Het lot van Nieuw-Guinea Agenda-Commissie beveelt de behandeling aan Concurrentie gaat „spreken De toekomst van steenkool als energiebron Convooien varen op de Oceaan Nieuw-Guinea is Nederlands behoort het te blijven en GEVAAR voor GEZINSCRISIS Bestelwagen der gouddieven bij misdrijfplaats gevonden Nederlands squadron blijft Duitsland m Heeft u reeds het ideale open gezin van deze eeuw? DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Donderdag 23 September 1954 WEERBERICHT Ook aanbeveling voor Laos en Cambodja Eisenhower doet beroep op de wereld Om met Amerika te bidden voor de vrede V erdere agendapunten De Castries weer in Indo-China Zuid-JS oord-evacuatie begonnen Veranderingen in het verbruik nodig geaeht Boom sneed eabine vrachtauto in tweeën Chauffeur moest plotseling uitwijken Schipbreuk voor Noorse kust Zeldzaam voorkomend zuur zou tuberculose verwekken Vliegtuigongeluk zonder doden Ochtendmist Beschermd door Ned.-Brits vloot-eskader Oorlogstoestand Regeringsstandpunt onveranderlijk Tot inwoners zelf over toekomst kunnen heslissen Meer contact nodig tussen ouders, school en jeugdorganisaties Santa Fé Chief ontspoord Scotland Yard staat voor vreemde feiten De Brielse moordzaak In hoger beroep levenslang Opgenomen in tweede geallieerde tactische luchtmacht geëist Naar één lijn voor Europese socialisten? I De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Van het Westen uit toenemende bewolking met later régen. Tot matig of krachtig'toenemende Zuidelijke wind. Vannacht in het Oosten van het land kans op lichte nachtvorst. Morgen overdag iets kouder dan vandaag. Vrijdag 24 September: Zon op 6.28 uur, onder 18.36 uur; Maan op 3.37 uur, onder 17.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT V.N. is geen agitatie-werktui De agendacommissie van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties lieeft gisteren inct zeven tegen drie stemmen, met vijf onthoudingen, Lesloten om de Vergadering aan te bevelen de kwestie Nieuw-Guinea op de agenda te plaatsen. Nederland, China, Colombia, IJsland en de Verenigde Staten ont hielden zich van stemming, Frankrijk, Groot-Brittannië en Australië slemden tegen het Indonesische voorstel en Birma, Cuba. Tsjecho-Slowakije, Ecuador^ Syrië, Thailand en de Sovjet-Unie stemden voor. Tijdens het voorafgaande debat heeft Nederland zich evenwel, evenals de tegenstemmers, uitgesproken tégen behandeling. De Verenigde Staten namen niet aan het debat deel. De Nederlandseafgevaardigde, de heer Von Balluseck, verklaarde, dat, daar de souvereiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea niet aan Indonesië is overgedragen, deze bij Nederland blijft. „Het kan niet de taak van de Algemene Vergadering zijn om onrust en spanning te scheppen door problemen te behande len, die op geen enkele wijze de vrede en veiligheid in de wereld verstoren en die louter gebaseerd zijn op een eigen- j j machtige en eenzijdige uitleg van dé door bedsdag voor de vrede, waartoe onlangs bepaa]de regering gepretendeerde be door het Amerikaanse congres werd be- j - "of rechtin" -- --!J" J- sloten, heeft PresidentEisenhower gistten ,andse afgevaardi via de zenders van „De stem van /\meri ka" een boodschap tot de gehele wereld Mcn dient.