MIDDENSTANDSNOTA GEEN TOVERBOEK IS ZOAVO is strikt defensieve organisatie Spoorwegstaking de meest massale daad van verzet Leeftijdsgrens notarisambt zeventig jaar, aanvaard Raad van Europa beraadt zich over zijn status Morgen tien jaar geleden gaf Londen het bevel OVERZICHT EERSTE KAMER sSS^-ssAbw: - - r,ri?d LESVLIEGTUIG NEERGESTORT EN UITGEBRAND Dr Veldkamp kondigt instelling hypothecair en inrichtingscrediet voor nieuwe bedrijfspanden aan Dulles over Manilla Waalkade te Nijmegen ernstig bedreigd Het conflict in Vietnam geregeld Isobel Goldsmith ontvoerd Handhaving premie op vier pmeent Europese verkiezingen zijn wenselijk Onderhoud met dr ir W. Hupkes Minister Donker: dit ontwerp enige kans op pensioenvoorziening Beide inzittenden omgekomen Groot-Brittanië eist schadevergoeding cn ^DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 PAGINA 3 Geen beschermend karakter Crèdietbeleid Nieuwe beschoeiing over afstand van 340 meter Enkele ivetsontwerpen Na 26 veroordelingen RECIDIVIST thans VRIJGESPROKEN ALPHAND UIT NATO-RAAD Advies Ziekenfondsraad Iri Onverschrokken Het incident bij Hainan Voortreffelijke geest onder het personeel „Dr Huisman" badkamer in de Personeelraad in actie NAAR ALGEMENE DIENST PLICHT IN CHINA eur op de- een lijk be- on- ;lap ipe- bU 'ee- 20 iam in- het tal- Na- 3hi- van van ttef) len- 'OOf ge- jor- het -de' r t« rkt- ziji> da koa ■est* ga- zee' ten- dia eei' sa- 1 ef in- der- >be" he{ ■da" I e" ofl- .tge- hee' 's-GRAVENHAGE, 15 September 1954. Het debat over de Middenstandsnota werd hedenmiddag door de Tweede Kamer voortgezet met enkele redevoeringen, welke het besluit moesten vormen van de algemene beschouwingen over deze nota. Zover kwam het heden nog niet. Zo vertelde de heer Lemaire (K.N.P.) nog, dat hij het niet juist vond, dat het er bij deze nota alleen om te doen zou zijn een beleid op lange termijn uit te stippelen. De dikwijls urgente nood onder verschillende groepen van middenstanders vroeg om maatregelen op korte termijn. Het was te verwachten' en het kon niet ander, of in deze redevoeringen werd overigens weer veel herhaald was gisteren de gehele dag reeds vele malen was gezegd. Het wachten was dus op het antwoord van de bewinds lieden, dat mogelijk indien tenminste de redevoeringen niet zó lang van adem zouden zijn als de dag tevoren nog deze middag gedeeltelijk zou kunnen worden gegeven. Maar het werd toch nog vier uur, voor de eerste der bewindslieden aan het woord kwam. Het was de staatssecretaris dr Veldkamp, die het eerste deel der beantwoording op zich nam. Het fiscale deel zal immers door de staatssecretaris van financiën worden behandeld. Het was bij deze beantwoording prettig te bemerken, dat de staatssecretaris blijk gaf meer begrip te hebben voor beperking dan de Kamer in haar al te gerekte en veel te langdradige redevoeringen had getoond. Dr. Veldkamp zeide wat hij te zeggen had, duidelijk en zonder omwegen, niet te lang en met kennis van zaken. Al kon hij uiteraard bij het vooralsnog ont breken van feitelijke gegevens nog geen algemene bereidslijn gegevens nog geen de belangrijke onderdelen, welke met het beleid te maken hadden, ging hij nu in en toonde hij een helder Inzicht en een vaste opvatting die hij dan met kiare argu menten omgaf. Hij zette ook uiteen waar om hij nog geen algemene beleidslijn in de nota had kunnen uitstippelen en waar op de nota vooral economisch was gericht. Het schaarse cijfermateriaal, dat voor deze nota ter beschikking had gestaan, was in hoofdzaak gebaseerd op econo mische gegevens Andere redenen tot be perking in deze nota waren de noodzake lijke zelfbeperking en de positie van de middenstand, zoals deze moest worden ge- z en als onderdeel van het bedrijfsleven. Men had dus ook geen pasklare soluties mogen verwachten. Deze nota was geen toverboek. Het was een document over de huidige situatie in de middenstand, over het gevoerde beleid en een grondslag voor het te voeren beleid. Het was een ernstige bezinning over de grondslagen van de middenstandspolitiek. Toch merkte hij op, dat deze nota reeds vruchten had afge worpen. Hij toonde aan, dat een economische expansie voor de middenstand noodzake lijk was en dat de nota daarbij het middenstandsbeleid wil bevorderen waar voor hij opnoemde de borgstellingsfond sen, de sociaal-economische hulpverlening, de voorlichting van de Rijksnijverheids- dienst. de