reeds De „grote drie" hebben voorbesprekingen geopend W;ashington accoord met de grote lijn der ingediende plannen Eindrapport Commissie-Nieuwenhuis hekelt gezagsverhoudingen Wervelstorm over Japan eist ruim 3000 doden maar Thorn krijgt een lichtkruis de toren moet nog worden gebouwd tam tam met die Amsterdamse tram negen Aan de vooravond van de conferentie der De Amsterdamse tramkwestie Betere revisie had tal van gebreken aan materieel kunnen voorkomen Rechtbank hield zitting in hangar op Ypenburg DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 27 September 1954 WEERBERICHT Dc post van de „Triton" Geen' rijksgoedkeuring bouw ziekenhuizen Schrijfmachines als machinegeweren Wie is de snelste typist (e) België eerde Neder landse verzetsstrijders Directeur Hofman na maand met eervol ontslag f Chefs wordt kleinzielige rapporten- jagerij" opgedrongen Verdachte en makelaar demonstreerden •er Cub Zes jaar met aftrek geëist tegen Haags jurist Veerboot „Doja Maroevergaat jammerlijk Pleisterzondas, dag vol verrassinger Fortuinlijk uitstapje naar Amersfoort vau Maastrichts echtpaar. Drukkerszoon wordt „aandeelhouder" bij papa Nog een maand H. Vader weer geheel hersteld Kees Boeke geridderd 4 De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, luidt: Vannacht langdurige opklaringen; weinig wind en op vele plaatsen zware nachtvorst. Morgen overdag wisselend bewolkt met enkele ver spreid optre'dende buien. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tussen Zuid-West en West. Ongeveer dezelfde middagtempera- turen als vandaag. Dinsdag 38 September: Zon op 6.34, onder 18.26 uur. Maan op 8.20, onder 18.19 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' Hoewel de conferentie van de negen ministers van buitenlandse zaken eerst morgen officieel te Londen zal worden geopend, zijn reeds een aan>al belangrijke preliminaire besprekingen over de Europese verdediging en de herbewapening van West-Duitsland gevoerd. In aansluiting op de Europese tournee van minister Eden had zich een intense diplomatieke activiteit ontplooid tussen de vertegenwoordigers der aan de conferentie deelnemende landen Frankrijk, Italië, Wèst-Duitsland, Benelux, Groot- Itrittannië, de V. S. en Canada activiteit, die op het ogenblik reeds gedeeltelijk door de ministers, met name die der Grote drie", is over genomen. Gisteravond arriveerden de Franse, Amerikaanse en Italiaanse ministers van buitenlandse zaken, de beren Mendès-France. Foster Dulles en Martino. De Luxemburgse premier, de heer Bech, was Zaterdag gearriveerd, en de Canadese minister was reeds eerder in Londen aanwezig. In de loop van vandaag zullen dan nog de Nederlandse en Belgische ministers en last but not least bondskanselier Adenauer te Londen aankomen. De conferentie zal, naar verwacht wordt, ongeveer vijf dagen duren en zij zal geheim zijn. zeer toe bijgedragen 0m de kansen op algemene overeenstemming zeer te doen stijgen. Er zijn inderdaad krachtige aanwijzin gen, dat de Franse premier nog a! wat water in zijn politieke wijn gedaan heeft, hoewel er niettemin toch nog wel enige harde noten gekraakt zullen worden wat betreft de waarborgen tegen een her leving van het Duitse militairisme. Vernomen wordt, dat de kwestie van het herstel der Duitse souvereiniteit op afzonderlijke vergaderingen tussen de „Grote drie" en dr Adenauer zal worden besproken. Gisteravond hebben de heren Dulles en Eden tijdens een diner op de Amerikaanse ambassade reeds een serie voorbereidende besprekingen over dit onderwerp gevoerd en het zal in de loop van vandaag weer opgevat worden in afzonderlijke conferenties tussen de heren Mendès-France, Dulles en Eden. in de afgelopen dagen hebben de Franse, Britse en Westduitse regering memoranda ingediend, die hun resp, standpunten t.a.v. de Duitse herbewape ning