> a,dus de heer Von Ba,_ gericht. luseck, „een behoorlijk gebruik te maken Hierin zegt de president o.m-„Evenals j van de Verenigde Naties en haar niet te alle religieuze mensen weten wij, Amen-laten ontaarden in een werktuig voor Ter gelegenheid van de nationale ge- zo zeide de Neder- kanen, dat de ware remedie tegen de ge vaarlijke spanningen, die maar al te vaak tot oorlog leiden, niet in het bezit van ka nonnen of bommen ligt, maar in de geest van de mensen. Het is onze diepe overtui ging, dat het geloof de grootste kracht van de mens is". Eisenhower zeide vurig te hopen, dat overal ter wereld de mensen, en speciaal „de talrijke millioenen, die verstoken zijn van ieder contact met de volkeren van de vrije wereld", hun gebeden voegen bij die van het Amerikaanse .volk. agitatie en onverantwoordelijke actie, meer bedoeld om gevaarlijke emoties aan te wakkeren dan om bij te dragen tot de vrede en verstandhouding tussen de volkeren". De Algemene Vergadering leent zich te minder voor de behandeling van deze kwestie, omdat het Indonesische probleem als geheel nog op de agenda van de Veilig heidsraad staat, zo zeide de heer Von Balluseck. De Indonesische afgevaardigde, de heer Tjondonegoro, betoogde vervolgens, dat, zo lang deze zaak „ongeregeld blijft", ernstige hinderpalen op de weg naar betere be trekkingen tussen Indonesië er. Nederland zullen bestaan. Volgens de Indonesische afgevaardigde was de status van Nieuw-Guinea onge regeld gebleven, hangende een beslissing binnen een jaar en hadden de onder handelingen om tot een definitieve oplos sing te komen, geen succes gehad. „Het feit, dat, vijf jaar na de souve- neiniteitsoverdracht, een deel van ons land nog onder Nederlands koloniaal be stuur staat, is een kwestie van ernstige zorg voor mijn regering en het volk van Indonesië", 7,0 zeide Tjondonegoro. In een memorandum, waarin Indonesië een uiteenzetting geeft var. de reden waarom het heeft voorgesteld de kwestie op de agenda te plaatsen, werd gezegd, dat bij de souvereiniteitsoverdracht de volledige souvereiniteit over Indonesië onvoorwaardelijk is overgedragen aan de Indonesische republiek en derhalve ook de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. De agendacommissie heeft gisteren te vens aanbevolen de kwestie van de toelating van Laos en Cambodja tot de Verenigde Naties op de agenda te plaat sen. Twaalf afgevaardigden stemden voor en twee, de Russische en de Tsjecho- slowaakse, onthielden zich. Wysjinsky vond, dat de behandeling van de toelating van deze beide landen moest worden uitgesteld totdat de toestand in Indo-China volgens de overeenkomst van Genève geheel zou zijn geregeld. De Fransman Hoppenot repliceerde, dat de accoorden van Genève betreffende Laos en Cambodja reeds in volle uitvoering zijn en dat beide landen in het genot van alle souvereiniteitsrechten zijn. Zonder debat heeft de commissie ver volgens aanbevolen de volgende kwesties op de agenda te plaatsen: Korea, ont wapening, toelating van nieuwe leden in het algemeen, Tunesië en Marokko. Generaal de Castries, de verdediger van Dien Bien Phoe. is gisteren in Indo-China teruggekeerd na een kort verlof in Frank rijk. In Indo-China zal zijn nieuwe taak zijn, toezicht te houden op het welzijn van teruggekeerde krijgsgevangenen en een onderzoek in te stellen naar het lot der vermisten Op het vliegveld te Saigon werd hij be groet door enkele officieren die onder hem bij Dien Bien Phoe hebben gevochten. Inmiddels zijn Franse koopvaardijvaar- ders begonnen met het overbrengen van 70.000 militairen en burgers uit Z-Vietnam naar het door de Vittminh bezette Noor den. Deze evacué's wensen onder de com munistische overheersing te leven -r>mum wm; MP'. mo - -<o i VI m v dat er ook voor kolenenergie nog voldoen de emplooi blijft- Mechanisatie van de kolenproductie en rationalisatie van het kolenverbruik staan in het centrum der belangstelling nu in Essen, het herleefde centrum van het Roergebied, talrijke Duitse en buitenland se kolendeskundigcj, bijeen zijn ter gele genheid van de daar georganiseerde