A.D.O.: de wonder-ploeg van het jaar Theo grote Timmermans leidde de Hagenaars naar overwinning op Sparta N.A.C. SNELLER EN FORSER Excelsior boekte eerste winst D.W.S. de „sterkste" ploeg in twee Amsterdamse derbies ADO en SVV, met Eindhoven in hun spoor, behielden record DEN HAAG VERPLETTERD Feijenoord was onherkenbaar Emma met 0-5 zonder pardon onder de voet gelopen S.V.V. BIJ LONGA IN GEVAAR Competitie der profs IS n Ook Rij nvis en Verhoek blonken uit Xerxes werd verdiend verslagen Maar Kerkrade is niet te onderschatten Zonderlinge score bij zware belegering De Vole wijekers onfortuinlijk in gelijk spel Y.Y.Y. nog steeds zonder winst Fortuna won de Limburgse derby Inspiratie leidde tot productiviteit MAANDAG 2\) SEPTEMBER 1954 PAGINA /t> Kapitale aanwinst De k. o.-stoot Op hoog niveau Zebra's domineerden A jax niet beter Volop sensaties G.V.A.V. leidt N.E.C. onttroond Willem II aan de kop Nog drie records Venlo-defensie sterk Emma nu zelf schietschijf |fi Emma-broers Wim en Cor van der Gijp komen er niet uan. Hard en onaangenaam Aantrekkelijke derby Stierlijk vervelend Den Haag een „sof' DEN HAAG, Zondag Verleden week 8000, ditmaal 4000, vol gende keer wellicht nauwelijks 2000 be zoekers bij de Haagse prof-club, die een noodlijdend bestaan tegemoet gaat. Weder om een slechte wedstrijd en tegen Am sterdam een met 16 zelfs smadelijke nederlaag. Gallis scoorde vijf van het halve dozijn Amsterdamse treffers, Tol- meijer de zesde. Zwarts het tegenpunt. Bij de als ploeg waardeloze Hagenaars speel de Bauman te grof, Van Anraad onzeker, Clavan te zelfzuchtig, De Harder zonder enige interesse. Boskamp en Smit hadden in de Amsterdamse verdediging een g®" makkelijke dag; Vonhoff en Klein bouw den goed op, Tolmeijer en Kick (die du* niet terug is naar zijn club Volewijckers) boden Gallis volop scoringskansen. Al* Amsterdam niet was gaan ..sh- wen", wa ren het dubbele cijfers geworien.... horizontaal gestrekte sprong van Sparta-kecper Dufourné is vergeefs: met een beheerst dropshot scoort Rijnvis het derde A.D.O.doelpunt Ier voor Verbeek en nota bene de beste man bij de rood-witten) drie tegenstan ders achter zich liet en zijn solo-rush be sloot met een knap schot, dat Kok slechts ten koste van een corner uit zijn kooi kon ranselen. De rest was voor A.D.O., dat naar twee tempi lager terugschakelde en desondanks de strijd volledig in handen hield. Tweemaal kreeg A.D.O. nog de kans om voor de derde achtereenvolgende maal met een 5-zoveel score in de uitslagen te komen, maar het sublieme doelpunt van Rijnvis (later wegens een blessure door Schuurman vervangen) werd wegens bui tenspel geannuleerd en een magnifieke kopstoot van Vreken in de laatste minuut vloog rakelings langs de buitenkant van de paal. Het bleef dus 1—4. overigens reeds royaal genoeg en geenszins geflat teerd. Een score waarmee „de wonder- ploeg van het jaar" zijn candidatuur voor.... (nu reeds).... het kampioen schap heeft gesteld! THEO TIMMERMANS met kop en schouders (Van onze speciale verslaggever) SPANGEN, Zondag Loodzwaar drukte gedurende de geliele tweede helft het besef van A.D.O.'s overmachtig meesterschap op elf dappere maar op zuivere kwaliteit duidelijk verslagen Spartanen, die reeds in de allereerste minuut van die tweede helft onder A.D.O.'s knock-out-stoot waren neer gegaan en die zich nog wel dapper maar zonder een greintje overtuiging naar liet einde sleepten. Er was nog géén minuut na de aftrap voor de tweede helft ver streken, of A.D.O.'s rechter vleugel forceerde de zoveelste corner, waaruit middenvoor Verhoek met een hoge en krachtige sprong het leer recht streeks en van zeker tien