Adenauer stelt Bondsdag debat over E.D.G. uit Jongste verkiezingen zijn een teken aan de wand.... Niet te ver? Bijzondere taak verpleegsters voor WEST-DUITSLAND lid van Brussels pact? Ka jotters Plaats en Missiescholen in Zuid-Afrika voor Kerk verloren op ontdekkingsreis zending ii de gemeenschap Raad van Europa opent zijn najaarszitting Typhus- of paratyphus-epidemie i Kcijotters-jeugd in onderzoek. Moge zij veel begrip tonen Na het eten van paling Dinsdag 14 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 4 Instrumentenpaneel van „Triton" geborgen Bestrijding van angst en onrust in de moderne mens m Rood China deporteert Amerikanen 's Middags koninklijke rijtoer Herten slachtoffer van bloeddorstige honden Orkaan in Y. S. en Canada „Amerikaan zonder geheugen" over grens gezet ?90 Scholen met 120.000 leerlingen worden door regering overgenomen Belangwekkende enquête onder 40.000 jonge arbeiders Erasmus naar Zuid- Afrika terug Spiomiageproces in Sjanghai Vrijdag begint debat over Europa WEERBERICHT Stoffelijk overschot aangespoeld Geen knuppel in het hoenderhok. Verdere problemen De verkiezing in Sleeswijk-Holstein Op Prinsjesdag 19 doden, millioenen schade Einde van een episode De Britse minister van buitenlandse zaken is gistermiddag uit Bonn in Rome aangekomen. Vanmorgen heeft hij een onderhoud gehad met zijn Italiaanse collega Piccioni en vanavond wordt hij ontvangen door premier Scelba. Officieel is nog niets bekend gemaakt over de concrete voorstellen, die Eden momenteel bezig is aan de landen van klein Europa voor te leggen. In gewoonlijk welingelichte kringen te Londen meent men echter, dat deze voorstellen een uitbreiding behelzen van hel Brusselse pact, in dier voege, dat ook West-Duitsland en Italië zouden moeten toetreden, in afwachting van West-Duitsland'? lidmaatschap van het Atlantisch Pact. Het nieuwe jaarprogramma van de K.A.J. start officieel op 19 September met de viering van de Wereld-dag der K.A.J. Op deze dag zullen tienduizenden jonge arbeiders en jonge arbeidsters zich verbonden weten in gebed en offer. Een speciale H. Mis zal in honderden parochiekerken worden opgedragen ter intentie van de Internationale K.A.J. Sociaal-Economisch Jeugdcongres Amerikaan tot "levenslang veroordeeld BEëDIGING OFFICIEREN DER MARINIERS BLOESEM EN VRUCHTEN AAN EEN BOOM RUIM TACHTIG PATIËNTEN IN KATWUK AAN DEN RIJN l i t i J 'Ir; De weerverwachting van het K.N.M.X., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mistbanken. Langs de kust nog enkele buien. Morgen in de loop van de dag toenemende be wolking, maar tot het einde van de middag droog weer. Tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-West. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 15 September: Zon op 6.13 uur, onder 18.57 u.; Maan op 19.30 u„ onder 9.58 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eden kwam met sleutelwoord (Van onze correspondent BONN, Maandagavond. Bonn heeft nu zijn beurt gehad in de reeks van besprekingen, waarmee Eden wil trachten de Europese scherven weer aaneen te lijmen. Het communiqué spreekt van „volledige overeenstemming". De kern zoekt men echter in de verklaring, dat een Frans-Duitse samenwerking de grondslag zal moeten zijn voor alle plannen tot inschakeling van het Duitse militaire potentieel. Daarmee is vooreerst de kwade lucht ver dreven, die hier nog was blijven hangen als gevolg van de eerste voor Frankrijk nogal boosaardig klinkende reacties van Bonn. dat de regeringspartijen van Bonn teza men voldoende stemmen hebben behaald om het Noordelijkste bolwerk te kunnen behouden, mits zij het eens zullen blijven. In elk geval ziet men in Bcnn in de ver schuiving ten gunste