hetwelk zij zich accoord verklaren met een Sovjet-versie van de artikelen, waarover nog onenigheid be- i stond. De drie regeringen wijzen er voorts op, dat overeenstemming bij de ontwapenings besprekingen in de Verenigde Naties er toe zou bijdragen om de passende sfeer te scheppen voor besprekingen over de Europese veiligheid. De tekst van de nota's is goedgekeurd door de NATO-raad en door de Oosten rijkse en Westduitse regeringen. Dc Veiligheidsraad heeft gisteren kennis genomen van de klacht der V. S. over liet neerschieten van een Amerikaans vliegtuig door twee Russische jagers. -Di leden van de Eerste en - die een bezoek van enkele dagen Nederlandse industrie hebben de Witte el Tl Vrijdagmiddag in hotel h f Br«{/teDen Haag een slotluncll gebruikt tot besluit van hun, naar men 'joopt, vruchtbare tocht. Tijdens de lunch v'n j" fflr 4' donk'man, voorzitter de Eerste Kamer, minister J. v. d. JyeJt van Financiën, de heer T J Twijn- AtJ5' voorzitter van het Verbond van aerlandse Werkgevers, minister prof. Zijlstra en mr L. G. Kortenhorst, Voorzitter van de Tweede Kamer. Het Amerikaanse standpunt is, dat de internationale vrede en veiligheid door incidenten van deze soort in gevaar wor den gebracht. De Sovjetrussische afgevaardigde, An drei Vishinsky, bestreed dit standpunt. Hij verklaarde, dat de V. S. de toe dracht van het incident opzettelijk hadden verdraaid. Hij zeide, dat de Verenigde Staten in hun nota aan dé Russische re gering op 6 September gezegd hadden, dat het Amerikaanse vliegtuig een vreed zame patrouilievlucht maakte en niet schoot op de Russische jagers. Op 7 Sep tember echter werd uit Washington be richt, dat het vliegtuig wel gevuurd had, hetgeen door leden van de bemanning was toegegeven. Vishinski betoogde voorts, dat het Amerikaanse vliegtuig het Russische luchtruim had geschonden. Toen de Rus sische jagers verschenen om het Ameri kaanse vliegtuig te beduiden, onmiddel- i.l het Russische luchtruim te verlaten, zou et Amerikaanse vliegtuig het vuui geopend hebben. W^enihfo^e'Mncidlnf1118^ hT ?aeVaaenem^trZe?16 te voorkomen °m hadden aangevallen, en hij noemde zes andere incidenten, waarbij sinds April 1950 Amerikaanse vliegtuigen waren neer geschoten. Hij zeide voorts, dat niemand volgende vergadering was vastgesteld. met kennis van za^en zou willen geloven, dat het Amerikaanse vliegtuig eerst ge vuurd had, omdat dit neerkwam op zelf moord. Het Amerikaanse vliegtuig was de Siberische kust niet dichter dan 70 km. genaderd en het vuurde pas, toen het voor de tweede keer was aangevallen. Lodge verklaarde vooris, dat de Ame rikaanse regering bereid is haar eisen in te dienen b\j het int-.-nationale hof van justitie. Aangenomen mag worden, dat de meeste Westelijke afgevaardigden voor een dergelijke actie zijn. Met name de Franse afgevaardigde, Hoppenot. toonde zich hiervoor zeer geporteerd. Hoppenot was vol ïof over Lodge's „ge matigdheid en objectiviteit", en consta teerde met vreugde, dat Vishinski gepoogd had een zelfde toon aan te slaan. De zitting van de Veiligheidsraad werd opgeheven zonder dat het tijdstip voor de In zijn antwoord merkte de Amerikaan se afgevaardig-de>M op dat Russische vliegtuigen de laatste tijd toestellen van Zweden, Engeland, Frankrijk en België Aan de lunch in Den Haag, die het parlementair industriebezock afsloot en tijdens welke maaltijd minister Zijlstra zijn reeds gisteren weergegeven rede hield, sprak de heer T. Twijnstra, voorzitter van Nederlandse Werkgevers en voorzitter van de contactcommissie der vier werkgevers bonden een welkomstwoord. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr L. Kortenhorst, merkte in een tafelrede op, dat de „tour des Pays Bas" thans is voltooid. Als algemene indruk gaf hij, da! het doel van de reis volkomen is bereikt De industrie en het parlement zijn dichter bij elkaar gekomen dan ooit te voren en hij meende, dat er een verdergaande inte gratie moet komen. Spreker gaf namens de deelnemers uiting aan hun grote dank baarheid en waardering. De heer Kortenhorst ging voorts in op het karakter van de Nederlandse onderne mer, die, als hij zijn fantasie laat werken met beide benen op de grond blijft. Na dc eerste industriereis kan men spreken van een stormachtige ontwikkeling van de Ne derlandse Hijverheid, zeide hij; er pas' eerbied en bewondering voor wat de Ne derlandse industrie heeft bereikt. Spreker verzekerde trots te zijn op de Nederlandse industrie en op allen, die er in werken. Zich afvragend wat er nu moet worden gedaan om het bedrijfsleven en het parle ment dichter bij elkaar te brengen opper de hij de mening, dat industriëlen bereid moeten zijn zich candidaat te laten stellen voor het Kamerlidmaatschap. Landbouw, middenstand en arbeiders zjjn in de Ka mers vertegenwoodigd, de industrie niet Alleen de VVD heeft naast een midden stander ook een industrieel afgevaardigd. Het parlementaire stelsel kan niet behoor lijk werken, als het slechts bij tijd en wijle de belangstelling heeft. Verkiezing van industriëlen als lid der Kamers zeide spreker in hoge mate wense lijk te achten. Het ligt in het voornemen der regering een poging te ondernemen I om te komen tot uitbreiding der kamers; er komt dus plaats. Wil de Benelux slagen dan zal, naar de mening van dr Korten- horst, de industrie niet mogen worden ge mist in een parlementaire Benelux advies raad- In Acw York is Donderüa^; een kantoor geopend van een „buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de delegatie van dc Islamietiselie republiek Indonesië bij de Verenigde Naties", de beer Hasan Muhammad 'l'iro. De lieer Tiro zeide bij dc opening van dit kantoor een „ultimatum'' gezonden te hebben aan de minister-president, mr Ali Sastroamidjojo. In dit ultimatum wordt gezegd dat de Indonesische regering niet in staat is ge bleken voorspoed veiligheid, recht en eenheid voor het Indonesische volk tol stand te brengen, maar daarentec n het land leidt tot economische cn politieke ondergang, armoede verd/ -ldheid en bur geroorlog. „Thans, negen lange jaren na het be reiken van de onafnankelijkheid. is de Indonesische grond voor het grootste deel nog steeds doordrenkt met het bloed en de tranen van millioenen ongelukkige zonen en dochters", aldus het ultimatum dat hierbij verwijst naar Atjeh, West-Java, De Sovjetrussische ambassadeui Jakob Malik, een rondgang makend over het terrein van de Schotse in dustrietentoonstelling te Glasgow, keerde de stand van een antitank- kanon-zonder-terugloop de rug toe. „Ik ben een man van vrede. Ik wil dat kanon niet zien", zo sprak Malik. Hij verliet later de tentoonstelling met een hem aangeboden exemplaar van een gedichtenbundel van Ro bert Burns in de hand. Midden-Java, Zuid- en Midden-Celebes en Borneo. In het ultimatum wordt er bij de Indo nesische regering op aangedrongen de vol gende stappen te nemen; 1) beëindigen van de agressieve oorlog tegen het volk van Atjeh, West-Java, Midden-Java, Zuid- Celebes, Midden-Celebes en Borneo: 2) vrijlating van alle politieke gevangenen ook van de Molukken; 3) onderhandelin gen met de leiders van de opstand in Atjeh en Celebes en met de leider van de Darul Islam. In het ultimatum wordt tenslotte gezegd dat, indien deze voorstellen niet vóór de 20e September zullen zijn aangenomen de heer Tiro stappen zal nemen die o.a. be ogen het voorleggen aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Nattes van de gebeurtenissen in Atjeh en het indienen van een verzoek een commissie naar Atjeh te zenden. Leden van de Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties hebben verklaard de verklaringen van de heer Tiro zorgvuldig te bestuderen. In afwachting van instruc ties uit Djakarta onthielden zij zich van verder commentaar. Generaal-majoor Christian de Castries, de bevelhebber van Dien Bien Phoe, is gisteren met een vliegtuig van de Franse luchtlijn ParijsSaigon v.v. in de Franse hoofdstad aangekomen. Op uitdrukkelijk verzoek van de gene raal was geen officiële ontvangst bereid en verslaggevers mochten hem op het vliegveld niet benaderen. De Castries zou bij aankomst door zijn echtgenote worden verwelkomd, doch het vliegtuig kwam te vroeg aan, zodat hij tien minuten op haar komst moest wach ten. Later op de day heeft de Castries aan verslaggevers, die erin geslaagd waren zijn verblijfplaats te ontdekken, te kennen gegeven, dat zijn huidige bezoek aan Parijs van particuliere aard is. Later zou hij naar Saigon terugkeren om zich op de hoogte te stellen van het lot der mannen, die on der zijn bevel Dien Bien Phoe verdedigd hebben. Ir L. Schepers, directeur der N.V. Ba- taafsche Petroleum Mfl, heeft medege deeld, dat de installaties en fabrieken te Rotterdam-Pernis zullen worden uitge breid met een tweede katalytische kraak installatie. Deze mededeling deed de heer Schepers Bisteren tijdens een bezoek van een aan tal leden der Eerste en Tweede Kamer aan de raffinaderij. De nieuwe installatie zal, evenals de bestaande, van fluid bed" ton j ype zÜn en een capaciteit van 5000 per dag hebben. De bouw van deze tweede kraakinstalla- j tie, met de daarbij beherende hulpinstal- latics, moet worden gezien als een afron ding van de tweede phase van het na oorlogs uitbreidingsplan van deze raffl- nadery. Met voortbestaan van het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven verkeert, naar de mening van de geneesheer-directeur, dr J. J. Hirdes, in „Kuim Zicht", het ka derblad van de K.A.B., in groot gevaar. Als voornaamste oorzaak noemt hy het gebrek aan verpleegsters. In 1945 bedroeg het aantal patiënten 530. terwijl bij de bouw in 1933 op een capaci teit van 360 was gerekend. Na de oorlog werd in ijltempo gewerkt aan uitbreiding van het sanatorium. Was tot dan toe de verpleging toevertrouwd aan de zusters Dominicanessen uit Voorschoten, onmid dellijk na de oorlog ging de directie over tot de aanstelling van leken-verplegend personeel. In 1950 is de verpleging van de vrouwen en kinderen, totaal 320 patiënten, aan leken-verpleegsters toevertrouwd. In! middels zijn er vele nieuwe mediscthe cen tra gesticht. Daarbij komt nog, dat ir April 1952 bij K. B. de aanvangsleeftijd voor leerling-verpleegsters in ziekenhui zen is vervroegd en gesteld is op 18 jaar en dat de opleiding tot verpleegster in sanatoria 4 jaar duurt: dit is één jaar lan ger dan de opleiding in een ziekenhuis. Ook het vrouwentekort in het algemeen en de grote vraag naar personeel, voora. in het administratieve vlak, zijn oorzaak van het tekort aan verplegend personeel. Voor 1 October 1954 zijn er 30 tot 40 nieu we leerling-verpleegsters nodig. Meisjes, die nadere inlichtingen willen hebben, kunnen zich daarvoor mondeling of schrif telijk wenden tot de directrice van het sanatorium. Het spreekt voor zichzelf, aldus nog dr Hirdes, dat wij bij dergelijke tekorten aan verplegend personeel niet meer in staat (Van onze correspondent) In de bocht van een weg in het gehucht Rijkel te Beezel is Vrijdagmiddag de cabinedeur van een vrachtauto, waarin behalve de bestuurder, de vier-jarige tweelingbroertjes H. uit Beezel zaten, opengeslagen. Een van de kinderen gleed uit de rijdende wagen. Ofschoon de be stuurder nog trachtte het kind te grijpen, lukte dit niet en het kwam op de weg terecht, juist onder een der achterwielen van de