BOMEN OMHAKKEN GAA T ZO MAAR NIET - Een tip van minister Mansholt KONINGIN OP CONGRES VOOR GEBREKKIGEN Ibsen's „Peer Gynt" bij Theater NIEUW-GUINEA HEEFT VOOR DERTIG JAAR NIKKEL Gunstiger verloop van de vracht tarieven in de wilde vaart Nederland moet meer vis eten Geen onbevoegde u i tie; depositum fidei van Geen operette vaneen Noorse„Faust Canadese geologen tevreden over hun bezoek (t loei lampjes Peking laat Amerikanen vrij Prins Bernliard naar Zuid-Afrika „De zekere weg" Grotere verschepingen van granen en Amerikaanse steenkool Vliegkamp De Kooy officieel heropend Houtworm in Naardens Raadhuis Osservatore over leken-theologie Albert Laskerprijzen uitgereikt Veel kobalt Ook houi Nog niet klaar Bogota (Columbia) Groot feest in Johannesburg Film over de boerencoöperatie MERAPI WERKT OPNIEUW EEN PAARDENMARKT STIERF Voor technisch gedeelte van M.L.D. m**m MINISTER OPENT HAL EN TENTOONSTELLING IN AMSTERDAM ^an Anotonio (V. S. Verbetering van voorbij gaande aard? NIEUWE TELEVISIESTUDIO DIT JAAR GEREED POLITIEKE MOEILIJKHEDEN IN NEDERLANDSE ANTILLEN ONTPLOFFING IN SPRINGSTOFFABRIEK Eenheid De voorstelling BÜ. De Albert Laskerprijs BRANDWEER KWAM, BRAND- WEER GING Hooibergen in Voorthuizen gingen verloren DOORDAT SCOOTER SLIPTE Radiomusicus verongelukt DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 PAGINA S ïaar nth. ïaar velt ïaar ïaar >ton ïaar ZO. ïaar O. naaf W. Rot- l.W. jrn<? naaf DNO naaf naaf (Van onze correspondent ALFRED VAN SPRANG). HOLLANDIA. Maandag Negentig miilioen ton nikkel- en kobalt- erts met een totale waarde van minstens vijf-en-een-half milliard gulden en ge noeg om een groot ertsbedrijf gedurende dertig jaar draaiende te houden, bevindt zich in het Cycloop-gebergte, practisch onder de rook van Hollandia. Dat is de mening van twee geologen van de „International Nickel Company of Canada" die een weeklange verkennings tocht door het gebergte hebben gemaakt om aan hun maatschappij rapport te kun nen uitbrengen over de exploitatie-moge lijkheden van deze mineraalvoorraad. Voor hun vertrek naar Australisch Nieuw-Guinea heb ik met een van hen, de heer Harold R. Elves, in het Gouverne- ments Hotel in Hollandia over dit voor Nieuw-Guinea uiterst belangrijke project gesproken. „Wij hebben de situatie ter plaatse op genomen. Het is nu verder aan de maat schappij om te beslissenzei hij. „Ziet u in eerste instantie mogelijkheden voor een lonende exploitatie „Ja, inderdaad De graad van het erts is weliswaar niet erg hoog, maar hij ligt toch niettemin boven het minimum. Er bevindt zich bovendien een belangrijk percentage (on geveer vijftien) kobalt tussen Dat maakt de exploitatie ietwat meer gecompliceerd, daar slechts de gelijktijdige verwerk.ng van beide ertsen een lonende exploitatie zal opleveren. De beide Canadezen waren overigens zeer tevreden over de steun van de Nederlandse autoriteiten in Nieuw- Guinea. Behalve over uitgebreide rappor ten hebben zij ook over alle faciliteiten kunnen beschikken, welke nod'g waren om het gebergte te bestuderen. „Ik kan u wel zeggen, dat men hier meer gedaan heeft dan de gewoonte is om het erts op te sporen en de gegevens erover in een rapport vast te leggen. Dat heeft ons werk zeer vergemakkelijkt....", verklaarde de heer Elves. Het zal echter nog heel wat voeten in de aarde hebben voor met een eventuele ertswinning begonnen zal kunnen wor den. In de eerste plaats zal de maat schappij moeten beslissen of e*r voldoende garanties op economisch en politiek ge bied aanwezig zijn om een investering van tientallen millioenen guldens te ver antwoorden. Verder zullen de Staten- Generaal hun goedkeuring aan een con cessie-aanvrage moeten hechten. En dan zullen nog duizend-en-één details ge regeld moeten worden, ondei andere het eigendomsrecht van de Papoea's dat het zelfs onmogelijk maakt zonder meer bomen om te hakken. De verdere exploratie van het gebied en de bouw van de vereiste installaties om het erts te kunnen verwerken, zal overigens verscheidene jaren eisen. Een andere buitenlander, die Nieuw- Guinea heeft verkend, is de heer Norman J Woods, vertegenwoordiger van een groot Australisch, houtconcern. Hti heeft de mogelijkheden bestudeerd voor de vestiging van een Australisch houtbedrijf Indien er voldoende hout van de ge wenste soorten aanwezig is en de Neder landse regering is bereid een concessie voor minimaal twintig jaar te vers'rek- ken, wil dit concern hier een modern houtbedrijf stichten. In eerste instantie wil men bomen kap pen en die naar Australië vervoeren Als de plaatselijke consumptie