kinderbijslag, de ouderdoms voorziening. de verlaging van het tarief der inkomstenbelasting, de middenstands consulenten en de vooruitzichten op het gebied der sociale verzekering. Een beleid met een geheel beschermend karakter wees hij echter van de hand. Om deze afwijzing te accentueren, sprak hij uitvoerig over het behoefte-element, dat de heer Peschar (P.v.d.A.l even uit voerig had verdedigd en aanbevolen. Hij wees erop, dat bij de behandeling van de Vestigingswet Bedrijven de Kamer de in voering van het behoefte-element reeds van de hand had gewezen. De invoering van dit element zou theoretisch inderdaad kunnen leiden tot het opvoeren van de inkomsten in een bedrijfstak, maar een der bezwaren daartegen was. dat de toe passing van het behoefte-element ernstige schade zou doen aan de dynamiek van de bedrijfstak en daarmee aan de algemene economische politiek. Men moet toegankelijk zyn voor nieuw komers, die hun vak kennen en hun be drijf kunnen opvoeren en uitbouwen. Hy wees daarbij op het voorbeeld van Huib van Doorne van de D.A.F. fabrieken in Eindhoven. Indien in de tijd, dat deze zijn smederij begon, het behoefte-element hem zou hebben uitgeschakeld, dan zouden misschien in die dagen vier of vijf andere smeden iets meer hebben verdiend maar dan zouden we nu geen D.A.F. gehad hebben. Dat de rechtvaardigheid dan beter zou zijn gediend, was gezichtsbedrog omdat men dan de neveneffecten verwaarloosde op andere punten van het economisch leven. Bovendien moe*, dan de overheid een diagnose gaan stellen, waarvoor de verantwoordelijkheid groter is dan de overheid kan dragen. Men krijgt dan op laag niveau verstarring van het econo misch leven. Een marktanalytisch onder zoek achtte hij van grote betekenis, maar het lag volgens hem niet op de weg van de overheid om de conclusies van deze analyses aan de gegadigden op *.e dringen. Over de kwestie van het a gemeen of functioneel beleid, dat voor de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) het belangrijkste punt van de hele nota was geweest, zei de staatssecretaris voor de middenstand niet zo heel veel. Hij stelde zich een midden standsbeleid voor. dat functioneel wordt getoetst en vond daarmee, noga) optimis tisch, dat er eigenlijk geen verschil van mening bestond tussen hem en de heer Van den Heuvel. Dat de nota te kort schoot in functionele beschrijvingen was inderdaad waar, maar hieraan lag weer dezelfde oorzaak ten grondslag, nl de beperktheid der bronnen. Dat de term randbedrijf niet juist was, kon hij niet onderschrijven, de literatuur had deze term reeds ^geaccepteerd. Men zou kun nen zeggen, dat deze term het psycho logisch niet deed en daarom was hij wel bereid een andere naam aan de in te stellen commissie te geven. Dat de in komensgrens in deze randbedrijven hoger zou moeten liggen dan 3000. kon men niet aldus stellen, betoogde hij verder. Of een bepaald bedrijf een randbedrijf was, kon men niet baseren op een bedrag, maar op andere factoren als capaciteiten en dergelijke. Bjj de bespreking van het credietbelcid deelde dr Veldkamp mede, dat het in de bedoeling der regering ligt 'n hypotbecair crediet en een inrichtingscrediet in het leven te roepen voor de bouw van nieuwe bedrijfspanden. Het lag daarbii in 't voor nemen om het hypothecair crediet niet te plaatsen bii de Ned Middenstandsbank, maar bii de institutionele beleggers. Wat het inrichtingscrediet aangaat achtte dr Veldkamp het noodzakelijk, dat er waar borgfondsen voor het bedrijfsleven, welke voor het vestigingscrediet noodzakelijk zijn in het leven worden geroepen, maar dan ook voor selectie en nazorg bij de inrichtingscredieten. Dat was dan voor vanmiddag zo onge veer alles. Veel nieuws bracht het dus niet, maar men dient dan ook te bedenken, dat na de zeer uitvoerige nota en alles wat hierover is gepubliceerd én de uit gebreide schriftelijke voorbereid'ng, de zaak dan ook zo ongeveer is doodgepraat en er niet veel nieuws meer kon uit- komeh. Dr Veldkamp had hiermee echter, naar bleek nog niet alle problemen behandeld Morgen zal hij o.a. nog terugkomen op de kwestie van de consulenten en dan zal ook de staatssecretaris van finanriën aan bet woord komen voor de fiscale kwesties, die hierin een zeer belangrijke rol spelen De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren in een voor radio- en televisiestations gehouden toespraak tol