Tien jaar na de Slag om Arnhem MIJMERING bij EEN KEUZE CRISS-CROSSSQUEEZE mm. IffiBRQ voor oom; BELTON 'lfï OUO SEPTEMBER 1629 DAMMEN SCHAKEN PUZZLE DE HEILIGE VAN DE WEEK HET GRABBELTONNETJE i Al Bridge-Rubriek wm. W& Onze dagelijkse dV ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 PAGINA INDRUKWEKKENDE HERDENKING DER GEVALLENEN TE OOSTERBEEK De officiële herdenking Documenten op reis Race tegen de klok Geen antwoord op 'n onmogelijke vraag Miehe. INDIëRS BEZWEREN DE BRAHMAPOETRA VROUW VAN EX-PREMIER IN GEVANG m m 3.jé* m JÊJÊ m m r i «'ïr4 i a O Va'® 't n m o m n I m wm BRITSE AGENTEN IN ATHENE? GEFUSILLEERD DOOR VERZETSGROEP 19 September: H. Januarius CORRESPONDENTIE-ADRES: POSTBUS 8, HILVERSUM Twaalf nieuwe vragen Oplossing van gisteren Horizontaal: 1 sedan, 5 ranke, 9 als, 10 are, II pi, 14 ek, 15 term, 17 moot, 18 te, 19 kader, 20 ar, 21 ja, 23 citer, 25 en, 26 s!ee, 27 roes, 28 lt, 29 sl, 31 ier, 35 lee, 36 kreet, 37 teint. tg Twaalf nieuwe vragen Gisteren heeft cp het Airborne- kerkhof te Oosterbeek wederom de her denking plaats gehad van hen, die in de Slag om Arnhem zijn gevallen. Een lange stoet van misdienaars, Koorzangers en priesters begaf zich omstreeks negen uur naar het altaar, dat was opgericht te mid den van de honderden sobere grafzerken op het Airborne-kerkhof. Mgr Konings S.M.A. droeg daar met as sistentie van de Airborne-aalmoezenier father B M. Egan als diaken en de hoog- eerw. pater H. Mondé, provinciaal van Cadier en Keer. als subdiaken en pastoor H. C. Bruggeman uit Oosterbeek als pres byter assistens een pontificale Requiem mis op. In de korte toespraak wees father Egan er op, dat het niet voldoende is zich de dapperen te herinneren, maar dat wij bo venal hun voorbeeld moeten volgen Wij mogen niet tot materialisme vervallen doch dienen onze geest te scherpen aan het voorbeeld van onbaatzuchtigheid, dat deze jonge kerels gaven. Ook mgr Konings stelde de jongeman nen vol verlangens en illusies, die hier hun leven gaven voor onze vrijheid, ten voorbeeld aan allen, die de onrust uit ons huidige tijdsgewricht willen verdrijven en vrede willen brengen in deze onrustige wereld. Na de pontificale Requiemmis verricht te mgr Konings de absoute op het graf van Airborne-aalmoezenier father Ben son die destijds stervend zijn ambt op het slagveld overdroeg aan father Egan. Het koor van de St Bernulphusparochie uit Oosterbeek zong de vaste en wisselen de gezangen tijdens deze plechtigheid. Groter dan ooit tevoren was de belang stelling op het Airborne-kerkhof, toen omstreeks elf uur de officiële herden kingsdienst een aanvang nam. Nadat de Airborne-predikant Rev. E. L. Philips een kort openingswoord had gesproken speel de de Kon. Harmonie uit Oosterbeek enige hymnen, waarna ds J. W. Slingen- berg, gereformeerd predikant te Ooster beek en dr F. M. Bergkotte, hervormd predikant te Oosterbeek, voorgingen in gebed. Alvorens tot de kranslegging over te gaan las generaal R. E. Urquhart nog en kele bijbelteksten voor. De kranslegging door autoriteiten en schoolkinderen was evenals andere jaren ook nu weer indrukwekkend en spectacu lair. Als eerste trad vice-admiraal Rost van Tonningen naar voren, die bij het gedenk teken een krans legde namens H. M. de Koningin. Vervolgens werden kransen aangedragen door de Britse ambassadeur in Nederland, door de minister van Oor log, Z. Exc. C. Staf, namens de regering, door de Commissaris der Koningin in Gel derland en door de burgemeesters van Arnhem en Renkum, door generaal Urqu hart, door de Poolse majoor generaal So- sabowski, door majoor-generaal G. W. Lathbury, brigadier Hackett an lieute nant-colonel E. B. Holmes. Deze plechtig heid was een hoogtepunt in de herden king, die door het sobere karakter een diepe indruk maakte op allen, die erbij tegenwoordig waren. Een speciaal voor dit doel gecharterde Convair van de K.L.M., is gisteren met de documenten van de overeenkomst inzake Een lange rit per tram op een van die genoeglijke regendagen, waarop ons land dit jaar geabonneerd blijkt! Ik zette mij eens breeduit neer en keek mistroostig naar al dat hemelwater, stikgelukkig in mijn gezellige regenjas met bijpassend hoedje. U moet bij gelegenheid eens studie maken van mensen in een