groot genoeg is, wil men daarnaast een zaagmolen bouwen. En tenslotte overweegt men de mogelijkheid van triplex-fabricage. In verband met het gebrek aan werkkrach ten hier zal een en ander grotendeels met mechanische hulpmiddelen verwezenlijkt worden. Van Nederlandse zijde is de heer Woods meegedeeld, dat men ongetwijfeld belang- Het was in elk geval geen armelui- bedoeninkje. want het kleine dochtertje van Senor Francesco Tulande wist een prachtige juweel te bemachtigen, dat mama wat achteloos in huis had laten rondslingeren. De kleine meid ging er mee in de tuin spelen en even later kwam ze. tranen met tuiten huilend, weer binnen: een duif heeft mijn steen gestolen! Het bleek, dat de jongedame inderdaad een waardevol juweel te pak ken had gekregen, een ring met diaman ten van 150 000. De duif is natuurlijk zoek, de steen eveneens zoek en er heeft in Casa Tulande een kort echtelijk ge sprek plaats gehad over de waarde van het zorgvuldig beheer van juwelen. Mount Plesant (Y.S.) Zo maar. om weer eens iets anders te doen. stelde de Amerikaanse televisie ster tijdens een uitzending aan zijn drie millioen-publiek voor, om aan de lang niet onverdienstelijke 26-jarige mevrouw Deibei, die met enige honderden perso nen in de studio aanwezig was om de uitzending als bevoorrechte toeschou wers mee te maken, een nickel (vijf dollarcent) te sturen. De volgende och tend begon het feest mrs Deibei ontving bijna 1700 dollar, waarvoor 26.000 brie fen moesten worden opengemaakt. Een halve dag later waren er al 60.000 brie fen plus inhoud en lieden, die het weten b"n"en* schatten dat mevrouw Deibei dollarn dag of drie honderdduizend r' kej- zal zijn. „Maak een van onderaarsters rijk" had Moore Waafom waket .schÜnt uit te koI"e"; uitverkorene,^1^ mevrouw Deibel de scheiden antwo^™181 0L Z0A T ™'n aardig gezicht heb"°P' mdat lk In Hongkong zijn gisteren de Ameri kaanse journalisten Applegate en Dixon en kapitein Krasner aangekomen, die in Mei 1953 met hun jacht door de commu- nistisch-Chincse marine waren aangehou den. Dezer dagen was door een Chinees tribunaal tot hun deportatie besloten. Op een persconferentie verklaarden zij gedurende hun gevangenschap van zestien maanden niet slecht behandeld te zijn. Wel waren zij herhaaldelijk met de dood bedreigd als zij niet wilden toegeven de Chinese territoriale wateren te hebben geschonden. Applegate verklaarde echter, dat hun jacht werd aangehouden, toen zij zich precies vijf mijl ten Zuid-Westen van het eiland Lantea, een Britse bezitting bevonden. De drie leden van de Chinese beman ning van het jacht en een Chinese vriend van kapitein Kasner zijn nog niet vrij gelaten. stelling voor zijn plannen heeft, maar dat de bos-inventarisatie nog niet ver genoeg is gevorderd om toezeggingen te kunnen doen. In 1955 zullen verscheidene bosrijke streken (die tot nu toe slechts uit de lucht bekeken zijn) ook van de erond af be studeerd worden. Van de resultaten van dit onderzoek zal het onder andere af hangen of er iets van de Australische plannen zal kunnen komen. Er wordt ech ter uiteraard ook rekening gehouden me*. Nederlandse interessen in deze richting. Ter gelegenheid van het bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard op 7 October a.s. worden in Johannesburg grote feestelijk heden georganiseerd. In de stadszaal wordt een officiële maal tijd aangericht, waarna in het Rhodes park een openluchtuitvoering zal worden gege ven, die door 2000 gasten zal worden bij gewoond. Het stadsorkest van Johannes burg onder de dirigent Jeremy Schulman zal voor de muzikale omlijstin van de feestelijkheden zorgen. Om half negen in de avond zal het Festival Ballet de tweede acte van „Giselle" uitvoeren. Om 10 uur begint een volksdanspro- gramma, dat wordt gevolgd door een „braaivleis". De avond zal worden beslo ten met een Zoeloe oorlogsdans uitgevoerd door 300 Zoeloe's. (Van onze Haagse redactie) In het Metropole-theater te Den Haag is gistermiddag voor een groot aantal ge nodigden de film „De zekere Weg" van de cineast Theo van Haren Noman vertoond. Deze rolprent, die een vertoningsduur van ruim een uur heeft, geeft een goed in zicht van wat de boerencoöperatie heeft bereikt. De cineast is er in geslaagd op boeiende wijze voor te lichten over het leven op de Nederlandse boerderij, over de moeilijkheden en de wijze, waarop de boeren deze door samenwerking weten te overwinnen. De voorstelling werd o.a. bijgewoond door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, door de secretaris-generaal, mr J. Th. Bonnerman, en door