van de socialisten 'n teken aan de wand. De kiezers zijn hard vochtig in hun oordeel. Zelfs van een met zoveel ontzag bejegende bondskanselier verlangen zij de klinkende munt van vol tooide politieke successen- Bergingsdeskundigen hebben gisteravond een instrumentenpaneel van de „Triton" vermoedelijk dat van de boordwerktuig kundige, geborgen. Het zal vandaag onder zocht worden door de Nederlandse en Ierse functionarissen, die met het onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk me' het toestel zijn belast. Later op de avond is op een eiland 23 km van het vliegveld Shannon het lijk aangespoeld van een man. Uit een pas poort en travellers cheques, die in de kle ding werden gevonden, werd het stoffelijk overschot door de politie geïdentificeerd als dat van de Amerikaanse ingenieur William G. Tuller. De politieke gedachten gaan hier nu na tuurlijk geheel uit naar de vraag welke condities Mendès-France Woensdag in Parijs zal overleggen voor zulk een sa menwerking zonder discriminatie en men gist er hoe de Franse gevoeligheden voor een herrijzing van de verfoeide „Wehr- macht" zouden kunnen worden ontzien, zonder deze weermacht in een Atlantisch bestel op de tweede rang te zetten- Blijkbaar heeft Eden daarvoor een sleu telwoord mee naar Bonn gebracht: verbod van wapenproductie in de gevaar lopende gebieden. Dat de Bondsrepubliek in de gevarenzone ligt en dat haar smid.se het dichtst in het bereik van de potentiële vij and ligt is duidelijk. Kennelijk gaan de voorbereidingen voor een conferentie over de Duitse toetreding tot de Nato-familie nu geheel en al over deze boeg. Een tikje licht meent men daarbij In Bonn te bespeuren in de toezegging van 'n Britse deelneming aan de Europese ver dediging, die, naar men hier meent, meer dan alle beperkingen er toe zal bijdragen om voor de Fransen het militaire herstel der Bondsrepubliek appetijtelijk te. maken De besprekingen zijn in elk geval van zulk een draagwijdte geweest dat voor eerst het hele politieke schema van Bonn erdoor overhoop gegooid is. Dr Adenauer heeft laten weten, dat hij er nu geen heil meer in ziet de E.D.G.-knuppel in het hienderhoek van de Bondsdag te gooien krakeel, dat daar zou kunnen ont staan, wanneer de afgevaardigden hun lang voorbereide speeches zouden gaan af draaien, kan volgens de kanselier in de huidige omstandigheden gemist worden Bovendien moet vermeden worden, dat ei wellicht nog wat anti-Franse gal zou wor den uitgespuwd vooraleer Eden de Seine gezien zal hebben. Debatten in de Bonds dag kunnen de ragfijne kant, die Eden met diplomatieke vaardigheid aan het klossen is, alleen maar bederven. Zo gaat dus Dinsdagmiddag -de sedert weken met spanning tegemoet geziene opening-met-knaleffecten van het nieuwe Bondsdagseizoen niet door. De televisie kijkers missen de kans om door te dringen. Dr Adenauer wint daardoor tijd om onge stoord zijn besprekingen te kunnen voort zetten. Daarbij is nu Robert Murphy, de Amerikaan, partner. Hij is Eden op de Voet gevolgd en heeft nog vandaag zijn eerste contact met dr Adenauer gelegd. De parlementaire molen zal eerst late: in de week op gang worden gebracht. On danks het wegvallen van het grote debat De A.V.R.O. heeft zich bij de keuze van haar medewerkers reeds vroeger *7» keer ontfermd over een kunstenaar, eeenS rePutatie de bezettingstijd heten2 "8 van de bovenste plank mocht a deze omroepvereniging j' oHoivo v-ch voor bet nieuwe seizoen r. "?g 'e hebben verzekerd Van u t i,»r la indertijd de leider was van het beruchte cabaret Paulus de Ruyter. Men vraagt zich af of du niet te ver gaat. Er is geen reden, waarom ook tegen over de heer Jacques van Tol, wien niet alles steeds voor de wind