Vóór de negen-landen conf erentie wordt overleg voortgezet Adenauer heeft alle reden tot tevredenheid Frankrijk waarschijnlijk minder enthousiast ir 0P ..n- Ten strijde tegen een uniforme bouwtrant Stormachtig Bondsdag-debat over affaire John De regeringscoalitie heeft het echter overleefd De Castries over Dien Bien Phoe Politieke vuren in Europa worden fel opgestookt Bij felle wind en regenvlagen DRIE DODEN BIJ AUTOBOTSING H. Vader opnieuw onwel Vrijdag 17 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Na jubelcommuniqués in BrusselBonn en Rome: De ramp van rle Triton Dulles in liet paleis Schaumburg Minister Witte wil adviezen hebben Auto reed in op militaire colonne Boodschap van president Eisenhower Katwijkse paratyphus- patiënten naar Haagse ziekenhuizen WEERBERICHT 1 A «Uw Dit kiekje werd gemaakt bij de uit gang van een der gebouwen op hef Parijse vliegveld, waar minister Eden uit Rome arriveerde voor zijn bespre kingen met Mendès France. HOLLANDSCHE RADING De coalitie bedreigd Een soldaat gedood, verschillende ernstig gewond (Van onze correspondent) Aan Nederlandse volk A. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Geleidelijk toenemende bewolking en later tijdelijk regen. Overwegend matige Zuid-Weste lijke wind. Ongeveer dezellde temperaturen. Zaterdag 18 September: Zon op 6.18 uur, onder 18.50 uur. Maan op 21.32 uur, onder 14.02 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Eden en Mendès-France reppen accoord met van (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Donderdagavond. De opgewondenheid over de ontmoeting Dulles Adenauer, die te Parijs voortduurt en door de gehele pers stelselmatig wordt onderhouden, had de span ning over liet verloop der besprekingen tussen Eden en Mendès-France uitermate verhoogd, zodat het geen verbazing kon wekken dat, toen de besprekingen om kwart over vijf afliepen, heide staatslieden door een ongekend talrijk leger van journalisten werden bestormd. De heer Eden, die haast had het vliegtuig Wie zich de zeer positieve verklaringen herinnert, die Eden aflegde na afloop van zijn besprekingen te Brussel, Bonn en Rome, zal wel getroffen moeten worden door het feit, dat door geen van beide staatslieden het woord „volledig accoord", of zelfs maar simpeltjes „accoord" bij wijze van eindconclusie werd uitgesproken. Met groot ongeduld werd dan ook het commu- qué afgewacht, waarvan men meer licht verhoopte. Doch ook door dit communique is men niet veel wijzer geworden. Het zegt, dat „de beide ministers de middelen (hebben) bestudeerd die tot een prompte oplossing kunnen leiden, die voor iedereen aanvaardbaar is. Zij hebben hun overeenstemming geconstateerd ten aan zien van de noodzaak om de actie van de Atlantische gemeenschap uit te breiden en te versterken, daar de rol van deze ge meenschap voor de verdediging van het 'Westen en voor de wereldvrede van primordiaal belang blijft. In dezelfde geest hebben zij hun vol ledig accoord geconstateerd over het fun damenteel karakter van het werk dat werd ondernomen om de Europese eenheid te verwezenlijken met Engeland's "O11e- dige medewerking. Zij hebben de modali teiten onderzocht volgens welke de Bonds republiek geassocieerd zou kunnen worden met de landen van de vrije wereld, en hebben hun gemeenschappelijke overtui ging bevestigd, dat een nauwe samenwer king tussen Frankrijk en de Bondsrepu bliek van essentieel belang is voor de toe komst van alle volkeren. De beide ministers zijn van mening dat de huidige situatie een snelle actie eist en dat het dus opportuun zou zijn zeer bin nenkort een conferentie bijeen te roepen teneinde een gemeenschappelijke politiek der Westerse landen ten aanzien van deze punten vast te stellen". Men behoeft niet met een bijzondere