meter afstand keihard in de touwen aehtct Dufourné kopte. Daarmee was het 1-4 en daarmee was meteen ook het pleit beslecht. A.D.O. kon toen de teugels gaan vieren, mat zich een gemakkelijke houding aan^ hleef nochtans de strijd met meesterschap controleren en stond zelfs tóen de thuisclub geen kansen meer toe. Een opmerkelijk gegroeide ploeg, dit A.D.O.. dat verleden jaar nog in de mid denmoot verloren liep en nü met vrijwel dezelfde spelers en in déze vorm stellig een van de grootste favorieten in de toch al zo overmatig sterke afd. D is. Vrijwel dezelfde spelers; zelfs zijn er enkelen naar de Beroepsvoetbalbond verloren gegaan. Maar daartegenover staat die éne grote, ja kapitale aanwinst: de terugkeer van de vermaarde ex-prof Theo Timmermans, speler van uitzonderlijke kwaliteiten en brillant inzicht, waaraan de gehele Haag se ploeg zich optrekt tot een niveau, dat twee klassen hoger ligt dan dat van een jaar geleden. Het is Theo Timmermans, die dit elftal draagt en die het op meester lijke wijze naar de grote en alleszins ver diende 14 overwinning dirigeerde. Tim mermans' beslissende invloed op het spel strekt zich niet alleen over de aanval maar ook over het volledige middenveld uit. Hij is het steeds, die de strategisch zo belangrijke voorposten-gevechten tus sen de „magische vierkanten" een beslis sende wending geeft; hij is het dan, die daar het spel in handen neemt, met zijn onstuitbare solo acties de vijande- lijke verdediging in j: wanorde en paniek brengt en vervol gens aan zijn mede spelers de niet meer te missen kansen biedt. Zelf scoort hij vrijwel niet en ook deze middag noteerde hij geen persoonlijke voltreffer, maar desondanks kwam de overwinning voor méér dan vijf tig procent op zijn rekening. In deze vorm zal Timmermans stellig ook voor het Nederlands Elftal een be langrijke versterking betekenen; hetzelf de kan gezegd worden van de uitstekende linksbuiten Rijnvis, die ook reeds onder de Oranje-candidaten Is opgenomen; en dan bezit A.D.O. verder ook in midden voor Verhoek en in linkshalf Karei Jan sen een paar spelers, die de aandacht waard zijn. Slechts in de verdediging vertoont A.D.O. met name op de flanken enige zwakke plekken; onverslaanbaar is dit elftal daardoor niet, maar „de won- der-ploeg van het jaar" is het intussen al wel een flitsende kogel van rechtsbuiten Vre ken resulteerde via de vuist van Dufour né in een corner. Langs drie-vier Spar tanen heen baande Timmermans zich over rechts een vrije weg, die in de hoek dood scheen te lopen; uit „onmogelijke" positie volgde nochtans een afgemeten voorzet naar Rijnvis, wiens schuiver via Dufourné tegen de paal stuitte, waarna Wasmus en Worseling samen over de bal struikelden en Dufourné het leer met meer geluk dan wijsheid nog kan weggraaien. Dat was A.D.O.'s visite-kaartje. De Spartanen be antwoordden het met een verrassend schot van Van der Oever, dat rakelings naast suisde, met een prachtige combina tie tussen Van Ede en Benningshof. be sloten door een schot van Van Ede waar Kok pardoes tegen aan liep, met een onbesuisde vuurpijl van Bosselaar hoog in de tribune. Maar na 16 minuten was het raak: weer was het de kleine Benningshof, die een gat trok in de niet altijd waterdichte A.D.O.