De Londense conferentie ging van start goed Maar moeilijkheden komen nog Evenveel slachtoffers als bij de stormramp Dijkhuisj es verdwijnen in Stad aan 't Haringvliet Amerikaanse Justitie onthult Hoge Poolse functionaris vroeg asyl in de Ver. Staten neus op geestelijke nood De pij verwisseld voor de overall Burgemeester Meissen vandaag in Leiden gepromoveerd I - Mandemenfjes -1 Fraters bouwden met Franciscaanse blijmoedigheid In zestien maanden verkeer Zeer onbestendig weer Woensdag 29 September 1954 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Mendès-France verklaart zicli nader Tunnelstaking ten einde Overstromingscatastrofe in de Pendjaab ram Licht op verdwijning van de familie Field Fraters Franciscanen werkten in Duitsland Sluiting van Maria jaar te Fatima Opnieuw arrestaties in Abadan Grote belangstelling voor harde werker WEERBERICHT Adenauer gematigd Mendès France's controleplan Over twee schijven Honderdduizenden daklozen DE ONTPLOFFING BIJ BITBURG Op 13 October a.s. Geestelijke nood van nabij leren kennen Trouw _J De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: Wisselende bewolking met enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen. Krachtige tot matige wind tussen Noord-West en Zuid- West. Vannacht in het Zuid-Oosten van het land kans op licnte nachtvorst, morgen over dag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag 30 Sept.: Zon op 6.38, onder 18.22 u. Maan op 10.38, onder 19.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT LONDEN, Dinsdagavond. De Negen-mogendhedenconferentie over de organisatie van de West- europese defensie en liet herstel van de Westduitse souvereiniteit is in een optimistische geest begonnen en heeft een goede eerste dag gehad. Maar men staat nog slechts aan het begin en, zoals minister Spaak na afloop ter matiging van eventuele te grote verwachtingen opmerkte: de geschilpunten zijn nog niet in discussie gebracht. De toon van de gehouden redevoeringen met name die van de voor een goede oplossing belangrijkste figuren premier Mendès-France en bondskanselier Adenauer was bemoedigend rustig en op het compromis afgestemd. De conferentie begon om 10 uur in Lancaster House tussen de verte genwoordigers van Groot-Brittannië, de V.S., Canada, West-Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie Beneluxlanden met een kort welkomstwoord van minister Eden, die daarna op voorstel van minister Beyen volgens normaal gebruik tot permanent voorzitter van de conferentie werd° be noemd. De conferentie is geheim, maar zoals gewoonlijk bij dergelijke conferenties, waren de per? "fs van de verschillende delegaties nie (eheimzinnig of zij gun den een blik vat de eerste dag achter de gesloten d an was voorgevallen. De Franse premier Mendès-France, als premier van het land dat door de ver werping van de E.D.G. de huidige crisis in de Westeuropese defensie acuut heeft gemaakt, had tot taak zijn aangekondigde reparatie-plannen nader aan zijn collegae ministers uiteen te zetten. In een uitvoe rige rede heeft hij zijn oplossing ter tafel gebracht. Hef is op deze eerste dag nog slechts ter kennisgeving aangenomen en alleen in de wandelgangen werd er tegen over de pers voorlopig en anoniem com mentaar op geleverd. De Franse premier wenst, voorzover bekend is geworden, het voortbestaan van zijn kabinet nog dit jaar in het Franse parlement op het spel te zetten, mits hij een unanieme beslissing van de Londense conferentie kan overleggen, welke beant woordt aan de volgende eisen 1. Zowel de negen mogendheden-confe- rentie als de Noordatlantische Raad moe ten hun goedkeuring hechten aan een be paald stelsel van toezicht, dat iedere her leving van het Westduitse militairisme on mogelijk maakt. 2. Groot-Brittannië moet zich onvoor waardelijk verbinden tot het legeren van troepen op het Europese continent, terwijl de V. S. strikte steun-garanties moeten geven. 