het Amerikaanse volk over de conferentie te Manilla en de daar ingestelde Zuid-Oost-Aziatisclie Verdragsorganisatie gesproken. Hij verwierp op de eerste plaats de beschuldigingen van het Russische ministerie van buitenlandse zaken, dat de ZOAVO een bedreiging zou vormen voor vrede en veiligheid in Azië. „De ZOAVO bedreigt niemand, geen regering, geen natie en geen volk". (Van onze correspondent). Uit een te Nijmegen ingesteld onderzoek is gebleken, dat de kademuren langs de Waal te Nijmegen dringend verbetering behoeven. Vooral het gedeelte vanaf het kantoor van het Gemeente Electriciteits- bedrijf tot even ten Oosten van de Grote- atraat verkeert in een zeer slechte toe- ^an<i. Teneinde instorting van de basalt- tweet voorkomen, hebben B. en W. een moeten Stukken van de Waalkade terstond fundering°?" afzetten' Vooral nabij basaltzuilen de £amenhan§ tussen de i,-j Waaruit, het profiel van de avond zo goed als geregeld. Volgens de is oPgebouW(1) el velforen omj vingvan de generaal heeft de staf- cnei ingestemd met een kort verlof on De minister lichtte vervolgens toe, waar om de V.S. zich kanten tegen het denk beeld, 'om de ZOAVO de beschikking te geven over een gemeenschappelijke mili taire macht, in de trant van de NATO. „In verband met de rensachtig uitgebrei de verplichtingen der Verenigde Staten tneen ik dat de voorkeur moet worden gegeven aan het ontwikkelen van snel verplaatsbare, zeer krachtige strijdkrach ten en aan het opbouwen van reserves in strategische gebieden", zo verklaarde Dul les. Hij deelde tevens mede, dat het in wer king treden der ZOAVO de Verenigde Staten niet tot aanmerkelijke wijzigingen in hun militaire plannen zou nopen, om dat de V.S. tóch te allen tijde krachtige vloot- en luchtmachteenheden in het Wes telijke gedeelte van de Stille Oceaan on derhouden. „Deze Amerikaanse strijd macht kan net zo goed een groot aantal landen als een enkele staat in dit gebied beschermen", zo zeide Dulles. Dulles zeide voorts, dat de overeenkomst van Manilla in grote mate zou bijdragen aan het voortbestaan van vrije regeringen in Zuid-Oost-Azië. „Wij kunnen zeggen dat een communis tische, gewapenderhand uitgevoerde aan val in Zuid-Oost-Azië in feite een be dreiging zou vormen voor de veiligheid der Verenigde Staten en dat dit zou lei den tot een Amerikaanse tegenactie", ver klaarde hij. ttolies legde de plechtige verzekering af, dat de ZOAVO, die rekening houdt met Volgens A.F.P. is het geschil tussen de premier en stafchef van Vietnam Dinsdag- oirnnH - gegaan De verbetering rn„ van B. en W., moe°t"' naar de mening met een kort verlof op voorwaarde dat hij in functie blijft en in staat wordt gesteld zelf zijn tijdelijke I het gevaar van ondergrondse actie en in directe agressie, zich nimmer met de bin nenlandse aangelegenheden van een an der land zou inlaten- James Goldsmith, die in Januari jl. heel wat publiciteit kreeg, doordat hij in bet geheim en tegen de zin van de vader trouwde met de dochter van de Foliviaanse tinmagnaat Antenor Patino, heeft gisteren bij de politie van Parijs aangifte gedaan van de ontvoering van zijn vier maanden oude dochtertje Isobel. Isobel werd 15 Mei geboren en tege lijkertijd stierf haar moeder, de mooie Boliviaanse erfgename. In het begin van de vergaciering wer den nog enkele wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aanvaard zoals het voorstel van de voorzitter om de nota's tussen de Nederlandse en Amerikaanse regering inzake de legering van Ameri kaanse troepen in Nederland aan de uit spraak der Staten-Generaal te onder werpen Voorts het wetsontwerp Overbrenging in beheer en onderhoud Dij de gemeente Vianen van een afgesneden kanaalgedeel te, behorende tot de werken van het Merwedekanaal in Zuid-Holland. Het wetsontwerp wijziging van de Pensioenwet voor het personeel der Koninklijke Marinereserve 1923 en de Pensioenwet voor het reservepersuneel der landmacht 1923 lokte ampele besprekingen uit, waaraan alleen de heren Ritmeester (V.V.D.) en Vis (K.V.P.) deelnamen. De heer Ritmeester was het er maar niet mee eens, dat er voor een deel der betrokkenen geen sprake kon zijn van terugwerkende kracht, namelijk voor het reserve-personeel van de K.N l.L., da* toch maar alleen door Nederland was uit geleend. Het argument, dat dit administra tief te bezwaarlijk was, verwierp hij Drie keer kwam de heer Ritmeester hierop terug, maar