ging, geen vergevensgezindheid moet betracht wor den; maar deze vorm van reclassering lijkt ons toch de grens van het zelf respect te overschrijden. Zo goed als ons volk niet meer zou wensen onthaald te worden op de voordrachtskunst van ..Juffrouw Klessebes", zo afkerig zal het staan tegenover elke herinnering aan de droeve vertoning, waarmee het tijdens de jaren der verdrukking doorlopend werd geërgerd. Wij nemen aan, dat het bestuur van de A.V.R.O zich niet voldoende rekenschap heeft gegeven van de pijnlijke situatie, die het voor velen van zijn leden moet hebben geschapen. zal hij toch meteen op flink toerental draaien- De „affaire-John", die onder alle politieke bedrijven een beetje op het ach terplan is geraakt, wordt namelijk weer eens opgestoofd. Menig afgevaardigde denkt bij deze gelegenheid sommige mi nisters een paar hete kolen te stoven. Dat kan een gepeperde parlementaire maaltijd worden, maar het haalt het toch niet bij wat men zich hier had voorgesteld van de voorgenomen lijkzang voor de E.D.G. Dat de Bondskanselier deze laatste vooreerst niet behoeft te aanhoren is hem natuurlijk des te aangenamer daar het inmid dels toch wel gebleken is, dat de grote mate van politieke onzekerheid, waarin men door de star volgehouden E.D.G.-po- litiek gekomen is, niet heeft nagelaten in bedenkelijke mate te tornen aan dr Ade nauers grote prestige in het volk. Daarvan heeft de Zondag in Sleeswijk- Holstein gehouden verkiezing nog duide lijker blijk gegeven dan men in het kamp der C.D.U. reeds bij voorbaat had gevreesd. Vergeleken met vorig jaar boekte Aden auers partij een grof verlies en de pijn wordt alleen maar gestild door het feit, Onder grote belangstelling van kerke lijke autoriteiten is te Quebec het vijfde internationale congres gehouden van de „Ciciam", de internationale organisatie van katholieke verpleegsters. Zeven Neder landse verpleegsters, van wie vier uit Ne derland en drie werkzaam in de Ver. Sta ten en in Canada, namen er aan deel. Het onderwerp, dat in verschillende werk groepen werd besproken, luidde: „Het verpleegstersberoep en de evolutie van de wereld van nu, onze plaats en onze zen- ding". Bij de opening, 7 September, waren be halve tweeduizend verpleegsters uit vier en twintig landen ook aanwezig, de Apos tolisch Delegaat in Canada, Mgr Giovanni Panico, alsmede verscheidene Canadese aartsbisschoppen en verder de burgemees ter van Quebec. De eerste algemene ver gadering vond plaats in het Palais Mont calm, waar ook de andere avondbijeen komsten werden gehouden. Het podium was versierd met een grote afbeelding van het Ciciaminsigne. In het stadhuis ontving (t De Westduitse bondskanselier Adenauer (links) en de Britse hoge commissaris HoyerMilar begroeten Engelands minister van Buitenlandse Zaken, Eden, bij zijn aankomst op het vliegveld Walm. Het communistische persbureau „New China" heeft gisteravond uit Peking ge meld- dat drie Amerikanen, die schuldig waren bevonden aan het binnendringen in de Chinese territoriale wateren, gedepor teerd zullen worden. Het betreft een tweetal journalisten en een zeekapitein, die op 21 Maart 1953 met hun jacht ter hoogte van Kwangtoeng door een eenheid van de Chinese kust verdediging waren opgebracht. De man nen zouden hebben toegegeven dat zij de territoriale wateren waren binnengedron gen. Het departement van openbare veilig heid had onlangs opdracht gegeven de mannen te deporteren en het jacht ver beurd te verklaren, zo deelde ,.New China" mede. In Djakarta begon vorige week een proces tegen de Nederlander C. J. G. Schmidt, die ervan wordt beschuldigd te hebben deelgenomen aan terroristische activiteiten tegenover de Indonesische bevolking. De 'verdachte