uiteenzetten. Deze memoranda zijn inmiddels door alle aan de conferentie deelnemende ministers bestudeerd. Naar verluidt zouden deze drie memoranda in zoverre overeenkomen, <jat ze West- Duitsland s lidmaatschap van zowel de N.A.T.O. als van het verdrag van Brussel voorstaan. Ook minister Dulles is het, naar hij liet doorschemeren, eens met de hoofdlijn van deze plannen. Bij zijn aankomst, gister avond, verklaarde hij niet met nieuwe voorstellen te zijn gekomen. Hij wees er op, <jat het op de weg der Europese lan den ligt om de „ernstige" situatie op te lossen, die na het verwerpen van de E.D.G. is geschapen. Zaterdag had minister Dulles aan de Franse regering een memorandum toe gezonden, waarin naar verluidt, want het memorandum is geheim hjj te ken nen gaf, dat het Franse voorstel een aan vaardbare basis voor overleg bevatte. Dit beeft er in de ogen van waarnemers wei wapeningsrestricties op West-Duitsland, dat die niet als een openlijke discrimina tie zullen worden beschouwd. Voor alle zekerheid heeft minister Dul les, voor hij te New-York het vliegtuig betrad, dat hem naar Londen zou voe ren, nog een discrete waarschuwing ge richt aan zijn Franse collega, toen hij zeide, dat wel het gehele „program voor collectieve veiligheid voor Europa" te Londen aan een nieuw onderzoek onder worpen moest worden, doch dat het Amerikaanse volk het zich daarom toch niet veroorloven kan „zijn veiligheid te wagen door regelingen te aanvaarden die geen redelijk vooruitzicht op werke lijke veiligheid bieden". Men mag hieruit geredelijk afleiden, dat, mócht onverhoopt te Londen geen overeenstemming worden bereikt de V.S. veel van hun belangstelling voor Europa zullen verliezen. Hèt grote vraagstuk waarmede de con ferentie zich zal hebben bezig te houden is dat van de toepassing van zodanige be- De Nederlandse postadministratie heeft uit. Ierland berichten ontvangen over de toestand van de post, die met het ver ongelukte K.L.M.-vliegtuig .Triton" werd vervoerd Uit deze inlichtingen blijkt, dat van de 380 aangetekende stukken er voor lopig 289, zij het dan ook dikwijls be smeurd en niet compleet, aan de geadres seerden konden worden doorgestuurd. Aan brieven, briefkaarten en andere stukken (b.v. kranten en drukwerken) werd in totaal 258,1 kg verzonden. Tot nu toe moet daarvan 106 kg als verloren wor den beschouwd, hoewel de mogelijkheid bestaat, dat van de 25 kg niet direct bestelbare stukken, die hieronder begrepen zijn, nog iets terecht wordt gebracht. Gezien de nodig gebleken beperking van het bouwvolume 1954 én 1955 voor grote gebouwen, waaronder ook ziekenhuizei om in verband met de spanning op de arbeidsmarkt het gewenste woningbouw programma te kunnen uitvoeren, is voo- gebouwen in de sector gezondheidszorg en hygiëne in 1955 een bouwvolume geraamo van in geld uitgedrukt f 31.000.000. Daai reeds in 1954 en voorgaande jaren rijks goedkeuring is verleend aan een aantal plannen voor inrichting op dit gebied die (tezamen met enige kleinere werken be neden f 50.000 waarvoor geen rijksgoed keuring nodig is) in 1955 een bouwvolume vereisen, dat de 31.000.000 benadert of overschrijdt betekent dit, dat in de komende twaalf maanden geen enkele rijksgoedkeuring in deze sector kan wor den verleend. Uiteraard zullen reeds in uitvoering zijnde objecten, voor zover hiervoor een rijksgoedkeuring is afgegeven, niet doo; deze beperking van het bouwvolume wor den gestagneerd. Het was Zaterdagochtend een geratel van jewelste in de Hotitrusthallen te 's-Gravenhage. Honderdzesentwintig ty pisten deden hun uiterste best om me« de erepalm in alle nationale kampioen schappen machineschrijven 1954 te gaan strijken Er waren 120 vrouwelijke en G mannelijke deelnemers, onder wie één blinde, die afzonderlijk gedicteerd werd- De wedstrijden werden gehouden in twee