de landbouw- attaché's van de Ver. Staten, Spanje, Ca nada en België. De vulkaan de Merapi in Midden-Java, die in het begin- van dit jaar reeds zesen twintig slachtoffers eiste, blijkt de laatste dagen weer actief te zijn. Het comité voor hulp aan de slachtoffers van de Merapi- ramp in de residentie Kedu. is in verband daarmede weder tot nieuw leven gewekt. De ruim 50 jaren oude paardenmarkt te Alphen aan den Rijn is als een nacht- kaarsle uitgegaan. Woensdag bereikte de aanvoer van edele viervoeters het laagste cijfer: slechts één ponny, compleet met wagentje. De eige naars, de gebr. Hulscher vroegen 700. Om de koop aantrekkelijk te maken kon de koper het wagentje er bij cadeau krij gen. Er was wel veel belangstelling voor deze, waarschijnlijk de allerlaatste „aan bieding" op Alphens gouden paarden markt. Maar kopers waren er niet. Het enige bod, dat moeizaam werd verkregen bleef nog 75 béneden de vraagprijs. Hierop werd niet ingegaan. De handel was dus nihil. Betere zaken werden gedaan op de met de paardenmarkt „gepaard" gaande goe derenmarkt. Hier concentreerden zich de meeste kopers, de huismoeders, de kinde ren, de verloofde paartjes enz., die voor een gezellige drukte zorgden, terwijl de paardenmarkt langzaam stierf Terwijl de vlagofficier materieel, vice- admiraal C. W. Heringa, de sirene van het vliegkamp De Kooy op Texel in werking stelde, daverden Neptunes, Avangers en Seafuries over de met autoriteiten gevul de grote vliegtuighangar, over de zojuist gehesen driekleur en over de op de start baan aanwezige toestellen van de Marine Luchtvaart Dienst. Hiermee werd gisteren het bedrijf na veertien jaren heropend met een bestemming, die een andere is geworden dan het in de jaren voor 1940 had. De bevelhebber der Zeestrijdkrachten, vice-admiraal A, de Booy, herinnerde hieraan in zijn toespraak tot de honderden aanwezigen. Hij haalde de glorieuze dagen van vroeger op, toen tal van grote en be roemd geworden vliegers hier hun eerste rondjes draaiden en hun lang verbeide solovluchten in de kleine Fokkers moch ten maken. Thans zal het vliegveld De Kooy spe ciaal worden bestem^ voor het technische gedeelte van de Marine Luchtvaart Dienst. Het is een uiterst modern bedrijf gewor den, waar de nieuwste technische appara tuur en een staf van militair- en burger personeel er voor zorgdraagt, dat dage lijks de M.L.D.-vliegtuigen kunnen wor den gerevideerd en gerepareerd. Tot slot van de plechtige heropening, die door de drumband van de M.L.D, uit Valkenburg muzikaal werd opgeluisterd, volgde een receptie voor de autoriteiten en een rondgang over het gehele bedrijf, waarbij het hoofd van de technische dienst, kapitein luitenant ter zee H. van der Houwen de nodige toelichtingen ver strekte. (Van onze correspondent). Naarden heeft een prachtig oud raad huis, dat enige jaren geleden grondig is gerestaureerd, om het voor het nage slacht te bewaren. Deze restauratie is uitstekend geslaagd, maar nu dreigde er een ander gevaar, dat echter tijdig is °ntdekt. Men heeft in de houten lambrisering van de historische raadzaal en in de lijst van de schouw houtworm ontdekt en welk een gevaar dit betekent heeft niet zo lang geleden de hervormde kerk te Blaricum bewezen Gelukkig dit gev?ar in Maar den tijdig ontdekt en gisteren en vandaag is men druk in de weer geweest dit euvel te bestrijden. De raadzaal en de zolder van het stadhuis zijn met een gas gevuld dat niet onmiddellijk gevaarlijk is voor de mens, de schadelijke houtworm radicaal verdelgt. Men hoopt door dit tijdige ingrijpen het interieur van het historische raadhuis bewaard te hebben. mm mm mmmm Het nieuwe ziekenhuis, dat uniek in zijn soort zal worden zowel wat interieur als exterieur aangaat, zal in de plaats komen van het in 191,3 afgebroken Bode-Kruissiekenhuis aan de Segbroeklaan. Voor de financiering van de bouw van de eerste inrichting zal ongeveer een bedrag van 10.230.000 nodig zijn. Men denkt het kapitaal, dat men uit eigen middelen met requireren kan, aan te trekken met hulp van de gemeente Den Haag. (Van onze Amsterdamse redactie) „De Amsterdammer eet per persoon per jaar ongeveer tien kilo vis. Deze hoeveel heid kan gemakkelijk worden opgevoerd tot dertien a vijftien kilo Maar daarvoor is in de eerste plaats nodig een meer ge regelde aanvoer van verse zeevis en meer stabiliteit in redelijke prijzen. Voorts moe ten de reders en handelaars begrijpen, dat de binnenlandse markt voornamer is en uitsteekt boven de export. Eerst dan zal Nederland en met name dus ook Amster dam meer vis leren eten". Minister