3. Voor iedere oplossing geldt als prea labele voorwaarde, dat West-Duitsland en Frankrijk het eens worden inzake het nog steeds hangende geschil over de Saar. Punt 1 is uiteraard verreweg het be langrijkste, omdat het maken van discri minatie t.a.v. West-Duitsl ><nd een zeer netelige aangelegenheid zou worden, wel ke de conferentie vrijwel zeker tot mis lukking doemt. Bondskanselier Adenauer stemde op dit punt zijn gehoor, en met name de Fransen, gunstig door zijn gema tigde korte verklaring, waarin hij, zij het nog slechts in algemene termen, aankon digde, dat zijn regering, na het verkrijgen van de souvereiniteit, het verlangen had haar strijdkrachten in te brengen, onder de NATO-opperbevelhebber en bereid is alle beperkingen te aanvaarden, welke ook het E.D.G.-verdrag reeds aan Duits land oplegde. Hoewel, of liever omdat deze verklaring vaag is, sprong de West duitse compromis-bereidheid er het dui delijkst uit naar voren. Wat Mendès-France zich voorstelt van de in het leven te roepen waarborgen tegen een hernieuwd Duits militair ge vaar, blijkt uit zijn verder betoog. Hij wenst een vast lichaam te belasten met de controle op omvang en uitrusting der strijdkrachten, hetgeen een con trole op de bewapeningsindustrie im pliceert. De leiding van dit controle apparaat zou hij bij voorkeur willen zien opgedragen aan de organisatie van het verdrag van Brussel, uitgebreid met West Duitsland en Italië. Zijn vondst daarbij om er toch vooral voor te zorgen dat de door hem zo vurig ver langde Britse medewerking effectief is is, dat hij de Britten wel een gelijk aandeel in de controlebevoegdheid wil geven, maar de Britse strijdkrachten daarentegen aan de controle zelf ont trekken wil houden een oplossing, welke iedere commonwealth-bewuste Brit aan genaam moet aandoen. Een dergelijke organisatie zou dan, rekening houdend met de - door de N.A.T.O gestelde minima, de onderlinge krachtsverhoudingen der legermachten moeten vaststellen en, wat meer zegt, goedkeuring moeten geven voor iedere nieuw op te richten wapenindustrie. Aangezien van de bedoelde controle organisatie niets bekend is over hoe de Franse premier zich de besluitvor ming binnen deze organisatie voorstelt, lijkt het er op, dat hij hiervoor een stemmigheid bij iedere beslissing ver langt. Deze kwestie moet later nog aan de orde komen. Intussen vraagt Mendès-France bo vendien, dat „zeer vernietigende wa pens", waaronder atoombommen, niet zullen worden aangemaakt in gebie den, die onmiddellijk bloot staan aan een vijandelijke aanval. Hieronder re kent hij West Duitsland. Ook dit is een herhaling van zijn Brussels stand punt, dat toen op algemeen verzet is gestuit bij de overige Vijf. Mendès- France houdt vol, dat zo dit een discri minatie voor West Duitsland inhoudt, deze gebaseeerd is op militair-strategi sche overwegingen en niet op een ver schil in juridische status. Het is de grote vraag of de Franse premier in dit uitgebreider milieu meer gehoor voor zijn inzichten zal vinden dan destijds te Brussel. Op voorstel van minister Eden werd het herstel der Westduitse souvereiniteit tot een punt van onderhandeling gemaakt tussen de Westelijke Grote Drie (de bezet- tingsmogendheden) en West Duitsland. Een commissie van experts der vier lan den werd benoemd om de wijzigingen te bestuderen welke te dien einde in de con venties van Bonn moesten worden aan gebracht. Als agendapunt voor de voltallige con ferentie werd vastgesteld de omwerking van het verdrag van Brussel, zodat Italië en West Duitsland zouden kunnen deelne men en vervolgens het sluiten van mili taire overeenkomsten binnen het kader van de NATO en het uitgebreide pact van Brussel. Hierover bracht een commissie van de Brusselse verdragsorganisatie een rapport uit. Wat het herstel der Westduitse souverei niteit betreft, hierbij vrezen sommige waarnemers