groepen, die elk een half uur moesten typen. Het werstuk telde bruto 14833 aanslagen Wie vóórtijdig klaar was kon weer op nieuw beginnen. Werk, dat meer dan een half procent fouten telt, komt niet voo» een prijs in aanmerking. Een extra accuratesse-prijs is beschikbaar voor degene die de minste fouten heefi ge maakt. De prijs voor de snelste typist(e) 19 de Baby ion wissel beker. De kampioene va;> vorig jaar, mej. F. Kant uit Den Haag, be vond zich ook onder de deelnemers. De uitslag zal Zaterdagmiddag 2 October te 16 uur worden bekendgemaakt- (Van onze Haagse redactie) Honderdeenenveertig Nederlandse ver zetsstrijders zijn Zaterdagochtend in de Ridderzaal te Den Haag namens de Bel gische regering gedecoreerd. Aan 19 hunner werden de onderscheidingen posthuum toegekend. Het waren de voor malige leden van de inlichtingengroep „Wim"> welke vanuit België is georgani seerd. Toen in Augustus 1942 verschillen de inlichtingendiensten in bezt Nederland waren opgerold of het contact met Don- den misten, werd vanuit Gent een or gaan in ons land opgericht, dat het con tact tussen de verschillende verzetsbewe gingen en Engeland herstelde. De Belgische zaakgelastigde, de heer L. Couvreur, die de onderscheidingen uit reikte zei in zijn toespraak, dat de hulde aan de illegale strijders een nog grotere betekenis krijgt door het feit, dat zij een Nederlands-Belgische samenwerking in het licht stelt. Het ideaal van de vrijheid zonder welke de Beneluxlanden niet kun nen bestaan, heeft van deze Nederlands- Belgische verzetsgroepering mensenle vens en onnoemelijk veel leed gvergd. Hierna ging de heer Couvreur over tot de overhandiging Yan Posthuum ver leende onderscheidingen aan de nabe staanden van de overleden verzetsstrij ders. Vervolgens reikte de Belgische mi litaire attaché, generaal-majooor J. Wous- sen, de onderscheidingen uit aan de aan wezige voormalige leden van de groep „Wim". De plechtigheid werd bijgewoond door vele familieleden van de gedeco reerden en de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J- Witte. (Van onze Amsterdamse redactie) Het hoofdstedelijk tramconflict schijnt zijn laatste wellicht nog langdurige phase in te gaan, nu het eindrapport over de toestand van het tramwagenpark openbaar is geworden en de conclusies uitwijzen, dat er bij het Gemeentevervoerbedrijf toch wel het een en ander schort Dinsdag 5 October zal de gemeenteraad in een speciale zitting dit rapport behandelen en tevens te oordelen krijgen over een voorstel van B. en \V'. om het accoord te bezegelen, dat zij met de destijds met verlof gezonden directeur ir Hofman hebben gesloten en dat hierop neerkomt dat de directeur ter rehabilitatie nog ongeveer een maand op zijn plaats zal terugkeren in die tijd waarschijnlijk een rapport zal schrijven over „de toekomst van de tram in Am sterdam" en daarna vrijwillig en dus eervol ontslag zal nemen, terwijl hem tot aan zijn pensioengerechtigde leeftijd over drie a vier jaar, vol salaris wordt uitbetaald en daarna vol pensioen. Indien de raad dit voorstel goedkeurt lang niet alle leden zijn het er mee eens komt het Vervoerbedrijf dus zonder direc teur te zitten, terwijl er sprake van is geweest, dat naast een „technische leider" ook nog een directeur voor personeelszaken zou worden aangetrokken Of deze idee van de baan is weten wij niet. wel hebben wij horen verluiden da4 B. en W. als nieuwe directeur iemand uit het bedrijf zelf naar voren zouden willen schuiven De komende man gaat in ieder geval een zorgenvolle tijd tegemoet nu de hoofd stad overweegt het tramverkeer uit de binnenstad te bannen en daarvoor in de plaats met bussen te gaan rijden; proeven hiermee zullen worden genomen, zo vernemen wij. bogen, wissels en kruisingen. Dit is één der voorwaarden voor de verbetering van de onderhoudstoestand van het rol lend trammaterieel, dat in in de periode '47 tot Augustus 1954 meer dan 1000 maal ontspoorde. De technische outillage en in richting van de Centrale Werkplaats en remises voldoen momenteel. Dat een deel van het tram-materieel niet in alle op zichten aan de te stellen eisen beant woordt, moet in hoofdzaak dan ook aan de bedrijfsorganisatorische verhoudingen worden toegeschreven, waarover de com missie vervolgens èen minder mooi boek je opendoet. 