plens bui achter een tramraam! Zo fanatiek als sommigen de neus of onderkin voor uitsteken, alsof daar de boel mee gered is! Twee dames voor mij voerden een heftig gesprek. Eerst was het alleen maar een tuimeling van woorden, die nog niet erg tot mij doordrong. Tenslotte is het ook helemaal niet beleefd, om zo stomweg een gesprek af te luisteren, óók al wordt dit in een tram gevoerd. „Och, een man is toch heel anders. Kinderen die zijn je eigen vlees en bloed. Als je immers zou moeten kie zen, dan koos je toch je kinderen. Een man blijft toch maar een vreemde. Hetgeen haar buurvrouw tenvolle be aamde, alles nogeens extra onderstre pend door er bij te voegen dat hij nooit en te nimmer thuis was Ik was verbijsterd. Hoe kan iemand nu zomaar zeggen, dat kinderep boven de man gaan. kinderen die toch bok van hem zijn? De volgende halte was ge lukkig voor hen en verdere ontboeze mingen bleven mij gelukkig bespaard. Tóch liet dit alles mij de hele dag niet meer los. En 's avonds terwijl de kin deren aan hun huiswerk bezig waren aan de grote tafel, de vader voor de zoveelste keer de krant nogeens uit ploos, keek ik naar die drie gebogen hoofden Stel je voor, dat iemand mij vroeg, wie of ik kiezen zou hij of de kinderenO ja, ik wéét het. 't is een onmogelijke vraag, een vraag, die alleen maar gesteld kan worden, als er iets mis is in het gezin. Kinderen, zij maken deel uit van je leven, maar met in dat van jou alleen. Zij zijn Je zorg en vreugde van je beiden, die je sómen opvoedt om hun een goede kans in het leven te geven met God. Altijd sómen, één in zorg en blijdschap om en met hen De man. de vader van je kinderen, die ondanks zoveel huwelijksjaren tóch nog je hele hart bezit, naar wiens voet stap je luistert, als de sleutel in het slot gestoken wordt. Die je meisjesachtig kan doen blozen, als iets heel prettigs ook zijn volle aandacht heeftEn zo'n man zou jeOch, misschien loopt het allemaal een beetje tegen in deze dure tijd, misschien leeft U een klein beetje langs elkaar heen. Maar als het er op aankomt, dan bent U weer één. Dan weet U, dat de band eens samen voor God op het altaar gesloten, nóóit te ver breken is. Ook niet, als er kinderen zijn, juist dan helemaal niet de Perzische olie-industrie van Londen naar Teheran vertrokken. Wanneer de documenten daar zullen zijn getekend, zal het toestel via Den Haag en Londen naar New-York gaan, waar de documenten worden getekend door de be sturen der acht oliemaatschappijen, welke tezamen het consortium voor de verkoop van de Perzische olie hebben gevormd. Wanneer het vliegtuig zijn reis zal hebben volbracht, zal de olieraffinaderij te Aba- dan kunnen worden heropend. Het toestel b\edt plaats aan 40 passa giers, doch het maakt zijn reis van 12.000 mijlen met alleen de bemanning en de do cumenten aan boord. Men heeft een der gelijk groot vliegtuig gekozen, omdat het de reis vlugger zal volbrengen dan een kleinere machine. Vier piloten zullen elkaar afwisselen, zodat er zo weinig mo gelijk onderbrekingen zullen zijn. De bewoners van Dibrugarh in Noord- Assam, wier huizen worden bedreigd door het wassende water van de Brahmapoetra. werpen dagelijks grote hoeveelheden melk. meel en rijst *n de rivier. Iedere dag begeven mannen en vrou wen uit alle standen zich, beladen met hun offeranden in optocht naar de boor den van de woedende rivier om haar te „voeden" en zodoende te trachten haar tot bedaren te brengen. De Brahmapoetra. die reeds een deel van de stad heeft verzwolgen, heeft zich echter tot dusver nog niet laten vermur wen. Mevrouw Janet Jagan, de echtgenote van de voormalige eerste minister van Brits Guyana, is gisteren tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld daar zij in het bezit werd bevonden van verschei dene nummers van het Russische blad „Sovjet News'', aldus werd te George town vernomen. Het Russische blad mag niet in Brits Guyana ingevoerd worden. Mevrouw Jagan verkoos 3 maanden gevangenisstraf boven 1500 dollar boete. Zij zit reeds een straf van drie maanden uit voor een an der vergrijp. mxjüia j' vmsseï No. 2023. 