moeilijkheden omdat West Duitsland in een aan de conferentie over gelegd memorandum slechts de geallieerde suprematie wil blijven erkennen - door het verdrag van Potsdam geboden - t.a.v. de geallieerde positie in Berlijn en i.g.v. een hereniging van Duitsland doch niet zoals in de conventies van Bonn was be dongen i.g.v gevaarlijke innerlijke span ningen in de bondsrepubliek. De moeilijkheden, die de conferentie nog te overwinnen zal krijgen zijn dus de eerste dag wel impliciet vermeld, maar niet als zodanig onderwerp van debat ge weest. Daarover zal de conferentie dus nu volgens het aangenomen tijdschema, twee maal daags gaan beraadslagen. Bekend werd gemaakt, dat Mendès- France en Adenauer elkaar morgen (Woensdagochtend) zouden ontmoeten in een particulier onderhoud voor „algemene besprekingen" Dinsdagavond waren alle ministers de gast van premier Sir Winston Churchill op 10 Downingstreet, dat sinds het einde van de oorlog niet meer zo'n indrukwekkend diner binnen haar muren had geherbergd In een vergadering te IJmniden van de nog stakende arbeiders van de tunnel bouw te Velsen is gistermiddag met alge mene stemmen besloten het werk te her vatten en af te wachten, welke volgens de betrokken arbeiders door de Amster damse Ballast Maatschappij aangekondig de rancunemaatregelen tegen vijftien hun. ner, zullen worden toegepast. a' v,ix\v De gehele Pakistaanse provincie Pend jaab (in het Noorden van West-Pakistan) is thans lot noodgebied verklaard. Tenge volge van de overstromingen daar, die tot de ergste behoren, die ooit geregistreerd zijn, zijn meer dan 300.000 personen dak loos geworden. De rivieren Tsjenab en de Ravi zijn Dinsdag op verscheidene plaatsen buiten hun oevers getreden, waardoor dicht be volkte landbouwstreken van de grenzen van Kasjmir tot Lahore in grote meren zijn veranderd. Honderden plaatsen zijn ondergelopen. Sialkot, een industriestad, en Sjeichapoera zijn van de buitenwereld afgesloten. Aan de op het veld staande rijstoogst is zware schade toegebracht De vier voornaamste rivieren van de pro vincie alsmede de kanalen, die deel uit maken van het ingewikkelde irrigatiestel sel, hebben buitengewoon hoge standen bereikt. Volgens niet-officiële schattingen zijn in de afgelopen vijf dagen meer dan 100 personen omgekomen en zijn 500 per sonen gewond. De politie van Trier heeft medegedeeld, dat het aantal slachtoffers van de ont ploffingsramp bij Bitburg 29 en niet, zo als aanvankelijk gemeld, 32 bedraagt. Men meende oorspronkelijk, dat de stoffelijke resten van drie personen (behalve de an dere omgekomenen) zich tussen de ruïnes zouden bevinden. Deze mogelijkheid moet thans uitgesloten worden geacht. Overzicht van de conferentiezaal in Lancaster House te Londen, waar Dins dag de negenlandenconferentie over de Duitse herbewapening is begonnen. Aan de lange zijde van de tafel zien we John Foster Dulles, Anthony Eden en Paul Henri Spaak; aan de overzijde aan de kant, minister Beyen en aan deze zijde, met rug naar camera, Mendés France. (Van onze Haagse redactie) „Van verbetering der verkeersveilig heid is geen sprake. Integendeel, ik moet U de teleurstellende mededeling doen, dat het verkeer in het jaar 1933 nog meer doden heeft geëist dan int-enig jaar te voren, n.l. 1390". Aldus sprak de secre taris-generaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, mr D. G. Spitzen, tot de leden van de vaste commissie Veiligheid Wegverkeer", welke hjj giste ren te Den Haag namens minister Algera installeerde. V» V. Dit getal, aldus mr Spitzen, heeft de, op grond van de resultaten der vorige jaren gekoesterde hoop, dat wy althans niet meer achteruit gingen de bodem in geslagen. Ter illustratie van de situatie voerde hij aan dat het wegverkeer in een jaar en vier maanden evenveel doden kost als de stormramp van Februari 1953 en dat per jaar bij vliegtuigonge lukken evenveel mensen omkwamen