11 Zaterdagmorgen is een kolentrein, ko mende uit de richting Utrecht, op weg naar Amsterdam, nabij Duivendrecht door een stootblok gereden. Een der wagens werd volkomen versplinterd, de wagen daarachter werd omhoog geslagen. Er deden zich gelukkig geen Persoonlijke ongevallen voor; het treinverkeer op het traject Amster damUtrecht werd gestremd, zodat het verkeer zowel heen als terug om gelegd moest worden. Onze foto geeft een beeld van de situatie. Wat nu het eindrapport van de com- missie-Nieuwenliuis aangaat, daarin wordt de conclusie van het interim-rapport ge handhaafd, namelijk dat een groot deel van het electrisch materieel ais verou derd dient te worden beschouwd en niet in alle opzichten aan de te stellen eisen voldoet, zodat verbetering van de inrich ting en onderhoudstoestand van een deel van het materieel op korte termijn ge wenst is. In totaal heeft de commissie 65 tram rijtuigen onderzocht; van 17 stuks kon niet worden gezegd dat zij aan de te stellen eisen voldeden. Dit percentage van 25 merkt de commissie als hoog aan. De genomen remproeven hebben wederom een niet onbevredigend resul taat opgeleverd. Deze conclusie wordt echter verzwakt door de toevoeging, dat er soms eerst remproeven konden wor den genomen nadat de betrokken rijtui gen waren hersteld en dat in andere ge vallen de gelegenheid om remproeven te nemen ontbrak. Van het aantal van 62 gebreken aan genoemde 65 rijtuigen had verreweg het grootste deel kunnen zijn voorkomen door tijdig en doeltreffend herstel van kleinere gebreken, door gron dige uitvoering van de revisie? alsmede door een juiste controle daarop. Niemve trams hebben nog kinder-ziekten Triest is wel de mededeling, dat de in 1949 en 1950 in dienst genomen nieuwe trams de „kinderziekten" nog niet te boven zijn gekomen. Er zijn zeer veel klachten over de electi'omagnetische rail- reznmen, waarvan de constructie als on voldoende bedrijfszeker moet worden aangemerkt. Het verdient aanbeveling deze remmen, 440 stuks, niet zoals nu gebeurt in de werkplaats te veranderen, doch ze zo spoedig mogelijk door een daartoe ingerichte fabriek te doen ver beteren of wel ze door nieuwe te doen vervangen. Dat de nieuwe trams ook niet het verwachte „heil" hebben gebracht, blijkt uit het feit, dat gemiddeld 13 van de 50 wagens per kwartaal buiten dieust staan wegens revisie en herstel. De tramsporen, wissels en kruisingen verkeren over het geheel genomen in goede staat van onderhoud, zo concludeert de commissie verder, doch wel dient er een scherpere controle te worden uitge oefend op het niet te snel rijden door Te veel invloed van overheid Allereerst leggen de onderzoekers de vinger op de wondeplek van de gezags verhoudingen tussen het vervoerbedrijf en de gemeentelijke overheid. Wij heb ben ons niet kunnen onttrekken aan de indruk", zo zeggen zij „dat de bemoeienis van de secretarie-afdeling „Arbeidszaken" met details van het personeelsbeleid, bij verschillende leden van het ondergeschikt personeel van het vervoerbedrijf de me ning doet versterken, dat zij niet in de eerste plaats ondergeschikt zijn aan de directeur doch aan het college van B. en W. De vraag rijst of het wel noodzakelijk is, dat alle straffen - tot de kleinste toe door het College worden opgelegd en of het bovendien wei noodzakelijk is dat de behandeling van alle beroepszaken voor het