helderziendheid te zijn begiftigd om uit het communiqué te kunnen afleiden welke eisen de Franse premier heeft gesteld om die „gemeenschappelijke politiek" aan vaardbaar te maken voor het Franse par lement, zo al die eisen niet reeds ter con ferentie een accoord zullen beletten- Van Franse zijde meent men reeds te kunnen vaststellen, dat de heer Eden bij zonder veel begrip heeft getoond voor de Franse problemen, iets wat men bij voor baat had kunnen verwachten. Doch men voegt hier de conclusie aan toe, dat de heer Eden bereid zou zijn het Franse standpunt ter conferentie te verdedigen tegenover de overige ondertekenaars der gesneuvelde E.D.G., inzonderheid tegen over Bonn. Het enige avondblad, dat nog het com muniqué kon opnemen voegt er aan toe: „De onhandigheid, die de heer Dulles heeft begaan door zich alleen naar Bonn en Londen te begeven, heeft ongetwijfeld «toe bijgedragen dat de standpunten van tl heren Eden en Mendès-France elkaar kapUa,kwamen' De vrees' AmeFur ^upitale „„„ion in Eur Amerikaanse sterke man als ruggesteun heeft. Vandaar o°k het gemak waarmee tal van stemmen aan Londen het leadership der Europese diplomatie toekennen, nadat de laatste tijd aan Londen en Parijs een gemeenschappelijke leiding werd toe gedacht. naar Londen te nemen, was weinig spraakzaam. Hij zeide alleen „zeer voldaan" te zijn. De heer Mendès-France was meer omstandig: ,,Wij hebben nuttig werk gedaan'', zo zeide hij, „en er is tussen onze wederzijdse standpunten geen enkele contradictie. Er is niets wat niet voor verzoening vatbaar zou zijn. Wij kunnen nu gaan werken om onze standpunten nader tot elkaar te brengen. Op dat terrein is vandaag veel gedaan. Het werk wordt langs diplomatieke weg voortgezet totdat de conferentie dei- negen, die vóór 27 September te Londen is voorzien, zal worden gehouden". Duitse overmacht cn dat hij aan zijn stand punt vasthoudt om het bezwaar van een discriminatie tegen Duitsland te ontgaan door een voor alle deelnemers geldende bewapeningsbeperking. Intussen wordt de heftige verbolgen heid over het bezoek van Dulles aan Adenauer niet weinig onderhouden door berichten die uit Bonn komen over de vriendelijke ontvangst die Dulles aldaar heeft gevonden. Men is buiteng» woon geïrriteerd over de geanimeerde begroe ting van de Amerikaanse staatsman door de Bondskanselier en in het bijzonder over de verklaring van Dulles, die zou gezegd hebben, dat „Duitsland eerbied afdwingt" en dat men het als volwaardig partner in de gemeenschap der vrije volken moet binnen laten- Verschillende bladen zeggen reeds, dat Dulles niet moet denken dat de belediging die hij Frankrijk heeft aangedaan door Parijs voorbij te reizen goed gemaakt kan worden door nu op het nippertje nog te Londen te besluiten de terugreis niet voort te zetten en een driegesprek te arrangeren tussen hem zelf, Churchill en de Franse premier, voor welke bespreking laatstgenoemde dan haastig naar Londen zou kunnen worden ontboden. Intussen wordt algemeen toegegeven, dat een ontmoeting tussen Dulles en Mendès- France onvermijdelijk is. Zij kan ten hoogste tot 27 Septeember op zich laten wachten. In de Franse diplomatieke krin gen geeft men toe, dat langs diplomatieke weg onderhandeld wordt en onder die om- Het schijnt, dat Mendès-France dan ook 1 standigheden is het overbodig veel gissin- de mening heeft verdedigd Duitsland eerst maar in het Brusselse tractaat te betrekken om dan later de integratie in de Atlantische gemeenschap en dan nog onder bepaalde beperkingen aan de orde te stellen, terwijl Eden beide oogmerken gelijktijdig zou willen bereiken. Men acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat Mendès-France ook maar iets heeft opgegeven van de waarborgen die Frank rijk wil ontvangen