als in tien dagen b!ij het wegverkeer. Daarbij komen dan nog de duizenden gevallen, waarbij volwassenen en kinde ren een verminking krijgen, die zij hun gehele verdere leven moeten dragen. Uit de rede van de secretaris-generaal bleek voorts dat de commissie niet al leen adviescollege zal zijn maar tevens een centrale van overleg tussen de or ganen, die hun activiteiten ten bate van de verkeersveiligheid willen coördineren. Als eerste taak krijgt de commissie de opdracht de minister te adviseren over het onlangs verschenen rapport ter be scherming van de voetganger, uitge bracht door het Verbond voor Veilig Verkeer. De voorzitter van de commissie, mr dr R. N. baron de Vos van Steenwijk, zei in zijn antwoord, dat de relatieve verkeers veiligheid groter is dan voor de oorlog. Dit moet aanleiding zijn om naar abso lute verbetering te streven, want dit resultaat toont aan, dat opvoering van de verkeersveiligheid tot de mogelijk heden behoort. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen is voortdurend zeer koude, van de Poolstreken afkom stige lucht over ons land gestroomd. De maximumtemperaturen waren hierdoor omstreeks 5 graden beneden de normale waarde voor eind September. Ook de nachtelijke minima waren laag, maar wolkenpartijen behoedden ons voor zwa re nachtvorst. De nachtvorst, die hier en daar voorkwam, Was slechts licht. Vanmorgen kondigden regen- en on weersbuien de nadering aan van een storing, die een nieuwe hoeveelheid koude lucht naar ons land meebracht. Aan de achterzijde van deze storing woeien op de Nc wdzee harde tot storm achtige Noord-Wt Giüjke winden. Deze winden zullen echter weer snel afne men, omdat over de Britse eilanden een rug van hoge druk naderbij komt. Deze zal morgen ook in ons land een tijdelijke verbetering van het weer brengen in de vorm van een afne ming van buiigheid en van de wind. De rug van hoge druk wordt echter al weer op de voet gevolgd door een nieu we Oceaandepressie, zodat het weer een zeer onbestendig karakter behoudt. Met zijn hoofd in zijn handen luistert de leider van de Britse Labour Partij, Clement Attlee, naar de sprekers tijdens een vergadering, die voorafging aan het congres van de Labour Partij. Naast Attlee zit dr Edith Summerskill, die wordt genoemd als de mogelijke voor zitster van de partij voor het komende jaar. De Amerikaanse minister van jnstitie, Herbert Brownell, maakte gisteren be kend, dat tien maanden geleden een hoog geplaatste Poolse functionaris van de veiligheidsdienst, de 39 jarige Josef Swiatlo, tijdens een bezoek aan Berlijn naar de Westelijke zone van deze stad was uitgeweken en aan de Amerikaanse autoriteiten om asyl had gevraagd. Brownell deelde nog mede, dat Swiatlo op verzoek van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken een tijdel- lijke verblijfsvergunning voor de V. S. was verleend. Deze onthulling werd nog aangevuld met de mededeling, dat de Poolse vluchteling later op de dag, per soonlijk voor de pers zou verschijnen. Het Amerikaanse ministerie van justitie onthulde voorts, dat dank zij de uitvoerige informatie, welke Swiatlo had meege bracht o.m. licht was komen te vallen op de geheimzinnige verdwijning van de Amerikaanse schrijver en oud-func tionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken Noel Field, de man die in verschillende grote zuive ringsprocessen achter het IJzeren Gor dijn, zoals het proces-Rajk in Hongarije en de zaak Siansky-Clementis in Tsje- cho Slowakije, genoemd werd als de lei der van een Westelijke spionnage-orga- nisatie. Field, een agent van de Amerikaanse contra-spionnage in de tweede wereld oorlog, is een zeer omstreden figuur. In het Amerikaanse proces-Hisv werd zijn naam genoemd als communistische hand- langer. Hij verdween in de zomer van 1949 in Oost Europa. Zijn ongerust ge worden familieleden reisden hem na om hem te zoeken, en vielen eveneens