bij de aanvang van de eerste zitting. Naar wq vernemen zullen de Koningin en de Prins op de dag van de opening der Staten-Generaal weer een rijtoer maken ditmaal door de binnenstad van Den Haag- Enige Prinsessen zullen waarschijn lijk het Konmklqk Paar vergezellen. De rijtoer begint om kwart vóór vier. De heer H. H. uit Rotterdam, bezitter van een buitenhuis bij de Hollandsche Rading heeft bij de Hilversumse politie aangifte gedaan, dat twee honden drie van zijn herten hebben doodgebeten. De heer H. houdt op een terrein, dat met een 3 meter hoog hek omrasterd is, een viertal herten. Twee honden, een bouvier en een Duitse staander, hebben een gat onder de omrastering doorgegraven en Zondag drie herten de keel doorgebeten. Een tuinman uit de buurt wist de honden te verjagen, voordat zij ook het vierde hert konden doden. het gemeentebestuur van Quebec de deel neemsters in een officiële ontvangst. Op de oDeningsavond werd een belang wekkende rede gehouden door dr P. Jotin, professor van de Universiteit Laval in Ca nada. Hij bespralc de grote veranderingen, die in de laatste decennia zijn waar te nemen in het verpleegstersberoep en de gevolgen daarvan op je geestesgesteld heid. alsmede de algemene wijzigingen in het bisdom met "aar gevolgen van angst en onrust. De katholieke verpleegsters hebben daarom een bijzondere taak erbij gekregen, namelijk deze angst en onrust op te heffen, v0°r z°ver haar dat moge lijk is. Tijdens de bijeenkomsten hebben commissies verschilien(je onderwerpen bestudeerd: 1. de verplegmg van de zieken in zie kenhuizen en S®z'nnen; 2. de sociale ge zondheidszorg; 3. de opleiding en verdere perfectionnering van de verpleegster in haar beroep; 4. de bijzondere problemen van de religieuzen in de ziekenverpleging. Tot opvolger yan de huidige voorzitster, mej. I. de Camillis, werd gekozen mevr. A. Lapointe—Bennoit uit Quebec, die dezp taak vier jaar zal waarnemen Zondag werd het congres besloten. Een orkaan heeft in de Ver. Staten 18 doden geëist en in Canada één. De ma teriële schade loopt in de millioen dol lars. Meer dan twee derden van de appels in Nieuw-Schotland zijn afgewaaid. Er hing naar schatting voor meer dan vier millioen dollar aan de bomen. Het afge vallen fruit zal tot cider en andere pro ducten worden verwerkt. Acht van de 18 Amerikaanse doden vielen in de staat Maine. Allen kwamen door verdrinking om het leven. De gou verneur van deze staat schat de mate riele schade daar op meer dan zeven mil lioen dollar. Zware schade werd ook aangericht in de visserijstreken van Massachusetts en op boerderijen in New-York. Günther Fischer, alias David Samuel Rollins, de „Amerikaan", die aan geheu genverlies lijdt, is gisteren door de Ko ninklijke Marechaussee van de brigade Glanerburg bij de doorlaatpost aldaar over de grens gezet. Hij is overgegeven aan de Duitse pascontrole. Later op de dag werd hij aan de Duitse politie overgegeven. De leidende gedachte van dit voorstel zou dan zijn, gebruik te maken van een reeds beslaande verdragsorganisatie waarin Groot-Brittannië met vier continentale mogendheden is verbonden. Op die manier zou Groot- Brittannië zich dan met de plannen voor de Westduitse herbewapening kunnen associëren. Het bestaande Brusselse verdrag dat in 1948 door Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg getekend werd zou dan wel bepaalde wijzigingen behoeven, voor zover het ten doel heeft, een hernieuwing van Duitse agressie te verhinderen. Het verdrag van Brussel voorziet ook niet in een middel om aan de Westduitse herbewapening beperkingen op te leggen. Dit aspect van de kwestie zou daarom moeten worden opgelost binnen het raam van het Atlantische Pact. 5,^'jdens