-verdediging; en toen vuurde mid- voor Bot meteen een nijdige diagonale schuiver af, die doelman Kok volkomen verraste. Maar nauwelijks 3 minuten later had A.D.O. de balans reeds In evenwicht: midvoor Verhoek bracht de bal snel op, gaf door aan Rijnvis (die niét buitenspel stond en alleen maar een razendsnelle start heeft waardoor bij enige onoplet tendheid de schijn weieens tégen hem is), wiens voorzet door Verhoek-zelf tegen de lat werd geknald; Dufourné lag languit en de toesnellende Vreken tikte de bal zonder moeite in het net. Scheidsrechter Schipper wees de Sparta-protesten reso luut van de hand. Van dat moment af nam A.D.O. het spel in handen. De Hagenaars drukten hun tegenstanders in de verdediging terug, lanceerden de ene aanval op de andere, altijd weer door Timmermans van het middenveld uit opgebouwd. Doelpunten konden niet uitblijven, ook al verweerde Terlouw, ofschoon lang niet in zijn beste vorm en aan „slijtage" onderhevig, zich als een leeuw. Na 29 minuten zette links buiten Wasmus na een switch met Rijnvis de bal iets te scherp voor. maar ondanks de moeilijke hoek zette midvoor Verhoek er onmiddellijk zijn schoen onder en met een harde dreun sloeg het leer boven Dufourné tegen de touwen. Sparta miste een goedkope kans op de gelijkmaker, toen de lange Haagse stopper Jans strui kelde en Boot een vrij veld voor zich kreeg; het werd echter een onbekookt schot, meters te hoog. A.D.O. verbleekte er niet onder. In de 39e minuut schudde Timmermans over de rechtervleugel weer eens een handvol belagers van zich af; wéér scheen de hoek „onmogelijk", maar wéér volgde er een fantastisch knappe voorzet over de volle breedte, juist bui ten Dufourné's bereik, maar precies bin nen de vrije ruimte voor de toegesnelde Rijnvis, die er slechts tegen hoefde te „blazen" en die met een zacht cn beheerst dropshot de ruststand op 13 bracht. In de eerste minuut van de tweede helft ging Sparta dan k.o. De Rotterdam mers kregen daarna nog welgeteld één kans; dat was toen Van Ede, die naar de middenvoorplaats was verhuisd, op een goede pass van rechtshalf Schop (inval- RIJNVIS, beste linksbuiten Sparta pareerde het hoge tempo en het knappe combinatie-spel van de gerug- nummerde A.D.O.-ers aanvankelijk met gelijke wapens en er ontwikkelde zich een strijd van zo goede kwaliteit als er in Rotterdam sinds jaren niet is gezien. Direct al trok Timmermans met een snij dende dribbel door de Sparta-verdediging heen, zijn voorzet bereikte Rijnvis pre cies op maat: het harde schot vloog via de lat over. Ook op de andere vleugel beschikten de Hagenaars over buskruit: (Van onze correspondent) BREDA, Zondag Xerxes heeft niet beantwoord aan de verwachtingen. De wedstrijd tegen het Bredase NAC werd eerder een ontgoo cheling. Ten volle verdiend heeft NAC de punten thuis gehouden. Werden de jeugdige Xerxes spelers verrast door het hoge tempo of het ietwat forser spel van de NAC-ers? In ieder geval werden zij in alle ljjnen gedomineerd. Een uitzondering dient gemaakt voor keeper Vermeer; hij leverde zeer knap werk en aan de twee weinig klassieke dolpunten heeft hü geen schuld. De wedstrijd had een zeer snel be gin. Reeds in de eerste minuten ont snapten beide doelen aan een zeer ern stig gevaar, vooral de prachtige kop bal van Kentie na een flater van de NAC-spil Lussenburg, verdiende wel een beter lot. Maar NAC voert het tem po steeds hoger op en komt voortdu rend het Xerxes doel bedreigen. Toch kwam het eerste doelpunt in de 25e mi nuut nog zeer onverwachts. De rechts buiten Klein van NAC trapte met zijn linkervoet van heel ver de bal voor het doel. Tot ieders verbazing en niet het minst van keeper Vermeer, zwenk te de bal met groot effect in de rech ter bovenhoek van het Xerxes doel. (1-0). NAC bleef aandringen, maar werkte nu zijn aanvallen slordig af. Een nieu we blunder van Lussenburg gaf Mid deldorp in de 35e minuut een énige kans, maar keeper Goedhart kon uit lopende het leder nog wegslaan. In de 44e minuut had Middeldorp nog een keer pech als zijn keihard schot over de