Hoe een wervelwind ontstaat Subsidie voor oprichting van balletschool nariaspei van De nieuwe Eva" Amerikaland van orkanen Vliegerhelden bij de meteorologische dienst Tradi tie herlee fde WIJZIGING IN DE RECHTERLIJKE ORGANISATIE Wintermode Nederlandse schoenen Begroting O. K. en IF. Amsterdams raads lid vreest voor termieten nieuwe DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1954 PAGINA 5 REORGANISATIE RIJKS ACADEMIE Kleurig spel Een geklede flat met fraaie garnering. aan drie kanten is onderzocht Het ent ogenblik vliegt het vliegtuig horizontaa. het andere moment staat het met een vleugel bijna loodrecht op de Oceaan. Ten slotte vliegt men het „oog" binnen. „Er bestaat niets", zo meent de bemanning „in de wereld als het ,'oog" van een or kaan. Je gelooft het niet tot je het ziet Rondom is een dikke muur van afschuwe lijke wolken en regen. Binnenin is het doodstil, omhoog is puurblauwe lucht en de Oceaan beneden is spiegelglad als hef meer in Central Park in New York. ,In zo'n „oog" kan men soms kleine boten die zich door de orkaan hebben heen ge vochten, rustig zien liggen. Eenmaal be richtte de bemanning van een weervlieg tuig, dat ze een kleine vissersboot in het „oog" op de Cfceaan zagen liggen, waar van de vissers rustig lagen te zonnebaden op het dek. In het -.oog" gaat de „dropsonde" aan het werk, een instrument, dat precies de atmosferische druk, temperatuur en vocht van de lucht, waardoor het aan een para chute neervalt, registreert en die infor matie door een aangebouwde zender door geeft. Na uren onderzoek is de beman ning moe, hongerig en dorstig. Maar de orkaan heeft zich inmiddels een paar hou. derd mijl verplaatst en het vliegen naar huis duurt drie of vier uur langer. Dank zij deze moed en deze methode van stormonderzoek, kan de stormdienst nu heel exacte waarschuwingen gaan uit zenden. In de bedreigde gebieden veran dert het leven onmiddellijk. Het verkeer verdwijnt van de wegen, boten worden naar wei-beschermde havenhoeken ge bracht, vliegtuigen veranderen van koers om in veilige luchthavens te landen. Uit naburige staten worden hulpwerkkrachten en technici aangevoerd, opdat deze met reparaties kunnen beginnen, wanneer vi tale centra worden getroffen. Extra voed selvoorraden worden per vliegtuig naar het bedreigde gebied gebracht En eva cuaties van 50.000 personen uit een enke' gebied hebben na zulke stormwaarschu- le balletschool („balletacademie"). Dit in stituut zal niet onmiddellijk in volle om vang zijn werkzaamheden behoeven aan te vangen. Begonnen zal kunnen worden met een bescheiden opzet, die geleidelijk wordt uitgebreid, totdat na afloop van een aantal jaren het onderwijs tot volle dige uitbouw is gekomen. Opdat een aanvang kan worden ge maakt met de verwezenlijking van de plannen tot oprichting van een „ballet academie" stelt de minister voor 25.000 uit te trekken. Het ligt in het voornemen van de mi nister in de opbouw van het onderwijs aan de Rijksacademie van beeldende kun sten te Amsterdam belangrijke wijzigin gen aan te brengen. Nu de nieuwbenoem de hoogleraar-directeur enige tijd in functie is, is het mogelijk een verant woord plan daartoe te vormen. Er zal o.a. een algemene voorbereidende klasse moe ten worden gevormd en een afzonderlijke nieuw te benoemen hoogleraar zal met het geven van onderricht in de klasse dienen te worden belast. De voorgenomen reorganisatie houdt voorts o.m. in, dat er een duidelijker scheiding met aparte hoogleraren tussen de eerste en de tweede klasse voor de vrije schilderkunst wordt ingevoerd. Aan de memorie van toelichting op de begroting van O. K. en W. ontlenen wij het volgende: In verband met de sterk gevoelde be hoefte aan goed geoutilleerde schouw burgen, concertzalen en tentoonstellings ruimten en aan een verantwoorde ver spreiding van deze gebouwen over het ge hele land, meent de minister, dat