18 September 1954 Redacteur: G. J. A. VAN DAM, Vossiusstraat 18b, Amsterdam-Z. EINDSPELGEHEIMEN (8) Stand no. 2956 MR C. BLANKENAAR (t) De onderstaande compositie dateert uit het jaar 1910. In de vorige artikelen heb ben we kennis gemaakt met de methode, waarop in dit genre standen de winst kan worden geforceerd door te combineren (dus door het invlechten van slagdreigin gen) op de zwarte schijf, indien deze zich op de velden 25 of 35 bevindt. Indien de zwarte schijf nog verder is opgerukt, bij voorbeeld tot veld 45, dan wordt de winst weer volgens geheel andere systemen ver kregen. Dit zullen we later zien. Het is beter systematisch te werk te gaan. Daar om gaan we over naar de andere zijde van het bord om te zien hoe we daar van de zwarte randschijf profijt kunnen trek ken. Zwart: 16, D. 26. Wit: D. 1, D. 2, D. 48. Wit forceert de winst Na de reeds gepubliceerde uiteenzettin gen veronderstel ik, dat reeds enig inzicht is verkregen in de methode van oplossen. In dat geval ziet men direct, dat hier een combinatiemogelijkheid op de zwarte schijf kan worden verkregen door een witte dam op de lijn 6 tot 50 te brengen. Hierdoor ontstaat de dreiging 6—11, waardoor de zwarte dam niet meer „los" op het bord kan staan. In de stand dreigt reeds 2—11, maar deze dreiging vervalt als de zwarte dam op 17 staat. Het systeem in dit eindspel is nu juist om met de witte dammen op 1 en 2 zoda nig te manoeuvreren, dat zij de grootst mogelijke bewegingsbeperking van de zwarte dam veroorzaken. Dus: Wit 1. 2t-7, 26—3. Zwart kan ook naar 17, maar daardoor zou hij slechts het ont staan van wit's combinatie-mogelijkheid bespoedigen. Wit zou dan spelen 2. 16, altijd gevolgd door 71 en de winst volgt direct. Wit 2. 48—30! Een fraaie zet. Zwart's 16—21 is nu verhinderd door 308, 3X17, 1_6, 17—50, 7—23 enz. Zwart is dus wel gedwongen tot 326. Wit 3. 3025, 253. Omdat wit een tempo heeft verloren met zijn tweede zet krijgt hij nu, op het juiste moment gelegenheid voor een vrije tempo om zijn combinatiestand te vol tooien! Wit 4. 1—6, 3—21 of 26. Zwart's 3—8 was verhinderd door 253 enz. Wit 5. 7—1, 26 of 21—3. Het doel is bereikt. Hoe zwart nu ook speelt, aan de dodelijke greep kan hij niet meer ontsnappen. Op 2126 volgt 633, 26—3, 25—48, 3—26, 1—18, 26—8, 33—17, 8 X 21, 4826 enz. Op 2149 volgt 2543 en 6—11. De rest is een kwestie van techniek. Wit 6. 6—22, 3—26. 7. 25—3, 16—21 gedw. 8. 22—27, 21X32. 9. i—12 enz. wint. LEO SPRINGER Stand no. 2952 Naar aanleiding van de in de vorige ru briek behandelde stand no. 2952 (Eindspel geheimen 7) ontving ik van de befaamde eindspeldeskundige, de heer J. F. Moser, tevens hoofdredacteur van het maandblad „Het Damspel", het officieel orgaan van de Kon. Ned. Dambond, een briefje, waar in hij verwijst naar eindspel no. 1438 in dit maandblad van 1'52 pag 13, waarin hetzelfde winstsysteem is behandeld in een stand, die toevallig ook in 1949 is voorgekomen. In verband met het eerste publicatierecht van deze winstmethode is het goed mede te delen, dat de heer B. Springer stand no. 2952 reeds publiceerde in het weekblad „Vizier" van 19 Nov. 1949. Overigens is het interessant, dat in „Het Damspel" van 1U52 op de pagina's 149, 150 en 151 de zeer belangwekkende standaard winst voorkomt van de heren Malfray en Kruijswijk, waarbij, zoals de heer Moser mij schrijft, de zwarte schijf tot 35 is door gedrongen, en waarbij is aangegeven dat deze positie met een tweede zwarte schijf op de velden 1 tot en met 35 eveneens altijd gewonnen is. „Het geheel komt neer", schrijft de heer Moser, „op een verdiepte Scouppe". Ik ben de heer Moser zeer erkentelijk voor zijn mededelingen en wij houden ons voor alle dergelijke op- en aanmerkingen van eindspelvrienden gaarne aanbevolen Op deze wijze kunnen de artikelen over „Eindspelgeheimen", welke in nauwe samenwerking met de heren Springer Sr. en Jr. in deze rubriek worden gepuhji- ceerd, niet alleen van instructieve maar van historische waarde worden. (Van D.) VOOR ONZE LADDERWEDSTRIJD No. 2957 AUKE SPIJKSTRA Roordahuizum (Fr.) (1ste publicatie) Schaakredacteur: P. A. KOETSHEID, Huize St Bernardus, Sassenheim Zaterdag 18 September 1954) PROBLEEMOPLOSSINGEN No. 7170. J. Opdenoordt. Opl. 1. Da5b4 enz. Na 1. Del, Da8: is er geen matzet. No. 7171. B. S. Witte. Opl. 1. c2—c4 dreigt 2. Pb3t enz. 1c5 2. b4 enz. No. 7172. F. Fleck. Opl. 1. Te6: dreigt 2. Pf3tt- Op 