bovenlat scheerde. De tweede helft bleef NAC de bo- Vier minuten na de rust werd de stand WOUDENSTEIN, Zondag Excelsior heeft inderdaad zijn eerste overwinning binnengehaald. Maar het scheelde niet veel, of de debutant Kerk rade had by zjjn eerst uitwedstrijd met zjjn ontembare geestdrift bijna volledig de betere techniek van de Rotterdammers ge nivelleerd. Dwars tegen alle prognoses in zagen wc de Limburgers in de eerste twin tig minuten een veldoverwicht ten toon spreiden, dat het aanschouwen dubbel en dwars verdiende. Een overwicht, dat be loond werd met de voorsprong, die Kerk rade in de twintigste minuut nam uit een door de linksbinnen Vinken prima afge werkte corner. Excelsior was kennelijk, overeenkomstig de prognose ln het veld gekomen met de gedachte aan een ge makkelijke zege. Het bleek echter allemaal niet zo een voudig te zijn en dus gooiden de Kralln- gers er een schepje boven op. Toch was de wedstrijd al 35 minuten oud, voordat de midvoor De Hartog de gelijkmaker met een hoog schot kon scoren. Tijdens het „entre nous" schijnt men in de Excelsior kleedkamer even een korte preek gehou den te hebben. Onmiddellijk na de rust na men de gastheren het initiatief namelijk over, om uiteindelijk bij het bereiken van de 4—1 voorsprong terug te vallen op het trage beginspel. 2—1 door de weer voortreffelijk spelende E. Cortenberghe, na een voorzet van De Hartog. Zes minuten later reeds gilde het publiek om Miedema, die een door Kerk- rade's links-back Essei' gemaakte hands bal moest afstraffen. Miedema stelde de toeschouwers niet teleur en schoot on houdbaar in, 31. Een kwartier van vol komen gelijkopgaande partijen volgde, tot Van der Stoep in de 26ste minuut alleen doorbrak, om keeper Arets voor de vierde maal te slaan. De Rotterdammers achtten de overwinning nu volkomen zeker en be houdens enkele doorbraken bleef hun spel een tikje aan de trage kant. De Limburgers echter waren nog niet uitgespeeld Zij verkleinden hun achter stand tot 4—3 door rechts-binnen Debie en links-half Strolenburg, respectievelijk in de 35ste en 44ste minuut. Zelfs leek het er even op, dat het eindresultaat een ge lijkspel zou worden, maar de Excelsor- defensie wist stand te houden. Westphal moest in de tweede helft vervangen wor den door Vermeer, wegens een opgelopen beenblessure. Een verdiende zege voor Excelsior, dat technisch meer kwaliteiten demonstreerde De Kerkraders, enthousiast en energiek hebben weer laten zien, dat zij zeker niet .onderschat mogen worden ventoon voeren, maar het spelpeil zakte af. Vermeer kreeg een paar open doekjes voor de prachtige wijze waar op hij in de 14e minuut een laag schot van Hoogenhuizen en even voor het einde een vrije schop van Canjels wist te vangen. Het tweede doelpun t van NAC kwam in de 18e minuut. Canjels miste een voorzet van Hoogenhuizen, kreeg onverwacht de bal toch nog voor zijn voet en trapte tussen vier spelers door in de rechterhoek (20) Scheidsrechter Heeneman, die deze wedstrijd leidde, kreeg na afloop een kleine hulde in het clubhuis, omdat het juist 25 jaar geleden was dat hij zijn eerste wedstrijd floot. (Van onze Amsterdamse sport-correspondent) AMSTERDAM, Zondag D.W.S. is als de beste ploeg uit de twee Amsterdamse derbies te voorschijn gekomen, hoewel de kwalificatie „beste'' wellicht niet juist is en „produc tiefste" wel de voorkeur heeft. Terwijl De Volewijckers en Ajax op het Mosveld met 1-1 onbeslist speelden, ging in het Olympisch Stadion met een 1-5 overwinning tegen Blauw Wit van de grasmat. Merkwaar digerwijs was D.W.S. echter voortdurend in de minderheid en stond het niet de rug tegen de muur. De doelpunten echter beslisten Zeker twaalf minuten van elk kwartier zwierf Blauw Wit voor het stug ver dedigde D.W.S.