zware, met klei beladen vracht wagen. De arme kleine was op slag dood. Z. H. Exc. Mgr G. Lemmens, de bis schop van Roermond, die juist in Beezel het H. Vormsel toediende, is persoonlijk de ouders van het kleintje op de hoogte gaan stellen van het droevige ongeluk. Ongeveer 800.000 Westduitse ambtenaren in dienst der Lander en der Gemeenten hebben gisteren een loonsverhogings ge kregen. die a.s. Zondag zal ingaan. Werknemers met uurloon krijgen vijf tot zes pfennig per uur meer, werknemers met een week- of maandsalaris krijgen een verhoging van vijf procent. Een loonsverhoging voor personeel in dienst van de Bondsstaat is door het de partement van financiën van de hand ge wezen, omdat zulks onverenigbaar zou zijn met het algemeen belang. zullen zijn onze patiënten naar behoren te verzorgen en wanneer er geen hulp komt, zit er niets anders op dan sluiten van afdelingen, stopzetting van de opne ming, respectievelijk het naar huis zenden van patiënten De Zweedse marine heeft berichten be vestigd, volgens welke een of meer duik boten ten Zuiden van de eilandengroep bij Stockholm zijn waargenomen. Van een jdan 2.42" pe'r kg".* koud^gêriaThr^wicht kust-artilleriefort uit had men een pen- 7a] bedragen scoop waargenomen en diepte-waarne-Het bedrijfschap voor Vee en Vlees heeft mingsapparaten hadden de aanwezigheid besloten de overnemingprijs, welke reeds enige weken 2.42 bedroeg, ongewijzigd De tweemaandelijkse herberekening van de kostprijs van de slachtvarkens heeft een stijging te zien gegeven van 4 pet per kg. In overeenstemming hiermede heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening bepaald, dat met in gang van 13 September a.s. de richtprijs voor de baconvarkens 2e kwaliteit dien overeenkomstig zal worden verhoogd en van een of meer onbekende duikboten ge registreerd- Vier torpedobootjagers zijn op onderzoek uitgezonden. te laten, zodat met ingang van 13 Septem ber a.s. voorshands geen toeslag uit het vleesfonds meer zal worden uitgekeerd. Bisdom van Haarlem Ie Haarlem De bakkerspatroons in Den Ilaag, Rot terdam, Utrecht, Amsterdam en Haarlem zijn ertoe overgegaan, de gezellen een loonsverhoging toe te kennen van 5 pet voor het binnen- en 4 pet voor het bui- tenpersoneel (bezorgers). In verband hiermede is de prijs van het brood, waar voor geen maximumprijs is vastgesteld, verhoogd met 1 ct. De Ned. Bakkerijstichting, waarin werknemers en werkgevers samenwer ken, heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ver zocht om een compensatie voor deze I loonsverhoging, hetzij door verhoging van het niet-vrije brood, hetzij bloemprijs. op de Bij informatie hieromtrent vernamen wij. dat de regering in eerste instantie niet bereid is. een dergelijke compensa tie te verlenen en wel. omdat het hier een vrije loonsverhoging betreft, die dus uitgaat van de bakkersorganisaties zelf. De regering staat terecht op het stand punt, dat hieruit dus niet automatisch een verhoging voortvloeit van het z.g. volks wittebrood en het bruinbrood noch een verlaging van de bloemprijs voor de bak kers. Het laatste woord is in deze nog niet gezegd, doch het ziet er naar uit, dat de regering op haar standpunt zal blijven staan. De we'erverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tot morgenavond, luidt: wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, in hoofdzaak in het Noorden van het tand. Aanvankelijk nog af en toe krachtige, later overwegend matige Zuid-Westelijke wind. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of tets hogere. Zondag 12 September: Zon op 6.08 u., onder 19.04 u.; Maan op 18.28 u„ onder 5.37 u. Maandag 13 September: Zon op 6.10 u., onder 19.02 u.; Maan op 18.46 u„ onder 7.03 u. CHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1