tegen een mogelijke gen te maken omtrent de redenen die Dulles hebben bewogen tot zijn onver hoedse reis en omtrent de voornemens die Washington jegens Duitsland heeft. De vloedgolf van anti-Amerikanisme die op het ogenblik door de Franse publieke opinie vaar is 'n gevolg van de gekwetst heid over het passeren vari Parijs maar cok, en niet minder, een gevolg van de vrees, dat Duitsland niet zal nalaten Frankrijk te doen gevoelen, dat het de Iln Shannon verwachtte men gisterei hel. gerechtshof ie Dublin, Justice Teeven aangewezen om het onderzoek te leiden naar de omstandigheden, waaronder d' K.L.M. Super Constellation „Triton" bi, het vliegveld Shannon verongelukte. Er is nog geen datum vastgesteld, waarop dit onderzoek zal aanvangen. Men is Donderdag, bij laag tij, begon nen de laadruimte van de „Triton" t< openen. Donderdagavond zijn verscheidt: ne tonnen kostbare vrachtgoederen ei zakken met luchtpost geborgen. Onder d geborgen goederen bevindt zich met dan een halve ton gewicht aan goudei horloges, waarvan aangenomen wordt da zij zich voor het merendeel nog in uitstc kende toestand bevinden, daar zij water dicht verpakt waren. De geborgen luchtpostzakken zijn over gedragen aan de Ierse PTT-leiding. TTTC^FN MAARTENSDITK EN luit Wormerveer, haar broer, d tUSSEN MAAflibi^UlJJV CJ.1 hppr c Huisman en haar 73_j; Op het rechte stuk tussen het raadhuis van Maartensdijk cn de Hollandsche Rading is gistermiddag een ernstig auto ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Het regende op dat tijdstip bijzonder hard en er stond dwars over de weg een felle wind. Dit is vermoedelijk de oorzaak geweest, dat de bestuurder van een auto, die uit Utrecht kwam en in de richting Hilversum reed, Kapitale v^-»< --- Europa, en in ae rienting Hilversum reeu, heeft de W=ronfe?wiffPeld totnnadenken j Plotseling zodanig de macht over het ker weggedeelte terecht kwam, een tegen ligger raakte cn vervolgens met grote pening" 31 te Onëebonden Duitse herbewa- -^mikike beschouwingen zouden be- gnjpelijker 2ijn, als mens na de bespre kingen tussen Eden en Mendès-France althans maar een weinig gebruik had gemaakt van het woord „accoord". Het feit dat de heer Mendès-France heeft verklaard, dat de besprekingen langs diplomatieke weg worden voortgezet tot dat de Londense conferentie wordt ge houden, wijst er echter op, dat ten aan zien van vrije belangrijke .kwesties nog standpunten worden ingenomen, die nog ver genoeg uit elkaar liggen, om aan de conferentie voorafgaand overleg nood zakelijk te maken. In de loop van de avond werd dan ook opnieuw van het „plnn Mendès-France" en van het „plan-Eden" gesproken en het is duidelijk, dat het daarbij niet alleen over 't feit van de Duitse bewapening gaat, dcch ook over de voorwaarden waarop Duitsland in de NATO zou kunnen worden toegelaten. De Fransen weten wel, dat het geen zin heeft Duitsland te weigeren tot het verdrag van Brussel toe te treden. Andere maatregelen zijn nodig, zo menen zij, om Frankrijk tegen een militaire over macht van Duitsland te beschermen, daar het verband tussen de aan het tractaat van Brussel deelnemende landen meer van morele aard is en militair van weinig be tekenis is. snelheid tegen een boom botste. Drie van de vier inzittenden werden uit de zwaar gehavende auto geslingerd. Het waren de echtgenote van de bestuurder, de 49-jarige mevrouw 'H. Bloem-Huisman James Goldsmith, wiens huwelijk in Schotland met Isabel Patino, de doch- ier van de Boliviaanse tinmagnaat, indertijd grote aandacht trok, omdat Patino Sr zich tegen dit huwelijk tot het uiterste had verzet, heeft aan de Franse politie m Parijs medegedeeld, dat zijn dochtertje Isobel is ontvoerd. Vnlae ns onbevestigde berichten uit Parijs zou de advocaat van Mrs