-doel rond, maar de Sta dion-club verprutste keer op keer en hardnekkig haar eigen kansen door voortdurend kort spel, dat de naam „ge- ,p2. Spoedig na' de hervatting kreeg wnrm vprnipndo on xmifin /-Ia <it.npro Ditit:v j,.v wurm" verdiende en waarin de stoere D.W.S.-verdediging onder leiding van de felle Kil steeds duchtig opruiming hield. Af en toe bevrijdden de blauw zwarten zich met snelle en open aanval len over de vleugels uit het beleg en dan was het bijna steeds meteen raak (Van onze sport-eorrespondent) TILBURG, Zondag. Het scheelde een haar, of SVV, dat toch wei een heel duidelijk stempel op de wedstrijd had gedrukt, zou nog genoe gen hebben moeten nemen met een ge lijk spel. Eerst al was er een onbevre digende 10 ruststand, na bijna drie kwartier Schiedams overwicht. Volko men in de lijn kwam daaruit na de pauze een I2 stand voort, maar even voor het einde stonden Struycken en doeiman Kouwen oog in oog, waarby de Tilburger echter tot falen werd ge doemd. Maar weinige minuten later was het weer Struycken, die nu tussen de backs door glipte en een doelpunt wilde laten aantekenen. Dit zou ge lukt zyn, wanneer de Tilburger maar niet buitenspel had gestaan Als opgemerkt was SVV voor rust dui delijk de meerdere over Longa, dat zich weliswaar krachtig verdedigde, doch in aanvalskracht toch te kort schoot. Niet temin gingen de Tilburgers na 8 mi nuten door een treffer van Van Hout met het eerste doelpunt strijken. Voor de rust zou in deze stand geen wijzi ging meer komen, omdat SVV, ondanks goede spelopbouw, prima plaatsen en koppen geen opening vond in de Til- burgse defensie, waarin Massuger als stopper en struikelblok fungeerde. Het was eerst 13 minuten na de pauze, nadat veel kruit vergeefs verscho ten was, dat Köneman kon gelijkmaken. En toen was het overwicht van SVV toch lang zo duidelijk niet meer als voor de rust! Maar goed, SW maakte gelijk en na 32 minuten kon Maltha profiteren van een struikeling van Veldhuizen en een fout van doelman De Beer om de leiding te nemen. De voorsprong kwam in de slotphase nog in gevaar, omdat Longa alle elan op de aanval wierp en slechts door eigen onvolkomenheid er waren verschillen de goede kansen toch aan sco~ ren toe kwam. En toen dit wel ge beurde was er die incorrectheid! ook! Het wordt op die manier een een tonig verhaal. Dijkstra en Schouten hadden al een paar kansen gemist toen na een half uur Koot bij een nieuwe uit val goed werk van Schouten met een onhoudbare kopstoot afwerkte en kort voor de rust werd het door Dijkstra Blauw Wit door een voltreffer van Moerman de genadeslag. En zelfs het tegenpunt van Blauw Wit (door het „gewurm" van te hoop gelopen aanval lers voor het D.W.S.-doel ontging ons zelfs, wie de maker van dat tegenpunt was) kon het getij niet oden keren, brui aan gaf en zich liet vervangen Koot vergrootte de D.W.S.-voorspróng, waarna Blauw Wit's keeper Eijpe er de brui aan gaf en zich liee vervangen Dijkstra tenslotte maakte de zonder linge 1—5 score compleet. De Volewijckers en Ajax speelden ge lijk op. een snelle en aantrekkelijke wedstrijd, op het eind waarvan echter beide ploegen leeggespeeld bleken. Op vallend was dat Ajax zich geenszins in techniek de meerdere mocht noemen; integendeel, ditmaaLwaren de bordjes eens verhangen en hadden de over-IJers het beste spel, dat zij echter niet pro ductief wisten te maken. Een vol uur lang liepen de groen-witten storm om de reeds na 5 minuten door Bakker (na goed werk van Van deh Wel), opgelopen achterstand teniet te doen; 7 minuten na de rust