1. Tf4? hg5:. Deze drie problemen werden goed opge lost door: P. Bekker, Rotterdam; J. K. Blom, Rotterdam; J. Dickhaut, Nijmegen; B. Kouwenhoven, Rotterdam; F. Pijls, Maasbracht; Paul Raschdorf, Hannover; C .v. d. Weide, Rotterdam. F. J. Fokkelman, Hengelo, 7171, 7172. T. Jansen, Rotterdam, 7170, 7171. H. Th. van Goor, Voorburg, 7171. W. H. Haring, Schipluiden, 7170. J. F. Pilgram, Rotterdam, 7172. DE PROBLEMEN VAN DEZE WEEK De tweezet, die we onder no. 7179 publi ceren, vinden we bijzonder aardig. Naar we verwachten, zullen onze lezers ook deze waardering delen. Deze rubriek brengt twee bijdragen, be* stemd voor 'ons tournooi. De lezer behoeft er niet van te schrikken, daar het beide lichte opgaven zijn, die wel geschikt zijn om hen, die zich hoofdzakelijk tot de op lossing van tweezetten bepalen, er toe te bewegen, hier eens een poging te wagen. No. 7179 S. SUBRAHMANYAM le Prijs, The Problemist 1953 Mat in twee zetten No. 7180 JAC. HARING, Den Haag Maasbodetournooi 1954 e Mat in drie zetten No. 2958 JOS. VAN KOL LENBURG, Tilburg (N.-Br.) (lste publicatie) n o O Stand: Zw. 4, 10, 13, 16, 22, 24, 28, 29, 34, 45. Wit 15, 20, 37, 38, 40, 42, 43, 49, 50. Wit speelt en wint. No. 2959 J. J. H. SCHEIJEN, Kerkrade (L.) (lste publicatie) E ,nd: Zw. 8-10, 17, 22, 23, 25, 27—29, 45. Wit 26, 31, 34, '35, 37, 38, 40. 41, 47, 49, 50. Wit sp. en wint No. 2960 G. v. d. LINDE, Zutphen (lste publicatie) Stand: Zw. 4, 7—9, Stand 12, 15, 21, 22, 27, 28, 31. Wit 16, 30, 33—35, 40, 42, 43, 45, 47, 48. Wit speelt en wint. Naspel uitgewerkt inzenden. 10—13, 16, 18, 36, D. 14. Wit 17, 21, 22, 24, 27, 30—32, 37, 39, 44. W. sp. en w. De oplossingen van deze vier vraagstuk ken worden gaarne tot 28 September a.s. tegemoet gezien aan het boven deze ru briek vermelde adres. Het naderende winterseizoen schijnt sti mulerend te werken op de probleemcom ponisten. Ik ontving wederom van ver schillende zijden fraaie vraagstukken, zodat ik niet gedwongen ben werk van eigen hand te plaatsen. De oplossers zul len dit eveneens weten te waarderen en ik hoop, dat de heren constructeurs van eindspelen en problemen in de komende maanden mij wederom rijkelijk hun gees teskinderen zullen toezenden. Wat geschikt is wordt daarna zo spoedig mogelijk, in volgorde van ontvangst en in afwisseling met de producten van anderen, geplaatst. In de volgende rubriek zullen diverse vragen en inzendingen onder de afdeling „Correspondentie" nader worden behan deld. Nauwelijks hadden wij het artikel ge schreven over de kris-kras-dwangpositie (geplaatst 21 Aug. j.l.), of deze figuur pre senteerde zich een tweede maai aan de bridgetafel. Ditmaal kwam het in gewoon robberbridge voor en wij verbaasden ons er wel enigszins over, dat zulk een be trekkelijk uitzonderlijke figuur in een kort tijdsbestek twee malen van zijn belang deed blijken. Waaruit men kar, leren, dat men wel zéér veel van bridge moet afwe ten, om steeds in het doolhof der compli caties zijn weg te kunnen vinden. B 6 3 A 7 6 5 3 O H 4 A 7 3 8 7 5 2 C? 10 8 O 7 6 3 B 10 9 6 V 10 9 4 9 H B 9 2 O 8 5 «842 «AH 9V4 C> A V B 10 9 2 H V 5 NZ hadden 7 ruiten geboden, een te hoog contract. OW hadden niets geboden. West, die er niets voor voelde om met C? uit te komen daar Noord die kleur ge boden had, startte met Boer. een be vredigende uitkomst. De Zuidspeler, een zeer sterke Neder landse hoofdklassespeler, slaagde er niet in het spel te winnen, waaruit wel blijkt hoe moeilijk de speelfiguur wei was. Heeft men begrip van de genoemde dwangpositie, dan kan men reeds in de eerste slag zien, dat er behoudens won deren slechts één kans is om het spel te winnen, nl. dat hartenheer in één hand moet zitten met schoppenvrouw. De eind- figuur die Zuid moet overhouden, dient er als volgt uit te zien: Zuid speelt nu zijn laatste troef, waarop hij in Noord de 7 opruimt. De speler die nu nog heeft Vrouw derde en Sp Heer tweede moet nu een kaart weggooien en kan dus niet beide dekkingen aanhou den. Wel vereist het een bijzonder scherp opletten van Zuid om te taxeren, of de tegenspeler de Vrouw tweede heeft gezet, dan wel de sp Heer sec. Het laat ste is het waarschijnlijkst, war.t zodra SP Heer sec op tafel komt te liggen, zal de speler die achter Aas zit de