Mansholt gaf gisteren deze tip, toen hij o.a. in het bijzijn- van burgemees ter d'Ailly. vier wethouders, tal van ge meenteraadsleden en andere genodigden, de nieuwe Amsterdamse vishal, gelegen op de Centrale Markthallen officieel opende. Wethouder Ram van de levensmiddelen- voorziening had in zijn toespraak in het kort de totstandkoming gereleveerd van de hal, die in anderhalf jaar is gebouwd Het dak van de hal, welke 84 x 26 meter groot is, is zo geconstrueerd, dat alleen aan de Noordzijde het licht kan binnen vallen, zodat binnen de temperatuur zo koe] mogelijk is. In de hal bevinden zich zeven afslagvakken, zes verkoopnissen en mijn bewjke: gezegd Moskou Top-hit in Rusland on w - „Vriendschap aan de Noordpool'tussen moedige mannen on puul* tussen Tekst en muziek van.dr VitLiv Vo lovich. arts bij de Russische Noordnonl expeditie, op het ogenblik schommelend op een ijsvlot in de Poolzee. Saigon Vier babies werden er geboren tijdens de twee reizen, die het Britse vliegdek- schip „Warrior" maakte om vluchtelin gen uit communistisch Indo-China naar veiliger streken te brengen. Geboren op een Brits oorlogsschip, dus op Britse bodem: ie babies kunnen het Britse staatsburgerschap krijgen, wanneer de ouders dit wensen. Eindelijk hadden de buren er genoeg vsn. Ze hadden al weken lang een erger- bjk lawaai gehoord bij Julius Garvias, alsof er een hele machinefabriek tege- lik in werking was. De politie stelde een onderzoek in en vond Julius in, heen, diep onder zijn keuken. Negen (heter diep was de schacht al, waaruit h'J met een soort baggermachientje teeds maar aarde naar boven schepte, jdk had zo maar een iede, dat ik vlak oven een goudader woonde," was zijn verweer. ^Ghé (Seychellen, Ind. Oceaan) 2e beweerde zelf altijd, dat ze de viefste ?üdste jyOjemaal zeker zijn we er toch niet van. vrouw ter wereld was. maar sj.arie Agnes Sophie, een inbooriinge, 1dezer dagen in de gegarandeerde er "Jd van 110 jaar en in 1862 zag het get?60 °§enblik naar uit, of het met haar enj aan zou zijn. Zij overleefde toen als ve'ge van haar hele familie een aard- schuiving op het eiland. lr)f*den straf'60 !aar gevangenisstraf luidde de Wc voor een tachtig jarige man blijf, i? diefstal. Wanneer hij deze ter- W"«=ft uitgezeten, kan hij op een jareï ik verbluffende score wijzen: 46 bijna Vian ziin leven* doorgebracht in hissen 6 voorratii£e Engelse gevange- Het verloop van de vrachttarieven in de wilde vaart heeft een wending ten goede genomen. Dit »s voornamelijk een gevolg van een grotere vraag naar graan van de im portlanden en aan grotere Europese aankopen van Amerikaanse steenkool. Volgens berichten uit de Ver. Staten heeft het Ver. Koninkrijk tot nu toe 400.000 ton Amerikaanse kolen gekocht. I.v.m. situa tie in Engeland is het waarschijnlijk, dat verdere steenkool aankopen zullen volgen, welke eerder in de Ver. Staten dan in Europa gedaan zuilen worden. Vrij grote Duitse graanaankopen in de River Plate- markt hebben eveneens tot de verbetering van de vrachttarieven bijgedragen. Het aanbod van tonnage voor vervoer op korte termijn is als gevolg van een en ander aanzienlijk gedaald. Ook de Australische graanexport is on langs gestegen, hetgeen gedeeltelijk ver oorzaakt werd door vraag uit India, al waar overstromingen plaats vonden. In dia heeft tot nu toe 435.000 ton Australi sche tarwe gekocht, terwijl voorts enkele kleinere contracten voor verscheping van af de Westkust van Amerika werden ge- Sl Wat buikverschepingen van Australische tarwe (ex silo) naar het Ver. Koninkrijk betreft, hier is de notering van 70 sh. tot 82 sh. 6 d. per ton gestegen. Men neemt aan dat voor spoedige verscheping 87 sh. 6 d gevraagd zal wot den Het laagste ta rief voor vervoer van suiker uit Queens land voor Engelse rekening was 110 sh. per ton, hetgeen een stijging van lo sh Ook in de Middellandse Zee-sector en in de continentale handel is een verbetering van de noteringen merkbaar. Het effect was hfer echter geringer daar er mmder zaken te doen waren. Voor ««cheping van Amerikaanse steenkool naar Engeland werd aanvankelijk 36 sh. 6 d. per ton ge vraagd. Sindsdien is de T10*?","® AeSl0jg0" tot 40 sh. Duitsland betaal tmde River Plate-sector 38 sh. 6 d. tot 77a,L® P®r ton voor grote graanverschepi neer de schepen in October of beschikbaar zyn, zal tot 78 sh. 9 d. betaald moeten worden. De Fin. Times wijst er op, dat de bin nenkort te publiceren officiële index slechts betrekking zal hebben op Augus tus. De verbetering in het cijfer voor Juli was grotendeels te danken aan een ver groting