Kwestie N.-Guinea op agenda van de Assemblée der V.N. Met de „Postillon d'Amour naar Sydney Wereldbank verstrekte meer leningen dan ooit in 1953/54 Schermutselingen tussen Adenauer en Ollenhauer ONBESTENDIG WEER MEN ZOEKT NOG STEED NAAR VERMISTEN op Ze deden het weer goed onze jongens in Duitsland Ook Cyprus en lidmaatschap van Laos en Cambodja ter discussie Socialisten blijven aandringen conferentie met Rusland Zaterdag 25 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN1 Voor-debat over Nieuw- Guinea De ramp bij Bitburg: Bende-aanval in Soebang Nieuwe uniformen voor het leg er Kolentrein ontspoorde bij Duivendrecht Overnameprijs bacon- varkens verlaagd Geen premies voor gesehoten houtduiven Frans onderzoek inzake vliegende schotels" Polen vraagt 0111 uitlevering Kanselbericht van betekenis -Super Connie gaat vliegen op langste K.L.M.-luchtlij 11 v Nienwe mijnenvegers Wereld-kof fie- productie Aan €le vooravond van de conferentie der negen: WEERBERICHT De vergadering besloot ook de toelatin Het atoom-plan 1 millioen schade Lijn AmsterdamUtrecht vanochtend versperd Met 6 cent per kilo Regeling eindigt op j(j October AFZWAAIEN PER POSTKOETS In verband met richtlijnen geestelijk ontwikkelings gebied Uit Amerika in Den Helder aangekomen PROEFSTATION VOOR VERGASSING STEENKOOL LAGEN IN BELGIE NIET ALLEEN OPERATIES IN DOLLARS Hk De wderverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krachtige Westelijke wind. Iets la gere temperaturen. Zondag 36 September: Zon op 6.31 uur, onder 18.31 uur; Maan op 6.00 uur, onder 17.48 uur. Maandag 27 September: Zon op 6.33 u., onder 18.29 uur; Maan op 7,10 uur, onder 18.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Atoomenergie in vreedzaamheid Cabot Lodge, verzocht de comm-ssie om het punt „Internationale samenwerking bij ontwikkeling van vreedzaam gebruik van atoomenergie-Verslag van de Ver. Staten" aan te bevelen voor plaatsing op de agenda der Algemene Vergadering als een „belangrijke en dringende kwestie". De commissie besloot daarop dit punt zonder stemming aan te bevelen voor de agenda. Vysjinsky stond er echter op, dat de commissie-voorzitter er acte van nam, dat het besluit „eenstemmig" was ge nomen. O.a. de Verenigde'Staten; Canada, IJsland en Nieuw-Zeeland onthielden sovj^-Unie^ be^V^de^ zicli van stemming. Dit besluit De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteren, met 30 legen 12 stemmen, bij negen onthoudingen, besloten de kwestie Nieuw- Guinea op haar agenda te plaatsen. Tegenstemmers waren, behalve Nederland, Australië, België, China, Denemarken, Frankrijk, Luxemb Noorwegen, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika en Engeland, ntrg, tot de V.N. van Laos en Cam- werd genomen met 43 stemmen ■Guinea, doch overal was politieke en sociale onzekerheid en spanning waar te nemen, hetgeen zelfs gebleken was uit het rapport, dat een Nederlandse parlemen taire delegatie, in het begin van dit jaar heeft uitgebracht. Hij geloofde niet in een „vreedzame opdracht" van Nederland in Nieuw-Guinea. Deze term was een excuus voor een koloniaal bewind, zo zeide dr Tjondronegoro. Inmiddels is de agenda-commissie giste ren voor een korte vergadering bijeeen geweest. De Amerikaanse afgevaardigde, de heer bodja te zullen bespreken, tegen nul, bij negen onthoudingen. Voorts werd besloten de kwestie-Cyprus op de agenda te plaatsen. Nederland was een der negentien landen, die tegen dit voorstel stemden. Na de stemming kondigde de Britse gedelegeerde aan, dat zijn land niet zal deelnemen aan liet debat, zodra de kwestie-Cyprus aan de orde zal komen. Vóór de