een vergadering van de Zuid- jb'ikaanse regering en het episcopaat j, fift de Minister van Inlandse Zaken, dr k F Verwoerd, medegedeeld, dat alle (j„ holieke missiescholen voor de inlan- iL''s> hetzij door de regering zullen wor- süh °verSenomen, hetzij voortaan geen «lis-ldie meer zullen ontvangen. Deze be- tif-f'bg, voortvloeiend uit de nieuwe Zuid- Vhr taanse onderwijswet, treft 790 missie- veJ?.len met 120.000 leerlingen. De missie Vg "est daarmede een jaarlijkse subsidie D„rulm drie millioen gulden. C höc 11 _i dien slechts algemeen bijbelonderricht toegestaan. Minister Verwoerd deelde echter mede bereid te zijn speciaal gods dienstonderricht door onderwijzers toe te staan. De bisschoppen achten deze toezegging volkomen onvoldoende. Algemeen bijbel onderricht is ondoeltreffend. Zij waar schuwen, dat secularisatie der scholen uiteindelijk- de Mau-Mau-beweging be vordert, temeer daar het nationalisme onder de negers steeds sterker wordt. Zij deden daarop een voorstel, waardoor Afrj?rnstige klap voor de missie in Zuid- ih;.. Ka. temeer daar de scholen zoals JJp lUllliUCli gUiUCU, UU1 OH.1, «e,. beslissing van de regering betekent ruime regeringsbevoegdheid in het be a. ernot:-. ,.ijt..;j stuur der missiescholen verzekerd zou zijn. Minister Verwoerd weigerde echter concessies te doen. Aan het einde van deze maand zullen de bisschoppen bijeenkomen om nieuwe stappen te overwegen. 'yr Verwoerd ook toegaf een uit- y e.nde naam hebben. 'Sens de nieuwe wetgeving is boven- Leden en vrienden van de katholieke arbeidersjeugdbeweging zullen een per soonlijke gift offeren voor hulp aan de K.A.J. en V.K.A.J. in de missielanden. Deze gift zal worden overhandigd aan mgr Jos Cardijn, de Internationale Aal moezenier. die momenteel een Internatio naal Instituut voor leiders- en leidstersvor- mmg voorbereidt. Dit instituut zal spe ciaal ter beschikking staan voor de vor- ™ng van militante leiders en leidsters in waar het sociale vraag- -j1 °,m inschakeling van jonge u uit de arbeidersjeugd. J bekendheid te geven aan de ®ld?rsieuSd in de wereld, «dn t',„ missielanden, en het werk 7 i,ndi k AnaTtl0na,e K A J- de Ne derlandse K.A.J. en V.K.A.J. een SDeciale 'wpiefd K AeTr"Prenden onrier de titel ,,Wereld-K.A J. Deze illustratie ver schijnt in de tweede helft van September Op dezelfde 19e September start de K.A.J. met een grote enquête onder de jonge arbeiders, waarbij 40.000 formulie ren moeten worden ingevuld. De enquête richt zich op de toestand van scholing ar beidstijd en arbeidsbeloning der jonge arbeiders. Eik formulier telt 40 vragen, waardoor een algemeen beeld van deze' vraagstukken moet worden verkregen. De enquête heeft ten doel de jonge ar beiders zelf meer te betrekker, in de op lossing van hun eigen vraagstukken. Een oplossing alleen door wettelijke maatrege len en oprichten van scholen, aanstellen n ambtelijke jeugdleiders of sociale werkers is niet voldoende, de eerste noodzaak is de bewustmaking en mede werking van de jonge arbeiders zelf, Het unieke van deze enquête is, dat zij in een zeer korte tijd moet worden afge werkt met de zorg, dat zoveel mogelijk op elk formulier de vragen goed worden beantwoord. Om dit mogelijk te maken wordt de enquête klassikaal ofwel groeps gewijze gehouden. Na voorbereiding in de kerngroepen, worden bijeenkomsten voor jonge arbei ders georganiseerd. Tijdens deze bijeen komsten geschiedt een gelijktijdige invul ling van de formulieren onder leiding van een enquêteleider, welke bijgestaan wordt door twee adviseurs, n.l. een onderwijzer en een bestuurslid van 'n katholieke vak bond. Bij moeilijkheden betreffende de beantwoording der vragen, treden zij op als deskundigen; de