in communistische handen, zonder een spoor na te laten. Zo verdwenen zijn vrouw Herta en zijn aangenomen doch ter Erica. Toen ook zyn broer Hermann zich met deze geschiedenis wilde be moeien en naar Warschau ging om infor maties, verdween ook hij. Naar thans blijkt is Hermann Field door de thans ge vluchte Swiatlo persoonlijk gearresteerd, onmiddellijk na zijn aankomst op het Warschause vliegveld. Swiatlo heeft aan de Amerikaanse autoriteiten verteld, dat hij in verband met de Field-affaire nog vóór het proces-Rajk naar Boedapest was gereisd om Noel en Herta Field te horen. Aangenomen moet worden, dat Noel en Herta Field in Hongarije gevangen wor den gehouden. Hermann Field zit, vol gens Swiatlo, in een gevangenis bij Warschau. De Amerikaanse regering heeft inmiddels nota's verzonden aan de Poolse en Hongaarse regering met de eis om de onmiddellijke repatriëring van de Fields te bewerken. Swiatlo, die in zijn land verbonden was aan de z.g. „afdeling 10" van de Poolse veiligheidsdienst, een afdeling d^e zich speciaal met opstandige activi teit tegen het rode regiem bezig hield, verklaarde tijdens zijn verschijnen voor de pers, dat hij ontsnapt was tijdens een bezoek aan Oost Berlijn, waar hij met de leider van de Oostduitse veiligheids dienst moest confereren. Met deze lei der was hij naar West Berlijn ge gaan waar de Oostduitse functionaris voor zichzelf allerlei inkopen wilde doen, die in het rode paradijs niet te krijgen waren. Swiatlo beweert tot zijn vlucht besloten te hebben, omdat hij uit hoofde van zijn functie alles wist van het privé-leven van de hoogste Poolse leiders en van hun op vervalsing en leugens ge baseerde politiek en propaganda. Hij onthulde, dat er verleden jaar bloedige onlusten zijn geweest, toen de boeren in verschillende Poolse gewesten zich verzetten tegen de collectivisatie-pogin gen. De Poolse regering had toen de zoons van de opstandige boeren, die in het leger of bij de veiligheidsdienst wa ren, onder de zwaarste bedreigingen ge dwongen hun verwanten tot de capi tulatie te overreden. Woensdag 13 October zal kardinaal Agagianian, patriarch van Cilicië der Armenen, op plechtige wijze in het Por tugese genade-oord Fatima het Maria- Jaar sluiten. Verwacht wordt, dat be halve enige duizenden pelgrims, ongeveer een millioen Portugezen de plechtigheid zullen bijwonen. De ceremonie zal ge schieden op het uitgestrekte plein voor de basiliek in de Cova da Iria. Nederland is bij die gelegenheid ver tegenwoordigd door een groep van ruim 100 pelgrims onder leiding van de Ver eniging van Nederlandse Bedevaarten. Daags voor de sluiting van het Maria- Jaar zal pater D. A. Linnebank, leider van de Rozenkranskruistocht, twee Gul den Boeken neerleggen aan de voeten van het genadebeeld. Deze boeken bevatten elk 10.000 namen van personen, gezinnen, kloosters e.d„ die hebben toegezegd zo mogelijk dagelijks het Rozenhoedje te bidden. In totaal heeft pater Linnebank dan zes Gulden Boeken naar Fatima ge bracht De Perzische militaire autoriteiten heb ben te Abadan Dinsdag 35 ingenieurs van de olie-raffinaderij gearresteerd, die allen lid zouden zijn van de linkse Toedeh- party. De Perzische veiligheidsdienst arres teerde, zoals gemeld, twee weken geleden ruim vier honderd personen leger offi cieren, technici en administratief-perso- neel van de grote olie-raffinaderij - bij het oprollen van een spionnagegroep in het gehele land, die er van wordt be schuldigd voor de Sovjet-Urne te werken. Tijdens de ramp van vorig jaar kwam het water van het Haringvliet merkwaar digerwijs net niet of maar even over de Zeedijk van het dorpje Stad aan 't Ha ringvliet. Maar toch moet nu die dy'k wor den verzwaard en verhoogd. Hij is maar 3.70 N.A.P. en alhoewel men de brede rivier gaat afdammen, zijn de eisen die men momenteel aan de oeververdediging in dit gebied stelt, dusdanig, dat de dijk