Patino> Durcal, de schoonmoeder hertogin van van Jimmu Goldsmith, verklaard heb ben öTde baby die ernstig kans loopt testerven door een op een aan Mrs Patino bekende plaats in Parijs zou verborgen zijn. Foto links: Mrs. Patino, hertogin van Dur cal en echtgenote van de Boliviaanse tinkoning, die bij de ontvoering be_ trokken zou zijn. Foto rechts, de vier maanden oude Isobel Goldsmith, die bij haar geboorte haar moedei vei loor en thans onvindbaar is. de 37-jarige heer C. Huisman en haar 73-jarige moe der, mevrouw G. Huisman-Bas. De twee vrouwen bleken op slag te zijn gedood. De heer Huisman werd ernstig gewond naar een ziekenhuis in Utrecht over gebracht, waar hij inmiddels aan de ge volgen is overleden. De bestuurder van de auto, de 51-jarige heer P. Bloem uit Wormerveer, liep ernstige wonden aan het gelaat en een shock op. Ook hij Is naar een ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Zijn toestand was vanmiddag redelijk wel. De bestuurder van de tegenligger kreeg enkele lichte kwetsuren en kwam verder met de schrik vrij. vige Novemberstorm en onder het razen van straaljagers op het vliegveld Wahn, kort bij de W. Duitse hoofdstad. Een kwartier later zaten de beide staatslie- (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Donderdagavond. De bliksemeonferentie van Bonn is voorbij en zij heeft, naar in ingewijde kring te beluisteren vall, enige tastbare resultaten opgeleverd, die geheel en al in de lijn liggen van de verklaring, die de Amerikaanse minister van buitenlandse zal. i bij zijn aankomst in Bonn aflegde. Daarin heette het, dat in Bonn geen definitieve beslissingen zouden worden genomen, maar dat die eerst te verwachten waren nadai verdere gedaclilenwisseling zou hebben plaats gehad met „al diegenen die werkelijk ernst maken met óe vrede, veiligheid en vrijheid van Europa". Deze inleiding van Dulles tot de be sprekingen, gevoegd bij de herhaling van zijn betuiging van respect voor de recht lijnige vooruitstrevende politiek der Bondsregering schijnen ook het resultaat der huidige onderhandelingen te hebben bepaald. Dr Adenauer zelf zeide bij het verlaten van het paleis Schaumburg alle reden te hebben om tevreden te zijn over het verloop der besprekingen. Of andere regeringen even enthousiast over het in uitzicht gestelde communiqué zouden zijn liet hij evenwel in het mid den met de opmerking: „Zelden wordt een communiqqué uitgegeven dat al len bevredigt". In de gangen van het paleis Schaumburg viel te beluisteren, dat deze opmerking in de eerste plaats op Parijs slaat en men kan dan ook een verklaring der heide staatslieden tege moet zien, die een verdere druk op de Franse regering za' inhouden. Deze verklaring werd Donderdagavond in Bonn opgesteld en zij zal eerst Vrij dagochtend worden gepubliceerd op het ogenblik waarop Foster Dulles het vlieg tuig betreedt om naar Londen te gaan. Beide staatslieden namen Donderdag avond op de hartelijkste wijze afscheid van elkaar en zij zullen die demonstratie van eensgezindheid Vrijdagochtend op het vliegveld Wahn nog eens herhalen. Het bezoek van Dulles aan Bonn is zonder veel uiterlijk: vertoon gegaan. De Amerikaanse minister arriveerde Don derdagmiddag temidden van een ste den met hun naaste medewerkers reeds bijeen in Adenauer's hoofdkwartier, waar zij tot 11 uur 's avonds, met een korte onderbreking voor de avondmaaltijd, in gesprek bleven. Halverwege de conferentie arriveerde hier het communiqué van de Parijse be sprekingen tussen Eden en Mendès-Fran ce, dat, naar verluidde, op het in het paleis Schaumburg verzamelde gezelschap een niet veelbelovende indruk maakte. Naar uit Castel Gandolfo wordt gemeld, heeft de H. Vader dezer dagen opnieuw last gekregen van de ziekte, waaraan Hij reeds eerder geleden