van net kolenvervoer; ook de huidige verbetering houdt hiermede ver band. De Europse en vooral de Engelse in voer van Amerikaanse steenkool zal deze winter naar men algemeen aanneemt de officiële ramingen te boven gaan, hetgeen de noteringen in de wilde vaart ten goede zal komen. Wat het graanvervoer betreft, welke ook tot de stijging van de tarieven heeft bij gedragen, wordt opgemerkt, dat de iage vervoerstarieven en de lage noteringen voor granen Europese handelaren aange moedigd hebben om voorraden graan uit N. Amerika aan te leggen. Vooral Duits land heeft aanzienlijke aankopen in de River Plate markt gedaan. Ook de Austra lische verschepingen naar India en de grotere belangstelling in de havens aan Pacific hebben het hunne tot de verbete ring van de vraag naar tonnage buiten de drukke Atlantische vaart bijgedragen. Iedere verbetering van de vrachttarie ven is thans welkom. De index voor Juli is immers 79.7 vergeleken met het basis- c\jfer 100 voor 1952. Het is echter mogelijk dat de verbetering slechts van voorbij gaande aard is. De lage noteringen zijn nl. voornamelijk te wijten aan een te groot aantal schepen in de wilde vaart. Een duurzame verbetering in de note ringen is dus eerst te verwachten door een scherpe en blijvende stijging in het niveau van de wereldhandel of door het opleggen of slopen van een voldoende aantal sche pen. De eerste oplossing is onwaarschijn lijk; de tweede oplossing wordt bemoei lijkt door het feit, dat het zelfs bij lage noteringen nog de moeite waard is oude schepen in de vaart te houden omdat er toch geen afschrijvingen meer op gedaan hoeven te worden. De Osservatore Romano publiceerde gis teravond een tweetal artikelen betreffen de de theologie en de leken. Daarin wordt een ander gezichtspunt van de zo gevaar lijke leken theologie onderzocht, die in vaak verleidelijke vorm voor de leken het recht van de uitleg der H. Schrift en van de leer der katholieke waarheden, onaf hankelijk van het wettig gezag en van de H. Kerk, voor zich opeist. Deze van de theologie van de clerus zo verschillende z.g. „kerk-volktheologie" moet, naar de uitspraken van haar voor vechters, nieuwe pogingen ondernemen om het depositum fidei uit te leggen. Men moet deze kerk-volktheologie, zo beweren haar aanhangers, een existentialistisch ka rakter geven, een karakter dus, dat aan de eisen en de noden van de tegenwoordi ge tijd is aangepast. De voorstanders van deze theologie verkondigen bovendien de noodzakelijk heid, de preventieve censuur over de door leken geschreven werken af te schaffen omdat zulk een censuur een onverdraagzaam totalitarisme van de Kerk vormt. Anderen pleiten vurig voor een recht °P een openbare mening in de Kerk, een recht, dat zich tot allen uitstrekt. Weer anderen zijn er, die tussen de phi- losophie en de theologie nog een derde wetenschap willen invoeren, de zogenaam de gnostiek. Om deze verkeerde opvattin- ^eJl een fundament te geven, doet men zelfs met de woorden van de H. Vader ongepaste dingen en breidt men het ter rein van de onderwerpen die ter vrije s$y.ss'e staan tot de uiterste grenzen uit. „Die z.g. lekentheologie beperkt zich niet tot discussiëren over de wijze waarop de waarheden van het geloof duidelijker en meer begrijpelijk uiteengezet kunnen worden. Dit zou een taak zijn, welke zij als leken die midden in het leven staan, zeker goed kunnen oplossen. Neen, zij rajten in feite aan het wezen van de eenmaal vastgestelde leer en val len deze zelfs aan. De leer der christelijke godsdienst echter is door de Apostelen toevertrouwd aan hun waardige oovol- gers, dit is aan de Paus, voor de gehele Kerk en aan de bisschoppen voor de aan hen toevertrouwde gelovigen", zo schrijft de „Osservatore Romano". De vraag of in Bussum de televisie blij vend zal worden gevestigd is nog steeds niet beantwoord, al houdt zij momenteel de gemoederen niet zo meer in beweging. De beslissing hangt geheel af van de be sprekingen in de Tweede Kamer over het toekomstig teievisiebestel en de eind beslissing van de minister. Intussen moet de televisie doorwerken en voorlopig en dat is dan nog wel voor een behoor lijk aantal jaren zal Bussum wel televisiestad blijven. Men kampt echter erg met ruimtegebrek en, zoals wij reeds meldden, wordt momenteel het Vereni gingsgebouw St Vitus te Bussum, dat voor de tijd van vijf jaren is gehuurd, radicaal verbouwd om te kunnen dienen als hoofd studio voor de televisie. Naar wij vernemen, is men thans zover met deze verbouwing, dat tegen het einde van dit jaar het St Vitusgebouw als studio in gebruik kan worden genomen, tiidelijk nog met de reportage-apparatuur. daar de nieuwe apparatuur dan nog niet gereed zal zijn. Een belangrijke factor is dat, tegelijk met het mgebruiknemen van de nieuwe televisiestudio, op 1 Januari 1955, het aan tal zenduren tot 12 uur per week wordt uitgebreid. 