tenminste op 5.20 n.A.P. moet komen. Een dertiental huizen en huisjes op die dijk zal voor deze verzwaring en verho- ging het veld moeten ruimen. Immers elders op Flakkee is bewezen, dat huizen, die half in de dijk gebouwd zijn. gevaar voor doorbraken vormen. Door de afbraak zal echter een pittoresk dorpsdeel van Stad aan 't Haringvliet verdwijnen. In een vergadering van de gemeente raad van „Stad" heeft de dijkgraaf van de Dijkring Flakkee het grote water schap, dat bijna alle polders van het eiland omvat een uiteenzetting gegeven omtrent de plannen tot dijkverhoging en -verzwaring. Stad vormt een moeilijk probleem, want buiten maar vlak voor de zeedijk ligt een nog maar en kele jaren oude, kostbare haven, waarvan een stuk verloren zou gaan als men de dijk aan de buitenzijde zou verbreden En aan de binnenzijde verbreden geeft ook problemen, omdat men dan in de be bouwde kom verzeilt en met weger en wateringen te maken heeft. Er wordt nu een plan uitgewerkt, waarmede men alle belangen zoveel mo gelijk ontziet en voor Nieuwjaar zal de Stadse gemeenteraad van dat plan wel inzage kunnen krijgen. Maar de dertien buisjes op de dijk moeten afgebroken worden; dat staat als een paal boven water! (Van onze redacteur) De fraters in het klooster der Francis canen te Wychen en Weert zitten weer over hun theologische handboeken ge bogen en de zware bruine pü schuurt op nieuw over bun schouders. Enkele weken geleden hadden zij hun kloosterkleed ver wisseld voor een witte overall, omdat deze plunje het graven in de lemen grond er gens in Duitsland gemakkelijker maakte Een vacantie en een beetje ontspanning? Ja, dat is hun verblijf in Seekach in Noord-Baden wel geweest doch bovenal was het een oefenschool voor het leven Zü hebben de bouwput helpen maken voor het oprichten van een kerk, die de pastoor daar dringend nodig heeft voor de om hem heen verzamelde kudde. Als het beeld van een herder en een kudde voor een zielzorger en gelovigen ooit past, dan zeker hier want van alle kanten zijn de schaapkes komen opzetten om op deze plaats de veilige hoede van een goede herder te vinden. Deze pastoer van een landelijke parochie in de om geving heeft de nood van de vluchtelingen begrepen en vooral had hij deernis mei de wezen, voor wie hij in Seckach eer, heel dorp heeft opgebouwd. Hij wist de hand te leggen op barakken om zijn Be schermelingen en hun leiders, die met hui. gezinnen ook gehuisvest moesten worden, onder te brengen. Deze gemeenschap is intussen zo uitgegroeid, dat het geïmpro viseerde kapelletje te klein is geworden en daarom ontwierp de pastoor een plan vooi een kerk, aansluitend op 'n amphitheater zodat ook godsdienstige bijeenkomsten ir> de open lucht gehouden kunnen worden De geldmiddelen om arbeiders te betalen ontbraken en nu was de instelling van een Bouworde, gezellen, die ter liefd? Gods onder deskundige leiding als bouw vakarbeider gratis werken een uitste kend denkbeeld van pater Werenfridus van Straaten O. Praem een uitkomst. Spanjaarden, Belgen en Duitsers zijn de pastoor te hulp gekomen maar de magister van de theologanten in Wychen pater Bredero O.F.M. en zijn confrater in Weert, pater Backelandt O.F.M oordeel den het niet kwaad, als hun studente," ook eens hun handen uit de mouwen sta ken. Het zou toekomstige zielzorgers zeke- goed doen, als zij eens met hun neus op de geestelijke nood in Duitsland gedruk' werden en aan de andere kant kon vo>> de ontheemden een rechtstreeks contact met religieuzen eveneens een gunstige uit. werking hebben. Toen pater Bredero ons destijds van het voornemen de fraters in Duitsland te laten werken vertelde, sprak hij over een ex periment. Dezer dagen bij hem infor merend, hoe het „avontuur" geweest wat kregen wij een enthousiast verhaal te horen over de uitmuntende geest, die ei in het kamp van de fraters geweest was eu over de voldoening bij de bevolking, dat