ten toonstelling voor de mijnindustrie. Op de Duitse kolendag, zowel als op het inter nationale congres voor steenkoolverwer- king, dat bij deze gelegenheid in Essen wordt gehouden, heerste ten aanzien van de toekomst van de kolen ah energiebron I liet 1.920 ton metende Noorse stoomschip „Nordstjerne'rï" is gisterochtend vroeg ter hoogte van Raftsundct .in Noorwegen, op een rots gelopen en gezonken. Vissers in de naburige dorpen schrokken wakker door de onafgebroken huilende sirene van het schip en het hulpgeroep der schipbreukelingen. Zij wierpen zich in hun vaartuigen, om hulp te bieden. Een aantal opvarenden van 't gestrande schip was in goede orde in de sloepen gegaan, doch anderen waren over boord gesprongen en klampten zich, nadat de uNordstjernen" was ondergegaan, aan •ebthout vast. hnnrf vissers slaagden er in meer dan twee- schei<w 6cl>ipbreukelingen te redden. Ver- nuwsrhnk Padden moesten met een ze nomen m ziekenhuis worden opge- Twee personen kwamen om het ieven. Onderzoekers Yan de universiteit van San Francisco zijn er, bij een onderzoek naar de wijze, waarop het lichaam van tuberculoselijders door de ziekte wordt aangetast, in geslaagd, een zeldzaam voor komend zuur te isoleren, waarvan geble ken is, dat het de ziekteverschijnselen op wekt. Zij hebben verder bijzonderheden om trent de moleculaire opbouw van dit zuur kunnen vaststellen. De onderzoekers die onder leiding staan van dr James Ca- son zijn er voorts in geslaagd- langs kunstmatige weg een stof te bereiden, wel ke alle bekende eigenschappen van het zuur bevat. Met de aldus verkregen stof worden thans proeven op dieren genomen Toen de chauffeur van de firma Goetheer uit Hansweert gisteren met zijn vracht- Socialisalie-vraagstuklcen lut?< geladen met tien ton appels op de o Rijksweg bij Roosendaal, ter hoogte van De opening van de tentoonstelling in St. Willibrord, een autobus wilde passeren, Essen heeft natuurlijk ook weer aanlei- zag hij ineens een tegenligger voor zich. ding gegeven om het in Duitsland lang Een botsing met de bus, waarin arbeiders lang omstreden vraagstuk van de sociali- zaten, en met de tegenligger kon alleen satie van de mijnindustrie aan te snijden, j worden voorkomen door het stuur naar Enkele weken geleden had de vakbond rechts te gooien en tegen een boom te der mijnwerkers de oude eisen van een rijden. De botsing was hevig, maar niet gemeenschapsbeheer der mijnen opnieuw één persoon werd noemenswaardig ge. aangediend en wel omdat bi; de recente j wond. loonsverhogingen de marginale mijnen van De cabine van de vrachtauto werd door het Roergebied zich tegen zulke verhogin- de lading ruim een meter naar voren ge- geen pessimistische sfeer, doch wel werden gen moesten verzetten. Volgens de bond drukt en door de boom in tweeën gesne- cr diepgaande veranderingen in het kolen- was het probleem dezer onrendabele mij- den. Van de auto werd het chassis een- verbruik nodig geacht. nen slechts op te lossen, wanneer de gehe- voudig in tweeën gebroken, terwijl de kop- De concurrentie van nieuwe energie- le industrie in gemeenschapsbeheer zou peling van de aanhangwagen op een ver bronnen als olie en aardgas maakt het vol- i overgaan. Slechts daardoor zag men een ward touw geleek- De appels waren voor gens de meeste der in Essen gehouden re- 1 v°°rtbestaan Van de marginale mijnen, een groot deel „kneusjes" geworden, feraten noodzakelijk, dat nog meer aan- waann negentig duizend arbeiders werken, dacht zal worden besteed aan de volledige gegarandeerd- vergassing van kolen en aan de omzetting j Zowel professor Erhard, de minister van van kolen in electrische stroom. Het