een uitgebreid onderz'oek dient te worden in gesteld, zowel met betrekking tot bestaan de gebouwen in het binnenland als tot be langrijke gebouwen op dit gebied in het buitenland. In de memorie van toelichting voor hel dienstjaar 1954 stelde de minister voor het subsidie Amsterdams Conservatorium voorlopig met 30.000 te verhogen. De minister stelt zich voor de post te verhogen tot 80.000. De minister is voorts van mening, dat, vooral nu het Nederlands Ballet tot stand is gekomen, de opleidingsmogelijk heden voor de danskunstenaars dienen te worden verbeterd. Hij onderzoekt de mogelijkheid 'om te geraken tot de stichting van een nationa- Wanneer een orkaan dreigt, hijst het meteorologisch waarschuwingsstation te Hatteras (Noord-Carolina) zijn sein vlaggen. wingsdiensten al plaats gevonden. De be volking wordt tevens geraden, dat ook wanneer de orkaan schijnt af te nemen, niemand zich uit het huis moet begeven. Want die vermindering van de wind is maar tijdelijk en betekent, dat het -,oog", ofwel het centrum, van de storm passeert Kort daarna begint de orkaan in de tegen overgestelde richting te razen. Helaas zijn er toch nog altijd mensen levens te betreuren. „Carol" kostte pas on geveer 60 mensen het leven. Maar het waren tenminste geen gQOO mensen, zoals vijftig jaar geleden eens gebeurde. Van 1936 tot 1940 kwamen 2108 mensen bij or kanen om. Van 1941 tot 1945 slechts 107 En men ziet dus de zin en het grote belang van het werk van een goede stormwaar- schuwingsdienst. komt als vierde tafereel: de Moeder; als vijfde: de Vijandinne van satan, en als zesde: de Koningin. Daar treden in op, naast de hoofdfigu ren Maria en Jesus: engelen, mensen uit het volk, satan, de proloogzegger, Adam en Eva, een verloste, Simeon, Gab.iël de kinderen van Fatima, kelkdragers, de offerziel, Montfort, priester en doorleer ling, een communicantje, een zondaar, een kloosterling; trawanten van satan; philoso phic, mode, wetenschap, politiek; Eliza beth, een Paus, prelaten, arbeiders en boe ren, dragers van kaarsen, kruiken en vlag gen, een geleerde, een kunstenaar enz. Dat alles convergeert er naar, de Maria- figuur in Haar volle rijkdom nog dichter bij de mensen te brengen. Dal v-ordt dan in een ernstige, sobere, klassieke vorm aanschouwelijk voorgesteld. Muziek en lichteffecten dragen daar toe bij. De reien der engelen, bepaalde ho ldingen en groe pen kleurige gewaden en gestyleerde be wegingen, doen op het met een Mariabeeld overheerst podium niet zelden aan primi tieve schilderijen van grote schoonheid denken. Op verschillende vlakken van het ruim zevenhonderd vierkante meter grote, hier en daar van onder verlichte podium, welks twintig speelvlaken door tweehonderd vijftig trappen bereikt worden, bewogen zich de vijfhonderd acteurs en figuranten van het Mariaspel. Deze laatsten waren leerlingen van bekende zusterscholen. Alle medespelenden waren liefhebbers. Antwerpen, stad der ontelbare Maria beelden, was het aan haar faam verplicht, voor een grootse apotheose vai het Maria- jaar te zorgen. Eens temeer heeft zij die faam eer aangedaan- Aan Koning Boudewijn, Beschermheer van het Mariaspel. schonkci. de inrichters een gouden, met briljanten en andere edelgesteenten versierde kleine afbeelding van het wonderbeeld van Onze Lieve Vrouw van Antwerpen. En ook dat was in de traditie der royale sinjoren! (Van onze Amsterdamse redactie) Een Amsterdams raadslid, de heer Meewezen, is bevreesd, dat ook Ambsterdam, de stad die op palen gebouwd is, wel eens last van een termietenplaag kan ondervinden. Willen B, en W. zo vroeg hij giste ren niet eens een onderzoek laten instellen naar een eventuele aan wezigheid van termieten in de fun deringen der hoofdstedelijke gebou wen? Hij had namelijk gelezen, dat in Parijs en zelfs in Hamburg, dat toch Noordelijker ligt dan Amster dam deze vraatzuchtige tropische