stemming over de kwestie Nieuw-Guinea verklaarde de Nederlandse afgevaardigde, minister Luns, dat Neder land zich nooit had verbonden om aan Indonesië de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen en dat de toestand op Nieuw-Guinea in het geheel geen bedreiging voor de vrede inhoudt. Hij wees erop, dat de Nederlands-Indo nesische onderhandelingen over Nieuw- Guinea waren mislukt, omdat Indonesië vast hield aan overdracht van souvereini teit als basis van de besprekingen. Behandeling van deze kwestie door de Verenigde Naties zou slechts nieuwe span ning kunnen scheppen tussen Nederland en Indonesië en bovendien zouden de Verenigde Naties hierdoor prestige-verlies lijden, zo zeide de minister. Hij werd bijgevallen door de Franse afgevaardigd Hoppenot, die zei, dat als de Nederlandse souvereiniteitsrechten over Nieuw-Guinea ter discussie werden gesteld, dit zou kunnen leiden tot discussie van de souvereine rechten van alle mogelijke andere leden der V.N. De Australische minister van buiten landse zaken, de h.eer Casey, gaf als zijn mening, dat bespreking van deze kwestie door de Algemene Vergadering in strijd is met de geest, zo niet met de letter, van het Handvest van de V.N. De Indonesische afgevaardigde, dr Tjondronegoro, zeide van zijn kant, dat verwerping van het Indonesische verzoek om de kwestie te bespreken niet slechts 't vertrouwen van 80 millioen Indonesiërs in de Verenigde Naties zou schaden doch ook „het vertrouwen van alle anderen in de wereld die vrijheid, gerechtigheid en vrede zoeken door middel van de Ver enigde Naties". Hij beschuldigde Nederland van schen ding van de Ronde-tafelovereenkomst door de weigering om de besprekingen mot Indonesië voort te zetten. Hij zeide voorts, dat de situatie een explosief karakter draagt. In tegenstelling tot wat minister Luns had gezegd heersten er geen vrede en rust in Westelijk Nieuw- Algemene Vergadering het Amerikaanse plan voor vreedzaam gebruik van atoomenergie te bespreken. Naar aanleiding daarvan kwam het toen tot een meningsverschil tussen Cabot Lodge en Vysjinsky. Lodge stelde, dat de Sovjet-Unie tot dusver geweigerd had deel te nemen aan Eisenhowers plan voor vreedzaam gebruik van atoomenergie. Vysjinsky echter verwees naar de Russi sche nota van vier dagen geleden, waarin de Sovjet-Unie zich bereid verklaart tot voortzetting van de besprekingen. Hij zei niet te kunnen begrijpen waarom de atmosfeer vergiftigd moest worden door de vermeende onwilligheid van een der partijen om aan de besprekingen deel te nemen. Hij verklaarde, dat de positie van de Sovjet-Unie ten aanzien van deze kwestie later duidelijk gemaakt zou worden. „Die positie schijnt echter niet veel ge-, wijzigd te zijn", zo tekent Reuter hierbij aan, aangezien de Sovjet-afgevaardigde opnieuw uitweidde over de noodzaak van Het aantal doden, dat aan de ramp bij Bitburg, in West-Duitsland, ten offer is gevallen, is inmiddels gestegen tot 31, ter wijl het aantal gewonden 31 blijkt te be dragen. - De op de ontploffing gevolgde brand kon eerst na ruim twaalf uur dat is gister morgen geblust worden. Men vreest intussen, dat zich in de reus achtige, door de ontploffing geslagen kra ter, nog de lijken van verscheidene ver misten bevinden. Eén der grootste moeilijkheden waar voor men staat is, dat niemand weet, hoe veel personen zich ter plaatse bevonden, toen de tank ontplofte. Een Franse ambte naar, die de uitnodigingen voor de brand weerdemonstratie had verzonden, behoort bij de omgekomenen en de lijst met namen der genodigden is niet teruggevonden. Omtrent deze ramp vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: Vijftien Franse soldaten, die een order om bij de brandweerdemonstratie aan wezig te blijven in de wind hadden ge- ,tmv.pi— SS? Op de N.A.V.O.