recht-Economische zaken, als de leiders der streekse kolenverbruik is volgens de mees- j mijnindustrie hebben in Essen zich voor 'n te deskundigen, die in Essen aan het woord 1 vastbesloten afwijzing van deze eisen van kwamen, gedoemd achteruit te gaan. Daar- de vakbond uitgesproken. Dr Springorum heeft daarbij het standpunt ingenomen, dat de oplossing van het probleem der onren dabele mijnen'sleéïits gevonden zou kun nen worde^i door de ontplooiing van het initiatief der ondernemers zelf. In elk ge val, kan men er op rekenen, zo zeide hij, dat de ondernemers er niet aan dachten de onrendabele mijnen te gaan sluiten en daardoor werkloosheid te veroorzaken. Hij waarschuwde echter tegen een socialisatie- experiment, dat de mijnindustrie zou kun nen beroven van de uitzichten op kapitaal, dat men voor de verdere rationalisatie nodig heeft. naast werd opgemerkt, dat de versterkte concurrentie der nieuwe energiebronnen ertoe noopt de kwaliteit der kolen te ver beteren en voordeliger te produceren. Vrees voor een concurrentie van atoom energie in afzienbare tijd hebben de Duitse deskundigen in Essen niet getoond. Dr Springorum, de voorzitter van de organi satie der ondernemers in de mijnindustrie, sprak de overtuiging uit, dat het aandeel j der atoomenergie aan de algemene ener- gieverzorging in de eerstvolgende decen- j nia beslissend zal zijn. Niettemin moest Duitsland, zo zeide j Springorum op de Duitse kolendag, zich zo snel en zo krachtig mogelijk inschake len in de onderzoekingen naar methoden om kernenergie aan te wenden. Voor het internationale congres, waaraan 750 ex perts uit twintig landen deelnemen, zeide dr Heinrlch Kost, de vroegere leider van het Duitse mijnbeheer, dat er nog geen enkel bewijs voor is geleverd, dat de kern energie technisch en economisch met steenkoolenergie zal kunnen concurreren. Kost merkte op, dat in de landen, die kernenergie voor militaire of vreedzame doeleinden opwekken slechts een snelle Gistermorgen is bij Stansted (Essex) een troepentransportvliegtuig bij het op stijgen verongelukt en in vlammen op gegaan. Alle 50 inzittenden, militairen, die op weg waren naar het Nabije Oosten, konden het vliegtuig verlaten 'voor de vlammen hen bereikten. Slechts de laat ste man liep lichte brandwonden aan het gezicht op. Twee motoren van het toestel, een York van de „Scottish Airways", stopten plotseling, toen het nog geen meter boven de grond was Het vliegtuig kwam scheef op de grond terecht. De toegesnelde hulpdienst vond passa giers en bemanning in veiligheid. Als onderdeel van de Nato-oefeningen van zee- gecombineerde land- en lucht- stijging van het kolenverbruik merkbaar I strijdkrachten, die vandaag zyn begonnen, wss- is gistermiddag een vlooteskader, bestaan- Wanneer eenmaal na vele decennia de de u't Hr Ms vliegdekschip „Karei Door- kernenergie een werkelijke bijdrage zal j m3n"i de Nederlandse torpedobootjagers kunnen leveren aan de energiebehoefte I „Evertscn" en „Kortenaer" en e Engelse der wereld, dan zal volgens Kost inmiddels torpedobootjagers „Grenville", „Relant- deze behoefte ook zo sterk gestegen zijn, Wat het onderdeel van „Morning Mist" betreft, waarbij de marine-eenheden on der commandeur Den Boeft zijn betrok ken Vanmorgen om acht uur is de „oor logstoestand" ingegaan. Daarna werd het de taak van de schepen en van de vlieg- In de kerk van de Barmhartige Zusters in Würzburg had Zondag de doopplechtigheid plaats van de tweeling van aartshertog Otto van Habsburg. De doop werd verricht door mgr F, Pawlikowski, vorst bisschop van Graz-Seckau. De doop- stoet in de kerk. „De regering staat onveranderlijk op het standpunt, dat de