minister Staf kon hem niet overtuigen. De heer Vis (K.V.P.) vroeg voor de academisch gevormde officieren geen pensioen bij 55-jarige, maar bij 60-jarige leeftijd, wat de minister afwees met het argument, dat ook deze bij een later In dienst treden om studieredenen hun 28 iaar konden halen. Het wetsontwerp werd tenslotte z.h.s. aangenomen. De heer Reuter (Comm.) vroeg verlof voor een interpellatie over het loon- beleid, wat de voorzitter noopte tot de opmerking, dat het toch niet constitutio neel kon worden genoemd de regering ter verantwoording te roepen voor iets wat zij nog niet had gedaan, daar de regering aangaande het loonpeil nog geen beslissing had genomen en eerst Vrijdag het advies van de S.E.R. was te verwachten. Morgen bij de aanvang der vergadering zal over dit verzoek worden beslist Van de voorzitter zal wel geen voorstel te ver wachten z"n otn dit verzoek in te willigen. F. S. Het Amsterdamse gerechtshof heeft, met vernietiging van een vonnis der Utrechtse rechtbank, die de verdachte 2','2 jaar had opgelegd, de 6--jarige recidivist A. J. 11. uit Utrecht (26 veroordelingen op straf blad) onmiddellijk in vrijheid laten stellen en terstond uitspraak doende deze man vrijgesproken van de hem ten laste ge legde inbraak in een villa te Soest. Aangezien deze verdachte samen met twee jonge Utrechtenaren op de bewuste avond (Zondag 13 December van het vorig jaar) in een gehuurde auto naar de villa toe was gereden en na de inbraak een uit de villa afkomstig radiotoestel, weer sa men met deze jongens, naar een zijner eigen kennissen in Utrecht had gebracht, was hij zeker niet onschuldig. Maar hem was alleen de inbraak ten laste gelegd, niet subs, medeplichtigheid aan die in braak. En gisteren slaagde hij er voor het hof in zoveel twijfel op te werpen, dat tenslotte een onmiddelijke vrijspraak volgde. Premier Mendès-France heeft besloten Hervé Alphand, een vooraanstaand aan hanger van. de EDG, als permanente Franse vertegenwoordiger in de NATO- raad te vervangen, zo wordt te Parijs ver nomen. Aphand heeft een voorname rol gespeeld bij het opstellen van het EDG-verdrag. In de laatstgehou«épfctfergadering van de ziekenfondsraad is>en belangrijk 'be sluit genomen. Het heeft betrekking op de hoogte van de ziekenfondspremie voor hel jaar 1955 en op de uitbreiding van de ver strekkingen ten behoeve van de verplicht verzekerden. Het besluit is in de vorm van een ad vies ter goedkeuring aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor gelegd. Voor wat de premie betreft: er is gead viseerd deze voor 1955 op 4 procent te houden, ondanks de uitbreiding der ver strekkingen en ondanks het feit, dat de huidige premie onvoldoende is om daaruit de jaarlijkse uitgaven te bekostigen. Maar het kan. dank zij de reserve in het ver eveningsfonds. Over de uitbreiding van de verstrekkin gen is het volgende geadviseerd: a. tot bijdrage in de kosten van de sanatorium- verpleging te stellen op 75 procent van de totale verpleegkosten; b. invoering van een vergoeding voor brilleglazen en voor de indirect-verzekerde kinderen van een vergoeding voor brilmonturen; c. verstrek king van een vergoeding voor gehoorap paraten voor indirect-verzekepde kinde ren beneden 16 jaar; d. verhoging van het aantal ziekenhuis-verplegingsdagen van 42 tot 66 dagen per geval. In het parlement van de Raad van Euro pa is men het er gisteren over eens ge worden, dat het critieke ogenblik, dat in de geschiedenis der Europese eenwording is aangebroken, zicb by uitstek er toe leent om de betekenis, de prestaties en de mogelijkheden van de Raad van Euro pa opnieuw in ogenschouw te nemen. De Duitse socialist Mommer zei, dat nu de vraag moet worden beantwoord of de Assemblée zich tevreden moet blijven stel len met het formuleren van aanbevelingen waarvan het verdere lot aan het comité van ministers moet worden overgelaten dan wel of zij moet aandringen op wijzi ging van het statuut van de Raad tn die zin, dat het bij een concrete actie de Euro pese eenheid naderbij zou kunnen brengen Ook sprak Mommer de wens uit, dat de ministers voortaan zullen deelnemen aan politieke debatten van de Raad (zoals Spaak, en misschien ook Mendès-France dat a.s. Vrijdag inderdaad zullen doen). De Fransman Bichet (M.R.P.) drong er op aan; dat er zo spoedig mogelijk een begin wordt gemaakt met het houden van rechtstreekse algemene verkiezin gen voor