Scheidsgerecht dient te geschie den door een der ambtenaren van de Secretarie". De bedrijfsorganisatorische verhoudingen in de afdeling Centrale Werkplaats. Remises en Rollend Materieel voldoen niet, reorganisatie van deze af deling wordt aanbevolen, aldus gaat de commissie verder. Voorts klagen deze „chefs" volgens de commissie terecht over de maatstaf, welke wordt aangelegd bij de beoordeling van hun werk. Zij moeten per maand ongeveer 500 controles verrichten, terwijl wordt aangenomen dat tenminste 3 dus ongeveer 15 „afwijkingen" in die periode moeten worden gerapporteerd. In dien dit percentage minder bedraagt loopt de betrokken chef kans ter verant woording te worden geroepen en even tueel tot meer activiteit te worden aan gespoord. Deze „cijfer"-maatstaf die ook bij de politie in gebruik is, vind4 weinig waardering en kan leiden tot „dienst- klopperij" en „kleinzielige rapporten- iagerij", hetgeen de verstandhouding tus sen leiding en chefs en rijdend personeel kan verstoren. De commissie beveelt aan dit systeem te verlaten, te meer nu zij zowel bij de leiding als bij de chefs een zeker tekort heeft geconstateerd in plezier in het werk". Rapport-Bruining Het rapport van de door de rechter commissaris benoemde ir Bruining, die een onderzoek heeft ingesteld naar de toestand van hei motorrijtuig 477 dat des tijds betrokken was bij het dodelijk onge luk op het Stationsplein is in hoofdzaken juist, aldus de commissie doch op enkele punten van ondergeschikt belang voor dis cussie vatbaar. De mogelijkheid bestaat dat het ongeval aan geconstateerde ge breken is te wijten. De commissie stelt zich echter de vraag waarom het betrokken technische personeel van het vervoerbedrijf niet tot die conclusie :s gekomen Dit le-.dt tot de gevolgtrekking, dat het betrokken personeel en ook de leiding van de af deling, het technisch onderzoek van het tramstel met met voldoende accuratesse heeft verricht of laten verrichten. Deze accuratesse was vooral nodig geweest, omdat het hier een ongeva. betreft waarbij een mensenleven te Betreuren viel. Piper Cup. Tijdens de tocht waren da k'apdeurtjes opengevallen Toen mr S. deze wilde sluiten, zou het colbertje van ide makelaar, dat in de bagage-ruimte lag, door de luchtstroming naar buiten zijn gezogen en in zee terecht zijn gekomen. Een. inwoner van Katwijk vond het colbert terug Het bleek, dat een portefeuille met f 2500 was verdwenen. Onwaarschijnlijk 111 De officier van Justitie by de rechtbank te 's-Gravenhage heeft Zaterdag een ge vangenisstraf van zes iaren mei aftrek gerequireerd tegen de 30 jarige Haagse jurist mr A. S., aan wie ten laste is ge legd oplichting, valsheid in geschrifte ver duistering en diefstal. De plaats waar de rechtbank zitting hield was zeer onge woon. Het was n! een hangar van de Kijksluchtvaartschool op het vliegveld Ypenburg. De rechtbank had zich Dinsdag j.l. lange tijd bezig gehouden met de kwestie van de d-efstal. die aan mr S. was ten laste ge legd. Verdachte had met een verrekenings makelaar een vliegtocht gemaakt met een f, 0°st<iuitse premier, Otto Grotewohl, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat het Oostauitse rode kruis 100.000 Westduitse marken beschikbaar stelt voor de slacht offers van de ontploffingsramp te Bitburg, die volgens hem een gevolg was van de „oorlogsvoorbereidingen van de Ameri kaanse bezetting aldus meldt het Oost- duitse persbureau A.D.n Voor de derde maal deze maand is Japan gisteren bezocht door een wervelstorm, die naar schatting drieduizend mensen het leven kostte. Ten Noorden van Japan is de veerboot „Doja Maroe' gegrepen door de storm en omgeslagen. Hierbij kwamen 1180 mensen om het leven, onder wie 56 buitenlanders. In de baai van Hakodate zonk een schip, de ,,Tokatsji Maroe waarbij 67 mensen om het leven