-lucJitbasis Bitburg m West Duitsland is Donderdag een tank met 50.000 liter brandstof ontploft tij dens een brandblusdemonstratie. Dertig personen kwamen bij deze ramp om het leven. Onze Tele-foto toont de dikke rookwolk, welke na de ontploffing om hoog stijgt. Op de voorgrond Rode Kruis-wagens en -personeel bezig met het reddingswerk. Een millioen rupiah schade werd ver oorzaakt door een aanval van een bende in het onderdistrict Subang. Dit is de grootste schade, die ooit in Cheribon door terroristen is veroorzaakt. 247 Woningen in de dessa Tjilebak werden in de as ge legd, waardoor 1326 mensen dakloos wer den. Voorts is een dode te betreuren. De bevolking heeft thans om een militaire post gevraagd. Reeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veld- tenue voor het leger. Enige militairen lopen er thans reeds een paar maanden in en het zou, zo vernamen wij, beter voldoen dan de khaki battledress. Het nieuwe uniform zal waarschijnlijk wor den afgestemd op het Amerikaanse model en bestaan uit een groen, lang field- jacket en groene broek, ook de schoe nen zullen van ander model zijn dan die welke de Nederlandse miliairen plegen te dragen. slagen en in een naburige cantine een glas bier gingen drinken, zijn aan een bijna zekera dood ontsnapt. Eén der Duitse brandweerlieden, die aan de reddingswerkzaamheden deel nam, deed de verschrikkelijke ontdek king, dat een der door hem zelf geborgen lijken dat van zijn vader was, die werk zaam was bij de opslagplaatsen. Onder de omgekomen Fransen bevond zich ook een vader en zijn z"t>n. De zoen was juist bezig een foto te nemen. Toen men hem vond, hield hij het fototoestel nog stijf in de handen geklemd. Sommigen hebben de ramp'op won derlijke wijze overleefd: een aantal mensen werd tientallen meters hoog de lucht ingeslingerd, doch had het geluk op zachte .grond te land te komen. Hedenmorgen om acht uur is op de lijn Amsterdam—Utrecht bjj Duivendrecht een kolentrein, voortgetrokken door een elec- trische locomotief, op een stootjuk gere den. Beide hoofdsporen van de ljjn Am sterdamUtrecht werden hierdoor ver sperd. Bjj het ter perse gaan van deze edi tie zag het er naar uit, dat men nog ver-, schillende uren nodig zou hebben om de lijnen weer vrjj te maken. Van de kolentrein is een wagon gekan teld, terwijl een andere vernield werd; verder ontspoorden nog twee wagons. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor De treinen Amsterdam naar Den Bosch en naar Arnhem werden geleid over Hil versum; de treinen van Amsterdam via Utrecht naar Eindhoven en het verdere Zuiden gingen over Den Haag—Rotterdam. een onvoorwaardelijk verbod van atoom wapens. Lodge zei nog, dat niemand gelukkiger zou kunen zijn dan de Verenigde Staten, als de Sovjet-Unie door daden toonde, dat zij inderdaad wilde samenwerken voor „het grote denkbeeld". Wegens de beperkte leveranties van bacon t^tap Engeland heeft het Be drijfschap voor Vee en Vlees zich als ge volg van de prijsdaling op de varkens- markt genoodzaakt gezien de overname prijs voor baconvarkens met ingang van Maandag a.s. met 6 cent per kg te ver lagen en vast te stellen op 2,36 per kg. geslacht gewicht. Met ingang van genoemde datum zal het verschil met de richtprijs, welke loatste thans 2-42 bedraagt, wederom in het Vleesfonds worden gestort. Met ingang van 16 October a.s. zal de premieregeling voor het schieten van houtduiven tot nader order worden beëindigd. Zoals men weet