beestjes in grote hoeveelheden wa ren gesignaleerd en ware verwoes tingen hadden aangericht. De mie ren konden nu toch ook wel tot Am sterdam zijn doorgedrongen, zonder dat men het gemerkt had. Wethou der De Roos van Kunst terzake niet deskundig! beloofde er eens met zijn collega van Publieke Wer ken (op dat moment niet aanwezig) over te praten. Ten aanzien van de nieuwe schrijfwijze van het Nederlands en van de inwerking stelling van de officiële woordenlijst van de Nederlandse Taal wordt te Brussel van bevoegde zijde medegedeeld, dat de vraag is gerezen, op Welk tijdstip die wijzigin gen, hoofdzakelijk voor het onderwijs en bij het afnemen van examens, zouden moe ten ingaan. Zoals zulks het geval was bij de nieuwe spelling heeft de regering het wenselijk geacht dienaangaande een commissie van advies te raadplegen, in deze commissie, die onder voorzitterschap staat van H. Julien Kuypers, kabinetschef van de mi nister van Openbaar Onderwijs, hebben voorts zitting Herman Teirlinck, prof. Blanckaert, inspecteur De Vo^ en senator Van In, uitgever. Deze commissie zal in October bijeenkomen. Men volgt het spel in zekeru zin met de ogen, maar men is tegelijkertijd gelovige èn acteur, omdat men het al een gebed in zich opneemt en meebidt, wat door de ac teurs op het podium wordt gezegd, of plas tisch wordt uitgebeeld. Men had aan een dergelijk stuk een re- ligieus-folkloristisch-historisch karakter kunnen geven, doch men gaf terecht de voorkeur aan een spel dat was opgevat in de lijn van de zuiver-theologische Mariale gedachte. Hiermede werd aangeknoopt aan een vroegere traditie. Toen in het jaar 1445 Karei de Stoute voorschreef dat elk jaar, naar aanleiding van de processie van O. L. Vrouw van de Zavel, op de Grote Markt van Brussel een spel over de H. Maagd moest worden opgevoerd, ontstonden prachtige mysteriespelen, zoals de „Seven bliscappen". Dat waren spelen waarin, op degelijke theologische basis, de Moeder maagd werd verheerlijkt in de glans van Door combinatie van lakleer met suede, suède met lastex, of nylon werden fraaie effecten bij die schoentje? ver kregen.^ De fijne bewerking van deze schoentjes herstelde in vele gevallen het handwerk weer in ere. Ook het onderwerk van de schoenen is sierlijker geworden en rubber wordt er minder bij toegepast dan voorheen. „De juiste schoen is de goede kleur", dat is het devies waarmede het „Mode centrum voor de schoen- en lederbran che" zijn nieuwe campagne opende voor het bevorderen van meer kleuren- verscheidenheid in de schoenengarde robe van de Nederlandse vrouw. Handige kleuren-schema's ontwierp dat actieve centrum als hulpmiddel van de winkeliers bij het instrueren van hun verkooppersoneel. Zo tracht men steeds meer te bereiken, dat vrouwelijk schoe- nenverbruikend Nederland hij de aan koop van schoeisel deskundig wordt voorgelicht. Wat de nieuwe kleuren voor de win terse schoenenmode aangaat, zwart speelt daarbij een grote rol. In het sportieve en seml-sportieve genre worden donker beige en lichtbruine tinten veel toege past. Rood, in sprekende tinten of in meer gedekte schakeringen zoals kers rood, blijft eveneens ingang vinden, naast vele nieuwe tinten grijs. Schoentjes van plexi-glas, al of niet in combinatie van nylon-kant vormden een van de snufjes op deze speciale schoenenshow, waarop ook 'n fraaie col lectie avondschoentjes werd getoond. Ook een heer wandelde mee in het de- filé van mannequins, die moderne kle ding droegen, afkomstig uit de sorte ring van „De Bijenkorf". Die heer droeg schoenen, eveneens uit gevoerd in een Italiaanse leest, aangepast aan de Nederlandse voet, naast lichte, soepele loafers. De Nederlandse schoenenindustrie komt voor het nieuwe seizoen weer uitstekend voor de dag! Sierlijk schoentje met smal hakje, uitgevoerd in lakleder met suède.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 5