de beide Europese parlementen n.l. dat van de Kolen- en Staalgemeen schap en dat van de Raad van Europa, omdat dit de enige manier is om van de openbare mening een duidelijke uit spraak over de Europese aangelegenhe den te krijgen. Hij diende in die geest een motie in- Onze landgenote dr Marga Klompé, die tot de mede-ondertekenaars van deze mo tie behoort, sprak in soortgelijke zin als Mommer en Bichet, met name over „de illusie" van vijf jaar geleden, dat de Raad van Europa het middelpunt van de Euro pese eenwording zou worden. Door het gehele debat heen klonk voons de klacht, dat de regeringen van de leden- staten te weinig aandacht aan de Raad van Europa wijden. Buiten de grote vergaderzaal hebben gisteren 34 parlementariërs van „klein Europa", die voorstanders van de E.D.G. zijn geweest, een bijeenkomst gehouden. Zij besloten, geen pogingen te doen om de E.D.G. nieuw leven in te blazen, maar wel om de geest ervan levendig te houden. Tot dit doel zullen zij een nieuw soort van fractie vormen, die door een waarnemer, boosaardig, „een fractie van voorstanders van de Europese eenheid in de raad van Europa" werd genoemd. (Van onze Utrechtse redacteur) „Naar aanleiding van een uit Nederland ontvangen vraag en na overleg met het Opperbevel, mede in verband met opératies, die heden in Nederland zijn aangevangen, acht de Regeering thans het ogenblik aangebroken, de instructie te geven tot een algemeene staking van het spoorwegpersoneel, teneinde het vijandelijk vervoer en troepen-concen traties zooveel mogelijk te beletten. De Regeering geeft zich rekenschap van de groote verantwoordelijkheid, die zij daardoor aanvaardt, doch zij meent na berijp beraad, dat in de gegeven omstandigheden, deze daad van ~ulk overwegend militair belang is, dat niet langer mag worden gewacht met uitvoering te geven aan dezen maatregel Vrijdag 17 September a.s. zal het tien jaar geleden zijn, dat Radio-Oranje deze mededeling doorgaf. Het was op een Zon dagmiddag kwart voor zes en het was wonderlijk, zo spoedig als bijna iedereen ermee bekend was en vrienden en familie leden, die clandestien naar de radio ge luisterd hadden, zorgden er wel voor- dat het spoorwegpersoneel spoedig te weten kwam, dat het moest onderduiken. Een spanning brak er vooral bij de plaatsvervangend president-directeur der N.S., ir W. Hupkes. die van 1941 af via de illegaliteit geregeld met Londen in ver binding stond, maar orders had om, tot hy een ander bevel kreeg, het spoorweg bedrijf in otand te bonden. Hoe vaak waren vertegenwoordigers van het per soneel hem niet komen smeken toch alsjeblieft te mogen staken en het on geduld werd zo groot, dat men hem op het laatst niet meer vertrouwde. Ja> in Mei 1943 had de heer Hupkes er toch over gedacht het werk neer te leg gen, toen hij hoorde, dat sommige dienst verlenende bedrijven wilden staken. Hij had de voorzitter van de Personeelsraal de heer Joustra, uit Friesland laten komen en hem gevraagd of staking door het spoorwegpersoneel mogelijk was. De hee» Joustra had ontkennend geantwoord en de directie van de N.S. wenste daarom 1 XJ. wil VV moetpn u ^wll Zij IJ lljQGJljKC 340 meter lange betonn u1' PIaatsva va."ger aan te wijzen en het tijd- LO«nen bpsehnplmo r-fm VOOT Zlin vertroG 's-GRAVENHAGE, 15 September 1954. De Eerste Kamer heeft vanmiddag met 23 tegen 7 stemmen het wets- ter vervanging van ^^zou"U stellen. Het ontwerp tot invoering van een leeftijdsgrens voor het nota b-a crpWpn OGStaan- uitgGstcld. de hoge kade, gelegen tussen^ 2oSt,?a5~ De A00r 'andsverdedi- centrale en de tramremise. De kosten van ging'i /hef werd aant'8 d°°r de Premier deze verbeteringen inclusief de tot s' ...?e,J'®zen' had Dins- komende kosten voor bestrating e"n rlob/" dag e.en ^Dteni Din//? k™artier met -■J t eennoie- prermer Ngo uiem umn in de ambtswo ning worden geraamd op 698.000. ningen van de pemier. Om ongeveer half drie is gistermiddag 'a de polder onder de gemeente Empel, en Noorden van Den Bosch, bij het ge acht Het Slot een Harvard lesvliegtuig an de vliegbasis Gilze-Ryen neergestort fln in brand gevlogen. De 35-jarige adju- ant-vlieger J. N. V. werd daarby onmid- eI«k gedood; de 25-jarige sergeant-vlie- v®r 8. C. van W. werd, met zware brand enden overdekt, in ernstige toestand y "^gebracht naar het St. Joan de Deo- loekenhuis te Den Bosch, waar hjj in de °P van de avond is overleden. j. Boven het uitgestrekte poldergebied rond gé2?el worden -elvuldig oefenvluchten maakt. Met nog een ander vliegtuig hie? bet verongelukte lestoestel daar ook b0 bezig, t n het juist buiten de be en kom van Empel zeer laag vloog k *>et een groep bomen in aanraking 'aak/' 116(1 teestel maakte een glijvlucht, Schili daarop dt grond en scheerde v.