heeft en waarbij hevige hikaanvallen optreden. Hij zou op nieuw zulk een hikaanval hebben gehad. Gisteren is de gebruikelijke wekelijkse audiëntie niet doorgegaan. De 78-jarige Opperpriester blijft, naar bericht wordt, nog steeds te veel van Zijn krachten vergen, waarvan het nieuwe onwelzijn van de Paus, waarvan Hij in middels weer enigszins hersteld is, het gevolg zou zijn. De Amerikaanse minister van buiten* landse zaken, John Foster Dulles, is Donderdagmiddag voor besprekingen met Bondskanselier Adenauer te Bonn aangekomen. We zien de beide staats lieden hier na de aankomst van Dulles (links). De minister van Wederopbouw en Volks- huisvesting, ir H. B. j. Witte, heeft te zijnen departement de „Commissie uniforme bebouwing" geïnstalleerd. Deze heeft tot taak te adviseren omtrent maat regelen, welke zouden kunnen worden hiermede aan het zogenaamde program van eisen. Hoewel tegen een objectivering en een wetenschappelijke analyse van de behoeften, die door een bouwwerk wor den gedekt, geen bezwaar bestaat, moeten toch bij het bepalen van ons behoeften genomen om een niet gewilde uniformi- i schema en bij de keuze van onze middelen teit in bouwvormen bij de woning- en bepaalde imponderabele factoren niet te andere bouw tegen te gaan en daarbij in het bijzonder na te gaan, in hoeverre wijziging van de voorwaarden, door de rijksoverheid gesteld bij het verlenen van financiële steun, daartoe zouden kunnen bijdragen. Voorzitter van de commissie is jhr M. J. I. de Jonge van Ellemeet. Stilstaande bij een aantal oorzaken van uniformiteit noemde de minister allereerst de technische uitvoering van het be- hoeftenschema. Spr. dacht in verband Dc Westduitse Bondsdag is gistermorgen in zijn eerste zitting na liet zomerreces, begonnen met de behandeling van de „affaire-Jolm". O 3 socialisten hebben de regering over deze aangelegenheid geïnterpelleerd en zij hadden een motie van wantrouwen tegen de minister van binnenlandse zaken, dr Schroeder, ingediend. Hoewel in een stormachtig debat bleek, dat de regeringscoalitie niet eensgezind achter de minister staat, werd de socialistische motie toch niet aanvaard. Een motie van wantrouwen zou hem overigens toch niet hebben kunnen dwingen heen te gaan. Minister Schroeder verklaarde aan het begin van het rumoerige debat, dat het averlopen van John en Schmidt-Witt- macK naar het Oostelijk kamp „een na tionaal ongeluk" was en „de grootste tegenslag, die de Bondsrepubliek tot dus ver in de koude oorlog heeft geleden'. Hij zei, dat dr John geen wezenlijke gehei men heeft kunnen verraden. Schroeder schreef de benoeming van ir John tot chef der geheime politie toe tan hef ingrijpen der geallieerden, die •vie candidaten hadden afgewezen, die oor de Bondsregering als beter geschikt oor de functie waren beschouwd. Tegenover deze twee overlopers ston- en volgens Schroeder 61 politici der iovjetzone, die in de laatste jaren naar iet Westen waren overgegaan. Sedert 949 was bijna het tiende deel van de be- /olking der Sovjetzone naar het Westen gevlucht, nl. ongeveer twee millioen mensen. Socialistische woordvoerders daarente gen noemden de „affaire John" dc oor zaak van een vertrouwenscrisis bij het volk, die „de hele labiele toestand dezer parlementaire democratie heeft aange toond". Zij critiseerden het feit, dat het parlement pas twee maanden na Johns overlopen over de zaak kan spreken. Het debat over de kwestie John werd om één uur plotseling op verzoek van de christelijke fractie onderbroken, nadat dr Adenauer zich genoodzaakt had gezien fel te protesteren tegen een uiterst cri- tische rede van de woordvoerder der li berale fractie, dr Reinhold Maier. Dr Adenauer, die het debat tot dan toe stilzwijgend had gevolgd, stond op en noemde de rede van