jonge kloosterlingen er een stukje levens vreugde brachten. Want onder het zware werk door schalde steeds langs de bergflanken een opgewekt lied van de fraters en in de avonduren of op Zondag brachten zij een bezoek aan de mensen van het dorp, waar zij d« kinderen volksdansen en liedjes leerden Met de ouderen werden langdurige ge spreken gevoerd en vele jongemannen die nooit eerder met religieuzen in aan raking waren geweest, kwamen onder de indruk van de Franciscaanse blijmoedig heid, waarmee andere jonge kerels zich allerlei geoorloofd levenscomfort ontzeg gen en zich voorbereiden voor hun ideaal, heel hun persoon en leven in dienst te stellen van de medemens. Alleen het feit reeds, dat deze jonge religieuzen naar den vreemde waren ge komen om een liefdedienst te bewijzen, trof hen heel bijzonder. Het stipt op tijd ter plaatse van he' werk verschijnen scheen voor velen won derlijk, te meer, daar die religieuzen ook nog hun gewone oefeningen, zoals koor gebed hielden en zo werkte dit voorbeeio van discipline aanstekelijk op de andere bouwgezellen. Toen de fraters Franciscanen vertrokken hebben de fraters Jezuïeten van het Berchmanianum het werk in Seckach voortgezet, dat nu reeds zo "ver gevorderd is, dat eind van deze maand voor het kerkgebouw de eerste steen gelegd kan worden. Vandaag promoveerde aan de Leidse Universiteit de heer M. P. A. Meissen op proefschrift „Vergelijking van Belgisch en Nederlands Gemeenterecht". Deze promotie dient met ere te worden vermeld, omdat de heer Meissen 46 jaar oud en burgemeester is van Wateringen en na de oorlog in zijn vrije, meest nachte lijke, tijd kans zag deze studie te vol tooien. Burgemeester Meissen werd, zoals reeds in het kort gemeld, in 1906 te Blokker ge boren. Zijn beginstudies had hij gemaak; op Hageveld en in Warmond, waar hij Thomistische wijsbegeerte had gestudeerd Hij was ambtenaar ter secretarie m Bovenkarspel, Naaldwijk en Wateringen waarna hij secretaris werd van de ge meente Voorhout. Intussen studeerde hij gemeente-administratie, gemeente-finan- ciën en staathuishoudkunde. Na de oorlog begon hij aan zijn rechtenstudie. Hij deed al spoedig candidaatsexamen en koos de vrije studierichting, waarna hij met enige onderbreking door zijn werkzaamheden als burgemeester in 1953 doctoraal-exameu deed met hoofdvakken uit het internatio naal recht. Nu een jaar later is zijn proef, schrift gereed- dat is uitgegeven bij de N-V. Samsom te Alphen aan den Rijn. Ook in politieke kringen is de heer Meissen niet onbekend; hij is lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en voorzitter van het kringbestuur der KVP in de Rijkskieskring Dordrecht De belangstelling bij de promotie was 40 groot, dat deze plaats moest hebben ut het groot auditorium der universiteit. Daar gaven o.m. blijk van hun belang stelling mr Kesper, <je commissaris de' Koningin in Zuid-Holland, prof. Romm» dr Albering, de secr. van de KVP, de hee- A. Vossen, secr. gen. van het minister-1- van Binnenlandse Zaken in Brussel en de heer Lathouwers, inspecteur-generaal van dat ministerie. Voorts een zeer groot aan tal burgemeesters, de dekens van Delft en Poeldijk, een groot aantal andere geeste lijken en leden van Prov. en Ged. Staten van Zuid-Holland. Paranymphen waren dr Moors, bestuurs- secr. van het ministerie van Binnenlandse Zaken in Brussel en mr Van Wessem, dir. van de R.A.P.T.I.M. Na de promotie werd een receptie ge houden, waar tallozen de jonge doctor burgemeester kwamen complimenteren. „Het gelukkig resultaat van een eeuw van godsdienstig leven en apostolaat mag worden toegeschreven aan de trouw, waarmee Herders en gelovigen zich heb ben gehouden aan de richtlijnen van de Pausen aan de volgzaamheid, een heid en solidariteit, waarmee priesters en gelovigen hebben gewerkt en ge streden".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1954 | | pagina 1