-t- d6 Iende meters over het weiland. Met v6rd Us omlaag schokte het nog een eind liet 61 door de Polder, waarna de motor Het ?en §eweldige klap uit elkaar vloog. b]e„. °estel sl eg daarna /er de kop en brandend liggen. landbo" onmiddelliike nabijheid was de bwerszoon Jan van der Horst aan het aardappelen rooien ei hij zag mm ontzetting, hoe - drama zich voltrok Toen het toestel was neergekomen aar zelde hij geen ogenblik; hij snelde te hulp. doch kon aanvankelijk niets uitrichten om dat de vlammen, door de wind aangewak kerd, langs de 11e lengte van het toestel •sloegen. Met behulp van anderen slaagde men er in de staart van het toestel om te zetten. Daarna drong deze onverschrok ken arbeider in het brandende vliegtuig, bereikte de cockpit en sneed de riemen los, waarmee de sergeant-vlieger Van W. zat vastgebonden. Met assistentie van de wijkverpleegster, zuster L. Carpaij, mej. L. Schoot en anderen sleurde de landar beider Van der Horst met bovenmenselijka inspanning en onder gevaar voor eigen leven de sergeant-vlieger, wiens kleding reeds had vlamgevat, uit het toestel. Men doofde daarna met vereende krach ten de brandende kleding van de geredde piloot. De twe izittende kon men we gens de laaiende vlammen niet meer be reiken; hij kwam jammerlijk in de vuur zee om. De Bossche brandweer was onder leiding van commandant Donders spoe dig ter plaatse en bluste met twee nevel- stralen het brandende toestel. De levens gevaarlijk gewonde serg.-vlieger Van W. werd door de G.G.D. uit Den Bosch over gebracht naar het St. Joan de Deo-zieken- huis, waar hij, zoals gezegd, later is be zweken. De beide omgekome" piloten wa ren gehuwd, beiden hadden twee kinde ren. Zij woonden te Gilze-Rijen. notarisambt 11a een referendum onder de leden van de broederschap en de candidaat- notarissen goedgekeurd. De tegenstemmers waren de V.V.D.-fractie, de anti-revolutionnairen Reyers en Hellema en de K.V.P.-leden Kropman en Ruijs de Beerenbrouck. In zijn antwoord gaf minister Donker toe. dat de wet zwakke kanten heeft. Niemand heeft echter een regeling kunnen voorstellen, welke in alle onderdelen zou kunnen bevredigen. Naar zijn mening was het onderhavige ontwerp de enige kans, dat er een pensioen voorziening voor het notariaat zou komen. De minister kon niet meegaan in de I Zonder die koppelihg zou er van een f6dacbt,en®ang van, de x heer Molenaar pensioenvoorziening niets terechtkomen. (V.V.D.)die meende dat het Rijk de schadeloosstelling zou moeten dragen. Immers er bestaat geen enkele financiële band tussen het Rijk en de notarissen. Hij achtte het geen bezwaar, dat de jonge notarissen voor de oude moeten betalen Evenmin, dat de sterken iets meer moeten bijdragen dan de zwakken. Hier is een stuk van de solidariteitsgedachte verwe- zenlykt, meende hij. dc heer Diepenhorst (A.R.) was de S6wjlnds.man eens, dat de koppeling van h„ 'f6it'Jdsgrens aan het pensioenfonds waren heeft. Maar er is geen keus. Groot-Brittannië heeft bij continentaal China een eis tot schadevergoeding inge diend ten bedrage van ongeveer vier mil- lioen gulden, in verband met het neer schieten van het Britse passagiersvliegtuig bij Hainan op 23 Juli j.l. De eis betreft alle inzittenden, ongeacht hun nationaliteit, het vliegtuig en de vracht. Bij het Incident zijn in totaal tien personen om het leven gekomen. Zes Ame rikaanse passagiers werden gedood of ge wond. Er waren acht overlevenden. Fel bestreedt hij de heer Mole naar, die gezegd had dat de no tarissen en de candidaten bij het referendum voor een gewe tensconflict zouden worden geplaatst, omdat ze slechts vóór of tegen een be paald voorstel zouden kunnen stemmen zonder dat ze zelf een alternatief ter tafel kunnen brengen. Dat is altijd zo, vond de minister. Or ganisatorisch is er geen andere mogelijkheid Zwakke kanten, maar dan dat men wie weet iets beters? stemt over een voorstel zoals het er ligt. Bij de stemming ziet hij evenmin ge wetensconflicten voor de notaris, die meent geen pensioen te kunnen aanne men, omdat hij nooit premie heeft