souvereiniteit over het westelijk gedeelte van Nieuw-Guinea de jure en de facto bij Nederland berust en bij Nederland behoort te blijven be rusten, totdat de inwoners van dit gebied in staat zijn zelf over hun toekomst te beslissen". Zo begint de toelichting bij de begroting van Overzeese Rjjksdelpn voor 1955, voorzover die aan dit gebiedsdeel is gewijd. Wat de plannen voor de naaste toekomst hetreft wordt het volgende opgemerkt: Overeenkomstig hetgeen ten vorige jare is aangekondigd, zal de samenwerking met andere beherende mogendheden, in het bijzonder binnen het kader van de South Pacific Commission en met gespecialiseer de internationale lichamen, worden voort gezet en, waar nodig en mogelijk, worden Seintensiveerd. Deze vorm van samenwerking op plaat- 6elijk niveau tussen de Australische en Ne derlandse administratie in de beide delen van Nieuw-Guinea heeft een begin van hitvoering gekregen en ontwikkelt zich bevredigend. Zij bestaat vooralsnog uit het °ver en weer brengen van studiebezoeken, "et houden van besprekingen betreffende ?"derwerpen van gemeenschappelijk be- 'a"g en het uitwisselen van rapporten en •*"dere gegevens. Met erkentelijkheid ^ordt gewag gemaakt van de grote hulp medewerking in dit opzicht ondervon- den van de administratie van de „territo- ries" van New Guinea en van Papua. Met de gouverneur van Nieuw-Guinea zÜn hier te lande uitvoerige besprekingen gehouden betreffende hetgeen ln de ko mende jaren in dat gebiedsdeel zal moeten en kunnen worden verricht Hierbij werd volledige overeenstemming verkitegen. De besprekingen resulteerden in de aan vaarding van een aantal richtlijnen, langs welke de overheidstaak zich zal moeten ontwikkelen voor een periode van drie jaar. Tevens hebben zij betrekking op een beleidsorganisatie en coördinatie der ver schillende landsdiensten met het °°g °.P het scheppen van voldoende basisfacilitei ten als evenzovele steunpunten, waarop de sociaal-culturele en economische ontwik keling van Nieuw-Guinea op langere ter mijn kan worden gebpuwd. De luxe sneltrein „Santa Fé Chief" is gisteren op weg naar Chicago, nabij Stockton in Californië ontspoord. Een vijftiental personen zijn gewond. Er zijn geen doden te betreuren. Elf van de dertien rijtuigen liepen uit de rails. Er bevonden zich 191 passagiers in de trein. De telefoonlijnen werden door de ont spoorde rijtuigen vernield. (Van onze Amsterdamse redactie). „Momenteel kennen wij vier gezins typen: ten eerste het 19de-eeuwse geslo ten gezin, dan de gezinnen, die het ge zellige intieme karakter trachten te hand haven en de moderne werkelijkheid wil len camoufleren. Vervolgens het zoge naamde kosthuistype, waar men uitslui tend langs elkaar heen leeft en tenslotte het echte open gezin, dat door de bui tenwereld wbrdt bevrucht en zelf ook zijn omgeving gunstig beïnvloedt. Het eerste type heeft voor de Neder landers nog zeer veel bekoring. Daar men tegenwoordig echter dieigt te ver vallen tot het schijn-gesloten gezin, be staat er een reële kans op een gezins crisis. De onderwijzers nu moeten het contact tussen ouders, school en jeugd organisaties verstevigen en wederzijds begrip kweken. Zo kunnen zij mede werken aan de totstandkoming van het open gezin, het cultuur-ideaal van deze eeuw", aldus dr J. A. Ponsioen S.C.J in zün causerie over „De wijziging in de gezinsstructuur", welke hij gisteren in Amsterdam heeft gehouden ter gelegen heid van de 21ste Katholieke Onder- wtfzersdag. 