onderwijzers betref fende het onderwijs en het bestuurslid van de vakbond voor arbeidstijd en -be loning. Dit driemanschap, het parochieel enquête-comité verzorgt tevens de code ring der vragen. Natuurlijk zullen de jongens veel vra gen hebben naar aanleiding van onder vonden moeilijkheden op het gebied van onderwijs en hun arbeid. Na de enquête kunnen dus bijeenkomsten worden be legd, waarop voorlichting betreffende deze vraagstukken kan worden gegeven, want er is nu een goed contact met de onderwijzer en de vakbond. Als de enquête voorbij Is, worden de zelfde vraagstukken welke in de enquête zijn behandeld, In de afdelingen nader on derzocht en bestudeerd. Dit Is de voorbe reiding van het Sociaal-Economisch Jeugdcongres der K.A.J., dat plaats vindt op 12 Februari 1955 te Utrecht. Daar zal de uitslag der enquête behandeld worden en door deskundige inleiders worden aan gegeven welke oplossing men dient na te streven. Dit eerste Sociaal-Economische Jeugd congres, dat op initiatief van de K.A.J. plaatsvindt, is tevens een uiting van de samenwerking met de katholieke vak bonden. waarmede zij in de K.A.B. is verbonden. Dank zij deze samenwerking, welke haar uiting vindt in een Sociaal-Econo mische Jeugdraad van de K.A.J. kan deze enquête en dit jeugdcongres worden ge houden. Dit is een verheugend teken, om dat daardoor wordt bevestigd, dat de ka tholieke vakorganisatie een open oog heeft voor de belangen van de jongeren. De K.A.J. meent hiermede een daad te stellen, welke geheel volgens de richt lijnen van het Bisschoppelijk Mandement, de katholieke jonge arbeiders bewust wil maken van eigen katholieke verantwoor delijke taak in het openbare leven. Zij is ervan overtuigd, dat door een activering van de arbeidersjeugd in eigen milieu en leven, volgens de richtlijnen van de Kerk, een waardevolle bijdrage wordt geleverd aan de opbouw van de nieuwe gemeenschap. Moge tenslotte het frisse jaarprogram ma-boekje ook in handen komen van jon gelui, die nog geen deel uitmaken van de K.A.J. Zij zullen uit dit geschrift de be doelingen en de oprechte belangstelling om hun geestelijk en materieel lot kun nen opdiepen en mogelijk allereerst de weg naar de organisatieontdekken. De Zuidafrikaanse minister van defensie. Erasmus, is gisteren na een bezoek vau vijf weken aan Europa, waarvan hij tien dagen in Engeland doorbracht- naar Zuid Afrika teruggekeerd. Voor zijn vertrek verklaarde hij, dat da besprekingen met de Britse minister van defensie, Earl Alexander, en de ministet van bevoorrading, Duncan Sandys, een groot gebied hadden bestreken. Er wa: van gedachten gewisseld over de huidige ontwikkeling van wapens en over pro blemen van tactiek en bevoorrading. In het bijzonder was gesproken over toekom stige plannen voor de defensie van Afrika en het Midden-Oosten tegen mogelijke communistische agressie. Volgens het persbureau van communis tisch China „New China" zijn in Sjang hai twee Chinezen ter dood veroordeeld „wegens spionnage in opdracht van de Amerikaanse geheime dienst". Tevens werd een Amerikaan, zekere Hugh Fran cis Redmons, tot levenslang veroordeeld, omdat hij, „onder de dekmantel van werk voor een Amerikaanse commerciële in stelling", gespionneerd zou hebben in Moekden, Peking en Sjanghai. Vijf Chinezen kregen vonnissen variërend van zeven jaar tot levenslang. Een van de ter dood veroordeelde Chi nezen zou voor Tsjang Kai Sjek gespion neerd hebben en onder Redmond's beve len hebben gestaan. Hij zou later zijn or ders rechtstreeks van de Amerikaanse consul in Hongkong hebben ontvangen. De commandant van het Korps Mari niers, generaal-majoor der mariniers P. J. van Gijn, zal Donderdagochtend a.s. twee de luitenants der mariniers beëdigen op het terrein van de Willem Joseph baron van Ghent-kazerne te Rotterdam. Het zijn: J. G. A. Schampers uit Helmond; A. 