be taald. Die moeilijkheid kan zich pas voor doen indien hij zich tot het fonds richt om zijn aanspraken geldend te maken. En hiertoe wordt hij door niemand gedwon gen ook al stemt hij voor de oprichting van een pensioenfonds voor het notariaat in zyn geheel. Minister mr L. A. DONKER Voorts bestreed de heer Donker de op vatting, dat hier onteigening plaats vindt zonder schadeloosstelling. Benoeming voor het leven betekent alleen, dat de uitvoerende macht iemand niet naar wil lekeur kan ontslaan Het betekent echter niet, dat men het ambt tot zijn dood mag uitoefenen. De wetgever kan een leef tijdsgrens stellen. Met nadruk wees hij er op, dat indien de notarissen de oprichting van een pensioenfonds zullen verwerpen de regering er niet aan denkt de ontsla gen notarissen zelf te gaan schadeloos stellen. Tenslotte wilde hij met de heer Hellema wedden, dat de rechtelijke macht hem in het gelijk zou stellen als zij moest uitmaken, of aan de notarissen in strijd met de grondwet een belasting- privilegie was gegeven. Deze afgevaar digde liet zich echter niet overtuigen. Bij de aanvang van de vergadering sprak de heer Brandenburg (C.P.N.) de mening uit, dat de overeenkomst, welke de regering gesloten heeft met de Ameri kaanse inzake de legering van Ameri kaanse troepen in Nederland, de goed keuring behoeft van de Staten-Generaal. Hij stelde voor, dat de Senaat hierover zou beslissen. Besloten werd het voorstel volgende week in stemming te brengen. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het voorstel als vervallen beschouwd kon worden, daar de Tweede Kamer reeds een soortgelijk voorstel had aanvaard. AD. INT. geen leiding te geven aan een eventuee spontaan opkomende staking, omdat zo iets dan een volgende maal, wanneer het stopzetten van het treinverkeer meer be tekenis zou hebben, onmogelijk werd. Het was volkomen overeenkomstig de wil van generaal Winkelman, die in Me 1940 de regering vertegenwoordigde, da! de Ned. Spoorwegen bleven functionnerer- ook al moest met de Duitsers worden samengewerkt, omdat alleen op deze wijze ons Nederlandse volk zowel moreel a'.s materieel door de moeilijkheden van de oorlog kon worden heen geholpen Maar bij de leiding stond van meet af aan vast, dat zulks alleen mogelijk was, zolang ar in ons land geen front was Een landing van de geallieerden zou aan het vervoe.- voor de Duitsers een geheel ander karak ter geven en daarom tot staking van het bedrijf kunnen nopen. Na de invasie op Franse bodem werd dan ook een plan voor staking voorbereid De heer Hupkes kon toen uitgaan van le gedachte, dat hij enkele dagen tevoren bericht zou krijgen, indien de spoorwegen moesten staken. Zoals men weet. heeft dp staking zich echter voltrokken 24 uur na het bericht uit Londen, waarvan de heer Hupkes persoonlijk bevestiging kreeg door een telegram via de illegaliteit, dat luidde „Alle kinderen van Versteeg moeten onde de wol" Deze huiselijke mededeling was voor de heer Hupkes duidelijk genoeg Het plan was geweest, zodra het bevel tot staken afkwam, het personeel van enkele bureaux in Utrecht, die de treinenloop dirigeerden, te doen onderduiken. De*p „onthoofding" zou het bedrijf in snej tempo verlammen Plaatselijke organen werden geschapen om leiding aan de sta king te geven. Ook voor de uitbetaling van het personeel moesten maatregelen genomen worden. Reeds vóór de landing in Normandië was aan het personeel een maand loon uitbetaald. Toen Radio Oranje 17 September de spoorwegstaking onmiddellijk ingaande afkondigde, was het voor de heer Hupkes onmogelijk de door hem voorbereide maatregelen uit te voeren. Alles hing nu van de bereidheid van het personeel af en dr ir Hupkes, met wie wü dezer dagen een onderhoud hadden over een van de meest bewogen episoden in zyn leven, welke nu al weer tien jaar achter hem ligt, verklaarde ons- dat hel slagen van de staking te danken is op de eerste plaats aan de goede geest van hei personeel en op de tweede plaats aan d» betrekkelijke lauwheid van de Duitsers die meenden, dat de oorlog toch wel gaaw afgelopen zou zijn. Wel noemde de heer Hupkes de staking een gevaarlijk experiment, dat goed af gelopen is. Hij had de grootste bewonde ring voor het personeel, dat meestal moest onderduiken, terwijl hun huis werd leeg geroofd. Hier en daar waren er enke'e wankelmoedigen, maar die „stuurden wij een pil", zoals de heer Hupkes het