was deze regeling getroffen om de ernstige schade, die de houtduiven aan de lpndbouw in ons land toebrengen, te beteugelen. Zij is niet zonder resultaat gebleven. Het aantal klachten over schade door houtduiven aan landbouwgewassen is sterk terugge lopen Op verschillende plaatsen in Frankrijk zijn de laatste dagen weer vliegende voorwerpen waargenomen, Iemand in Lotharingen verklaarde een „vliegende autobus" te hebben zien landen en weer opstijgen. Elders heeft men „vliegende schotels" of „vliegende sigaren" waarge nomen. Een parlementslid heeft de staatssecre taris voor luchtvaartzaken schriftelijk ge vraagd of de verschijnselen in de lucht onderzocht worden, opdat het publiek kan worden mee#Teeld, wat er aan de hand is. De ontsnapten van de Puszczyk Polen wenst uitlevering van de zeven bemanningsleden van het 250 ton meten de Poolse schip „Pusczyk", die Donder dag in Whitby politiek asyl hebben ge vraagd. De regering in Warschau zal bin nenkort officieel om uitlevering vragen, aldus heeft de Poolse ambassadeur in Londen, gisteren aan de Britse adjunct- onder-minister van buitenlandse zaken meegedeeld. mP-!d'Puszczyk" is Sisteren inmiddels uit Whitby vertrokken. Een aantal dienstplichtige mili tairen, die zijn gelegerd in de Alexanderkazerne in Den Haag, zwaaiden gisterenavond af. Zij de den dit met enig. ceremonieel, want na afloop van het afscheids- toespraakje dat om half zes op het kazerneterrein werd uitgespro ken. stapten zij in gereedstaande postkoetsen om een rit door de stad te móken en op deze wijze af scheid van hun garnizoensplaats te nemen. Zondag zal van de kansels in de kerken van het bisdom Haarlem worden afgekon digd, waar in elke parochie de richtlijnen voor de geestelijke ontwikkelingsgebieden m dat bisdom verkrijgbaar zijn gesteld. Al degenen, die belangstelling hebben voor de grote problemen, waarvoor het godsdienstig leven in het Haarlemse dio cees zich gesteld ziet. wordt dringend aan geraden zich dit waardevolle documbnt aan te schaffen. Het welslagen van dit hoogst belang rijke initiatief van de bisschop hangt in hoge mate af van de bereidheid van ge heet het katholieke volk in dit problemen- ra-eu.,-10cees om in de geest van deze „Richtlijnen" werkzaam te willen zijn. Hiervoor is het bezit van deze uitgave onontbeerlijk. Nu het najaar en de winter weer voor de deur staan heeft het gemeentebestuur van Vlissingen een aantal veiligheids maatregelen getroffen, waardoor men in deze stad de komende winter met een gerust hart tegemoet kan zien. In een ge meentelijke verordening betreffende be waking en bescherming der waterkerin gen bij stormvloed zijn deze maatregelen vastgelegd. Er is een z.g. „kaaiwacht" in gesteld, bestaande uit gemeentepersoneel, dat in actie komt zodra dit nodig is. Prins Alexander van Joego-Slavië (links) en Prinses Maria Pia vanItalië, die door de fotograaf werden vereeuwigd in Merlinge in Zwitserland, hebben hun verloving aangekondigd en zullen binnen afzienbare tijd in het huwelijk treden. Zoals men zich zal herinneren is deze verloving een van de romantische conse quenties van de boottocht die véle vor stelijke gasten maakten aan boord van de Agamemnonop uitnodiging van Koning Paul en Koningin Frederika van Griekenland. Prins Alexander is de zaon van de ex-regent Prins Paul en een neef van ex-koning Peter van Joego-Slavië. Prinses Maria Pia is de dochter van ex- koning Umberto van Italië. In Den Helder zijn gisterenmiddag twee mijnenvegers, die Nederland van Amerika ten geschenke heeft gekregen, aangekomen. De beide schepen, Hr. Ms. i' en ^s" -Blaricum" ma ken deel uit van een