Sp Heer zeker sec zetten, hopende dat zijn part ner de Sp Vrouw heeft. Indien u het gegeven spel afspeel* en er voor zorgt dat de vereiste eindfiguur overblijft, zult ge zien dat Oost onvermij delijk in dwang komt. Zet hij Vrouw tweede, dan incasseert Zuid Aas en Heer en maakt met Boer de 13e slag. Zet Oost de SP Heer sec, dan word* eerst sp Aas gespeeld en Zuid maakt de laatste 3 slagen. Een moeilijk spel, dat de hoogste bridge- bevrediging geeft als men het weet te maken. MIMIR. No. 7181 Maasbodetournooi 1954 Mat in drie zetten Wit: Kh3, Da5, Tg4, Rd3; e6, h6. Zwart: Ke5; d5, e7, h7. Het hoofd der Griekse politie, Angelos Evert, is tijdelijk van zijn functie onthe ven, hangende een onderzoek door de openbare aanklager naar beweerde activi teit van Britse agenten in Athene. De Griekse premier, maarschalk Papa- gos, gaf de vorige maand opdracht tot het instellen van een onderzoek n.a.v. ver klaringen van een getuige tijdens een pro ces tegen twee journalisten. Horizontaal: 1 ingedijkt stuk land, 6 vorm van doen, 10 tandeloos zoogdier, 11 slagader, 14 goud (fr.), 15 bediende, 18 in sect, 19 meisjesnaam, 21 kledingstuk, 22 Voordeel, 24 godin, 26 vorm van nemen, 27 voegwoord (fr.), 29 schaakstuk, 31 familie lid, 32 heilige, 34 krantenjongen, 36 groet, 38 titel, 39 pi. in Ita'ië, 41 behoeftig, 43 dus (lat.), 45 klap, 46 luchtklep, 47 grote bijl, 48 bericht, 50 klein baardje, 51 soort poeder, 53 zangnoot, 54 zwaardvis, 56 trei ter, 57 gereed, 59 de lezer heil (lat.), 60 gebergte in Rusland, 63 pers. vnw., 65 bij woord, 67 berg, 68 drinkgerei, 70 meisjes naam, 72 walkant, 74 keukengerei, 7o gewas, 78 voegwoord, 79 lengtemaat, 81 verlaagde toon, 82 pl. in Frankrijk, 3) roofdier. Verticaal: 1 opera, 2 trage, 3 aanw. vnw 4 rondhout, 5 voorzetsel, 6 bevel, 7 on vruchtbaar, 8 strijdperk, 9 dee1 v. e. breuk 12 jongensnaam, 13 deel v. e- trap, 10 water in Brabant, 17 voorzetsel, 19 be staat, 20 voorzetsel, 23 soort onderwijs, 25 bid (lat.), 28 mak, 30 deel v. e. wagen, 31 Vrijdagmiddag werd op het landgoed „De Utrecht", onder de gemeente Hil- varenbeek, het stoffelijk overschot opge graven van een man, die in 1943 door een verzetsgroep, die in de bossen van Hil- varenbeek opereerde, werd gefusilleerd. De naam van deze man, die volgens de verhalen van oud-illegalen cich uitgegeven zou hebben voor een Canadese vliegenier, die hier gedropt werd, maar als spion tn d enst zou zijn geweest van het Duitse leger, is nog steeds onbekend. Men heeft ook niets bijzonders in het g'af kunnen vinden, dat onmiddellijk de identiteit zou kunnen vaststellen. De Dienst Berging en Identificatie van het Nederlandse leger zal echter nog een nauwkeurig onderzoek instellen. Deze zaak kwam aan het licht, doornat de rijks politie een onderzoek instelde naar een ander geval, dat hier zijdelings mee ver band houdt. ,,'t Is Fredrick Henrick, die den nijd, En all' die hem sijne eer tnisgonnen, Door moedigh worstlen heeft verwonnen: Verovert heelt 's-Hartogenbosch". Aldus klonk Vondel's „Zegesang ter eere van Frederick Henrick, Bosch dwinger", in het gedenkwaardige jaar 1629 nu juist drie-en-een-kwart eeuw geleden Groot waren de vreugde en het eerbewijs rond „de Stedendwin ger". Niet alleen voelde men het Spaanse juk minder pijnlijk knellen, maar velen zagen in het schitterende wapenfeit de aanvang van een groot scheepse poging om het Nederlands sprekende deel van België bij de Re publiek te voegen. Het had heel wat voeten in de aarde gehad. Heel wat voeten. Voeten van duizenden boeren, uit Betuwe, Veluwe en Zuid-Holland gelicht, om met de soldaten schansen op te werpen. Von del sprak zelfs van „een boerenheyr, dat wroet en sLaeft: de bijl die kerft, de schup die graeft''. Voeten van tienduizenden infanteris ten. Hoeven van duizenden paarden, ook voor het drijven der tientallen wa- termolens-van-Jan Leeghwater, door hem zelf gesteld, om het water der Spaanse inundatie langs sloten en greppels achter de dam op de Dieze te werpen. Hierdoor liep de omgeving der belegerde veste droog, wat de aanval op de stad begunstigde. Voeten van grondwerkers, die de Dommel en de Aa langs kanalen, in nieuwe beddingen, ter beveiliging van 's Prinsen kwartieren deden stromen. Nu, het was zeer