lukte dat, toen de anders nogal schotvaardige Schenkel' eindelijk profiteerde van een blunder van Pie- ters Graafland, die over de tamme schui ver heen dook. Scheidsrechter Roo mer onthield dezelfde Schenkel een strafschop, toen hij binnen de 16 me ter in vrije positie was gevloerd. De Vollewijckers hadden het laatste woord, maar Pieters Graafland rehabiliteerde zich met een prachtige save op een kopbal van Advocaat en tenslotte stel de Bouwens na een blunder van Van Mourik het voor Ajax nogal fortuin lijke gelijke spel veilig: 11. EERSTE KLASSE A VitesseHaarlem 33 GVAV—AGOVV 1—1 HcerenveenLeeuwarden 32 Blauw Wit—DWS 1—5 EnschedeElinkwijk 10 VSV—HVC 2—1 EERSTE KLASSE B Rigtersbleek—Stormvogels 33 Zwolse BoysHeracles 21 DOS—NEC 2—1 De VolewijckersAjax 11 VeendamEnsehedesc Boys 14 EDO—Be Quick1—4 Aan sensaties geen gebrek op deze derde competitiedag. En de luidruch tigste klap viel wel in Dordrecht, waar het ais een der favorieten in afd. D aangemerkte Emma met niet minder dan 05 door een onherken baar goed spelend Feü'enoord onder de voet werd gelopen. ADO rukte nu in deze afdeling naar de kop: de Ha genaars regen ook Sparta met de overtuigende cijfers 1—4 aan hun zegekar, waardoor zij nu betere doel- cijfers hebben dan SVV, dat overi gens met Longa nog volop moeite had. Eindhoven speelde niet, maar de Landskampioenen kunnen niet op een extra sterke concurrentie uit het Westen prepareren. Zakten Sparta en Emma af, daarentegen nam Feijen- oord de lift naar boven; en daarmee zijn alle favorieten wel genoemd. Onwennig is het, GVAV in afd. A aan de kop te zien gaan. De Gronin gers leden weliswaar met een gelijk spel tegen AGOVV het eerste ver lies, maar omdat Elinkwijk en Blauw Wit het met nederlagen tegen En schede resp. DWS nog minder deden liep GVAV zelfs nog uit. Ook Haar lem moest, tegen het z'-.'- dapper ver werende Vitesse, met een g-c'.ljk ppej genoegen nemen, zodat er hier nu geen enkele ploeg meer zonder ver- liespunt is. Zonder winst is er ook geen meer, want Vitesse's prestatie werd nog verbeterd door VSV. dat op HVC zijn eerste zege behaalde. Hee renveen kiom een paar plaatsen om hoog door een kleine zege in de Frie se semi-derby tegen Leeuwarden. De tweede Amsterdamse derby ver liep heel wat minder sensationeel dan die, waarin DWS met 1—5 van Blauw Wit won, want Volewijckers en Ajax hielden het met 1—1 op een gelijk spel, hetgeen intussen tot ge volg had, dat De Volewijckers nu de leiding namen. Want NEC kon het bij DOS niet bolwerken en keerde met EERSTE KLASSE A GVAV 3 5 5—3 Enschede 3 4 2—1 Haarlem 2 3 5—3 Wageningen 2 3 3—2 DWS 3 3 8—5 AGOVV 3 3 5-4 Elinkwijk 3 3 2—2 Heerenveen 3 3 6—6 Blauw Wit 3 3 4—7 VSV 2 2 4—4 Leeuwarden 3 2 4—5 HVC 3 1 4-6 Vitesse 3 1 48 EERSTE KLASSE B Volewijckers 3 5 6—1 NEC 3 4 6—2 Ajax 3 4 8—4 Be Quick 3 4 9—5 DOS 3 4 7—6 Ensched. Boys 3 3 7—8 Rigtersbleek 3 3 7—8 Go Ahead 2 2 22 Stormvogels 3 2 56 Heracles 3 2 36 Zwolse Boys 3 2 3—7 EDO 2 1 1—4 Veendam 2 0 4—9 EERSTE KLASSE C NACXerxes 20 Sittardia—BW 3—3 VVV—EBOII 2—5 Willem IILimburgia 20 Hermes DVSRBC 2—1 ExcelsiorKerkrade 43 EERSTE KLASSE D LongaSVV 12 EmmaFeijenoord 05 JulianaBleijerheide 22 MVV-NOAD 2—2 DFCBrabantia uitg. SpartaADO 1—4 zijn eerste nederlaag uit Utrecht te rug. Ook hier geen ploegen zonder verliespunt meer derhalve en intus sen heeft DOS zich bij de koplopers geschaard. Hetzelfde deeo Ba Quick, dat blijkens een fikse zege op EDO weer aan zijn „vette jaren" toe is! De Zwolse Boys boekten de eerste winst ten koste van Heracles, maar debu tant Veendam staat na de nederlaag tegen de Enschedese Boys nog steeds op nul. Intussen zijn ook de Storm