serie van veertien, de z.g. B-serie. Dertien van deze sche- pn zijn reeds aan de Kon. Marine overgedragen; twaalf bevinden zich daar- v®n *n ons land. Het dertiende, de „Boxtel", dat wel al is overgedragen, be vindt zich nog in Amerika. Met steun van het Hoge Gezagsorgaan der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zal het Belgische Instituut voor de Kolennijverheid te Sclessin nabij Luik een proefstation voor de vergas sing van steenkoollagen oprichten. De kosten hiervan worden op 70 millioen frs. geraamd, waarvan de E.K.S.G. de helft voor haar rekening zou nemen, aldus „Het Laatste Nieuws". Verscheidene Belgische mijnen heb ben met moeilijkheden te kampen en de kortgeleden aangekondigde sluiting van een aantal mijnen in de Borinage is er een gevolg van. De kwaliteit van de steenkool in vele Waalse mijnen is zeer goed, doch de kolenlagen zijn veelal te smal en lopen te onregelmatig, dan dat een rationele exploitatie op de klas sieke wijze nog langer mogelijk is. Door de vergassing van deze lagen, waarbij zuurstof wordt ingeblazen, ver wacht men de Belgische industrie aan een goedkopere energiebron te kunnen helpen. Ook wil men het verbruik van huishoudelijk gas stimuleren door een verlaging van de kostprijs hiervan. Het proefstation te Sclessin zal vol gens Amerikaanse plannen worden ge bouwd. Blijkens haar negende jaarverslag heeft de Wereldbank in de période van 1 Juli 1935 tot Juni 1954 26 leningen van in totaal 324 millioen verstrekt aan *16 lan den. Het bedrag der verstrekte leningen was groter dan in enig ander jaar. Sedert haar oprichting tot het einde van het afgelopen boekjaar heeft de bank aan 34 landen in totaal 104 leningen ten bedrage van 1.914 millioen verstrekt. Op 30 Juni j.l. was hiervan 1.406 millioen opge nomen. In, het boekjaar 1953/54 werd $302 mil lioen opgenomen, waarvan 115 millioen voor besteding in Europa $68 millioen in 1952/53). De groeiende betekenis van de operaties der bank in andere geldsoorten dan de Amerikaanse dollar blijkt uit het feit, dat van het in 1953/54 opgenomen bedrag aan leningen 27 pet aflosbaar is in Het Amerikaanse ministerie van land bouw heeft berekend, dat de wereld- koffie-oogst in het seizoen 1953-1954 41.400.000 balen heeft bedragen. Het ver bruik bedroeg 40 400.000 balen Voor het seizoen 1954-55 wordt de oogst op 41.700.000 balen gesteld. Het ministerie is van mening, dat het komende seizoen het iaatste za' zijn waar in verbruik en productie vrijwel in even wicht zijn. Verwacht wordt, dat de pro ductie i.v.m. de uitbreiding van de koffie plantages als gevolg van de prijsstijgingen van de laatste vier iaar zal stijgen. 4 deze geldsoorten. De bank maakt een toenemend gebruik van de kapitaal inschrijvingen, die door de aangesloten landen zijn gestort in andere geldsoorten dan de Amerikaanse dollar, en van mid delen, verkregen door de plaatsing van obligatieleningen in landen buiten het dollargebied. De bank heeft in 1953/54 een nettowinst behaald van $20 millioen (v j. $18 mil lioen). Deze winst is toegevoegd aan de aanvullende reserve, welke hierdoor steeg tot 97 millioen. De speciale reserve, waarin de opbrengst wordt gestort van de commissie van 1 pet op de verstrekte leningen, steeg met 12 millioen tot 49 millioen, zodat de totale reserves van de bank op 30 Juni j.l. 1.46 millioen be liepen. In 1953/54 werd aan aflossingen 21 millioen ontvangen, waardoor het totaal der aflossingen steeg tot $57 millioen. De wereldbank had op 30 Juni j 1 het equivalent van ruim $1,89 milliard voor leningen beschikbaar. Hiervan was het equivalent van 710 millioen verkregen buiten