Maier onverant woordelijk „op een ogenblik, waarop ik moet vertrekken voor besprekingen met minister Dulles, die van beslissende be tekenis voor het lot van het Duitse volk zullen kunnen zijn". De bondskanselier beschuldigde de liberale woordvoerder ervan, dat hij met tal van onwaarheden een blaam had willen werpen op de democratie in West-Duitsland. Maier was fel van leer getrokken tegen de talloze geheime diensten in Duitslland. Hij sprak van acute gevaren voor de vol gens hem in labiele toestand verkerende democratie in de Bondsrepubliek. Adenauers protest werd gevolgd door luid tumult ,van de socialistische en libe rale banken, dat aanhield totdat de zit ting was onderbroken. Na beraad tussen fractieleiders van de coalitie, verklaarde echter de liberale lei der, dr Dehler, in de heropende zitting dat het vertrouwen van zijn partij in de grote lijnen van dr Adenauers beleid on geschokt is gebleven, ook al achtte zij „dit soort van eenzijdige buitenlandse politiek" niet langer aanvaardbaar. Dehler zeide, dat de liberalen echter des ondanks de sociaal-democraten niet het genoegen wilden doen de coalitie door dc affaire-John te laten verbreken. Ondanks heftige critiek op het beleid van minister Schroeder, wilden de li' ralen niet hun stem geven aan een -1 de socialisten ingediende motie van 'keuring. Ook de Duitse partij weigerde de motte te aanvaarden, daar zij niet „door een splitsing der coalitie de Sovjets in de kaart wenste te spelen". De vluchtelin- genpartij, tenslotte, weigerde eveneens haar stem aan de motie te geven, ofschoon zij evenals liberale en Duitse partij scher pe critiek op dr Schroeder had. De christelijke fractie had reeds vele weken geleden haar vertrouwen in Schroeder, die uit haar rijen komt, uit gesproken en daar zij de meerderhéid be zit stond het bij voorbaat vast, dat de motie geen kans. had. veel buiten beschouwing worden gelaten. Als zodanig noemde de minister o.a. be haaglijkheid, intimiteit, royaliteit, monu mentaliteit. De minister vestigde voorts de aandacht op de intensivering van het verkeer, waardoor regionale stijlverschijn selen worden geëgaliseerd en op econo mische en sociologische oorzaken. Volgens spr. kan niet worden ontkend dat som mige overheidsvoorschriften, die ten dele ook een gevolg van de maatschappelijke verhoudingen zijn, mede de uniformiteit van de bebouwing bevorderen. De vraag, die in het bijzonder aan de commissie wordt voorgelegd is of deze overheidsvoorschriften te ver gaan en of zij met het oog op de differentiatie in de verschijningsvorm van de bouw te strin gente of onjuiste bepalingen bevatten. Een andere vraag is, of de commissie wegen ziet om met behoud van de doel stellingen van deze voorschriften, nl. objectieve criteria te vormen voor de be oordeling der gesubsidieerde plannen de voorschriften zodanig te wijzigen, dat het ongewenste nevengevolg van de uniformi teit wordt vermeden. De commissie zal moeten zoeken naar wegen om met behoud van de doelstellin gen van de normen voor de financiering, nl. de bouw van volkswoningen tegen een redelijke huurprijs, deze normen zodanig te wijzigen, dat uniformiteit in de woning bouw wordt vermeden. Daarbij dient er van te worden uitgegaan, dat de financiële bijdragen van het rijk niet kunnen wor den verhoogd. Op de rjjksweg RoermondWeert is gisterenavond omstreeks half acht onder de gemeente Hosn een door de heer M. uit Reuver bestuurde personenauto van achteren ingereden op een groep naar de kazerne te Roermond terugkerende mili tairen van het regiment Oranje Gelder land. Daarbij werd een militair, de 24- jarige A v. d. M. uit Goor, op slag ge dood. Twaalf andere soldaten werden ge wond, onder wie verschillenden ernstig. Naar men aanneemt, zou de militaire groep