kwamen. Bovendien vergingen talloze vissers boten. Elders, zoals in de stad Kobe, maakten vloedgolven nit zee talrijke slachtoffers. Van overal komen berichten binnen over de verwoestingen die de storm heeft aangericht. Om zes uur gisteravond verschenen aan, om of nabij alle pastorieën van Nederland bulletins, vermeldende hoe men achtei het geheim kon komen van de zakjes met pleisters, die des morgens aan de kerken ten bate van de Kath. Nationale Bond voor E.H.B.O. waren verkocht. De oplossing leek nogal ingewikkeld, maar de snelste controle was deze: gelukkigen waren zij, die een cijfer hadden in de linker-bovenhoek van hun letter-roostertje. Met enkelen dezer gelukkigen hadden wij een onderhond. Ten aanzien van de ramp met de „Doja Maroe wordt nog vernomen, dat dit 4.300 ton metende vaartuig is omgeslagen, toen het voor anker lag. Het was met vee] ver traging uitgevaren, doch keerde, als ge volg van het geweld van zee en storm, weer naar de haven Hakodate van het eiland Mikkaido, terug. De ankerkettingen braken de boot werd uit de baai gesla gen, geraakte stuurloos en strandde ver volgens op de rotsachtige kust. Vijf sleepboten hebben vergeefs gepoogd langszijde van het ongelukkige schip te komen, om de 1.117 passagiers en de 110 koppen tellende bemanning aan boord te nemen. Reusachtige, door het geweld van de wervelstorm opgezweepte golven om gaven de „Doja Maroe" echter als een muur van water en doemden het schip ten ondergang De om hei leven gekomen buitenlanders waren leden der Amerikaanse strijdkrach ten in Japan met hun gezinnen. Een overlevende heeft meegedeeld dat, toen de „Doja Maroe" in gevaar begon te verkeren de meeste passagiers zich in de salons of in de hutten bevonden Zij poog den de brug te bereikei, doch het schip kapseisde en zonk onmiddellijk daarna. Onder de tot nu toe geborger stoffelijke overschotten bevinden zich de lijken van dertig Amerikanen. Op verschillende plaatsen des lands re gende het om die tijd dat het goot en bleet men maar liever binnenshuis Geen nood Degenen, die nu alsnog dat cijfer in de ""-bovenhoek van het letter-raampje ontdrkt*n (er staan ook nog cijfers op a 16>re P'aatsen maar die doen niel ter zake) kunnen nog een maand lang hun prqs afhalen, wanneer zfl zich in verbin ding stellen met de E.H B O centrale Heemraadssingel 303 (tel. 50.000, 50 183 51402 en 30 039) te Rotterdam Maar belt u in s hemels naam niet „Rotterdam 74173" Tengevolge van -en of ander mis verstand is de abonné van dit nummer gisterenavond na zessen honderden keren opgebeld Dat duurde tot één uur van nacht en vanmorgen om zes uur begon he( alweer opnieuw De heer A. VI Bergers, die al die nge- nieuze loterijen uitvindt en alweet me) een heel aantal nieuwe ontwerpen in zijn binnenzak rondloopt had er weer een flinke organisatie voor opgebouwd Er gens aan de Leuvehaven te Rotterdam was een geheim nummer, dat men vinden Kon wanneer men handelde volgens de gege vens van het oulletin. Op de Leuvehaven stond een radiowagen met mobilofoon en van daaruit kondigde men de heer Ber gers aan, welke winnaars in aantocht wa ren. i Moeder „op bedel pad' Reeds om 6 minuten over 6 kwam de eerste een ?0-jarige jongeman uit hel witte stadje" Thorn, in Limburg. Dat was Martinus Dijkstra, die tevens als eer ste die zich meldde een neonlicht-kruis m de wacht sleepte voor de kerk zijner keu ze. En dat was natuurlijk de Sint Michaël zijn parochiekerk Zijn moeder was op het bedelpad voor een Thornse missionaris en ze had gezegd „als ze met die pleisters komen koop er dan maar een stel" en uit haar portemon naie betaalde Martinus vijftien loten Zon dag tegen zessen stond hij bij buurman Keyers in diens café in postuur voor een potje biljart, toen Keyers, die tevens vice- voorzitter van de plaatselijke EHBO-af- deling is vroeg of er nog