de V.S. en de rest in de V.S. Het aantal leden van de bank steeg van 54 tot 56 en het totale ingeschreven kapitaal tot het equivalent van 9.149 millioen. (Telefonisch van onze correspondent) Op Zondag 31 October a.s. zal van Schiphol voor het eerst een Lockheed ..Super Constellation" van ?e 4 *..naar Sydney in Australië vertrekken. Aan boord van deze voor het vervoer lp drie klas sen ingerichte machine zullen zich o.a. bevinden een taxi-chauffeur uit Pa rijs, sen treinmachinist uit West-Duitsland, een scheepskapitein uit Noor wegen, een gondelier uit Venetië, een autobus chauffeur uit Londen en een K.L.M.-vlieger n.l. commodore J- J- Moll. Zij allen zijn de gasten van de K.L.M. en zullen als vertegenwoordigers var. het verkeerswezen m Europa een groet brengen aan Australië, waar het gezelschap een week zal doorbrengen. Namens de directie der K.L.M. zal de heer R. Vogels, hoofd van de K L.M.-persdienst, de vlucht meemaken. Het in gebruik nemen van de „Super Connie" op de langste lijn van het K.L.M.-luchtnet zal voor is Cupido waakt over „verkeer svariëteiten'' nog worden geaccentueerd door het feit, dat deze ma chine de naam „Postillon d' Amour" en een afbeel ding van Cupido, met bfleventas. op de romp zal dragen. Cupido, met brie ventas, zal ook worden gedrukt op de enveloppen en het speciale briefpapier die na 1 October verkrijg baar zijn bij de postzegel- handel, passagekantoren der K.L.M. en haar agen ten. Verzamelaars kunnen de enveloppen adresseren aan de vertegenwoordi gers van de K.^.M. in Sydney en op de achter zijde naam en adres van de afzender vermelden. De P.T.T zal de enveloppen dan terugbezorgen. Deze, brieven moeten uiterlijk' 29 October ter post zijn bezorgd. Alle post zal een bijzonder Nederlands stempel krijgen. De dienst op Sydney zal met ingang van 31 Octo ber een dag na het in wer king treden van de win- terdienstregeling, voort aan eenmaal per week op Zondag van Schiphol ver trekken. Tot dusverre ver trokken de toestellen eika Zaterdag. Behalve naar Sydney zal de „Super Constella tion" ook op het traject Amsterdam Tokio in ge bruik worden' genomen. BONN, Vrijdagavond. In welhaast volmaakte tweedracht staat W,-Duitsland voor de Londense conferentie. Drie dagen voor Adenauer's reis naar Londen is dit reeds tot uiting gekomen in het merkwaardigste parlementaire surrogaat, dat wij hier tot nu toe beleefd hebben. De socialisten, bezorgd, dat de Duir*e eenheid in de Britse hoofdstad stiefmoederlijk zou worden behandeld, hadden een parlementair debat geëist. Het werd tot twee maal toe door de regeringsmeerderheid van de hand gewezen. De socialisten hebben daarop hun dreiging waar gemaakt en zijn tot buiten-parlementaire actie overgegaan. Zo hebben wij hier vandaag toch een vinnig debat tussen regering en oppositie gehoord, waarbij scherpe spaanders in het rond vlogen. Ollenhauer heeft he' debat in het Bundeshaus -ingezet met iets wat hij zelf „een hoogst ongewone geste" noemde. Hij overhandigdede pers plechtig de lange rede, die hij in de Bondsdag had willen houden en liet deze geste vergezeld gaan van de gebruikelijke klaagzangen over „minachting en bewuste uitschake ling van het parlement en van „een be roep aan het volk, om zich eindelijk te verzetten tegen de politiek der eenzijdige besluiten van de Bondskanselier." Ollenhauer, oprecht boos, plotseling niet meer de goede burgerman, slinger de het zwaarste verwijt uit hei socialis tische vocabulair naar de -usplier: hi.i vreesde dat Adenauer in L.