's Morgens had rector B. J. Bot in de öt Nicolaaskerk tot intentie van de leden der afdelingen Amsterdam, Haarlem, Zaandam en omstreken der „Sint Augus- tmusveremging" een H. Mis opgedragen, waaronder hij zelf de predikatie hield. In de ochtenduren kregen de onder wijzers eerst de gelegenheid de in „Kras" ingerichte tentoonstelling van leermidde len te bezoeken. Tijdens de eigenlijke ochtendbijeenkomst huldigde de voorzit ter van het organisatiecomité, de heer p. J. J. Peters mej. J. Bolland, die sinds de oprichting, nu 25 jaar geleden, zitting heeft gehad in het comité van de „Am sterdamse Katholieke Onderwijzersdag". Vervolgens sprak dr Ponsioen S.C.J In zijn rede heeft hij de historische ontwik keling van het gezin geschetst. Was er aanvankelijk geen onderscheid tussen familie-, gqzins- en maatschappelijk leven, in latere perioden wijzigde de structuur van de samenleving zich zo, ning buitenshuis te zoeken, zodat het ge zin zijn intieme geslotenheid verliest. Aangezien de ouders er momenteel naar streven, jong te blijven en de kinderen zich steeds sneller ontwikkelen, verlie zen de eersten langzaam aan hun over wicht en groeit er tussen beide groepen een zekere kameraadschappelijke ver houding, aldus dr Ponsioen. dat ook het gezin, d.w.z. ouders en kin deren, een zelfstandig erkend geheel gin gen vormen. In de vorige eeuw kreeg de ouderlijke macht echter een gevoelige klap van het rationalisme. Toen. mede als gevolg daarvan, de jongelui zich het recht veroverden zelf hun levenspartner en hun beroep te kiezen en de opvoeding steeds meer in handen kwam van de school, verloor het gezin zijn voornaamste functies. Het beperkte zich er voortaan toe een gesloten gezellige gemeenschap te zijn. In de huidige eeuw strekte de emancipatie zich nog verder uit tot de vrouwen en kinderen. De echtgenoten zijn nu veelal gelijkwaardige partners en verdienen zelfs vaak samen de kost De moderne „vermaaksindustrie" brengt de jongelui er bovendien toe óók de ontspan- less" en „Obdurate", nnder commando van tuigen van het derde en vierde squadron commandeur S. den Boeft, uit de Franse oorlogshaven Brest vertrokken. In het Westelijke deel van de Atlantische Oceaan zal deze „carrier support force" tot taal: hebben convooien en verbindingslijnen te beschermen. „Morning mist" is de naam, die aan deze oefening is gegeven. Hierbij zullen strijd krachten te land, ter zee en in de 1-icht van Canada, Denemarken, Frankrijk, Gr.- Brittannië, Nederland en Noorwegen zijn betrokken. De Nederlandse schepen, die aan de oefening deelnemen, w ren Zaterdap in Brest aangekomen, na reeds veertien da gen, waarvan de laatste week met eenhe den van de Franse marine, oefeningen te hebben gehouden in hei al. van de marine-luchtvaartdienst, die zich aan boord van de „Karei Doorman" be vinden, twee com ooien te begeleiden. Deze convooien zullen resp. uit Frankrijk en Engeland vertrekken en worden aan gevallen door onderzeeboten en vliegtui gen. De eerstkomend' e dagen .-cl de „Karei Doorman" met de vliegtuigen en de vijf torpedobootjagers allereerst een offensieve actie voeren in het. eratiege- bied om te trachten de vijand uit te scha kelen, voordat de convooien zee kiezen. Scotland Yard heeft in verband met de Dinsdag te Londen éeplep- gouddief stal de Nederlandse politie-autoriteiten om medewerking verzocht bij de opspo ring van het goud en van de dieven. Men acht het mogelijk, dat de dieven Naar wij thans nader vernemen, zal het Nederlandse tactische verkennings squa dron no. 306 van de Koninklijke Lucht macht, dat nu deelneemt aan de oefening „Battle Royal" na afloop van deze oefe ning in West Duitsland blijven. Het squa dron zal worden opgenomen in de tweede geallieerde tactische luchtmacht, maar administratief blijven ressorteren onder de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, luitenant-gcneraal-waarnemer A. Baretta De tweede geallieerde tactische lucht macht staat onder Commando van de brit se luchtmaarschalk Sir Harry Broad) urst Het opnemen, wat de operaties van het squadron 306 betreft, in de „second allied tactical airforce" in West Duitsland kan als het begin van een integratie worden gezien. Een minder vérstrekkend blijk van In tegratie was het feit dat deze zomer twee maal een squadron van de Noorse lucht macht in Nederland enige tijd heeft "eoe- fend van een Nederlandse basis af. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort een siua- dronv an de Deense luchtmacht op Eind hoven zal komen en wederom een Noors squadron op Volkel om met de Nederland se Kon. Luchtmacht te oefenen. tot een internationale bende behoren en dat de diefstal is uitgevoerd in samenwer king met trawanten van het Europese vasteland. Inmiddels is de bestelwagen, waarvan de daders zich bij hun overval bediend hebben, in een straat, op slechts enkele honderden meters van de plaats van het misdrijf, aangetroffen. De laatste tijd werden in de voor de Britse Staatsbank bestemde goudzendin gen uit het buitenland, verschillende malen een aantal vervalste „souverei- nen" (goudstukken ter waarde van 20 shilling) aangetroffen. De nagemaakte goudstukken waren wel uit goud ver vaardigd en in sommige gevallen was het goudgehalte zelfs hoger dan bij de wet is voorgeschreven. Men meent nu, dat de nagemaakte goudstukke.mogelijk afkomstig zijn van dezelfde bende die deze laatste goud diefstal pleegde en die op deze wijze kans zag, het gestolen goud te gelde te te maken. Detectives van Scotland Yard hebben Woensdag naar aanleiding vgn de goud- roof in Londen meer dan dertig huizen in het Noorden en Oosten van de stad gron dig doorzocht. Men zoekt naar de eigenaars van een vilthoed, een pet en een zijden halsdoek die in de bestelwagen van de dieven zijn gevonden. Scotland Yard meldt, dat de waarde van het gestolen goud ongeveer 430.000 gulden bedraagt. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft zich gisteren bezig gehouden met de be handeling van de zaak tegen de 31-jarige opzichter A. L. L. uit Gouda, die door de rechtbank te Dordrecht wegens moord op zijn echtgenote, M. N. van W., tot 18 jaar gevangenisstraf was veroordeeld. Verdach te was ten laste gelegd zijn vrouw met arsenicum om het leven te hebben ge bracht. Bij de behandeling in eerste instantie in September 1953. had de Officier 20 jaar geëist, doch de rechtbank gelastte een nader onderzoek naar het tijdstip waarop de verdachte het vergif bij een Moor- drechtse drogist had gekocht. Op 2 April j.l. werd de zaak voor de tweede maal behandeld. De Officier van Justitie week niet af van zijn eis van twintig jaar. De rechtbank veroordeelde de inmiddels hertrouwde verdachte op 15 April j.l. tot achttien jaar. Er waren in deze zaak gisteren elf ge tuigen gedagvaard. Nadat de morgenzitting was geëindigd met het horen van enkele getuigen met ge sloten deuren en de middagzitting was geopend met enkele vragen van de presi dent aan verdachte, kreeg de procureur- generaal gelegenheid tot het houden van zijn requisitoir, dat uitliep op de eis van levenslange gevangenisstraf. De procureur zeide,^ dat vaststond, dat de vrouw aan arsenicumvergiftiging was overleden en dat er geen aanwijzingen waren dat iemand anders dan L. dit zou hebben ge daan. Uitspraak over 14 dagen. De leiders van de Britse Labourpartij hebben besloten andere Europese socia listische partijen te raadplegen, teneinde een gemeenschappelijke politiek taT Duitslandsherbewapening te kunnen ont werpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1