begrijpelijk, dat Frederik Hendrik omvangrijke maat regelen trof vóór een schier onneem bare stelling, die zijn bekwame broer, Prins Maurits, twee keer vergeefs had aangetast. Binnen Den Bosch zat men ook met stil. Daar voerde Antonie Schetz, ba ron van Grobbendonck, het bevel, door Wagenaar, die tegenstanders niet ge makkelijk prijst „een ervaren krijgs man" genoemd. Hij had „overvloedigen voorraad van mond en oorloge, drie duizend knegten (hoofdzakelijk Duit sers en Walen), vier kornetten paar den" én: de zo goed als geheel katho lieke burgerij tot zijn beschikking. De Staatse overmacht was dus wel zeer groot. De belegerden deden, niettemin, on verschrokken uitvallen om de omsin geling te doorbreken, want zij begre pen zeer goed: eenmaal Den Bosch verloren, heel Brabant verloren. Von del schetste in zijn „zegesang" de ka tholiek gebleven stad als „een Room- sche nonntNiet zonder grond. Bij de overgave telde zij slechts zeventien of ficieel ingeschreven protestanten. Zij stelde, terecht, haar eer in onderwijs- gelegenheden, die de zo voortreffelijke en offervaardige geestelijken vormden, die er in slaagden alle pogingen, de goede Brabanders het nieuwe geloof aan te praten, te verijdelen. De Bis schop, Michael Ophovius, zal niet zon der diepe bezorgdheid het voortdrm- gen der Staatse wapenen hebben gade geslagen. „Zonder geluk vaart niemand wel" luidt een oud spreekwoord. De Steden dwinger had geluk. Een jaar tevoren „was een gouden vink komen binnen vliegen, de buyt van den Generaal Heyn, die het lant met geld vervult had", wel 'n twaalf millioen Zilver- vloot-geld, dat Spanje moest missen, maar dat de Prins in staat stelde zijn legers met soldaten en kanonnen te versterken. Want de onkosten voor de troepen bij Den Bosch, en elders, be liepen bijna drie-en-een-half millioen. voor die tijd een zeer belangrijke som. Het spreekt vanzelf, dat de Spaanse landvoogd te Brussel niet werkeloos bleef toezien. Tegen het einde der maand Juni de loopgraven naar de stad, uit vier verschillende punten, waren sinds de 25e Mei als slangen naderbij gekropen kwam de graaf Van den Berg met 30.000 man voetvolk en plm. 6000 ruiters op de linies van de Prins aanrukken. Het zag er lelijk uit voor de belegeraars. Aan de ene zijde een kloekmoedige en strijdvaar dige bezetting, die wel voor een jaar voedsel had ingeslagen en tegenloop graven en springmijnen aanlegde en iedere nacht het opstellen van bijna de gehele Staatse ruiterij en tot zestig vendels voetvolk vereiste. Aan de an dere zijde 'n geweldige egermacht, die aanval na aanval op 's Prinsen legergor- del waagde. Later verenigde Van den Berg zich met een keizerlijk leger, ruim 14.000 man voetvolk en 2 3000 ruiters tellend, onder aanvoering van een der beroemdste veldoversten uit de hele XVIIe eeuw. Graaf later: Hertog Raimondo Montecuccoli (klemt, op u oe). Utrecht kwam onder water en ge leek „een zee, waar zoute en zoete ba ren bruisen en weiden over vee en stal". Maar de IJssellinie, de Grebbe- linie, gingen verloren. Van de Amers- foortse toren wapperde de keizerlijke adelaarsvlag. De stad Utrecht wan kelde; daar vestigden zich de Staten Generaal van 15 Augustus af. Zij ver klaarden, vooral de Staten van Holland „dat men daer met vigueur ende cou rage sal gaen. Het beleg werd niet opgebroken. Weer had „Mooi Heintje" geluk: in de morgen van de 20e Augustus bereikte hem het bericht, dat de vesting Wezel bij verrassing was ingenomen, voor Van den Berg onmisbaar als opslag plaats van levensmiddelen van de Veluwe was niet veel te halen! „De val van Wezel", zegt Blok „ver anderde den toestand geheel". En toen de stadsgracht was bereikt en de muur een gapende bres vertoonde kon de vege veste zich niet langer handhaven: na een belegering van 109 dagen gaf zij zich, de 14e September, bij eervol verdrag over. Drie dagen later trok de bezetting weg, óók de Bisschop, ge volgd door een lange stoet van geeste lijken, „in 't gezigt der Koninginne van Boheeme, der Prinsesse van Oranje, en eener ontelbaare menigte van aan- schouweren van alle oorden derwaards samengevloeid. Zij verklaarde, meer dan 1200 man verlooren te hebben in 't beleg; de gekwetsten beliepen om trent hetselfde getal. Prins F. Hendrik hieldt een kort