32 open plaatsen, die alle reeds aan gros siers zijn verhuurd. Minister ManshoL meende, dat het goed is, dat de bevolking eens in aanraking komt met een zo be langrijke bedrijfstak als de visserij. Hoe wel Amsterdam, van oorsprong een vis sersplaats, thans nog maar met drie kot ters aan de visserij deelneemt, heeft de stad als vismarkt toch altijd nog betekenis gehad. De eerste markt was natuurlijk ge vestigd op de Dam en de bewindsman twijfelde er niet aan of de situatie was toen heel wat romantischer dan in deze ultra-zakelijke hal. In 1941 werd de markt verplaatst naar de Geldersekade maar zij is daar nooit tot bloei gekomen. Drs Van Dijk, voorzitter van het Be drijfschap voor visserijproducten over handigde de minister daarna symbolisch een visvoedselpakket. De heer Mansholt 'had behalve de hal ook de tentoonstelling Vimato, die in dj hal gehouden wordt, geopend. Wie inder daad „hom en kuit" wil hebben van da Nederlandse visserij, die aan tienduizend opvarenden van in totaal 1490 vissers schepen jaarlijks leveren deze 300 mii lioen kilo vis af een boterham ver schaft, kan hier terecht. Nadat de bezoeker door een ingang van visfuiken nu eens niet in de fuik is ge lopen, wordt hij geconfronteerd met een unieke verzameling van miniatuurschepen Daarnaast vindt hij een logger* die zijn vleet haalt door een verlichte zuil van potten haring en een gordijn van bokking Prachtige tafels met verlicht ijs dragen de Zegen der zee, waaronder een heilbot van maar liefst 90 kilo. Zeer aantrekkelijk is ook de miniatuur forellenkwekerij uit Gulpen, terwijl fijnproevers zich stellig de ogen zullen uitkijken aan „Tafeltje dek je" waarop visspijzen, bereid door een vermaarde Amsterdamse kok en leerlingen van een huishoudschool. Het wandveid met de boetsters en fuikenbreier trekt ook veler aandacht, om maar te zwijgen van de oesterbar, de garnalenpelsters en het viskeldertje van 1900. De bezoeker zal voorts genieten van speciale demon stratiefilms, een 's avonds van onder water verlichte karpervijver, terwijl de hengelsportvereniging Amsterdam in een aparte tent een eigen expositie verzorgt In het Noordelijk marktkanaal is Dinsdag 2000 pond vis uitgezet en van gisteren af strijden daar per uur zestig hengelaars om de grote prijs van Amsterdam. Natuurlijk zijn er aan de tentoonstelling, die ook 's avonds geopend is en Zaterdag a.s. gesloten wordt met een concert van de Amsterdamse politiekapel smakelijke visattracties verbonden. In de Ned. Antillen bestaat de mogelijk heid, dat het nog voor de verkiezing van dit najaar tot een kabinetscrisis zal ko men. De fractieleiders van de Katholieke Volkspartij en de Curagaose Onafh. Partij in de Staten der Ned. Antillen heb ben aan de voorzitter van de regerings raad, dr M. F. da Costa Gomez, een brief gescheven, waarin zij wijzen op het feit, dat de regeringspartijen thans tot driemaal toe niet in staat zijn gebleken, voor de vergaderingen der staten een quorum te vormen, waardoor de wetgevende arbeid verlamd werd. Zij geven dr Da Costa Go mez in hun brief de raad, het ontslag van de regeringsraad in te dienen, opdat tot na de verkiezing van de nieuwe staten, een zakenkabinet, dat aanvaardbaar moet zijn voor alle politieke groeperingen in de Ned. Antillen, de lopende zaken zal kun nen afhandelen. In het antwoord van de voorzitter van de Regeringsraad op deze brief wordt ge zegd, dat er geen enkel bezwaar bestaat, indien het verzoek tot aftreden van de regering onderworpen is aan het oordeel van de Staten. nJ°,0rffZ0ver bekend* 2iin Wj een hevige ontploffing in een Zweedse wapen- en springstoffenfabriek, de Boforsfabriek ta Karslkoga (200 kilometer ten Westen van Stockholm), Woensdagochtend twee per sonen gedood en zes gewond. De brandweerlieden hebben het gebouw, waar de ontploffing plaats vond, nog niet betreden, omdat meer ontploffingen wor den gevreesd. H.M. de Koningin heeft gisteren een bezoek gebracht aan het internationale congres voor lichamelijk gebrekkigen, dat in Scheveningen wordt gehouden. Nadat zij was ontvangen door de voorzitter, mr J, M. Ravesloot, en de president van de „international society for the welfare of cripples dr Konrad Persson, bood de echtgenote van de secretaris-generaal van de I.S.W.C., mevrouw