van achteren geen licht met zich hebben gevoerd en zou de auto verder hinder gehad hebben van de lichten van een tegenligger. Direct na het ongeval werd zowel van militaire als van bur gerlijke zijde hulp geboden, terwijl de gewonden werden overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond. President Eisenhower heeft de leden van de bond van oud-leden van de 101ste Amerikaanse luchtlandingsdivisie, die in Eindhoven de viering van de bevrijding gaan bijwonen, een boodschap gezonden. Deze divisie heeft tien jaar geleden deel genomen aan de bevrijding van Zuid- Nederland. De president geeft de mannen zijn bests wensen mee. „Tien jaar geleden deelden de dappere mannen van de 101ste lucht landingsdivisie met het kranige Neder landse volk de hel van oorlog en veld slagen. De glorieuze, doch langzame vor deringen van die dagen, waaraan ook plaatsen als Nijmegen en Arnhem herinne ringen bewaren, kunnen en mogen niet worden vergeten". „Nu gij eer gaat bewijzen aan een geestelijke dapperheid en een moedige doelbewustheid, die nationale grenzen overschreed, verzoek ik u aan onze Neder landse vrienden de warme gevoelens van bewondering en eerbied van het Ameri kaanse volk iegens hen over te brengen", aldus president Eisenhower. In de Haagse ziekenhuizen Zuidwal en St Joannes de Deo zijn gisteren in totaal twintig paratvphuspatiënten uit Katwijk aan de Rijn en omgeving opgenomen. In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is weer w3l meer ruimte beschikbaar ge komen Daar worden nu 45 patiënten ver pleegd. Mogelijk zullen ook in andere Leidse ziekenhuizen, namelijk het Diaeo- nessenhuis en het St Elisabethziekenhuis. bedden vrijkomen. Zoals bekend, worden zo veel mogelijk patiënten in ziekenhuizen opgenomen om herinfectie te voorkomen Tol nu toe heeft deze zich nog niet voorgedaan. Twintig patiënten zijn inmiddels ge nezen. Op het. ogenblik zijn ei in totaal nog 140 inwoners van Katwijk aan de Rijn ziek en twintig inwoners van Rijns burg. Katwijk aan Zee en Valkenburg. Generaal Christian de Castries, bevel hebber van de vroegere Franse vesting Dien Bien Phoe in Noord-Indo-China, heeft gisteren, op de eerste persconfe rentie, die hij sinds zijn ontslag uit krijgs gevangenschap heeft gehouden verklaard, lat een wapenstilstand in Indo-China absoluut nodig" was geweest. In de dagen toen de wapenstilstand werd getekend en zeifs daarvoor, was het duidelijk geworden, dat Frankrijk geen militaire overwi 'og in Indo-China kon behalen „evenir nuwens als de Viet- minh", zo zeid' Castries. Grootscheep! rventie van de Ame rika e iuch' zou de afloop van de s om V en Phoe hebben kun nen wijzigen, eend-* de generaal, doch zeker ni zulk een interventie eerst in de laat gen van het beleg zou hebben pla gevonden. De reden waarom de Fransen Dien Bien Phoe niet hadden kunnen houden moest volgens de Castries worden ge- zocht in de overmacht van de vijand in manschappen en materieel en voorts in het feit, dat de Franse luchtmacht vaak tot werkloosheid werd ^gedoemd door het slechte weer. In dit verband wees de Castries er ook op, dat de Vietminh haar artillerie meesterlijk placht te camoufleren en dat haar legerleiding „uitstekend" was. De Castries verklaarde, nimmer Chi nezen onder de doden of krijgsgevange nen van de Vietminh gezien te hebben, hoewel het natuurlijk geen twijfel leed, dat grootscheepse materiële hulp over de Chinese grens binnenstroomde. Over zijn krijgsgevangenschap vertelde de generaal, dat hij afgezonderd was ge houden van al zijn mede-officieren. En kele keren had men hem gedwongen le zingen in het kader der „politieke opvoe ding" bij te wonen De volgende week zal generaal de Castries naar Indo-China terugkeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1