vogels, die een gelijk spel bij Rig tersbleek weg haalden, danig afge zakt. Willem II in afd. C aan de kop. De Tilburgers wezen Limburgia terug en bovendien werd RBC door Hermes met lege handen naar huis gestuurd. Xerxes raakte zijn prille „maximum"- record kwijt door een nederlaag bij NAC; hetzelfde overkwam BW, dat echter nog althans de halve buit van Sittardia meekreeg. VVV kan nog steeds de vorm van de Zilveren Bal niet hervinden en leed tegen het zich pittig herstellende EBOH zijn derde nederlaag in successie, nu zelfs met grote cijfers, waartegenover Excel sior ten koste van Kerkrade de eer ste winst nam. Dai „~iw,oetitie-voetbal inderdaad heel leis anders is (dan Ziiveren Bal) weid ook in SpartaADO bevestigd, nu 1—1 ïntussen zijn ADO i\syv met 6 uit 3 en Eindhoven met 4 uit 2 nu de enige ploegen in de eerste'klas, die nog geen verlies punt hebben behoeven te incasseren! Twee gelijke spelen tot besluit: MVV NO AD en Juliana—Bleijerheide, puntjes die straks voor de staart- groep van belang kunnen zijn Hoewel: het komt ons voor, dat de strijd om de vier bovenste plaatsen, in verband met de instelFng van een hoofdklasse, van meer belang is dan die tegen de laatste plaatsen, omdat de degradatie nog niet formeel ge regeld is. EERSTE KLASSE C Willem II 3 5 5—2 Hermes DVS 3 4 3—2 NAC 3 4 7s BW 2 3 5—4 EBOH 3 3 11-9 Limburgia 3 3 3_3 RBC 3 3 55 Sittardia 3 3 6—6 PSV 2 2 6—3 Xerxes 2 2 12 Kerkrade 3 2 45 Excelsior 3 2 6—10 VVV 3 0 4-10 EERSTE KLASSE D ADO 3 0 144 SVV 3 6 10—5 Eindhoven 2 4 7—2 Feijenoord 3 4 105 Juliana 2 3 3—2 MVV 3 3 7—7 Emma 2 2 66 Sparta 3 2 5—8 Longa 3 2 3—6 NOAD 3 J 48 Bleijerheide 3 1 4—10 DFC 2 0 4—7 Brabantia 2 0 0—7 De uitslagen van de in dit weekend ge speelde wedstrijden voor de competitie van de Nederlandse Beroepsvoctbalbond luidden; Utrechtse ProfsVenlo 1 J AlkmaarUtrecht f GraafschapRotterdam 1—1 Den HaagAmsterdam 16 FortunaRapid 41 HENGELO, Zaterdag De markante Hongaarse trainer Dani, vurig en beweeglijk, was al,s rechtsbinnen (Van onze verslaggever) DORDRECHT, Zondag. Onherkenbaar goed! En productief bovendien. Dat was het spel? waarmee Feijenoord vanmiddag ten aan schouwen van 10.000 Dordtenaren het geduchte elftal van Emma onder de voet liep. Ruggegraat van de Rotterdamse ploeg was de middenlinie, waarin Hans van der Hoek het presteerde om zowel Cor als Wim van der Gijp volledig aan banden te leggen, gesecon deerd door de twee uitstekende kanthalves Steenbergen en v. d. Korput, die van de Feijenoord-verdediging een waterdicht en onneembaar bolwerk maakten en die bovendien met uitstekende passes de verbinding met bun voorhoede onderhielden. Dat laatste: de ravitail lering over het middenveld, was bij Emma het zwakke punt. VAN DE KORPUT captain gaf inspiratie i de herinnering aan het „vrolijke keuken-spelletje" van verleden week te gen Bleijerheide (1—6) was men in het Dordtse Sportpark voorbereid op een nieuw nummertje vuurwerk. Dat kwam dan ook. Maar ditmaal fungeerde Emma zélf als schietschijf. De voor hoede van de Dordtenaren kwam er ditmaal niet aan te pas en dat was al spoedig duidelijk. Elke poging tot een aanval liep dood op de hechte Feijen- oord-verdediging, temeer daar de gast heren het spel te kort hielden. Het bleek al spoedig, dat lange voorzetten bij de lange en beter springende Feijenoorders geen nut hadden. En men zocht het toen in kort spel laag langs de grond, maai ook hierin moesten de heren Van der Gijp c.s. in de Feijenoord-technici hun meer deren erkennen. Feijenoord speelde bo vendien geladen en energiek, een eigen- VAN DER HOEK prima stopper schap die men de Stadion-club al lang niet meer had durven