Wilson. H.M. bloe men aan. Koningin Juliana woonde vervolgens een deel van een algemene vergadering van het congres bij, waarop dr Howard A. Rusk, hoogleraar aan de universiteit van New York, een inleiding hield over het onderwerp „revalidatie, een middel tot internationale samenwerking". Spr. betoogde, dat het doel van de zorg voor lichamelijk gebrkkigen niet mag zijn hun een bevoorrechte plaats te geven in de maatschappij. Bij de inschakeling in het arbeidsproces moet hun dezelfde kans worden gegeven als de niet-gebrek- kigen. De inleiding van dr Rusk werd door H. M. met grote aandacht gevolgd. Te voren had dr Thomas J. Canty, van het Na jarenlange afwezigheid is gisteren Peer Gynt weer oo ons toneel verschenen. De toneel groep „Theater" gaf onder regie van Albert van Dalsum in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première van dit meester werk van Ibsen met in de titel- r°l Robert de Vries. c ,?e* vertaIing van Adema van „neitema werd dit keer ter *nae geschoven voor de bewer- mg van Gerard den Brabander. p,T„r,aditiegetrouw werd Peer 1 -opgeluisterd" door de mu- dnirtemü Grieg* waardoor weer ip twppei w®rd gedemonstreerd muziek ïn ghei<J in tekst en muziek. In wezen is Peer Gvnt f" 3soort°m30isch stuk en niet een soort „operette" van de Noorse Faust, die Grieg in zekere zin van dit werk heeft gemaakt. Men moet toegeven dat tbsen in zijn Peer Gynt spelen derwijze ernstige zaken behan delt maar de ironie in dit stuk is dermate getint, dat men te doen neeft met een tragi-comedi van de mens en niet met een roman tische verheerlijking van een be paald individu. Peer Gynt, de dichter en dro mer, moet men zien als een soort Elckerlyc en niet alleen maar als de Noorse Faust, die Adema van Schel- tema in deze rol zag. Het probleem dat door Ibsen gesteld wordt, is van een grote universaliteit en niet aan geografische grenzen gebonden. Opmerkelijk is dat ibsen een figuur met zijn Peer Gynt heeft gecreëerd die ondanks zijn dubbele na tuur sympathiek blijft Het drama is chris telijker dan Goethe's Faust. Ibsen is niet de Hellenistische dichter, maar de kunste naar die in zijn schepping de genade laat doorwerken. Met een verbluffende kundigheid heeft ibsen uit alle mogelijke elementen toch een kunstwerk gemaakt, dat door een een heid in vorm en inhoud uitmunt. Naasl scènes uit het gewone mensenleven treedt de wereld van de Noorse sagen, met zijn diepe symboliek naar voren. Maar Peer Gynt ervaart deze droomwereld als een realiteit, n.l. als een werkelijkheid die de dichter in hem oproept. De voorstelling onder gastregie van A. van Dalsum, heeft niet getoond dat de romantische trekken weggevaagd zijn. Men kreeg geen opvoering te zien zoals destijds in de nieuwe realistische opvat ting van Det Norske Teatret waarbij het accent volledig was gelegd op het louter dramatische gebeuren. Vandaar dat tn deze Noorse voorstelling de coupures ook aanmerkelijk groter waren, dan die bij de bewerking van Gerard den Brabander. Omdat men Grieg, met zijn romantische toneelmuziek, de traditionele plaats Th de opvoering heeft ]a»en behouden, kon men niet voorkomen, dat een zekere tweeslach tigheid ook in deze voorstelling onder regie van Van Dalsum naar voren trad. Het bezwaar, dat Ibsen volledig is ver drongen door de componist, is een verwijt dat vaak wordt gehoord. Het toneel kan door een zekere musische omlijsting wor den gesteund, om bij de bezoeker een gevoelsstemming op te roepen, als een muzikaal klimaat, waarin het gebeuren op het toneel afspeelt. Grieg is er echter niet :n geslaagd om zijn organische plaats vol ledig te erkennen. Zijn composities kun nen als autonoom kunstwerk worden uit gevoerd, in het geheel van de toneel opvoering zijn zijn composities opdringe rig en van een geheel andere gevoels waarde dan verantwoord is. Het is jam mer, dat men in de opvoering niet zovei is gegaan, dat men de traditionele ballasl overboord heeft gegooid om een Peei Gynt ten tonele te brengen, die niet te veel suikerzoete rompslomp met zich moet voeren. De acteur die de titelrol moet vertolken, zal juist door de muzikale type ring alle mogelijke moeite hebben om toch boven de noten uit een mens ten tonele te voeren, die een herschepping is van de intenties van de dichter. En dit laatste is de enige norm die men bij de beoor deling van een stuk kan aanleggen. En ook de enige norm, waarnaar de regie zich heeft te richten. Men kan betwijfelen of Gerard den Bra bander de geschikte figuur Is om Ibsen te bewerken. Wat Adema van Scheltema te veel had aan rhetoriek, had de