„u1en oeieid zou zijn de Duitse eenheidspolitiek op te, geven ten bate van de militarisatie in het Westelijk verband. Adenauer zelf repliceerde weinige uren later in heilige verontwaardiging in een fabriekshal in Offenbach, midden in het rode Hessen. Hij noemde deze aantijging, die hem ook in Offenbach in een regen van schutschriften tegemoet kwam „een onbeschaamde belediging" en hij was niet van plan zich deze nog langer te laten welgevallen. Daar tussen door had de christelijke fractieleider Von Brentano nog in Bonn het zijne gezegd. Daags tevoien had deze politicus ronduit verklaard, dat de Duitse hereniging niet de meest dringende taak was, doch veeleer de aansluiting der Bondsrepubliek bij het Wasten. Omgeven door al zjjn politieke vuur werk, dat de vers'-"erpte binnen'andSë politieke toestand kenmerkt, schetste Adenauer in Offenbach zijn wensen voor Londen: ophouden der bezetting en aan sluiting der Bondsrepubliek bij het Wes ten zonder enige schijn van discriminatie. Duitsland was bereid, zo zeide hij, vrij willig een beperking der bewapening op zich te nemen, die in de EDG was voor zien. Het was ook bereid zich te laten con troleren, mits de anderen zich aan een ge lijke controle zouden onderwerpen. Wan neer het commando over de Europese troepen bij de Nato zou liggen, dan moest Duitsland tot deze organisatie toetreden Evenmin als dr Adenauer bracht Ollen hauer voor wat zijn eisen voor Londen be treft veel nieuws. Een conferentie met de Russen blijft nodig om de socialisten er van te overtuigen dat de bewapening niet te ontgaan is. Daarbij lonken de socialis ten naar het Russische lokvogeltje van een Europees veiligheidspact In elk geval verlangen zij van de ministers in Londen, dat deze meer hun aandacht zullen wijden aan mogelijkheden om weer mei de Rus sen in contact te komen dan om een sur rogaat voor de EDG te vinden. m uitvinder George Sablier eenmans helicopter uit ge- werkelijk kan vliegen no De Franse heeft deze vonden, die nog óók! De krachtbron is 'n 6 pk. motortje, dat slechts 27 kg. weegt. De snelheid, die met het apparaat bereikt kan worden bedraagt 50 km. per uur met een maxi mum van 10 uur vliegen. Een speciaal apparaat zorgt er voor, dat de vliegenier niet als een tol in de rondte gaat draaien. Het weer in Westelijk Noord-Europa staat nu weer geheel onder invloed van verschillende depressies en de daarbij be horende frontensystemen en het is daarbij overal aan grote wisselingen onderhevig In de nacht van Vrijdag op Zaterdag pas seerde een storingsgebied ons land hetgeen plaatselijk veel regen bracht. De Bilt meld de met 16 millimeter de grootste hoeveel heid. De hoofdkern van het depressiege- bied verplaatste zich naar het zeegebied voor de Noorse kust. Aan de Westzijde er van staan krachtige Noordelijke winden welke koude lucht uil het Poolgebied naar net Zuiden transporter<-n Op IJsland daal de daarbij de tempera-uur reeds tot even beneden het vriespunt waarbij sneeuw- van Hel buien vielen Langs de Oostkust Groenland komt strenge vorst voor meest noordelijk gelegen station op 81,5 graad noorderbreedte meldde 18 graden vorst. Deze koude lucht stroomt vervolgens van IJsland over het relatief warme water van de atlantische oceaan naar de Bnt.se eilanden en komt daar aan mei een tem peratuur van ongeveer 10 graden. Komende nacht zal deze lucht ook ons land bereiken waardoor de temperaturen weer wat lager zullen worden Óp de oce aan nadert ten Westen van de Brilse eilan den een volgende depressie waarvan het front morgen ons land kan bereiken Het «eer behoudt dus een mhestendtg karak ter, waarbij buien afgev iseld worden met opklaringen en er vrij veel wind is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1