toedenken Fel op de bal won nen zij steeds een fractie van een se conde en bij hun inspiratie liep hun combinatiespel op basis van balcon trole en positie- kiezen vrijwel feil loos. De meerderheid van de Rotterdam mers tekende zich allengs duidelijker af. Maar zouden tij. niet altijd even fchotvaardig, ook aan voltreffers toe komen? Men vroeg het zich twintig minuten lang af. Toen mikte Den Bleijker een hoekschop zo verraderlijk voor het doel, dat Van den Berg het leer liever stompte dan trachtte te vangen; Meerman ving het op en het was 01. Vergeefs trachtten Veldhuis en Van der Hoeven het spel te verplaatsen, Feijen oord bleef aanvallen, in de rood-blau- we defensie liet men steeds meer steek jes vallen en kort voor de rust was het weer door Meerman 02. De morele ontreddering van de Emma- lieden èn hun supporters werd in de tweede helft onbarmhartig voortgezet. Na 11 minuten schoof Van Woerden de bal op maat voor de voeten van Den Bleijker, die Van den Berg kansloos versloeg; en na een half uur was het wéér door Den Bleijker 04. Een enkele maal liet Emma een staaltje van zijn kwaliteiten zien, maar er zat toen al lang geen overtuiging meer achter en aan de afwerking bleef het tegen de resolutie afweer haperen. Hol werd na een blessure door Den Broeder ver- evangen en Meerman had voor Feijen oord vlak voor het eindsignaal het laat ste woord: 05. Een van de zeldzame hachelijke momenten voor het Feijenoord-doel: Van der Bijl en Kerkuin werken de bal samen Van der Hoek cn de de grote figuur in de ploeg van de Twent se Profs, bij wie Frans v. d. Veen als links- b'nnen de tweede steunpilaar was. Deson danks wisten de „Saksische rossen" zich vrijwel geen kansen tegen de solide Ven- lese verdediging te scheppen. De voor hoede van Venlo viel tegen; de ex-prof. .en Berge was nog de beste man Door zijn toedoen werd het, na goed werk van Van der Hurk, spoedig 01 voor Venlo, maar de 8500 toeschouwers in het Henge lose stadion Veldwijk konden kort voor het einde juichen voor de door Bosch (ex- Enschede) gescoorde gelijkmaker. ALKMAAR, Zaterdag Slechts 4000 toeschouwers gingen in Alk maar ontevreden naar huis na de harde en onaangename wedstrijd tussen Alk maar en Utrecht, die in de eerste helft nauwelijks het peil van een matige tweede klas-wedstrijd bereikte. Westers en Van de Bogert waren goed bij Utrecht, terwijl bij Alkmaar de verdediging opviel. Alk maar won door twee doelpunten van Van der Sluis; het tegenpunt kwam van Van Rheenen. GELEEN, Zondag. De Limburgse N.B.V.B.-derby tussen Fortuna '54—Geleen en Rapid '54—Heerlen bood de ruim 8000 toeschouwers een aan trekkelijke strijd op zeer goed peil. Ange- nent gaf Fortuna de leiding en legde ook oe basis voor het door Hofman gescoorde tweede doelpunt. Wel scoorde na de rust Hanneman onbereikbaar voor De Munck een tegenpunt, maar Angenent en Dingena stelden met twee fraaie goals de alleszins verdiende Fortuna-overwinning veilig. DOETINCHEM, Zondag. De eerste 45 minuten van het duel tus sen De Graafschap en Rotterdam waren het aanzien nauwelijks waard en de 7000 toeschouwers in Doetinchem verveelden zich dan ook stierlijk. Na de rust ging het beter. Linksbuiten Kluin gaf de Graaf schap de leiding (won er een fruitmand mee), maar rechtsbuiten Joop Heijster bracht de partijen op gelijke voet. De Oostelijke verdediging, met stopper Wim Hendriks aan het hoofd, bood de Rotter damse voorhoede, met een trage trainer Fuchs, geen kansen; aan de overkant was de ambitieuze Eddie Hendriks met zijn schoten op Landman's doel onfortuinlijk. De 1—1 gaf de verhouding goed weer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 4