be werking waarin gisteravond werd gespeeld te weinig aan taalklank. Ibsen is vrij grof uit de pen van Den Brabander gevloeid, met een zoete Villon als elixer van de inkt. De decorontwerpen van Wim Strijbos waren daarentegen in hun strakheid vo] uitdrukkingskracht, evenals de archaïse rende maskers van de hand van Kees Keus. De regie van Albert van Dalsum heeft sterk gewoekerd met de ruimtelijke moge lijkheden die het decor met zijn vele ni veauverschillen bood maar ook met de lichteffecten, die met het sterke clair- obscuur contrast zeer fraaie resultaten be reikten. Robert de Vries in de titelrol had vele goede momenten, maar kon slechts zelden door zijn spel ontroeien, zulks in tegen stelling tot Hetty Beck als Aase, die vol ledig inwerkte op de sentimenten van de toeschouwers De Sulvejg van Marijke Bakker was gaaf en goed getroffen ais idealisering van de eeuwige liefde in dt vrouw. Het „beroemde" Solvejg's lied werd I door haar persoonlijk aan het spinnewiel met trillende stem gezongen. Jo Sternheim speelde de Trollenknning zonder dat men veel moeite had zijn stem achter zijn vreemde uitdossing te herken nen. terwijl Anny de Lange de Greene Juffer was die bijna verantwoordelijk is voor Peer Gynt's afsterven als mens Kos telijk was de kleine rol van Bernard Droog als Von Eberkopf. Mies Hagens oogstte een open doekje met Anitra's dans en John Soer creëerde een groteske Begrippenfeld Bijzonder goed van toon was Jacques Snoek als Knopengieter. De seèna waarin hij Peer Gynt wijst op zijn naderende einde was met de scène van Aases dood de beste van de avond. De muziek onder leiding van Leo Pap- penheim werd correct door het U.S.O uit gevoerd. Amerikaanse Marinehospitaal in Oakland, gesproken over „de revalidatie van geam- puteerden en moderne kunstledematen". Het bezoek van Koningin Juliana werd besloten met een lunch, die haar werd aangeboden door het bestuur van de r.S.W.C. en de Nederlandse centrale ver eniging voor gebrekkigenzorg. Tevoren werden de winnaars van de Albert Las kerprijzen, alsmede de diverse bestuurs leden aan H. M. voorgesteld. Deze Albert Lasker-onderscheiding, bestaande uit een zilveren beeldje, voorstellend de Nike van Samothrace, en een bedrag van 1000 is een internationale onderscheiding, die wordt verleend voor bijzondere diensten, bewezen aan lichamelijk gebrekkigen. De onderscheiding werd gisteravond tij dens een banket uitgereikt aan viscount Nuffield, oud-directeur van een grote Britse autofabriek. Hem werd deze prijs toegekend naar aanleiding van zijn acti viteit ter bevordering van het weten schappelijk onderzoek ten behoeve van lichamelijk gebrekkigen, de financiering van de opleiding en specialisatie van art sen en het zenden van medische teams naar Zuid-Afrika en andere landen. De onderscheiding werd voorts uitgereikt aan dr Henry H. Kessler, stichter en directeur va" ket „Kessler-institute voor revalida tie en dr Juan Farill, oud-president van het Zuidamerikaanse genootschap voor orthopaedie en traumalogie, beiden voor het baanbrekend werk, dat zij, ten behoe ve van de gebrekkigenzorg verrichtten. Gistermiddag is te Voorthuizen brand uitgebroken in de hooiberg van de land bouwer D. Meernink. De brandweer uit Voorthuizen, die destijds door het ge meentebestuur van Barneveld is ontsla gen, omdat zij de nieuwe spuit niet wilde aanvaarden, was spoedig ter plaatse. Het vuur. dat oversloeg naar een schuur en een tweede hooiberg, werd door de brand weer, geholpen door particulieren, aan gepakt niet emmers, teilen en blikken water. De brandweer uit Voorthuizen wist de schuur te behouden. Na ongeveer twintig minuten kwam de brandweer uit Barneveld met een tankwagen Voorthui- zen's brandweer rukte meteen in, toen Barneveld verscheen. Barneveld moest zich beperken tot het nathouden van het schuurtje, dat door Voorthuizen's brandweer gered was. De twee hooibergen gingen verloren. De °igenaar was niet verzekerd. Doordat hij met zijn scooter slipte is de 52-jarige radiomusicus M. Kistemaker Woensdag op de hoek van de Neuweg en de Johan de Wittlaan te Hilversum door een met stenen beladen vrachtauto over reden. Enkele uren later is hij in de R.K. Ziekenverpleging aan de opgelopen ver wondingen overleden. De heer Kistemaker was oud-violist van het Metropool Orkest, maar bovendien de stuwende kracht van de organisatie der musici. Zijn heengaan wekte ontsteltenis in de studio's, waar gisteravond de orkest repetities onmiddellijk werden beëindigd bij het vernemen van het ongeluk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5