pleister-kopers waren want hij kende nu het geheim Teder ging kijken en bij Martinus klopte het Die naar huis, zo sne' zijn voeten hem dragen konden Moeder zei wel: ..Loop naar de pomp" maar men belde toch maar snel Rotterdam op, waar de bevestiging kwam Inmiddels had de heer Keyers ook ka pelaan J H. F. Engelen gewaarschuwd en deze ging de 87-jarige herder van hel dorp de blijde tijding van het neonkruis bren gen Terstond stapte de familie Dijkstra met kapelaan Fngelen In de auto want ze hadden graag een ritje vau 140 km. naar de Maasstad voor hun 2500 gulden over. Daar zaten ze dan, heel gelukkig De plaatselijke EHBO-afdeling krijgt er ook wat van en mej mijn missionaris praat ik wei eens", zei Martinus' moeder, die meende ook wel een aandeel in de prijs te mogen hebben nu de fortuinlijke pleis ter uit haar huishoud-portemonnaie was bekostigd. En de kapelaan zei; „Nu moe ten we eerst nog een nieuwe toren krijgen want van de oude werd de top afgescho ten bij de bevrijding. Het ontwerp ligt er al". Wat Martinus gaat doen met het geld? Ik werk bij vader in de drukkerij en ik leg mijn geld bij de aanschaf van een Mercedes-snelpers" Vijf minuten later meldde zich aan de telefoon de heer Biijlevens uit de Bastion straat 12, Raamsdonksveer. Hij nam het maar waar voor zijn 43-jarige ongehuwde zuster mej. A. M. Biijlevens die na de ontdekking van haar fortuintje te zenuw achtig was om aan de lijn te komen Zij kreeg een prijs van 1000 gulden en zal er ongetwijfeld haar moeder, bij wie zij woont, een paar prettige ogenblikken mee bezorgen. „Nog irêhar een"" Een heel merkwaardige samenloop van omstandigheden was het met de heer en mevrouw A. Oomen. Wilhelmmasingel 57 te Maastricht Het echtpaar was op terug reis uil Amersfoort nog even aangelopen bij de ouders n Tilburg. In Amersfoort had het echtpaar een broer van de heer Oomen bezocht die verpleegd wedt In het railitai' sanatorium en daar bood een verpleegstei de pleister» aan De heer Oomen kocht er twee en vroeg wanneer de uitslag bekend zoo worden „Vanavond nog", zei de verpleegster Toen diepte 4e heer Oomen nog een dub beltje uit zjjn zak op en zei: Non geef me er dan nog maar een" En met deze pleister won hfl zijn 2500 golden. Toen hij in Tilburg zijn vrouw naar hui3 bracht zag hij een massa mensen op een kerkplein. Hij ging eens kijken en schreef de oplossing .p een lucifersdoosje Thuis bleek dat hij prijs had De heer Oomer weer terug naar de kerk, om nu te zien, wat hij verder moest doen en daarna öelde hij Rotterdam op. Prijs: 2500 gulden' Ter stond werd de trein genomen en zo arri veerde een gelukkige heer Oomen met vrouw en schoonzus in de Maasstad Wat hij met het geld gaat doen? „We zijn pas getrouwd en hebben ons pas ingericht en daar komt hee] wat voor kijken Gelukkig hebben we nu een prach tig reserve-potje". „Zo gemakkelijk" De vierde die zich meldde was mej. .1 Crooymans uit Veldhoven in de Acht Za ligheden Ze woont Broek 108 en had vijf pleisters gekocht, louter „omdat het zulke gemakkelijke dingen zijn" zoals ze zeide Ze is 32 jaar en woont bij vader en moe der. In stromende regen was ze er op uit gegaan om te zien of ze prijs had. Ze krijg- 1000 gulden en reist vandaag met een paar zussen naar Rotterdam om de chèque In ontvangst te nemen Tenslotte meldde zich tegen 10 uur de 55-iarige heer H. L. Backer van de Hof- landsweg 8 te Beverwijk Hij is gehuwd en heeft zes kinderen, waarvan er vier zijn gehuwd Hij werkt op de mechanische afdeling van de Hoogovens. Lezen met bet blote oog gaat niet ai te best, want toen de heer Bergers door de telefoon enkele gegevens van het letter vakje vroeg, hoorde hij de winnaar aan een zoon vragen: Wat staat er in het eer ste hokje Gerrit? Ik heb mijn bril niet op" Dat klopt met de wijze waarop oap« Backer de uitslag te weten kwam want hij