gesprek met Grobben- donk, die hem voorbij trok en zeer van hem gepreezen werdt, over zijn beleid, gedurende de belegeringe" (Wagenaar). Ondanks goed bedoelde pogingen van de Prins, wisten de predikanten in Den Haag hatelijke maatregelen door te drijven. Reeds in October 1629 werd de uitoefening der katholieke religie in de kerken verboden, die de protes tanten werden toegewezen. In de be roemde Sint Jan preekte een Calvinis tische dominé. „Na de vrede van Mun ster" schrijft Zijne Eminentie de Kardinaal „werden de katholieken onderdrukt en uitgesloten van alle ambten en functies zij moesten bo vendien nog schatten betalen om in schuurkerken hun godsdienstoefenin gen te kunnen blijven verrichten. Doch met bewonderenswaardige offervaar digheid zijn zij trouw gebleven aan hun geloof. De Apostolische Vicaris kon in 1677 getuigen, dat men in de Meierij bijna geen enkele afval had behoeven te betreuren". De 19e September vermeldt de kerkelijke kalender: „Heilige Januarius, Bisschop, en Gezel len, Martelaren". Het gaat hier over de H. Pa troon der stad Napels daarginds befaamd onder de naam: „San Gennaro" (dzjen-naa-ro). Als Bisschop van Benevento kwam hij naar Napels, om daar de eer ste katholieken aan te sporen tot standvastigheid in het H. Geloof. Dat was omstreeks het jaar 300 toen de gruwelijke Dio- cletiaan, zoon van een vrijgela tene, over Rome als Keizer heer ste. Men verhaalt, dat de Bis schop met zes gezellen voor de wilde dieren werd geworpen; maar deze vlijden zich aan hun voeten neer zonder hen te scha den. Toen voltrok de beul het doodvonnis met het zwaard. Als beschermer der havenstad tegen de uitbarstingen van de Vesuvius, geniet de H Januarius daarginds een grote verering. Deze bereikt haar hoogtepunten o.a. de 19e September (óók: in Mei en December). In de Go tische Dom (1300), met name: in de kapel van San Gennaro, waar zich relieken van de H. Marte laar bevinden, hoofd en bloed voltrekt zich dan, en wel: ge durende het gehele octaaf, het bloedwonder: het geronnen bloed, bewaard in een kostbaar schrijn, wordt dicht bij het hoofd gebracht. Terwijl de gelo vigen bidden een vurig „Ita liaans" gebed begint dit ge stolde bloed te vloeien en bruist naar omhoog, als begon het te koken. Dit is het nuchtere feit, door volkomen geloofwaardige oogge tuigen bij herhaling waargeno men. Voor dit feit aldus een Ne derlandse, niet-katholieke ency clopedie „werd geen afdoende natuurlijke verklaring gevon den". Toen Koning Archibald een daagje ouder begon te worden, riep hij zijn drie zoons oij zich. „Kinderen", -zei hij ,ik ben nog wel niet oud maar ook niet jong meer. Wie van jullie moet Koning worden als ik er niet meer wezen zal? Toch zeker: de beste? Wel nu! Ik geef jullie tien jaar om de we reld in te gaan. Na die tijd zullen we dan zien. wie er Koning mag worden. De Prinsen namen afscheid van hun vader en trokken de wijde wereld in. Na tien jaar werd de koninklijke troon Dp een groot ,open veld gebracht. De Vorst nam plaats. Hoge heren, minis ters en geestelijken stonden om hem neen. Een gedruis van hoeven liet zich ho ren in de verte. Trompetten schalden. Vreugdekreten klonken op. De oudste Prins naderde. Generaals en ruiters reden met hem mee. Voor de troon hielden ze halt. „Vader" zei de Prins „Ik heb uw vijanden overwonnen en uit het land gejaagd. Hun vaandels en vlaggen voert mijn leger mee. Voortaan kan iedereen in vrede leven. En alle men sen riepen: .Lang leve onze Prins". „Gij hebt er goed aan gedaan de vij anden te verjagen, mijn zoon. En: de vrede is een kostbare zaak. Maar: laat ,k eerst nog uw broers horen", ant woordde de oude Koning. Er werd plaats gemaakt voor de tweede Prins. Hij was gekleed als een hooggeleerd heer, in een toga. En veel geleerden kwamen met hem mee, be laden met boeken en schrifturen. „Vader", zei hij. „Kennis is macht, tk heb veel geleerd in deze tien jaar. ik zal de mensen wijzer maken en hun leren hoe ze goed en gelukkig en ge zond kunnen leven". „Kennis is geen geringe zaak, mi.in zoon. Wie goed wil regeren, mag de geschiedenis van de wereld en de men sen wel goed onder de knie hebben. Maar: laat ik eerst uw jongste broer nog horen" zei de oude Koning. Daar kwam hij al aan. Er was nie mand bij