't Hart uit Zwolle; A. J. Hakkert uit 's-Gra- venhage; T. Rudolphie uit Arnhem; C. B. Nicolas uit Heerlen: R. F. Hendriks uit 's-Gravenhage en W. B. Donker Curtius uit Bussum. Een appelboom die in het Friese dorp Oosterlittens staat, heeft zich niets aangetrokken van de zonloze zomer. Terwijl hij rijpe vruchten draagt, heeft hij ook takken met bloesem aan zijn stam. Uit een ander Fries plaatsje, Wol- sum, komt het bericht, dat de aard- beiplanten van een inwoner in bloei staan, terwijl van dezelfde planten dit jaar reeds rijpe vruchten zijn geplukt. De najaarszitting van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is gistermorgen onder voorzitterschap van het Franse socialistische parlementslid Guy Mollet geopend. De vergadering begon met een herden king van de onlangs overleden Italiaanse staatsman De Gasperi. Meer dan tachtig inwoners van Katwijk aan den Rijn lijden op 't ogenblik aan ty phus of paratyphus. Met welke ziekte men te doen heeft, wordt op 't ogenblik nog onderzocht, paratyphus wordt echter het waarschijnlijkst geacht, In het Acade misch Ziekenhuis te Leiden waren gister avond reeds veertien patiënten opgeno men. In het dorp zelf worden zeventig zieken thuis verpleegd. Vermoed wordt, dat de ziekte is ver oorzaakt door het eten van paling, tijdens omstreeks 1 September in het dorp ge houden feestelijkheden bij een bepaalde kraam gekocht. Vorige week Donderdag deed de ziekte zich voor het eerst voor, maar pas de laatste dagen bleek het epi demisch karakter ervan. Behalve in het ziekenhuis te Leiden is men ook in het Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht met een bacteriologisch onderzoek bezig. De inspecteur van de Volksgezond heid in Zuid-Holland, dr A. in 't Veld, heeft zich ter plaatse van de toestand op de hoogte gesteld. Mocht bij het onderzoek blijken, dat men niet met paratyphus maar met typhus een veel gevaarlijker ziekte te ma ken heeft, dan zal wellicht getracht wor den in Katwijk aan den Rijn een school of ander gebouw als verpleegruimte in te richten, mede om overbelasting van het ziekenhuis te Leiden te voorkomen. De eerste resolutie van deze zitting werd ingediend van Nederlandse zijde, n.l. door de heer Vixseboxse, die uitdrukking gaf aan het medegevoel van geheel Europa met de ramp, die Frankrijk heeft getrof fen door de aardbeving in Algiers. In de door hem ingediende resolutie besluit de Raadgevende Vergadering een beroep te doen op de leden-staten om aan de slacht offers van de ramp alle mogelijke hulp te verlenen. De resolutie werd met algemene stemmen aangenomen. Bij het hierop volgende onderzoek van de geloofsbrieven werd melding ge maakt van het feit, dat de heer Blaisse, die tot dusver zeer actief geweest is in de Raad van Europa, zich heeft terug getrokken als lid van de Nederlandse delegatie. Hij is opgeyolgd door het katholieke lid van de Tweede Kamer, de heer M. M. A. A. Janssen. De assemblee heeft voorts haar agenda, op enkele wijzigingen na, goedgekeurd. Het debat over Zuid-Oost-Azië en de ont wapening is tot Vrijdag verdaagd; deze twee vraagstukken zullen dus tegelijk met de Europese situatie besproken worden. Dit algemene debat zal naar verwachting drie dagen duren. Dinsdagmiddag begint de Assemblée haar eerste werkvergadering. Besproken zal dan worden de speciale boodschap, die in Mei door het ministerscomité werd ge zonden over de taak van de Raad van Europa en in het bijzonder van de Assem blée zelf. i- •e I- r- ï- 3- et d, et 1- el ï- :n Ie c- n ie

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1