nam zijn schoonzoon mee om het bul letin met de uitslag voor hem te lezen Nog tien onbekend Dit waren dan reeds vijf van de vflftien gelukkigen. Deze eerste avond was de hoofdp flswinnaar (5000 gulden!) er nog niet b(j Die zal zich vandaag wel melden Natuurlijk was het aan de centrale aan de Heemraadsstngel gisteravond een druk te van belang. Telefoons rinkelden aan alle kanten verslaggevers telefoneerden hun verslagen naar alle delen des lands en verscheidene bestuursleden kwamen kijken Dat wtren met voorzitter Ber gers - ook de secretaris dr H A de Lan ge penningmeester Jos J. Giezeman die de chèques zat uit te schrijven en E A. J M baron van Voorst tot Voorst. Notaris A. 1. W Kropman Uit Delft die luist vorige week zijn benoeming als op- volgei van n >tarls Libourel had binnen gekregen, en die zo gewetensvol aan de voorbereiding van de Pleisterzondag had medegewerkt was eveneens van de partii Het was ook wel de moeite waard On geveer 2 437 OOf pleisters waren over Ne derlano verspreid en men schat de bruto opbrengst minstens op 300.000 gulden. De rechtbank wiide Zaterdag nu met eigen ogen zien of het mogelijk is dat zich een dergelijk voorval zoals nu S. het voorstelt, kan geschieden De make laar en verdachte klommen in de Piper Cur en verdachte demonstreerde de recht bank, wat hij had gedaan Hjdens de be wuste vlucht om de deurtjes dicht te kun nen maken. De rechtbank vond een en andèr zeer onwaarschijnlijk nadat de situatie was bekeken, ging zij te-ug naar de zittingzaal aan de Jan van Nassaustraat, waar de officier zijn requisitoir uitsprak. Hij sprak over „onoirbare kunstgrepen, die uiterlijk juridisch toelaatbaar zijn" en over het „kwalijke misbruik van vakken nis van verdachte". Hij noemde S een ontstellend veelzijdig misdadige heer. Voorts zeide hij. dat de geheie mise en scène op Ypenburg destijds wijst op een lang vooraf beraamd plan om diefstal te plegen. Misbruik van kennis Wat de kwestie betrof van de valsheid in geschrifte bij de aanvrage van een ver zekering op het leven van de musicus P Sch.: de officier noemde deze affaire min of meer de evenknie van de Berkelse moordzaak, Mr S. stond de musicus naar het leven Verdachte had op delicate wijze londverteld. dat P. Sch. een zeeT onvoor zichtige vlieger was en we! eens daardoor een ongeluk zou kunnen krijgen De be gunstigde van de verzekering die voor 75 000 was aangevraagd, was nl mr S. De officier achtte verdachte een hoogst ongunstige persoon, die op geslepen wijze misbruik maakt van zijn kennis en een gevaar voor de maatschappij oplevert. Uitspraak op 7 October a.s. Z.H. de Paus^ is blijkbaar weer geheel hersteld van zijn ongesteldheid. Gisteren heeft Hij tienduizend bedevaartgangers in audiëntie ontvangen en hen in vijf talen toegesproken. De H. Vader verontschul digde zich niet in staat te zijn met elke groep afzonderlijk te spreken. De ontvangst duurde een half uur. De stem van de Paus klonk veel vaster dan op vorige door Hem verleende audiënties. Hij had ook geen last meer van de hik. Minister Cals huldigde 70-jariga pionier Ter gelegenheid van de zeventigste ver jaardag van Kees Boeke is Zaterdag middag van hem afscheid genomen in de grote zaai van het hoofdgebouw van -,De werkplaats" te Bilthoven Dit gebeurde "ijdens een samenkomst onder leiding van de voorzitter van het stichtingsbestuur van de werkplaats, de oud-minister presi dent prof dr ir W Sohermerhnrn In Januari 1955 gaat ir C. Boeke met zijn echtgenote zich vestigen in Beiroetb (Libanon) Hier zal hij zich gaan wijden aan een nieuwe taak: voor de vluchte lingenkinderen in de Libanon een schooi te stichten naar de idee van zijn werk- nlaats" te Bilthoven In Bilthoven wordt 1 zijn werk overgenomen en voortgezet Idoor mevr. ir Tine Lambert,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1