hem De meeste mensen rond de Vorst herkenden hem nauwelijks, zo eenvoudig zag hij er uit. „Vader", zei hij. „Ik heb geen veld slagen gewonnen en geen geleerde boe ken geschreven. Ik ben onder de men sen gegaan. Waar ik maar kon, heb ik hen geholpen. Zieken verpleegd. Ge vangenen bezocht. Met de kinderen ge speeld. De tien jaren waren om eer ik er erg in had". „God zegene de Prins", riepen de mensen, die de plechtigheid bijwoon den. Zij drongen de soldaten opzij en kwamen tot vlak bij de troon. „Hij is onze vriend geworden in al die laren". „Zal hij de Kroon dragen, als ik er niet meer wezen zal?", vroeg de Ko ning. Een donderend: „Ja" klonk op uit alle kelen. En toen de oude Koning gestorven was werd de jongste Prins gekroond. 1. Waaruit is de meeste steenkool ontstaan? Ook nog uit ander materiaal? Welk? 2. Bij de stemwisseling daalt de jon gensstem ooit een octaaf. De meisjes stem? 3. Hoe heette de man ook al weer, wiens stemgeluid de kracht had althans volgens Homerus van vijf tig gewone stemmen? 4. „Het hoedje van m'n zusje kost e endaalder" Hoe zijn we eigenlijk aan dit woord „daalder" gekomen? 5. Moderne legers maken gebruik van vechtwagens tanks (die dikwijls door rupsbanden worden voortbewogen). IJzeren vechtwagens kent de Bijbel zeker niet? 6. Een knie-schijf kent iedereen vooral, als hij er last van heeft. Maar: wat verstaat u onder een kies-schijf? 7. Zeer veel vlaggen hebben banen: rood-wit-blauw; blauw-wit-rood enz. Kent u enige vlaggen die geen banen vertonen? 8. Zijn u zoogdieren bekend, die eie ren leggen? Hoe heten ze? Waar komen ze voor? Zeker verwant met de vogels? 9. Nu we het toch over gewervelde dieren hebben: welke onder hen heb ben de best ontwikkelde en sterkst ge differentieerde ogen? 10. Bij de mens bevat het z.g. strot tenhoofd het stemorgaan. Zingen vo gels eveneens „vanuit hun strotten hoofd?". 11. Hebt u wel eens een zwaluw zien drinken? Of een bad zien nemen? Zo ia: waar? Zo neen: hoe zou dat ko men? 12. Ons land telt elf provincies. In welke provincie woont bijna een vierde deel der bevolking van Nederland? (Oplossing de volgende keer). afgelegen, 33 deelteken, 35 insect, 37 rivier mond, 38 drank, 40 familielid, 41 meisjes naam, 42 soort brood, 44 bitter vocht, 49 rijdier, 52 woede, 53 soort disselboom, 55 heks, 56 groente, 58 domme fout, 59 lawaai 61 moesplant, 62 jongensnaam, 64 rangtel woord, 66 water in Friesland, 67 slede, 69 godsdienst, 71 deel v. Amerika, 73 takje 75 godin, 77 lidwoord, 79 soort schip, 80 eerwaardige vader (lat.). Verticaal: 1 sap, 2 elite, 3 ds, 4 nu, 5 ri, 6 na, 7 kreta, 8 eek, 12 ark, 13 kor, 16 ma rie, 17 meter, 22 aster, 23 cel, 24 rok 25 es sen, 28 lik, 30 let, 32 re, 33 st 34 tt, 35 li. /i OPLOSSING 1. Het eerste wiel met spaken da teert van plm. 1500 v. Chr. Het was lichter dan het massieve wiel, dat veel ouder Is. 2. De Sumeriërs maakten o.m. ge bruik van het zestig-tallig stelsel. Ons uur van 60 min.; onze cirkel van 360 graden; enigszins het Engelse munt stelsel, herinneren daar nog aan. 3. Koper kwam eerder in gebruik dan jzer; het smolt bij lagere temperatu ren. 4. De oud- Romeinse staats-koerier- oost legde soms wel van 160 tot 250 cm. per dag af, zo goed was deze ge- irganiseerd. De Middeleeuwen „haal den" dit tempo niet. 5. In zijn t.oeitijd kende het Romein- 1e Rijk hoofdwegen, die totaal een engte bereikten van 80.000 km. 6. Tot de goede warmtegeleiders be- ïoort zuiver koper; ijzer veel minder. Jlas, hout, gummi behoren tot de lechte geleiders. 7 De befaamde Wartburg strekte tot 'erblijf aan de H. Elisabeth en, later, -ok aan Luther. 8. Het werkwoord „vergissen" wordt nooit zonder „zich" gebruikt; het is: noodzakelijk wederkerend. „Bedwin gen" daarentegen is toevallig weder kerend. 9. Een week van acht dagen bestond in het oude Rome; na zeven werkdagen volgden de marktdagen. 10. De luchtdruk, op zich beschouwd, vormt geen factor van het weer, al thans practisch niet. 11. „Zo oud als de weg van Kralin gen" naar Rotterdam. Deze weg be stond vermoedelijk reeds in de XI® eeuw. 12. Als de koudste, bewoonde plaats ter wereld geldt 't Siberische plaatsj® Werchojansk, waar Februari 1892.. min 90 C. geregistreerd werd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 6