uit drukte, een bericht, bezorgd door een koerier, dat als het werk niet direct werd neergelegd, de gevolgen zeer ernstig zou den zijn. Ir Hupkes- die in Bilthoven woonde ,nam zijn intrek bij een vriend in Utrecht als geëvacueerde uit Nijmegen onder de naam dr F. Huisman, arts, gehuwd met J. Lief- tinck, zoals het persoonsbewijs aangaf. Daar zat de heer Hupkes in een badkamer, het enige vertrek, dat daar over was. met allerlei medische boeken om hem heen. Hij liet ons dit persoonsbewijs zien, dat hij zorgvuldig bewaart en wees ons lachend op de handtekening, door hem onnadenkend gezet met een ij. Ook prof. dr A. J. C. Rüter, die kort na de bevrijding de geschiedenis „De Ne derlandse Spoorwegen in oorlogstijd" schreef een uitvoeriger werk van zijn hand staat op stapel noemt de staking geslaagd door de grote bereidwilligheid van het personeel en omdat overal uit ie kring der spoorwegen en van het verzet spontaan figuren naar voren traden, die leiding gaven, de lonen uitbetaalden en de stakers, zo nodig, hielpen onderduiken Nadrukkelijk wees de heer Hupkes ons er wel op, dat de leiding van de staking berustte bij de directie van de N.S. eu bij de Personeelraad Hij had er op ge staan, dat ook de lonen en salarissen wer den uitbetaald door de Personeelraad en niet door de verzetsorganisaties, om de band tussen <je stakers en het bedrijf ts bewaren. Wel bestond er een samenwer king tussen het Nationaal Steunfonds, dat ongeveer 35 millioen heeft verstrekt ter wijl de Spoorwegen zelf ongeveer 28 mil lioen ter beschikking konden stellen. Ir Hupkes had b!3 de Duitse Spoorwegen geweigerd samen te werken met een Per soneelraad, die uit N.S.B.-ers bestond en de gevolmachtigde voor de Spoorwegen had, toen hij de oude Personeelraad had ontbonden, toegegeven en toen de heer Hupkes halstarrig bleef tegen zijn mede werkers eenvoudig gezegd: „nu dan moet de oude Personeelraad maar terug komen" Voor de verzorging der stakers heeft wel de verzetsorganisatie TD belangrijk werk verricht Zij stelde in de loop van November de centrale stakingsleiding een koeriersdienst ter beschikking, terwijl haar locale exponenten veel werk ten behoeve van de staking verzetten, vooral in Groningen. Overijssel en Gelderland. Geleidelijk zochten daarna ook leden van de Personeelraad. op lange tochten per fiets, contact. De financiële verzorging van het spoor wegpersoneel was zonder twijfel van het grootste belang. Toen de honger echter zeer begon te nijpen, begreep ue heer Hupkes, dat meer gedaan moest worden. In de laatste maanden van 1944 had men io verschillende plaatsen reeds succes sievelijk het initiatief genomen om het personeel buiten de distributie om van levensmiddelen te voorzien. In Januari 1945 greep de heer Hupkes zelf in Een centrale commissie in Utrecht zette zich aan de arbeid, >m de goede verdeling van voedsel te bevorderen; locaal werd de activiteit zo krachtig mogelijk gestimu leerd. Merkwaardig genoeg zijn de Duitsers niet tot geweld of arrestaties op grote schaal overgegaan. Als wapen tegen de staking hanteerden zij wel het gebrek aan voedsel. Aanvankelijk dacht de stakings leiding er over hier en daar treinen te laten rijden voor het transport van levens middelen. Zulks zou echter de staking verlamd hebben, omdat de Duitsers het personeel dan gedwongen hadden te blij ven rijden. Daarom besloot men geen enkele trein te laten rijden. „De spoorwegstaking", zo eindigt prof. Rüter zijn geschrift, „staat in de geschie denis der bezettingsjaren als de meest massale daad van verzet. Zij was een grandioze improvisatie, die slechts kon slagen, omdat zo velen van goeden wille waren". Wel heeft de staking de Ned. Spoorwegen ongeveer 500 millioen gulden gekost, maar zulks is een peulschilletje tegenover de belangrijke geestelijke winst, die ermee geboekt is Zonder haar zo a het nog langer 0 -duurd hebben, eer voor ons het bevrijdingsuur sloeg. Volgens het persbureau „New China" zal communistisch China in het tijdvak van 1 November tot 28 Februari 1955 450.000 man onder de wapenen roepen. Het persbureau noemt de maatregel een stap naar de geleidelijke instelling van algemene militaire dienstplicht". Mannen tussen 18 en 22 jaar zouden opgeroepen kunnen worden. De dienst tijd voor het leger zou drie jaar, voor de luchtmacht vier en voor de marine vijf jaar zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 3